8 1 E. HOI T/1ET DE MEESTER worden SPOEDIGi NETJES» on tegen de laagste prijzen geleverd door f Een Advertentie gelpaatst in dit Blad moet U ongetwijfeld het meeste succès geven, daar Uwe advertentie in 8000gezinnen gelezen wordt jM yj BENI CICH «g* door J. S. M Moede Fermlt, feuill -H r h d et m v;' o 11 vu eu be ucry ZIET I WENSCHT EENWELC UW 01 Uw af.p Geen ha laat C U een van HOL ker van trouwbaa ker van duidelijki mooi en model wekker voordeelij maar een Oa de weg... ko ker bij H( HOOGEZAiy MARTENSU geeft Uwe kind voed W'>rmmidd( Worlelboer's W ders 85 cent blj Ap< en Drogisten. Jacoba Maria Wo Laurence wilde haar vertellen, dat zij zich heelemaal niet behoefde toen zij al dôor een achl vertrek verlaten had. H zich nu eens om en zag aardige vertrek om zich was al even ouderwetsc trekkelijk als de restvan De wanden waren betim eiken paneelen, waarop nIte rnIatî on!al£ VG0U^>I50ND voor VGÊDE EN VBUHÊH) QC06P US. Lc4Xb5 Pg8—f6 Pgl—13 Dh4—h6 d2d3 Pf6h5 Pf3— h4 Dh6g5 Ph4f5 c7c6 g2 g4 Ph5-f6 Thl-gl Hiermee brengt wit een officiers- offer om de vijandelijke dame in 't nauw te brengen en verder vrolijk te kunnen aanvallen. Moderne Kenau's(?) In het Orgaan van den Na- tionalen Bond van Verplegenden troffen we een klacht aan van een verpleegster, die het be- zigen van vuurwapenen o.i. terecht als een blamage voor het beroep beschouwt. De schrijfster van dit stukje merkt op: „Wanneer een vrouw het vak van verpleegster kiest, verklaart zij daarmee openlijk, dat zij „strijdster voor het leven" wil zijn." Uit het stukje nemen wij het volgende over Op de fotopagina van het Handelsblad, avond 15 Juli j.l., worden wij verrast door een plaatje, waarop door wel ieder, die het zag, een of ander commentaar werd gegeven. Het is een snapshot tijdens den jongsten Landdag der vrouwelijke leden van de Vrijw. Burgerwacht te Maastricht, waarbij een schietwedstrijd werd gehouden. Als specimen werden gekozen.twee ver- leegsters in sportieven stand, aandachtig mikkend met het vuurwapen in haar hand. Het Algemeen Handelsblad gaf ten minste als onderschrift „Moderne Kenau's in actie." Het zij mij vergund, collega's, deze vertooning in diepe ver- ontwaardiging een blamage voor ons beroep te noemen. Derhalve wil de schrijfster haar collega's voorstellen Protest aan te tekenen tegen deze openlijke blamage, door enkelen ons beroep aangedaan. Te dezer zake heeft de redactie van het blad zich gewend tôt den Commandant van de Vrijwillige Burgerwacht te Amsterdam, die zeide, dat ook hem de bewuste foto zéér onaangenaam getroffen had. c6Xb5 Dg5g6 Dg6—g5 te nemen met winst van de h2h4 h4h5 Dd 1 f3 Wit dreigt f4 de loper met zwarte dame. Pf6— g8 Qedwongen, om de dame te redden. Le IX14 Dg5f6 Pblc3 Wit is thans geheel ontwik- keld en heeft door zijn drei- gingen zwart belet, dit te kunnen doen. Lf8c5 Pc3d5 Df6Xb2 Lf4—do Db2Xalf Kf 1e2 Lc5Xgl Zwart is al te veel op materi- eel voordeel bedacht. e4e5 Nu kan de zwarte dame g7 niet meer dekken Pb8—a6 Pf5Xg7+ Ke8d8 Df3-f6 Pg8Xf6 Ld6e7f Een zeldzaam mooi slot, dat het geweldig combinatietalent van den beroemden schaker Adolf Anderssen duidelijk de- monstreert. Scharmer-Harkstede N.m. 7 uur (pl. t.) ds. Rensink. Kolham: v-m. 9.uur o.t. ds. Dokter. Slochteren v.m. 9.30 uur (o. t.) ds. Kwint. Schildwolde v.m. 9.30 uur ds. Siega. Hélium n.m. 6.30 uur o.t. ds. Politiek. Siddeburen v.m. 9l/s uur ds. de Vries. N.m. 7 u. de heer La Brijn. Noordbroek geen dienst. Zuidbroek v.m. 9.30 uur ds. Sevenster. Doopsgez. Gem. Sappemeer: v.m. 10 uur geen dienst. Geref. Kerk. Sappemeer v.m. 9.30 uur ds. J. Spoelstra van Anna Jac. Polder. N.m. 5 uur dezelfde. Evang. in en ten bate der Ned. Herv. Kerk Winkelhoek-Sappemeer v.m 9i/2 uur de heer Faber. N.m. 5 uur dezelfde. Schaaphok v.m. 9.30 uur de heer Hellendoorn. Noordbroek n.m. 7.uur de heer Joh. Baaij. N.m. 2 uur Zondagschool. Stootshorn v.m. 9.30 uur de heer Joh. Baaij. N.m. 2 uur Zondagsschool. Bapt. Gem. Hoogezand Beukemastraat v.m. 9.30 uur de heer Reinholdt N.m. 5 uur dezelfde. N.m. 7.30 Jongel. Verg. Woensdag n.m. 7.30 uur Bidstond. BURGERL1JKEN STAND. SAPPEMEER, 16—22 Aug. Geboren Wilhelmus Josephus en Wilhelmina Catharina, z. en d. v. Harmannus Mattheus Kerdijk en Margaretha Har- manna de Wit Jemke, z. v. Jan Smid en Annechien van der Laan. Ondertrouwd, gehuwd en overleden geene. Plaatselijk Nleuwc. Officieele Mededeeling. D. O. S. Met het 00g op de a.s. Athletiekwedstrijden op 8 Sept, worden de leden verzocht, ge- regeld de lessen bij te wonen. 22 Sept, en 6 Oct. wandel- tochten. Liefhebbers houden dus deze Zondagen vrij. Voor- waarden en inschrijving hier- voor zal binnenkort worden bekend gemaakt. Het Bestuur. SCHAAKRUBRIEK. In de beide voorgaande rubrieken hebben we gezien, dat de grootmeester in het schaken, Steinitz 1836—1900, de théorie op logische grond- slag heeft gebaseerd. Vandaar dat een zijner voornaamste grondstellingen luidt Trek slechts ten aanval als de stel- ling er rijp voor is. Al hebben voorafgaande schaakgenieën nimmer zoo'n hoogstaande théorie verkon- digd, toch hebben ook zij wel bewonderenswaardige partijen ten beste gegeven. De schaakgeweldenaar Adolf Anderssen 1818—1879, die het als vanzelf sprekend beschouw- de, dat men zo spoedig ino- gelijk de vijandelijke stelling onder vuur moest nemen, le- verde eens de zogenaamde „onsterfelijke partij" in 1851 op een schaaktournooi te Londen. A. Anderssen Kieseritsky Wit. Zwart. e2e4 e7-e5 f2—f4 e5Xf4 Lflc4 Dd8—h4| Kel-fl Niettegenstaande wit gedwon- gen is de rochade op te geven, staat de koning op fl buiten- gèwoon veilig. ^5 't Gewone recept Een tegen- gambiet, dat ten doel heeft, de loper van f7 af te leiden en zichzelf trachten te ontwik- kelen. HOOGEZAND, 16—22 Aug. Geboren Roelofke, d. v. Klaas Rugge en Zwaantje van der Molen, Kropswolde, van Royen- straat Anthonius, z. v. Ferdi- nandus Vermeeren, en Adriana Rosier, Martenshoek Willem, z.v. Hindrik Velthuis en Geertje Addens, Martenshoek Wilhel- mina Jacoba, en Berend, z. en d. v. Berend Tooms en Wilhel mina J. van der Poel, Lula Ida, d. v. Borchert van Sloten, en Fennegien Kruissel, Martens hoek. Gehuwd Harmannus Bern. Scholte en Johanna Cath. M. Heller. Overleden Willen Hartman, oud 82 jaren, echtgenoot van Martha Brinkman Abraham Wilkens, oud 59 jaren, wedn. van Grietje Idema. SLOCHTEREN, 16-22 Aug. Geboren: Derk, z. v. S. T. Zeeman en H. Groeneveld, Siddeburen; Lodewijk, z. v. G. Scholtens en K. A. Brust, Kolham Lupkea Christina, d.v. J. Lambeck en A. Snakenborg, Kolham Oltman, z. v. W. Ak- kerman enH. Diekmann, Schild wolde Jacob, z y. D. Fol- kersma en J A. Smid, Schild wolde Frederik, z. v. A. Pel- grim en A. B. Blaauw, Sidde buren. Ondertrouwd O. van der Laan, 't Waar (Gem. Scheemda) en A. C. Slachter, Schildwolde. Getrouwd Geene. Overleden Hendrik Hende- rikus Schepel, oud 16 maand z. v. P. G. Schepel en S. T. Zwaneveld, Schildwolde. PRED1KBE (JRTEN Sappemeer. Schipper Lever zou Donderdagnamiddag een 1 leegen wagen, waarvoor een paard, op de Zuiderstraat bij het bruggetje over Jager's kolk laten draaien. 't Liep mis. Al draaiende kwamen paard en wagen in het Winschoter- diep. Rappe handen waren da- delijk om eerst het beest te helpen, dat daarvoor onder het bruggetje door getrokken werd en dan werd de wagen op den wal gehaald. 't Liep met eenige materieele schade af. i Op het zangconcours te Hoogkerk heeft „Halleluja", alhier, met 228 p. een lenprijs behaald in de afdeeling-Uit- muntendheid. Met ingang van 13 Aug. is aangewezen als beheerder j van het P.T.T.-kantoor te Sap- pemeer, de heer P. Cellarius, I commies P.T.T.te Winschoten. ZONDAG 25 Aug. 1935 Herv. Gem. Hoogezand v.m. 10 uur geen dienst. Sappemeer v.m. 10 uur ds. J. Nijenhuis Ockhuizen. Kielwindeweer v.m. 10 u. ds. Wasch. Kropswolde v.m. 10 uur geen dienst. Westerbroek v.m. 10 uur de heer v. d. Houten. Engelbert v m. 10— uur ds. Kruizinga. Middelbert: n.m. 7— uur ds. J. Nijenhuis Ockhuizen. De Rijwielplaatjescon- trole heeft hier deze week eenige slachtoffers gemaakt. De meesten waren wel in het bezit van een plaatje, doch hadden 't niet zichtbaar be- vestigd op hun jas of aan hun rijwiel. Slechts deze twee wij- zen voldoen aan de eischen van de wet. Wij meenen goed te doen daarop nog eens de aandacht te vestigen. Hoogezand. Geslaagd voor het le gedeelte-notarieel exa men onze vroegere plaatsgenoot de heer B. Diephuis, thans te Purmerend. Er is geen venijniger en verderfelijker wapen dan de lastertong, en 't ellendigste is nog wel, dat daartegen vrijwel nooit verweer is. Dit ervaart de heer v. d. Ploeg de laatste drie jaren telkens weer in de Augustusmaand ongeveer. Dan duiken verschrikkelijke verha- len over Gado-ongevallen op. Ieder zal zich nog herinneren de verschrikkelijke angst, die ouders hier eenige uren hebben doorstaan, toen als een loopend vuurtje 't bericht door de om- geving ging, dat de bus met schoolkinderen van de kom- school op hun pleizierreisje te water was geraakt en eenige slachtoffers waren gevallen. Nu is er weer een dergelijk bericht in omloop en heet het dat een voile Gado-bus te water is geraakt en dat daarbij zes persottert zijn verdronken. Onnoodig te zeggen, dat dit bericht van a tôt z gelogen is. Wie lanceert die berichten Komen ze van een sensatie- wellusteling of zijn ze de booze vruchten van nijd en afgunst Hoe dit zij, ieder weldenkend mensch verafschuwt ze en zou niets liever wenschen dan dat de dader zijn gerechte straf ontving. In de Vrijdagmiddag onder leiding van den heer J. G. Topper, voorz. in het hôtel Faber gehouden druk- bezochte aandeelhoudersver- gadering van de Coôp. Aard- appelmeelfabriek „De Een- dracht" te Dwars in de weg, werd na een uitvoerige uit- eenzetting van de voorzitter met algemeene stemmen he- sloten tôt concentratie van het bedrijf met dat van de Coôp. Aardappelmeelfabriek „De Toekomst" te Nieuwcompagnie Een aanbod van de firma W. A. Scholten werd na am- pele bespreking verworpen. Met op twee na algemeene stemmen besloot de gisteren- middag in het Café Broekema te Nieuwcompagnie gehouden aandeelhoudersvergadering van „De Toekomst" op vooistel van het bestuur eveneens tôt centralisatie van het bedrijf met dat van „De Eendracht". Zooals bekend zullen nu de aardappelen van de aandeel- honders van Eendracht" aan „De Toekomst" worden ver- werkt, Auto-ongeluk te Slochteren. Donderdagmiddag omstreeks half drie kwam de vracht-auto van de N.V. Jonker, bouw- materialen, met een vracht steenen van uit Slochteren, om zich naar Noordbroek te begeven. Ter hoogte waar het Slochterbosch de weg raakt, zou de bestuurder, de heer Gorter, de leege vracht-auto van den heer Bosma uit Stads- kanaal (tôt voor kort nog in het bezit van den heer F. v. d. Laan te Siddeburen), die met een flinke snelheid van de richting Noordbroek kwam, hebben moeten passeeren. Volgens een ooggetuige was de Groninger auto door de bocht naar links gegaan, zoo- dat de bestuurder van de leege wagen geen gelegenheid kreeg om rechts voorbij te gaan, en recht op de andere zou zijn ingereden, had hij niet de tegenwoordigheid van geest gehad om op het laatste oogen- blik het stuur naar links te gooien, zoodat de wagens el- kaar nauwelijks raakten en de heer G., die steeds meer links had gehouden, rakelings langs een boom reed, zoodat de heele truck in elkaar werd gedrukt. Een wonder mag worden genoemd, dat de be stuurder gespaard bleef. Van een en ander werd dadel^k proces-verbaal opge- maakt door den heer Jaarda, rijksveldwachter te Slochteren, terwijl ook de verkeersbrigade te Groningen werd gewaar- schuwd, die om half zeven echter nog niet ter plaatse was. Volgens den heer G. is de N.V. Jonker niet tegen ongelukken verzekerd. droogte, in brand was geraakt. De brandweer, die onmid- dellijk in kennis werd gesteld heeft er zich in allerijl heen- begeven. Kalkwyk. Tôt tijd. onder- wijzeres aan de o. 1. school te Boven-Kalkwijk is benoemd mej. Z. Wolthuis, wachtgeldster te Harkstede. Kolham. Voor het te Gro ningen gehouden examen voor Hoofdacte zijn o.m. geslaagd de heeren T. Tilstra, onderw. alhier en R. Freije, onderwijzer, Borgweg. Vrijdagmiddag werd de gemeente-opzichter, de heer K. Buitenkamp, telefonisch gewaarschuwd dat de Spoor dijk te Engelbert, waarschijn- lijk door de aanhoudende Plaatsing van arbeiders in de Tuinbouwbedrijven. Moest in de vergadering voor plaatsing van arbeiders in de landbouwbedrijven, voor eenige weken in het hôtel Faber te Hoogezand gehouden, de voorzitter, burgemeester Bartels, op een desbetreffende vraag mededeelen, dat wat de plaatsing van arbeiders in de tuinbouwbedrijven betrof het gemeentebestuur nog niet vol- doende was georienteerd de toezegging eraan verbinden- dend, dat in vereeniging met het gemeentebestuur van Sap pemeer het gemeentebestuur van Hoogezand zich wel zoo spoedig mogelijk om nadere gegevens tôt den Rijksinspec- teur, de heer Buiskool te Delf- zijl en zoo noodig tôt den minfster van Soc. Zaken wilde wenden thans hebben genoem- de gemeentebesturen bericht ontvangen, dat ook voor de tuinbouwbedrijven, voorloopig voor Hoogezand en Sappe meer, een regeling voor plaat sing van arbeiders in de tnin- bouwbedrijven door den mi- nister van Soc. Zaken is goed- gekeurd. De regeling die na verschillend besprekingen tus- schen genoemde autoriteiten tôt stand kwam, iseenpoging om werklooze arbeiders weer in genoemde bedrijven op te nemen. De kosten voor 50% boven 75% van een bepaald vastgesteld minimum loonbe- drag komen voor rekening van Rijk en gemeente, terwijl de overigo 50% komen voor re kening van den werkgever zelf. De normen voor het vast gesteld het minimum loonbe- drag, op verzoek van den Rijksinspecteur, door den heer G. Boer, voorz. der veiling- vereeniging „Hoogezand-Sap- pemeer, in overleg met een tiental kweekers te Hoogezand en Sappemeer ontworpen, zijn voor platglas f 0.37 per raam voor tomatenkassen f 18.56 per Are voor komkommerkassen f 2.15 per strekkende meter; voor druivenkassen f0.75 per strekkende meter en voor de voile grond cultuur f 1.84 per Arc. De uitvoering der regeling voor beide gemeenten wordt gelegd in handen van één commissie. Als lid voorz. dezer commissie hebben de gemeen tebesturen benoemd de heer G. Boer wethouder van Sap pemeer, namens de gemeente besturen, die gaarne nadere inlichtingen verstrekt, terwijl tevens een werkgever en werk- nemer zijn aangezocht in de commissie als het zitting te willen nemen. Da Nlauwe Tarwe Organisatle. Zooals ons reeds bekend was, zijn de voorschriften voor de Tarweteelt veranderd. De Tarwe Organisatie's van heden worden nu geleidelijk opgeheven, terwijl dan in het vervolg elke Ned. Tarweteler moet zijn aangesloten bij de volgende twee lichamen. 1Bij de Stichting Landbouw Crisis-Organisatie. 2. Bij de Stichting Gewes- telijke Tarwe Organisatie, die nu als nieuw wordt opgericht. Iedere Tarweteler moet dus ook zijn aangesloten bij de j Landbouw Crisis Organisatie, wat tôt nu toe geen vereischte was. Actie tegen verplichte aansluiting bij de Waterleiding. In verband met de veroor- deeling van de heeren Flommo ten Have te Scheemda en B. de Grijs te Meeden is in Groningen door het comité van actie een vergadering be- legd, waarin er nog eens uit- drukkelijk de nadruk op werd gelegd, dat de strijd in hoofd- zaak ging voor het moreele recht. Ter vergadering werd de voorstelling gewekt, als zou ir. de Glee, de directeur, een onjuiste voorstelling van zaken geven. Verder werd nog de wen- schelijkheid bepleit om den heer ten Have bij zijn hooger beroep van rechtskundige hulp te voorzien. De slanke liene. Geen rompslomp met de wasch meer in myn huis. Ik krjjg ze kant en klaar en zeer voordeelig thuis. Tip-top in orde is ze, net, als ik 't begeer. Dat ailes is het werk van „Hoogezand-Kappemeer ,r v i 0 UW HAUT TE BEg GEBRUIKT F (Nadr Dank u wel, zei zij de kruik voorhem —En nu drink ik op u Dit is de eerste maal, d bier drink in een Eng Het meisje, dat bezig vleesch op tafel te zett< verwonderd aan. Heusch, mijnheerî Ja, heusch, antwoo ce, die zijn spraakvei terug gevonden had. kind van vijf jaar Engel en gisterenavond kreeg eerst weer Engelschen de voeten. Dit is daarot dag voor mij en dit (hi zijn bord) een feestmaa Ik zal nu maar eerst i gaan snijden, mijnheer, ze —De bediende is naar h gaan om inkoopen te c u echter niet lang late hoor d'r om en nou kin 'k 'r moar zoo'n haile voest bie insteken. 't Helpt a', dat ik nou mieder eet". Ik kon mie 't lachea nait loaten, dat kon 'k ou.it. »Nee, nee, nee Huif.t mie na:t oetiachen 't Is gain verbeeldens. Z»i den zulf moar", zegt hai. »Jca, heur 1" roup ik. »Bist al slim beklonken. Goa moar zoo deur, den worst nog 'n spletige jongkerel Dam- mee scheldtn ze die nog cet veur 'n hetkespiinger, dei deur troalies vou erd wordt" »Doe mostook mindef eten, ol,"zegt Jan tegen mie. »Ik zel d'r ais over denken. Ik wil eerst zain, hou of dat mit die ofkalft", zeg ik. «Vrouwlu willen nooit gain goui- road aannemen", zegt Jan. »lk wil d'r mit volhollcn, dait wait ik hail wel". Moar anderdoags har hai zien gouie veurnem'ns al weer vergeten Hai vrat weer as 'n heukel Heb ik moar 't laifst, want ik zol mie ja tou toonen oet schoamen mouten, as menschen dammee zeggen zollen, dat mien ol vent 't nait, goud bie mie har. Men het zien eergevuil ook, net zoo goud as 'n ander, al is men den ook moar 'n dom ol bo:renmensch. door WERNER IDE. Georg Kerkebusch strijkt gedachte- loos over zijn viool. In de groote zaal zoemt het, ipreekt en lacht men, maar zelts als een verdwaalde roep t» eerklinkt, heft Kerkebusch het hoofd niet op. Hij denkt aan niets, hij ziet alleen neg maar Hij ziet Magdalene bij den in voor- jaarsgroen geiooiden berkeboomstaan, het hoofd regen den stam geleund, de oogen naar het blauw van den voor jaarshemel opgeheven Magdalene Zij werd zijn vrouw. Toen kwam Maja, hun zonneschijn, het kind, dat hun geluk volmaakt deed worden. Nu kruipt de kleine aan de voeten van de zwijgzame oude, die voor den avond de wacht overnam. Want Magdalene ligt stijf en stil en heeft sic De geest is of wel gewillig, moar 't vla;s blieft d'rop. 't Was goud goan op de boerderij. Altied haard waarkt en zunig west en as 't beetje mitlopt, den wil 't wel Vooral vrouger. In dizze tieden wil 't zoo goud nait meer. 't Was Jan mitloopen.Nou woondezienzeun op de Doerderij en hai rentenairde met zien Giessie ien stad. Nait waar ken, goud smikkelen. man, wat 'n leven I Je kon 't hom best anzain ook. Vrouger, mit dat stoere waarken, wol' 't vlais er neit best op, moar nou gruide hai als kool. Dat neusde dei ol moar raoatig en hai wol pro- baiern om d'r tegen in te gain 'N minst gain zwien Zoo dikke enplomp dat was heurde naît in stad, Van de slanke liene had hai ook wel cens lezen en dat was aars wat Dai kaande wol hai ook hin En op 'n keer, dou kwam bai er mit androagen bie zien Geessie. Dai kon d'r ol kerel op 'n doempje en had glad plezair in 't geval Ze vertelde ervan en har vrun din Minoa, zo as 't opnommen is in 't Grunniger Dagblad Luuste moar. »Nee, moar heur ais vrouw I" zegt Jan. »Ik heb guster nog tegen die zegd, dat ik at ainlieks te veul. Ik wel mie wat verminderen. Kiek nou ais oet I Dei bokzem, dei spant mie d'r om, ik kin moar zunig vrij oam hoalen. Zoo wil ik nait langer. Ik wor veuls te dik Ik wil wat minder eten." Ol jong was kant was poestig van zien redenoatie en ik zee Liekt mie goud tou in dizze dure tieden. Moar och, doe proatst voak wat Ik mout doadeu zain" »Zcker woar, ik main 't", zegt Jan eernstachrig. Oavens, dou wie brood atten, Jou liemmen ik eu Jan eerst 'n poar stoetbruggen had, mit schink a r tusschen. Och keiel, Minoa, Icsbrand het ons toch zoo'n heerlijk schinkje van ploats stuurd, doar waist in de wiede wereid nait van I Mien ol striedei dei proemde ook lekker tegen mie op. Dou schoofik hom 'n twaibak tou en snee ik hom 'n rondemke brood of. Dat is voak zien achternoa dessert. Moar ol vent dee bedanktn. »Toul Hol vast l« nuig ik. »Nee«, zegt Jan en hai veegt tnond of en gait in 't ende, Stent as 'nol Pe»Hm zeg ik »Is ja krekt, of 't mainens is, mit die l« »Ik bin 'n kerel van mien woord«, zegt Jan. »Elk mout waiten, wat hai dut zeg ik ik en ik atipte mien twaibak in mien melk, om mien aile koezen 't wat makkelk te moaken. Wie heraraen dou oavens n'dikke kaier moakt. 't Was ook ja zoo mooi in boeten. Ovetal is 't mooi, m aile plantsoenen en parken en plainen. Schande, dat zoo'n zômmertied dat dei zoo gauw om is Kinnen 't al wel waiten, dat de natuur al over t beste 6Moar wie wazzen toch ook al bai- dend bek of, dou wie weer aan wal kwammen. Nou, den is zitten ook weer mooi Geertje har ko wie kioar en dou hemmen wie elk n'poar kopkes vol had. Dat valt den. Jan het mie wat van zien zoaken verteld en dou wol hai zien bouk hoalen. doar hai zien aantaikens in moakt. Moar dou hai noar sikketèr iu'p «Gekverdikke I" zegt ol wies, «wilst nou wel leuven, dat bokzem mie al of zakt Kiek nou oet oardighaid ais I Ans den spande dei ol bokzem mie de oogen gesloten. Magdalene stieif. De hemel is bedroefd, en wolken jagen langs de gebroken lucht. Mag dalene ziet niets meer, Magdalene hoort den bangen viaag niet Magdalene silerf, en hij, George Kerkebusch, had haar nog zooveel te vertellen. Het ligt hem zwaar op het hart. Griep en hartverlaming. Drie dagen. Drie dagen zijn een zonnestr al, dar telend in een bloemenzee, wanneer ze door gelukkige menschen worden beleefd. Drie dagen zijn een eeuwigheid, diukkend en onverdragelijk, wanneer het scheiden tusschen twea menschen staat. George Kerkebusch hoort het onge- duldige tikken van de dirigeer stok niet. George Kerkebusch is buiten bij den berkaboom, waar haar liehfe j tpon in de voorjaarswind fladdert. Dan begint de violisr. Hij speelt het lentelied, dat de wind hem in de snaren fluistert, hij speelt van den nachtegaalslag, die uit de boomen klinkt, hij speelt van de vlinder, die over de heide dwarrelt En Magdalene is niet dood. Zij leunt tegen den berkestam en luistert naar aile geluiden. George Kerkebusch speelt van de zonnestraal die om haar fiadderende gouden haren ligt, hij speelt van het gouden glanzen van de kever, die zich aan haar voeten oppoetst, bij speelt van het jagen der wolken en de zaligheid George Kerkebusch weet niets van de menschen in de zaal, hij weet niets van den kapelmeester, die ou- beweegelijk in het orkest luistert, hij weet niets van de stilte, heilig en rustig, die om hem is, hij weet niets van de smart en de zalighei h die in duizend menschen wordt op- gewekt. George Kerkebusch speelt, en de snaren klinken Grasklokjes leiden, berkebladeren ruischen, als hîtpac- coorden, de wind draagt ge'uk et zaligh' id en Magdalene kijkt naar den blauwen hemel Georg Kerkebusch juicht in zalige vreugde Georg Kerkebusch is een vroom mensch en breidt zijn ziel wijd uit. Daar is het alsof klokken luidt n zachtjes vervaagthet zingen der snaren Dan ontwaakt Georg Kerkebusch. Hij ziet gezichten Maar degene, die hij zoekt, is niet hier, zij voor wie hij speelde, ligt stijf en stil Zijn mond vertrekt Dan schrikt hij op, grijpt het hoofd vast, dat zoo verward is, en springt op Dan staan menschen om hem heen Het raast door de groote zaal. De kapelmeester reikt hem beidï handen Georg Kerkebusch denkt »Gek, gek ben ik Zooeven was zij er toch nog Magdalene Zij overstelptn hem met gelukwen schen, ze vragen, ptaten Georg Ke'kebusch is een meester.. En later vertelt de kapelmeester, dat hij hem heeft ontdekt. Georg Kerkebusch werd een groot meester. Hij heeft Magdalene begraven. Maja a aorgt voor hem en vereert hem. Georg Kerkebusch speelt veel liederen Maar dat, dat van Magdalene en de c berk, van lente en van vroomheid ,i van geluk en van blauwen hemel Hij heeft het nooit weer gespeeij nfs Nadruk Verboden) D R U K W E R K E M - SAPPEMEER.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1935 | | pagina 2