Aspirin ZWARE PRU1M EXTRA KWAHTEIT De Hederlandsche Luchthsld VIRULY en lie Oorlog. "Hpredikbe urten Nederl. Vereen. van Huisvrouwen. Voor kinderen van leden. Gehaakt eiernetje 10 ket- tingsteken opzetten, hiervan een kring maken. Hierin de le toer 7 maal 5 lossen, 1 vaste. Daarop de 2e toer 7 maal 7 lossen, 1 vaste. 3e toer 7 maal 9 lossen, 1 vaste. 4e toer 7 maal 11 lossen, 1 vaste. De- ze toer herhalen tôt de ge- wenschte hoogte is verkregen. Afhechten, dichtrijgen met een koordje, pluimpje onderaan. Wist dat krenten en rozijnen in bakwerk minder gauw zakken, als zij tevoren in weinig wa- ter gaar zijn gekookt, daarna gedroogd en met een weinig meel vermengd dat katoenen garen gemak- keliiker is op te winden als het eerst bij of op de kachel verwarmd wordt? dat een muntstuk een uit- stekende plaatsvervanger is voor een schroevendraaier en dat een gewone dunne schroef meteen touwtje eraan dienst kan doen als een kur- ketrekker? De schroef wordt in de kurk geboord en het touwtje bovenaan gebonden. Trek aan het jtouwtje en.... de schroef doet de rest. Ammoniak. Het is altijd gemakkelijk een fleschje ammoniak bij de hand te hebben. Wij kunnen er veel mee doen en nog veel meer mee verhelpen. 1 Bet een muggenbeet, die oploopt, even met een watje ammoniak en het wordt direct minder. 2. Lampekappen, die door vliegen verontreinigd zijn kun nen wij weer schoon krijgen als wij de vlekjes met een watje, gedrenkt in ammoniak behandelen. 3. Kammen en sponsen. die vuil envet zijn geworden, kun nen wij het vlugst en het best reinigen door deze voorwer- pen ineenbakje met ammoni ak te leggen ('t vlugst in warm water). 4. Mantels en japonnen kun nen wij ontvlekken door deze kleedingstukken te borstelen met een mengsel van ammoni ak en warm water, en wel een deel ammoniak op negen dee- len water. 5. Wanneer wij wollen on- dergoederen mooi van kleur willen houden, doen wij in het lauwe zeepsop een scheut am moniak. Weet u, dat een stukje oud brood in een lapje gedaan, meegekookt met de bloemkool de onaangename lucht uit het huis houdt? In veel huizen merkt men dat de huisvrouw dit niet weet. IMTGRNJA" VCOLC VR£D£ £Nf 9 ÛBOGP RS. De K.L.M.-vlieger VIRULY publiceerde in „De Groe- ne Amsterdammer" de vol gende ontboezeming, waard om door geheel Nederland te worden ge- lezen „Om de Haverklap ontmoet ze zich bezeerd had... en hij zou in haar oogen kijken. Maar ze zou niet haar oogen op kunnen slaan. Ze zou niet in zijn oogen kunnen kijken. Hij zou zijn handen om haar middel slaan en ze weerde die al af, alsof hij bij haar was. Toen zonk ze neer. God geef me kracht, kermde ze. Het moet, maar ik kan niet En haar lichaam schokte heftig tegen de tafel aan. Dien avond vluchtte zij van huis. En toen de man in het leege huis kwam en ailes hol tegen hem aan klonk, duizelde hij. Op tafel lag een brief. Hij las.En eerst toen be- greep hij dat zijn leven ver- loren was (Nndruk Verboden.) je mensen, die iets zeggen als „Praat me niet van oorlog, want ik word er gewoon mis- selijk van. Dat je nog mensen hebt, die daar, om wat voor reden dan ook, nog eens aan zouden willen beginnen Mis- selijk en moedeloos en kwaad in mezelf maakt het me. De onverantwoordelijke gekken! Ja, jij als vlieger bent er natuur- lijk <5ôk om de een of andere reden wel een beetje voor, allicht. Luchtvaart,nationalisme hoera, sla ze dood. Zo denken jullie er eigenlijk allemaal een beetje over, hè 1k zou heel graag eens willen zeggen, hoe ik als verkeersvlieger denk. Twee jaar geleden, toen Lon- den eens op een wintermiddag dik in de mist raakte, strand- den aile diensten en zo zaten we 's avonds me zeven gezag- voerders voor een houtvuur in Folkestone Soer en ik uit Holland, twee Fransen, een Duitser, twee Engelsen. Op één na was iedereen Ridder in het een of ander, want dat gaai in de luchtvaart niet zo langzaam als op een minitterie. Maar over oorlog dachten de ze moderne „Ridders" allemaal precies eender. En het is waar- Square benevens het beetje levensgeluk van hen, die daar met elkaar wonen, stuk te gaan gooien. Er is het menselijke standpunt: dat het niet aangaat om het leven te nemen van een mens, die persoonlijk geen zware misdaad heeft gepleegd en zelfs deze overweging is nog te kras voor het Neder- lands rechtsgevoel, dat zegt nôôit doodstraf. Daar heb ik voor gevoeld als Nederlander in mijnwerk van verkeersvlieger, dat wil zeggen als een van de tegenwoordig velen, voor wie grenzen in honderden vluchten daar overheen althans hierin Europa tôt slechts onwerkelijke, zeer dubieus geworden bedenk- sel van vroeger geworden zijn om ter wille van kwesties te worden verwoord. 1k zie geen reden meer, om ter wille van enig standpunt-van-achter-een grensje over te gaan tôt moord op het kostbaarste ter wereld het leven. Grenzen zijn in Euro pa maar futiliteiten van elk uur Douglasvliegens één en soms twee ze dienen nu nog als, zij't volkomen onzichtbare en zeer onvolkomen bepalende, aanduidingen van zekere ver- schillen tussen mensen, maar /Het produet van vertrouwen. lijk niet alleen nanfens hen dat ik als verkeersvlieger kan zeg gen Er zijn geen grenzen meestal kan je ze niet eens zien en als je ze soms als een rivier of een kustlijn, wèl kunt zien, betekenen ze nooit meer dansommigeanderescheidings- lijnen, die je soms dwars door een land kunt opmerken. Het Maaswater scheidt niet ver- schillende sferen als het tus sen Frans Verdun en Belgisch Namen stroomt, of bij Maas tricht rijksgrens voorsteld tus sen twee Limburgen, dan wan-, het als Hollands Diep Zuid- hollanders van Brabanders scheidt wie vliegt, ziet maar één rivier tussen mensenwo- ginnen. Voor wie naarHamburg vliegt, kon Coevorden even- goed in Duitsland liggen als Oldenburg in Holland en den- nebossen bij Antwerpen of bij Breda. Hoe belachelijk, dat Tournai en St. Amand in ver- schillende landen liggen en de boeren rond die stadjes uit hun zo prècies eendere landerijen op elkaar zouden gaan schieten. Wanneer het je vak is, om in soms moeilijke omstandigheden met de groot- ste zorg te waken voor het leven van reizigers van allerlei nationaliteiten en wanneer je in menige strijd en de goede uren daarna klaar hebt leren beseffen, hoe kostbaar het leven is en hoe waard om te behou- den hoe volkomen waanzin- nig wordt dan voor je iedere staatkunde, welke van achter zo'n bedacht grensje menselijk- leven-in-het-grootter bereiking van enig doel zou willen in- zetten. VHegen Ieert pro- portles zien de proporties van een nieuv/e tijd. Je kûnt niet maandenlang om de andere avond aan het andere einde van je lijn door Parijs, Keulen of Londen lopen, zonder er rustigweg zeker van te wor den, dat de verschillen tussen jou en die lui daar maar erg aan de buitenkant zitten en dat het dus macabere waanzin zou wezen om de Boulevard Mont parnasse, de Dom of Leicester bepalen daarmee slechts een kleine waarheid tegenover een veel grootere. Zelf ben ik Nederlander en ik wou het liever blijven ook, maar even goed als ik liever met twee beenen door Londen loop dan op een door Amsterdam, evengoed wil ik morgen Belg of Brit worden, als daar Ne- derlandsche, Belgische of Britse mensenlevens mee te verdienen zijn. Mijn vaderland is mij liever dan enig ander land maar het leven van mijn zoon ofvan onverschillig wiens zoon in Southamton. Luik of Oberammergau, zou ik daar- voor zeer beslist niet willen inzetten.,, (Overgenomen uit De groene Amsterdammer). Officiele Mededeling. ~KWIEK" De voor de vorige Zondag vastgestelde wedstrijden wer- den afgelast. Voor morgen zijn geen wed strijden vastgesteld. Volgende Zondag spelen Kwiek 1 Veendam III. 2 uur. HoogezandV KwiekII. 2 uur. Zuidbroek adsp. Kwiek adsp. 1 uur. Hedenmiddag half drie oefe- nen voor aile leden en tevens gelegenheid tôt het betalen van contributie. D. O. S. A.s. Zondag 23 Febr. geen handbalwedstrijd in Winscho- ten daar hetterreinnietinordeis. De toekomstige Heren Seni- oren worden Maandag om 9.30 uur in de turnzaal ver- wacht, evenals de nieuwe He- ren-leden In 't vervolg is het lesuur van Dames II 's Vrijdagsavonds van 9—10 uur. De groepsfoto van „D.O.S." is deze week op de lesuren verkrijgbaar voor 25 cts., de grootste maat 50 et De 3 andere opnamen van Bruidsballet, revuedans en rhythmise oefening 30 et. per stuk. Het Bestuur. Sr B. O. Vanavond hebben we onze jaarlijkse feestavond. Aanvang 8 uur. Woensdag a.s. Algemene vergadering eveneens om 8 uur. Komt allen. De Secr. Officîaele Publicatiën. Gevonden voorwerpen. Een kinder gymnastiekschoen. Een auto deken. Een heeren handschoen. Een dames oorbel. Gevonden voorwerpen op de IJsbaan te Hoogezand tHand- schoenen, das. muts damesdas en ijzer van een-schaats. Inlichtingen op werkdagen des voormiddags tusschen 9 en 11 uur, politiebureau achter het gemeentehuis te Hoogezand. Vaststelling Kiezerslijst. Burgemeesters en Wethou- ders der gemeenten HOOGE ZAND en SAPPEMEER maken bekend, dat de op heden vast gestelde kiezerslijst voor het jaar 1936/1937 van den 24 Fe- bruari tôt en met den 16den Maart a.s. op de secretarie der gemeenten voor een ieder ter inzage is nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift, en stemdistrictsgewij- ze, in uittreksel, verkrijgbaar is gesteld. Tôt en met den 9den Maart a.s. is een ieder bevoegd, bij het gemeentebestuur verbete- ring van de vastgestelde kie zerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voor- komt, niet voorkomt, niet be- hoorlijk voorkomt, of al dan niet voor eenige verkiezing aangewezen is als bevoegd bij volmacht te stemmen. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden ge steld. Hoogezand, Sappemeer, 22 Febr. 1936. Burgemeester en Wethouders van Hoogezand, D. BARTELS. De Secretaris, G. ZW1ERS Burgemeester en Wethouders van Sappemeer, A. JONKEREN. De Secretaris, J. J. PERDON. Vorderingen gemeente Hoogezand. Burgemeester en Wethou ders van HOOGEZAND ma ken bekend, dat alleen die iets te vorderen hebben van de gemeente Hoogezand over het jaar 1935, hiervoor hunne reke- ningen dienen in te zenden voor 15 Maart 1936. Hoogezand, 18 Febr. 1936. Burgemeesters en Wethouders voornoemd D. BARTELS. De Secretaris G. ZWIERS. Jaarlijksch onderzoek. De Burgemeesters der ge meenten HOOGEZAND en SAPPEMEER brengen ter al- gemeene kennis, dat in Juni a.s. het jaarlijksch onderzoek zal plaats hebben van de gewone dienstplichtigen der landmacht van de lichtingen 1924 en 1927. Plaats en tijd van het on derzoek zullen nader worden bekend gemaakt. Hoogezand, 22 pebf ig3g Sappemeer, De Burgemeesters voornoemd D. BARTELS. A. JONKEREN. BURGERLIJKEN STAND SAPPEMEER. 14—20 Febr. Geboren Anna Geertje, d.v. Jan Geert van Buizen en Afie Henderika Kliphuis Siewer- diena, d.v. Popko Schepel en Klazina Maria Kremer Hinde- rika Grietje, d.v. Simon Wes- terhof en Leentje de Haan Eltjo, z.v. Hendrik Stuut en Maria Smid Johanna Tecla d.v. Kornelis Bernardus Bo- dewes en Margaretha Koene- man Oltman, z.v. Jan Akker- man en Trientje Margrietha Postma Harm Hendrik, z.v. Hendrik Jonker en Jantje Muda. Ondertrouwd Hendrik de Haan, oud 22 j. van Appinge- dam en Olga Hannchen Stiilp- nagel, oud 19 j. v. Appinge- dam, onlangs te Sappemeer. Getrouwd Carel Bernardus Johannes Stam, van Amsterdam en Jantje Nijlaan van Sappe meer. Overleden Johanna Tecla Bodewes, oud 3 dagen. HOOGEZAND, 14-20 Febr. Ondertrouwd Jan Bos, wednr. van Zwaantje ten Cate, van Foxhol, en Sjoukje Leemburg van Groningen. Overleden Jan Slym, oud 2 j., z.v. Klaas Slijm, en Al- bertje Iden, overl. te Groningen. Writzer Meijering, oud 61 j., ongehuwd Pieter Frans, oud 1 j. z.v., Johannes Frans en Christina H. Bontjer, overl. te Groningen 'Lammechien Kar- sten, oud 84 j., weduwe van Geert Bolhuis. SLOCHTEREN. 14--20 Febr. Geboren: Jakob Arend, z.v,J. Steenhuis enA. Klatter, Hélium Lucas Klaas, z.v. J. P. Woltjer en H. Pluis.Lageland Gezina d.v. E. Kiel en G. Kuil, Over- schild (Gem.Slochteren); Arend z.v. A Woldhuis en H. Wals, Tjuchem Hendrik, z.v. E. Speelman en M. Blaauw, Schildwolde. Ondertrouwd H. Woldhuis, Wagenborgen (Gem. Slochte- ren) en H. Stoter, Siddeburen J. v. d. Schuur, Siddeburen en H. Veldman, Schildwolde. Getrouwd W. Rumpff. Sid deburen en M. Wieringa, Tju chem H. G. Nonkes, Gronin gen en F. K. Tuinier, Schild wolde. Overleden Saartje Heerlijn, oud 62 j. echtgen. v. H. Prins, Overschild (Gem. Slochteren) Johannes Borg, oud 70 j. echt gen. v. H. Perdok, Siddeburen. ZONDAG 23 Februari 1936. Herv. Gem. Hoogezand v.m. 10 uur, ds. Oldeman, Sappemeer 's av. 7 uur, ds. Nijenhuis Ockhuysen. (coll.) Kielwindeweer s' av 7 uur, ds. Wasch. Kropswolde 's av 7 uur, ds. Oskamp. Westerbroek: v.m. 11.30 uur, Kinderkerk. Engelbert v.m. 10 uur, ds. Kruizinga. Middelbert v.m. 10 uur, ds. Wasch. Scharmer-Harkstede v. m. 9.3o uur ds. Rensink, v.m. 11 uur Kinderkerk. Kolham v. m. 9.30 uur, ds. Dokter. Slochteren v.m. 9.30 uur, ds. Kwint, 's av. 7 uur, ds. Marra. Schildwolde v.m. 9.30 uur, ds. Siega. Hélium v.m. 9.30 uur, ds. Politiek Siddeburen v.m. 9'/s uur en 's av. 7 uur. ds. de Vries. Noordbroek: v.m. 9.30 uur, ds. Vos. Zuidbroek n.m. 5 uur, ds. Sevenster. Doopsgez. Gem. Sappemeer: v.m. 10 uur, ds. Dufour. Geref. Gem. Sappemeer v.m. 9.30 uur en n.m. 5 uur, ds. W. Tom. Foxham 28 Febr. 'sav. 7.30 uur, ds. W. Tom. Evang. in en ten bate der Ned. Herv. Kerk Winkelhoek-Sappemeer v.m. 9l/g uur, deheer F. Faber. n.m. 5 uur den heer F. Faber. Schaaphok v.m. 9.30 uur, de heer Hellendoorn. Vroombosch n.m. 6.30 uur, de heer Hellendoorn. Bapt. Gem. Hoogezand Beukemastr. v.m. 9.30 uur de heer Rein- holtd. rum. 5 uur idem, 's av. 7.30 uur Jongel. Verg. Woensdag 's av. 7.30 bidstond. Foxhol:'s av. 8 u. Jongel. Verg. Leger des Heils. Hoogezand Brugstr. v.m. 10 uur, Kapt. S. Duvekot, 'sav 8 uur, Kapiteine B. F. Duvekot Kindersamenkomsten 9 uur, 2 uur en 5 uur. Maandag 24 Febr. 's av. 8 uur, Luit. Kolonel Chr Rônitz, n.m 5 uur Kindersamenkomst. Plaatselijk Nieuws. Sappemeer. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer dr. J. Berg is in de vacature prof. Theiscen benoemd tôt biblio- thecaris van de universiteits- bibliotheek te Amsterdam. Hij werd alhier in 1887 ge boren. Na eerst de lagereschool en ook de R. H. B. S. te hebben bezocht verwierf hij te Gro ningen het einddiploma van de R. H. B. S. en van het gymna- sium. Daar zette hij zijn stu- die voort in de Ned. Letteren en promoveerde in 1919 tôt doctor in de letteren op het proefschrift „De invloed van de Italiaansche letterkunde op de Ned. letterkunde in de 19e eeuw." Inmiddels was hij in 1918 benoemd tôt conservator van de handschriften der universiteits- bibliotheek te Amsterdam, waar hij geleidelijk tôt zijn functie is opgeklommen. Van dr. Berg zijn verschil- lende publicaties en geschrif- ten verschenen. Hij is lid van de maatschappij der Ned. let teren te Leiden, het Prov. Utr. Genootschap en van het Zeeuwsch Gen. v. Kunst en Wetensch. Hoogezand. Na 30 jaren lang als telefoniste aan het postkantoor te zijn werkzaam geweest, heeft mej. Fikkers thans haar post verlaten. Dit is niet ongemerkt gegaan. Aan haar, die ook de woonplaats gaat verlaten, is voor haar ver- trek met een gepast woord door den directeur van het post kantoor, den heer Meijer, een boekwerk aangeboden, voor- zien van de handteekeningen van het personeel Dan sprak de heer H. Klein haar in vrien- delijke woor den toe en vereer- de haar namens het personeel een prachtige azalea, bewijzen van waardeering, waarvoor mej. Fikkers bewogen dankte. Tôt telefoniste aan het postkantoor, alhier, is benoemd mevr. H. I. Smit van Gronin gen. Met ingang van 1 Mei is de heer T. Lubberts als be- steller van Zuidbroek naar hier overgeplaatst. De algemeene ledenver- gadering van de begrafenisver- eeniging-Hoogezand onder voorzitterschap van den heer K. Ottens gehouden in 't hôtel Faber, was vrij goed bezocht. Aan het jaarverslag van den secretaris, de heer H. Klein, wordt het volgende ontleend Hoewel bleek, dat er eenige verschuiving had plaats gehad naar de derde klas, had de voorddurende crisis den ge- zonden toestand der vereeni- ging niet aangetast. In het ge heel hadden er 43 begrafenis- sen plaats gehad, ni. 5 twee- de en 16 derde-klasse van le den, 4 eerste, 4 tweede en 14 derde klasse van niet-leden. Het ledental bleef vrijwel ongewijzigd en bedroeg 416 gezinsleden en 275 persoonlij- ke leden. Hetafgeloopen jaar werd bij be- grafenissen een tweede volg- wagen gevoegd. Dit jaar biedt het bestuur als proef voor de lijkkisten een vergoeding aan van f 7.50, een maatregel, waaraan de algemeene verga dering sanctie verleende. Uit het verslag van den pen- ningmeester, den heer H. Hut- tinga, bleek, dat de ontvang- sten f 5748.46 hadden bedra- gen en dat er een batig saldo was van f 653.54. De begrafenissen van de le den hadden f2560.48 gevor- derd, die de niet-leden f 2240.64 Nadat de heer J. R. Bosman namens de Kascommissie een gunstigrapport had uitgebracht daarbij dank brengend aan den heer J. Ottens voor diens me- dewerking, volgpe décharge. De heeren K. Ottens en P. Mulder werden herbenoemd als bestuursleden en benoemd werd als lid der kascommissie de heer J. Houwing. De vergadering verklaarde zich accoord met het bestuurs- voorstel om het klasserecht bij begrafenissen 2e en le klasse bedragende resp. f7.50 enfl5 te verlagen tôt f 5 en f 10 en de administratiegelden bij be grafenissen van niet-leden voor de drie klassen bedragende f 5 f 10 en f 15 te verlagen tôt f 2.50, f 5 en f 10. Een schirftelijk verzoek om het ouderwetsche klokluiden, bij begrafenissen weer in eere te herstellen lokte ,nog al eeni ge discussie uit. Het bestuur verklaarde dienaangaande een nader onderzoek te zullen in- stellen. In verband met de on- derwijsbezuinigingswet, voor- lopige op pensioenstelling van 60 tôt 65 jarigen, worden hier binnen drie maanden na de in werkingtreding van genoem- de wet de heeren G. Das, hoofd der school te Boven- Kalkwijk en F. ten Kate, hoofd der school te Martenshoek, op pensioen gesteld. Geslaagd voor het the- oretisch gedeelte van het exa men ter verkrijging van dipio- ma voor leerares in kinderver- zorging en opvoeding aan de Nieuwe Huishoudschool te Am sterdam mej. Hidding, alhier. Hoogezand—Sappemeer. Bijzonder intéressant was ook de derde lezing van ds. Riphaagen van Zutphen, die deze Woensdagavond op uit- noodiging van de afdeeling Hoogezand—Sappemeer vande Ned. Protestantenbond in het hôtel Faber heeft gehouden. Na ingeleid te zijn door den voorzitter, ds Nijenhuis Ock- huijzen behandelde debegaafde spreker op duidelijke en wat moeilijk was vaak en groote tact vereischte op waardige wijze eerst de grondslagen van het huwelijk en daarna echt- scheidingen en voorbereidingen tôt het huwelijk. Actueel zou men ook het laatste deel kun nen noemen in dien zin, dat er in den laatsten tijd, zooals de spr. meedeelde, ongeveer 5% (3000 van de ruim 60000) van de huwelijken weer wor den ontbonden. Onder instemming van de niet heel talrijke aanwezigen bracht de voorzitter den spre ker dank, daarbij er zijn spijt over uitdrukkend, dat er niet meer van de jongere garde blijk hadden gegeven van hun belangstelling. In de pauze deelde de heer Joh. Klasens mede, dat dr. IJssel de Schepper, leider van de Ned. afdeeling van «Bellamy", binnenkort doel en sîreven der beweging hoopt uiteen te zetten. De gymn. en athl. ver- eeniging H—S. heeft in haar Woensdagavond gehouden ver gadering besloten tôt oprich- ting van een afdeeling-voetbal buiten het competitieverband, waarvoor zich reeds 24 leden aangemeld. De eerste onder- linge wedstrijd zal Zaterdag- middag op het sportterrein in de Van Royenstraat worden gespeeld. Martenshoek. De heer H. Hoepman te Kropswolde is be noemd tôt tijd. onderwijzer aan de o.l. school, alhier. Slochteren. Naar aile waar- schijnlijkheid, zal de slotuit- keering van de tarweoogst 1934 zooals bij informatie bleek, niet lang meer op zich laten wach- ten tegen Maart zal waar- schijnlijk een begin worden ge maakt. We duidden echterreeds aan, dat het geen groote uit- keering meer zal zijn. Voor tarweoogst 1935— 1936 zal aan de pakhuishou- ders worden vergoed Bij ontvangst - waarna dadelijk wordt overgezakt: 10 et. per 100 Kg. Voor op en afslag 8 et. per 100 Kg. Voor schonen: 12 et per 100 Kg. Voor het bewaren van opge- zakte tarwe 23/4 et. per lOOKg. Voor het bewaren van gestorte tarwe 2L/t et. per 100 Kg. Naar we vernemen, heeft de Gewestelijke Tarwe Orga- nisatie voor Gron. en Drenthe, opgave gevraagd omirent de Kg. erwten, welke zoowel in gedorschenals ongedorschen ,oestand bij de tarweverbou- wers aanwezig waren. Of die inventarisatie betreffende, maat- regelen zullen worden geno- men, voor een volgende oogst is ons nog niet bekend. Het bouwen van een nieuwe behuizing voor Gez. Kubbe is bij onderhandsche aanbesteding gegund aan de laagste inschrijvers resp. tim- merwerk: Brouwer en Eigen- berg te Siddeburen voor f 3173 verfwerk: J. Boddeus Zonen van Slochteren voor f 319.50. Eén en ander onder architec- tuur van de heeren van Erden en Koerts van Schildwolde. Siddeburen. Aan de o. I. school te Siddeburen is be noemd tôt tijd. onderwijzeres Mej. G. Cnossen, wachtgeld- ster te Leeuwarden. Kolham. De heer J. Wayer verkocht onderhandsch zijn groote behuizing waarbij rui- me tuin, aan de heer O. Wayer beide woonachtig aan de Knijpslaan te Kolham,voor de som van f3200. Vischdistributie in het Noorden Het bekende in 1930 ver schenen rapport van de vis- scherij commissie, ingesteld door de vereeniging „Handel. Scheepvaart en Nijverheid" te Harlingen, handelend over het vraagstuk „Harlingen als aan- voerplaats van Noordzeevisch", is de basis geweest van de nadien steeds gevoerde actie om te komen tôt het doel aanvoer van Noordzeevisch te Harlingen en sijstematische dis- tributievan visch in de Noor- delijke provincien. Het gevolg van deze studie en actie is geweest, dat thans de commissie, welke zich spe- ciaal met dit vraagstuk bezig hield, heeft besloten een N. V. te stichten met het boven om- schreven doel. De N. V. zal den naam dragenvan „N.V. Visch- voorziening Het Noorden" en is gevestigd te Harlingen. Een belangrijke stap naar ordening in het visscherijbe- drijf is hiermee gezet. Nuttige voorwerpen van melk. Heel veel voorwerpen kam men. tandenborstels, kopjes, bekers, presenteerblaadjes, e.d. worden tegenwoordig gemaakt van kunsthoorn of galaliet. De ze naam is samengesteld uit „gala", wat melk en „lithos", wat steen beteekent. En zoo- veel voorwerpen worden er tegenwoordig van deze stof gemaakt, dat dagelijks de melk van 50.000 koeien noodig is, om in de behoefte te voorzien. Alleen de magere melk, wordt gebruikt, want het is de kaas- stof of caseïne, die men noodig heeft. De vervaardiging gaat heel eenvoudig. Evenals bij de kaasbereiding laat men de kaasstof stremmen door aan de melk een zuur toe te voegen. De caseïne wordt daarna gedroogd, gerei- nigd, geverfd en in elkaar ge- perst en gehard. Men krijgt nu ruwe staven galaliet in el- ke gewenschte kleur en hier- uit worden aile mogelijke voor werpen gesneden, geboord, gezaagd of geperst. MWW»WJ M Product van DOUWE EGBERTS Tabaksfabriek XXX van Aspirin-tabletten berust daarop, dat zij, in tegen- sfeliing tôt veel namaak- producten, ook de kleinste bloedvaten verwijden, de circulatie van het bloed gunsfig beinvloeden en zodoende de bloedsom- loop bevorderen. Dit is bij- zonder belangrijk bij griep en verkoudheidsziekten. Uitsiuitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 cts. en oranjezakjes van 2 tabl. 10 cts.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1936 | | pagina 2