K.1 Rund- Ka De „VEL0" wascht en wringt verbluffend Blauwe GRONIN In mjjn 1 JUDITH. Kwi tegen conc Tel huis 198, Naast onz China Me Namiddag Oranje Pe Blauwmei Uok n va Noorderstraat levi eer p bericht, dat zij de vaeantiegani van HOLWERC JAN VERHAA Henri Vanaard was in bazend slechte stemm hij het kleine station zich op weg begaf r buitenhuisje. Hij had spijt, dat hij maar nii toch zijn vaste plan 1 weest, weer op reis gaan, doch, toegevenc impuis, besloten had ei gen door te brengen huisje, dat sinds drie bewoond was. Eenige had men hem aangebc te huren, doch hij h hardnekkig gesloten, zijn getrouwde secret "zonde en jammer" v< ze secretaris had nu 1 Henri, zelf bekend rijk geworden door s< schrijven, was van plan weer op reis te ga; zwierf altijd sinds zijr ding - doch iets drt hierheen. Niet, dat e was van liefde. Eerder van bitterh Verder was ailes doo schien wilde hij do hoezeer ailes dood w in het kleine huisje, eens een vacantie had bracht mat zijn vrouw eerste nog gelukkige Daarna..wat ailes was gekomen, had he eenzaam, rusteloos Nu, in den regen er wind het stationnetje v« na te hebben gecon: dat de eenige auto, te krijgen was, al met e ger was verdwenen -ze heid in deze eenzam verwenschte hij zijn Wat stond hem te w Een wandeling doo en storm. Aankomst huis, dat sinds jaren was en alleen nu en d schoongemaakt. Gee aan, geen eten in hui geen thee Het zouh schien een verkoudh Ned. Vereen. van Huisvrouwen afd. H.-S. Woensdag 14 Juni nam een dertigtal dames deel aan de uitgeschreven excursie, ni. het bezichtigen van twee fabrieken, beide staande in Hoogezand. Wij begonnen met de kantoor- boekenfabriek «Atlanta". Nadat de directeur, de heer Smedes, een causerie had gehouden over de herkomst, de grond- stoffen en de fabrikage van papier, konden we daarna zien hoe van het eenvoudige papier tallooze verschillende soorten kantoorboeken van eenvoudige dunne soorten tôt de zwaardere folianten toe, verder dictaat- en boekhoudcahiers, notitie- boekjes, ja zelfs doozen post papier werden gemaakt. Wij zagen het liniëeren van de bladen, het drukken, vouwen en inbinden, het recht snijden van de boeken, het marmo- veeren enz. enz. tôt de boeken klaar waren voor het gebruik. Zeer intéressant was het, aile verschillende werkzaamheden ta zien, en wij stonden ver- baasd over den omvang van dit bedrijf. Tôt slot bood de heer Smedes de bezoeksters elk een doos postpapier aan, fabrikage «At lanta", dat in grooten dank werd meegenomen. Daarna gingen we naar de ceramiekfabriek „Erica", waar we konden zien hoe van voch- tige klei verschillende voor- werpen werden gemaakt. Zeer intéressant was het zien maken van vazen, schalen enz. In bewondering stonden we te kijken hoe de werkman met behulp van een draaischijf uit een klomp vochtige klei een mooi gevormde vaastooverde Na het vormen zagen we het glazuren, waama de voorwer- pen in den oven werden ge- plaatst om gebakken te worden. Tôt slot zagen we de voor- raadschuur, en vele dames konden niet nalaten een aardig souvenir mee naar huis te ne- men van deze leerzame middag. Nogmaals brengen wij de heeren directeuren onzen har- telijken dank voor de gastvrije ontvangst en de leerzame en intéressante middag. Dames, U weet nu toch allemaal, dat de tocht naar Rotterdam wegens te weinig deelname niet doorgaat Op Woensdagmiddag 5 Juli zal een autotocht gemaakt worden via Qroningen naar Norg. Nadere bijzonderheden zullen de volgende week be kend worden gemaakt. Het bestuur i l\f T E R l\f AT 1 ONÀLÉt VROUUOEMBOMD VOOR VREDË ÊNf VPJJHEiD GROEP RS. - In een van de laatste om- zendbrieven van de H. Vader noemt de Paus de ongebreidel- de wedloop naar bewapening, die onproduktieve manier van geldverspilling, die aan de ge- weldige kapitalen onttrekt, als één der voornaamste oorza- ken van de huidige krisis in aansluiting daarmee heeft de H. Vader de Bisschoppen van de gehele wereld toegeroepen «Wij. vermanen u, eerwaarde broeders, dat gij aile midde- len die door 't geschreven en gesproken woord ter uwer be- schikking staan, zult benutten om de geest der mensen te verplichten en hun hart ont- vankelik te maken voor de ontwapening en de vrédesge- dachte, hetgeen geheel en al in .jvereenstemming is met de veiligste weg die door 't ver- stand, nog meer de kristelike liefd wordt aangewezen." 't Is dus plicht van al deze die geroepen zijn de Bisschop pen bij te staan, zowel pries- ters als leken, om mee te hel- pen om de juiste ideëen over oorlog en ontwapening te hel- pen verspreiden we mogen dat niet uitsluiten.d over laten aan de Ontwapeningskonfe- rentie te Genève zelf, omdat daar, helaas, zuiver politieke en ekonomische belangen 'n grote roi spelen. PATER STRATMANN. Plaatselijk Nieuws. Sappemeer. Zooals na de niet-goedkeuring van desteun- regeling van Hoegezand mocht worden verwacht, heeft de minister ook die dezer ge- meente, welke van de eerste slechts weinig afwijkt, niet goedgekeurd. Het kwantum doorgedraaide groenten wordt met den dag grooter. Deze worden gestort in de spoorkolk over het spoor en daarna met petroleum over- goten. Deze maatregel is noo- dig, terwijl gebleken is, dat venters, die ze toch voor be- spottelijk lagen prijs op de veiling hadden kunnen koopen zich ervan meester maakten. Van de vernietigde groenten wordt een register aangelegd Dit doet men in de hoop, dat daarvoor later door de Regee- ring steun zal worden verleend. Naar men ons mededeelt, zijn door den hoofdcontroleur der Crisis-Zuivelcentrale en den contrôleur van het Boter- contôlestatios, beiden te Qro ningen, bijgestaan door de Rijks- en gemeentepolitie al- hier, tegen een drietal veehou- ders en melkventers proces- verbaal opgemaakt wegens karnen zonder vergunning. Naar ons verder van bevoegde zijde wordt medegedeeld, is het voor ieder verboden zonder de vereischte vergunning te karnen. Die dit toch om de een' of andere reden wil doen, moet hiervoor eerst vergunning vra- gen aan het boter-contrôle- station te Groningen, Martini- kerkhof 33. Voorts is de verkoopprijs van voile rauwe melk door de crisiszuivelcentrale vastgesteld op minimum 7 cent per liter en de losse karnemelk op 6 cent. ledere venter of leverancier, die beneden dien prijs verkoopt loopt kans met de politie in aanraking te komen- In den nacht van 7—8 Sept. 1932 geraakte tegenover het gemeentehuis alhier een luxe auto met drie inzittenden te water. Aan het cordaat op- treden van den heer Bernard Mulder, toen wonende alhier, thans te Almelo, is het te danken, dat daarbij geen men- schenlevens vielen te betreuren. Het Carnegie heldenfonds meende den heer Mulder voor deze menschlievende daad te moeten begiftigen met een médaillé met inscriptie, die daarvoor ter uitreiking werd gezonden aan den burgemees- fer der gemeente Sappemeer. Deze heeft in verband met het vertrek van den heer Mulder naar Almelo, zijn ambtgenoot aldaar verzocht, voor de uit reiking van de onderscheiding te willen zorgdragen. Kropswolde. Benoemd tôt tijd. onderwijzeres aan de o 1. school, alhier, mej. L. M. van Hoorn, Groningen, wachtgeld- ster. Hoogezand. Ons wordt verzocht er op te wijzen, dat de openbare vergadering van de Nat. Soc Beweging niet Dinsdag 20 Juni, maar Maan- dag 26 Jnni zal plaats hebben in hôtel Faber, waar als spreker zal optreden de weled. heer van der Voort van Zijp, bur- gemeester van Maartensdijk. INÏÏEZONDEN. Het trof mij, dat volgens het officiëele verslag de heer Hartlief in de laatste raads- zitting van Sappemeer de vraag heeft gesteld of B. en W. langer drukwerken kunnen doen uitvoeren door een uit- gever, die in zijn blad een niet onderteekenden aanval liet opnemen tegen dengene, die hem begunstigt 1k vraag mij af, hoe het mogelijk is, dat de heer Hartlief tôt zoo iets komt Deze moest toch weten, dat bijna aile ingezonden stuk- ken ongeteekend zijn, tenzij hij initialen of andere correc- tieven voor onderteekening houdt. De meesten, die wel eens iets op het hart hebben en dat openlijk in een courant willen uiten, zijn niet zoo on- afhankelijk dat zij, hoezeer zij het strijden met open vizier ook op prijs stellen, ter wille van andere persoonlijke belan gen dit vizier kunnen missen. Hoe dat zij, de uitgever heeft geen aansprakelijkheid voor den inhoud van een ingezon den artikel, wat in dit geval ten overvloede hieruit blijkt, dat hij gaarne ook het verweer op dit artikel heeft opgenomen. Stellen wij dit vast, dan ont- nemen wij aan de motieven van den heer Hartlief den grond, waarmee de rest als van zelf is veroordeeld. Ik spreek dit uit als mijn besliste meening, zonder te pogen daarmee ook maar eenigszins te komen in het gevlei van B. en W. Wij kunnen den heer Hartlief evenwel verzekeren, dat wij onze redactiekolommen niet onder zijn censuur zullen brengen, noch onder dat van B. en W, zooals mij dit door den heer Hartlief is verzocht DE UITGEVER. Ondergeteekende gevoelt zich gedrongen, zijn voldoening uit te spreken over de belang- stelling en het correct gedrag van vele andersdenkenden bij onze Sacramentsprocessie op Donderdagavond j.l. Wij ka- tholieken weten, dat we ande- ren onze overtuiging niet op mogen dringen, maar wij waar- deeren het als men' die in ons respecteert. Daarom zij nogmaals gezegd, dat bij groote plechtigheden zooals trouwens iederen dag onze kerk voor welwillende belangstelling steeds openstaat. A. B. SCHENK, pastoor. Sappemeer, 16 Juni '33. Geachte Rédacteur Mogen we een kleine plaats- ruimte vragen inuwveelgelezen blad Bij voorbaat enzen har- telijken dank. lngezetenen van Hoogezand en Sappemeer. Het bestuur der afd. H -S. van het Centr. Genootsch v. Kinderfeest en Vac kolonies neemt door deze de vrijmoedigheid, een beroep te doen op uwe medewerking. We zeggen «vrijmoedigheid", omdat het een kleinigheid is waarom het gaat, en een goed doel waarvoor het gaat. We weten, dat het nu niet de tijd is meer algemeen jaar- lijkschen stenn te vragen, maar we weten ook bij ervaring, dat waar iets werd ondernomen ten bate van onze kas, dit, dank zij de algemeene mede werking, altijd met succès is bekroond geworden. Thans zal een vlaggetjes- verkoop worden gehouden, en wel den 21sten en 24sten Juni door schoolkinderen. Ons be- leefd verzoek is nu «Steunt dezen verkoop." Stelt de kin- deren niet teleur, ze vragen slechts een dubbeltje minimum, Helpt allen mee, het kan. Hoevele kinderen, en met dezen een wijden kring van familie, vrienden en kennissen, weten te vertellen van de spitse groen- witte kolonievlag, die wappe- rend van het koloniehuis het welkom wil toeroepen dààr, waar hen versterking naar lichaam en geest en blijde dagen wachten Dit kleine vlaggetje wil hieraan herinne- ren. Koopt het s.v.p. Laat het niet vergeefs worden aan- geboden, en we willen ook U bij voorbaat hartelijk dank zeggen namens het hulpwar- dige en het hulpbehoevende kind. Het bovengenoemd bestuur A. Buikema, voorz. E. Berg, secr.esse. T. Benes-Jonker, penningm.esse. E. Boon-Reinders. Ds. Oldeman. I. Edzes Koerts-Oosterhuis. Hierbij doe ik een beroep op den liefdadigheidszin mijqer medeburgers voor het volgend geval. Vbor enke'.e dagen verloor de populaire groenteventer Salomon Levie, gaande van de Hoogezandsterbrug door de Westerparkstraat tôt de U.l.o.- school, zijn beurs, die zijn ge- heele bedrijfskapitaal inhield. In aanmerking nemende, dat Levie door ijver en spaarzaam- heid er steeds in is geslaagd om in zijn eigen onderhoud te voorzien, waarin hij thans door dit verlies ten zeerste is be- moeilijkt, meen ik goed te doen anderen op te wekken om hem door een grootere of kleinere bijdrage daartoe weer in staat te stellen. Hiermee wordt practische hulp verleend aan iemand, die het verdient. De bedragen kunnen worden ge stort bij mij persoonlijk, op mijn postrekening 109239 Hoo gezand of ten bureele van Oosl-Goorecht. in de hoop, dat mijn oproep vrucht moge dragen, en U, mijnheer de rédacteur, dankend voor de plaatsing. R. BUITENWERF Azn zaadhandel, Martenshoek. Kermis Hoogezand. Zooals uit het verslag der gehouden ledenvergadering der V.v.V. Hoogezand, in dit blad bleek, zal er dus ditjaar geen kermis worden gehouden. Zulks op voorstel v.h. Bestuur naar het heet vanwege de slechte tijdsomstandigheden. In werkelijkheid omdat naar het oordeel van het Bestuur de verpachting geen voldoende financieete uitkomsten bood. Hei is daarom, dat wij ver- meenen goed te doen dit even onder de publieke belangstel ling te brengen. Er is inge- schreven voor «en totaal be- drag van plm. f 300.Vol- gens het oordeel v. h. Bestuur was dit bij lange na niet toe- reikend. Wij vragen ons af, of voor dit bedrag geen behoorlijke kermis georganiseerd kon wor den ontdaan van grootsch op- gezette zaaifeesten met kost- bare programmai, menig feest- commissie zou wat blij zijn met zulk 'n bedrag en moet het met veel minder doen. Nemen de neringdoendenen belanghebbenden bij een volks- feest in Hoogezand voetstoots genoegen met dit besluit? Is hier niet denzelfden weg te bewandelen als 't vorige jaar in Veendam, waar de com- missie ook besloot geen ker mis te organiseeren, doch op voorstel en aandrang van een aantal belanghebbenden een nieuwe combinatie werd ge- sticht, welk* 'n adres b. d. raad indiende voor het mogen hou- den der jaarl. zomerfeesten op welk verzoek goedgunstig is beschikt, zoodat, en met flink succès de jaarlijksche zomer- keimis in Veendam behouden bleef en ook dit jaar weer plaats heeft. Kan zulks ook hier niet Wie neemt het initiatief? Spoe- dig handelen is gewenscht. Een belanghebbende. Officiëele Mededeeling. Gavnndnn voBrwerpen Een Rijwielbelastingmerk. Een Pet. Een Nummerbord. Een zwart Jurk. Een Kist. Een Dop van een Kollingas. Inlichtingen op werkdagen des voormiddags tusschen 9 en 11 uur, politiebureau achter het gemeentehuis te Hoo gezand Officielle Publicatien. PUBLICATIE DIENSTPLICHT. De Burgemeesters der ge- meenten Hoogezand en Sap pemeer brengen het volgende ter openbare kennis 1. De ingeschrevenen voor den dienstplicht, die hun wen- schen met betrekking tôt de inlijving niet reeds bij de keuring hebben opgegeven of die iets anders zouden wenschen dan zij toen hebben medegedeeld, hebben tôt 15 Juli gelegenheid hun voorkeur op te geven aan den comman dant van het indeelingsdistrict. Het verdient in het algemeen aanbeveling, dit schriftelijk te doen. 2. Deze voorkeur kan betref- fen zoowel de indeeling bij de zeemacht of bij een bepaald korps als het garnizoen, den tijd van opkomst en de oplei- ding tôt officier of onder- officier. 3. Voor sommige gevallen zijn bij de keuring bijzondere aanwijzingen verstrekt omtrent de wijze van aanmelding. Voor deze gevallen moeten die bijzondere aanwijzingen stipt worden opgevolgd, ook al wijken zij af van hetgeen hierboven is te kennengegeven. Dehierbedoeldebijzondere aan wijzingen hebben voorname- lijk betrekking op vervroegde inlijving, indeeling bij den motordienst en opleiding tôt reserve-officier-vlieger of re- serve-officier-waarnemer b(j de luchtvaart-afdeeling. 4. Belanghebbenden behoo- ren er rekening mee te houden, dat niet aan ieders wenschen kan worden voldaan. """g"31"1' 17 juni 1933. Sappemeer, De Burgemeeiter van Hoogezand, D. BARTELS De Burgemeester van Sappemeer, G. BOER, l.-B. PREDIKBEURTEN ZONDAG 18 Juni 1933. Herv. Gem. Hoogezand v.m. 10 uur ds. Oldeman. Sappemeer v.m. 10 uur ds. J. Njjenhuis Ockhuizen. Kielwindeweer geen dienst Kropswolde: v.m. 10 uur ds. ten Have. Westerbroek: n,m. 7 uur ds. Oskamp. Engelbert: v.m. 10— uur ds. Kruizinga. Middelbert v.m. lCh/s uur ds. Klumper Seharmer-Harkstede n.m. 7 uur (pl. t ds. Dokter. Geen Kinderkerk. Kolham v.m. 9 uur ds. Dokter. Sioshteren: v.m. 9i/2 uur (o t de keer Kortenhoeven. Sskildwolde: v.m 9i/s uur ds. Siega. N,m. 6 uur de1^ heer Korten hoeven. Siddeburen v.m. 9i/s uur ds. Audier. Noordbroek: n.m. 5i/s uur ds. van Druten. Zuidbroek: v.m. 91/2 uur ds. J. N. Sevenster. (Doop). Doopsgez. Gem. Sappemeer geen dienst. Evangelisatie in en ten bato der Ned. Herv Kerk. Winkelhoek—Sappemeer v.m. 9i/j u. de heer F. Faber. N.m. 5 uur Evangelisati samenkomst in het Wijkge- bouw Van Rojjenstraat. Noordbroek: nm, 7 uur (oude tijd) de heer Joh. Baajj. N.m. 2 u. (0. t.) Zondags- school. Stootshorn v.m. 9V2 uur (o.t.) de heer Joh. Baaij n.m. 2 u. (o.t Zondagschool. Bapt. Gem. Hoogezand: Beukemas.rjut v.m. 9i/j u. de heer Reinholtd N.m. 6 u. de heer Reinholtd Burgerlijken Stand. SAPPEMEER, 9-15 Juni Geboren Wilko Geert, z. v. Klaas Schut en Antina Deen Johanna Alida, d. v. Pieter Patje en Fenna Westerhuis. Ondertrouwd: Jacobus Hen- derikus Hoving, 25 j., Hooge zand, en Gesina de |onge, 23 j., Sappemeer; Bernardus Ger- hardus Johannes Bulder, 30 j., Groningen, en Harmanna Anna Hinderika Duurkens, 28 jaar, Sappemeer Hendrik Jakob Hut, 26 j., Veendam, en Eelke Kuipers, 27 j., Sappemeer. Overleden: Melle Venema, 83 j., wed. v. Marten Tijms Jan Bakker, 72 j., weën. van Susanna Timmer. HOOGEZAND, 9—16 Juni. Geboren Jakob, z. v. Ger- hardus Harm. Swart en Martha Biliam, Martensh., Spoorstr. Elizabeth, d. v. Frederik Slor en Klaassien Meijer, Foxhol, W A.Scholtenweg Willem, z. v. Willem Bakker en Henderika Smit, Westerbr., Meesterslaan. Ondertrouwd Jacobus Hend. Hoving, Kropsw., v. Royenstr en Gesina de Jonge, Sappem.; Mattheus Mulder en Aafien A. G. Scheringa, beide v. Royen- straat, Kropsw. Arend Vos, Zuidbroek, en Margaretha Mul der, Kropswolde, v. Royenstr. Antonie Beuker, Groningen, en Eiltje de Haan, Hoogezand, a b.; Berend Dljkgat, Noord broek, en Berendina Koning, Kalkwijk, Nieuweweg Gehuwd Gerhardus Rud. Geerdes en Immechiena van Sloten. Overleden: Jan Steen, 70j., echtg. van Aaltje Huisman Jacoba Frederika, 16 j., d. v. Berend Nieborg en Geessien Grissen. SLOCHTEREN, 9-15 Juni. Geboren: Florentine, d. v. M. Levie en B.Jacobson, Kolham; Jannie Grietje, d. v. E. Bron- sema en M. Holtjer, Scharmer; Hendrik, z. v. H. Uil en P. Meijerhof, Siddeburen; IJktje, d. v. H. Bont en A. G. Waal- kens, Siddeburen. Ondertrouwd B. Edens, Meedhuizen (gem. Delfzijl), en H. Edens, Hélium I. D. Noord- man, Schildwolde, en K. Slag- ter, Tjuchem. Gehuwd: H. Olthof, Hark- stede, en P. Beuker, Hélium F. Drewel,Delfzijl, en F.Musch, Hélium J. H. Ritsema, Mid delbert (gem. Noorddijk), en W. Begeman, Slochteren. Overleden Hindrik Maurits Schrik, 66 j., echtg. v. Johanna Lameres, Slochteren. L. van LùDOWSKY. Germaina was half-Fransch van geboorte en bijna geheel naar het uiterlijke tenger, teer, donker, met heel groote oogen en lange wimpers, een mooi- gevormden, niet kleinen mond en een onuitputtelijken schat aan echte vrouwelijkheid. Ze had altijd Fransch gesproken met haar moeder en behield, ook als ze Duitsch sprak, haar licht, sprankelend accent. Haar vader echter voedde haar geheel op naar zijn in- zichten. Hoewel ze niet veel voelde voor studio, wenschte hij, dat ze zou studeeren. Hij fronste zijn wenkbrauwen om haar ijdelheid, haar coquette- rieën haar flirtations. Hij schud- de zijn hoofd om haar vol- komen gebrek aan belangstel ling voor politieke kwesties en groote problemen Met dat al had hij haar zeer lief, vooral toen haar stierf. Hij meende het allerbeste met haar, toen hij haar dwong, den zoon van den ouden vriend, professor Arth, te huwen. Rudolph Arth had letteren gestudeerd Het was een breed- geschouderde, flinke jongeman van wien men geruimen tijd dacht, dat hij niet de hersens van zijn vader geërfd had. Het bleek, echter, dat hij integen- deel meer in zich had, dan zijn vader. Hij was een geboren kamergeleerde, doch tegeliiker- tijd had zijn stijl een frisch- heid zijn geest een soepelheid, die de professor gemist had. Het waren deze dingen, die Germaine aantrokken, toen ze half gedwongen door haar vader, eindelijk er toe kwam, iets van Rudolph te lezen. Ze had hem altijd ontzettend ver- velend gevonden. Het viel G 51 haar erg mee, dat hij zôo kon schrijven. Zijn kennis en ge- leerdheid konden haar niet im- poneeren, doch de wijze van uitdrukken, de subtiliteit van aanvoelen der dingen, eenze- kere vrouwelijkheid in de beste beteekenis van het woord, deden haar van gedachte ver- anderen. Zij stemde toe in het huwelijk. Dat het gelukkig was, kan men niet zeggen. Rudolph ver- diepte zich kort na de witte- broodsweken opnieuw in zijn studie. Germaine zocht af- wisseling bultens huis, om het knagend gevoel van volkomen onbevredigdheid te ontgaan. Maar zij behield, in weer- wil van een lichten wrok tegen haar man, toch een eerbied voor hem, die onaangetast bleef. Toen de jaren vergingen, leefden zij bijna als vreemden naast elkander. Hij bleef da gen lang opgesloten in zijn werkkamer, met zijn secretares- se, een zekere Judith Aenkel. Het was een leelijk, mager meisje, bijzonder ontwikkeld; van een onvermoeibaren ijver, 'n onaanzienlijk, toegewijd sla- vinnetje van de knappen Ru dolph. In de eerste maanden kwam Germaine haar man soms goeden dag kussen als zij weg- ging. Dan gleed ze, een schim van bevallige jeugd, door het sombere studeervertrekenknik- te tegen het grauwe wezentje, onvrouwelijk met haar scherpe trekken, haar grooten bril en onbehoorlijke kleeding. Veel sympathie bestond er niet tusschen de twee vrouwen, maar Germaine dacht daarover geen moment na. Het omge- keerde zou haar eerder ver- baasd hebben. Zooals zij tel- kens opnieuw verbaasd werd door het werk van haar man. Zij las het slechts vluchtig, want het lag niet in haar aard, zich in zware onderwerpen te verdiepen, maar toch werd zij getroffen, telkens weer door de klaarheid van zijn geest, door de kracht van zijn denken en uiten. Dat gaat ailes in zijn werk... er rest niets voor het leven, dacht ze, als ze tegen over hem zat aan tafel en hem vervelend vond een doorsnee kamergeleerde, vroeg oud, on- belangrijk, in weerwil van een zekere hoeveelheid opgepropte geleerdheid. Jaren vergingen. Op een dag kwam Rudolph bleek en ont daan de kamer van zijn vrouw binnensnellen, terwijl zij nog in bed de morgenbladen door- keek en haar thee dronk. Zij was stom van verbazing want ze zag hem zelden en zeker niet op zulke ongewone mo- menten, Judith is ziek zei hij, op de rand van haar bed neervallend en met een ver- wilderd gebaar door zijn haren strijkend. Ernstig ziek. Dat is heel lastig voor je, zei Ger maine en schonk zich nog een kopje thee in, Lastig 1k ben midden in mijn werk over den oorsprong van het Grieksch.... Ik kan haar eenvoudig niet missen Germaine keek hem aan, een beetje ongeduldig. Ze kon zich voorstellen, dat hij het verve lend vond, juist nu zijn ver- trouwde helpster te moeten missen, maar wat k6n zij er aan doen? Ik hoop, dat je geen talenten in die richting van mij verwacht, zei ze. Hij antwoordde daar niet eens op, maar begon zenuwachtig heen en weer te loopen. Ze had hem nog nooit zoo nerveus ge- zien. Ga eens zien, hoe ze het maakt zei Germaine. Heb ik al gedaan antwoor- de hij kortaf, ze heeft zware koortsenik mocht niet bij haar Opeens liep hij de kamer uit. Germaine staarde in gedachten verzonken haar lieflijk spiegel- beeld aan, dat zij zien kon van haar bed uit in de groote psy ché van haar toilettafel. Net iets voor Rudolph om zich xoo op te winden over zôô'n leelijke vrouw, dacht ze. Maar er was een vage verwon- dering, die blééf onder haar an dere gedachten. Hij was gaan kijken naar Judith.'s mor- gens voor halfnegen,.Wel, wel Den volgenden dag was Ju- dith's toestand verergerd, drie dagen later was zij dood. Toen Germaine het ontred- derde gezicht van haar man zag, kreeg zij een merkwaardi- ge gewaarwording alsof iemand haar een stomp gaf. Niet mogelijk, dacht zij niet mogelijk! Die leelijke Ju dith. Zefwoonde met haar man de begrafenis bij en had een bij- zonderJmooien ruiker lelies op de kist gelegd. Er was een licht berouw in dat gebaar. Hoe kon zij de arme doode, al was het vluchtig, verdenken van... Welneen... Rudolph's opwinding en verdriet waren heel natuurlijk..was zij niet een trouwe hulp en bijna een vriendin geweest voor hem, de arme Judith? Toch, onder deze gedachten, bleef een twij- fel in Germaine wakker, die haar er toe bracht, haar man gade te slaan. En naarmate de dagen vergingen, werd haar twijfel steeds meer tôt zeker- heid die blijvende onrust, dat vertwijfelde gezicht, ze konden niet anders dan door diepere gevoelens naar voren worden geroepen, dan slechts de smart om een helpster en vriendin. Wie had het ooit gedacht, zei Germaine in zichzelf. Een beetje gekrenkt wel en boos. Ze was ijdel en kon de ge dachte niet goed verdragen, dat dit leelijke meisje hââr,.. de mooie Germaine.bedrogen had. Maar met dat al won Rudolph in haar oogen. Hij was dus niet zoo gevoelloos, zoo vervuld van zijn werk en eerzucht alléén, als zij vaak gedacht had. Er welde een sympathie in haar op, als zij z'n verstoord en bleek gezicht zag. Hij moest wel veel ver driet hebben... En ze zei troostend: «Probeerweer aan het werk te gaan, beste Ru dolph. dat zal je goed doen" Tenslotte kwam er een an dere secretaresse en hij ver- dween weer in zijn eigen rijk, doch niet meer als vroeger volkomen. Telkens kwam hij te voorschijn, op de onver- wachtste oogenblikken, kwam bij Germaine binnen, deed ner veus en ongelukkig, beet op zijn lippen, was in gedachten verdiept, verstrooid, prikkel- baar... kortom na eenige we- ken kwam zij tôt de conclusie, dat het veel meer dan een fout was geweest, een zéér groote liefde, die bestaan had. Dat stemde haar zacht en melancholiek. Ze herinnerde zich den blik, waarmee Judith haar soms kon aanzien, ais zij in de studeerkamer kwam, Ja, Judith had hem liefgehad. met al de toewijding van een groot vrouwenhart. Ze zag het nu in en vroeg zich af, waar om Rudolph haar niet getrouwd had, Eerzucht? Berekening? Het deed toch pijn, dat te den ken, het was vernederend en ergerlijk.zij de mooie Ger maine, Getrouwd om haar geld en familie Op een avond dreef een vreem- de nieuwsgierigheid haar in de werkkamer van haar man. Ze vond hem op de divan liggen, ingeslapen. De secretaresse was al vertrokken. Slechts een bureau-lamp brandde. Ger maine stond even weifelend naar haar man te kijken. Ze vond, dat hij er dom uitzag in zijn slaap. Langzaam wendde zjj zich af en nam eenige vel- len op, volgetypt.Aha, de eerste hoofdstukken van zijn nieuwe werk. Onwillekeurig begon zij te le zen en toen ze een halve blad- zijde gelezen had, ging zij zit- ten en las verder. Na eenige bladzijden wilde ze ophoudeu doch er was iets, dat haar trof. Zij sloeg de bladen terug. en begon opnieuw. Het was er weer. Een vreemde grens, waar- overheen ailes anders werd. Droog,, belangeloos, leeg, an ders dan zij het werk van haar man kende. Haar blik viel op een hoop beschreven velletjes: de klad. Ze begon ze door te lezen en na een tijd zat ze met twee velletjes in de handen. Het eene was volge krabbeld met een nerveus en levendig schrift, het andere met een veel netter en rustiger hand- schrift Germaine las de velletjes las het manuscript. En opeens begreep zij.begreep de wààr- heid het eerste gedeelte van het manuscript had Rudolph nog geschreven, toen Judith leefde. Haar karakteristieke handschrift had genoteerd. Later had hij de nieuwe secretaresse gedicteerd. En juist daar liep de grens. Germaine zat een hcelen tijd starend op de papieren. Op eens merkte ze, dat Rudolph wakker was. Hij zat haar sla- perig en ongelukkig aan te te staren. Ze lachte zenuw achtig. Is het werk niet opgescho- ten? Neen, niet bijzonder, ant woordde hij mistroostig. Ze keek hem scherp aan en vroeg eensklaps Vertel eens eerlijk was er iets tusschen Judith en jou Hij keek snel op? Wat? Iets... je meenthoe kom je in 's hemelsnaam daaraan? Heb je haar nooit goed aan- gekeken Ze antwoordde niet, maar er was geen twjjfel in haar: hij sprak de waarheid. Neen, er was niets geweest, niets, dat de aanbiddende toewijding van een vrouw, die meer ge- nialiteit in haar pink had be- zeten, dan deze man ooit zou hebben. Een vrouw, die hem ailes gaf, wat hij van haar verlangde: haar geest.... Om zijn eerzncht te bevredigen, zich een grooten naam te ver- overen.... Zonder iets terug te geven.... zelfs niet een zweem van liefde.... Germaine voelde plotseling een bijna lichamelijken afkeer van haar man. Ze stond op en ging naar de deur. Ik vrees, dat het wel nooit meer zal opschieten.nu Judith dood is, zei ze. Een oogenblik ontmoetten hun oo gen elkander en in de rijne las ze de voile waarheid Met een beweging van weer- zin wendde zij zich af. En zoozeer vrouw was ze, dat er tranen in haar oogen waren, toen ze de trap opging naar haar kamer, tranen om Judith. die zooveel gegeven had en niet terug ontvangen DOOR DOOR fNadruk verboden.)

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1933 | | pagina 2