PERMA1ENT compleet f 1.25 Wasschen en tapota f 0.35 Solider, mooier en.... garantie. A. ELZINGA. A. ELZINGA, IIEOF tegen bederl. BOLHUIS, Schildwolde Uurwerken, Goud en Zilver, Barometers, Bien enz. Rieten Reismanden Leeren Koffers F. VAN DIJKEN - Hoogezand. Dagelijks af te geven ENGKUCHTEMI EMUE Aile soorten TURF BESCHUITEN 2 pak 20. Aile! Pluimvee- en Vogelvoeders R. BUITENWERF Azn., In WI1IIEII zeer uitgebreide sortering L. WOLTERS, DAMES JAN LAHPOR, Station sweg, HOOGEZAND. k Uu feiiuckias Oandnaaimacliines i i i r Naaimachine. Men kan kopen voor 15 et. Limonade-Gazeuse, Voor de H. S. T.-feesten een PRACHT KAPSEL? dat U voor fabrieksprijs van ons kunt krijgen. Reeds in 't jaar 1917 werd hier gevestigd Meubelmakerij Stoffeerderij eigengemaakte Meubelen. Ook houden wij stesds voorradig GOEDE FAMUEKSMEUBELEH. Woninginrichting, Ontwerpen, Drogisterij en Verfhandel WINKELIERS RABAT H. TEUBEN, Sappemeer Tel. 264 W'aarschuwing. L. G. LUTTMER, 2 reuzen st. prima Tolletzeep „Fermitan" Oregon-triplex Halve Liters Bier 17, extra 19. Sluiskade 2 Martenshoek Laat U dan oo\ cens door ons be- handelen, onze prijzen zijn uiterst populair. Oedipl. Dames- en Heerenkapper Verl. Hoofdstr. 81 MARTENSHOEK. Wjj zijn niet het aanigst doch wel het oudst en vakkun- dig adres voor Reparatiën, Bekleading. Vakkundig en blllljk Zuldarstraat 134 SAPPEMEER. Bij de Verfmalerij aande Slochterstraat verkoopen wij bij droog weer, veel CARBOLINEUM en TEER. Carbolineum Koolteer Bruine Teer Blackvernisch 15 et. per K Q. 10 n 25 25 Zoutzuur Creoline, Amoniack enz. Het beste en goedkoopste adres voor met jaren lang vakkundige vaaaf f 27 50. Ook 0p afbetaling. RUILEN, REPAREEREN. Steeds groote voorraad. OL1EOLANSVERF in 30 kleuren f 0,55 per K.Gbij 10 K.G, f 0 48 per K 0. STANDW1T voor buiten f 1.- per K.G.. bij 10 KG. f 0 90 per KG. Vraagt gratis klaurenkaart. Dik DROOG SPEK lets dunner PLATTE RIBBEN DIKKE PLUKVET BINKEN POOTEN 5 pd. f 1.25 5 pd. - 1.00 pd. -0.25 0.15 0.15 -0.05 GROOTE VOORRAAD REUZEL. Ailes zoolang de voorraad strekt. Aanbevelend, ■a I I ff neemt eens proef met onze aiMiiNvivMwii (gamarkt T) en U is over kwaliteit en prijs zeer tevree. tegen concurreerende prijzen. Wees voorzichtig met het koopen van een Wij hebben plm. 30-jarige ervaring en de alleenverkoop van een der allerbeste fabrieken. Wij blijven 10% korting geven op onze lage prijzen op aile Hand- en Trapnaai- machiges. Een 1 e klas Gritzner Trap- naaimachine, met kast, kost nu slechts f 85.00 10 pCt. is f 76.50. Inzinkmachines 15% en kast- machines 20 pCt. korting Modistes en vereenigingen, handelaarsprijzen. Iedere machine wordt 15 jaar schriftelijk gegarandeerd en een maand op proef geleverd. Oude machines worden gaarne i n g e r u i 1 d. Reparatie inrichting voor aile soorten. KINDERWAGENS van Delft en andere, grootste keuze, laagste prijzen. Oosterstraat 27. Tel. 3336. GRONINGEN. hseft extra aanbleding prima Hierbij gratis 1 fllnke ONTBIJTKOEK m. bonnenvoorcadeaus 2V, pd. Nagelkaas 1 Leids Kaasje i/, pd mooie Toffee's 2 ons gevulde IJsbonbons 2 ons Melktoffee's i/, pd. Suikergoed i/j pd. Amandelgries 6 pakjes Pudding 7 zure Rollen li/9 ons prima Flikken 6 grote p. Van. suiker 2 pd. witte Bonen 2V, pd. mooie grove Rijst 2 pd. gele Bonen 2 ons heerlijke Wafels i/, pd. witte Hagelslag pd. zeer goede Allerhande 6 grote zware Wafels 4 extra grote zware Wafels Busje fijne Koffiemelk 14 grote Muscaatnoten 2 pk. Edelw. Zeeppoeder 3 pk. geelband Zeeppoeder 2 gr. tabl. Chocola 14 kleine repen Chocola 7 grotere repen Chocola 2 pd. los Tarwebloem 3 pakjes prima Schuurpoeder li/8 pd. Pronkerbonen 7 grote Pleverkoeken 2 pd. losse Boekw. Gort 2 pd. los boekw. Meel 7 grote Cocoskransen 1 liter bus Snijbonen 1 bus Spinazie 2 pd. beste Grauwe Erwten Wortelboer's Worm- poeders genaamd bezitten een bijzondere vindingrijke samenstel- ling, smaken lekker zoet en verdrijven zeker: Spoel-, made-, maag- en andere ingewands- wormen, zoowel bij vol- wassenen als bij kinde- ren. 85 cent per doos. 3 doozen f 2.40. Overal verkrijgbaar. Jacoba Maria Wortelboer. koopt U het voordeeligst bij Zaadhandel Martenshoek, 198X122X0.8 cM., 214X92X 0.5 cM., pracht platen. ZagarlJ BRAND, Zuiderstr. 7 HOOQEZAND. in fl. van 1 L8 d.L., 4 d.L., puik en lage prijzen. Blokken VET 26, 28, 30, 32, PLANTENVET 29. lltersfl. 15, drie smaken. Koopt HOENDERPARKEIEREN groot 59 middel 53 kleiner 46 TOEKOMST.... door Guus Betlemjr. Instructeur Slot van de N. V. Kon. fabrieken „De Scheldete Vlissingen heeft in een interview verklaard, dat door deze fabriek binnenkort in den handel wordt gebracht de zgn. „Schelde- Musch", een één-persoons tweedekker, die geheel en al vliegklaar kan worden geleverd tegen den prijs van f 1500, -. Er behoeft thans volgens de heer S. geen bezwaar meer te bestaan, een eigen toestel te bezitten. Ja, zôô zie 'k het er van komen, Dat in niet te langen tijd, Ieder in de lucht zal zweven, Die nu in een auto rijdt. Vijftienhonderd gulden - waarlijk, Wat is nû nog het bezwaar? Auto's - laat ons eerlijk wezen, Zijn vaakduurder nog, nietwaar? Naeen jâârtje meldtde krant ons, Met het Paasch, of Pinksterfeest Het is weer een ware uittocht Zondag - in de lucht geweest! Honderdtallen vliegmachines Ronkten vroolijk heen en weer, Streken eventjes in Noordwijk Of in Scheveningen neer. Nog een enkel staptje verder En - o, vast, het komt er van! We zijn zôô ver, dat men 't vliegtuij Op conditie krijgen kan! Voor een gulden in de week-eti Lèt 'es op, of men niet bijt? Want ook dâârin zijn we menschei Van den hedendaagsche tijd Maar voorloopig vliegen wij nog Dat wil zeggen âis we 't doen Met de K.L.M., die juist is Uit gaan breiden, dit seizoen Want we vliegen nû niet enke Meer naar Londen of Berlijr Neen, ook in ons eîgen landj Zullen er thans lijnen zijn. Van de hoofdstad uit naar Twent En terug dat spreekt, nietwaar Eindhoven en Groningen.wc 't Wordt een tweede. treingevaar Na de autobus het vliegtuig, Waarlijk nee, het is geen mop K.L.M. - heb je concessie Nou, pas anders heus maar op Dof donderde de roffel van den propeller door de lucht. Ondanks het 180 k. m. vaartje hadden ze niet het gevoel van snellieid het vlieg tuig scheen stil te staan, de aarde langzaam te glijden. De hoogtemeter wees 2000 m. aan. Aan het stuur zat Hest, een oud-oorlogsvlieger, die zich na het sluiten van den vrede als vliegtuig- fabrikant had gevestigd en als zoo- danig naam gemaakt had Hij vloog, zooals anderen uit wandelen gaan. Af en toe wierp hij door de hoekige glazen van zijn vliegbril een blik op het meisje, dat naast hem zat. Dm glimlachte hij haar toe. vniia Cle'. e kende geen angst, als ze met hem vloog. Zijn gezicht gaf haar een oneindig gevoel van veilig- heid. Thomas Hest was zeker een zonderling mensch met eigenaardige grillen doch als hij eenmaal achter het stuurrad van zijn vliegtuig zat, dan werd hij één met zijn machine. Ze keek in een vlakte van wolken, die zich eindeloos scheen uit te strekken, hier en daar stapelden de wolken zich torenhoog op en daar- tusschen lag, als een bouwsel uit een ;blokkendoos, in kubussen en kogels de aarde. Opgesclirikt door een heftige beweging, keek Anita plotseling op- zij. Ze wist niet, wat er gebeurd was, doch begreep onmiddelijk, dat er iets gebeurd was. Hest zat even rustig als tevoren, doch zijn gezicht was volslagen veranderd. De trekken waren als van was geworden, de oogen staarden, de mond was ver- trokken. Hij bewoog zich niet. Een oogenblik wasze als verlamd. Ontzet staarde ze naar den man, die zijn bewustzijn verloren had. Wat was er met hem gebeurd Ze pakte hem bij de schouders en schudde hem, om hem weer tôt zichzelf te brengen, ze wreef zijn gezicht met haar handen en riep hem voortdu- rend zinlooze woorden toe. De man aan het stuur ontwaakte niet uit zijn verdooving. Midden in de vlucht scheen de dood hem overvallen te hebben. Ze trok zijn leeren jekker open en drukte haar hand tegen zijn borst, doch het lawaai van den propeller en de onafgebroken trilling van het vliegtuig beletten haar, om vast te stellen of zijn hart nog klopte. Steeds schuiner zakte hij weg. Zijn handen hielden intusschen het stuurrad omklemt en zijn voeten staken vast in de pedalen van zijn zijstuur, zoodat het vliegtuig in de koers bleef liggen. Slechts het dei- nen van de draagvlakken verried, dat de contrôle over de stuurinrich- tingen had opgehouden. Kalm, riep Anita zichzelf toe, kalm doch ze kon niet kalm overleggen en werd met elke seconde opgewondener. Op eenmaal schreeuwde ze het uit, als had ze begrepen, dat ze hulpe- loos in de machine zat. met Thomas Hest de eeuwigheid invloog. Ze had dikwijls met Hest gevlo- gen, ze had hem honderdmaal gadegeslagen, als hij den motor afzette en in glijvlucht overging om te landen nu echter voelde ze zich niet in staat, deze maneouvre uit te voeren. Ze wist ook, dat het vlieg tuig steeg, als men den stuurknup- pel aantrok en dat het viel, als men den knuppel van zich af drukte. Met gejaagde bewegingen greep ze naar den knuppel, die Hest nog omvat hield en drukte hem met rukjes naar voren. Steil schoot de machine voorover, felle tegenwind sloeg haar in het gezicht, met een ruk trok ze den knuppel weer naar zich toe. Schokkend 'kwamen de draagvlakken weer omhoog. Anita zat met wijd opengesperde oogen, als in een gruwelijken droom. Ze zag in, dat ze handelen moest, doch wist tegelijkertijd, dat ze niet handelen kon. Vlagen van angst sloegen als schuimende golven over haar heen. Een gedachte slechts beheerste haar nog de machine uit Valscherm dacht ze en keek om zich lreen de beide valscher- men, die Hest steeds meenam, lagen als gewoonlijk op hun plaats. Het bewustzijn, dat er een mogelijkheid bestond, om uit haar benarde posi- tie bevrijd te worden, gaf haar in zooverre kalmte, dat zij plotseling weer in staat was logisch te denken. Hest is misschien niet dood, over- legde ze, hij is misschien alleen maar bewusteloos geworden, ik mag hem in geen geval in den steek laten. Ze nam het valscherm en gespte zich den gordel om, besloten om tôt het laatste oogenblik bij Hest te blijven. De doodsangst was van haar afgevallen, het besluit, den man, die op haar aangewezen was, niet in den steek te laten, vervulde haar met moet en trots. Het schoot haar te binnen, dat ze een fleschje eau de cologne in haar taschje had ze haalde het voor den dag en wreef zijn gezicht ermee in. Vergeefs... Als door geestenhand gestuurd, vervolgde de machine rustig haar weg, alleen de draagvlekken bogen zich soins een weinig en richtten zich dan weer op. Anita keek naar buiten. Angstwekkend diep lag de aarde een onbereikbare planeet. Op- eens viel haar blik op de boordra- dio. Ze rukte de koptelefoon van den haak en draaide aan de scha- kelknoppen, de een na de ander probeerend. Een gefluit, dat meer en meer in een diep gezoem over ging, drong tôt haar door. Uit het Niets, uit den aeter meidde zich een stem „Radiostation vliegveld Staaken!" Koortsachtig schreeuwde Anita in het toestel „Hier vliegtuig DAL3217 piloot Hest bewusteloos ge worden, misschien hartverlamming, wat kan ik doen „Kunt u de machine landen „Neen „Hebt u parachute „Parachute heb ik aan, maar ik kan Hest niet in den steek laten, misschien leeft hij nog „ls de besturing vastgezet?" „Hest houdt den knuppel kramp- achtig vast". „Verander er niets aan De ma chine zal koers houden, zoolang er benzine is. Controleert u de ben- zinestand Hoeveel hebt u nog?" Jets meer dan dertig liter," riep ze met een blik op het instrument, „Dan hebt u nog ruim een uur te vliegen. We zullen probeeren te helpen. Ik zal uw positie door pei- ling opmaken en onmiddelijk drie vliegtuigen laten starten. Blijf aan het toestel, we zullen u aanwijzingen geven, wat verder te doen Hallo, hallo De stem brak af, werd door gil- lende seinen afgelost. Radiostation vliegveld Staaken peilde vliegtuig DAL 3217. „Bent u daar nog?" meidde de stem zich weer. »Jal" „Drie machines zijn gestart en zullen binnen enkele minuten bij u zijn De lucht was als een eindeloos grijs gordijn en de aarde ging schuil onder een wolkendek. Daar teekenden zich tegen het troostelooze grijs drie stipjes af, die grooter en grooter werden, tôt Anita drie laagdekkers kon onderscheiden. Oorverdoovend klonk het geronk der motoren. Met één slag voelde ze zich van haar beklemmende eenzaamheid bevreid. Ze was niet meer alleen. De laag dekkers hadden haar bereikt en vlogen dicht in haar nabijheid. In een spiraal klommen de drie machines omhoog en onttrokken zich aan haar blik. Ze hoorde nog slechts het geruisch der motoren. Daar dook plotseling een der laag dekkers vlak voor haar weer op een man, die aan een kabel hing, had zich uit de machine neergela- ten. Hij wilde klaarblijkelijk pro beeren, in het vliegtuig DAL 3217 over te stappen. Wild zwaaide hij aan de kabel heen en weer. Een maal kwam hij tôt een paar meter afstand van de propeller, doch juist op dat oogenblik zakte de machine een eind en de manoeuvre misluk- te Bijna een kwartier lang zette de man aan de kabel zijn pogingen voort, wilde zijn gewaagde plan nog niet opgeven. Een gezoem in de boordtelefoon. Een stem riep het meisje toe "We kunnen niets doen! De manoeuvre is onuitvoerbaar. U moet Hest op geven en uit het vliegtuig springen! Maar zet eerst de motor af Een nieuwe golf van angst sloeg over haar heen. Nu bleef haar niets anders meer over dan af te springen. Het vliegtuig DAL 3217 en piloot Hest waren verloren. Als ze nog langer bleef, liep ze gevaar met het onbestuurde vliegtuig omlaag te storten. Een stok voer door haar leden, opeens wist ze, wat haar te doen stond. Ze beet de tanden op elkaar nu moest ze de kracht vinden, om haar plan ten uitvoer te brengen. Ze greep het tweede valscherm en poogde Hest den gordel om te ges- pen. Minuten, die een eeuwigheid schenen verliepen er, eer het haar gelukte. Met geweld scheurde ze de bespanning opzij open en trapte het lichte houtwerk met de voet stuk. Nog moeilijker was het, Hest's han den van het stuur en zijn voeten uit de pedalen van het zijstuur los te maken. Toch, in een oogwenk was het ailes gebeurd Anita haalde diep adem toen greep ze den man met inspanning van al haar krach- ten beet en duwde hem door de opengescheurdebespanning.Zoohing hij half op de draagvlakken. Met een ruk zette ze de motor af. Ze had geen gedachten meer, een wirwar van stippen en strepen dwarrelden door haar hoofd. Haar hart bonsde. Ze klauterde naast Hest op de draagvlakken en rukte de treklijn van het valscherm los, - ondanks het gevaar, dat het aan de draagvlakken zou blijven haken. Eén stoot, toen tuimelde hij omlaag en stortte draaiend en wentelend door de lucht, totdat het scherm opensprong het was goed gegaan. Toen sprong ze zelf af Boven haar begon de nu stuurlooze machine zijn val, in donderende spiralen suisde hij loodrecht omlaag. De vingers vast om het handvat van den treklijn geklemd, sloeg Anita verscheidene malen over den kop, toen trok ze aan den lijn. Onmid- dellijk fladderde het scherm als een witte, stralende vlag uit de verpak- king. Een ruk, de touwen trokken haar rechtop het scherm had zich ontplooid. Ze hing in den gordel en hield zich aan de vanglijnen vast, terwijl de parachute langzaam naar beneden zweefde, een reusachtige witte klok, die haar veilig droeg. Huivering- wekkend eenzaam in het eindelooze luchtruim, zweefde ze zacht benge- lend door de wolkenlaag. Hemel noch aarde waren te zien. Opeens was er weer zicht; uit de wolken duikend, kon ze beneden zich op aarde ailes in scherpe omtrekken onderscheiden velden, een dorp, boomen, rails, telegraafpalen. Enkele seconden later landde ze behouden midden in het graan, de aren sloten zich weer boven haar hoofd aaneen. Ze wankelde, werd een eind door het graan gesleept, richtte zich ech ter onmiddelijk weer op en maakte den gordel los. Diep ademhalend, hijgend naar lucht. keek ze om zich heen. Toen ontdekte ze Hest, die niet ver van haar vandaan was neer- gekomen. Hij lag niet geheel, hij had zich half opgericht. Hij leefde deval moest hem weer bij kennis gebracht hebben. Ademloos holde ze naar hem toe, wierp zich naast hem neer. Ze zag, dat zijn eene broekspijp geheel vernield was, voet en been waren met brandwonden overdekt. Hij kreunde, zijn gezicht was van pijn vertrokken. „Wat is er met je gebeurd?" riep ze uit. „Verdraaid", hijgde Hest, meer en meer uit zijn zware verdooving ontwakend. *Dat is me nog nooit overkomen, dat ik me door een vrouw het leven moest laten redden!" „Wat was er met je aan de hand?" „Steekvlam uit de uitlaatpijp", kreunde Hest. „En ik was nog al zoo trotsch op de constructie, nu moet ik de kist weer heelemaal ombouwen." „Waarom heb je niet geschreeuwd, toen de steekvlam je trof?" „lk heb de pijn verbeten", zei hij, „om je niet ongerust te maken." „Wat je uitstekend gelukt is", wierp het meisje er tusschen. en het volgend oogenblik was ik weg", voegde hij er bij. (Nadruk verboden) eigen werk un n A. DE o ,!a; J. SCHAAPHOK, Brandstoffen Eerkoien „De Tijdgeest" DOOR Jan Molten

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1935 | | pagina 4