BENES' CICBOREI Lindo-Knijppbrood. H. HOVEN, Optibare litleen-libliitheek Inmaakglazen cadeau. Koopt onze prima mark JRI Sir TRIPLEX voor Figuurzagen Zagiry BBAND, Zuiderstr. 7, Hoogezand. 1 «"S 1S VAN NELLE'S GEBROKEN THEE pSÉ# Hebt D last in Ow Koflie werkt genezend Vrssgt Uwm Winkaliir als Naaister H. v. Breda-Sluiter W. BEERTA, Sappemeei Migazijn na MEUIELEN ta SPEELGOEDEREN MEUBELEN. 5=3 jf S: -Sa s Slook-t- RAUW-KOST. Hoogezand-Sappemeer. GESLOTENvan Maandag 14 Aug tôt Donderdag 31 Aug. HEROPENING Donderdag 31 Aug Zuiderstraat 134 SAPPEMEEJ S 9 d o bn.3 \tamsm ZEER VERKWIKKEND IN DE WARME DAGEN 37 CENT 34 32 30 27 24 22 20 AFTERNGON-TEÂ GOLDEN CUP-TEA PANTER G1RAFFE PRISNSA KU BUS DISCUS KEGEL WINKELIER! VRAAGT HT1KTAK In wcerwil van haar terneer- geslagen stemming werd Letty toch getroffen door het ellen- dige uiterlijk van den jonge- man, die voor haar keukenvens- ter was blijven slilstaan, als gebioiogeerd. Zij zelf zat aan de keukentafel en vanwaar hij stond kon hij haar niet zien. Ze zat er, in vertwijfelde stemming, waarin zij verkeerd had, sinds dien morgen haar berekeningen onbarmhartig duidelijk hadden aangetoond, dat zij genoodzaakt zou zfln haar ouderlijk huis te ver- koopen, wilde ze er niet van den honger in omkomen. Toen haar ouders nog leefde had Letty geen zorgen gekend. Haar vader had zaken in de stad, doch daar de gezondheid van haar moeder zwak was, woonden zij in dit dorp, een half uur rijden met de auto van de stad af. Ze hadden er dit aardige huis met den mooi- en tuin en Letty had een heer- lijke jeugd. Doch toen stierf haar vader onverwacht, haar moeder kwijnde weg, Letty twee-en-twintig jaar oud, bleef achter. Ze bezat geen bij- zondere talenten, had nooit een studie-hoofd gehad, doch haar ouders meenden, dat zij ook nooit voor haar brood behoef- de te werken. Ze lieter. haar dus slechts een huishoud- school bezoeken. Twee jaar lang ging ailes ook goed. Het Het kapitaal, dat Letty geërfd had, was solide belegd en wierp genoeg rente voor haar af om zorgeloos te leven. Toen kwam de wereld-crisis. Papieren daalden met angst- twekkende snelheid, Letty, die geen verstand van zaken had, we.id meegesleurd, als zoovele duizenden anderen. Haar kapi- taaltje verdweenOp een dag vond zij zichzelf terug als een doodarm meisje, met geen ander bezit dan dat van een huisje, dat haar geld kostte aan belastingen. Ze trachtte iets te verdie- nen door handwerken en der- gelijke dingen. Een hachelij- ke onderneming in deze tîjden. Daarna probeerde ze het door een keuken te gaan hou- den. Maar in dit dorp was daarvoor weinig interesse. De huisvrouwen hier, kookten meest zèlf, slechts enkelen na- men nu en dan des Zondags iets van haar of uit medelijden. En nu had zij, van morgen, vastgesteld dat zij onmogelijk kon doorgaan met dit eigen huis te bewonen, belasting er voor te betalen.... ze moest weg. Na heete trannen te hebben geschreid ging ze aan het werk, want ze was van nature ener- giek en ze had vandaag twee diners af te leveren. Zoo kwam het, dat ze, nog met betraan- de oogen, aan de keukentafel zat en den jammerlijk uitzien- den jongeman gadesloeg, die verstard van extase staarde naar een pan met braddend vleesch waaruit heerlijke geuren opstegen. Letty had een goed hart en haar eigen zorgen maakten haar gevoelig voor die van an deren. Arme kerel, wat zag hij er uit Een soort padvin- ders-pakje aan, met een korte broek en bloote knieën, zeker gekregen en een gezicht, zwart van honger. Ze ging naar het venster en vroeg vriendelijk „Heb je zoo 'n honger De jongeman kreeg een schok staarde haar aan, werd vuur- rood, slikte een paar malen en bracht er toen moeizaam uit ,Ja.neen..dat wil zeggen" Kom maar binnen, zei Letty en opende de keukendeur, ik zal je wat geren. De jongeman keek haar aan, keek dan schichtig om zich heen en gleed opeens langs haar naar binnen. Ze schepte op een bord wat soep en keek medelijdend toe, hoe hij die gretig oplepelde. Toen gaf ze hem een stuk heerlijk gebraden vleesch met groenten en aardappelen. Ik heb toch geen honger, dacht ze en voor de twee was er genoeg. De jongeman at, alsof hij in drie dagen niets had gehad. Zij ging tegenover hem zit- teu en voelde zich minder een- zaam en ellendig, terwijl ze hem gadesloeg. Hoe lang is het wel geleden, dat je zooiets hebt gehad vroeg ze, je hoeft je niet te geneeren voor mij, hoor. Hij had nu ails op en keek haar aan met nieuwen Ievens- moed in de oogen. Hoelang, zei hij wel, eh... acht weken. Wil je een sigaret vroeg ze. Wel eh.graag. Zoo arm dat hij niet een een sigaret meer heeft, dacht ze. Ze rookten en keken el- kaar aan. aan. Ik eh... was eigenlijk allang van plan eens naar U toe te gaan, zei hij toen. Maar eh... ik vreesde voor indis- cretie... Ze keek hem ver- baasd aan. Hij drukte zich zoo keurig uit, bepaald een net te jongeneen of andere verarmde intellectueel vreeselijk toch Wil je een kop koffie vroeg ze. Graaggraag Ze dronken hun koffie en spraken over neutrale dingen, het weer en zoo Toen stond hij op. Wat ben ik U schul- dig en tegelijk haalde hij tôt haar onuitsprekelijke verbazing een portefeuille voor den dag. Toen hij die opende, zag ze dat hij vol bankbiljetten was. U.... U.... hemel.... U was dus niet half verhongerd? vroeg ze. Niét halfverhongerd? Hjj keek haar pathetisch aan. Zoudt U dat niet zijn, als U sinds acht weken niet an- ders had gegeten dan rauwe wortelen, sla en vruchten? Ze staarde hem aan. Maar waarom doet u dat, als u... als u toch zooveel geld hebt? Hij ging weer zitten. Ja, dat zit zooMevrouw Elman is de stichtster van een natuur- leven-vereeniging. Buiten sla- pen, liefst zelfs zonder tenten, zooveel mogelijk ongekleed loopen en eh... welhongeren sla en zoo. Ik leerde haar toevallig kennen en eh.wel, ze heeft een dochter. Letty lachte, in weerwil van haar zorgen. Mooi natuurlijk? Mooi Wel, mevrouw Elman kampeert nu met haar ver- eeniging hier bij het bosch, we zijn vanmorgen aangeko- menhebben acht weken ergens anders gekampeerd, maar kregen onaangenaamhe- dnn met de boeren... Nu, er zijn vijftig jongemannen bij, tusschen twintig en zestig jaar, en verder zij en haar dochter. Meer hoef ik u niet te zeggen! Letty lachte. Hij keek haar oplettend aan. U lacht... maar daarstraks had u roodbehuilde oogen. En u was toch zoo vriendelijk voor een wildvreemde, alleen omdat u dacht, dat die in moeilijkheden was. Mag ik misschien niet weten, wat u scheelde Letty kleurde. Och... moei lijkheden, geld-moeilijkheden ik mag u dat gerust zeg gen... geldzorgen zijn geen schande meer tegenwoordig. En ze vertelde hem van haar zorgen. In de stad zou ik misschien iets kunnen bereiken met zoo'n keuken, maar dan zou ik ka pitaal moeten hebben... Het huisje verkoopen isheteenige, maar het gaat me zoo aan het hart. Zoolang ik hier woonde, voelde ik me nog niet heele- maal verlaten Hij keek haar peinzendaan. Hoort u eens.ik heb van morgen toevallig vernomen in het dorp, dat men bij u diners kon bestellen, en sindsdien liep ik rond met dat idee, maar ik wist niet, of ik bij u aan huis kon eten en op uw dis- cretie mocht rekenen.Toen ik u zag, was ik gerustgesteld. Nu zal ik u iets zeggen. 1k kom voortaan elken dag hier eten en breng een van de an dere lui mee, een sympathieke kerel hij heeft me laatst twee sandwiches met ham afgestaan, die hij stiekum was gaan eten. Nu zijn we gezworen vrienden. Maar denk er om, niets ver- tellen. Hoewel de twee diners haar op den duur niet konden red- den, hielpen ze Letty toch weer even door de eerste moeilijk heden heen. En het stemde haar trouwens hoopvoller en odgewekter, als ze niet meer alleen aan tafel zat, doch de beide jongelieden tegenover zich had. Doch den derden dag, toen ze nauwelijk» verdwenen wa- ren, belde aan haar deur een ouder uitziende heer, eveneens half gekleed. Juffrouw, zei hij, ik heb ontdekt, dat twee van onze natuurlevers hier eten. |Ik zal ze niet verraden, als u mij niet verraadt aan hen. Voortaan kom ik ôôk eten, een uur vôdr dat zij komen. Maar mondje dicht Een man op mijn jaren kan eenvoudig niet meer zoo leven Maar zij zou het me nooit vergeven, als ze wist, dat ik mijn belofte geschonden had! Letty onderdrukte 'n glitnlach en beloofde te zwijgen als het graf. Nu verscheen om zes uur elken dag de oudere heer en at met smaak zijn diner, waarna hij met duizend voor- zorgen het huis verliet. Nauwelijks was hjj verdwe nen of de beide jongelui ver- Voedzaarb en licht verteerbaar. Blijft minstens drie dagen versch. Alleenverkoop voor Hoogezand bjj Broodbakkerij Klelsterstr. 14. Ondergeteekende biedt zich aan voor nieuw en verstel- werk. DE GROEVE 35. schenen. Doch weldra werd Letty's tijd nog veel meer be- zet. De natuur-Ievers brachten hun dag door met het uitvoe- ren van volksdansen en het bepraten van ethische onder- werpen. Begrijpelijkerwijze hadden ze tijd over en brach ten die door met elkander te bespionneeren, wie wel het meest in de gunst der schoone Aline stond en die harer ge- duchte marna. Al spionneerend ontdekten zij nog andere din gen dan die, in verband met Aline. Kort en goed, na twee weken deed Letty na twaalf uur niet veel anders meer dan koken. Om twaalf uur, om één uur en om twee uur kwam een natuur-lever lunchen, en van vier tôt 's avonds negen sloop er telkens een naar haar toe, om een maaltijd te gebruiken. Er was langzamerhand strate- gisch talent voor noodig, de diverse gasten uit elkanders gezichtsveld te houden, en Letty lachte soms in haar eentje tranen als ze dacht aan al die jonge natuur-levens, van wie zij wist hoe ze dewetten overtraden, doch die elk voor zich meenden, uitzonderingen te zijn. Toen kwam de dag, dat tegen theetijd een opvallend mooi meisje aanbelde. Letty voelde meer dan dat ze het wist, dat dit Aline moest zijn. De mooie Aline, waarvoor zoo veel helden leden en streden Aline keek haar wat onzeker aan zei Ik eh.wilde vragen of ik misschien bij u de thee kon gebruiken... met eh.... wat sandwiches. Zeker, heel graag, zei Letty en liet haar in de gezellige voorkamer. Ze maakte een tea klaar, die Aline's gezichtje aanmer- keiijk deed ophelderen. Sand wiches met ham en roodvleesch en ei, toast met jam, koekjes en gebak. Het is verrukkelijk geweest, zei Aline, toen ze klaar was, maar eh... wilt u er als 't u blieft niet over spreken, dat ik hier was Ziet u, mijn moeder heeft eh... principes en ik moet me wel naar haar schikken... zoolang de bevlieging duurt... en mijn verloofde nog niet is afgestu- deerd. Als hij dat wel is, kan ik trouwen, en dan is het uit met de ellende. In haar prach- tige oogen spiegelden zich droomen over biefstuk, pud ding en andere heerlijkheden. Van Maandag 31 Juli tôt en met Zaterdag 12 Aug U1TLEEN1NG en LEE8ZAAL GEOPEND van 7—9 uur. ZATERDAGS van 4 6 uur. Geen uitleening van jeugdboeken Vanaf 1 Sept. Is de leeszaal niet weer geopend tusschen 5 en 7 uur. HET BESTUUR. met GARANTIE. 3li 1 H/s L. 19 21 23 25 et. Bjj aankoop van 10 glazen een cadeau. Aanbevelend, Wij leveren U SOLIDE - TEGEN BILL1JKE PRIJZEN. Reparaties vakkundig, spoedig en billijk. Rulme sorteering in KINDERSPEELGOEDEREe Eerste Electr. Meubelmakery - Stoffeerdery. en voor aile andere doeleinden. Platen 155 X 125 c.M,, 50 cent per plaat. Eiken Triplex 153 X 122 c.M. f 2.80 per plaat. Uw verloofde Letty staarde haar ademloos aan. O... u bent met een van die andere natuur-Ievers verloofd? 0 neen, met een heel nor male jongen, geltfkkig! ver- zekerde Aline. Marna heeft gezegd, dat ze het goed zou vinden, dat wij trouwden, zoo- dra hij is afgestuurd. Hij wordt advocaat en komt op het ad- vocatenkantoor van zijn vader en hij heeft zijn fortuin, dus dan zijn er geen bezwaren... maar tôt zoolang geef ik haar maar toe... Ze zeggen, dat zoo'n tijdje sober leven ook heel gezond is... Ze zuchtte eenigszins twijfelend. Letty ging zitten en lachte totdat de tranen over haar wangen liepen, bij de gedachte aan al de jongemannen, die sinds weken van rauwe wor telen leefden, in de hoop, dit meisje te veroveren. U moest hun dat vertellen, zei ze verwijtend. Wie? Maar ze zijn ailemaal even enthousiast en overtuigd als marna... cr valt niet mee te pratenals ze wisten dat ik hier sandwiches met ham heb gegeten.met hàm Het zou een bittere teleurstelling voor hen zijn. Dacht U Letty veegde haar tranen af. Wel, ik wed van niet. Komt U morgen weer terug? Graag! zei Aline. Dien middag overlegde Let ty wat ze moest doen. Haar gasten waarschuwen zou be- teekenen, ze verliezen. Maar er was er èèn onder, de jon geman, met wien ze deze heele geschiedenis begonnen was, dien moest ze het vertellen.. ze kon eenvoudig de gedachte niet verdragen, dat hij zich il- lusies maakte, moeite getroost- te voor nitts. Het viel haar echter zwaar en ze was doodelijk verbaasd toen hij in lachen uitbarstte. Al die dwazen, die wortels kauwen en heimelijk gaan eten? Maar U zelf dan waagde ze op te merken. 0, ik ben even dwees ge weest, acht weken lang maar dat is voorbij. Als ik nu nog ben gebleven was dat, omdat ik.wel..deze diners hier met U niet wilde missen. Ik ben blq, dat ze U goed smaakten, flluisterde ze. Hij greep haarhand. Non- sens... het was jôu tegen- woordigheid.met jou zou ik... wel wortels eten, mijn leven lang Na welke overtuigend lief- des-verklaring hij haar in zijn armen sloot. Negen-en-veertig mannen, in leeftijd variëerend tusschen twintig en zestig jaar, verlieten twee dagen later met woedende en terneergeslagen gezichten het kampeerterrein en de om- geving. Aline's verloofde had getelegrapheerd, dat hij ge- slaagd was en haar verloving was bekend gemaakt. Marna was diep gekwetst door den ontreuw van haar discipelen en gaf van louter teleurstelling haar eigen natuur-leven-prin- cipes op met een promptheid, die eenigszins verdacht was. Het verlovingsmaal werd door Letty gekookt. Het was heerlijk. Verschillende van haar vroe- gere „heimelijke" gasten zaten mee aan. En als lachen gezond is bij het dineeren, dan moeten ze wel ailemaal gezonder van tafel zijn opgestaan, na het uitwisselen van de verschil lende bekentenissen. tD 00 CD +3 O O d GQ CD m -d 05 -4-3 U* d o 05 g 05 bc d ,<D OQ Cgi bC v bfi o Sm .d «3 S c3 P bû 05 O oa <d TeubensD,m,u>,vi,cn Sappemeer Spaarf ge/c/ en gezondhe/cf^ PER ONSPAKJE DOOR JETTA TIELK. (Nadruk verboden.) jfe OQ uu a ~-

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1933 | | pagina 4