U per GADOBUS des morgens ieder half uur van SappeiPd naai Eioningen vnnr 25 et. van Hnngn/anil naai Grnniigen van 20 et. Binnen zeer korten tijd uitbreiding der diensten. O o O II Mennagazijn E. RIIDIliC, No. 2... 40 cent per pond BLADWE HÂÂN 30 cent per pond SINDANG 24 cent per pond WELT Inmaakglazm. RADIO-CENTRALE reiiser choral KENNERS DRINKEN IET FIJN8 EN V00RPEELIG G0EDK00P en GOED ZL B1 BAWB. tôt midden in de stad kunt komen, gaat U toch ni et te voet of per rijwiel? GRATIS aansluiting hy aankoop Luidspreker. Slechts 14 dagen m (retour 50 cent.) (retour 40 cent.) Deze tarieven zijn 1 Sept, ingegaan. MARTENSHOEK. Aan te bevelen merken Jl-ook-b hrandsicfffen Sappemeer UNIQUE" INMAAKGLAZEN BEENKER's IJzerhandel, HOO GEZANDSAPPEMEER, (t.m. Zaterdag 16 Sept, a.s Luidsprekers vanaf f 16 Betaling desgewenscht in overleg. ALLE Luidsprekers, van de duurste tôt de goedkoopste, zijn speciaal ge- fabriceerd voor aanpassing op de Ra- diocentrale. Spaarf ge/c/ en ezon dh e/c/ Houten Ledikanten, eiken en pitch-pine 2-pers. f 4.90, f 7.90, 10 50. Natmatrassen, 2 pars. 5.75, 9.00, 10 50, m 10 j. garantie. Matrasdekken, 2-persoons f 0.89, 2 30, 3.00 Allas ook in 1-persoons. Wol Matrassen, geheel compleet f 12.90 2-pers 3dlg. met Peluw en 2 gevulde Kussens f 14.50 Kapok- Matrassen, 3 dlgm. Peluw en 2 Kussens f 30.00. Kapok Bedstel, 1-pers. f 7.00; 2 pers. 110.00, 11.80. Veeren Bedstellen, prima Bed, Peluw en 2 Kussens f 22 00, 28 50, 37.50. Molton Dekens, 39, 68, 85, 98 et., f 1.19, 1.40. Satinet Dekens, f 4.20, 4 85, 5 85, 7,90 Wollen Dekens f 3 15. 4 85, 5.75, 6 90, 8.50, 10.50. Kampeer-Dekens, f l 20, 1 30, 1.48, 1 89, 2.10. Wmn mm ffroscffl Mondgeblazen, Dichte rand, Onder garantie, i/j Liter 17 cent 19 21 24 3U 1 IVa 2 V e r d e r INMAAKKETELS, THERMOMETERS, RINGEN, BEUGELS. SNIJBOONMOLENS. Bij aankoop van f 2.- ons Jubllaum-Geschenk gratis. Zuiderstraat, Hoogezand - Tel. 118. De jonge landheer, Gui- lio Yerrano, sloot heftig t venster, wendde zich om naar zijn broeder en zei - De paarden worden niet uitgeleend! Heb je het begrepen? Dat zou er nog aan ontbreken Men- schen, waarmee ik geproce- deerd heb, ook nog diensten bewijzen Je lijkt wel gek Uit de schemerige kamer antwoordde zijn broeder Piet- ro zacht - Dat is alweer zoo lang geleden.... en je had werkelijk ongelijk destijds. Vergeet toch eindelijk die ge- schiedenis, wees niet zoo haat- dragend. De menschen heb- ben door de overstrooming zooveel schade, ze hebben hun beste vee moeten verkoo- pen, dat weet je toch. Ik gun het ze Guillio Guillio begon heen en weer te loopen in de kamer. Tus- schen zijn donkere oogen trok een plooi van drift steeds die- per. Pietro waagde het op- nieuw te beginnen. 1k heb het ze nu eenmaal beloofd, voor één dag, en Guillio stond stil, zijn oogen vlamden in het verbleekend gelaat. Jij hebt beloofd? Met welk recht, zou ik willen weten Het moet uit zijn, zeg ik je! Dit is de derde maal, dat je iets tegen mijn uitdruk- kelijken wil doet. Wie heeft er hier te zeggen "ja", als je werken kon... dan zou het een andere zaak zijn... maar met die gebrekkige hand 1k heb menschen noodig, die wat kunnen tôt stand brengen, geen gebrekkigen, die me ook nog tegenwerken. De harde woorden vielen als slagen op den stillen tengeren man, wiens rechterhand ver- groeid was. Al het bloed trok weg uit zijn gezicht. Zonder meer een woord te zeggen stond hij op en ver- liet de kamer. Guilio Verrano bleef onbe- weeglijk staan, midden in het vertrek. Langzaam trok de drift weg van zijn voorhoofd en uit zijn oogen. Een zenuw- achtig trekken om zijn mond bewees, dat hij voor de zoo- veelste maal in zijn leven woor den had gesproken, die hij te laat berouwde en die onher- roepelijk waren. Toen hij eenige uren later naar zijn broeder zocht, was deze verdwenen- Pietro had, alleen in zijn kamer, het hoofd op de handen gesteund, zoo- lang gedacht aan de onbarm- hartige woorden, tôt ze hem als zweepslagen wegjoegen uit het ouderlijk huis. Ja, veel is hij lichamelijk niet waard Van kind af aan, was hij niet alleen mismaakt, maar ook ziekelijk. Hij heeft genoeg daaronder geleden en altijd gedaan, wat hij kon om niemand tôt last te zijn. En zijn heldere geest heeft ver- goed wat hem aan lichaams- kracht ontbrak. Het bittere verwijd van Gui lio is onrechtvaardig. Helder inzicht, rustig overdenken en vooral ook tact om met men schen om te gaan, zijn veel meer waard voor een goeden gang van zaken dan lichaams- kracht. Maar Pietro heeft een gevoel, als brand hem de bo- dem van het ouderlijk huis onder de voeten. Weg, in 's-hemels naam weg! Hij weet, waar hij zijn brood altijd verdienen kan. Er zijn er genoeg, voor wie hij geen nuttelooze gebrekkige is, maar een man, wiens ver- stand en doorzicht en ijver ruimschoots het gebrek ver- goeden. Sinds zijn broeder vertrok- ken is, lijkt het Guilio soms, alsof nog iets anders is weg- getrokken van het landgoed, als de ander welvaart en suc- ces met zich meenam... stil- zwijgend. Guilio is altijd een hard werker geweest, een man die zichzelf niet spaarde en die vreugde aan den arbeid had. Maar die vreugde wordt hem verbitterd. De eene te- genslag volgt op de andere, ziekte onder het vee, een mis- lukte oogst, onaangenaamhe- den met knechten en ander personeel. Fouten, die hij be- gaat, nu de voorzichtige en rustig leidende geest verdwe nen is. O, de jonge sterke man, die zoo zeker van zich zelf was, die zijn gezonde kracht zoo overschatte, leert wel inzien, in de jaren, die volgen, hoe betrekkelijk wei- nig een gezond lichaam be- teekent Hij leert zooveel méér nog zien. Het is, of met iederen nieuwen tegenslag zijn oogen helderder worden. Was het zoo dwaas van Pietro al de twisten te vergeten en een helpende hand te bieden aan buren in nood? Vroeg of laat is men zelf zoo dankbaar voor een helpende hand Dat heeft de sterke man in zijn goede dagen te veel vergeten Nu is de helpende hand er niet. Nu staat hij geheel alleen en naast de groote neerslachtigheid om het steeds verder wegzinken van het erfgoed, waaraan hij zijn heele hart heeft gegeven waarin hij wortelt met zijn heele wezen is langzaam aan nog een ander gevoel in hem ontwaakt, dat nog veel meer kwelt en pijnigt. Van de wan- den zien hem de oogen zijner ouders aan, en herinneringen wellen in hem op uit langge- leden kinderjaren. Zorgende liefde en teederheid van zijn ouders, voor aile kinderen, maar het meest van allen voor den zwakken en gebrekkigen Pietro. Wat zouden zijn ouders zeggen, aïs ze wisten, dat hij den broeder van het ouder lijk huis heeft weggedreven, waarop hij evenveel rechten had? O, hij leeft bij zijn zus- ter en zwager, en die weten hem te waardeeren, daar is hij gelukkig en het lijkt, of hij welstand en fortuin met zich heeft meegebracht, want de kleine hofstede van zijn zuster groeit en bloeit en die beiden verkondigen overal Pietro's lof. Sinds den dag, dat Pietro zjjn ouderhuis ver- liet, zijn ook zij er nooit meer ingekomen. zelfs op Guilio's verjaardag, onlangs, heeft zijn zuster nlets laten hooren. En het bitterste is dit hem, omdat hij weet, dat zij gelijk heeft. Dat zij de plaats heeft ingenomen van zijn moeder en hem met recht bitter ver- wijt, hoe onrechtvaardig en hard hij geweest is. Langzaam rijst «en angst in den sterken man, een angst, die hem nachtenlang heen en weer doet loopen in zijn ka mer, die zijn haren lang voor den tijd vergrijzen; zijn glim- lach uitdooft. Wat is er over van den zege-bewusten, jon- gen, knappen Guilio Een zwijgzaam, gesloten en door zergen gekweld man. Angst vervult hem en wil hem niet meer verlaten. Hij ziet met onontkoombare zekerheid het tijdstip naderen, dat het ouder lijk erfgoed in brokken zal uiteenvallen. En naast de an dere schuld zal zich dan die voegen, dat hij ook Pietro's erfdeel te gronde heeft gericht. En tegenover dezen angst staat hij, zonder een enkel vriend, zonder hulp en troost. Z'n ondergeschikten zjjn koel en onverschillig voor hem, hij is vaak onrechtvaardig en hard geweest en zij vergeven hem niet. Zoomin als hij ooit iets vroeger vergaf Hoe bitter en onontkôombaar voelt hij de wisselwerking der dingen en de waarheid van een oud spreekwoord; „Gy zult oog- sten, wat gij gezaaid hebt!" Geen' buren om hem in nood te helpen. Hielp hij ooit Geen mensch die het verleden vergeten wil en zelfs maar een troostend, vriendelijk woord spreekt. Guilio, ineengezon- ken in een leunstoel, het ge laat in de handen verborgen, komt het voor, alsof hij al leen is op een eiland, verlaten door allen. Hij schrikt, aïs de rfeur open gaat. Het kloppen heeft hij heelemaal niet gehoord en met afwezige, star-verbaasde oogen kijkt hij den binnenkomende aan. Pietro? Niet mogelijk! Z'n eerste impuis is vreugde. De onzinnige vreugde van een verlatene op een eiland, die een schip ontdekt met men schen, een schip, dat hem tôt het leven kan terugbrengen. Dan glijd de glans van zijn gezicht en hij zinkt weer in elkander. Hij vraagt dof "Wat wil je hier?" Pietro staat aarzelend aan de deur. Een overweldigend heimwee heeft hem hierheen gedreven. Dat, en het verlan- gen te helpen, nu er nog te helpen valt. Maar hij vreest de harde woorden, die weer ailes kunnen bederven en on- mogelijk maken. Langzaam komt hij naderbij en de an der buigt het hoofd, om zijn blik niet te ontmoeten. Hjj wacht op de verwijten, die hij verdiend heeft, maar Pietro denkt op dit oogenblik heele maal niet aan zijn rechten en zijn aandeel. Hij strekt voor- zichtig zijn hand uit en Iegt die op de schouder van zijn broer. Ik kom, omdat... ik heim wee luister Guilio, het gaat verkeerd zoo. Ik heb te veel gehoord en gemerkt, om dat niet te weten. Maar de zaak is heelemaal niet hopeloos. We kunnen ailes nog red- den Het is toch ons ouder huis, ons vaderland! Hij zoekt wanhopig naar woorden, die een brug kun nen bouwen van hem naar den man, die altijd te sterk en te gezond was, om hem te kennen en te waardeeren. Hij beseft niet, hoeveel ster- ker hijzelf is. Aarzelend ver- volgt hij Ik heb nog het erf deel van moeder. Daarmee kunnen we de schulden beta- len en dan... Giulietta en haar man vinden het wel el lendig dat ik wegga, maar he zou alleen voor tijdelijk zijn. tôt ailes weer gezond en ze ker is. Hij stokt. De gedachten aan het heimwee, dat heir geen dag met rust gelater heeft, doet zijn oogen branden maar hij heeft altijd ail leed alleen uitgevochten. Dai maakte hem zoo sterk. Guilio's gezicht zinkt lang zaam op zijn armen. Hij ani woordt niet. Hij komt zich zelf zoo zwak en hulpeloo; voor als een kind dat moe ondergaan, zonder een troos- tende en reddende hand, die het leidt en steunt. En toch huivert hij terug voor de ze hand. Omdat hij beseft, met al het wanhopige berouw van nooit meer goed te ma ken fouten, hoe bitter weinig hij deze verdiend heeft. Als van verre hoort hij den an der spreken, troostend en aan- moedigend, langzaam pas drin- gen de woorden tôt hem door. Je was altijd zoo sterk... kom... je moet niet bij de pakken neerzittenhet komt ailes in orde We zullen het samen in orde brengen niet? Eindtlijk kijkt Guilio op, niet naar het gelaat van zijn broe der, maar naar de hand, die deze hem toesteekt, de linker- hand, de gezonde. Een ner- veus trekken gaat over zijn bleek gezicht. Dan neemt hij de andere, de arme mismaakte hand in zijn beide handen en zegt haast onhoorbaar: Ja". Tienrittenkaarten nog voordeeligerl!! I K. TlKM's verpakte I8FFIE '.-lvs .d-*,v*ri 27 DOOR MARIO BERRINI. (Naidruk verboden.)

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1933 | | pagina 4