Spnrrie, Knolzaad Boterzaad, Spéciale aanbieding in J. HUIZIN0A Ned Vereen. van Huisvrouwen afd. H.-S. Nog enkele dagen scheiden ons van de Augustusmaand, waarin de nieuwe fietsplaatjes weer moeten gekockt worden en de oude dus voor de eige- naren van rijwielen geen waar- de meer zullen hebben. Wat doet gij met uw oud plaatje? Misschien als oud vuil wegwerpen Wilt u dat s.v p niet doen Weet u, dat de metalen plaatjes, die vroeger maar nutteloos werden weg- geworpen, thans bruikbaar kunnen worden gemaakt ten bate van de tuberculosebestrij- ding? Weet u, dat de drie millioen plaatjes, die hetvorig jaar zijn uitgereikt, een be- langrijk bedrag zouden kunnen opbrengen, indien deze alle- maal werden opgezonden aan de Ver. tôt Bevordering der Belangen van T.B C.patiënten in Nederland Dan zouden een groot aantal patiënten, die nazorgbehandeling behoeven, kunnen worden geholpen. Laat onze afdeeling nu ook pro- beeren, haar steentje bij te dragen. Wilt u allemaal zoo vriendelijk zijn uw oud plaatje en dat van uw huisgenooten, uw vrienden en kennissen aan ons te geven Wij zullen ze dan verder doorzenden naar Amsterdam. Mevrouw Schoemaker-IJkel wil de plaatjes gaarne van de leden, wonende in Sappeineer, in ontvangst nemen. Voor de leden, wonende in Hoogezand, is mevrouw Kremer-Groeneveld bereid de plaatjes te verzame- len. Zijn deze adressen voor u niet gunstig gelegen, ook het Bestuur ziet de plaatjes met genoegen bij hen in de bus glijden. Met weinig moeite kunt u dus een goede daad verrichten. Mogen wij er op rekenen, dat geen onzer leden dit zal nalaten? Het bestuur. ISfT Ri\fAT I ONÀLt VKOUW6MBOMD VOOR VR£D£ VR'JHElD GRQ£P RS. V R E E. Vrede, spreid gij uw zachte vleugels Over de donkere aarde heen, Over de moeden en de ge- wonden, Over de duizenden, die ver- zwonden, Over al de snikkende monden, Die verbleekt zijn van geween Vrede, daal gij ait de lichte sferen, Waarheen gij vluchttet voor deze wereldsmart, Daal over hen, die u hebben verraden, En over de dwazen, die om u smaadden, En over de blinden, die om u baden, Daal daal gij weder in ons hart! Opdat uw liefde daar weder wone, Opdat uw liefde ons weer gênas Liefde bove' onze ijdele wen- schen, Liefde over aile ijdele grenzen, Liefde alleen van mensch tôt menschen, Die eindeljjk leerden wat liefde was Een schrijnende tegenstelling met bovenstaand gedicht van C. S Adama van Scheltema vormt de volgende uitlating van een bekend Engelsch gcneraal „In den volgenden oorlog zullen de vliegtuigen als gieren boven de groote steden krij- schen. Burgers hebben geen flauw idee van de werking der moderne bommen. En als wederom een oorlog mocht uitbrekendan zouden het vasteland van Europa en En- geland door een ramp bezocht worden, welke honderdmaa! vreeselijker zal zijn dan een aardbeving in Japan." Gaarne heeft het meerendeel van ons bestuur (en ook enkele leden) gehoor gegeven aan de uitnoodiging van de ver. Kerk en Vrede, om Je lezingen bij te wonen, die Zondagtniddag 16 Juli 1.1. werden gehouden in hôtel Faber. Voor onze leden, die ver- hinderd waren, geven we hier- onder graag een kort verslag. Na een korte inleiding van ds. Oldeman, die wees op de onverzoenlijke tegenstelling, die er is tusschen het militai- risme en het evangelie, trad eerst als spreker op ds. Se- venster van Zuidbroek over „De zonde, een schandvlek der natiën." Scherp teekende deze de oorlogsgruwelen, de oorlogsvoorbereidingen en het oorlogsgevaar, dat thans de wereld bedreigt, daarblj her- innerende aan Musolini's woord dat de mislukking der vredes- conferentie en die is als mislukt te beschouwen be- teekent de proloog van den ondergang van Europa. Gedaan zal het dan zijn met de Kerk waarop daarom thans zoo'n groote verantwoordelijkheid rust en gesmoord zal dan zijn de stem van het evangelie. Verzet tegen den oorlog is heilige plicht, niet als protest tegen den schandaligen oor- logswinst, waarop stelselmatig door de internationale oorlogs- industrie wordt aangestuurd, niet om het omegbare oorlogs- Ifted in de eerste plaats, maar omdat hij zonde is in de ge- hoorzaamheid aan Christus, die uitgaat boven die aan wie ook, dit verzet van ons eischt. Zelfbezinning make den mensch beraid daarvoor elk offer te brengen. Tweede spreker was ds. van der Horst van Akkrum, die tôt onderwerp had „Kerk en Vrede en de nationale gedachte." Deze begon met te wijzen op het groote verschil tusschen de jaren 1918 en 1938. Toen allerwegen een streven om de démocratie op te bou- wen, thans een démocratie, die verslagen ligt in Italië, Rusland en Duitschland, terwijl ze ook in ons land wordt bedreigd. Moeten wij ons ontwapenings- beginsel herzien en het zwaard trckken om de démocratie tegen den belager te verdedigen, zooals Duys wil Neen, dit opportunisme zou ons schuldig doen staan aan de vreeselijke ellende, die de oorlog meevoert. Verkeerde middelen mogen niet worden gebruikt ter bereiking van zelfs een schoon doel. Ontgoocheling zou daarvan het gevolg zijn. Religieuze, zede- lqke beginselen dienen ook hier richtsnoer te zijn en te blijven. Niet vernietigen, maar bewaren bovenalvan het eigene van zijn persoon en van zijn land en daaraan trouw te zijn is de heilige taak, die ieder mensch heeft. Het is de ver- edelijking en vergeestelijking van het nationaal gevoel. De vervulling van die taak ligt niet in het meehelpen om den chaos voor te bereiden, maar wel hierin, dat wij, ook al kunnen wij met ons kleine aantal dien chaos niet verhin- deren, telkens weer getuigen in woord en daad van onzen trouw aan Christus, die dat ailes niet heeft gewild Kracht voor dien trouw vinden wij in het geloof, bij aile onzeker- h-id, het eenige absolute. Zang van het Ned. Herv. Meisjeskoor orider leiding van den heer E. v. d Glas en passende gramofoonmuziek wisselden de sprekers af. Ds. F. ten Cate van Sappe meer sprak een krachtig slot- woord, na vooraf dank te hebben gebracht aan den heer Faber, die zijn zaal welwillend beschikbaar had gesteld, aan het koor en de sprekers en de vertegenwoordigers van Haren en Groningen. INGSZONDEN. VLAGT MEER Onder bovenstaande titel verscheen dezer dagen een ar- tikel in een aantal dagbladen met de opwekking om op na tionale feestdagen en bij ande- re voorkomende gelegenheden aan de publieke straat een meer feestelijk aanzien te ge ven. De afdeeling GroniageHvan het Nationaal Jongeren Ver- bond is van plan, om evenals de Rotterdamsche afdeeling een groote actie te organisee- ren voor het verkoopen van de, in bovengenoemd artikel bedoelde "EENHEIDSYLAG". Binnenkort hopen we daar- mee te beginnen en we zullen vanzelfsprekend onze uiterste best doen, opdat in geheel Groningen nog vôôr het ein- do van Augustus ieder éèn of meer van de mooie, handige, en goedkoope vlaggen in zijn bezit heeft. (Kleuren: Oranje, blanje, bleu; rood, wit, blauw; of enkel oranje; geheel compleet met witgelakte stok en vergulde knop, plus hou- der f 3.75), In verband met de geweldige drukte die dit werk met zich mee brengt, is het natuurlijk mogelijk, dat op sommige oo- genblikken de verkoop eenige vertraging zal ondervinden. Daarom verzoeken wij ie der die zich het bezit van de ze vlag formaat IX U/s M. wil verzekeren, even een brief- te zenden aan J. H. Top, Ernst Casimierlaan 2 Groningen. Men kan er op rekenen de vlag tijdig te ontvangen. Groningers 1 Versiert Uw huizen Bevestigt vlaggen aan de gevel, waar ge er maar plaats voor kunt vinden Laat de oude Vaderlandsche kleuren weer wapperen Vlagt veel meer 1 Met vriendelijke dank voor de ophame. De Secretaris van de afdeeling Groningen, van het Nationaal Jongeren Verbond. J. H. TOP. Plaatselijk Nieuws. Hooqezand. De opbrengst der Hoogeland-collecte heeft f 66 84 opgebracht. De politie heeft proces- ▼erbaal opgemaakt tegen R. J. C. Ezn. alhier, die op hee- terdaad werd betrapt, toen hij eieren wegnam uit een eenden- nest in het Oosterpark Dit z.g. „eierrapen" wordt wel degelijk als diefstal beschouwd, evenzeer als het wegvisschen van visch uit de vijvers. Ontduiking der weggeld- belasting wordt hier in den laatsten tijd herhaaldelijk ge- constateerd, hoofdzakelijk bij landbouwers, die in dezen voor hen drukken tijd paarden gebruiken, die ze niet voor de belasting hebben aangegeven. Verschillende overtredingen zijn reeds met proces-verbaal gestraft. Borgweq. De o. 1. school, die op 16 Sept 50 jaar zou hebben bestaan, wordt opge- heven. De heer K. G. Wieringa, onderwijzer aan de o. 1. school alhier, heeft met goed gevolg in Groningen examan gedaan voor de hoofdacte. Een vijf-en-twintig jarig ZAKEN JUBILEUM tevens groote verbouwing van BEENKEB's IJZERH ANDEL. Het is thans vijf-en-twintig jaren geleden, dat de heer Bern. Beenker op kleine schaal zijn ijzerwinkel aan de Zuiderstraat te Hoogezand betrok en zich als eer»te in dit vak te Hoo gezand vestigde. Reeds sposdig bieek de aanwezige ruimte te klein en werd in 1913 overgegaan tôt uitbreiding van den winkel. In 1925 werd een modem pàkhuis gebouwd en thans zag de nieuwe eigenaar de heer Matth. Kroon zich genoodzaakt het geheele pand te verbouwen. Zoo zien wij thans een prachtig groot zakenpand met een ruimte van meer dan 300 vierkante Meter. De winkel is niet alleen van buiten verfraaid en vergroot, doch ook van binnen heeft ze een flinke uitbreiding gekregen. We vinden daar de afdeeling bouwartikelen, waarin de firma Beenker als specialiteite han- delt, verder gereedschappen in de betere kwaliteit voor aile bedrijven, huishoudelijke emailwaren van het bekende Nederlandsche fabrikaat Berk te Kampen, en ten slotte de nieuwe afdeeling sanitaire ar- tikelen. Waschtafels, closets, badkuipen enz. vinden we ruim gesorteerd voorradig. Van den heer Kroon mochten wij een aardig jubileumreclame ontvangen, die hij volgens advertentie voor zijn clienten beschikbaar stelt. Het geheel werd gebouwd onder architectuur van den heer Bern. Beenker, door den aannemer den heer M. Scheen te Martenshoek, die met vol- doening op hun werk mogen terugzien. De heer Teuben te Martenshoek verzorgde op keu- rige wijze het schilderwerk, de heer Jan Bodewes de elec- trische installatie, de heer Jan Groenewoud het koperslagers- werk en de firma L. T. Kroon en Zoon de waterleiding en verwarmings-installatie. Burgeriijken Stand. SAPPEMEER, 21—27 Juli. Geboren Johanna Helena, d. v. Harmannus Cornélius Stok- kel en Engelina Geertruida Teuben; Roelf, z. v. Johannes Spoor en Johanna de Jonge. Ondertrouwd en gehuwd geene. Overleden Wiert Zwaneveld, 79 j., echtg v. Jantje Haakman. HOOGEZAND, 21—27 Juli. Geboren Jan, z. v. Martinus Tr. Dam en Trijntje Boelens Westerbroek, Gron.weg, Ondertrouwd Herman G. Remkes, Hoogezand, en Tecla Harmanna de Lange, O.-Pekela Gehuwd geene, Overleden Johannes Steen, 32 jaren, ongebuwd Hendrik Huizeling, 89 j., laatst wedn. van Roelfien Spoor. SLOCHTEREN, 21—27 Juli. Geboren Geertruida Sophia, d. v. S. Zuur en G. S. van der Tuuk, Kolham Dieuwer- tje, d. v. E. ten Have en I. C. Ritsema, Siddaburen Willem, z. v. J. Wieringa en J. Kuipers, Harkstede. Ondertrouwd: geene. Gehuwd K. Hamminga, Slochteren, en J. Knollema, Harkstede P. Dijkema, Wa- genborgen, en A. Groeneveld, Overschild. Overleden Theodoricus Wil- deman, 83 jechtgeno *t van P. Lenting, Slochteren Hen drik Bos, 59 j., wedn. van H. Snuk, Harkstede. P RE D i K B U RT EN ZONDAG 30 Juli 1933. Herv. Gem. Hoogezand - .m. 10 uur ds. Oldeman. Collecte. Sappemoer v.m. 10 uur ds. J. Nijenhuis Ockhuizen. Kielwindsweer: vm. 10i/a u, geen dienst. Kropswolda n.m. 7 uur ds. J Nijenhuis Ockhuizen. Engelbert: v.m. 10— uur ds. Kruizinga. Middelbert: nm. 7Vs uur ds. Kruizinga Ko! ham v.m. 9 uur o. t. ds. Dokter. Sloehtereu: v.m. 9i/a uur (o.t.) ds. Kwint. Sekildwolde n na. 6i/a uur o. t. ds Dokter. Hélium nam. 6i/f uur ds. Hoekstra Siddeburen n.m. 7 uur ds, Kwint. Moordbroek n.m. 5lk uur ds. Okken. Zuidbroek: v.m. 9i/a uur de heer M. A. Beek, Cand. t. d. H D. te Leiden, Doopsgez. Gem, Sappemeer v.m. 10 uur Ds. ten Cate. Geref. Gem Sappemeer vm. 9i/a uur ds. W. Tom. s' Nam. 5 uur idem. Evaugelisatie in an ten bate der N. d. Herv. Kerk. Winkelhoe k—Sappemeer v.m. 9!/S u de heer F. Faber. N.m. 5 uur dezelfde. Voorber, H. Av. Vroombosch: „Bethel" 'sa. 64s uur de heer Hellendooru. Schaaphok v.m 91/2 aur de heer Helleadoorru Noordbroek n.m. 7 uur (oude tijd) de heer Job. Baaij N.m. 2 u (0. t.) Zondags- school. Stootshorn v.m. 9^2 uur (o.t.) de heer Joli. Baaij. n.m. 2 u. (o.t) Zondagschool. Bapt. Gem. Hoogezand Beukemastraat v.m. 10 u. Predikiug? Nm. 6 uur de heer Bolman. Woeusdagsavouds 7^2 uur Bidstoud. Officieele Publicatien. Gemeente Hoogezand. Gemeenterekening en rekening Openbaar Slachthuis. Burgemeester en Wethouders van Hoogezand Gelet op artt. 256 en 265 der gemeentewet; Brengen ter openbare kenais, dat de rekening van ontvang- sten en uitgaven dezer ge meente over het dienstjaar 1932, alsmede de rekening van het openbaar slachthuis der gemeenten Hoogezand en Sappemeer over dat dienstjaar, door hen aan den Raad aan- geboden, vanaf 31 Juli tôt en met 14 Augustus 1933 op de secretarie dezer gemeente voor ieder ter lezing zijn neder- gelegd en in afschrift tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar worden gesteld. Hoogezand, 25 Juli 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. BARTELS. De Secretaris, G. ZW1ERS. Laconisch. Van de oude Spartanen is bekend, dat ze nooit meer spraken en antwoordden dan strikt noodig was. z. g. !a- conische antwoorden. Dat de Groningers zoo iets ook kunnen, blijkt uit het vol gende Joap zien peerd is zaik. Hai zegt tegen Kloas: „Wat hest doe d'r aan doan, dou dien peerd zaik was?" „lk heb hom 'n flesch won- dereulie ingeven", zegt Kloas. Zoo 1 wondereulie? zegt Joap. .,Ja, wondereulie", zegt Kloas. Joap gut zien peerd ook 'n flech wondereulie in hais. Anderdoags zegt hai tegen Kloas: „Ik heb mien peerd ook wondereulie geven, moar hai is d'r aan dood goan „Joa, kerel, mienend ook", zegt Kloas. Zaadhandel Hoogezand. Biedt aan SSBKSf P.v.DIJKEN. Tel. 103. Hoogezand in IJzerwaren, Luxe-, Huishoudelijke- en Landbouwartikelen. Leeren Reiskoffers en Rieten Reismanden. W andhofflemolens, Grasperkscheerders.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1933 | | pagina 2