D Wirt* Prima Wek il afgehaald p. H.L. >PT j ïoor zooTer beschikbaar toon per H.L. i ifnaieSct. kortingp. lUIMING m lage grQzeo. srtieg op Ceirsats Ooedai Mat „YELO" wasschen is geld besparen Bijz. H. 3. 3. Het Taefatingsexamai) Kern uit de Week. Hanoi Inmaakgiizsn. Prima Jeuever en Brandewijn lo TROTJW CENTRUM reeds vanaf wie bestaat er geen .Maandagmorgen"? Kostilaoza Eijwialmarken- te Hoogezand als Naaister H. v. Breda-Sluitar 1EELE PUBLICA Jl-ook Martensh oor uiterlijkl Nov. Dinsdag 11 Juli De Concurrent ivertentie ïstaan, ze oor dui- gelezen. nd. îgen worden aangenomeD iterlyk 1 Angustus as, mtcrmatIonalê HOOGEZAN Drogistery 1EESTER en WETHOUDERS van Si en, dat door den RAAD dier geme van 13 April 1933 is vastgesteld ERORDENING tôt wijziging va ordening op de heffing van eei op de honden in de gemeente S Artikel 1. el 4. waarvan de aanhef luidt lasting is verschuldigd wegens het it toegevoegd een nieuw artikel, luide /en het getal van twee gehouden wo cennel, welke geregistreerd is, hetzij b heer op Kynologisch gebied in Nede zijn goedgekeurd krachtens de wet 155 (Stbl. no. 32), hetzij bij een anden er en Wethouders aangewezen veri ;isch gebied, en op den openbaren w< iem of ketting worden vastgehouden. en het getal van twee gehouden w handelaren in honden. Artikel 2. irdening treedt in werking op 1 Janua ering blijft geregeld volgens de veror urd bij Koninklijk Besluit van 31 Mei van afkondiging geschied, waar het b{ rgemeester en Wethouders voornoemd. :cretaris De Burgemeeste >ERDON G. BOER, l.-B ...fJ Teuhens Brandst Sappemeet met garantit 3o erebruikers van de origineele Pepermunt. Zy voelen e geheele week trisch, ener- n volkomen in staat om het pgedragen werk tôt in de punt- verzorgen. Liethebbers van worden gevonden onder aile i werkers met hoofd en han- Zjj waardeeren KINGnietal- zyn heerlijke smaak en naar ook als het beste dage- 3 middel ter opwekking en kking KING Pepermunt. andag 3 Jnli Opruiming l een groote patty Ned. Vereen i van Huisvrouwen afa. H -S. Het was een vroolijke club van Huisvrouwen, die Woens- dag j.l. haar jaarlijksch uit- stapje maakte. Ofschoon het weer iets somber was en we nu en dan een regenspatje voelden, gingen we zeer op- gewekt en welgemoed op pad Eerst naar Qroningen om het bad- en waschhuis te bezich- tigen. Nadat de directeur een causerie had gehouden over het doel van deze inrichting, mochten we de verschillende afdeelingen, de kleedksmer, het badhuis en de wasscherij zien. Ons trot de buitengewone netheid en zindelijkheid, die dâar heerschte Hoe keurig waren de wacht- en kleed- kamer, hoe netjes en toch eenvoudig het badhuis, waar 40 kinderen tegelijk een douche konden krijgen. En misschien waren onze huisvrouwen wel eventjes jaloersch, toen ze zagen hoe de Groningsche hutsvrouw in een tijd van twee uur haar vuil waschje keurig schoon gewasschen en gedroogd weer mee naar huis kon nemen. Qeen roezige waschdag dus meer in huis, geen rommel, geen vochtige lucht. En daarbij de gemak- kelijke manier van wasschen. Wat een besparing van tijd en kracht En dat ailes voar een lage prjjs. Zeer voldaan over ailes wat we gezien hadden, reden we naar Midwolde om daar de oude historische kerk met het beroemde praalgraf, de mooie wapenschilden en hetprachtig gedènkraam van gebrand glas te zien. Daarna gingen we verder naar Norg, het einddoel van onze tocht. En daar maakten we nog een heerlijke wandeling door de bosschen. Allen waren ten zeerste getroffen door de prachtige omgeving Hoeveel natuurschoon toch in de be- trekkelijke nabijheid van onze kale veenkoloniale streken. De tocht werd besloten met een echt Drentsch koffiemaal. Wat hebben we gesmuld in de echte Drentsche stoet, het heerlijk kopje koffie enz. Wij kunnen dan ook het paviljoen van den heer Zuidhof ten zeerste aanbevelen. Het was reeds laat toen we de terugtocht aanvaardden. Met Vries en Zuidlaren keerden we huiswaarts Tôt slot nog een pluimpje voor den Gado-ondernemer met zijn bekwamen chauffeur. Allen zullen nog langen tijd met genoegen op deze zeer geslaagde tocht terugzien en zooals ook een van de gasten in haar speechje xei de af- wezigen hebben veel gemist. Het bestuur. V/; VROlWClSfBONfD VOOR VRËDE VRUHËÎD (3R0£P RS. De verstikkingsproeven met katten door phosgeengas voor oorlogsdoeleinden. Onlangs heeft men in de kranten kunnen lezen op welke barbaarsche wijze 2000 katten door verstikkingsgas(later voor U bestemd) gedood werden. De „Vereinigung der Tier- freunde in Prag" meldt, dat zij bij den Yolkenbond hier- G 51 tegen heeft geprotesteerd. Het antwoord van den Volkenbond is zeer vaag. Laat de massa eens nadenken wat deze „vivisectieproeven" voor den mensch beteekenen, ni.: de vernietiging van het menschen- ras GIFGAS-ZEGEN In d'oorlog van voorheen was 't veilig achter 't front De leiders, buiten schot, die bleven meest gezond Maar nu is dit ôôk uit nu kan het gif der gassen Zoowel den Generaal als den recruut verrassen De Staatsliên op 't bureau, de schrijvers in de krant, Zij vuurden dapper aan, de strijdpen in de hand, Maar bleven ongedeerd. Nu gaan ook zij beseffen, Dat hen en hun gezin een wreede dood kan treffen! De schacheraars, die slechts om 't duivelsche gewin 't Verdwaasd, onwetend volk opruiden naar hun zin, Ze konden ongestoord van 't bloedgeld profiteeren, Maar ook voor hèn valt nu het onheil niet te keeren!.. Wie weet zei mij onlangs een ernstig denkend man Of men nu juist niet dàt een „zegen" noemen kan! Wanneer straks iedereen verstikking heeft tevreezen, Dan zal ook niemand meer zoo tuk op oorlog wezen Uit den Bundel Bereid den Vrede. Leekedichtjes van H van Syjn. Officiëele Mededeeling. „KWIEK" Morgen gaan de volgende spelers naar Appingedam voor de aldaar georganiseerde serie- wedstrijden Jan Koeneman, J. Hanekamp, W. Hanekamp, M. Scheen, J. Swart, N. N N.N., G. Suurmeljer, B. Scholte, L. Scheen, H. Gibcus, L Mulder en D. Bakker en andere lief- hébbers. Vertrek half twaalf af hôtel Beereboom. Des avonds cabaret-avond enzgeorganiseerd door de Voetbalvereeniging A D. C., waarvoor vrij entree. De nummers voor de athle- tiekwedstrijden van den G.V.B. zijn te verkrijgen bij Thees Nagengast. Plaatselijk Nieuws. Sappemeer. De koeltechniek, die het mogelijk maakt om eet- en drinkwaren te bahoeden voor bederf en voor de consumptie geschikt te houden, heeft in de laatste jaren een groote vlucht genomen. En steeds schrijdt ze verder. Daarvan levert de bekende slagerswin- kel van den heer W. Pol alhier het bew^s. Deze heeft thans in zijn zaak een vol automatische koel- inrichting laten aanbrengen, die zich zelf registreert. Bij de geringste stijging van tem- peratuur gaat ze automatisch in werking totdat het nulpunt weer is bereikt, waarop ze zich zelf uitschakelt. Het groote voordeel is, dat het vleesch zoo min mogelijk onderhevig is aan temperatuur- schommelingen en daardoor als versch blijft geconserveerd, een verbetering alzoo, die niet anders dan de zaak tengoede kan komen. Geslaagd voor het eind- examen R. H. B. S. alhier de dames K M Aalfs, Zuidbroek; A. A. Frôlich, Zuidbroek A. M H. Millier, Sappemeer; F. M. Noor, Sappemeeren de hee ren H. J. B. Broekema, Zuid broek J. Draijer, Sappemeer; R. Grijpstra, Zuidbroek; T. Haan, Hoogezand; D. Kliphuis, Hoogez. E Mandema, Zuid broek P. Middel, Hoogezand; E. G. Schrage.Tripscompagnie; L. Schrikkema, Noordbroek P. H. Themmen, Zuidbroek; W. Trenning, Sappemeer. Afgewezen 3. De V.V.V feesten be- hooren weer tôt het verleden. Een der eerste voorwaarden voor het welslagen ging in vetvulling: het weer hield zich elken dag uitstekend. En wat de rest betrof, ailes stemde tôt tevredenheid. Kenmerkend was vooral de laatste twee dagen de groote drukte, die overal heerste, ook al waren kooplust en koopkracht daaraan niet evenredig. Ook dezelfde drukte trof bij particulière inrichtingen, wat weer bijzonder opviel bij den heer P. Kliphuis, café Bos. Daarvoor was een gereede aanleiding: het alombekende Feuerstake Ensemble met zijn refreinzangers trad er op, zoo- dat het geen wonder was, dat de dans er hoogtij vierde. Op uitnemende wijze heeft de heer Kliphuis in deze ker- misdagen zijn goeden naam gehandhaafd. In onze gemeen te is na een vierdaagsche ont- spanning de rust evengekeerd en draait het leven in zijn normalen loop door. Te Groningen zijn ge slaagd voor het mulo-diploma J. H. Boelkes, Martenshoek, Alli Brands (B) en Willem de Haan, Hoogezaud, Hendrik Hoving, Kropswolde, Doedo Lahpor, Martenshoek, Janna Lambeck, Foxhol, Catharina Landman, Kielwindeweer, en Willem Scheepstra te Kolham, allen leerlingen van de ulo- school te Hoogezand, en H. C. L. Vierkant en W. van der Hal te Sappemeer, leerlingen van de u.l.o.-school alhier. Hoogezand. Aan den heer Jac. H. Fellinger alhier is de electrische installatie opgedra- gen van het in aanbouw zijnde landhuis in het Oosterpark van den heer D v. d. Ploeg. De N.V. Gado breidt haar bedriifsgebied steeds uit. Thans heeft ze aan Ged. Staten toe- stemming gevraagd om over- dracht van de vergunning, verleend aan de heeren J. Iedema te Nijewier en P.Iedema te Paesens, tôt het in werking brengen van een autodienst Paesens Engwierum Mun- nekezijl-Grijpskerk v.v. Voor het eind-examen A aan de Bijz. H B.S. Instituut Hommes slaagden. 3 van de 4 candidaten, ni. Jacobus Potgieser, Amsterdam, Hilda Torringa, Muntendam, en Wil lem Wesenhagen, van Doom. Hoogezand. De waschdag was eens het schrikbeeld van de huismoeder. Dit is voorbij, uu machines voor een groot deel den handenarbeid hebben overgenomen. En steeds gaat men door om die machines te perfectioneeren. Wie zich daar van wil overtuigen, neme een kijkje in de étalagé van den heer Hofman te Hoogezand, naast het gemeentehuis. Door middel van een glazen plaat kan men precies de werking nagaan, waarbij opvalt, dat het water door een electrisch ge- dreven pomp in sterk stroo- mende beweging wordt ge- bracht en daardoor het vuil zuigt uit het waschgoed, dat daardoor niet in het minste wordt beschadigd, zelfs het fjjnste weefsel niet. Vooral des avonds, als het water electrisch is verlicht, is het intéressant om te zien. De tijden staan in het teeken van de sport, die weer bijzondere behoeften kweekt. Dit blijkt hier. In het per- ceel Kielsterstraat 43 zal de heer H. Nieboer eerstdaags een winkel openen, die speci- aal voor den verkoop van sportartikelen op elk gebied is ingericht. Op een desbe- treffende advertentie "in dit nummer vestigen wij gaarne de aandacht. Hoogezand-Sappemeer. Dank zij het initiatief van de Chr. Oranjevereen. „Oranje Nassau" zullen dit jaar op 31 Aug. in beide gemeenten Ko- ninginne feesten worden ge houden Het bestuur heeft bij de Samenstelling van het pro gramma vooral aan de jeugd zijn aandacht geschonken. Dit programma bevat kinder- spelen te Hoogezand op het ijsbaan en te Sappemeer op het sportterrein. Aile kinderen kunnen hieraan deelnemen. Vooraf zullen optochten wor den gehouden, waarvan die in Hoogezand ook zal gaan door Foxhol. Des avonds zal er een boot- tocht zijn door beide gemeen ten of een gondelvaart, waar bij twee muziekcorpsen hun medewerking zullen verleenen. Dit ailes kost natuurlijk geld doch het bestuur hoopt dat de ingezetenen op wier offerzin een beroep zal worden gedaan door ruime bijdragen blijk zul len geven van hun sympathie met zijn plannen Die hoop moge in vervulling gaan. FANFARE-CORPS „H.-S." Dir. J. J. Smedes. PLANTSOEN—CONCERT te HOOGEZAND op Zaterdag 8 Juli 1933 's avonds van 7 8l/s uur. PROGRAMMA 1. L' Indépendance. Marscli A. Charlandreij 2. Fant. „Wilhelm Tell" Arr. J Martin 3. Fant. ,Die Regimentstochter' Arr. Jos Kess ls 4 La Galanthe. Masch R. Duerinck 5. Dorpfeest. Fantasie L. Vermaelen 6. Fant. „Die weise Dame" Boildien 7. Die Liebe der Matrosen W. R. Heijmannn 8. Alte Kameraden C. Teike Officieele Publicatien. SBViruSsn vaurwarpsn Een Rijwielbelastingmerk. Een Hooivork. Een portemonnaie Een Boodschappentasch. Inlichtingen op werkdagen des voormiddags tusschen 9 en 11 uur, politiebureau achter het gemeentehuis te Hoogezand INGEZONDEN. De autotocht van ouden van dagen te Hoogezand. Vreugd was in 'thart en blijde hun verwachten De heerlijke autotocht hij kwam in 't zicht, Die in hun leven als in donkere nachten Dë ster straks brengen zou wat vriend'lijk licht. 't Besluit geen feest in deze slechte tijden, Geen autotocht meteen bracht droefenis Bij allen, die te vroeg zich reeds verblijdden, Zij allen voelen 't als een groot gémis. Wenscht gij zoo, V.V.V., de grijsheid te eeren? Dat kan niet zijn, dat was niet uw bedoelen De slechte tijd moet soberheid ons leeren, Waar is 't, maar toch laat d'oudjes dat niet voelen. H. F. J. Evenals vorige jaren bestaat er weer gelegenheid ten kan- tore van de ontuangers der directe belastingen te Hoo gezand en Slochteren gratis Rijwielmerken te beko- men voor hoofden van gezin- nen, die niet in de Rijksin- komstenbelasting zijn aange- slagen en voor hun werk op meer dan een half uur afstand van de woonplaats van het rijwiel gebruik maken. Indien het hoofd van het gezin geen gebruik van een rijwiel maakt, kan door dezen eeu lid van het gezin worden aangewezen, die hiervoor in de termen valt en alsdan in aanmerking kan komen voor een gratis rijwiel- merk. De aanvraag voor zulk een merk geschiedt op formulieren, die ten kantore verkrijgbaar zijn en die door den aanvra- ger eigenhandig moeten wor den onderteekend Dit kan op de gewone kantooruren ge- schieden, maar bovendien wordt hiervoor zitting gehou den op 's Maandags [en 's Woensdagsavonds van 6Vs tôt 8l/a uur, op de na- voigende datums 17, 19 Juli, 24 en 26 Juli en 31 Juli en 2 Aug. a.s. ten kantore van bovengenoemde ontvangers voor de gemeenten, die res- pectievelijk onder hunne kan tore ressorteeren. Daar 't echter op genoemde avonden vaak druk is, ver- dient het voor belanghebben- den, indien dit evengoed mo gelijk is, aanbeveling om op de gewone kantooruren aan- vrage te doen. Voor de gemeente Zuid- en Noordbroek kan de aanvrage worden gedaan bij den assistent-dienstgeleider Hartman te Zuidbroek, die voor deze aangelegenheid zitting houdt in de school aan de Helllgelaan te Zuid broek, op de navolgende dagen en uren 's avonds van 6V2—8l/j uur op de Maanda- gen 17, 24 en 31 Juli en 7 Aug. a.s. en Woensdagen 19, 26 juli, 2 en Aug. d a. v. Genoemde ambtenaar reikt ook de merken uit voor de aanvragen, die bij hem zijn ingekomen. Nog wordt me- degedeeld, dat voor Foxham (ressorteerende onder het kan- toor Slochteren) de aanvragen kunnnen worden gedaan ten kantore Hoogezand op de bo vengenoemde door dit kantoor geldende uren. PREDIKBEURTEN 20NDAG 9 Juli 1933. Herv. Gens. Hoogezand n.m. 7 uur ds. Oldeman. Sappemeer v.m. 10 uur Geen dienst wegens vacature. Kielwindeweer: vm. 10i/j u. ds. Wasch. Kropswolde v.m. 10 uur geen dienst. Westerbroek: v.m. 10 uur ds. J. Nijenhuis Ockhuizen. Engelbert: v.m. 10— uur ds. Kruizinga. Middelbert v.m. IO1/2 uur ds. Oideman. Seharmer-Harkstede v.m. 9i/j uur (pl. t) ds. Rensink. V.m. 11 u. Zondagsschool. Kolham v.m. 9 uur (0. t.) ds. Dokter. H. Av. Sloehteren: n.m. 7— uur (0 t ds Kwint. Sekildwolde: v.m. 9i/« uur ds Siega. Hélium voorm. 9i/s. uur ds. Hoekstra. Sidd8buren v.m. 91/2 uur ds. Audier. Noordbroek: n.m. 5i/s uur ds. Sevenster. Cons. Zuidbroek: v.m. 9i/s uur ds. J. N. Sevenster. Doopsgez. Gem. Sappemeer v.m. 10 uur Ds. ten Cate. Geref. Gem Sappemeer vm. 9i/2 uur ds. W. Tom. 's Nam. 5 uur: idem. Evangelisatie in «n ten bate der Ned. Herv Kerk. Winkelhoek—Sappemeer v.m. 9i/j u. de heer F. Faber. N.m. 5 uur geen dienst. Vroombosch: „Bethel" 'sa. 6i/# uur de heer Hellendoorn. Sehaaphok v.m 9Vs uur de heer Hellendoorn. Noordbroek n.m. 7 uur (oude tijd) de heer Joh. Baay. N.m, 2 u, (0. t.) Zondags school. Stootshorn: v.m. 9V2 uur (0 t.) de heer Joh. Baajj n,m. 2 u. (o.t Zondagschool. Bapt. Gem. Hoogezand Beukemasvrsat v.m. fii/j uur Huwel(jks- inzegening. Nm. 6 uur Samenkomst. Woensdagsavonds 71/2 uur Bidstond. Burgeriijken Stand. SAPPEMEER, 30 Juni—6 Juli. Geboren Trienus, z v. David Huizing en Willemtje Sloot. Ondertrouwd Andréas 01- denburger, 19 j., Groningen, en Fouchien Pietersen, 21 j., Sappemeer. Gehuwd Hendrik Jakob Hut, Veendam, en Eelke Kui- pers, Sappemeer; Beno Wiert Smid, Slochteren, en Willemtje Hoiting, Sappemeer. Overleden geene. HOOGEZAND, 30 Juni-6 Juli. [.Geboren: johannes Ge- rardus, z. v. Engbert J. H. Hijlkema en Johanna G. Stef- fens, Martenshoek Geertje, d. v. Hindrik Velthui» en Geertje Addens, Hoogezand Geert Paulus, z. v. Geert Nij- burg en Johanna Wilh. Kanter, v. Roijenstr. Johanna Beren- dina, d. v. Niklaas Stege en Fenna J. Maagd, Martenshoek Berendina Margaretha, d. v. Gerardus Scholte en Alida G. Visscher, v. Rojjensstr. Kor- nelia, d. v. Henderikus Nieboer en Siewerdina A. Vos, Foxhol. Ondertrouwd: geene. Gehuwd Mattheus Mulder en Aafien A. G. Scheringa Arend Vos en Margaretha Mulder Berend Dijkgat en Berendina Koning. Overleden geene. mrnmmmmvmœmmsssevsmsiî SLOCHTEREN, 30 Juni— 6 Juli. Geboren: Hendrik, z, v- J. Fluks en A Oomkens, Scharmer; Trijntje, d. v. F. Wiltjer en C. Vos, Slochteren Wessel, z. v. H. Lalkens eu H M. Haan, Siddeburen Geertruida, d v. T Tamminga en H. Lenting, Lageland Ondertr. Johannes Blaauw, Kolham, en R. Wilthbf, Kolham; A. J. Buurma, 's Gravenhage, en A. Poker, Schildwolde K. Hamminga, Slochteren, eu J. Knollema, Harkstede. Gehuwd; F. L Wijma, Groningen, en H Sijtsema, Siddeburen; B Edens, Meed- huizen (Delfzijl), en H. Edens, Hélium I. D. Noordman, Schildwolde, en K. Slagter, Tjuchem J. Nijborg, Hark stede, en G. Venema, Over- schild (gem. Slochteren). Overleden Jacob Pieter Bos, 82 j., wedn. v. Anneke de Vries, Siddeburen Nantjc Massier, 55 jechtg. v. Hen drik van der Broek, Slochteren, overl. te Groningen. ADVERTENTIEN. zal plaats hebben op des voormiddags 9.30 uur. AANGIFTE ten spoedigste bjj den Directeur. Ondergeteekende biedt zich aan voor nieuw en verstel- werk. DE GROEVE D 3t Heerlijk ook in den winter maar dan gesterreliseerd in 1/2 L 18 et 20 stuks 17 et. 3/4 L. 20 et. 20 1 L. 22 et. 20 U/SL. 24 et. 20 2 L. 25 et. 20 19 21 23 24 Complété Irimaaktoestellen f 1 65 Gummiringen 2 et. Restanten Glazen 14 et. MARTENSHOEK. Tel. 91 Tel. 91. Getrokken Citroen Jenever en Brandewijn, en Bessen Jenever, Oud t Bols, prima Cognae f 2.70 per liter. 1/2 L. BIER 17 cent. Aanbevelend, Tel. 270 Sappemeer. De Vries hield niet van hon den, 0, nee..en was het niet om z'n dochtertje Elly, dan had hij Pluto allangweggedaan. Trouwens zoowel hij als z'n vrouw hielden van ailes, wat mooi was, en nou, mooi was Pluto niet bepaald te noe men. Het was een ras-echte zwerver en een doorn in het 00g van beideri. Het zal ongeveer een jaar geleden zijn geweest, dat Elly, verwend poppetje als ze was. er plotseling haar zinnen op gezet had een hond te bezit- ten. Nou.natuurlijk, daar was niets geen bezwaar tegen, en samen met Pa en Ma werd koers gezet naar een alom be- kend hondenkoopman, die z'n vermaardheid niet alleen te danken had aan de dieren wel ke hij placht te leveren, maar ook (en ik meen haast wel voornamelijk) aan de abnorma- le hooge prijzen, welke hij durfde te vragen. Het was daar, dat Elly een van haar buien kreeg en pertinent ver- klaarde niet de eigenares te willen worden van één van die „snoezige" Pekingeesjes, noch van een Narzoi, noch van een herder met ellenlangen stam- boom „Maar kind. .wat wil je dan" vroeg Ma de Vries ten einde raad. „Een hond...een ge- wonen hond verklaarde Elly. Dit zijn geen honden, dit zijn mormels „Goed kindje" suste Pa kalm maarkalm maarwil je dan dien... „Ik wil geen van die honden!" Eu de ouders gingen mee.. geprikkeld, omdat het hun niet was mogen gelukken hun doch- ter tevreden te stellen. Of het hierdoor kwam of door een andere ondoorgron- delijke reden, dat zal wel nooit worden uitgemaakt, maar ze- ker is, dat op den terugweg Pa de Vries, die zelf chauffeer- de- de chauffeur zat naast hem- zoo'n onaanzienlijk mormel overreed. Pa was nijdig. Wat doen die stomme bees- ten ook «p straat? stoof hij op, die zwervers allemaal. Hetgeen toch niet wegnam, dat hij genoodzaakt was, te stoppen. Aarzelend stapte hij uit. Met een verwensching op de lippen keek hij naar het dier, dat zacht jankend op het asphalt lag. Het linkerpootje hing slap neer en een kleine vlek bloed kleurde den grond... Een kring menschen had zich gevormd bij de plaats van het ongeval. De Vries overleg- dehij moest weg, natuurlijk, zoo gauw mogelijk..en haas- tig wilde hij in de auto stap- pen, om z'n weg te vervolgen, toen plotseling Elly naast hem stond Even keek ze hem aan met een verwijtenden blik in haar oogen; dan lag ze geknield naast het zalige diertje. "Elly" riep Marna- Foei! Die vieze hond!" En ook Pa de Vries meen- z'n dochter te moeten berispen: Kindjewat is dat nou? kom gauw in de auto...we gaan verder! Maar de weerspannige doch ter richte zich plotseling fier op en sprak gedecideerd: "Dien hond wil ik hebben!" Pa schrok. Ma verstijfde "Maar, kind..." Het kind was echter van haar voornemen niet af te bren gen. En zoo geschiede het, dat door behulpzame handen de hond in de auto werd gelegd waar Elly zich deelnemend over hem heenboog en Ma met een opgetrokken neus tôt in den versten hoek retireerde. En zoo had Pluto z'n intre- de gedaan op villa "Elvri". D.jor de zorgzame behande- ling en liefdevolle toewijding van z'n kleine meesteres was het beest spoedig geheel ge- nezen en verdeelde z'n tijd tusschen het spelen met Elly, waarbij hij als waanzinnig door de gangen placht te hollen, eten en slapen. Twee bedienden hadden den dienst reeds opgezegd, sinds Pluto den gang van zaken re- gelde op villa "Elvri" .En... inderdaad, het was ook zoo. In ailes moest de hond wor den ontzien..bij ailes was de hond de hoofdpersoon, ter- wijl hij, die het waagde Pluto zelfs maar met een woord te beleedigen, het met Elly te kwaad kreeg. Twee vazen had Pluto ge- broken, terwijl de waanzinnig- ste rekeningen met den hond hun intrede hadden gedaan in de woning van den rijken hout- handelaar. Daar was eerst de nota voor het bevuilen van een Perzisch tapijt bij de firma Deller en Kroon, waar Elly het had durven wagen met pluto den winkel te betreden. Dan waren er vele rekeningen van boeren in den omtrek van het deftige provincieplaatsje, voor diverse gehavende, ge- wonde en gedoode kippen, hanen, enz. Tweemaal reeds had Pluto in ee» voile bloe- menmand gebeten, wat, buiten een niet onaanzienlijke vergoe- ding, een onaangenaam op- stootje had gegeven..En zoo was er meer. Desondanks duldde de Vries den hond, als zijnde het eeni- ge speelgoed, waarmee hun dochter nog in verrukking was te brengen, en...waarvan ze nog niet genoeg had. Hetgeen- heel wat wou zeggen voor een dochter als Elly. Toen trof een zorg het gezin de Vries. Elly werd ziek. Zwaar, heel zwaar ziek. leder gerucht in huis moest worden vermeden... de deu- ren mochten niet worden ge- sloten, doch moesten steeds blijven aanstaan.de bedien den werden op straffe van ont- slag gedwongen tôt zwijgzaam- heid, zoowel in de gangen als in de keukens ...en Pluto werd weggedaan. Weggege- geven aan leverancier, die het beest dacht te kunnen gebrui- ken voor de hondenkar. Dagenlang zweefde Elly tus schen leven en dood en de beide menschen, die tôt nu toe slechts gekend hadden weelde, luxe, en ailes wat met geld slechts te bereiken is, stonden hier machteloos zij leerden plotseling begrijpen, in hun ontzaggelijke verdriet, de werkelijke machteloosheid van het materieele. Totdat de crisis kwam. Angstig zaten ze met den ou den dokter bij het bed van hun kind. Benauwend was de stil- te in huis....in dekamer... terwijl de roerlooze gestalten slechts even bewogen om een vragenden blik te wer- pen op het gelaat van den arts. Deze hield de hand van zijn- patientje vast en keek op z'n horloge. Dan opeens veran- derde de toestand. De hoog- roode kleur zakte plotseling en een vale bleekheid trok over het gezichtje. Dokter Verhoef schrok zichtbaar..Ging het nu toch nog verkeerd? - Doch dan keerde de normale tint te- rug, terwijl de patient een die- pen zucht loosde. Voorzichtig legde hij het smalle handje op het dek te- rug en stond op, terwijl hij de ouders wenkte hem te volgen. Beneden gekomen, stak hij hen plotseling hartelijk de bei de handen toe. Gefeliciteerd..behouden!" zei hij zachtjes. Nu de spanning was gebroken, barstte Marna in tranen uit. Ook de Vries voelde een brok in z'n keel en bemerkte zelf niet dat Verhoef de kamer reeds had verlaten. Langzaamaan werden zijn ze- nuwen hem de baas. De span ning was te groot geweest. Hij snakte naar lucht..hield het niet uit in de kamer... in het huis dat nog vol was van de angst voor dat jonge leven Haastig trad hij de gang in liep zonder iets te zien door naar den tuin. den achtertuin. Diep haalde hij adem. Voor het eerst sinds weken, dat hij weer frissche lucht proefde. Aarzelend deed hij een stap op het terras... Daar sliep Elly nu, z'n kind, daar achter 5J Kerkstraat^S Tel. 51 HOOGEZAND. dat raam, en weer deed hij een stap vooruit in het duis- ter. Hij trapte op ietsiets weeks..zachtjes jankte het. de Vries bukte zich..hij stond nu precies onder het raam van Elly's kamer.. En z'n oogen, gewend aan het duister nu, zagen den hon- donkop, welke zich bedeesd ophief. Met een snik liet hij zich zakken, naast den hond, en terwijl hij z'n gezicht begroef in de ruige haren van het trouwe dier, liet hij z'n tranen den vrijen loop iTE LAPE DOOR IVO. y?

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1933 | | pagina 2