33. i i i i I ar. en Sappemeer- ;en Haarden Hoogezand. t C i nm fia inkrimpiig vin fa Minstnsl. ÂSPIRI Listir uni bit Ends l ilaren ZATEBDAG 21 OCTOBERglPaa JT-ook4- oo/tem I mnm, Zaterdag 9 Sept. '33 Salamanders. 0 HOOGEZAND Etalagewedstrijd. Zooals op de algemeene vergadering der Handeisver- eeniging te H.-S. op Maandag- avond is besloten, zal in deze gemeenten een winkelweek worden gehouden annex een ètalagewedstrijd van 23 tôt en met 28 Oct., gevolgd door een feestelyke prijsuitdeeling op 30 Oct., althans indien het oordeel der afwezige leden, waarnaar het bestuur bezig is een onderzoek in te stellen, in meerderheid zich daarmee accoord verklaart. Wat den etalagewedstrijd betreft, kunnen wij mededee- len, dat daarvoor 8 prijzen zullen worden beschikbaar gesteid, toe te kennen door een jury. Bovendien zijn er publieksprijzen aan verbonden en die vormen vooral de at- tractie. Hun aantal zal naar een voorloopig plan 8X4 32 bedragen, geldprijzen, waarvoor koopbons worden uitgereikt. Wie van het publiek worden de prijswinnaars Diegenen, wier oordeel betreffende elk der 8 prijzen afzonderlijk over- eenkomt met dat der jury. Neem aan, dat Jansen den eersten prijs krijgt, dan krijgen zij een kans, die ook Jansen daarvoor hebben aangewezen. Hetzelfde geldt voor de 7 andere juryprijzen. Wie mag daaraan meedoen? Zij, die daarvoor in een afzon- derlijke enveloppe, waarop het oordeel moet zijn vermeld, bons inleveren, welke bons telkens bij aankoop van f 0 50 door de leden-winkeliers wor den uitgereikt. Zijn er bijv. 10, wier oordeel betreffende een bepaalden prijs met dat der jury overeenkomt, dan is de eerste prijs voor hem, wiens enveloppe de meeste bonnen bevat, enz. Het is wel de be- doeling, dat ook de ôanderen een belooning zullen ontvan- gen, waarvoor de winkelier- prijswinnaar wel zal zorgen. Het feit, dat zich blj elke verloting, elke bazar voordoet, dat diegene, die het meeste geld besteedtdaarvoor in algemeenen zin ook de beste kansen krijgt, doet zich ook hier voor, doch dit is een bezwaar, dat moeilijk is te ondervangen. Wel is er iets >p gevonden. Een flinke prijs vordt n.l. beschikbaar gesteid, mafhankelijk van het aantal aonnen.voor hem, wiens totaal- oordeel gelijk is aan of het neest overtenkomende is met îet totaal-oordeel der jury. Een voordeel van het plan s, dat wie aan den wedstrijd wil deelnemen, de verschil- ende étalagés, ook die niet ran de hoofdstraten liggen, moet gaan zien om zijn oor- ieel te kunnen bepalen. Waar het den winkelier in eerste instantie om te doen is. o; A Wijze van distributie van het z.g. overtollig rundvleesch. De voorstellen der Commissie van Overleg. Na meerdere besprekingen met de Crisis-Rnndveecentrale is genoemde Commissie tôt het samenstellen van een voor- stel gekomen, dat gebaseerd is op de volgende gronden a. het vleeschverbruik door het onderstand behoevende gedeelte onzer sainenleving, behoort te worden vergroot, door b. het overtallig rund- vleesch den onderstand behoe- vende tegen nader vast te stel len prijs en in verschentoestand te verstrekken c de extra heffing op rund vleesch moet zoo laag moge- lijk worden gehouden om ont- wrichting van het slagersbedrijf te voorkomen en den gewonen consument zoo goedkoop mo- gelijk te kunnen blijven bedie- nen, wat het algemeen belang en niet minder het landbouw- belang ten goede komt d. vleesch, een product dat door het slagersbedrijf den consument altijd is geboden, behoort in het onderhavige ge- val niet aan dit bedrijf te worden onttrokken. Om daartoe te geraken heeft de Commissie van Overleg bij de Crisis-Rundveecentrale bedwongen dat het minder- waardig vee zou verwezen worden naar destructor. Het overtallige vee zou door de Crisis Ruudveecentrale moe- ten worden opgekocht en aan de samenwerkende Bonden moeten worden afgestaan, die het onder contrôle dier Centrale en de gemeentebe- sturen op bonren van de daarvoor inaanmerkingkomen- den tegen vastgestelde prijzen verstrekt, natuurlijk in verschen toestand Het vleesch zou ruim van een apart goedkeurings- stempel worden voorzien. De Crisis-Rundveecentrale en de plannen der Commissie. Aanvankelijk heeft de Crisis- Rundveecentrale op deze voor stellen van de Commissie van Overleg verschillende beden- kingen naar voren gebracht, vooral op het systeem der contrôle, dat geen waarborg zou zijn inzake het verstrekken van het vleesch aan de recht- hebbenden. Afgezien van het feit, dat de contrôle zoodanig kan worden geregeld, desnoods door de Overheid zelf, dat fraude van welken aard ook tôt het minimale kan worden teruggebracht, heeft de Com missie van Overleg den indruk gekregen, dat bedenkingen te gen haar plan in hoofdzaak naar voren zijn gebracht om de verwerking van het vee uitsluitend door de groot- vleeschwarenfabrieken te doen geschieden. Zooals gezegd, zal dit het algemeen belang ern- stige schade berokkenen door de heffing van een abnormaal hooge indirecte belasting op het rundvleesch van gewoon slachtvee Deze indruk werd nog ver- sterkt, toen vôôr eenige weken de heer Ruijter, die als secre- taris der A.B.T.B. (Aartsdio- cesane Boeren- en Tuinders- bond) in de Crisis-Rundvee centrale zitting heeft, als par ticulier een plan ontwierp en bij meergenoemde Centrale indiende, welk plan de alge- heele verwerking van het be- trokken vee aan grootvleesch- warenfabrieken toedacht. Dit plan behelsde de aan- maak van f-enheidsworst, ge- hakl in blik en z.g. kort vleesch (haché vleesch), eveneens in blik. Bedoelde fabrieken zou- den dus de algeheele verwer king van het af ta siachlen melkvee tôt zich trekken. Bij geruchte werd bovendien ver- nomen, dat de fabrieken op eigen kosten vleeschblikken in bestelling hebben gehad en tôt uitbreiding hunner werk- gelegenheid zouden zijn over- gegaan. Als zulks het geval is, moge daaruit blijken, dat de groot- vleeschwarenindustrie aan in- vloed in de Crisis-Rundvee centrale niet te kort schiet, want het «plan Ruijter" ver- mocht de sympathie der Cen trale weg te dragen. En toch zou de uitvoering van dit plan ook al is de principe- gedachte van het plan der Commissie van Overleg, t.w. de beschikbaaasteliing van het vleesch aan de onderstand behoevenden daarin opgeno- men ettelijke millioenen guldens duurder zijn dan het «plan der C. v. O De Commissie van Overleg heeft nog de overtuiging, uit ondervinding opgedaan, dat versch vleesch welwillender wordt aanvaard dan geconser- veerd vleesch. De dagelijks opgedane ervaring zegt meer dan voldoende, dat ook de minst gesitueerde volksklasse de thans zeer goedkoop be schikbaar gestelde vleesch- waren in blik en worstsoorten onvoldoende consumeert, om de uitvoering van het plan Ruyter te rechtvaardigen. Algemeene belang en op het spel gezet. Zou aan de uitvoering van het plan Ruijter toch gevolg worden gegeven hetzij ten voile of gedeeltelijk dan kan het onmogelijk uitblijven, dat deze conserveering een zeer groot bedrag aan geld moet kosten. De Crisis-Rund veecentrale zelf is de gedachte toegedaan, dat en bedrag van twintig millioen gulden naar !n den Nerfs! stmls uooïiukiiyer. nakiic&jlt tabîetten aile waarschijnlijkheid onvol doende zal zijn om deze kosten te dekken. Het ligt dus voor de hand, dat in dit geval een zeer hooge extra heffing op het vleesch van andere slachtrunderen zeer zeker zal moeten worden toe- gepast, waardoor de consu- menten op indirecte wijze zeer zwaar zullen worden belast Wij komen daarom tôt de conclusie, dat de Commissie van Overleg, die samengesteld is uit den Ned Slagersbond, den Ned. R.-K. Hanzebond van Slagerspatroons en den Ned. Grossiersbpnd voor den Vieeschhandel zoowel op so- ciaal-economisch als op finan- ciëel gebied in deze voor de Regeering zoo uiterst moeilijke aangelegenheid de meest aan- vaardbare voorstellen, die ten slotte het algemeen belang beoogen, aan de Crisis-Rund veecentrale heeft ingediend. Zij wil daarbij gaarne doen uitkomen, dat zij daarin is kunnen slagen door medewer- king van den Neutr. Bond van Personeel in de Voedings- bedrijven. De Commissie van Overleg hoopt, dat door de Regeering tôt welzfjn der Nederlandsche bevolking aan de uitvoering van hare plannen gevolg zal worden gegeven. Onderstaand bericht, over- genomen uit «Het Volksblad", werd ons ter plaatsing aan- geboden Ditmaal pg Bartels uit Hoogezand het slachtoffer. Alweer niets van waar Sedert onze partijgenoot D. Bartels burgemeester van Hoo gezand is, kan hij met zijn reputatie als gemeente-hoofd tevreden zijn. Met bekwaam- heid en ernst behandelt hij aile zaken die hem ter behan- deling worden voorgelegd, en wie daarvan eens een zeer duidelijk blijk wenscht te heb ben, moet eens een openbare raadsvergadering bijwonen, en dit vooral wanneer de heer Reinders, de vrijheidsbondsche oud-wethouder, in de oppositie is. Deze is in zijn critiek niet voor de poes. Maar ik heb het als verslaggever van 'sraads handelingen nog niet beleefd, dat Bartels het onderspit moest delven. Intusschen staat de gemeente Hoogezand reeds eenigen tijd ais zoovele andere gemeen ten aan den rand van de saneering. Om het gevaar daarvoor te beperken, moesten onder leiding van Bartels al- lerlei bezuinigingen toegepast worden en kan niet aan aile aanvragen om steun en hulp worden voldaan. Dat is voor menig arbeiders- gezin een sirop en voor de communisten een buitenkansje om het uit te buiten. Wat men dan ook gewoonlijk met vreugde doet. Maar sedert men in het openbare leven ook de fascis- ten ziet optreden, gaat het met het aanvreten van de repuratie van een arbeiders- burgemeester toch nog niet mooi genoeg Het kan harder en radicaier. Bartels is door de algemeene vergadering van de nieuwe vennootschap, die een water- leiding in deze provincie zal leggen en exploiteeren, be- noemd tôt cemmissaris dier onderneming. Per jaar komt men misschien vier vijf keer samen en per samenkomst is het presentiegeld vastgesteld ob f 5. Stel, dat voor reis- en verblijfkosten f 1.50 per keer noodig is, dan brengt dat dezen commissaris een «winst" per keer van t 3 50, of van f 14 of f 17.50 per jaar. Verder is Bartels met nog twee andere heeren door de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten aangewezen om een contact-commissie te vormen tusschen de gemeentebesturen of de organisatie der gemeenten en de regeering. De leden dier commissie hebben een hoop werk te verzetten en worden niet voor dat werk betaald. Reis- en verblijfkoslen mogen worden teruggevraagd en dat zal men ook wel dorn. Maar van eenige vergoeding voor werk is geen sprake. Hardnekkig gaat echter het gerucht door de gemeente Hoogezand, dat «de sociaal- democratische burgemeester Bartels er twee baantjes heeft bijgekregen, die hem ieder f 1500 per jaar opbrengen Dat praatje zakt reeds door aile maatschappelijke kringen. In de sociëteit gaat het over de tong en in communistische samenkomsten wordt het wel als een bewijs aangehaald, dat de sociaal-democratf n niets anders bedoelen dan hun eigen zak te spekken en de baantjes bezetten. Een schandaal In fascistische gelederen, hoe dun ook in Hoogezand, klinkt reeds min of meer luide de leuze «dat men zal voortgaan met allés aan het licht te bren- gen, wat in het openbare leven niet in orde is," En dat geval met dien burgemeester Bartels wa-s natuurlijk lang niet in orde. En het is een schandaal, dat de man er bij zijn „vet" salaris ais burgemeester nog f 3000 bij op gaat strijker. Ik meende goed te doen met het «geval" even in het open- baar te belichten, zooals Brau- tigam deed ten aanzien van de luchthartige fantasieën over de salarissen van de vakvereeni- gings-bonden. Het is Iaster- praat en anders niet. N.Y. Waterleidingmaat- scliappij voor de provincie Groningen. Wij kunnen niet nalaten de aandacht van de lezers te ves- tigen op de atvertentie, welke heden in dit blad voorkomt betreffende de PROVINCIALE WATERLEIDING. De directie maakt daarin bekend, dat van harentvvege wekelyks in Hoo gezand, Sappemeer, Zuidbroek, Scheemda, Veendam, Wiider- vank, Oude Pekela, Nieuwe Pekela, Stadskanaal, Mussel- kanaal en Ter Apel zittingen zullen worden gehouden voor het verstrekken van aile ge- wenschtemlichtingen.Voor de ze zittingen hebben de verschil lende gemeentebesturen wel- willend een lokaliteit in het gemeentehuis afjestaan, terwijl in Ter Apel daarvoor van een gebouw der Ned. Hervormde Gemeente en in Musselkanaal van Hôtel Adolfs wordt ge- bruik gemaakt. Aangezien in de eerste helft van het volgende jaar de wa- terlevering in genoemde plaat sen, behalve in Ter Apel, waar deze iets later zal plaats vin- den, een aanvang zal nemen, is deze maatregel ten zeerste toe te juichen. Velen zullen iets hebben te vragen, o a. ten aanzien van de waterleve- ring, de voorwaarden, de aan- leg binnenshuis en de raoge- iijkheid van aansluiting. Een verheugend feit mag het voor de bovengenoemde gemeenten wo*den genoemd, dat eindelijk na zoovele jaren de waterleiding tôt stand is gekomen. Er hebben zich reeds een groot aantal belangheb- bende opgegeven. Dat het overgroote deel der bevolking dit voorbeeld volge en een abonnement neme de volks- gezondheid zou daardoor ten zeerste zijn gebaat. Een nachtelijk duel op de vuist in 'tKattegat, Samen hadden ze een pot- teke bier gesnapt, en zeer waarschijnlijk wel nog een, en toen het sluitingsuur had geslagen, waren C. W. H en G. D. naar buiten gegaan. Een vredige rust lag over Foxhol, stilte was alom. Soms sneed een verlate fietser of een jak- kerersde motorrijder door het nachtelijk duister onze vrien- den merklen het niet, het bed wenkte en lokte uit de verte, zij luisterden niet. Verdiept waren ze in huit discours, dat levendiger werd en tell r, aar mate de tijd verstreek Maar ook de gezelligste koutisniet steeds bestendig van duur. Er broeide blijkbaar iets. Gelijk na een heeten dag de hemel kan verduisteren en kort daarop uit zwarten, dreigenden wolk de bliksem schieten kan, ge volgd door ratelenden donder- siag, zoo ook hier. Steeds luider en feller begonnen de woorden in de nachtelijke stilte tegen elkaar op te flitsen en het duurde niet iàng of de slagen vielen over ea weer. Het onweer duurde kort, want D. had kans gezien zich terug te trekken op eigen terrein. Maar het kwam terug en dan is het steeds heviger dan te voren. H., onbevredigend nog, stoof brieschende metgebalde vuist op zijn tegenstander los en «pnieuw ontbrandde de strijd en opnieuw werd het een stompen, een slaan, een scheuren, totdat ze samen blind van vechtlust en woede, rolden in het Kattegat. Noch de duikeling, noch het koele water doofde het vuur als nijdige Foxterriers, die nooit loslaten, zetten ze in water, slijk en modder den strijd voort Inmiddels had dit luidruch- tige, nachtelijke duel verschil lende personen heiwaarts ge- lokt, die als vrederechters optraden en de duellisten be- vrijdden uit hun benarde po- sitie Maar nog viel niet het gordijn. Melodramati-ch werd de laatste acte. H. was eenigszins tôt zich zelf gekomen en zijn verbol- genheid was gaan liggen. Maar toen hij bij 't licht van een lantaarn de gevolgen zag van de worsteling, toen hij ont- dekte, hoe nat en vies en besmeurd en verropt zijn goede kleeren waren, toen steeg de woede weer omhoog. Rits, een ruk aan zijn jas, en klets, daar lag ze op de betonbrug, klets, daar lag ook het vest, en klets, ook de broek En toen, bevrijd van wat zijn ergernis wekte, stoof hij als een furie los, niet op zijn bed, mnar op D.'s woning, en glasgerinkel meldde, dat ruiten het slachtoffer werden van zijn onbekookten nijd. Was het daarmee maar uit geweest Het geval zou ko- misch zijn gebleven. Maar er kwam nog een slachtoffer, ni. D's vader, die naar buiten gekomen was en het ook ont- gelden moest. En ten slotte nog een derde en dat is H. zelf. De politie was gewaarschuwd en die maakte proces-verbaa! op we- gens vernieling en mishan- deling. Zoo werd het een lustig begonnen avond met een won- derlijk duel en een droevig slot. GELD vacaf f 100.t. e. bedr. 6% Ook voor aankoop vee. ledereen schrijft tmief porto antw DE ONDERLINGE SCHIEDAM m* V Teubens Brandstoffen Sappemeer Burgerlijken Stand. HOOGEZAND. 6 October,— 22 September. Geboren Jan Seye, z.v. Willem Dijk en Geertje Boneschansker, Win- deweer. Ondertrouwd Jacobus Hen- derikus johs. Oosterwijk, van Sappemeer, en Catharina Fred. Lockhorn, van Martenshoek Gérard von Bruggen, van Windeweer, en Anna Er Zet- stra, van Leeuwarden onl. te Groningen. Gehuwd Jan Plukker en Jantje Kraai. Overleden Nicolaas Wilei- kus Wilbrink, oud 54 j., onge- huwd, ovl. te Groningen Ja cobus Henderikus Fellinger, oud 73 j., wednr van ûrietje Pelster. lum, Schildwolda, liddags voor IS uur. E. M. JAARSMA, JAN BECKERS. or dan 20 soorten, onze Haardkachels zijn -deinste tôt de grootste KER RUH en TIGER. zonder achterfornuisjes. itS, emaille en gegoten en gepolljste KACHEL- iz. enz. aar mlnstens 10% it 20% lager ilngen. ^..aarden en Eaehels on- 7zorgd en geplaatst. ndel van ezichtigen van onze ek GRATIS per eigen ald en terug gebracht voordeelige aanbieding npO cent één STEM- de publieke beoordee- f f andelen. 1k vond een chaf- ;ur die je naar huis had ge- îden. En toen Billy Cathers t «Central" weg was, ver- ;heen kort daarop graaf de lerville, een grijze, eerbied- aardige heer. Deze Heer toon zich echter een alleszins îkwaam zakkenroller, hb bab- :lde wat met LadyOwen... iHij opende een pakje. Billy staarde naar de parelen. Hoe kom je voor den duivel in Je ziet dat je comedie uit vriendje. Ik had door dien îrzwegen taxirit achterdocht pgevaten lietje voIgen.Beston 1g je niet ver hier vandaan een kleine woning verdwijn- i. Daarna verscheen graaf. De Merville. Bij huiszoeking naakte Scotland Yard het ge- oegen, dat pakje aan te tref- n in een der laden van een elvoorziene kleerenkast. 1k :ed daarom vanavoud hier enst in de garderobe en zag at Cathers en De Merville het et één overjas moesten doen. og iets te zeggen Billy Cathers had niets meer zeggen 1 (Nadruk ▼erboden.) t [ijl de schrijver zijn lezers îvens nog iets meer geeft, an een verhaal zonder meer. - Hij vindt herhaaldelijk on- ezochte gelegenheid, te wij- en op de gevaren van den reg, hij brengt de jeugdige îzers in contact met de groo- dingen van dezen tijd, b.v. aet de radio, maar ook met le levende natuur. Zoo is dit boek geworden een boek "voor hoofd en hart", dat toch op elke bladzij zijn lezers weet te boeien en dat stellig onder onze jeugd zijn weg wel zal vinden. Men zie verder de annonce in dit nummer. Tweed Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 cts. en oranjezakjes van 2 tabl. 10 cts» «y uoi miiumof uot courant. 1 i i i tevreden gezicht? U weet het wel. heeft Aspirîn ge- leerd en heeft nu «erkelijk afdoende iel, wanneer hem pijn doet. Wij ge- U een raad: Doet hem na. oranje-bandbuisjes van »s van 2 tabl. 10 cts.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1933 | | pagina 5