TGLEFOON 33 MftMNNMINNNHHl Inmaakglazen cadeau. Koopt onze prima mark JUS II" G. H. KUITER, Sctoenenmagazijs. Sappemeer. Tel 2501 ItdipIgnsiÉ Pidicore- en WITen ZWÂRT lippenvoer R. M™,n Standverf J. SCHAAPH0K Dipit te Groiiupi Vimrkt 84. Bij aankoop van Sebiiain palis viothehiodalini. ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦ri K. TIKTAK, Electr. Waschmachine W. BEERTÀ, Sappemeer. Voor de vacantie G0EDK00PE REIS Kwaliteits Theeën: Aparté pas- eu pedicurekamer disponibel. Sïook-f- 0^-{ù - Blauwe Haan theeën: 6R0NIN6EN - AMSTERDAM. J. T0LRUIZEN vh T. PETEBSEN zaden, SPïïSRIi, BOTEEZAAD. Sappemeer. Heden hebben wij aan onze zaak yerbon- den eeu atdeeling- PEDICURE en VOET- BEHANDELINGr, door aanschaffing van een Electrische Pedicuremaehine zijn wjj in staat aile eeltknobbels, likdoorns na gelvergroeiïng enz pijnloos te verwijderen. Ook worden door ons aile voetgebreken beliandeld en steunzolen naar maat ol volgens gipsmodeî geleverd. Bovendien hebben wij ontvangen een groote collectie SCHOENEN voor afwij- kende voeten, zooals extra zware voeteir platvoeten, voorvoetverzakkingen? knob- belyoeten en dergelijke Wij zijn zoo in- gericht dat zeker iedereen bij ons naar wensch zal slagen - BOSCH (Een verf, die buiten niet barst of in blaren trekt) merk „DE VALK". SAPPEMEER. Naast onze supérieure China Mélangé 37 et. p. ons Namiddag 84 Oranje Pecco 32 Blauwmerk 30 Ook aan huîs te ontbieden. 28, 25, 22 et p. ons. Ook nog zuivere BUADtb.ee van et. per ons, met GARANTIE. 19 sli 1 U/s L. 21 23 25 et. Bjj aankoop van 10 glazen een cadeau. Aanbevelepd, door CATHERINE CATHERS. Mijn kostschoolvriend, Jack Carthers, was kort na dan oor- log naar Amerika gegaan. Hij had er een goede positie ge- kregen en kwam slechts nu en dan met zijn vrouw naar Engeland over, terwille van zijn ouders. Bij die gelegen- heid plachten we altijd eenige dagen samen door te brengen en te praten over oude tijden en over ailes, wat wij hadden meegemaakt. Bij een dezer gelegenheid zaten wij samen in een ge- zellige bar, waar een klein negerorkest speelde. Na eeni ge oogenblikken stilte, zei Jack plotseling Nu ik die negers zie, denk ik weer aan een zeer merk- waardige geschiedenis, die ik eens heb meegemaakt. En hij vertelde Het was in den eersten tijd, dat ik in Amerika leefde. Ik maakte toen —en zal het nooit verge- ten— een van die verschrik- kelijke lynchpartijen mee, die de schande van onze eeuw zijn Zoolang ze bestaan, zal ik niet gelooven, dat wij wer- kelijk beschaafd zijn en Chris- tenen. Wel, ik was zoo door het dolle heen, dat ik in staat was geweest in m'n eentje die bende moordenaars aan te vallen, doch iets anders nam mija aandacht in beslag. Een jonge, goed gekleede vrouw, die naast mij stond, viel flauw. Ik tilde haar op en droeg haar weg, zij zou anders onder den voet zijn gelooopen Ik bracht haar in een apotheek en toen men haar daar weer tôt bewustzijn had gebracht, stelde ik voor haar naar huis te begeleiden. Ze stemde toe. Het was een bijzonder innemende vrouw, niet bepaald mooi, maar aller- liefst, je kent dat wel. Ik bracht haar in een auto thuis en zij noodigde mij op een in nemende wijze uit, bij haar thee te drinken en met haar man kennis te maken. Ze bewoonden een aardig flat, waar ailes comfort en hui- selijk ademde, iets ongewoons in een Amerikaansche steden. Haar man kwam weldra, ze vertelde hem, wat er gebeurd was volgens mij overdreef ze mijn verdiensten wel wat hoe het ook zij, hij was een innemende kerel, noodigde me dadelijk te eten en we werden goede kennissen. Ik zal hem John noemen en haar Elly. Het was een eigen- aardig paar menschen, jong gezond, flinken blijkbaar zeer gelukkig samen. Toch was er soms iets aan hen, alsof ze weemoedig waren, gedrukt door ietsik kan niet anders zeggen, dan dat het dikwijls leek, alsof over hun zonnig tehuis een schaduw lag. De schaduw kon ik niet vinden. Voor zoover ik kon nagaan hadden zij ailes, wat zij verlangden John had cen goede betrekking, ze waren uit liefde getrouwd en hadden een schat van een jongen. Ik zag den jongen, kleinen John, het eerst, toen hij van een wandeling thuiskwam met zijn moeder, terwijl ik met John zat te praten. Hij was vijf jaar, een guit, met de mooie oogen van zijn moeder, overigens het evenbeeld van zijn vader en stralend van ge- zondheid. Hij droeg een sport- pakje en handschoentjes. Toen ik een uur later wegging, hoorde ik hem spelen in zijn eigen kamertje, waarvan de deur op een kier stond. Ik opende de deur en riep „Dag Johnnyl Volgendenkeerbrengt oom wat mee Hij kwam vroolijk aanloo- pen en ik lachte. Heb je je handschoentjes nog aan, kieine dwaas ik bukte me, maar opeens tilde John zijn zoontje op en er was iets in die snelle bewe- ging, alsof hij het kind tegen mij wilde beschermen Zijn gezicht verbaasde mij ook. Het was niet boos, alleen ver- schrikt en angstig. Zeg maar dag oom zei hij en trachtte vroolijk te gllmlachen, maar ik had een zonderling beklemd gevoel en vroeg me af, of hij soms ziekelijk jaloersch op zije kind was. Den volgenden keer bracht ik iets voor den jongen mee, maar ik kreeg hem niet te zien. Ik voelde, dat er iets in verband was met het kind en dat daarin misschien de vreem- de melancholie die soms de oogen der jonge vrouw, de zonderling beklemde uitdruk- king in het gezicht van den jongeman hun verklaring von- den. Was het kiad ziek? niet te gelooven, het straalde van gezondheid. Naarmate ik hen meer zag, kwam ik steeds sterker tôt de overtuiging, dat zij het kind weghielden, niet alleen voor mij, doch voor aile kennissen. Ze hadden geen kindermeisje. Elly zorgde geheel alleen voor den kieine. Toen hij zes jaar werd, was er sprake van, dat hij naar school moest en hij die gelegenheid zag ik Elly zoo bleek worden, dat ik me ernstig afvroeg, of deze beide menschen wel geheel normaal waren op het punt van hun zoontje. Op een middag ontmoette ik John, terwijl ik met een Luxe 5- en 7 persoons Auto's met Reiskoffers. Prima maternai. Billijke prjjzen. .Autoverhuur, Westerbroek, Tel. No. 9. par trein en boot van Winschoten/Zwolle f/m. Leeuwarden, Sneek en Stavoren naar WIERINGEN (gelegenheid voor autorondrit vanuit den ûevev) ïangs KORNWER- DERZAND (boottoeht van en naar Stavoren) op ZONDÀG 20 AUG. VARKENSVOER, KOEIEN- KRACBTVOER, et.c etc prima en voordeeligst bii Onze Standverf houdt jaren stand en is spiegelglad STANDWITf 1.per Ko. STANDBRUIN.f 1.60 per Ko. STAN.DGROENf 1.75 per Ko. Aile kleuren OLIEVERF 55 cent per 10 Ko. Ze strijkt gemakkelijk uit, is dun en toch dekt ze best. Het is een verf voor ieder die een duurzame verf wenscht. Vraagt Kleurenkaart bij Drogisterjj en Verfhandel. WINKEL1ERS en VENTEES RABAT. Zaalhar.del MARTENSHOEK Bmndstoffen Sappemeer Nederlandsch Fabrikaat f 75.00. Boonmolens, Voor- en Achterbinten, aile soorten Touwwerk, Rubber- en Zoolleer, Teerkwasten en Bokjes, Triplex, Sier- la'jes, alie soorten Bever Wasbijts, Roestborstels en Roest- schrobb rs, Ziehtheften en Latten- Onze Zichtheften worden gratis gezet. Boonmolens te huur. Geslagen KOOKKETEL prachtstuk f 45. Ailes zeer goedkoop in den IJzerwinkel van goeden kennis van me, een neger, op straat liep te praten. Ik merkte op, dat hij mij een eigenaardigen blik toewierp en bij onze eerstvolgende ontmoe- ting vond ik hem verstrooid en nadenkend. Wij hadden nooit over het neger-vraagstuk gesproken, ik twijfelde nu ech niet, of hij behoorde tôt die menschen, voor wie een neger een minderwaardig individu is, waarmee men niet in aan- raking kan komen, zonder zich te besmetten. Des te meer verwonderde het mij, toen hij eenklaps begon te spreken er- over en geheel tegengestelde meeningen te kennen gaf En plotseling zei hij Wij zijn nu zulke goede vrienden ge- wordenElly en ik zijn overeengekomen het je te ver- tellen. Wat te vertellen Hij aarzelde, blijkbaar kosfte het hem enorme moeite, uit te spreken, wat hem vervulde. Eindelijk zei hij: Achtjaarge- leden, ik was een jonge vlegel, maakte ik een lynch-partij mee. Ik had me laten opzweepen door anderen, ik was even be- vooroordeeld en verdwaasd ik.Laat me niet in bijzon- derheden treden. Het betrof een jonge neger, die, woedend geworden over de beleedigende houding van een blanke tegenover zijn moe der, hem neersloeg. De man kwam ongelukkig te vallen en brak zijn nek, en de meenigte wierp zich als een groot beest op den jongen. Zijzij verbrandden hemten slotte.... eerst.... wel, ik kan het niet ailes vertellen. maar ik zal het aan miin dood zien, hoe zij hem de handen afhakten. Hij verborg het ge- laat in de handen en zweeg een tijd. Toen hij weer sprak, klonk zijn stem dof: Ik ging hait ziek naar huis en was van dien dag af genezen van de ziekte, die blanke menschen, zich Christenen noemend, to zulke dingen drijft. Er ver- gingen twee jaren. Iktrouwde Elly. Op een dag vertelde ik haar, zooals ik haar meer fou- ten en dwaasheden gebiecht had. Zij was altijd een over- tuigde bestrijdster geweest van den negerhaat. We waren heel gelukkig samenen toen werd ons kind geboren. Hij stokte, stond bruit op en ver- liet de kamer, mij onthutst achterlatend. Na een tijdje kwam hij terug, zijn zoontje op den arm. Hjj nam het kind op zijn knie en begon het de handschoentjes uit te doen, die het altijd droeg. Toen zag ik, dat de kieine jongen zwarte handjes had, die hij lachend naar mij uit- stak. Jack zweeg even. Merkwaardig, zei ik. Waar- schijnlijk maakte het verhaal zooveel indruk op de jonge vrouw. Hij knikte. Ja... maar zij voelden het niet zoo. Zij be- schouwden het als een straf, als een teeken, dat hen voor altijd zou vermanen, hun me- demenschen lief te hebben, zwart of wit... Maar denk eens aan, wat een straf het was Zij durfden hun kind bijna nooit zonder handschoen tjes te laten loopen, zij onder- wezen het zelf, om het te behoeden voor de plagerijen en vervolgingen van scholieren en, misschien, leeraren en lee- raressen. Zij droegen voor altijd den angst in zich, dat hun schuldelooze kind zou boeten, later... dat hij zou worden veracht en verstooten, dat hij hen misschien zou gaan haten En toen vroeg ik. Het verhaal heeft een merk waardig slot. Je weet misschien hoever de chirurgie het bracht na den oorlog in het herstellen van verminkte gezichten. Men maakte nieuwe neuzen, wan- gen, ooren, men gaf menschen een nieuw vel... Een tijd na het verhaal van John sprak ik een van de knapste chirurgen van Amerika, een speciaal vriend van me. Ik vertelde hem, natuurlijk zonder namen te noemen, de feiten, die hem uitermate interesseerden. Hjj verklaarde, dat het mis schien mogelijk zou zijn, het kind blanke handjes te geven. Het schijnt, dat de huid van ieder mensch gelijk is, van de twééde huid af, die ons be- dekt Er zouden dus twee huiden moeten worden ver- wijderd en door andere wor den vervangen. Mijn vriend stelde zich beschikbaar voor dit experiment. Ik sprak er John over. Hij en zijn vrouw weifelden lang, doch toen be- sloten zij tenslotte, daar er geen gevaar en pijn aan ver- bonden was, de proef te wa- gen, John stelde zich be schikbaar om de noodige huid te leveren. Het was een merk- waardige geschiedenis en de zaak duurde lang, want het ging bij kieine beetjes. De chirurg nam wat van de huid van John's been. Stukje voor stukje werden de handjes van het kind blank. Het duurde bijna een jaar. Je kunt je geen voorstelling vormen van de dankbaarheid van die beide menschen Maar al zijn de handjes van kleinen John blankik weet, dat zij ze altijd zwart zien omdat het hun een eeuwige waarschuwing en vermaning zal zijnen bij Qod, wij allen moesten er zoo een heb ben, tegen onze onmatige zelf- verheffing om wat blank vel! R0EREVEU), iloogezand osd hitrouwbsirlleel ceulant l!i Strooibiljetten met aile gegevens kosteloos aan de statiems. j 1 M t» a a

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1933 | | pagina 4