F1 Tricot modem pe* a. f H M—S l m 1 hervat Zalerdaa de Praktijk. Tanbesteding. het bouwen van diibbe een nunnei noonnuis HET AANDENKEN Zwemj aan te besteden SLOOP. Éffrlï®9ndergetee_ ■X.: Exlra goedkoope Zeer fljne gekleu Pracht gekleurdi Qroote partijen 10 et. -f kh Tricot Zijden Kin zoekeu 19 et. (Jt Fijne gekleurde en Extra fijne Tricot Restanten Tricot IV Zeer fijne gekleurd Zwaardere gekleur hais zeer fijn Charmeuie Zijden Gshenl lets nf Interlock Jongen Zware kwaliteit 5 et. stijging p Prachtvolle zware en f 1.08 Heeren Interlock Broeken met ove zwart en Witte Katoenen Mei stijging per mai Pracht witte Katoem Verder zeer fijne D Partij ongebl. Dame 89 et Zware Gebl. Grasl' Witte Gefestonn* Extra zware Gra Extra groot koo Prima Graslinne Zeer fijne Katoenen Zware Graslinnen S| Kleine partij zeer fij 54 et. ELSA KAISER. (Nadruk Ver Als iederen dag ging Lise de repetitie,, nu al vijf ja Maar altijd nog was zij eer— melnaam op de theaterpre „volksvrouwen", „danserr dameskapel", „gasten". SU gala-uitvoeringen en opéra'! een groot aantal medespeler° waren, als Tannhatiser of P| een moderne, kreeg ze ee roi te zingen, nu eens als eet knaap, dan weer als één o jonge maagd, doch daar ge\ veling haar bij zulke kleine r ontdekte, verdween zij wedei de groote groep. Mijnheer Servaes, de direc het gezelschap, had, als vele directeuren, finantieele moeili, en groote zorgen, om hieraa. moet te komen besloot hij in van een kostbaar gemon opéra, een operette op het proj ma te nemen, weliswaar een g operette met zware zangpai maar tôch een operette. Ook had Lissette weer een rolletj der de koristen. En da, vervloog voor goed haar hoo eens een groote roi te moger| len. Zij stelde zich thuis, i» bescheiden kamerschadeloos do beroeinde eerste kracht van het zelschap, Mevrouw Elvira Las: imiteeren en haar geheele r nJT£rnJaT1on&l£ VROLûX'ENfBONlD VOOR VRËDE £N VCLWeiD 1 QBOgP HS. - Kennes voor deKrjjgsraad Mijne Heren Nadat ik op 16 September '32 met brutaal geweld door twee dienaren voor de eerste maal was gearresteerd, heb ik aan de gendarmen te Leuven verklaarddat ik weigerde militaire dienst te doen als Vlaming, ais anti-militarist en als christenmensch, en ik heb deze verklaring voor de heren van de onderzoekeommissie bevestigd. Drie verordelingen en meer dan twintig maanden gevang hebben mij sindsdien geen stap van deze heilige over- tuiging doen afwijken. Als Vlaming, die zich eerst en vôôr ailes Vlaming voelt, resumeer ik mijn overtuigjng in deze vier woorden „Geen recht, geen plicht Axioma zoo klaar en duidelijk, dat het de deur sluit voor aile dis- cussie, vooral tusschen milita- ristische patriotten en Vlaamse pacifisten. Als anti-militarist of vredes- vriend, of kortweg als mens. Hierover kunnen wij discussi- eren omdat militairen ook mensen zijn en moeten blijven. Ze vrezen echter hierover elke woordenwisseling, omdat ze weten waar de schoen nijpt. Maar in naam der menselijk- heid, in naam der waarheid, in het belang van allen en ailes, het is de moeite waard dit motief eeus nader te onder- zoeken. Aan de Bie (substituut) hebben we de vraag gesteld hoe hij een oorlog zou voeren of hoe hij zich een oorlog inbeeldt zonder légers We hebben onze vraag tweemaal moeten herhalen eer hij deze woorden kon uitstamelen: „Dat zou niet gaan." De tweede vraag die we stelden was de volgende: „Kent gij nog een ander middel om de oorlog onmogelijk temaken buiten de afschaffing van de légers Het individu De Bie, die op de krijgsraad van 3 Oc- tober '33 in zijn rekwistorium geen enkele reden heeft kun nen weerleggen, maar zijn mond vol had van woorden als hoogmoedige, kleinmoe- dige, lichtzinnige, lafaard, enz is me nog steeds het antwoord schuldig. We hebben de vraag herhaald aan de heren van de militaire onderzoekscommissie, dus aan „manne van 't vak". Ze bleven eveneens stom als een aarden pot. We stelden vast dat nooit een oorlog werd gevoerd zonder légers en er geen ander middel is om de ootlogen te vermijden dan de ontbinding van de légers. Uti de verdediging van den Vlaamschen, Katho- lieken dienstweigenaar Jo- ris Kennes. Officieele Mededeeling. „KW1EK". Aile leden ook de adspi- rant-leden moeten voor de aanstaande competitie in het bezit zijn van een identiteits- bewijs. Nieuwe leden worden dringend verzocht, zich zoo spoedig mogelijk met een foto bij den secretaris te vervoegen. 8. B O. Morgen vertrekt „S. B. O." om half negen vanaf hôtel Boerma. De leden gelieven op tijd aanwezig te zijn. De secretaris. Officieele Publicatiën. Gevonden voorwerpen. Een jongensriem. Inlichtingen op werkdagen des voormiddags tusschen 9 en 11 uur, politiebureau achter het gemeentehuis te Hoogezand. ^CHAAKRUBRIEK. Vaak stelt een schaakliefheb- ber zich de vraag Is schaken een wetenschap? Het antwoord hierop is maar niet voetstoots met een ja of neen te geven. Het voornaamste kenmerk van de exacte wetenschappen (wis- en natuurkunde) is het trekken van een oneindig aan tal conclusies uit een eindig aantal gegevens. Het schaken vraagt ons in en gegeven stelling de beste zet te vinden aangezien het aantal vertakkingen, hoewel zeer groot, toch eindig is, kun nen we het strikt genomen volgens deze definitie niet bij de exacte wetenschappen in- delen. Anderen vinden, dat het schaakspel wel degelijk bij de wettenschappen moet inge- deeld worden, wijl logica de grondslag ervan is. Of het schaken een weten- sch is of niet, de ontwikkelings- geschiedenis loopt in elk ge- val parallel met die van ver- schillende wetenschappen. Ook hier zien wij verschillende richtingen en theorieën, die na soms na langen en hardnekige strijd onder de grootmeesters op schaakgebied hun plaats moeten inruimen voor gewij- zigde en betere theorieën. De grootste schaak-teoreti- cus die ooit geleefd heeft, is wel geweest Steinitz 1836, wiens grondstelling luidde Maak een plan dat in overeen- stemming is met, de stelling, m.a.w. Men mag pas aanvallen als bepaalde kenmerken van de positie dit motiveren, dus als een voldoend aantal kleine voordelen verzameld zijn. De Tsjecho-Slowaak Steinitz demonstreerde zijn théorie Als de stelling rijp is, mag en moet men aanvallen in een on- vergetelijke partij tegen Tschi- garin. Zwart Tschigarin e7—e5 Wit Steinitz 1. e2—e4 Pgl-f3 Lfl—b5 d2—d3 c2—c3 Pbl—d2 Pd2—fl Wit stelt Pb8—c6 Pg8f6 d7—d6 g7 g6 Lf8-g7 zijn rochade uit, om zo spoedig mogelijk te kun- profiteren van de zwakte van de zwarte Koningsvleugel. 7 .0—0 8. Lb5a4 Pf6-d7 9. Pfl—e3 Pd7c5 10. La4c2 Wit wil zijn belangrijke loper behouden. 10 .Pc5 - e6 11. h2h4 Het gunstig oogenblik voor de aanval is aangebroken 11 .Pc6—e7 12. h4h5 d6d5 t' Oewone recept Zwart tracht de vleugelaanval te pareren met een actie in het centrum. 13. h5Xg6 14. e4Xd5 15. Pe3Xd5 16. Lc2b3 Wit profiteert al flinke loper. 18. 17. Ddle2 18. Lcle3 19. 0-0-0 20. De2—fl Wit zet zijn quent door. 20 . 21. d3—d4 22. Pf3Xd4 23. TdlXd4! 24. ThlXh7+ f7Xg6 Pe7Xd5 Dd8Xd5 van zijn Dd5—c6 Lc8—d7 Kg8—h8 Ta8-e8 aùnval conse- 25. Dflh 1 f 26. Le3—h6f 27. Dhl— h4f 28. Dh4Xd4f a7—a5 e5Xd4 Lg7Xd4 Pe6Xd4 Kh8Xh7 Gedwongen. Kh7—g7 Kg7—f6 Kf6e5 Ke5-f5 29. Dd4f4 schaakmat. BURGERLIJKEN STAND. SAPPEMEER. 9-15 Augs. Geboren en ondertr. Geene. Getrouwd Willem Buining en Lukkina Huizing, beiden van Sappemeer. Overleden Antje Perdon, oud 53 j., ongehuwd. HOOGEZAND, 9—15 Aug. Geboren Geessina, d. v. Kor- nelis Pot en Barbera v. Sloten, Foxhol Jan, z. v. Derk Ho- genberg en Sijke Zwaneveld, Westerbroek Engeltje, d. v. Remko Stol en Eltje Abee, van Royenstraat, Kropswolde Gerrit, z. v. Jan Vegter en Assina Swiers, Hoogezand. Ondertrouwd en overleden geene. Gehuwd Ate Hollander en Grietje Oosting Kornelis Wolt- huis en Talline Mulder; Jan Bartels en Trijntje de Boer; Hendricus Egbert Verver en Martje Bosma. SLOCHTEREN, 9-15 Aug. Geboren: Tamme, z. v. T; Fluks en A. B. Blaauw, Hélium Henderik Albertus, z. v. L, Westerhuis en A. Tuinema. Siddeburen; Alje Hendrik, z. v. A. Zantinge en G. Dopma, Hélium Jan, z. v. D. Spakman en W. Swalve, Kolham. Ondertrouwd P. Uildersma, Siddeburen, en M. Akkerman, Hélium H. Snijder, Schild- wolde, en A. Vink, Siddeburen. Getrouwd H. Olthof, Hark- stede en A. Kooi, Kolham H. Nieuwold, Slochteren en T. Haan, Slochteren. Overleden|: Niklaas Dusink, oud 86 j. weduwn. v. A. Vos, Foxham Jan Scheltens, oud 71 j. bngeh., Schildwolde Auke Veenkanp, oud 75 j. wed. v. H. Boerema, Lageland. ZONDAG 18 Aug. 1935 Herv. Gem. Hoogezand v.m. 10 uur de heer H. F. C. de Boer, Cand. t. d. H. D. Sappemeer: v.m. 10 uur ds. J. Nijenhuis Ockhuizen. Kielwindeweer v.m. 10 u. geen dienst. Kropswolde: v.m. 10 uur ds. Wasch. Westerbroek: v.m. 10 uur geen dienst. Middelbert n.m. 7uur ds. J. Nijenhuis Ockhuizen. Kolham: v.m. 9.— uur o.t. ds. Dokter. Slochteren v.m. 9.30 uur (o. t.) ds. Kwint. Schildwolde v.m. 9.30 uur ds. Siega. Hélium v.m. 9.30 uur o.t. ds. Politiek. Noordbroek geen dienst wegens kerkrestauratie. Zuidbroek v.m. 9.30 uur ds. Sevenster. Doopsgez. Gem. Sappemeer: v.m. 10 uur ds. v. d. Veer, van Zijldijk. Geref. Kerk. Sappemeer v.m. 9.30 uur cand. J. van Eerden, van Gro- ningen. N.m. 5 uur dezelfde. Evang. in en ten bate der Ned. Herv. Kerk Winkelhoek-Sappemeer v m 10 uur de heer Faber. N.m. 5 uur dezelfde. Schaaphok v.m. 9.30 uur de heer Hellendoorn. Noordbroek: n.m. 7.— uur de heer Joh. Baaij. N.m. 2 uur Zondagschool. Stootshorn v,m. 9.30 uur de heer Joh. Baaij. N.m. 2 uur Zondagsschool. Bapt. Gem. Hoogezand Beukemastraat v.m. 9.30 uur de heer Reinholdt N.m. 5 uur Doop en H.A. N.m. 7.30 Jongel. Verg. Woensdag n.m. 7.30 uur Bidstond. IMaatselijb Nieuw». Sappemeer. Ieder Neder- lander wordt geacht de wet te kennen. Nu heeft het in de laatste jaren zooveel verorde- ningen geregend, niet het minst op verkeersgebied, dat het soms een toer is te weten, wat men wel en wat men niet moet doen. Strenge handhaving dier verordeningen zou dan ook heel wat meer delinquen- ten voor den rechter brengen als thans geschiedt. Tochloo- pen er nog verscheidene tegen de lamp, wat blijkt uit het volgende lijstje van vonnissen van het kantongerecht te Zuid broek, en dat alleen van deze week en uit deze omgeving. Wegens rijden met een on- ingeschreven motorrijtuig G. S. te Sappemeer tôt f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Wegens rijden met een rijwiel zonder rem, reflector en licht: J. v. D. te Hoogezand tôt f 7.50 boete of 9 d. h. Wegens rijden met een rijwiel zonder licht en reflector H. W. te Hoogezand tôt f 5 boete of 6 dagen h. Wegens rijden met een rijwiel zonder bel en reflector J. K. te Kiel tôt f 5 boete of6d. h. Wegens rijden met een motor rijtuig zonder spiegel G. S. te Sappemeer tôt f 4 boete of 4 dagen h. Wegens overtreding der Ar- baidswet (een persoon beneden den leeltijd van 16 jaar een „bakfiets" laten besturenj E. K te Borgercompagnie tôt f 3 boete of 3 d. h. Wegens rijden zonder licht: W. v. d. S te Kiel tôt f 2.50 boete of 1 week tuchtschool W. A. en E. W te Hoogezand tôt f 2.50 boete of 3 dagen h. Wegens rijden zonder bel G. M. te Sappemeer tôt f2 50 boete of 3 dagen h. Wegens overtreding van de Kieswet J. D., H. P. en H. P. te Foxhol, A. S. te Kropswolde, J. H S. te Hoogezand tôt f 1 boete of 1 dag h. A. P. te Kalkwijk, verdacht van dezelfde overtreding, werd van rechtsvervolging ontslagen. De hoofdcommissaris van politie van Amsterdam ontraadt het in relatie treden met het technisch bureau van veilig- heidsapparaten „De Magneet", gevestigd Schollenbrugstraat 1311 te Amsterdam. De eigenaars dezeronderneming Fred. Georg Ter Horst en Joh. Moné ver- koopen tegen contante betaling aan winkeliers enz. busjes ruitenwas, merk „Plus clear" en stellen deze winkeliers z. g. aan tôt alleenvertegenwoordi- gers voor een bepaalde streek, onder toezegging dat de was, welke zij eventueel niet aan den man kunnen brengen na verloop van zekeren tijd, tegen kostenden prijs teruggegeven kan worden. Hetproduct vol- doet niet aan de verwachtin- gen en de eigenaren van de „Magneet"onttrekkenzich door alierlei trucs aan hun belofte tôt terugnemen der niet ver- kochte was. Reeds vroeger zijn hier in de omgeving verschillende win keliers van dergelijke praktij- ken het slachtoffer geworden. Een mooien dag hadden ze voor zich, een twaalftal jongelui van het personeel van de Victoria-maatschappij alhier, van wie een viertal mannelijke. Reeds vroeg waren ze Donder- dagochtend bij het prachtige weer er in de beste stemming voor een pleiziertocht op uit- getogen. Maar ver ging de reis niet. Een kleinigheid was oorzaak, dat in de buurt van Scholten's fabrieken te Foxhol de feestvreugde wreed werd verstoord De 15Jarige Aaltje Damhof, wonende Wilhelmina- straat alhier, bracht daar 't was toen ongeveer half negen een groet aan een kennis, vergat daardoor even 'tstuur, kwam in botsing met het meisje dat naast haar reed en viel, juist toen een truck met trailer, bestuurd door A. de Vries van Winschoten, naderde. Helaas kroop ze in haar angst ook nog naar links en toen was een ongeval niet meer te ver mijden, ondanks het feit, dat de bestuurder aile mogelijke moeite deed om dit te voor- komen. Het gelukte hem nog het voorwiel van den trailer langs haar heen te krijgen, doch het achterwiel van den leegen tractor ging over haar heen. Groote ontsteltenis. Da- delijk werd dr. de Jong op- gebeld, die spoedig ter plaatse was. Deze vond voorloopig wel geen afwijkingen, doch vond 't toch wenschelijk, dat het slachtoffer naar 't Acad. Ziekenhuis werd vervoerd, het- geen later per Groene Kruis- auto geschiedde. Ook de maréchaussée kwam om een onderzoek in te stellen, nadat men eerst tevergeefs den gemeenteveldwachter Mellink had gewaarschuwd, welke ziek is, terwijl zijn buurman de rijks- veldwachter Kuit verlof heeft. Hoogezand. In ,t hôtel Faber is een vergadering ge- houden van 't Comité voor den autotocht van Ouden van Dagen, welke werd geleid door den heer D. Postma, voorzit- ter. Deze bracht een woord van dank aan allen, die op eenigerlei tôt het welslagen hebben bijdragen, in het bij- zonder tôt zijn medeleden van het Dag. Bestuur, nu door andere drukke bezigheden zijn actie voor deze sympathieke zaak zeer beperkt geworden. De penningmeester de heer J. v. d. Werff, bracht verslag uit van zijn beheer. Na be- hoorlijke contrôle door een Commissie van drie leden werd zijn rekening en verant- woording goedgekeurd, waarna met dankbetuiging décharge volgde. Er bleek een klein voordeelig saldo te zijn, zoo- dat de laatste tocht ook in financieel opzicht aile voldoe- ning wekt. Onze vroegere plaatsge- noot, de heer A. Wever, thans onderwijzer aan de o. 1. school te Oudeschans (Bellingwolde), is Donderdag te Groningen geslaagd voor de hoofdacte. Mej Schnuck, wonende Hesselingslaan te Westerbroek was per fiets een dagje met een paar kinderen uit geweest. Te ruim 5 uur waren ze hier op de Verlingde Hoofdstraat op weg naar huis Voorop- reden de kinderen. 't Was den geheelen tijd goed gegaan, maar voor de rijwielzaak van den heer J. Smith liep het mis. Wel reden allen behoorlijk aan den rechterkant van den weg maar vermoedelijk door- dat de moeder het achterwiel raakte van het rijwiel voor haar, zwenkte zij plots naar links, juist op het moment, dat de vrachtauto van den heer Pinkster van Scheemda haar passeerde, die overigens een kalm gangetje had en eveneens rechts reed. Zij botste tegen het achterspatbord of de as op en sloeg neer. Ze had een groote barstwond boven het linkeroog en werd binnengebracht bij de heer Smith. Daar kwam dadelijk iemand, die haar bracht naar dr. Blonk, welke haar verbond. Inmiddels werd ook haar man Evert Schnuck opgehaald en la ter werden beiden welwillend eveneens per auto naar huis gebracht. Een treurig einde van een prettig uitstapje. De politie zag feitelijk het ongeval gebeuren en stelde dadelijk een onderzoek in. Haar conclusie was, dat den bestuur der geen schuld treft. Kalkwijk. De stoomdorsch- machine van „Nooit Gedacht" moest verhuizen van het eene erf naar een ander, waarheen ze per zolderschuit, die hier in het Diep lag, zou worden vervoerd. De werkiui, bij de machine werkzaam, lieten als gewoonlijk de machine, die haar eindpunt was genaderd, vieren aan touwen, welke ge- slagen waren om een paal van ongeveer 1/2 M. middellijn, die op het erf stond. Watnieinand had voorzien. Plotseling brak de paal die van binnen voos bleek en de zware machine, niet meer te houden, stortte in het water. 't Liep best af er kwamen geen andere on- gelukken van. Toen de machi ne weer gelicht was, bleek de tuimeling haar geen goed te hebben gedaan. Ze was vrijwel onbruikbaar geworden, waarom het bestuur maar dadelijk een nieuwe heeft besteld. Daartoe bestonden toch reeds sedert geruimen tijd plannen. Door het bad van het oude machine is de uitvoering alleen verhaast. Borgercompagnie. Het zoon- tje van de kleermaker Ploeger alhier liep tusschen twee ge- laden korenwagens in, plotse ling kwam hij er tusschen weg en liep de weg op zonder omkijken. Een auto passeerde en reed hem aan. Dr. Goedhuis constateerde een hersenschud- ding. ADVERTENTIEN. ARTS mZ -"In kende wenscht tmiK!namens den Heer L F. MARRINK te Wes terbroek, op Maandag 26 Aug. 1935 des namiddags 6 uur in het café HUISMAN te Westerbroek, o n g. van B. enW. aan da Groningerweg te Westerbroek. BE3TEK met TEEKEN1NG vanaf Maandag 19 Aug. ver- krijgbaar (zoolang de voorraad streki) f 11.50 per stel, toez. ptr post f 11.70. RESTITUTiE bij weder in- levering op den dag van aan- besteding f 10.00. Inlichtingen elken werkdag (uitgezonderd des Zaterdags van vijf tôt 7 uur, ten kao- tore van de Architect. Hoogezand, Aug. 1935. C. H. liITERDIJK, Architect G D. A. DOOR HERMAN van LINDEN Frits Groenau was een van die tallooze jonge mannen, die noch productief noch een volslagen leeg- looper, intelligent noch dom, mooi noch leelijk, dus verdienstelijk noch verwerpelijk, in elk geval echter volmaakt élégant zijn. Daar Frits Groenau's vader een rijk fabrikant was, leidde de jonge man een gemakkelijk leventje. De onbeduidendheid van hun zoonwas den ouders een doorn in het oog. Vader Groenau moest telkens met strenge hand ingrijpen bij de vele afdwalingen van zijn zoon, die moeder Groenau symptomen der jeugd placht te noemen. Doch Va der Groenau moest dikwijls op reis, al was het slechts voor een enkelen dag. In zijn afwezigheid had de zoon dan weer vrij spel en kon zijn overmoed zich uitleven. Frits Groenau's grootste genoegen, door hem zelf zijn „hartstocht" ge- noemd, bestond hierin, dat hij zijn vaders schitterend azuurblauw ge- akte auto uit de garage haalde, om ef mee langs de boulevards te gaan Jlaneeren" en aardige jonge meisjes voor een tochtje uit te noodigen. Dit plezier kon hij zich echter alleen veroorlooven, als zijn vader voor een langere reis met spoor of vlieg- tuig uit de stad was. Nu was de fabrikant Groenau sinds vier dagen in Kopenhagen. Zoonlief benutte den tijd goed. El ken middag kon men Frits Groenau langs den langen, breeden K.-bou- levard zien rijden en elk der vier middagen vond hij de gewillige, gemakkelijke, blozende avontuurtjes, die zijn luchthartig verlangen be- vredigden. Den vijfden middag aar- zelde de moderne Don Juan.zooals hij zich zelf vol ijdelheid noemde, nm uit te rijden, want zijn vader werd elk uur thuis verwacht. Doch de heerlijke lentelucht, die prikke- lend door de geopende vensters binnenstroomde, deed hem aile voorzichtigheid uit het oog verliezen en dus trok hij er weer op uit. Als steeds zeer zorgvuldig gekleed, met gele handschoenen aan en de stroo- hoed uitdagend op den veroveraars- kop, reed hij naar de K.-allee. Deze laan was een van de hoofdverkeers- wegen van de stad, doch tegelijk een typische flaneerlaan. Toen Frits in het zegeperk was aangekomen, hield hij als steeds zijn tempo wat in. Hij reed immers niet met de auto om snel ergens te komen, voor hem was de mooie, lange wagen slechts het midden tôt het doel, het lokaas, de uitnoodiging, het visite- kaartje als het ware van den groo- ten heer, die zich gerechtigd acht, elke bloem, die in zijn smaak valt, te plukken. Langzaam gleed de auto langs de rijen kastanjeboomen. Met dwaze waardigheid leunde de jonge dandy achterover, terwijl hij zijn best deed, zich een houding van vorstelijke nonchalance te geven. Daar werd zijn blik, die volstrekt niet noncha lant doch opgewonden zoekend was, door twee meisjes, vriendinnen blijkbaar, getroffen, die het over hem schenen te hebben. Frits Groe nau's zelfbewustzijn zwol op als een ballon. Gelukzalig reed hij langs het trottoir en verbaasde er zich in het minst niet over, dat de twee meisjes, toen hij bij hen stopte, zonder eenig tegenstreven op zijn uitnoodiging instapten en zelf het portier openden, zoodat hij zelfs geen hand behoefde uit te steken. Een zelfgenoegzaam lachje gleed er over zijn goedgeschoren gezicht de meisjes waren nog knap bovendien. De wagen suisde de K-allee uit, naar den rand van de stad toe. Nu was het geen flaneeren meer, nu moest hij zich als een vlot autobe- stuurder laten kennen. Frits Groe nau had de meisjes heelemaal niet gevraagd, waar ze eigenlijk heen wilden zijn heerschersstandpunt deed hem die vraag overbodig toe- schijnen. Hij hoorde de meisjes lachen en gichelen. Ze waren zeker niet gewend aan autorijden, de kleintjes, dacht Frits Groenau. De laatste huizen van de stad kwamen in het gezicht. Toen voelde hij zich eensklaps energiek door een meis- jeshand op den schouder getikt. Meer verschrikt dan eigenlijk gepast was, liet Frits den wagen stoppen en draaide zich nieuwsgierig om. Een van zijn beide passagiers, een slank meisje met donker haar en levendige oogen, zei vlug „Waar- heen brengt u ons eigenlijk, Mijn heer?" „Nu, waar men zoo in de lente maar heen gaat, naar bosch enhei- de", antwoordde de vlotte automo- bilist-en kwam zichzelf erggeestig voor. „Uitstekend", zei het meisje, Mmaar de banketbakker, dien u daar ziet, zal voorloopig wel de laatste zijn. Haalt u ons daarom alstublieft nog wat lekkers". „0, heb ik mij zulke snoepsters op den hais ge- haald", wou Frits Groenau grappig zijn, „nu, op een paar taartjes komt het bij mij niet aan". „Dat is heel edelmoedig van u, Mijnheer", zei het mooie donkere meisje en keek haar blonde vrien- din ernstig aan. Frits Groenau stapte uit en ging naar de banketbakkerszaak aan den overkant. Het gelach van de beide meisjes, een vroolijk, veelbelovend gelach klonk zilver-klaterend ach ter hem aan en hij verhaastte zijn schreden. Dat zou zeker een pretti- ge middag worden. Jammer genoeg stond de winkel vol met klanten, zoodat Frits Groe nau wel vijf minuten moest wachten. Toen hij den winkel uitkwam, met twee pakjes onder zijn arm, dacht hij het van schrik te besterven. De lekkernijen vielen op de straatsteenen. De zon verduisterde voor zijn oogen, al was het midden op den dag. De dood scheen nabij. Leeg en verlaten lag daar de laan Zijn vaders trots, de lange, azuur- blauwe auto, fonkelde niet meer voor zijn oogen hij was verdwenen, gestolen door de twee lachende, brutale dievegges. Met wankele schreden, voor de eerste maal te voet door de K.-allee, ging Frits Groenau op weg naar huis. Naden- ken moest hij nu en handelen - on- gewone bezigheden voor Frits Groe nau. |Doch dit was nog slechts het begin. Met zachte stem deed Frits Groe nau aangifte bij de politie. De blik van den beambte stàk. Schaamte over zijn domme lichtzinnigheid kroop in hem omhoog. Toen beide hij zijn huis op. Doch toen hij de stem van zijn vader hoorde, die dus toch al was thuis gekomen, haakte hij onmiddelijk af. Het stond nu bij hem vast, dat hij zich voorloopig niet thuis kon vertoonen zoo'n held was Frits Groenau niet. Zijn vader kon vreeselijk zijn in zijn toorn en hoe hij het verlies van zijn auto zou opnemen, daar kon Frits zich eenvoudig geen voorstelling van ma- ken. Dus ging hij naar het station en schreef een expresbrief aan zijn vader, opdat deze tenminste van- daag nog van het ongeluk op de hoogte gesteld zou zijn. Toen stap te de vluchteling in een D-trein en reed ver weg, den heelen nacht door, tôt ver in het Zuiden van het land. Geld had hij ternauwernood, moge- lijkheden om er aan te komen slechts één zijn beide ringen verpanden. De opbrengst zou hoogstens voor veertien dagen toereikend zijn. Na drie dagen schreef Frits Groe nau naar huis en vroeg of de ge stolen auto al door de politie was teruggevonden. Er kwam geen ant woord. Ook dit was een antwoord en het liet zelfs aan duidelijkheid niets te wenschen over. Een week later schreef hij weer. Aangeteekend. Weerzwijgen. Frits Groenau's geld slonk zien- deroogen. Radeloos zat de schuldi- ge in de vreemde plaats en ver- wenschte zich zelf en zijn lot. De dandy kreeg menschelijke gevoelens over zich. De nood strekte haar dorre vingers reeds naar hem uit. Er kwamen dagen met slechts één maaltijd. Toen schreef Frits Groenau aan zijn moeder. Vier weken waren er intusschen verloopen. De brief aan zijn moeder had succès, zooals meestal met brieven het geval is. Telegrafisch kwam er geld en het bevel om terug te komen. Als arm- zallige verloren zoon reed de dandy Frits Groenau, nu geheel murw ge- maakt en op weg een mensch te worden, naar het ouderlijk huis te- rug. De moeder was juist niet thuis, toen de jeugdige zondaar de woning binnentrad. Doch zijn vader was er. Met koud gelaat zat hij achter zijn bureau-ministre. Hij gaf zijn zoon geen hand. „Is de wagen teruggevonden vroeg Frits Groenau aarzelend. De fabrikant trok een lade open, nam er een brief uit en reikte die zwijgend zijn zoon over. Frits Groe nau las. Zijn oogen vlogen over het papier. Bijna was hij van zijn stoel gevallen. Op het papier stond, met de machine geschreven Voorschriften voor autobezitters op zoek naar amoureuze avonturen 1. Het bezit van een auto geeft mannen nog niet het recht, een vrouw lastig te vallen. 2. Als een man onnoozel en onsympathiek is, blijft hij dat ook op vier wielen, 3. Een autobestuurder moet sport- tief gekleed zijn, een stroohoed achter het stuur staat onmogelijk. 4. Als je niet wilt, dat je auto gestolen wordt moet je hem nooit onbeheerd laten staan. 5. Denk eraan, dat onbekenden, die je op straat hebt opgepikt je auto misschien beter kunnen besturen dan jij zelf! Frits Groenau staarde zijn vader aan, „Wat beteekent dat, vader? vroeg hij met een stem, die beefde van opwinding. Een flauw glimlachje verzachte de strenge gelaatstrekken van den fa brikant. „Heel eenvoudig, jongen" verklaarde hij, „den volgenden mor gen stond de auto buiten voor het huis, zonder dat er iets aan miste of mankeerde. Het was dus afge- sproken werk van de beide jonge dames. Ze moeten je al eenige dagen van tevoren hebben gadege- slagen en tôt de overtuiging geko men zijn, dat je rijp was voor een gevoelig lesje. Ik was het daar volko- men mee eensen daarom hebben we je geen bericht gestuurd. Voor het „aandenken", dat je daar in de hand houdt, moet je de dievegges maar gaan bedanken". Ja," zei Frits Groenau vastbe- sloten, „en dat zal ik doen ook 1" Bravo, m'n jongen," zei de fa brikant en gaf hem thans de hand. Frits Groenau ging niet meer uit op de elegante avonturen. Hij reed heelemaal niet meer met zijn vaders auto. De les deed zijn uitwerking. Doch hij ging van nu af aan dik wijls naar de K. -allee, maar niet anders dan te voet en wandelde daar in de hoop, de beide meisjes, die hem zoo'n heilzame les hadden gegeven, nog eens te ontmoeten. Hij zag ze echter nooit meer. Ze waren zeker maar op doorreis in de stad geweest. (Nadruk Verboden.) Ljm. DOOR

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1935 | | pagina 2