<W,i Aile voorkomende Worden in zeer korten tijd, tegen de allerlaagste prijs geleverd. ASPIRIN jgfiim predikbeceteF" Spaarbank Harkstede-Scharmer BENES' CICHOREI Nederl. Vsreen. van Huisvrouwen. Afd.H.-S. L. 1. Dinsdagavond 8 uur hield onze vereeniging haar jaarvergadering in de kleine benedenzaal van hôtel Faber, die daartoe gezellig was inge- richt. Een veertigtal dames waren aanwezig, die door de présidente, mevr. Schoemaker hartelijk welkom werden ge- heeten, in bijzonderde dames Blonk, Edzes, Koerts en Steen beek, die zich bereid hadden verklaard, den avond met mu- ziek opte luisteren. Een woord van hulde aan de afgetreden secretaresseMevr. van Timme- ren had aller instemming. Volgde nu 't verslag van de secretaresse, Mevr. Herman. 't Aantal leden, eigenlijk te klein, in verhouding tôt 'tzie- lental der twee gemeenten, bleef constant. De gehouden lezingen en voordrachten wa ren op de jaarvergad. gedeelten van de Lindenbôrg door den heer Bleeker uit Haren. 19 Mrt. over Woninginrichting door de heer Hartogh uit Haar- lem. 31 Mrt. demonstratievanOpekta en Butagas. 18 Juni. bespreking van de Tentoonstelling van goede en goedkoope voeding tijdens de H.S.T., welke tentoonstelling 25—28 Juni werd gehouden in de school Kalkwijk. 18 Juli. Excursie naar de Riet- vlechtschool in Noordwolde en verder naar Havelte. 18 Sept. Lezing van de heer Siebering over Poëzie in het Bijenleven, waarna de heer Boelens vertelde over „de be- teekenis van de honing" 11 Nov. Droste-film. 21 Nov. Over Warenkennis door Ir. Klamer. 13 Dec. Voordracht door Mevr. v. d. Broecke-de Man, onder- werp de Moeder en de Vader in de Ned. Letterkunde. 18 Dec. Kindermatiné met de goochelaar Nefani. Ook hebben onze bestuurs- leden, in samenwerking met de besturen der andere vrou- wenvereenigingen veel tijd en werk besteed aan, tôt stand komen van cursussen in koken en naaien (van oud nieuw ma- ken) voor vrouwen van wer- keloozen. Afgaande op 't groot aantal deelneemsters werden deze cursussen een groot suc- ces. De naaicursus werd op verzoek nog verlengd. De kas van de penningmees- teres, mevr. Boon, was gecon- troleerd door de dames Meijer en Van der Woude. Dank zij een batig saldo van 't vorig jaar kon'ttekort van dit jaar worden weggewerkt, en bleef er nog een saldo van f 6.24. Aan de orde was de verkie- zing van een nieuw bestuurs- 4i4r waartoe de eenige candi date Mevr. MeijerVan Veen werd gekozen zonder h. st. Naar de Alg. verg. werd af- gevaardigd de présidente Mevr. Schoemaker, plaatsverv. Mevr. Hermann. De verschillende voorstellen, te behandelen op de Jaarverg. zullen op een theemiddag na- der worden besproken. Nu volgde 't muzikale deel van 't programma. Eerst zongen de dames Steenbeek en Koerts duetten van Mendelssohn en twee nummers uit Lenteleven van Cath van Rennes. Daarna volgden Stândchen van Rich. Strauss en Oud Lieke van Cath. van Rennes, gezongen door Mevr. Koerts en Wiegenlied van Mendelssohn en Liebestreu van Brahm, uitgevoerd door Mevr. Steenbeek. De stemmen, der twee so- pranen klonken prachtig samen ook afzonderlijk maakten ze 't luisteren tôt een groot genot, waarbij nog vermeld moet worden de fijne, bescheiden piano begeleiding van Mevr. Blonk. Wel hadden de exce- cutanten 't hartelijk applaus verdiend Met een woord van dank tôt de aanwezigen en in 't bi- zonder aan de drie dames, die de vergadering met hare kunst hadden op geluisterd, slootde présidente de bijeenkomst. Kwiek 1 won de vorige Zon dag te Ter Apel met 7— 2 ter- wijl Kwiek II verloorvan Hur- ry Up 11 met 74. Voor de volgende Zondag zijn vastge- steld Kwiek I Veendam III. 2 uur. Hoogezand 5 Kwiek.II. 2 uur. Morgen Zondagavond her- denkt D. 0. S. haar eerste lustrum door een feestavond in hôtel Beereboom, aanvang zeven uur. De leden van Kwiek worden tôt hedenavond in de gelegenheid gesteld kaarten te nemen tegen de gereduceerde prijs van 35 cent, mits min- stens 15 kaarten worden ge- nomen. Hiertoe kan men zich wenden tôt Willy Pol. Hoogezand—Sappemeer. De omzet van de Coôp. Vei- lingsvereeniging „Hoogezand- Sappemeer" U. A. bedroeg over 1934 f 541347.40 en over 1935 f 352389.83. kondigt zich J de griep aan: S cTLttC Officiele Mededeling. KWIEK" Morgenmiddag half twaalf precies speelt ons adsp. elftal een wedstrijd tegen de Hoo gezand adsp. met de volgende opstelling S/3 •r s &-S.2 I fS «O w ■C - S t g S Hedenmiddag twee uur in orde maken van het terrein door Ker- dijk, Scholte, Bakker. v.d. Werff Qeling, Meijer. Om half drie oefenen voor aile leden en tevens gelegen heid tôt het betalen van con- tributie. D. O. S. Zondagmorgen om 9 uur generale repetitie bij Beereboom Aile leden zowel adspirant als kleuters worden verzochtop tijd aanwezig te zijn. Kleding voor dames en meisjes zwarte jurk. Zondagavond om half ze ven zijn aile leden présent, zodat wij op tijd met de uit- voering kunnen beginnen. De kleding voor de uitvoering is als volgt: Dames en Meisjes, gele rok met witte blouse, witte kousen en schoenen. Voor de Heren lange witte broek, met witte shirt Jongens zwarte broek met witte shirt, zwarte schoenen D.O.S.monogrammen zijn 10 et. nog verkrijgbaar bij A. Nagengast. Zondag 16 Febr. handbal- wedstrijd D.O.S.—Bato. aan vang 11.15 uur. Zondagmorgen om 7 uur wordt er een H. Mis gelezen voor Jan Koeneman. De leden worden verzocht deze allemaal te bezoeken, en zoveel mo- gelijk te Communie te gaan. De Dames II moeten bij de generale repetitie hun shantung jurkjes mee nemen voor het maken van een foto. Het Bestuur. INQEZONDEN. Comité inzake huishoude- lijke voorlichting. Eenigen tijd geleden is door ons comité een oproep ge- plaatst voor gedragen kleeding voor de naaicursus te Martens- hoek, waaraan door velen ge- volg is gegeven. Onze dank aan de geefsters van kleeding- stukken. Opnieuw komen we tôt U met het vriendelijke verzoek nogeens Uwe kasten na te zien of daar soms een gebruikt heerenpakofdamesjapon hangt, welke voor U niet meer bruik- baar zijn en welke U aan ons zoudt willen afstaan en daar- mee de leerares stof te ver- schaffen voor het laten vervaar- digen van kinderkleeding. Mevr. Klasens, Kielsterstraat, is gaarne bereid dergelijke kleedingstukken te ontvangen. De nieuwe naaicursus (Kalk wijk) begint Maandag 17 Fe- bruari. Namens het dames comité M. HERMANN—Smit. Offlcleele Publicatiën. Gevonden voorwerpen. Twee rijwielbelastingmerken. Een sjaal. Inlichtingen op werkdagen des voormiddagstusschen 9 en 11 uur, politiebureau achter het gemeentehuis te Hoogezand. ON T WIK KELINGSKAMP BAKKEVEEN. Over de plaatsing van jeug- dige werkloozen in het acht- weeksche ontwikkelingskamp te Bakkeveen (16 Maart—9 Mei 1936) kunnen inlichtingen ter secretarie dezer gemeente wor den ingewonnen vddr 29 Fe- bruari 1936. Sappemeer, 6 Febr. 1936. Burgemeester en Wethouders van Sappemeer. BURGERLIJKEN stand SAPPEMEER, 31 Jan.-6 Febr. Oeboren Hendrik, z.v. Qeert PlukkerenJacobaDerkinaSmil- de Annie, d.v Frederik van der Haag en Nieske Schut Jantje Harmina, d.v. Rensko Wolf en Maria Klunder Jantje Cornelia, d.v. Johannes Jager en Trijntje Roggen. HOOGEZAND, 31 Jan.—6 Fe- bruari Geboren Jakob z. v. Klaas J. Kramer, en Derkina Kooi, Westerbroek; Martje d.v. Ate Hollander en Grietje Oos- ting, Martenshoek Hermina, d. v. Berend Hartman en Her mina Smit, Kalkwijk Derk Grietus, z. v. Harmannus T. Meijer, en Margje Klok, Win- deweer Cornelis. z. v. Hen- derikus Nieboer, en Siewer- dina A. Vos, Foxhol. Ondertrouwd Johannes Kan- ter, van Westerbroek, en Anje Scholtens, van Muntendam. Gehuwd Jacob Walsman, en Klaassien Snip. Overleden Imka Cath.Frans, 8 maanden, d. v. Johannes Frans, en Christina H. Bontjer. SLOCHTEREN, 31 Jan. - 6 Febr. Geboren: Johanna Derkien d.v. W. A. Lambeck en G. Zuur, Kolham Johan nes Pieter, z.v. A. de Haan en H. G. Kuipers, Schildwolde Lambert, z.v. E. Edens en A. E. Hendriks, Siddeburen Bouchien Jantje, d.v. H. Bege- man en A. Schoonbeek, Sloch- teren Aaltje, d.v. H. Wilthof en A. Jager, Woudbloem Elizabeth d.v. R. Tuinema en M. Folkersma, Siddeburen. Ondertrouwd W. Rumpff, Siddeburen en M. Wieringa, Tjuchem ;H. G. Nonkes, Gron- ningen en F. K. Tuinier Schild wolde; J. Bouman, Hélium en G. A. Knapper, Schildwolde. Getrouwd :E. Thoma, Sloch- teren en T. Boerema, Hark- stede J. F. Stalman, Siddebu ren en E. van Timmeren Sloch- teren. Overleden Johannes Len- ting, oud 80 j. weduwn. van T. Slagter. Schildwolde Griet je Venema, oud 74 j. weduwe v. T. Hommes, Slochteren. ZONDAG 9 Februari 1936. Herv. Gem. Hoogezand v.m. 10 uur, ds. Oldeman, Collecte. Sappemeer geen dienst. Kielwindeweer 's av 7 uur, ds. Wasch. Kropswolde: v.m. 10 uur, ds. J. Nijenhuis Ockhuizen. Westerbroek: v.m. 11.30 uur, Kinderkerk. Engelbert v.m. 10 uur, ds. Kruizinga. Middelbert 's av. 7 uur, ds. Oskamp. Scharmer-Harkstede v.m. 9.30 uur ds. Rensink, v.m. 11 uur Kinderkerk. Kolham v. m. 9.30 uur, de heer Faber. Slochteren v.m. 9.30 uur, ds. Kwint. Schildwolde v.m. 9.30 uur, ds. Siega. Hélium r v.m. 9.30 uur, ds. Politiek Siddeburen v.m. 9Vs uur, ds. de Vries Noordbroek: v.m. 9.30 uur, ds. van Leeuwen Sr. Zuidbroek v.m. 9.30 uur, ds. Sevenster. Doopsgez. Gem. Sappemeer 's av. 7 uur, ds. Dufour. Geref. Gem. Sappemeer: v.m. 9.30 uur ds. W. Tom, Herd. Doleantie en n.m 5 uur, ds. Tom. Foxham 14 Febr.'sav. 7.30 uur, Spreekbeurt. Evang. in en ten bate der Ned. Herv. Kerk Winkelhoek-Sappemeer v.m 9l/2 uur, ds. T. Dokter van Kolham H. A. en n.m. 5 uur de heer F Faber. Dankz. Vroombosch: n.m. 6.30 uur, de heer Hellendoorn. Schaaphok v.m. 9.30 uur, de heer Hellendoorn. Bapt. Gem. Hoogezand Beukemastr. v.m. 9.30 uur de heer Rein- holtd. n.m. 5 uur idem. Foxhol:'s av. 8 u. Jongel. Verg. Plaatselijk Nieuw». Sappemeer. In het parochiehuis te Sappemeer had onder voorzit- terschap van den heer O. H. Smit de algemeene jaarlijksche ledenvergadering plaats van de R K. Ziekenhuisverpleging „St. Lucas". Uit het verslag van den heer Joh. Huizing, bleek dat het le- dental van 348 was gestegen tôt 359. Het afgeloopen jaar bleek in zooverre niet gunstig te zijn geweest, dat er 42 ziekte- gevallen waren voorgekomen tegen 27 in 't voorafgaande jaar. Het verslag van de penning- meester, den heer Th. Wilbrink, noemde als ontvangsten incl. een saldo van f 787.79 een bedrag van 2090.51'/2 Hier- tegenover stond een post aan uitgaven van f 1586.38. Het kassaldo bedroeg alzoo op 31 Dec. 1935 /p504.131/2. Daar er nog een schuld is van plm. f 750. is er een tekort van plm. f 250.—, dat door de leden zal worden gedekt. Beide verslagen werden in dank goedgekeurd en décharge volgde. De heeren O. H. Smit en Th. Wilbrink werden als be- stuursleden herkozen en be- noemd werden tôt leden van de kascommissie over 1936 de heeren G. Verbeek en H. Gibcus Sr. Op een desbetreffende vraag deelde de voorzitter mede ,dat voor zoogenaamde amandel- kliergevallen evenals vroeger f 5.zal worden vergoed per geval. Hoogezand. Ds. G. Olde man, alhier, heeft een beroep ontvangen naar de Ned. Herv. Gem. te Terwolde," bij Deven- ter. De zwijntjesjagers zijn hier weer in actie. Binnen korten tijd zijn hier twee rij- wielen gestolen. Het laatste slachtofferwas de heer H. Nie- borg, die zijn fiets even had neergezet in de Verl. Hoofd- straat. Zooals later bleek had de dief, wellicht mede om zich veilig te stellen tegenover de politie in Groningen, het kar- retje bij het café Beugel te Westerbroek verruild tegen een ander, dat nog beter was ook. Enorm groot was de be- langstelling voor de feestelij- ken, propagandaavond van den afdeeling Hoogezand van de Bond voor Staatspensionnee- ring, Donderdagavond gehou den in hôtel Faber. Verschil lende bezoekers moesten zelfs worden teleurgesteld. De avond werd geopend met een kort woord van den voor zitter, den heer F. Jansma,die in 't bijzonder een welkom toe- riep aan den vertegenwoordi- ger van het gemeentebestuur, aan den voorzitter van den Fe- deratie, tevens lid van het hoofdbestuur, den heer Sissing van Groningen, den bondsspre ker, den heer Thijssens, ^wier hij tevens geluk wenschte met zijn herstel en aan de verte- genwoordigers der zusterver- eenigingen. Dan hield den heer Thys- sens een vurige.krachtige pro- pagandarede, die niet naliet diepen indruk te maken. Vervolgens was het woord aan de tooneelvereeniging „Oud Groene Weezen", diemetenorm succès eerst opvoerden het tooneelspel „Haarstbloumen" en dan het bijspelletje „Olle jongens". Op zeer verdienstelijke wijze zorgde „Orpheus" onder lei- ding van den heer Bogerts af- wisselend voor muziek. Nog voerde tusschentijds de heer Sissing het woord, die de „Oud Groene Weezen" hul- digde en eveneens de afdee- ling-Hoogezand voor haar krachtige actie, De voorzitter dankte ten slotte, allen, die tôt het wel- slagen van dezen avond had den medegewerkt. Vele nieuwe leden traden toe. Op den Kielsterachterweg reed van zuid naar noord v. d. Veen van Kielwindeweer (Vos- senburg) met een paard dat twee wipkarren voorttrok, be- laden met voerbieten. Even voor de oude toi werd hij in- gehaald door de luxeauto van den heer H. Mulder uit Gro ningen, Toen deze hem links trachtte te passeeren had een hevige botsing plaats die ten- gevolge had, dat het paard schichtig werd en beide wip karren in een sloot stortten. De auto was nog al bescha- digd en ook een der karren was er niet heelhuids afgeko- men, doch overigens liep het zonder ongelukken af. Of de voerman te veel naar links heeft gehouden De ma réchaussée heeft de zaak in on- derzoek. Tengevolge van de glad- heid van den weg is deh heer J. Zonderman, adj.commies ter gemeente-secretarie. alhier per rijwiel zoo ongelukkig gevallen, dat hij daarbijjeen dij- been heeft gebroken. Per Groene Kruis-auto is hij naar 't Diaconessenhuis in Groningen vervoerd. Siddeburen. Het bouwen van een landhuisje aan de Damsterweg, alhier. voor re- kening van den heer H.J.Jen- sema, onder architectuur van den heer G. J. Wichertjés van Sappemeer werd opgedragen aan de heeren H. Boerma en K. Hinrichs, te Siddeburen en Tjuchem. Slochteren. Gewichtsgren- zen van kalveren gedurende de de maand Febr. 1936, uitge- zonderd voo» manlijke koeien, die op 1 Nov. 1935 twee breede tanden hadden en vrouwelijke koeien, die op 1 Oct. 1935 twee breede tanden hadden, is vastgesteld, dat de voorwaar- den, waarbinnen geen kalveren, die niet zijn indentificeerd mo- gen worden aangehouden,luid- den Gewicht manlijke runde- ren 160 400 Kg. gewicht vrouwelijke runderen 170—400 Kg. De erwtensteun geldende voor Schokker en Groene erw- ten zal bij denaturatie, voor Klasse C en D resp /3.40 en f 2.90 bedragen, terwijl voor Gele gedorschte erwten voor Klasse C en D resp. f3.— en f 2.50 wordt uitgekeerd. Deze toeslag geldt voor erwten, ge- kleurd in het tijdvak 5—11 Jan. 1936. Bij de alhier kortgeleden opgerichte afdeeling. van Boer- rinnen en Plattelandsvrouwen werden tôt bestuursleden ge kozen de dames, Bouma, Brian, Duursma, Knollema en v. d. Broek. Nederl. Klompenindustrie. Een deputatie, bestaande uit afgevaardigden van aile orga- nistaies in de Nederl. Klom penindustrie, die voor het Noorden bestond uit de heeren P. Roorda, Buitenpost, voor zitter van den Frieschen Bond en H. Vonk, Sappemeer, secre- taris van den Noordelijken Bond, is ter audientie geweest bij den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Na den minister allereerst dank te hebben gebracht voor de nieuwe maatregelen, die waren genomen ni. a. 50% invoervan 1935 (voorheen7G% van 1934), b. de verstrekking van invoerbewijzen per 3 mnd. (voorheen per b'a jaar) en c. de omrekening van het contin gent in kilogrammen (voorheen in bossen), drong de deputa tie bij Z. E. met kracht erop dan 1 om te komen tôt een ventverbod van Rijkswege, 2, om een verbod uit te vaardi- gen van het tewerk stellen van nieuwe machines en 3 even eens van den vrijen invoer van gezaagde blokken hout, kenne- lijk bestemd voor de vervaar- diging van klompen, daar die invoer een sabotage beteekend van de maatregelen be- treffende den klompeninvoer. tôt groot nadeel van de klom penindustrie. ZITTING a.s. WOENS- DAG 's nam. 3—7 uur. F. ALTING, Adm. WAT IS UW GEZONDHEID U WAARD? GEBRUI&T IN UW KOFFIE ZE IS HEILZAAM niemand had hem zien binnengaan samen. Niemand Hij begon er ajn te twijfelen en het eene uur na het andere verging, waarin hij helsche angsten uitstond. Toen de morgen kwam, was hij zoo uitgeput, dat hij op bed viel en insliep. Er rinkelde hem iets wakker, zonlicht brandde in zijn oogen, hij greep werktuigelijk naar de telefoon, met bonzend hart, overstelpt door de verschrikkelijke herinnering, die weer in hem ontwaakte. Hallo, zei een bekende stem aan zijn oor. Zeg heb jij mijn manuscript mee- genomen gisteravond Grasland antwoordde niet. Hij zou er niet toe in staat zijn geweest, al had het zijn leven kunnen redden. ik heb me dood gezocht praatte Blasley door, moet aardig dronken zijn geweest, gisteravond Nou, bin- nenkort is het afgeloopen, wordt ik een braaf echtgenoot. Hallo Hallo Ben je daar of niet Ja. Grasland bracht het woord moeizaam uit. Heb je het of niet Ja. Eindelijk kon Grasland spre- ken en wat denken. Ik was bang, dat er iets mee gebeuren zou ik dachthij stamelde, O nou, dat is de hoofdzaak, zei Blasley, vaag verwonderd over zooveel zorg. Zeg je had me waarachtig wel even weer uit m'n bad mogen vis- schen vannacht ik had wel kun nen verdrinken als dat verwensch- te water niet zoo koud was ge- worden, was ik misschien ingesla- pen maar het heeft me goed ge- daan. Dat doet me genoegen, zei Grasveld Hij hoorde zijn eigen woor- den en vond het ailes ongelooflijk, belachelijk, onwezenlijk. Een droom natuurlijk weer een droom Ik kom het manuscript even halen, zie Blasley aan zijn oor moet het in orde brengen voor m'n uitgever. Ik heb een goed idee, zal het je vertellen Een vondst Tôt straks, zei Grasland werk tuigelijk. Hij hing den hoorn op en begon te lachen. Toen schonk hij zich met bevende hand een glas cognac in en dwong zich tôt be- heersching Hij voelde zelf, hoe na- bij hij aan de grens van waanzin stond. Blasley opgewekt en wel, kwam een uur later en vertelde hem uit- voerig, zijn vondst met die lucifers. Grasland voelde zich vreetnd Ieeg, alsof hij zwaar gebloed had en nu nog te zwak was om iets meer te voelen. Zelfs Violet liet hem koud, hij kon niet meer begrijpen, dat hij om haar een moord had willen doen. Toen Blasley terugkwam met zijn manuscript, vond hij de oude vrouw, die zijn flat schoon hield, in de bad- kamer bezig, al mopperend. U had de graskraan laten open- staan zei ze boos, als ik een lucifer had aangestoken, was ik de lucht ingegaan. - Ik heb wat? Niets IJàn aan, zei hij, m'n goeie mensch, ik heb hier vannacht een tijd in he bad ge- zeten, als de kraan had opengestaan, was ik nu een lijk. Dat was U niet, wierp ze tegen, want ze zijn vanmorgen geweest van het gas, alsdat er iets aan baperde, schijnt vannacht gebeurd te zijn. Gelukkig, dat ik daarna hier kwam en rook, dat er gas wegvloeide. Blasley stond even onbeweeglijk, starend naar de geyser. Gas De kraan was open geweest, zonder dat de geijser brandde? Hij streek zich over het voorhoofd. Vreemd in zijn boek. Juist zoo werd de man vermoord door een vriend. Hij lachte hardop. Wat een onzin Alsof zulke diangen in het dagelijks leven voorkomen De oude dwaas had natuurlijk zelf per ongeluk de kraan opengemaakt bij het schoon- ken van de badkamer. Product van DOUWE EGBERTS Tabaksfabriek pijn in de ledematen. Dan direct naar bed en tôt de dokter komt van tijd tôt tijd het prddluet van vertreuwen Uilslulfend verkrljgbaar in de oranje-bandbuislas van 20 tabl. 70 cts. en oranjezakjes van 2 tabl. 10 cts, c a) -4_ <L> co s: ca u b/>cn G QJ c 2 .52 o 3Z 03 C "S SjH X <D "5 4» -fi u j-T <U -- 3 fi i_ <D <D O Z KÎl -<*> w CQ .5 re w M -4 jo w "H - (U (y c/3 G m* q j ci ce (Nadruk Verboden.) DRUKWERKEN K. KME Sappemeer

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1936 | | pagina 2