ieder en Di Di Oi 10 pond prima gemalen Varkensvet J- a 0« Dl pI Heden Zaterdag en a.s. Maandag PLUKVET 10 pond f 1.25. N.V. Engros-Slachterij Vleeschwarenfabriek „Zuidbroek". Meu ilgem. T. B. C. voor f 1.70. Wij r vm v*n N Worl poedi „F verdr spoe! worn volw; kl ode kers cent Jacol Kerk n 21 Prima ei Station 1 N'TÊ G N ATl OHNJa, VEOiiX'uNBOMD VOQ& VREDË EN' VCUMdD <3RC£P HS. en en n, et, met bitt Dus woonde ze nu in 'n smaak- do< 3l ingerichte, doch eenvoudige flat, hac Anti- Oorlogbeweging in Italie. De «Norfrontier News Ser vice" te Wilson, het Ameri- kaanse Vredespersbureau onder leiding van Devere Allen, heeft van twee zeer betrouwbare correspondenten, die bij de redactie sedert jaren bekend zijn, berichten ontvangen waaruit blijkt, dat de zoge- naamde totale eenheid van het van het Italiaanse volk ten opzichte van het fascistisch militairisme en impérialisme vaststaat. We laten hier het bericht volgen Zoals iedereen buiten Italie weet, verkeren wij midden in een grote militaire bedrijvig- heid, die de natie, zonder dat er met haar overleg gepleegd wordt, inderdaad geheel tegen haar wil, in een ramp dreigt mee te slepen. Wat iedere buitenstaander niet weet is, dat in vele ltaliaansche steden ernstige conflicten zijn ont- staan tussen de burgerbevol- king, die niets met oorlog wenst te maken te hebben en en de vertrekkende soldaten, die bovendien geprikkeld zijn door het feit, dat het volk zoals zij verwacht hadden, hen geen koek, sigaretten en cho- colade ten geschenke gaf. Misschien zullen ernstige ge- beurtenissen plaats hebben, wanneer de conscriptie van oudere militaire jaarklassen aan de orde komt, als deze stap door het verdere verloop der militaire gebeurtenissen vereist wordt. Honderdduizenden jonge- lieden hebben de barakken dicht bevolkt, aangetrokken door de voorspiegeling van de buit, die hen is beloofd bij de plundering in Afrika, dat zij naar officieele voorstelling zullen beschaven. Zij hebben reeds hun beschavingsbedoe- ling in Italie getoond bij de parade in de straten met dui- zenden banieren en oorlogs- muziek, welker bloedige ge- volgen in bijna aile steden, waar de troepen verzameld waren vôor hun vertrek naar Atrika, tôt uiting zijn gekomen. Ze hebben aile omstanders in de straten gedwongen hun hoofden, ten teken van eerbied en bijval, te ontbloten, en hen, die dit nalieten, werden ge- slagen en menigmaal zwaar gekwetst. Uw correspondent is bij vele van zulke brute handelingen van de beschavers van Afrika, verricht onder de klanken de militaire fanfares, getuige geweest. In tegenstelling tôt de agres- sieve geest van de meer ge- vaarlijke elementen der be- volking, zijn overal ond,er de waarlijke heldhaftige jeugd pacifistische uitingen aan de dag gekomen. Jonge mannen hebben hun vrienden bekend gemaakt, dat zij besloten waren liever te sterven dan zich te laten inschrijven in de rangen der „moordenaars". Eén kant van Italië's oorlogs- toerustingen schijnt te zijn ontsnapt aan de waarneming van vele buitenlanders. Het land heeft ongeveer 1.00.000 man gemobiliseerd, waarvan mogelijk een kwart millioen naar Afrika gezonden zijn.Men heeft langen tijd als vaststaan- de aangenomen, dat een uitstel der mobilisatie van weinige uren een mislukking betekent op het slagveld. In ieder ge- val is dat land het beste voor- bereid, dar reeds gemobiliseerd is. Dit is in werkelijkheid de toestand van Italie, alleen te midden van de Europese mach- ten. De ltaliaansche generale staf beschouwt de mobilisatie als een grote zet verricht onder de druk van het Abessynisch àvontuur. De donkere kant is ander- zijds deze stakingen, muite- rijen, die gevaarlijker zijn omdat iedere afwijking van de normale gezondheid aan het gezag verboden is met gevaar, zijn wijd verspreid. Het facismeen de wapenfabrikanten onder hen (induis de De Wen- dels, die zulk een belangrijke plaats innemen in het bestuur van de Djibouti-Addis Ababa spoorweg) hebben de oecono- mische grondslag van Italië tôt een punt gevoerd waar het alleen een ineenstorting, naar het schijnt, kanvermijden door voortdurend zijn oorlogsvoor- bereidingen en oorlogsorders te versnellen. De massa's, ternedergeslagen door vrees voor spionnage en terreur, moeten naar buiten wel de schijn wekken, dat zij hun steun verlenen. In over- eenstemming met het eerste gebod van het fascisme „I1 Duce is onfeilbaar". Maar zij laten zich niet misleiden en zijn in oppositie tegen de oorlog met Abessynië, hoe de schijn ook wezen moge. Vit de R.K. Vredeskrant. Officieele Mededeellng. „KW1EK". Op de Zondag j.l. door Astrea georganiseerde serie-wedstrij- den behaalde ons eerste elftal de eerste prijs. Morgen gaat het tweede elftal op de fiets naar Gronin- gen om deel te nemen aan de door Astrea georganiseerde serie-wedstrijden. Het uur van vertrek zal hedenavond bekend zijn bij de secretaris en bij Nagengast, Martenshoek. P Paz en <:c O a 3 a PS 3 O g c/) 3 Zzî. g Vd 3 s" g; su CTQ J3- M O Voor de training en verdere oefening is het terrein voor onze leden alleen beschikbaar op Donderdagavond en Zater- dagmiddag. Op andereavonden voor andere verenigingen en is het terrein dan voor onze leden gesloten. De training der adspiranten eindigt om negen uur. Men wordt beleefd doch dringend verzocht, hier- aan de hand te houden. Aan het betalen der contri- butie wordt nogmaals herinnerd Hoogstwaarschijnlijkvolgende Zondag wedstrijd tussen een oud D.O.S.-veteranen-elftal en een elftal van Kwiek, vooraf- gegaan door een wedstrijd van adspiranten. „D. O. S." Zondag 28 Juli 's nam. 2l/2 uur Atlethiekwedstrijden te Woltersum. De volgende dames en heren zullen aan deze wedstrijden deelnemen Dames. Trui Boekholt, Tina Boekholt, Leni v. Zanen, Riki v. Zanen, L. Stokkel, M. Kroon, M.Ronde, Wies Timans, Qré Koeneman, Marietje Koeneman, Liedje Swart, Lies Scholtens, Annie Magengast, Annie Clobus. Heren. Herman Breurken, Bertus Breurken, Joh. Timans, Jan Kroon, Chris Thiecke, Gérard Benes, Léo Scheen, Willem Wilbrink, Willy Pol. Vertrek per fiets 12.45 vanaf hôtel Struvé. Vanaf heden t./m. 10 Augs. is de turnzaal wegens vacantie gesloten. Gelieve hiervan nota te nemen. De handbaltraiging opWoens- dagavond gaat evenwel door. Het Bestuur. S. B. O. Uitslag Zondag 21 Juli S.B.O. II—T.O.P. 1—5. Zondag 4 Augustus speelt S.B.O. Il zijn laatste competitie- wepstrijd tegen Rohda II. Aanvang 3 uur. De Secretaris. SCHAAKRUBRIEK Goede oplossingen van opg. 15 van H. G. Kr. Nu het eerste mijlpaaltje is bereikt, hebben we ons voor- gesteld drie prijzen uit te rei- ken in de vorm van een schaak- boekje en wel aan H. G. Kranenborg, A. Klasens, H. Kreiner te Hoogezand met respectievelijk 14, 12 en 10 van de 15 opgaven goed. Opgave N° J 5 was gecom- poneerd door den heer N. E. Fatton medeoprichter van de schaakclub H.S. de opgaven 1—6 waren geestesprocucten van den heer Ds. G. Oldeman voorzitter van de schaakclub H.S. Antwoord opg 15 Als wit aan zet is, wint hij als volgt: With2—h4 Zwart Kc3d4 f5f6 e7Xf6 h4h5 f6 f5 h5—h6 f5—f4 h6—h7 f4f3 h7h8Df Nu moet wit nog erg oppassen, dat het niet remise wordt. Na Zwart Kd4—e4 Wit Dh2—h8 Ke4—e3 Dh2—e5f Ke3f2 Kal—b2 Nu kan de witte koning naderen, om de f pion helpen te veroveren. Zwart Kf2—g2 Wit De5-g5f Kg2—h3 Dg5-f4 Kh3-g2 Df4-g4f Kg2-f2 Kb2c3 Kf2e3 Dg4-d4f Ke3—e2 Dd4e4f Ke2f2 Kc3d3! Kf2-g3 Kd3-e3! pf3—f2 De4-f4f Kg3g2 Df4Xf2f Kg2-h3 Df2-f4 Kh3g2 Df4-g4f Kg2 h2 Ke3 f2 Kh2hl Dh5 of h2 of g2 schaakmat. Foutief is als wit begintmet f6, dan verliest wit één tempo en wordt het remise, omdat het een f pion is, die op f2 komt, terwijl de witte koning te ver verwijdert staat. Remise krijgen we dus als volgt bijv Wit f6 Zwart ef6X h4 f5 h5 f4 h6 f3 h 7 f2 h8Df Kd3 Dh3f Ke2 Dg2 Kel De4f Kd2 Df3 Kel n De3f Kfi Kb2 Kg2 De2 Kgl Dg4f Kh2 Df3 Kgl Dg3f Khi remise, want wit kan nog de pion nemen, noch een zet met den koning doen. Ditmaal geen opgave, doch een leerzaam eindspel van den heer N. E. Fatton. Wit Zwart Kd2 Kd5 Le5 Le7 c3 b5 b4 c4 f4 f5 g3 g4 h2 h3 Zwart aan zet wint als volgt Wit Zwart Ke4 Ke2 Lf8, waardoor wit Ld4 niet kan spelen. Lf6 Ld6 en dreigt pf4 te nemen en te winnen. Lg5 9 Lc7 Lh4 Lb6! en wint, want ph2 is niet meer te houden De rij wielbelastingmerken De betaling der boete bij bekeuring Naar van officieele zijde gemeld wordt, heeft de Minister van Financiën aan de onder zijn Département ressorteerende ambtenaren, die belast zijn met het op- sporen van overtredingen van de Rijwielbelastingwet, de bevoegdheid verleend dadelijk na het constateeren van het feit dat zonder be- lastingmerk of met een niet op de juiste wijze bevestigd belastingsmerk is gereden, den overtreder in de gele- genheid te stellen de ver- beurde boete in hun han- den te voldoen. Deze re- geling treedt in werking met ingang van 8 Aug 1935 op welke datum tevens de contrôle op naleving der voor het op den eerste dier maand begonnen belasting- jaar aanvangt. Bij voldoening van de boete in handen van de ambtenaren die het feit constateeren, ge- ven deze aan de overtreder een kwitantie af. Het publiek wordt in zijn eigen belang ern- stig aangeraden er zorg voor te dragen, dat inderdaad een zoodanige kwitantie wordt uit- gereikt. Niet alleen is hierin een waarborg gelegen, dat zich niet een onbevoegd per- soon als opsporingsagent voordoet maar bovendien heeft de minister van Financiën den onder zijn Département ressor teerende ambtenaren opgedra- gen en de politie-ambtenaren uit genoodigd, tegen een persoon, die bij aanhouding een derge- lijke te zijnen name staande kwitantie vertoond binnen twee etmalen na hare dagteekening niet andermaal een bekeuring in te stellen. Door de bovenstaande rege- ling wordt beoogd mede voor het publiek, bij de afdoening van bekeuringen ter zake van de rijwielbelastingswet zooveel mogelijk vereenvoudiging te verkrijgen Niemand is echter verplicht de boete opdeze wijze voldoen. Men bedenke echter, dat bij niet-voldoening van de boete de ambtenaren de be voegdheid hebben het rijwiel in beslag te nemen. Aan de jeugdige werkeloozen. Staat ge ook ledig aan de markt? En weet ge eigenlijk met Uw vrijen tijd geen raad Wij hebben werk voor U En wij weten raad om Uw ledigen tijd nuttig te bestedenj De ..Centrale voor Werke loozenzorg" (gesticht op ini- tiatief van den Raad van Nederlandsche Kerken voor practisch Christendom) opent binnenkort werkkampen, waar voor ieder die van goede wil is, werk in overvloed is. Voor het noorden vindt dit kamp in Roden plaats. Voor ten minste a c h t weken kunt ge geplaatst worden. Wat zullen we daar doen en hoe wordt het werk geregeld Het voornaamste werk is bosch- en tuinbouw van lichten aard dus geen zwaar grondwerk. Verder zal er ook eenig vak- kundig werk zijn waarin bouw- arbeiders, metaal- en houtbe- werkers bezigheid kunnen vinden. De jongelui worden in kampen ondergebracht en heb ben bij ons goede verzorging van eten en drinken. Maar dat is niet het voor naamste. In het kamp zal een huiselijke en echte christelijke geest heerschen. De leiding berust bij iemand, die dit kamp- werk door en door kent en de geestelijke en lichamelijke nooden van de werkeloozen verstaat. De leiding wordt bijgestaan door een paar oudere afgestu- deerden, zooals in de gewone werkkampen steeds het geval was. Wellicht komen er ook een paar onderwijzers, die met de andere leiders zullen zorgen voor de algemeene ontwikkeling en goede ontspanning. Gezellige avonden zullen wor den georganiseerd metmuziek, spel en declamatie. Filmvoor- steliingen en lezingen met lichtbeelden zullen in de pé riode van acht weken afwis- selend worden gegeven. Voor sport en openluchtspel (gyinnastiek) is een bevoegd spelleider aanwezig. De avonden worden gesloten met een korte huiselijke gods- dienstoefening. De reis van huis naar de kampen en terug zal plaats vinden op fietsen, die wij, wan neer het noodig is, den deel- nemers verstrekken, want van Zaterdag tôt Maandaggaan de deelnemers naar huis. Zoo noodig wordt ook voor werk- pakken en schoenen gezorgd. Ten slotte dit werk zal ook met een vergoeding van onge veer f2.— per week worden beloond. De geheele christelijke sociale actie en de protestantsch chris telijke jeugdbeweging roept U op om deel te nemen. Aarzelt niet Geeft U terstond op voordeelname bij een der onderstaande adressen. Voor Sappemeer H. Viening, Zuiderstr. G.Jeuring, Kleinemeersterstr.27 Voor Hoogezand e. o. G. Oldeman, Kerkstr. 1. J. Bouman, Martenshoek. D. ter Veer, van Royenstr. Voor Kiel-Windeweer J. Dijkema, Nieuwcompagnie. PREDIKBEURTEN ZONDAG 28 Juli 1935 Herv. Gem. Hoogezand v.m. 10 uur ds. Oldeman. Collecte. Sappemeer: v.m. 10 uur de heer Wierenga, Cand. te Eenrum. Kielwindeweer v.m. 10.30 ds. Wasch. Kropswolde n.m. 7 uur ds. Oldeman. Westerbroek: v.m. 10 uur geen dienst. (3 Aug. Doopsaang.) Engelbert v.m. 10.uur geen dienst. Middelbert n.m. 7— uur ds. ten Have. Harkstede-Scharmer n.m. 7.— uur (pl. t.) ds T. W. van der Leij. Kolham: n.m. 2.uur o.t. ds. Dokter. Slochteren v.m. 9.30 uur (o. t.) ds. Kwint. (H.A N m 7 uur (o t.) (Dankz ds. Kwint. Schildwolde n.m. 6.30 uur ds. Politiek. Hélium v.m. 9.30 uur o.t. ds. Politiek. Siddeburen v.m. 9.30 uur ds. de Vries (H.Av.) N m. 7 uur ds. de Vries (Dankz.) Noordbroek: v.m. 10 uur ds Offerhaus Zuidbroek v.m. 9.30 uur ds. Sevenster. Doopsgez. Gem. Sappemeer: v.m. 10 uur geen dienst. Geref. Gem. Sappemeer v.m. 9.30 uur ds. W. Tom. N.m. 5 uur ds. W. Tom. Herdenking 100-jarige insti- tueering. Evang. in en ten bate der Ned. Herv. Kerk Winkelhoek-Sappemeer v.m 9 30 uur de heer Kraaima van Groningen. Schaaphok v.m. 9.30 uur de heer Hellendoorn. Noordbroek: n.m. 7.uur de heer Joh. Baaij. N.m. 2 uur Zondagschool. Stootshorn v,m. 9.30 uur de heer Joh. Baaij. N.m. 2 uur Zondagsschool. Bapt. Gem. Hoogezand Beukemastraat v.m. 9.30 uur de heer Reinholdt N.m. 5 uur idem. N.m. 7.30 uur Jong. Verg. Woensdag n.m. 7.30 uur Bidstond. BURGERLIJKEN STAND. SAPPEMEER, 19—25 Juli. Geboren Wilhelnius Gerhar- dus, z. v. Geert Duitscher en HannaWasseurjElizabeth Anna, d. v. Jurjen Roelof Helmers en Geertruida Christina Gibcus Eildert, z. v. Jan Bakema en Gerritdina Kremer. Ondertr. Willem Buining, 26 j., en Lukkina Huizing, 22 j., beiden van Sappemeer. Gehuwd Dirk Roek en Almtje Reinek, beiden van Sappemeer. Overleden Dieko de Goede, 68 j., echtg. v. Hillechien van der Borg Albertje Melchior, 81 j., ongehuwd HendrikSmit, 56 j., echtg. v. Grietje Romp. HOOGEZAND, 19-25 Juli. Geboren Franciscus Gerardus Jozef, z. v. Johannes D. B. Lammerts en Alida M. A. Wub- bolt, Hoogezand Jakob, z. v. Jakobus Lahpor en Jantina Ber. Baas, Martenshoek; Albert Bate, z. v. Freerk Stol en Jantje A. de Vries, Hoogezand Hende- rikus, z. v. Jan van Weerden en Hinderika Smit, Kropswolde; Jacob, z. v. Jan Nieborg en Zwaantje Klatter, Kropswolde; Martha Christina, d. v. Gerardus de Vries en Jantina E. Menzinga, Foxhol Oomkelina, d. v. Klaas Prins en Trijntje de Vries, van RoyenstrKropswolde Abra- hammina, d. v. Jacob Levie en Saartje van Delft, Kalkwijk; Alberdina, d. v. Pieter Rowaan en Biena Niemeijer, Foxhol. Ondertrouwd Ate Hollander en Grietje Oosting, v. Royenstr., Kropswolde; Ha'mannus Bern. Scholte en Johanna Cath. M. Heller, beiden Martenshoek Kornelis Wolthuis en Tallina Mulder, beiden Foxhol. Gehuwd Frans Neijer en Frouwina H. te Velde. Overleden Levenloos aan- gegeven kind van TobiasBol- legraaf en Roosje Conen. SLOCHTEREN, 19—25 Juli. Geboren Harm, z. v. J. Lenting en J. Keizer, Slochteren Jantje Anna, d. v. T. Dokter en A. van Dijk, Kolham; Geertje, d. v. J. Vellinga en T. Looden, Siddeburen Ties, z. v. K. Huisman en J. Krul, Slochteren; Geertje Geeltje, d. v. G. Nijborg en I. B. Dijkstra, Siddeburen Grietje Jantje, d. v. K. Buurman en A. de Vries, Woudbloem Hebeltje, d. v. O. Venhuizen en P. Veldman, Scharmer. Ondertrouwd H. Olthof, Harkstede, en A. Kooi, Kolham. Gehuwd B. Snijder, Rotter dam, en J. E. Kuper, Kolham; J. Borg, Appingedam, en H. Kamminga, Siddeburen W. Scheeringa, Sappemeer, en J. P. Moesker, Slochteren. Overleden Eppe Tjaden Doornbos, 82 j., te Overschild gem. Slochteren, echtg. van J. Karsies. Plaatsslijk Nieuws. Sappemeer. Het is 100 jaar geleden, dat in de Geref. Kerk alhier de ambten zijn ingesteld, naar aanleiding waarvan ds. Tom Zondag a.s. in den voor- middagdienst een herdenkings- rede zal houden. In dit nummer is een aanvang gemaakt met het op- nemen van het boeiend feuil leton „Het gouden Waagstuk." Te Groningen zijn ge- slaagd voor het examen han- denarbeid de dames M. van Wijk alhier en J. Potjer te Westerbroek. Wij vestigen de aan- dacht op de nieuwe dienst- regeling der G.A.D.O.-bussen, in verband met de door de Kroon bewilligde verdubbeling der diensten welke dienstre- geling in ons blad van heden is opgenomen. Geslaagd te Groningen Voor het examen handenarbeid M van Wijk. alhier. Het heeft er ailes van, dat de schoolkwestie van Klei- nemeer gekomen is in het laatste stadium. B. en W. heb ben van Ged. Staten het bevel ontvangen om de o. 1. school aldaar op korten tijd, zooals door de wet wordt bepaald, op te heffen, tenzij een beroep tegen dit bevel bij de Kroon vernietiging daarvan ten ge- volge heeft. Mevr. van Geuns vond in de Raadszitting van Woensdag- avond hierin aanleiding om in beroep te gaan met aanwijzing van den heer Okken om bij de behandeling van dit beroep de gemeente te vertegenwoor- digen, en de Raad verklaarde zich met 8 tegen 5 stemmen daarmee accoord. Tegen waren 1 A.R., 1 R.K. en 3 V.D. In dnzelfde zitting kwam ook de gemeentebegrooting 1935, die B. en W. van Ged. Staten met eenige opmerkingen en wenken hadden terug ontvan gen, weer op de proppen. Bij de behandeling van enkele door Ged. Staten genoemde punten toonde de Raad niet in ieder opzicht met dezen mee te gaan en de meerderheid toonde, dat zij niet wilde tornen aan de belooning der gemeentewerk- lieden door met 8 tegen 5 stemmen (1 A.R., 1 R.K. en 3 V.D.) te besluiten de regeling te handhaven, zooals die bij de begrooting was vastgesteld. Maar wel verlaagde de Raad op een desbetreffende wenk met 7 tegen 6 st. (3 S.D. en 3 Comm.) om de presentie- gelden te verlagen van f 3 tôt f 2.50. De subsidies aandeVereen, v. Ziekenh.verpl. en Autover- voer en aan de plaatselijke muziekcorpsen resp. van f 1200 en f 100 bleven zooals ze waren. Van belang was de mede- deeling van den voorzitter, dat mevr. de wed. Edzes-Hidding, wier tuin ligt aan den ingang van de Slochterstraat, daarvan tôt op een afstand van 25 M. van de Noorderstraat een strook aan de gemeente wilde afstaan van 3 M. breedte behoudens eenige beperkende bepalingen. De Raad besloot met alg. stemmen tôt aanvaarding en tôt het zenden van een dank- betuiging aan mevrouw Edzes, die hierdoor de noodige ver- breeding en tegelijk verfraaiing van de Slochterstraat heeft mogelijk gemaakt. Hoogezand. Toen mej. Bijl- stra Vrijdagvoormiddag per fiets van de Hoofdstraat af de Hoogezandsterbrug zou oprij- den, slipte zij op den ijzeren band en viel voor de auto van gebr. Smittenberg teHoogezand met het gevolg, dat haar been onder de wagen kwam. Het liep nog goed af. Wel consta- teerde dr. Jensema, die haar dadelijk onderzocht, een hevige verbloeding, doch gebroken bleek er niets. De heer Bischoff bracht haar per auto naar haar woning. Het slachtoffer verklaarde zelf, dat den bestuurder geen schuld trof. De politie heeft alhier procesverbaal opgemaakt tegen enkele personen, die in gebreke zijn gebleven de waterleiding aan te leggen. Groningsche Huishoud- school. Het diploma huishoud- kunde is o. m. uitgereikt aan A. Hidding te Hoogezand en K. M. Aalfs te Zuidbroek. Voor het M.U.L.O.- diploma is te Assen o.m. ge slaagd T. Wehrmeijer en te Groningen voor het examen nuttige handwerken mej. 1. H. Osterman, beiden alhier. De ontvanger der Dir. Belastingen J. E. v. Timmeren alhier wordt binnenkort als zoodanig overgeplaatst naar Velp. Hoogezand-Sappemeer. Het fanfarecorps „H.-S." heeft de vereerende uitnoodiging ont vangen om morgen te concer- teeren tijdens het concours- hippique te Scheemda. Sedert geruimen tijd is er tusschen de verschillende ziekenfondsen en -vereenigin- gen aan den eenen en tusschen de doktoren, particulier of in organisatisch verband aan den anderen kant, een belangen- strijd ontstaan. Deze houdt verband met de bekende cir culaire van den minister van Sociale Zaken aan de verschil lende gemeentebesturen, waarin deze zegt geen bezwaar te zul len maken tegen een uitgaven- post, die bedoelt een tegemoet- koming te zijn voor werkloozen bij de betaling van hun premies voor de ziekenfondsen. Hierbij wordt gedacht aan een regeling waarbij 1/s dier premies komt voor rekening der gemeente besturen, Va voor belangheb- benden, en Va voor de dokto ren, wat in dit geval dus gelijk staat met 1/3>erlaging der pre- mie. De acte, die door de verschillende vakorganisaties in den lande is gevoerd, heeft tôt dusverre weinig resultaat gehad, hoewel de gemeente besturen in 't algemeen heb ben getoond in dezen van goeden willen te zijn. Ook in deze gemeenten is het resultaat poover. Hier doet zich trouwens de eigenaardige toestand voor, dat hier geen algemeen fonds is, waarbij ieder zich kan aansluiten, doch dat ieder dokter zijn eigen fonds heeft. Zooveel doktoren, zooveel fondsjes. Nu heeft de H.S. Besturen- bond zich ongeveer een jaar geleden tôt de beide gemeente besturen gewend met het ver- zoek om het daarheen te leiden, dat ook hier een regeling, als bovengenoemd, worde inge- voerd. De poging om hierdoor den voor zeer velen moeilijken strijd om 't bestaan eenigermate te verlichten, heeft tôt dusverre weinig of geen succès gehad. Er zit geen schot in deze sym- pathieke beweging, ondankshet feit, dat zij de voortdurende aandacht heeft van beide ge meentebesturen, tusschen wie ze een punt van onderlinge bespreking heeft uitgemaakt. Men wordt ongeduldig en dit zal mede de oorzaak zijn, dat zich in deze gemeenten een comité van actie heeft ge- vormd, bestaande uit den vertegenwoordigers van H.S. Besturenbond, den Chr. Be- sturenbond en de R. K. Vak- groepen. Dit comité heeft zich opnieuw met een gelijkvormig adrestot de verschillende doktoren ge wend en daarvan afschrift ge zonden aan de beide gemeen tebesturen. In dit adres wijst het comité, na op het groote belang van een dergelijken socialen maatregel te hebben gewezen, er bovendien den doktoren nadrukkelijk op, dat ook dezen wel een financieel offer zullen moeten brengen, doch dat de nieuwe regeling' voor hen dit groote belang heeft, dat ze daardoor verschil lende leden zullen behouden, welke anders gedwongen zul len worden om, hoe ongaarne ook, over te gaan naar de ar- menpraktijk. Het is te hopen,dat partijen het hierover spoedig eens kun nen worden. Foxhol. Bij de in het café Lammers gehouden verloting van de vischclub „Foxhol" vie- len de prijzen op de volgende nummers 157, 676, 916,705, 183, 695, 1046,525, 1001,427, 749, 70, 948, 289, 470, 737, 606, 967, 36, 443, 575, 220, 386, 406, 1153, 1015, 18, 275, 231, 728, 29, 724, 255, 834, 478, 782, 1183, 720, 880,690, 1037, 7, 349,593, 958 en 166. Spoedig moeten wij ons oud Rijwielplaatje verwisselen voor een nieuwe. Zou U ons de oude willen doen toekomen door het geven van het oude merk, verlicht ge ons werk. Ook ander koper is welkom. Voor dë Vereen. tôt bevorde- ren der belangen van T B.C. patiënten in Nederland, Mevr. Kuipers-Leuning, Eiklaan Oos- terpark, Hoogezand, A van Buizen, Parklaan 39, Sappe meer. Kostelooze Rij wielmerken Evenals vorige belastingjaren bestaat er gelegenheid tôt het doen van aangiften en het in ontvangst nemen van gratis- rijwielmerken ten kantore van den Rijksontvanger te Hooge zand, behalve onder de gewone kantooruren, op 5 en 6 Augs. a.s. In herinnering wordt gebracht, dat alleen in aanmerking komen hoofden van gezinnen, niet in de Rijksinkomstenbelasting aangeslagen en die het rijwiel voor hun werk behoeven, het- welk op minstens eenhalfuur afstand van de woning isver- wijderd. Ook kan dit recht (per schriftelijkformulier) door het hoofd van het gezin, dat zelve geen gratis rijwielmerk noodig heeft, op een ander gezinslid worden overgedragen. Verkoopen wij TEL 37 m C/> x s j i e V A W S A v. y i1 en ro ^0 ÎCTQ n> n tt 2 3 sv 3,cra CD CD *1 en o O 3 O H fD O en 3 CTQ fD Ci) 3 —t en en r—t~ Ci) V, aq M W a> 3 CfQ en cr o 3

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1935 | | pagina 2