Jiidi Irais". Verlovingskaarten Opruiming. Gseo ruilen. Geen zicht. Contant. S. SMIT Kielwindeweer. M- Kalfs- en Varkensvleesch, De CURSUS m Zoster DE BOER, Handels drnkkerQ Wollen Stoffen uitgesteld. T. K. KREMER, tegen concurreerende prijzen. m Het eerste werk in 1935 is, aile oude goederen weg te werken, dit gaat alleen door EXTRA LAGE PRIJZEN, Noorderstraat SAPPEMEER. Tel. 244 lever! uitsluitend eerste kwailtelt DRAlSm AvanVALKETIBURG'S ^••iLCVERTRAA isfTCRIsfATlONtAlX VCOtWElsfBOND VOOR VREDE £Nf VR'JwdD QROEP HS. We herinneren onze leden aan de Jaarvergadering op 28 Januari a.s., waar mevrouw Content uit Assen zal spreken, en aan de te taouden verloting. Loten zullen binnen eenige dagen verkrijgbaar zijn. Prijzen worden gaarne door de be- stuursleden in ontvangst ge- nomen. Het is ons geloof in den Vrede, dat over twijfel en ongeloof moet zegevieren en den Vrede aan de volken brengen zal. H. van Biema-Hijmans. Qeen enkel volk kan voor zijn heil zorgen, door zich van de anderen los te maken. Of ons samen redden, of gezamenlijk verdwijnen. Tagore. Officieele Mededeeling. „KW1EK". Uitslag vorigen Zondag: Muntendam IV Kwiek II 3—0 Morgen geen wedstrijden. Volgende Zondag Kwiek II —Muntendam IV. 2 uur. Tôt half Januari bestaat gelegenheid de contributie te betalen bij onzen penning- meester Dirk Bakker, daarna wordt het bedrag verhoogd met 10 cent kosten. Donderdagavond half negen bestuursvergadering. Bioscoop Hoogezand. „Het Meisje met de blauwe Hoed", de laatst uitgekomen Nederlandsche film, is een groot succès geworden. Na de primière in 16 theaters tegelijk in de Kerstweek, is een ware zegetocht begonnen. Het oordeel der pers is zeer gunstig. Lou Bandy's eerste fllmrol is verrassend. Telegraaf Lou Bandy, als de tofste aller toffe jongens bij het regiment der grenadiers, is even vlot, zoo niet vlotter dan wanneer hij in de revue staat. Met hetzelfde gemak als op de planken verkoopt hij zijn slagwoorden en zicgt hij Zijn liedjes. Evenzeer als ieder woord van hem het doet op het tooneei, doet het 't hier met een verbluffend virtuoos gemak boeit hij zijn filmzaal en bereikt met de kleinste détails effect Handelsblad Ongelooflijk, dat deze revue- komiek nooit eerder in een film heeft gespeeld; het gaat hem af of hij nooit anders heeft gedaanWant deze jongen is Lou Bandy, en of deze jongen nu in zijn kooi ligt of in het duinzand, of hij in de petoet zit of in de pof- fertj^skraam, of hij zingt of snauwt, vecht of grinnikt, gapt of exerceert, hij is altijd vroolijk en hij krijgt altijd de lâchers op zijn hand De Maasbode Lou Bandy zal door deze fi[m de populairste komiek worden van Nederland, als hij hat nog niet is, en dat was reeds op de p imière-avond duidelijk merkbaar. Waar Lou Bandy op het doek stond en zijn grappen, werkelijk goede grappen verkocht, Uc&te de zaal onbedaarlijk. Het Vade»land: Deze film wordt een succès. Zeer velea zullen komf-n om haar te zien; zij zullen zich amuseeren, zij zullen genieten, deze film zal in ons land een zegetocht maken en dat is voor de jonge Nederlandsche speelfllm-industrie van groot belang. Het Volk Lou Bandy krjjgt de lâchers op zijn hand, de naam Lou Bandy staat daar borg voor en staat er tevens borg voor, dat de film succès heeft Het Blauwe Hoedje is een onderhoudende abonnements- film. Haagsche Courant: Lou Bandy speelt voor de film alsof hij fhet altijd heeft gedaan en Max Tak verhoogt de smaak van het geheel met uitsteWende muziek zijn marsch is na de eerste avond reeds een „schlager" Een capabel werk is aan de serie der Nederlandsche spraakfilms toegevoegd. Een stuk in het amusementsgenredat zijn plaats vooraan met eere bezet. A Onze wensch voor '35 Ziet U in twéé regels stoan: Dat àl wat g'U zèlve toewenscht In vervulling moge gaan. Ook voor U heeft '34 Een spéciale roi gespeeld; «Waschgemakk'lijkjWaschvoordeelig' 't Was Persil in klank en beeld. '34 bracht veel méér nog Voor het Nederlandsch Publîek: Want Jutphaas kreeg zijn moderne, Practische Persil fabriek. Persil kwam oôk in de wolken, En dat is héél goed bedacht: Zij ontmoet daar menig huisvrouw, tfç Die zij in de wolken bracht. E.Ostermann &Cg's Handel. Mii:N.y. Arôsterdam-FdbriekenteJutphaas-Utrecht Motorrij tuigenbelasting Met ingang van 1 Januari 1935 treedt de wet op de verhoogde wegenbelasting, thans herdoopt in motorrijtui- genbelasting, in werking en het is van belang, dat de houders van motorrijwielen en motor rijtuigen kennis nemeh van de nieuwe bepalingen en de ver- plichti gen, die de wet thans oplegt. Het lijkt me dus niet ondi nstig een en ander ter kennis van het publiek te bren gen. Laten we eerst eens na gaan, hoe de nieuwe heffing is ge- regeld. De bestaande 3 maandskaar- ten en voljaarskaarten blijven van kracht dwz met verzwa- ring van de belasting bedragen. De eerste V4 van onderstaan- de bedragen met 3% ver- hooging. Motorrijwielen. Voor motorrijwielen op 2 of 3 wielen, dus waaronder ook vallen, die met hulpmotoren, bakîietsen(met motorbewegi n g) voor personen- of goederen- vervoer betaalt men in 'tver- volg (naar 't gewicht per jaar) niet meer dan 6J K.G wegende f 10 meer dan 60 en niet meer dan 120 K.G f20. meer dan 120 en niet meer dan 250 KG. f30—meer dan 250 K G f 8 per 100 K. G minstens f 40— Opgemerkt wordt, dat rijwie- len, met hulpmotoren niet meer voorzien behoeven ts zijn van een rijwielplaatje en dat mo torrijwielen, niet meer dan 60 K G. wegonde, dus mees tat rijwielen met hulpmotoren» vrijgesteld zijn van personeele belasting. De belasting over cen mo- torrijwiel (op 2 wielen) wordt eChter verhoogd met 5.in dien er een duo op is en met zijspan met f 13.50.— Luxeauto's Voor Motorrijtuigen voor personenvervoer (op meer dan 3 wielen) Niet meer dan zes- personen plaatsgevende per 100 K. G gewicht f 8.— doch ten minste f 64. Autobussen. Idem voor vervoer van meer dan 6 personen per 100 K. G. f 10.en dan een toeslagper zitplaats (progressief) niet meer dan 10 personen f 2.50 per zitplaats van 10—20 personen f 25 pl f 3 per zitplaats boven 10; meer dan twintig en niet meer dan 30 personen f 55. benevens f3 50 per zitplaats boven 20 enz. Motor vrachtwagens, Voor motorrijtuigen voor nacht vervoer of andere doel- einden geen personenvervoer betreffende, is een nieuw pro gressief tarief ingevoerd. Dit is geschied om den re- den, dat hoe zwaarder een leege vrachtwagen is, hoe grooter zijn omvang en hoe grooter lasten worden vervoerd, dus hoe meer druk op 't weg- dek. Dairbij is tevens de nieu- wigheid ingevoerd, dat aile aanhangwagens(waaronder ook opleggers worden begrepen), als aparté motorrijtuigen even- zwaar worden belast, als de trekauto's, trucks of tractors Dit werd billijk gevonden, omdat z'n combinatie op den weg evenveel hinder en weg- beschadiging geeft, als 2 ge- wone motorrijtuigen. Maar 't gevolg is wei dat de sterk- ste verhooging van de motor- rijtuigenbelasting aan het vrachtvervoer is ten deel ge- vallen, de autobussen dan buiten beschouwing gelaten. Want de aanhangwagens, die tôt nog toe oc der een zeer licht tarief vielen, moeten voortaan ook 't voile pond van de belasting dragen. Dezeis dan De 100 K.G bij een gewicht van niet meer dan 1000 K.G. f 9, ten minste bij een ge wicht van niet meer dan 1000 KG f 72, meer dan 1000 KG 2000 K.G. f 90 benevens f 10 per 100 KG. boven 1000 K.G. meer dan 2000 doch niet meer dan 3000 K.G. f 190 benevens f 11 voor elke 100 K.G. boven 2000 K.G enz. Zijn er 2 aanhangwagens dan wordt voor aile 3 deelea bovenstaande belasting apart toegepast en bijeengeteld. De bestaande verhoogingen voor andere dan luchtbinden blijven van kracht. Het is van belang, dat de houders van motorrijtuigen met aan hangwagens of opleggers deze tijdig laten wegen, omdat thans 't juiste gewicht moet worden opgegeven. Daarvoor bestaat gelegenheid bij de weegbrug (Groeneveld) den lsten en 3den Maandag der maand zon- der aparté toezichtskosteu voor ambtenaren. De bestaande bekende aangiften voor mo- torrijtuigenbelasting blijven van kracht en worden zoo noodig toegezonden.. Bjj continuatie der belasting blijven de dubbele briefkaar- ten (oua -wegenbelasting no. 3a thans motorrijtuigenbelas- ting no. 4) bestaan op 1 Mei - 935 (aanvang van een nieuw belastingjaar) moet echtervan aile motorrijtuigen een nieuwe voiledige aangifte geschieden. Van 1 Januari 1935 zullen echter ook nieuwe aangiften voor 3 maandskaarten moeten plaats hebben indien nieuwe gegevens (b.v. gewicht van aanhangwagens en opleggers of aantal zitplaatsen van auto bussen moeten worden ver- strekt. Zooals in den aanvang is gezegd, treedt de verhooging in werking op 1 Jan. a.s. De op dien datum loopende 3 maandskaarten blijven van kracht gedurende haren gel- digheidsduur. De voljaarskaar ten 1934/5, dus loopende tôt 1 Mei 1935 verliezen hare kracht op 1 Febr. '35, tenzij ze vddr dien tljd zijn gel- dig verklaard, onder be- taling van 't verhoogde be drag over 3 mnddoor den Rijksontvanger. Aile houders van voljaarskaarten moeten zich voor 1 Febr, a.s. ten ont- vangkantore vervoegen, opdat de loopende kaart met een beta- lingsclausule wordt aangevuld. Nog kan worden medege- deeld, dat de bestaande aan- gifte-formulieren (wit-geel- blauw) zooals gezegd, van kracht blijven en ten kantore van den Rijksontvanger te Hoogezand voor belangheb- benden verkrijgbaar zijn al- waar ook verdere aile ge- wenschte inlichtingen worden verstrekt. Burgerlijken Stand SAPPEMEER. 27 Dec. 1934 3 Jan. 1935. Geboren Hil- brand, z. v. Marchinus Grui- singa en Brigitta Catharina Smit; Martje, d. v. Johannes Reitzema en Dina Johanna Kramer; Helena, d. v. Wil- helmus Vroom en Alida Tecla Catharina Brekeling. Ondertrouwd geene. Gehuwd Dorotheus Hofman en Anje Ezinga. Overleden: Hilbrand Grui- singa, 6 dagen. HOOGEZAND, 28—31 Dec. Geboren Eildert, z. v. Hendrik Roggen en Titia Blaauw, Kiel Gerlof, z. v. Jan Djjkema en Kathalina ten Wolde, Nieuw- compagnie Henderika Lufina, d. v. Geert Reinders en An- nechien Drenth, Windeweer Margaretha Martje, d. v. Ludolf R. Bâkker en Martje Keur, Hoogezand. Oâdertrouwd Koert Gerrit van Bruggen, Hoogez., a.b, en Margien Johannes, Groningen. Gehuwd Albertus Antonius Deekens en Jantje Pieters Willem van Yren en Eelkje Fransbergen. Overleden geene. SLOCHTEREN, 28 Dec. '34 3 Jan. '35. Geboren: Jan Geert, z. v. R Klootsema en H. E. Woltjer, Harkstede; Janna, d. v. R. v. Leggelo en J. Kraster, Kolham Jantje, d. v. M. Bult en M. Jansema, Siddeburen Garmt Gerrit, z. v. E. J. Doornbos en F. Nijburg Harkstede; Jakob, z. v. J. Ruben eu j. Nieboer, Woudbloem Grietje Hendrica, d. v. G. J. J. Renslnk en M. W. Bakker, Scharmer Henderika Geer- truida, d. v. E. Doornbos en C. C. Wijpkema, Overschild; Wessel, z. v. W. Haan en F. de Jonge, Hélium. Ondertrouwd J. H. Post, Middelbert, gem. Noorddijk, en F. Begeman, Kolham. Gehuwd en overl. geene. Plaatselijk Nieuw» Sappemeer. Donderdag j 1. slaagde te Amsterdam voor het diploma predicure van het Ned. Genootschap tôt bevor- dering der Voefverzorging de heer G. H. Kuiter alhier. Hoogezand. Oudejaarsdag lieten drie kinderen van een jaar of twaalf zich bij wijze van vacantiesport meerijden op een vrachtauto. Plat op den buik lagen ze naast)elkaar met loshangende beeneri achter op den open wagen. Bij de Ga- do garage liet een meisje zich van den auto vallen met het gevolg, dat ze neersloeg en drie malen over den weg rond- tolde. Dat was het ergste niet. Vlak daarop naderde de rei- nigings auto. De chaufieur, die tlijkbaar wilde stoppen voor een klant, had niet meer den vollen vaart. Maar anders Thans bleef de deugniet on- gedeerd. Voor ouden schuilt in dit ongevalletje een wijze les. Geslaagd voor het examen boekhouden van de Vereeniging van Leeraren de dames F. Hoekstra te Kielwindeweer en W. Nieborg te Kropswolde en de heeren H. Drent te Hoogezand, Léo Fikkers te Martenshoek en B. Nieborg te Foxhol, allen opgeleiddoor den heer Matth. Kroon, leeraar M. O. te Hoogezand, van wien aile candidaten slaagden. Door de rechtbank van Groningen is Henderikus v. D. alhier, gedetineerd, ter zake van diefstal veroordeeld tôt zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest Door het Hof te Leeuwarden werd Harm B., landbouwer te Foxham, overeenkomstig den eisch veroordeeld tôt 1 mnd. gevstr. wegens bankbreuk. Ten huize van den heer J. Njjboer aan de Kielsterstraat ontstend Donderdag 'n schoor- steenbranddie met eigen middelen kon worden be- dwongen. De nieuwe electromotor- installatie in de Westerbroek- stermadepolder werd bij on- derhandsche aanbesteding op- gedragen aan het Technisch Bureau H. G. Eekels alhier, met opdracht dadelijk met de werkzaamheden te beginnen. Mej. Klaasje Albers van den Nieuwewag te Kalkwijk kwam Woensdagmiddag op' onverklaarbare wijze per fiets in het Kalkwijksterdiep. Da delijk kwam er hulp, dat haar redde uit haar gevaarlijke po- sitie. 't Ongeval liep daardoor met een nat pak af. Benoemd is tôt tijdelijk onderwijzeres aan de 0. 1. school te Kielwindeweer mej. K. de Deugd, wachtgeldster te Rotterdam. De heer G, Zwiers, die ter gelegenheid van zijn 25- jarig ambtsjubileum eerst op den Nieuwjaarsdag te zijnen huize vele blljken van belang- stelling had ontvangen, is daarop den volgenden avond in tegenwoordigheid van B. en W aile raadsleden, behalve de heer Steensma, die was verhinderd, van vrijwel aile gemeenteambtenaren en -werk- lieden, van wie velen met hun echtgenooten en evenals van belangstellenden in een plech- tige raadszitting officiëel en officieus gehuldigd. Namens B. en W., raadsleden en ge- meente-ambtenaren bood de burgemeester den jubilaris een gouden horloge met inscriptie aan. Mevr. Zwiers ontving bloemen. Aan deze huldiging ging de behandeling van een kleine agenda vooraf, waarvan wel het meest belangrijke was, dat de raad op voorstel van wet houder Botke besloot met 8 tegen 6 stemmen, Reinders, Lammers, Bouman, v. d. Werff, Smit en Mulder, om van het besluit van Ged. Staten om de 0. 1. school te Beneden Kalkwijk op te heffen, in hoo- ger beroep te gaan bij de Kroon Foxham. Benoemd tôt tijd. onderwijzeres aan de R. K. school alhier mej. M. v. d. Kallen, wachtgeldster te Sneek. Foxhol. Mevr. T. H. Wever- Hollé, wachtgeldster te Sap pemeer, is benoemd tôt tijd. ondetwijzeres aan de 0. 1. school alhier. Gisterochtend (Vrijdag) te ongeveer 10 uur reed de 35 jarige schilder P. Bijleveld alhier, die ten gemeentehuize te Hoogezand had gestempeld, met twee kameraden huis- waarts. Juist toen ze de Fox- holsterbrug zouden oprijden, naderde van den anderen kant op een afstand van 3 4 M. een auto. De kameraden stop- ten, doch Bijleveld, die dacht, dat hij nog voorbij kon, reed in weerwil van een waarschu- wing door en dat nog zonder de richting aan te geven. Dit werd hem noodlottig. Hevig remmen van den autobestuur- der, den heer A. H. Hicken van Groningen, kon niet ver- hoeden, dat hij werd aange- reden. Hevig bloedend werd hij opgenomen en binnenge- dragen in het café Berg. Daar was dr. Blonk dra aanwezig, welke een diepe hoofdwonde en schauderontwrichting con- stataerde. Na voorloopig ver- bonden te zijn, werd het slacht- offei naar het ziekenhuis in Groningen vervoerd. Een portier van den wagen miste de kruk, zoodat het hoofd zeer waarschijnliik hierdoor is t getroffen. De maréchaussée onderzocht de zaak en maakte van het geval procesverbaal op. Ver- moedelijk treft den bestuurder geen schuld. PREDIKBEURTEN ZONDAG 6 Jan. 1935. Herv. Gem. Hoogezand v.m. 10 uur geen dienst. Sappemeer v.m. 10 uur ds. J. Nijenhuis-Oukhuizen. Bev. Kerkeiaad. Kielwindeweer: v.m. 10 uur Geen dienst. Kropswolde: v.m. 10 uur geen dienst. Middelbert v.m. 10 uur ds. Kruizinga. Bevestiging Kerker.leden. Westerbroek; v.m. 10 uur ds. Wasch. Bev. kerker leden. Scharmcr-Harkstede v.m 91/9 uur ds. Rensink. Vm. 11 uur Kinderkerk. Kolham v.m. 91/9 uur ds. Dokter. Slochteren v.m. 9l/s uur ds. Kwint. Hélium v.m 9 30 uur d". Politiek. Siddeburen v.m. 9i/, uur de huer La Brjjn. Nm. 6i/2 u. ds. Kwint. Noordbroek v.m. 9i/2 uur ds. van Ruijtenberg. Zuidbroek: vm. 91/, uur d3. Sevenster. Doopsgez. Gem. Sappemeer v.m. 10 uur ds. Dufour van IJlst. Geref. Gem. Sappemeer v.m. 9i/s uur ds. W. Tom. N.m. 5 uur dez9lfde. Foxham: Vrijdag 11 Jan. 's av. 7!/j uur de heer Potj r van Winschoten. Evangel. in en ten bate der Ned. Herv. Kerk. Winkelhoek—Sappemeer Vm. 91/9 u. de heer F. Faber. Nm. 5— uur dezelfde. Schaaphok v.m. 91 /s uur de heer Hellendoorn. Vroombosch nm. 6 30 uur de heer Hellendoorn. Noordbroek n m 7 uur de heer Jok. Bsajj. N.m. 2 u. Zondagschoo Stootshorn: v.m. 91/9 uur de heer Joh. Baaij. n.m. 2 u. Zondagschool. Openbare Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Nieuwe aanwinsten. De Bruin, Beishuizen en WichelsonCorrespondeeren en stenografeeren in aile stelsels. Casson, Succesrolle handels- brieven. Faber, Geologie van Neder land. Friedhoff, Gas- en oliemo- toren. Muller, Onze gouden eeuw. Mvjksenaar, „Wij" in Mel- bourna race. Rombouts, Nieuwe banen in psychologie en pedagogiek. Romein, De lage landen bij de zee. Shackleton LadyShackle- ten's leven en reizen. Suares, Krishmansurti. ADVERTENTIEN. wordt tôt nadere aankondi- ging SAPPEMIEK Zwaar Gem. Jongens Hemdrokken Geel Katoen Hemden Jongens Koords Pakjes Bufesking Jongens PaVjes f 1.95 lee'tijd Wollen Meisjes Vesten Wollen Heeren Pullovers Bedspreien 14 jaar 49 et. 29 et. 154 et. 470 et. 49 et. 98 et. 98 et. vanaf 29 et. per el enz. LEEU WARDEM V Wat zal '35 brengen? Eén ding staat er nu al vasf: 't Is, dat ons mooi Amsterdam met De Persil-school wordt verrast. Da's het feit van '35, Van belang "oo- groo' en klein: De Persil-school zal de vraagbaak Grââg voor elke huisvrouw zijn. 't Is van groot belang, dat ieder Weef, wat Persil doet en kan: Onze wensch voor '35: Komt en profiteert er vanl Adv. Sur .AEhvice" ïïi

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1935 | | pagina 2