BLACK'làfft 2^ s I f tnieuute pakje pruim-iabak m ëa Prima van smaak Sievig in de mond Wordt niet g lad Lang houdbaar p-l SCHAAKRUBRIEK ,D. O. S." Deskundigen roemen deae tabak aïs Geen gebruiker van pruimtabak verzuime met dit nieuwe pakje kennis te maken. ISederl. Vereen. van Huisvrouwen. Afd. H -S. HOUTWORM IN ONZE MEUBELEN. Onder den antieken maho- niehouten stoel ligt op ze- keren morgen een onbeduidend hoopje wittige stof. Bijna is het onzichtbaar, maar het spie- dend oog van een nette huis- vrouw heeft het ontdekt, als ze op Maandagmorgen haar kamer een goede beurt geeft. Die wittige stof verdwijnt in den stofzuiger, maar na eenige dagen zal de huisvrouw op- nieuw, precies op dezelfde plaats, het kleine, nietige stof- hoopje ontdekken. Misschien verdwijnt het nu weer in den stofzuiger, zonder dat de rust in het huisgezin wordt ver- stoord. Maar als het stofhoopje na eenigen tijd weer aangroeit, maakt plotseling op Maandag morgen, als er geen krant is, om hem af te leiden, de heer des huizes de kalme opmerking: „er zit houtworm in dien stoel." Dan ziet de huisvrouw vol angst het dreigende gevaar, dat de andere meubels, ook de piano, loopen, en het liefst zou ze den stoel direct naar een veilig hoekje op zolder willen ver- bannen. Het witte stofhoopje, dat zooveel onrust teweegbracht, is het bewijs, dat een heel klein kevertje zich uit het hout van den stoel heeft bevrijd en nu waarschijnlijk zoekt naar een geschikte plaats, om z'n eieren te leggen. Heel dikwijls geschiedt dit in hetzelfde meu- bel, waarin het dier ook werd geboren, maar het kan ook gebeuren, dat een in de buurt staand kastje of tafeltje door het wijfje wordt aangetast. Uit deze eieren kruipen nu de larven naar binnen en veroorzaken miniatuur-kleine gaatjes, die met het bloote oog niet zijn waar te nemen. Zij eten zich als het ware een weg door het hout en een voile negen tôt achttien maan- den brengen zij op deze wijze, onzichtbaar, in onze meubels door. Al dien tijd komen zij niet aan de oppervlakte, maar doorzeven het houtwerk met hun talrijke gangen. Hout, bij voorkeur spinthout, is hun dagelijksche voedsel van hun geboorte af tôt aan de rust in den poptoestand. Ongeveer in Mei gaan de larven zich dicht aan de op pervlakte van het hout ver- poppen en meestal komt kort daarna de kever voor den dag. Nu pas wordt de houtworm ontdekt. Want het volwassen dier maakt z'n entrée in de wijde wereld, om op zoek te gaan naar een wijfje, en uit z'n toegangspoort tôt de bui- j tenwereld valt de verraderlijke houtmolm op den grond. Hoe grooter het aantal uitkomende poppen, des te grooter het aantal gaatjes en des te eerder zullen wij het gevaar ontdekken. De uitgekomen mannetjes trachten nu op eigenaardige wijze de aandacht van de wijfjes te trekken. Met hun harde keverborststuk slaan zij telkens vijf- of zesmaal achter- i een tegen het hout en veroor- j zaken daardoor een eigenaardig tikkend geluid, dat hen den naam doodskloppertje heeft bezorgd. Het moet op stille avonden een vreemde gewaar- wording zijn, dit dier te hooren kloppen, en het is heel goed te begrijpen, hoe onze voor- ouders dit beestje z'n myste- rieuzen naam gaven. Hebben mannetje en wijfje elkaar op deze muzikale wijze gevonden, dan gaat het wijfje j op zoek naar een plaats om j haar eieren in te deponeeren, meestal in het uitvlieggat van een kever, maar ook wel zoo op het hout. Uit het ei kruipen weldra de kleine larfjes en de vermolming van onze meubelen gaat rustig voort. Tenminste als wij niet bijtijds krachtig hebben ingegrepen: De Jpeste manier, em deze lastige insecten kwijt te raken, is de gaatjes vol te spuiten met een of ander verdelgings- middel en de openingen daarna met was dicht te stoppen. Men kan als verdelgingsmiddel nemen een 2 carbol-oplos- sing of een oplosssng van het bekende mottenmiddel Globol in tetra chloor-koolstof en ter- pentijn (10 gr. Globobin 30 c.c. tetra en 15 c.c. terpentijn) nemen. Ook kan de houtworm op afdoende wijze bestreden worden met een oplossingvan naphtaline in benzine. Dit wordt in opgelosten toestand in de gaatjes gespoten en moet dus door de insectenlarve tegelijk met het hout worden geconsumeerd, zoodat de scha- delijke werking hier wel direc- ter is. Bovendien worden aile gaatjes zorgvuldig dichtgestopt, zoodat de vloeistof niet gemak- kelijk verdampt. Wie op deze wijze al een houtworm heeft bestreden, zal een juist inzicht gekregen heb ben in het vernietigingswerk van dit doodskloppertje. Wan- neer men b.v. een groot gat volspuit, kan het gebeuren, dat uit aile omliggende gaatjes de houtmolm te voorschijn wolkt, een bewijs dus van de sterke communicatie der gangen of te wel de vermolming van onze meubels. Tijdig ingrijpen is dus wel noodig. Vooral oude meubelen, waaraan zachte houtdeelen zitten, moet men voortdurend controleeren. (Overgen.) Het Bestuur. =r 3 g. g Q. 2p> S S ©•2 S" s» s sn"0 2=2. co P r* a crq SP o a b in 3: r- o3 w O "-» rD fD 5 2= CD o E S Aangifte wandeltocht Quick op Zondag 14 April te Gro- ningen kan vanaf heden bij Wies Timans geschieden. De kosten (inleggeld) be- draagt 60 et. p. persoon, welke bij inschrijving direct moet worden betaald. Tijd van vertrek wordt a.s. Zaterdag bekend gemaakt. In 't vervolg hebben Dames II les op Maandag van 9.30— 10.30. Heren Vrijdags van 9.30— 10.30. A.s. Maandag komen dus Dames II. De leden worden verzocht op tijd op de lessen aanwezig te zijn. S B. O. Morgen speelt S.B.O. I tegen B.V.K. I. Vertrek per bus om 1 uur. Ook voor niet-spelers is er gelegenheid om mede te reizen. Opstelling Dames J. Kolkema, A. Rij- kens, L. v. Delden, A. Nijdam, G. Scheepstra, K. Haaijer. Heren R. van Delden, H. Wolda, J. Westra, H. Scheep stra, E. Wolda, H. Nijlaan. Reserves K. Klat en J. Nijdam. Zondag 14 April S.B.O. I H.B.S. II. Aanvang 3 uur. De opstelling blijft ongewijzigd. De Secretaris. 7v^e NTCRf\ÎATlONkL£ VB0UW£MB0ND VOOR VREDE £M VBUHÉlD 1 GBOÇPRS. - De Wapenhandel bloeit Een sterke stijging in 1934. Volgens de berekening van 't instituut voor conjunctuur onderzoek is de wereldhandel in vuurwapenen, munitie en ander oorlogstuig in het afge- lopen jjaar sterk gestegen. In de loop van het afgelopen jaar is de uitvoer van oorlogsma- teriaal uit Tsjecho-Slowakije kwantitatief verdrievoudigd. De uitvoer uit Japan is met 2/3, uit Italië en de V. S. met meer dan gestegen. In totaal is de internationale handel in oorlogsmateriaal van '33 op '34 met J/s gestegen, terwijl in dezelfde période de industriëele wereldproductie slechts met 9 pet., de omvang van de totale wereld-export zelfs slechts 1 pet. is gestegen. De internati onale handel in oorlogsmateri aal is dus twintigmaal sneller toegenomen dan de omvang van de totale wereldhandel. (V. D.) De Senaatscommissie te Washington, die een onder zoek heeft ingesteld naar den handel in wapentuig en de winsten der groote wapen- en munitiefabrikanten in de Ver. Staten, heeft den arbeid nog niet neergelegd, maar nu een wetsontwerp ingediend, waarbij le. een zeer hooge pro- gressieve belasting zal wor den geheven van de behaalde winst 2e. aile leiders en ambte- naren van de munitiefabrieken in geval van oorlog dadelijk bij 't legger zullen worden ingedeeld. OPQAVE 2 Probleem. Wit Kh3, Df7, Td8, Te4, Lc8, Pc3, h4. Zwart: Kc6, Td6, La8, Le7, Pb8, Pe8, b5, b6, c7, d5 Wit speelt en geeft mat in drie zetten. Ook deze opgave is even- als de vorige niet moeilijk. Aan schakers, die het spel nog niet lang beoefenen, wordt de raad gegeven bij opgaven en vooral bij problemen niet aile mogelijke zetten van wit te probeeren, Ditvoert wel eens tôt resultaat, maar het geeft geen genot en maakt het op- lossen tôt een vervelende en vermoeiende bezigheid, waar- van men spoedig genoeg heeft. Wanneer er bovendien vele witte stukken op het bord staan, verdrinkt men gewoon- lijk in de tallooze mogelijk- heden. Het gaat er dus om het pro bleem langs de weg van het logisch denken te ontleden, d.w.z. men tracht de combi- naties te vinden, die de op- steller er in heeft gelegd. Men beziet de stelling eens rustig, zoekt 't verband tusschen 't een en 't ander trekt zc5 enkele conclusies. Het geeft een grote voldoening zo tôt de sleutelzet te komen. Oplossingen in te zenden aan „Raadsheer", Bur. OOST- GOORECHT vddr a.s. Zater dag. Oplossing van Opgave 1 Da2—a6 f Kb7 X a6 Pb5—c7 f Ka6 - b7 Lfl a6 Mat. Goede oplossingen zonden in D. A. W., H. Kr., I. Kr., H. J., G. J. F., A. K. te Hoo- gezand, D. S. te Sappemeer en E. B. te Kropswolde. Burgertijken Stand SAPPEMEER, 29 Maart- 4 April. Geboren Harmina, d. v. Siebe Staal en Trientje Brugge Klaassien, d. v. Klaas Snip en Aeiltje Roek Harm Gerrit, z. v. Ernst Schreuder en Harmina Vrieling. Ondertrouwd Boelo Pan- nenborg, 26 j., Zuidbroek, en Harmke Dontje, 23 J., Sappe meer Jan Bakema, 24 j., Sap pemeer, en Ephemia Bruining, 20 j., Groningen. Gehuwd Freerk Stol, Sloch- teren, en Jantje Abellina de Vries, Sappemeer; Albert Hesse en Jacobina Streuper, beiden Sappemeer. Overleden Margritha Kok, 81 j,, wed. v. Berend Brugge Berend Swiers, 59 j., echtg. v. Grietje Penning Wubbina Boven, 68 j., echtg. v. Tomas Beerta Elizabeth Magrietha Scholte, 59 j., echtg. v. Albertus Johannes Koeneman. HOOGEZAND, 29 Maart— 4 April. Geboren Jantje, d. v. Anthonius M. Zonhoven en Jantje Poil, Kalkwijk; Jantina, d. v. Jan Wolthuis en Jantje Staal, Hoogezand. Ondertrouwd en gehuwd geene. Overleden Bernardus Jose- phus Vlas, 60 j., echtg. van Lammechiena Meedendorp, overl. te Groningen. SLOCHTEREN, 29 Maart- 4 April. Geboren: Heino Simon, z. v. S. P. Winter en A. Staal, Siddeburen Aaltje, d. v. J. van Timmeren en K. Bakker, Overschild. Ondertrouwd B. Knollema, Scharmer, en J. B. Doornbusch, Harkstede J. M. Wiers, Gar- relsweer, gem. Loppersum, en H. G. Ritsema. Overschild B. Hageman, Farmsum, gem. Delfzijl, en S. Werkman, Sid deburen. Gehuwd L. H, Mooibroek, Farmsum, gem. Delfzijl, en W. I. Bos, Siddeburen. Overleden Zwaantje Hart- man, 52 j., echtg. v. K. Geerts, Overschild; Cornelis Vink, 63 j., echtg. v. H. Nijborg, Over schild. PREDIKBEURTEN ZONDAG 7 April 1935 Herv. Gem. Hoogezand v.m. 10 uur dsr. J. R. J. Schut, van de Bilt. Sappemeer: v.m. 10 uur ds. J. Nijenhuis Ockhuizen. Onderwerp „Weenende Vrouwen". Kielwindeweer v.m. 10 uur ds. Wasch. Kropswolde n.m. 7.— uur ds. Ten Have. Westerbroek geen dienst. Engelbert n.m. 7.— uur ds. Kruizinga. Middelbert: v.m. 10 uur ds. Kruizinga. Harkstede-Scharmer v.m. 9.30 uur ds. Rensink. V.m. 11.Kinderkerk Kolham n.m. 2.— uur ds. Dokter. (H. Doop). Slochteren v.m. 9.30 uur ds. Kwint. (bev. n. l.)j Schildwolde v.m. 9.30 uur ds. Siega. (bev. n. 1.) Woensdag n.m. 7 uur idem. Hélium v.m. 9.30 uut ds. Politiek. Siddeburen v.m. 9.30 uur de heer Beijer. (Voorber.) N.m. 7.uur de heer La Brijn. Noordbroek v.m. 9.30 uur dr. Glas, Zuidbroek v.m. 9.30 uur ds. Sevenster. Doopsgez. Gem. Sappemeer: v.m. 10 uur ds. R. D. Boersma van Den Horn. Geref. Gem. Sappemeer: v.m. 9.30 uur ds. W. Tom. N.m. 5 uur ds. W. Tom. Foxham 12 April, n.m. 7Vs uur de heer J. P. Prins van Meeden. Evang. in en ten bate der Ned. Herv. Kerk Winkelhoek-Sappemeer v.m. geen dienst en n.m. 5 uur de heer F. Faber. (Voorber. H.A.) Schaaphok: v.m. 9.30 uur de heer Hellendoorn. Vroombosch n.m. 6.30 uur de heer Hellendoorn. Noordbroek: n.m. 7.— uur de heer Joh. Baaij. N.m. 2 uur Zondagschool. Stootshorn v.m. 9.30 uur de heer Joh. Baaij. N.m. 2 uur Zondagschool. Bapt. Gem. Hoogezand Beukemastraat v.m. 9.30 uur de heer Reinholtd N.m. 5 uur Avondmaal. N.m. 7.30 uur Jongel. Verg. Woensdag n.m. 7.30 uur Bidstond. Officielle Publicatien. Gevonden voorwerpen. Een glacé handschoen. Een ijzeren vat. Een streng koralen. Inlichtingen op werkdagen des voormiddags tusschen 9 en 11 uur, politiebureau achter het gemeentehuis. BEKEN0MAKING betreffende het ult te vaardlgen verb uw-verbod var eenige voor aardappelwratdekta vat- bare aardappelrassen. De Burgemeesters der ge- meenten Hoogezand en Sap pemeer brengen ter algemeene kennis, dat in 1936 een ver- bouwverbod zal worden uit- gevaardigd voor de aardappel rassen Bravo, de Wet en Kampioen. Tengevolge van dit verbouwverbod zullen vele verbouwers van deze rassen er toe moeten overgaan, poot- goed van andere rassen aan te schaffen. Ten sterkste wordt aangeraden, daarvoor thans reeds de noodige maatregelen te nemen, omdat op verder uitstel van het verbouwverbod of het verleenen van ontheffing niet kan worden gerekend. Ten einde moeilijkheden en kosten bij de aanschaffing van nieuw pootgoed te voorkomen, verdient het ten zeerste aan- beveling op dit oogenblik reeds, dus voor de teelt van 1935, zooveel pootgoed van het ras of de rassen, die men in 1936 wenscht te verbouwen, aan te schaffen, dat men uit de opbrengst daarvan voldoen- de pootgoed heeft om de te verbieden rassen in 1936 ge- heel te kunnen vervangen. Aangezien het uitvaardigen van een verbouwverbod van Bravo, de Wet en Kampioen ten doel heeft de gevaren, die voor cultuur en handel aan de teelt van voor de aardappel- wratziekte vatbare rassen ver- bonden zijn, te verminderen, is het in de hoogste mate gewenscht, ter vervanging van de verboden rassen alleen die te verbouwen, welke voor de wratziekte onvatbaar zijn. Tôt deze rassen behooren o. a. de in de rassenlijst van het Instituut voor Plantenveredeling opge- nomen geelvleezige rassen Bevelander,Noordeling, Sou- venier, West-Brabander, Popu- lair, Furore, Triumf, Record, Robijn, Unicum, Muntinga 17, Konsurages, Gruno, Nationaal, Bato, Alpha, Atlas, Bonus, Erdgold, Preussen, Alberta en Juli en de witvleezige rassen Albion, Hellena, Concurrent, Parnassia, Majestic, Great Scot, Arran Crest en Arran Pilot. Bij aanschaffing van nieuw pootgoed geve men nauwkeurig acht op de ras- echtheid. Het te velde goed- gekeurd pootgoed, voorzien van certificaat en plombe van de N.A.K., geeft bijzondere waarborgen van echtheid. Bij aanschaffing van niet te velde gekeurd pootgoed trachte men op andere wijze de noodige zekerheid te verkrijgen, dat dit pootgoed van zuivere culturen afkomstig is. Hoogezand, 4 A j, jg35 Sappemeer, De Burgemeesters voornoemd, D. BARTELS. A. JONKEREN. Plaatselijk Nieuwg. Sappemeer. De heer H. R. Klevering, wachlgelder, is be- noemd tôt tijdelrjk onderwijzer aan de Chr. school te Onnen. Dat men trots de nare tijden nog niet bij de pakken gaat zitten, laat Het Valutahuis ons zien. Deze heeft zijn zaak verplaatst naar het huis, voor- heen bewoond door den heer Ninteman, Stationsstraat. De winkel ziet er keurig uit en is een bezoek ten voile waard, waar niet aan getwijfeld be- hoeft te worden. (Men zie de advertentie in dit blad.) Hoogezand. Een succesvolle avond is het geweest, de fees- telijke propaganda-avond van de afdeeling van den Bond voorStaatspensioneering alhier. De voorzitter, de heer F. Jan- sma, leidde hem met een wel- komstwoord in, dat hjj in het bijzonder richtte tôt den heer R. Sissing, voorzitter van de federatie-Groningen en lid van het hoofdbestuur. Vervolgens bood hij zijn verontschuldiging aan aan de Katholieke leden, dat het bestuur tegen zijn zin, bezwijkend voor een force majeure, verplicht was geweest dezen propaganda-avond te houden in de vastenperiode, en wekte dan leden en niet- leden krachtig op om het be stuur in zijn actie te steunen. In een gloedvolle rede deed dit eveneens de heer F. G. Thijssens, bondsspreker, lid van het hoofdbestuur, en later ook nog de heer Sissing, na vooraf zijn waardeering te heb ben betuigd aan de besturen speciaal van Hoogezand en Kielwindeweer. Veertig nieuwe leden traden toe. Na de pauze voerde de tooneelvereenig. „Oud Groene Weezen" met uitbundig succès „Familie Laps" op van Geert Teis, terwijl de avond verder werd gevuld door de verdien- stelijke muziek van het Orpheus Ensemble, onder Ieiding van den heer Bogaerts. Het zeer talrijke publiek toonde zich uiterst voldaan. De heer Zijl, fabrieks- arbeider te Oude Pekela, Veen- dijkstraat 26, werd verrast met een groote taart, aangeboden door de Provinciale Water- leiding, omdat hij de vorige week als de 5000ste abonné werd ingeschreven. Hooqezand —Sappemeer. Om te komen tôt oprichting van een centrale bad- en zwem- inrichting, die beter voldoet aan de eischen, zooals die door den Dienst der Volksgezond- heid worden gesteld en boven dien moderner is ingericht, dan de bestaande heeft „het" be stuur van „Nero" zich inder- tijd reeds gewend tôt B. en W. van Sappemeer, hebben B. en W. van beide gemeenten een conferentie gehouden en nu deze week ook de besturen van „Nero" en van „Foxhol- stermeer". Reeds is een com- missie benoemd. die een ont- werp, dat ter inzage ligt in Het Bontehuis, nader zal on- derzoeken. Dit ontwerp ziet er aanlok- kelijk uit. Ailes zou naar dit ontwerp, kleedkamers zoowel als bassins worden gemaakt van gewapend béton, zoodat er van de door ratten veroor- zaakte gevaarlijke Weyllziekte geen sprake zou kunnen zijn. Er zijn aparté afdeelingen voor kinderen, dames en heeren. Het kinderbad, 0.400.90M. diep, is 30 M. lang, het ge- wone bassin, 0.90 tôt 2 M. diep is 50 M. lang en het diepe bassin, 2 tôt 3.50 M. diep, is eveneens 50 M. lang. De breed- te is 70 M., in tweeën gedeeld door de 3 bovengenoemde af deelingen en de vrouwenafdee- ling, die over de voile lengte loopt. Ailes is door zandpaden omgeven. Dat overigens het gebouw zelf met fraai ontworpen ingang met dit ailes in aansluiting is, spreekt van zelf. Door den heer Com- missaris der Koningin werd aan het bestuur van H. S. T. op grond van art. 41 der Drankwet verlof verleend voor den verkoop van zwakalcoho- lische dranken in de door H. S. T. te bouwen gebouwen en te gebruiken terreinen etc. Foxhol. Een nieuwe en zeer aardige instelling van de Haagsche Post is de toekenning van een taart Deze taart wordt toegezonden aan haar of hem in ons land, die zich naar het oordeel van de Redactie zoo- danig heeft onderscheiden, dat hij daarvoor het meest in aan- merking komt. SAPPEMEEB.De heer W. uit uit G-roningen reed Don- derdagmiddag te Sappe meer Oost met zijn auto tegen een telefoonpaal, waardoor hij over den weg slingerde en tegen een boom opbotste voor de boerderij van den heer Van Delden. De heer W. die een hoofd- wond bekwam werd bij den heer Broôrken binnenge- bracht en door dr. Beukema verbonden. De auto kreeg aanzienlijke schade en werd per kraanwagen van den heer Letmaath naar diens garage vervoerd. Hoogezand. Zeer druk bezocht was de groote propaganda- filmavond; die gisteravond namens de Vrijz. Chr. Jeugd Centrale en de Rijzende Kerk werd gehouden in de Ned. Herv. Kerk alhier. Hij werd ingeleid door mej. J. Prins, die dank bracht aan het kerkbestuur voor het beschikbaar stellen van de kerk en daarna den spreker inleidde, ds. J. van Veen van Utrecht, algem. secretaris. Nadat eerst het bondslied was gezongen hield deze een propaganderede over het jeugdwerk in zyn ver- schiilende vormen. Daarna had de vertooning van de film plaats met ver- rassend mooie tafereelen uit het kampleven, toege- licht door den heer Geel- man en zoo nu en dan be- geleid door passende liede- ren. Na een dankwoord van den heer Joh. Klasens na mens de jeugd, de ouders en de kerkeraad aan de sprekers en den organist. den heer de Vries, en nadat deze ds. Oldeman een spoe dig herstel toewenschte, werd deze mooie avond met samenzang besloten. Martenshoek. De Jachtwerf Schut alhier is in 1934 de drukste weri in Nederland geweest, deze werf leverde 26 Jacht- kruisers af. Terwijl in Oct. nog opdracht werd ontvan- gen voor het leveren van 8 Kruisers en ook thans zijn weer ettelijke opdrach- ten binnen gekomen. Deze De vorige week werd de I kruisers zijn meerendeels taart van de Haagsche Post vergezeld van een huldigins- oorkonde toegekend aan Gerrit Imbos te Foxhol. „Deze 13-jarigeschooljongen is waard, dat hij om zijn moedig gedrag aan anderen ten voor- beeld wordt gesteld". aldus de H. P. Dwars door Foxhol loopt een kanaal, dat de ver- binding vormt tusschen Win- schoterdiep en het Foxholster- meer, onder den naam van Kattegat. Een twee-jarig kind geraakte er vorig week te wa- ter en dreef ruim 3 Meter van den kant met het gezichtje naar beneden. Kleine kinderen en een oude vrouw aan den kant schreewden om hulp. Gerrit Imbos kwam op het hulpge- roep af, zag het kind midden in het kanaal drijven, bedacht zich niet, sprong pardoes in het ijskoude water en redde den drenkeling. Zwaar verkou- den kwam de jongen den vol- genden dag op school en ver- zweeg zijn heldendaad, die het schoolhoofd naar deze ons schrijft pas van anderen ver- nam. Slochteren. Na gehouden examen zijn de volgende 23 leerlingen tôt de eerste klasse der Lagere Landbouwschool toegelaten OItman H.Begeman, Kolham, W. A. de Boer, Siddeburen, Reint M. Bos, Slochteren, H. W. Bos, Wagenborgen, B. A. Blaauw, Kropswolde, E. J. Brust, Engelbert, H. Entjes, Lageland, H. H. Fluks, Schar mer, Joh. H. Groenhof, Hark stede, G. Haaijen Mzn., Sloch teren, F. Hartenhof, id., H. H. Hassing, Kropswolde, R. Hee- ringa, Harkstede, J. Hommes, Kropswolde, T.Houtman, Over schild, T. Landman, Slochteren, M. Maathuis, Tripscompagnie, S. Nijborg, Engelbert, J. Olthof, Kropswolde, H. Post, Ruischer- brug, P Udding, Slochteren, T. Veldman, id., en Kl. Wemmi, Noordbroek. Afgewezen werden 4 candi- daten. Één candidaat, door ziekte verhinderd, zal nog exa men worden afgenomen. Martenshoek. Door de N.V. Scheepswerven v.h G. «Se H. Bodewes, zijn twee sleepboten verkocht om naar Rusland ge- leverd te worden. Langzamer- hand verdwijnen de reeds jaren voor de wal liggende schepen, die nog van vroegere glorie getuigen. naar Amsterdam afgeleverd wel een bewijs dat Schut's Kruisers in de smaak vallen. Een pechyogel. „Te laat" heeft een onaan- genamen klank en gewoonlijk ook ofiaangename gevolgen. Dat ervaart ieder van de straf- regels op de schoolbanken af totdat er geen tijd meer voor hem is. Zoo ook weer in 't volgende geval. Iemand uit de gemeente Slochteren moest naar „stad". Even per fiets naar Kolham, het naaste sta tion, en klaar was Kees. Maar machinisten zijn in zooverre hardvochtig, dat ze zich niet meer bekommeren om hollende menschen, die nog mee moeten, als eenmaal het spiegelei is geheven. Daaraan viel ook onze reiziger ten offer. Doch geen nood. Dadelijk weer op de fiets en naar 't station Kropswolde. Daar ging 't nog net. Maar 't ging niet. Toen hij na een snelle race aankwam, verdween precies de laatste wagen uit zijn gezicht. Wat nu Weer besteeg hij zijn vihekel en reed zijn weg terug. In Foxhol trof hij een paar vrienden. Die rieden hem zijn ergenis weg te spoelen. zelf waren ze niet afkeerig hem daarbij te helpen. Aldus ge- schiedde. De ergernis ver dween, doch ze was door iets anders vervangen. Dat bleek toen hij met moeite zijn stalen ros had bestegen. Dat beschreef een baan, die eenigzins een afspiegeling was van wat er draaide in den bol van zijn berijder. Maar 't ging goed. voorloopig althans. Jongens hadden schik in 't geval. oude- ren spraken er schande van. Zoo kwam hij behouden tôt de Knijpslaan in Hoogezand. Toen hij die inzwaaide, was er ook een politie. Wat zijn geluk werd. Plots toch deed hij wel een gier naar de poort van 't nieuwe kerkhof. alsof hij zich daar in veiligheid wilde stellen, doch hij slin gerde juist aan den anderen kant van den weg in een sloot. De politie haalde hem eruit, nam hem in haar veilige hoede en bezorgde hem vervolgens een plaatsje, waar hij niet meer zijn eigen leven en dat van anderen in gevaar bren gen kon. - -- 3^" - r -"v U"~' Boy mil «SA E8I 3 X) 5 S B SO 2- H S. fD Q rD o c/5 =r £J rt 3 -•3 3 <T> Oi 5T 3 rD r/j 00 o 3 re"< 50N5 N 3 n> 3. CE PC» P -n n s 3. O T3 C/i rD t/5'O -n N 3 2 n O D. 3 n v O rt 3 fB 3 w 3

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1935 | | pagina 2