il 11 JDe laatste week! Gratis aansl JRadiocentrale H-S. il il l/ Een Advertentie HAD lll Dag- of Dieostmeisjo. [roui, gbosL I "8'z'Prs gevraagd p, 11 Schapen te weiden. HHHHUHHHHHi IfBB oiniwa dubbile Bshuizing it. by aan koop JL u idspreker. radig. inden J. MILt!£.1111111, BEHUIZING m Zaterdag 9 Sept. '33 gaplaatst in dit blad, wordt in meer dan 8000 gezinncn gelezen Uw Advertentie hier gestaan, ze was door dui- zenden gelezen. ladite ak w Gevraagd Gevraagd Gevraagd ftevraagd Gevraagd be- Te huur Te huur: Eenige perceelen STOPPELS, ge- blad TIS uevraaga Te huur Een groote ruimte, Te koop gevraagd Te koop of te huur Te koop Te koop Te koop Te koop Te koop Burgerîijken Stand. SAPPEMEER, 1-7 Sept. Qeboren Anton Henderik, z v. Pieter Hofman en Annechien Imke Deen. Ondertrouwd Jurjen Balke- ma, oud 22 j., en Hinderika Harmina Akkerman, oud 23 j. beiden van Sappemeer. Getrouwd Petrus Arnoldus Oosterwyk van Sappemeer en Magaretha Kuipers Hoogezand; Kasper Koster Voorburg, en grietje Kalk Sappemeer; Alber- tus Loorbach van Veendam en Annechien Tamminga van Sappemeer; Daniel Smittenberg van Sappemeer en Trijntje de Boer van Sappemeer. Overleden Harm Schreuder, oud 76 j. v. Sappemeer, man van Jan(je Borger; Stcffer Smit, oud 61 j. van Sappemeer, on- gehuwd. HOOGEZAND, 1—7 Sept. Qeboren Lena Johanna, d. v. Freerk Bodewes en Godeleva Cath. Loonstra, Martenshoek; Heiko Jan, z. v. Marten Japenga en Frea Cath. H. Mulder, Hoogezand Henricus, z. v. Berend Hesling en Elizabeth Bijl, Windeweer. Ondertrouwd Jan Frederik Swarts, Muntendam, en Wil- lemina J. Bakker, Hoogezand, onl. teScheemda; Hermannus Kolkema, Kiel, onl. Siddeburen SI., en Henderika Doesburg, Wagenborgen, Term. Gehuwd Mattheus Johs. Kroon en Tekla Cath. Hilleg. Heyen Bernardus Jos. Bode wes en Barbera Marg. Ber. Kroon. Overleden geene. I SLOCHTEREN, 1—7 Sept. Geboren: Lubbertus, z. v. H. W. A Rath en J. Leegslra, Borgweg Jan Harm, z v. H. Bouwman en J. de Vries, Sid deburen Siebold, z. v. E. H. Zeeman en A. Gruneveld, Tjuchem Geertje, d v. J. Brouwer en D. Olthof, Sidde buren. Ondertrouwd A. H. van der Zijl, Kolham, en D. H. Dallinga, Schildwolde H. Mul der, Winschofen, en K. J. Dreise, Harkstede. Gehuwd J. Kooi, Harkstede en J. Blaauw, Thesinge (gem. ten Boer) W. Huttinga, ten Boer, en J. F. Wildeman, Slochteren. Overleden Jeltje Venema, 71 j., wed. v. Tonnis 8tuts, Siddeburen Aider*, 5 dagen, z. v. Geert Nuus en Geertje Puister; Dina Venema, 77 j., wed. van Jochem Verheek, Foxham. PREDIKBEURTEN ZONDAG 10 Sept. 1933. Herv. Gesa. Hoogezand v.m. 10 uur ds. Oldeman, Sappemeer v.m. 10 uur ds. J. Nijenhuis Ockhuizen. Boop. Kialwindeweer: v.m. lOVsu. ds. Wasch. Doop. Kropswolde: n.m. 7 uur ds. Wasch. Westerbroek n.m. 7 uur ds. Oldeman. Engelbert: v.m. 10 uur geen dienst wegens vacature. Middelbert v.m. IOV2 uur ds. Kruizinga. Scharmer-Harkstede v.m. 9i/i uur (pl. t) ds. Rensink. V.m. 11 u. Kinderkerk. Kolham v,m. 9— uur o.t. ds. Dokter. Slochteren: v.m. 9i/s uur ds. Kwint. {t.m. Zaterdag 16 Sept. a.s op de J. TROMP. Sefeildwolde n.m. 6>/s uur ds. Siega. Hélium v.m. 9l/s uur ds. Hoekstra. Siddeburen v.m. 9i/2 uur ds. Audier. Hoordbroek: n.m. 5Vs uur,- off. tijd, ds. van Druten. Zuidbroek v.m. 9i/s uur ds. J. N. Sevenster. Doopsgez. Gem. Sappemeer v.m. 10 uur geen dienst. Geref. Gem. Sappemeer vm. 91/2 uur ds. W. Tom. N.m. 5 uur ds. C. Veenhof, Harkstede. Evangel. in en ten bate der Ned. Herv. Kerk. Vroombosch „Bethel" 's a. 6Va uur de hear Hellendoorn. Sekaaphok v.m 91/2 uur de heer HeîleudoorE. Nocrdbroek n m. 7 uur (oude tijd) de heer Joh. Baajj. N.m. 2 u. (0. t.) Zondags* school. Stootshorn v.m. 9Vs uur (o t.) de heer Joh Baaij. n.m. 2 u. (o.t) Zondagschool. Bapt Gem. Hoogezand Beukem&strast v.m. 9i/s u. de he^r Reinholtd. Mm. 5 uur samenkomst. N.m. 71/2 uur Jongelieden- vereeniging. Weensdagsavcnds 71/j uur Bidstond. Leger des Heils. Hoogezand, Brugstr. Zondagmorgen 71/2 u. Bidstond V.m. 10 uur Heiîigingsdienst. Stationsstraat. N m 3i/s u. Openluchtsamen- komst. B; ugstraat 's Avonds 8 u. Veilossings- samenkomst. Dinsdagavond Soldaten- samenkomst- Donderdagavond 8 uur bij de sluis Martenshoek Open- luchtsamenkomst. Zaterdagavond 8 u. Bont- huizerbrug Openluchtsamen- komst. Leider Luitenant v. d. Veen. Bert vond zijn vrouw in haar eigen kamer. Het was aan den zijkant van het huis, de zonnigste kamer, het aar- digst ingericht, met gezellige fauteuils een theetafel, een sofa met een massa kussens, aardige poppen, vroolijk be- hang en gordijnen en tenslotte een groote boekenkast vol boe- ken. Boeken was Bep's hobby Op den leeftijd dat anderen meisjes, tennissen, dansen of flirten bij voorkeur, placht Bep zich zielstevreden, op te slui- ten met haar boeken. De boe kenkast was dan ook het eeni- ge wat zij "zelf" behandeld had bij de inrichting van het huis. En met oneindige zorg had ze stuk voor stuk de boe ken uitgepakt, afgestoft en geschikl, en nog eens geschikt. Nu keek ze op, glimlachend van het boek, dat ze juist las. Bert dacht weer, toen hij haar daar zag zitten, meisjes- achtig slank in haar aardig, zwartfluweelen japonnetje, het donkere haar natuurlijk krul- lend om haar pittig gezichtje, dat ze wel heelemaal was, zooals hij het zich wenschte. Dat is te zeggen. Terwijl ze thee dronken snuffelde hij een paar malen. Staat er soms iets op, vrouw- tje: Beb rende weg. Hij wachte gelaten. En hij wist vooruit wat er komen zou: een rood-blozende Beb, met schuldig gezicht en oogen klaar om tranen voort te brengen. Die tranen vrees- de hij. Hoevelen waren er al niet vergoten in hun korte huwelijk! En altijd kuste hij ze teeder weg en zei "dat het niets was" namelijk het aan- gebrande eten. Of wel het feit, dat het huishoudboekje niet klopte. Ook dezen middag kuste hij ze weg en streelde de don kere lokken. Maar zijn gezicht stond wat vermoeiend en strak. Hij behoorde niet tôt de mannen bij wie "de liefde door de maag gaat" maar ailes heeft zijn grenzen. Als men moe en koud thuis komt, wil men tcch wel eens wat anders eten dan brood-met-wat-er-op of warm eten dat aangebrand smaakt. En na aile soesah van het werk, wil men thuis wel eens wat andeis doen dan tob- ben over het huishoudboekje. Dien avond trok hij haar op zijn knie en zei "Schat, la- ten we eens ernstig praten". Ze pruilde, met een blik naar het boek dat hij haar uit de hand genomen en weggelegd had. Ze vond het juist zoo ge- zellig, zoo stil bij hem zitten lezen terwijl hij in de krant verdiept was. Maar iets in zijn gezicht deed haar zwijgen. Hij ging door, zacht en voorzichtig. "je weet, dat het eigenlijk op jonw aandringen was, dat we trouwden voor mijn salaris- verhooging. Ik maakte je er geen geheim van, dat we zui- nig, heel zuinig moesten leven. Je zei toen, dat je best kon rondkomen, dat je geen meisje noodig hadmaar nu sinds je getrouwd bent, ben je nog nooit uitgekomen. Beb liet haar hoofdje han- gen. Haar wimpers knipten. "Ga nu niet weer huilen, zei hij mat. Het is geen ver- wijt, alleen een waarschuwing. We kunnen voorloopig geen meid betalen, maar nog min- der kunnen we ons veroorlo- ven, het vleesch elken dag te laten verbranden en de groen- ten te laten bederven. Finantieel niet en ook wat onze ge'zondheid betreft. En. neen, laat me nu eens rustig uitspreken. Gisteren kreeg ik een rekening van je boekhan- delaar. Lieveling, ik gun je graag de boeken, maar wer- kelijk, we kunnen voorloopig geen nieuwe koopen. En ik vind het ook ellendig dit aan jouw te vertellen, maar al de bezoeken die je krijgt Beb sprong van zijn knie. Nou zegmag dat soms niet? Mijn oude kennissen, die een kopje thee komen drinken, met wie ik nog eens praten kan over dingen, die me in- teresseeren..Je wilt toch niet dat ik een huissloof wordt? "Neen, maar ik kan het een- voudig niet betalen, elke week bonbons en gebakjes voor de kennissen van jou te bestel- len en het lidmaatschap van die club, die je nu voorloopig wel missen kan nu je een eigen home hebt en wijBep's tranen vloeiden alweer. "Voordat we trouwden vond je het zoo prettig dat ik zoo- veel gelezen had en over ai les kon meepraten en niet zoo vervuld was van theaters en dansen als de meeste meisjes," "Dat vind ik ook prettig. Maar op deze wijze komt het me wel duur uit, als wanneer je wél veel gaf om dansen. En als je tenminste wat huishoudelijk kon zijn, maar er gaat geen dag voorbij of het eten is aangebrand, of je komt met het huishoudgeld niet uit. "Ik ben nu eenmaal niet huishoudelijk", mokte ze- "Maar je beloofde het te wor- den toen we trouwden", zei hij ernstig. Dien toon kon Bep niet uitstaan en het gesprek ein- digde met een twist die niet zoo van harte werd bijgelegd als vorige kleine oneenighe- den. Vanaf dien dag mokte ze. Ze dâcht er eenvoudig niet over haar kennissen af te zeggen, evenzoo met de club, ze behoorde erbij er waren zulke interesante lezingen en ze kon ze nu éénmaal niet missen. Er was iets bedorven, iets verkild in het kleine gezelli ge huisje. Beb voelde het, wanneer ze zat te lezen in haar kamer. Voelde het aan zijn zwijgen, als het eten weer bederven was of haar huishoudgeld Iang niet vol- doende bleek. En hij kuste zelfs haar tranen niet meer weg. Ja, eenmaal was hij de ka mer uitgeloopen en even later had hij de voordeur hooren slaan. Hij was in de stad gaan eten en had, bij het thuis- komen ntet eens gelet op haar roodgeschreide oogen en haar demonstratieve zuchten. Waar zij niet op lette, dat was de scherpe lijn van zorg die in zijn gezicht was ge- komen de laatste maanden; waar zij niet op lette, dat was zijn gedrukte zwijgen en zijn slapeloosheid. Ze was een kind uit een Bohemeach- tig gezin waar je ver wel door rolde" als er moeilijkheden waren. Ze hield van boeken en ontwikkelde menschen van "geestelijk leven" zooals ze het uitdrukte. Bert had maar eens een vrouw moeten trou- wen, die veel om uitgaan gaf dan was het heelemaal een catastrophe geworden. Op een middag zat ze te wachten op zijn thuiskomst, verstrooid staren over haar boek Haar hart was zwaar. Ze verlangde naar den eersten tijd terug, toen hij haar lachend in zijn armen drukte, vroolijk met haar babbelde. Waarom, waarommaakte een manzoo'n drukte om geld, en eten? Een bel deed haar opschrik- ken. Aan de voordeur ston- den drie mannen. "Uw man thuis? Hindert niet. Kijk eens. Bep staarde naar een ge- wichtig uitziend document. Sinds drie maanden waren de rekeningen voor de "meubels op afbetaling" niet betaald. Met een schok besefte ze dat het misliep "Maar ik zal....als mijn man thuis komter is toch al zooveel betaald" Ja mevrouw, het spijt me heel erg, maar ik moet mijn plicht doen," sprak de man En voordat Bep wist wat er gebeurde, begonnen de man nen te sjouwen, haar buffetje, de tafel, de stoelen. Dan gin- gen ze naar de slaapkamer. Bep jammerde, dreigde, het hielp niets. Een half uur la ter hoorde ze den verhuiswa- gen wegholien en stond alleen in de berooide kamer.51. Alleen haar kamer was ongerept ge- bleven. Dat waren de meubels uit haar vroegere meisjesjaren en andere dingen, doch deze had Bert voor haar betaald. En haar eigen boekenkast met boeken. Bep moest gaan zitten, haar beenen trilden. Voor het eerst in haar le ven was ze bang, bang als ze aan Bert dacht. Wat zou hij zeggen? Toen er weer gebeld werd schrikta ze op. Wie kon ernu weer zijn om dezen tijd? Ze had een voorgevoel, dat haar nog veel meer onheil zou over- komen. Voor de deur stond een collega van Bert, een ze- kere Henk Holstein, die wel eens een keer gegeten had bij hen. Zoodra ze zijn bleek gezicht zag was het of haar hart ineecs op hield met klop- pen. Een beetje hakkelend kwam het verhaal er uit Bert was in elkaar gezakt op het bureau, zenuwoverspanning Zenuwoverspanning. Opeens als zag ze het, kwamen de afgeloopen maanden haar weer voor den geest, zijn gezicht de zorgelijke lijnen, het zwij gen, het slapeloos woelen. Fteet steeg de schaamte haar naar het gezicht. Wat had ze niet ailes be- loofd toen ze trouwden! Hoe vast was ze van plan geweest een kameraad te we- zen voor haar man. En nu.... Bert bleek op het moment bij Holstein te zijn gebracht, die dicht bij zijn bureau woonde. Na den eersten schok werd zij opeens wonderlijk rustig en vastbesloten. Ze bracht Henk met een paar woorden op de hoogte van den toestand in het huis, en verzond toen een telegram aan haar schoonouders, om hun zoon te haleD, daar hij in een ernstige zenuwover spanning geraakt was Hij had rust noodig schreef ze. 1k maak de zaak hier wel in or- de, zei Bep vastbesloten- Een paar dagen later kwam ze Bert opzoeken. Hij vroeg haar anstig of ailes goed ging, of ze kon uitkomen met haar geld. Ze stelde hem gerust met een g imlach. "Hou je maar heel rustig en blijf zoo- lang buiten tôt je weer hee lemaal opgeknapt bent." Toen Bert, drie weken la ter weer heelemaal hersteld terugkeerde, vond hij ailes in orde. In de huiskamer brand- de de liaard, het was erg ge- zeliig, en een ware feestmaal- tijd was er bereid. Niets was aangebrand, ailes smaakte uit- stekend. "Ik heb me geoefend in dien tijd, toen jij weg was, sprak Bep toen glimlachend. "Enhet geld? Komt je boekje uit? "Ik ben heel zuinig geweest ailes is betaald"... Hij staarde op de betaalde rekeningen, die hem zooveel slapelooze nachten hadden bezorgd. "Watheb jij dat ailes kunnen afbetalen?" Zij knikte, glimlachend. "Ja, ailes is in orde en we kunnen opnieuw beginnen "Mooi, laten we strakjes wat in jouw kamer wat gaan zitten, ouderwetsch-gezellig." "Mijn kamer, ja, die wou ik vooreerst niet gebruiken. Zie je, dan raak ik weer aan het lezen en.neenheusch het is beter, dat ik vooreerst aan het huishouden doe." Bert ontroerde ervan. En dagenlang liet hij zich op deze wijze misleiden tôt hij, heel toevallig om een boek te zoe- ken in haar kamer wilde gaan. De deur was op slot Op zijn verwonderd verzoek gaf Bep hem de sleutel en bleef zwijgend naast hem staan toen hij, vanaf den drempel staarde in de volkomen leege kamer. "Bep..watbeteekent dat?" Zij glimlachte met bleeke lippen. "Wel op den dag dat je ziek werd haalden ze de meubels weg omdat we een paar maanden niet betaald hadden. En er waren ook andere re keningen. .dat weet je. Mijn ringen, mijn armbandvan grootmama. Toen ik het ach- terstallige geld betaald had, kreeg ik de meubels terug! En..wel..later zal ik weer eens boeken koopen En als ik zoo zuinig blijf, kan ik ook gauw weer mijn ringen en dat armband terug- koopen. Hij staarde haar aan. Zij hield zijn blik uit, zonder tra nen in de oogen te krijgen. En ditmaal zou hij ze toch graag hebben weggekust. „Waar denk je aan," vroeg ze hem, toen hij haar lang- zwijgend in zijn armen gedrnkt hield? „Ik denk er aan", zei hij ernstig, „dat men goud leert kennen in het vuur." ZAND. S?Een nette Dienstbode, goed kunnende melken, voor direct. P. SMIT J.E zu., Yerl. Hoofdstr. 31, Hoogezand. Met Nov. een fllnk H. VAN GEUNS-Godfried, Sappemeer. Aardappelrooiers om in pand te rooien, door B. BEGEMAN, Slochteren. voor direct, een fllnke Boerenknecht, benedenl8 jaar, of een jongen. 0. POST, Kropswolde. Pandrooiers, door J. MULDER, Guitpad 14, Kropswolde. heden radere Gevraagd in een Manufacturenzaak, een flinke niet beneden 18 Jaar. Zij, die met Maatnemen en Knippen op de hoogte zijn, genieten de voorkeur. Brieven met opgaaf van verlangd salaria en vorige werkkring, onder no. 172, Bureau dezes. )rd 40 I succès verpakte een paar ?eleverd kokende voor venten metManufacturen bij Particulieren. Brieven on der no. 44 bureau van dit blad. Pl.m. 5 deimt best Bouw- land, gelegen te Borgweg. Te bevragen by B.WAIJERSr. aldaar. ingezaaid met klaver en gras, om N.Y. Scheepswerven v/h. Gebr. G. en H. BODEWES Martenshoek. een rerd |*o- ;.-s. i ifar- 20 1 t Pyama Flanels 9 en 14 et. gouiubujue Tvoiviox Matrassen 5 deehg met 9B| 1 sebuine peluw en kussens f 12.75. N B. Yersch gebrande Pinda's pond 10 et. Flinke Aardappelrooiers om aan te nemen, door A. KORTJES, landb., Slochteren. geschikt voor aile doeleinden, als Pakhuis, Vergaderlokaal, Werkplaats enz. Hoofdstraat 46, Hoogezand. Een gebruikte, doch in beste staat verkeerende Aard- appelraam met roosters, en twea nieuwe Bekschoppen, metprysopgaaf. A. J. ADAMS, Kropswolde, Een nette nog nieuwe met pl.m. 121/a A. grond, Aanvaarding dadelyk. Te bevragen by K. SPITHOFF, Hélium, B 20. Een toom beste tijdige BIggen van 2de dracht, by H. MELLENS Jzn., de Groeve. Klei- Eet- en Pootaardappelen. Prima. B. DE ROO Hzn., Slochteren. met veel gerief a. d. Smitslaan. Brieven franco onder no. 33 Bureau dezes. Zware zwarte Haver. D. BERG, Achcerdiep. Een elken Kroonkast, spotprys, en een partytje Gasketels. 65 cent per stuk. Winkelhoek 51, Sappemeer» TimiIi Btad DOOR WILLY CORSARY. XXX 5T" Isi ien

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1933 | | pagina 3