Schaapvieesch?? id 4 P U P E W ir Hem E er 1 Nog één week Een Feestprogramma. DE VLOEK VAN DEN FAKIR. t m Rooktafels, liage Rnnkstellen. R. 01 Zaterdag 5 Oct. '35. DAN viert op grandiooze wijze het Nedorlandsche Bios» coopbedrtjf het 40-Jarig bestaan van de Clne- matografie. DAN is het 40 jaren geleden dat LUMIERE, de uitvinder, zijn eerste filmpjes in het pubiiek vertoonde. 11-17 October wordt een FEESTWEEK voor de NEDER LANDSCHE BIOSCOOPBOND, een FEEST waarin HEEL NEDERLAND zal meeleven. 11-17 October brengt iedere Nederlandsche Bioscoop s M Mi be Zo'n Âspirieîitje helpt tochm&ar! DAN DAN va. V 1 4 -, Z' oit.,. ■y 5 1 H Gr vo D Woi zij d een en lang Br kelijl zoet< wind hij e motc schri cfe c stapt schot ordei waar en z later een 2 key, nieuw opges zijn v teli|k( En [a, En In 1 De ai Go< tier? Ja, de te« vvoort wel o zoude Bed maar dan 't beste reeds Puik Vet Fijn Run per po MARI olla mxvriftll^n pn nriivpn fil op dien, waarop de mededeeling der koninklijke goedkinng door burgemeester en wethouders wordt ontvangen. Vastgesteld door den raad der gemeente HOOGF.ZAD in de openbare vergadering van 1 Augustus 1935. De Secretaris, De Voorziiter, Cent r. 7WIFPQ (wt\ I BA UX F" I Si Wit I Wit 1 Wolli Jaege Rood Woll Woll Crocus, klokjes, alléén 't vootd Zaadhar, De 1 die U WO! Wqi Zij en 1 cent slijn grie sigh pijn op. des de het gew en 1 «Jacob Maar ailes ni Liban, getnakk dicht b behulpz zal dat Wanr laatsten dan zoi mij ei 1 Onzii ten bes te wor bruik v Geen goed, c tegen m Heb je mijnhee Ja- u En hi teekenii hij wil zijn Ja, John zijn sig Nu, die Liliar hem ve Hier Hoe kc Brém is een mijn pe Mij ni Die eenige r Sappemeer. Groot was de belangstelling voor het concert, dat Woensdagavond werd ge- geven in de doopsg. kerk, al- hier, ter gelegenheid van de algeheele restauratie van het orgel. Na samenzang van den Ambrosiaansche Lofzang sprak de voorzitter van het kerkbe- stuur, deheerM. K. Boon, een kort openingswoord, waarin deze dank bracht aan aile me- dewerkenden, aan de heeren Korff Zoon te Utrecht, die gedurende tien weken met de restauratie waren bezig geweest aan den heer K. Luyten, orga- nist te Enschede, onder wiens deskundige leiding het werk was uitgevoerd, om dan te verklaren, dat het afzonderlijke orgelfonds nog wel niet geheel toereikend was om de kosten te bestrijden, doch dat het kerkbestuur hoopte en ver- trouwde, dat de leemte wel spoedig zou zijn aangevuld. Daarop werd een zeer af- wisselend programma op lof- waardige wijze uitgevoerd. De heer Luyten gaf een viertal orgel-nummers, de heer H, G. Steenbeek vergastte op een tweetal liederen, de heer C. Veenma op een paar vioolso- lo's, beiden telkens op het orgel begeleid door den heer J. J. Smedes, organist der doopsg. kerk en dan zong het doopsg. gemengd koor onder leiding van den heer L. Smid zeer verdienstelijk „Schaemt U niet 't armoedig schijnen" en „Lente fee." De mooie avond werd met gemeenschappelijk gezang be- sloten. Voor- en nazang wer- den ingeleid door ds. Daalder van Veendam. Hoogezand. Op de alhier gehouden besturenconferentie van het gewest Groningen der Rijzende Kerk werd het bestnur als volgt samengesteld uit de Heeren ds. G. Oldeman Hoogezand, voorzitter, Fr. Hart- man, Meeden, secretaris in plaats van den heer P. Nieboer, die zich niet herkiesbaar had gesteld. H. Bos te O. Pekela, penningmeester, mej.Tini Ton- kens, Veendam, 2e secr. L. Meyer, 2e penn. terwijl als colporteur de heer Tj. Mein te Scheemda werd benoemd. Aangezien het gewestelijk bestuur thans zetelt in het hart der beweging, n. 1. in de Veen- koloniën, werd besloten tôt opheffing van enkele kringen o. a. kring Zuid-Oost, Gronin gen. Tôt afgevaardigde bij het H. B. werd ds. Oldeman be noemd en als diens plaatsver- vanger de heer Fr. Hartman, welke laatste als definitief af gevaardigde werd gekozen naar de algemeene vergadering in het Oolgaardhuis te Arnhem met den heer L. Meyer als zijn plaatsvervanger. Dat de techniek ook op het gebied van verlichting en verwarming niet stil staat, be- wijzen wel de talrijke merken van Petroleumvergassers. Wat we dezer dagen echter zagen overtreft wel ailes op gebied van Petroleum-gasver- lichting. Bij Beenker's IJzerhan- del, alhier werden we in de gelegenheid gesteld, zulk een lamp voor huiskamerverlichting te zien. Een helderwit licht, getem- perd door een gekleurd glazen kap, gaf een verlichting zo mooi, dat het de toets van el- ke critiek kan doorstaan. Daarbij de eenvoudigheid der bediening, gepaard aan de zeer lage gebruikskosten, zal deze nieuwe vinding ongetwij- feld voor velen een uitkomst blijken te zijn. Schildwolde. Ingaande 7 Oct. zullen alhier het Bureau en de Wachtkamer v. h. station Schildwolde-Hellum (Woltjer Spoor), worden dichtgespijkerd In de trein zullen de kaarten worden afgegeven. Het ligt niet in de bedoeling de stopplaats op te heffen alleen zal de loods als wachtkamer worden inge- richt het welk als een bezui- nigings maatregel valt aan te duiden. Wel een droevig einde voor de nog maar voor enkele jaren gebouwde station. HARRY BAUR in MOSKOUSE NACHTEN. Een meester acteur in een meesterlijke film. Rusland van voor de revo- lutie.Op verbazingwekken- de wijze manifesteert zich in deze film het filmspelergenie dat HARRY BAUR heet. Het machtige talent van den Fransen acteur geeft aan een dier zon- derlinge figuren van het voor- revolutionnaire Rusland, con tour en gestalte. Zijn uitbeel- ding wekt herinneringen aan de fantastichse figuur van Ras- poetin, diens zorgeloze orgiën, diens macht, diens waanzin. En ziedaar Rusland van voor de revolutie doch midden in de oorlog. Men voelt die atmosfeer van ondergang. Ailes functioneert nog doch er hangt een lijkenlucht van een zich oplossende opperheer- schappij. Dat is knap gedaan van den régisseur. Men gunt ons een oog in de bureau's van de ge- heime dienst er is verraap in de atmosfeereen officier staat op het punt geartesteerd te wor den, doch op het laatste moment schiet hij zich een kogel door het hoofd. Is hij vermoord. Het is Harry Baur die deze film draagt die in zijn wonderlijke grollen van ver- liefdheid en dronkenschap, in zijn zucht tôt feesten en uit- bundigheid der rijken Rus uit- beeld van de laarste oorlogs- jaren hard werkend om de millioenen te verdienen en ze even lichtzinnig weer te ver- spillen, om een liefde, een wraak of een gril. En zoo is dit een ontzagwekkende film geworden met een bijna schrik- wekkende locale kleur het is de symbolyseering van de on dergang van het Tzarisme. BURGERLIJKEN STAND. SAPPEMEER 27 Sept.-3 Oct. Geboren Hemko Izaâk, en dan staat heel Nederland in het teeken van de BIOCOPIE. zullen de allerhoogste AUTOR1TE1TEN IN NEDERLAND getuigenis afleggen van hun bewondering voor de ont- zaglijke ontwtkkeling van de Cinematografia en hun waardeering betuigen voor de organisatie van het NEDERLANDSCHE BIOSCOOPBEDR1JF. zullen vooraanstaande personen van iedere rlchtlng in Radioredes spreken over de belangrijke roi, welke de BIOSCOPIE vervult in het hedendaagsche leven. z. v. Eggo Streuper en Trijn- tje Jacoba Tulp. Ondertrouwd -.Jacob Topper oud 57 j. en Aeiltje Smook oud 53 j. beiden v. Sappemeer. Overleden Christina Mar- garetha Bus, oud 81 j. weduwe van Aeilko de Jonge Johanna Winkel, oud 68 j. vrouw van Arend Smittenberg. HOOGEZAND. 27 Sept-3 Oct. Geboren Hilko en Antje, z. en d. van Hendrik Aaldring en Lukkina Thoma, Kalkwijk. Ondertrouwd Jan Reinhart, van Hoogezand a. b. en Maria van der Werf, van Groningen; Jurjen Oostland, van Slochte- ren. onl. te Hoogezand, en An na M. Scheppers, van Mun- tendam; Salomon Cohen, wednr van Saartje Slager, en Bertha Kats. beiden van Martenshoek; Hendrik van der Woude, van Ulrum en Elsie Ber. Blaak, v. Hoogezand Johannes Keuning van Ternaard, Westd. onl. te Leiden, en Grietje Jacoba Veg- ter, van Hoogezand. Overleden Harmke Bons, oud 65 j. echtgenoote v. Doeye de Haan, overl. te Gron. SLOCHTEREN. 27 Sept.-3 Oct. Geboren Hindrik, z. v. H. Lalkens en H. M. Haan, Siddeburen Talo, z. v. T. Tamminga, en H. Lenting, La- geland Zwaantje, d. v, H. Aalfs en 1. Tammenga, Schar- mer. Ondertrouwd H. B. Venema Kolham en S Zuur, Scharmer; H. G. Smid, Noordbroek, en E. Koning, Siddeburen T. J. van Kampen, Woldendorp (gem Termunten) en B.Schrik, Sloch- teren T. Ritsema, Overschild (Gem. Ten Boer) en G. Siert- sema, Overschild (Gem. Sloch- teren). Overleden: RoelfWaalkens, oud 78 j. echtgen. v. J. de Groot, Slochteren (overl. te Groningen). DOOR PERCY LINDSEY. Het was half twaalf. Om dien tijd placht de oude huisknecht van sir John Eberdine sinds lang in bed te zijn. Het heele huis was in rust verzonken, waarin het tikken van de klok een zwaar geluid werd. Wat dreef den ouden James er toe, op dit uur, met eenige haastig aange- schoten kleeren aan, naar beneden te komen De oude man zou het niet graag hebben erkend slechts eenangstigedroom. Hij trachtte zich- zelf uit schaamte wijs te maken, dat er wel degelijk, iets werkelijks was, dat er een reden bestond voor de sensatie van angst, die hem vervul- de. Ontwakend uit dien benauwde droom, waarin het hem was voor- gekomen, alsof sir Eberdine om hulp had geroepen, terwijl iemand hem vermoordde, kon hij geen rust meer vinden en ging tenslotte naar bene den. Tik - tik - tik, zei de groote klok in de hal. Waarom klonk dit tikken eensklaps zoo vreemd, zoo dreigend? Ik word oud, dacht James, het wordt tijd, dat ik ga rentenieren. Wat een rare verbeelding Maar nog altijd schrilde in zijn ooren dat vreeselijke hulpgeroep. Onduidelijk wild en duister was die droom ge weest, slechts dàt was fel en vreese lijk tôt zijn bewustzijn doorgedron gen. De oude man had sir John nog als klein jongetje gekend, had zich als een vader verheugd, toen hij er eindelijk toe scheen besloten, een eigen gezin te vormen. Al dat zwer- ven wâârheen was de avontuur- lijke jongeman niet gereisd 1 was op den duur toch niets, vond James. De aanvallige Liane Thorne, doch ter van een bekenden bioloog, had het zwervershart van den knappen, sportieven aristocraat veroverd, naar het scheen. Men fluisterde, dat de verloving weldra pubiiek zou worden 1k hoop maar, dat sir John naar bed is, zei de oude knecht in zich- zelf. Als hij me ziet rondspoken zal hij natuurlijk vragen, wat ik doe en het uit me krijgen... en wa zôu hij me uitlachen Want sir John was niet iemand die geloofde aan waarschuwende droomen, of aan welke bijgeloovig- lieden ook Hij spotte graag ermee, en vertelde wel eens lachend, dat liij eenige jaren geleden in Indië ver- vloekt was door een fakir... en er gezond en wel bij was gebleven 1 James sloop door de hal, angstig uitziend, hij wist zelf niet waar naar. In waarheid zou hij maar al te blij zijn geweest, als sir John ver- schenen was en hem had uitge- lachen. Opeens merkte hij, dat er licht kwam onder de deur van de bibliotheek vandaan. Gelukkig, sir John was nog op James haalde diep adem, klopte bescheiden en wachtte. Er kwam geen antwoord. Hij klopte nog eens, iets luider, terwijl zijn angst terugkeerde. Weer bleef het doodstil. Slechts hetsar- rend tikken van de klok verbrak die stilte. Opeens leek de angst- droom teruggekomen, wilde, ver- warde beelden raasden door het hoofd van den ouden man. Hij begon op de deur te bonzen en riep met bevende stem: „Sir John U binnen Sir John, ik ben het... James! Is er iets met U gebeurd Tik—tiktik, zie de klok in de vreeselijke stilte, die volgde op het angstgeroep van den ouden man. Toen, aile terughouding vergetend, sloeg James met beide vuisten op de deur en schreeuwde „Maak open Help 1 Er is een ongeluk gebeurd". Angstige voetstappen klonken bo ven in het huis, stemmen riepen, de andere bedienden snelden toe, de deur kraakte onder het gewicht van sterke schouders... toen ging een kreet van ontzetting op. Door het gebroken paneel zag men een stuk van de bibliotheek de schrijf- tafel, waarop een bureaulamp brand de en daar vôôr, op den grond, de beweeglooze gedaante van sir John. Detectieve Elmerson vond, toen hij kort daarna verscheen, het huis in rep en roer en den armen James snikkend naast het lichaam van sir John. Een dokter was reeds aan wezig „Het is afgeloopen", zei hij. „Alles precies zoo laten liggen", beval Elmerson kortaf en joeg ieder- aen uit de kamer behalve James dien hij enkele vragen stelde. Er was geen wapen gevonden en ^een wond ontdekt op het lichaam. Wat de doodsoorzaak was geweest, zou misschien slechts de sectie kun- nen uitwljzen. „Is er eenige moge- lijkheid, dat sir John vergif heeft ngenomen vroeg de détective aan James. „Dat geloof ik niet, neen, dat lijkt me onwaarschijnlijk", stamel- de James. „Sir John was de vroolijk- heid zelf en juist nù...". „Wat was er juist nu?" James vertelde in enkele woorden, dat Sir John op het punt had ge- staan, zich met Liane Thorne te verloven. „Hij was dol verliefd op haar, meneer, verzekerde hij, ik ken hem van zijn jeugd af, maar zôô heb ik hem nooit gezien... dit was einde lijk de echte" „Zoowas het vaak ônecht vroeg Elmerson langs zijn neus weg. „Och mijnheer, U begrijpt me wel iemand, zoo knap, rijk, jong, en in- nemend..." de oude man begon weer te snikken. „Laat me maar alleen, ik moet wat rondneuzen", zei Elmerson. Hij „neusde rond". Vervolgens zette hij zich aan het bureau, om de papieren na te kijken, die daarop lagen. Al spoedig viel zijn oog op een brief, met fijn, echt vrouwelijk handschrift geschreven. Het was de brief van een volkomen ontgoochel- de, diep ongelukkige vrouw, die zich echter waardig beheerschte. „lk zal je niets in de weg leggen wees gelukkig eindigde zij. Elmerson streek zich over het voorhoofd. Hij voelde iets zeldzaams bij hem, een neiging tôt hoofdpijn Misschien was het wat drukkende atmosfeer in de kamer, misschien het zeer sterke parfum, dat uit den brief opsteeg. Elmerson schrikte Had hij zitten soezen? Wat scheelde hem toch Hij wilde opstaan en toen deed hij een zonderlinge ontdekking hij kon zich niet meer bewegen. Hoezeer hij zich ook inspande, hij bleef als verstijfd zitten. Het was een benauwden droom, een nacht- merrie. De kamer om hem heen, zoo luguber stil... de doode aan zijn voeten, de zonderlinge betoovering, die hem gevangen hield.En eens klaps zag hij, met van ontzetting uitpuilende oogen, dat de doode. een hand had bewogen ik ben overwerkt, dacht Elmerson, ik moet vacantie hebben.... Met opeengebeten tanden en een inspan- ning, die zweetdruppels van zijn voorhoofd deed druppelen, gelukte het hem, zijn hand enkele centime- ters te verschuiven en toen even op te tillen. Daarmee was zijn kracht uitgeput en een vreemde verlam- ming overviel hem weer, doch zijn hand rustte nu op de bel, die op het schrijfbureau stond en enkele minuten later verscheen James, ver- schrikt toesnellend op het onophou- delijk luiden. Als verlamd bleef hij staan bij het schouwspel, dat hem trof; de detectieve zat als verlamd, met wildstarende oogen in den stoel en.... de doode richte zich half op. Een uur later had de dokter El merson zoover, dat hij kon vertellen wat er was gebeurd en weldra was ook sir John zoover hersteld van zijn toestand van schijndood, dat hij verklaringen kon afleggen. De brief, waarom nu ailes draaide was van een vrouw, die hij had liefge- had en wie hij nu had laten weten, dat hij een andere vrouw had lief- gekregen en weldra zou trouwen. Zij heette May Orgis en was actrice. Nog dienzelfden nacht werd zij ge- arresteerd, hoewel sir John met na- druk verkaarde, haar tôt geen mis- daad in staat te achten. Zij hield hardnekkig haar onschuld vol. Haar postpapier was altijd zwaar gepar- fumeerd, doch niemand had daar ooit nadeel van ondervonden. El merson, die niet in haar schuld ge loofde, kauwde van ergenis twee sigaren kapot. „Hebt U geen vijanden" vroeg hij aan sir John. Deze schudde het hoofd. „Niet dat ik weet, of U moest gelooven aan de tooverkunst van Indische fa kirs". En hij vertelde lachend van den vloek, die een fakir eens tegen hem had gesproken. Elmerson spitste de ooren. „0, jaren... ik geloof trouwens, dat die oude heer zijn best deed, de vloek een handje te helpen. ik vond kort daarna een giftige slang in mijn bed en werd alleen gerec door de tegenwoordigheid van gees van mijn bediende. Kort daarna keerde ik naar Europa terug en dacht zelden meer aan de zaak". Elmerson ging naar Liane en on- dervroeg haar naar haar kennissen. „Hebt U geen Indiër onder Uw bekenden Ze keek hem verbaasd aan. „Ja, zelfs een heel vurig aanbidder. ïen zekere prins Ardonoedjoe, die hier studeert en die me vervoigt met bloemen en geschenken, maar hij kentsir lohnheelemaal niet en „Komt hij wel eens bij U thuis „Soms", antwoordde zij. „Kan hij wel alleen in Uw kamer geweest zijn, bij Uw schrijftafel „Dat is niet mogelijk, maar denkt U dan..." Prins Ardonoedjoe bekende on- middelijk zonder de minste aandoe- ning. „Ja, hij had een poeder, waar- van zijn geslacht het geheim bezat in het postpapier van Liane gestrooid toen hij eens bij haar was en een half voleindigde brief aan sir John zag liggen. Het poeder veroorzaakte een schijndood, die soms dagenlang duurde Hij erkende, dat hij gehoopt had, sir John levend te doen be- graven op deze wijze. Door tus- schenkomst van den ouden James had dit poeder niet lang genoeg ingewerkt, vandaar, dat sir John weer ontwaakte. „lk volbracht een opdracht", zei de Indiër. Liane is volkomen onschuldig, ik gebruikte haar slechts om via haar, den man te treffen, dien ik wilde dooden. Op de idee, om haar briefpapier te gebruiken, kwam ik door het sterke parfum, dat zij ge- bruikt, want ook dit poeder heeft een geur, die nu echter in dit par fum geheel verloren ging". Sir John is getrouwd met Liane. Hij heeft een afkeer van parfum en hij lacht nooit, als men over voor- spellende droomen spreekt. James zegent zijn nachtmerrie nog heden ten dage en niet alleen om de vorstelijke belooning, die hij van sir John ontving. (Nadruk Verboden.) r i r" I F I I 1 M m I" S E. Tweede hlad Indien U zich onbehaag- lijk voelt, Uw hoofd zwaar is en Uw benen als lood zijn, zullen 1 a 2 Aspirin-tabletten U weer fil maken. Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 cts. en oranjezakjes van 2 tabl. 10 cts.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1935 | | pagina 6