Ailes Dames die in Ziet de étalagé. J. s si BENES Aile soorten H. TEUBEN - Te HARH SGHA Oproeping. HARCO F TRIPLEX fond Uw Drogi AS PI RI N s ts bijzonders Eerste Kwaliteit! De» Paasch Een prima ve eenige joi kunnen uit te yerdien Gemakkelyke 1 Hoogezand Wilt U Zagerij BRAND, i Radiorede van de Keizerin van Âbessinië gestoord' ROOKVLEEbCrt. RAUWE HAM. GEKOOKTE HA» BACON SPEK. REUZEL an prim BEZtET C beter en mooier dan cartor ten in verschillende maten OREGON-TRIPLE bij ons kunt U het beno planken in iedere doc geschaafd of ongeschaafd 1 Dagelijks te bezichtigen zo Bij veraf wonen stuur de 1 Alleen dan bereidt U U bij het zetten toevoegi en bovendien voor Centri Hoek S Nederl. Vereen. van Huisvrouwen. Op uitnoodiging van de Coôp. E. M. M. te Hoogezand hebben onze bestuursleden de dames Klasens en Hermann als afgevaardigden van onze Ver. op 10 April de opening bijge- woond van de tentoonstelling welke in het gebouw der coôperatie wordt gehouden. De tentoonstelling is nog geopend en is voor iedereen te bezichtigen. Een goed middel om vitrage te kleuren is een aftreksel van thee. Men neme drie scheppen thee op een halve liter water en late dit nu eens flink ko- ken Vervolgens zeeft men 't af treksel en voegt het bij scheu- tjes bij de stijfsel (U neemt toch wel dunne stijfsel, b. v. Crack-free De vitrage krijgt nu de ecru- kleur, die ook de nieuwe gor- dijnen hebben. Een Huisvrouw. njtgrnJai VCOUtf'GMôOMD VOOR VREDE En VCUMEto Officiele Mededeling. uur „KWIEK" Morgenmiddag twee speelt het adspiranten elftal op eigen terrein tegen de Hooge zand adsp. in de volgende opstelling cd z a. """1 af m G •itf "S - ai s s Zondagmiddag voor en onder deze wedstrijd zal gelegenheid zijn tôt het betalen der con- tributies. r Zondag 26 April Kath. dag in Groningen. s Aile deelnemers Dames en f Heeren worden dringend ver- Dinsdagavond om 10 mi- zocht, morgen na de hoogmis nuten vôôr tien heeft de Keize rin van Abessinië te Addis Abeba een radiorede tôt de wereld gehouden. De aankon- diging van de rede was goed te Volgen. Deze geschiedde in het Fransch en in het Engelsch, Men hoorde den omroeper me- dedeelen, dat de Keizerin de 11.15 uur in het Parochiehuis te komen voor besprekingen en oefenen dienaangaande. Bij slechte opkomst ziet het Bestuur zich genoodzaakt aan deze opmarsch niet mede te werken. Opkomst dus drin gend gewenscht. Zondag 3 Mei wandeltocht studio betrad, waarna hij haar in Groningen over Paterswolde het woord verleende. en Haren afstand 27.5 K.M. Op het oogenblik, dât de Aangifte tôt en met 26 April Keizerin het woord nam, be- J gon echter een ander station op dezelfde golflengte, onon- derbroken en zeer langzaam te seinen, zodat van de rede geen woord te volgen was. De dochter van de Keizerin, die de rede van haar moederver- taalde, was evenmin te ver- staan even hoorde men, dat zij uit naam der menschelijk- heid een beroep deed op de hoorders. Uit een Paaschpredicatie in Londen (Reuter). Als Christus vandaag op aar- de zou weerkeeren en in Italie het gebruik van gifgassen tegen weerlooze barbaren zou afkeu- ren, zou Hij onmiddellijk wor den gearresteerd en misschien zelfs gefusileerd als verrader. Indien Hij op de grenzen aan den Rijn zou verschijnen en de haat, tweedracht en achter- docht tusschen de volkeren zou veroordeelen, zou men waarschijnlijk aan twee kanten op Hem schieten. De Secretares. H. Breurken. Uitslagen S. B. 0.1 H.B. S. I 4-1 S. B. O. Il—T. O. P. bij stand I 1 gestaakt. Voor morgen zijn geen wed- strijden vastgesteld. Er wordt nu dus geoefend. Ook zij, die nog niet in een twaalftal speel den worden dringend verzocht te komen. Zondag 26 April U. N. 1.1—S. B. O. I (aanvang 2 uur). S. B. O. II—HermesII (aanvang 3 uur). De Secretaris. Officieeie Publicatiën. Gevonden voorwerpen. Streng kralen. Inlichtingen op werkdagen des voormiddags tusschen 9 en II uur, politiebureau achter het gemeentehuis te Hoogezand. SAPPEMEER. 10—16 April Geboren Margaretha Geer- truida, d.v. Bernardus Johannes Kleineen Catharina Maragretha Grol Evert, z.v. Geert Pen- ning en Hilke ten Doornkaat Tietje, d.v. Dirk Roek en van Almtje Reinek. Ondertrouwd Geert Hui- zing, oud 56 j. en Egbertje Runhart, oud 48 j. beiden van Sappemeer Geert Schut, oud 27 j. en Trijntje Fledderman, oud 22 j. beiden van Sappe meer David Huizing, oud 28 j. en Willemtje Wierenga, oud 26 j. beiden van Sappemeer. Getrouwd Albertus Hinde- rikus Meijer en Hendrika Postema, beiden van Sappe meer; August Lorenz Braun, van Eindhoven en Grietje Braun, van Sappemeer. Overleden Jan Smit, oud 18 j., ongehuwd. HOOGEZAND. 10—16 April Geboren lohan, z.v. Kornelis Zuur en Pieterke [Schaaphok, Westerbroek Hinderika, d.v. Lodewijk de Haan en Aaffien van Slooten, Kalkwijk. Ondertrouwd Koert Kort- huis van Windeweer en Anna R. Sling, van Anloo ;Jan Dijk, van Hoogezand en Grietje Sluiter van Zuidlaren Hen- drik Eppo Bos en Hillechien Anna Kwant, beiden van Wes terbroek Hindrik Meijer en Geertje Brugge, beiden van Foxhol Evert Woltman, van Kropswolde, van Royenstraat en Jantje Lambeck van Sappe meer johannes Henderikus Vos, van Groningen en Hin- derkien Matthyssen, van Gro ningen, onl alhier; Bartelt Roose van Groningen en Hil- lena Blaauw, van Westerbroek; Roelof Hofstee, van Paters wolde, gem. Eelde, en Aaltje Honebecke van Westerbroek. Gehuwd Geene. Overleden :Annechien Meijer oud 74 jaren wed. van Arend Hutiinga, wonende te Zuidla ren Geerardus Steenhuis, oud twee weken. z. v. Geerardus Steenhuis en Maria Timmer, overl. te Groningen. SLOCHTEREN. 8—14April Geboren Arnold Nanno, z.v. H. Hindriks en G. H. Borchers te Kolham Abel Krijn, z.v. A. Toxopeus en A. A. H. Lub- bers te Tjuchem Elizabeth, d.v. Ph. Hommes en F. Neef te Overschild Engeliena, d.v. J. Rumpff en A. M. Wieringa te Siddeburen Jelle Jan z. v. J. Berg en G. Westers te Scharmer Willem, z.v. G. de Groot en A. Huttinga te Hark- stede. Ondertrouwd P. Dallinga te Schildwolde en G. Scholte te Groningen C. Dreves te Bourtange (gem. Vlagtwedde) en A. Pentinga te Kolham K. Alting te Harkstede en E. A. Koning te Siddeburen J. de Vries te Slochteren en G. Doornbos te Slochteren T. Dik te Oosterwijtwerd (gem. ,t Zandt) en J. van der Laan, Tjuchem J. Roelfsema. Schild wolde en A. R. Lenting, Sid deburen; J. van Tholen te Wa- genborgen (gem. Termunten) en H. Wildeboer. Schildwolde. Getrouwd W. Kamminga te Steendam en A. H. Schrik te Slochteren. Overleden Hittjo Buiten- kamp, oud 73 j., man van J. Schut te Slochteren Martje Kruizenga, oud 65 j. vr. van W. Smit te Schildwolde Ja- cobmina van der Ploeg, wed. v. H. Kugel te Siddeburen Derktje Kok. oud 62 j., vr. v. H. Telkamp te Laskwerd Wesselinus Bernardus Wes- sels, oud 81 j. wedn. van M. Wouters te Slochteren. de hand van den secreta ris, den heer mr. J. H. Bast klinkt een optimistische toon op. De algemeene toestand was gunstig en de resultaten van het onderwijs bevredigend. De bewaarscholen te Mar- tenshoek, Kalkwijk en Sappe meer hadden op 31 Dec. 1935 reps 61, 89 en 83 leerlingen. De laatste verloor het hoofd mevr. de Korne-de Haan, aan wie na 30 jarigen dienst eer- vol ontslag werd verleend, de eerste mej. van Duyn, in ge- lijke betrekking benoemd te Leiden. Ook de beide naai- en ver- stelcursussen bloeiden. Die te Marfenshoek bleef op het maxi mum 50 60 en aan die te Sappemeer was ook het leer- lingental 50 60 constant. Bij den handelscursus steeg het zelfs tôt 110. Bij de Nutspaarbank steeg het aantal spaarbankboekjes van 1705 tôt 1828 en hetaan tal busjes van 296 tôt 400. De rentevergoeding aan in- leggers werd teruggebracht van 3l/2°/o op 3%, mede in ver- band met de renteverlaging aan debiteuren van 1/4% De balans sluit met f 2 064 447,49. Onder het actief komt voor aan effecten f 880 569,61, aan hypotheken f 1 149 488; onder het passief inleggers f 739534,58, reserve f282709,54 De winst- en verliesrekening sluit met f 74 514,09, met aïs winst fl8118,03 (v.j.fl2406,12) Hiervan werd f 12 682,bij de reserve gevoegd, die daar- door stijgt tôt f 295392,16, zijn- de ruim 16,98% van het inleg- gerskapitaal. De effecten zijn aile berekend naar beurskoers van 30 Dec. 1935, doch niet boven pari. De exploitatie-rekening der Vereeniging wijst een nadeelig saldo aan van f 222,49. Aan subsidies bewaarscholen werd f 1700,— ontvangen, aan school- gelden f 732.52. De subsidies der handelscur sus' waren van de gemeenten Hoogezand, Sappemeer en Slochteren f820, van de Pro- vencie 1844, van het Rijk f 1260 f 55.32 (1934); de school- gelden waren f 1226,25. De heer H. Hartlief nam als nieuw bestuurslid de plaats in van de heer Mr. Wevers Stous, naar elders vertrokken, in diens vicevoorzitterschap nam de heer H. A. Beekhuis over. Hoogezand—Sappemeer. Uit het verslag over 1935 Emmabloem-collecte. De besturen van „Het Groe- ne Kruis" en Plaatselijke t.b.e. commissie te Sappemeer ves- tigen bij deze de aandacht van hun plaatsgenooten op de Em- mabloem-colecte, welke de vol gende week in Sappemeer wordt gehouden. Hoewel deze colecte zoetjes- aan is ingeburgerd, wijzen de besturan van bovengenoem- de organisaties het publiek er nog eens op, dat de opbrengst van deze collecte voor het over- groote deel ten goede komt aan de tuberculosebestrijding hier ter plaatse en voor een klein deel ten bate van het zelfde doel in onze provincie. Hartelijk bevelen zij deze sympathieke collecte dan ook in Uw belangstelling aan. De Secretaris van het Gr. Kr en de Pl. t.b.c. comm. R. Schoemaker Plaatselijk Nieuws. Sappemeer. De auto-indu- strie en in aansluiting daar mee de bandenindustrie zijn in de laatste jaren over de geheele wereld enorm vooruit gegaan. Verbeteringen hielden daarmee gelijken tred. Wie over de fabricage van banden en de economische toepassing daarvan in het algemeen een juist beeld wil hebben, vindt daarvoor Woensdagavond a.s. gelegenheid in het Hôtel Struvé, waar op uitnoodiging van den heer H. J. W. Letmaath, de Good-Year, van Rossum Co., den Haag, een lezing zal hou- den met een fiimvoorstelling. Men doe goed er nota van te nemen, dat het hier niet de bedoeling is reclame te ma- ken voor een of ander merk. Verder vragen wij de aan dacht voor een desbetreffende advertente in dit nurnmer. Hoogezand. Doordat er geen politié bij aanwezig was, is niet vastgesteld, hoe 't eigenlijk gebeurde, maar een feit is het dat Woensdagmiddag te onge- veer 4 uur op de Kielster- straatweg een auto van den heer W. J. Kok van Veendam en een van de garage de Boer uit Emmercompascum met el- kaar in botsing kwamen. De laatste wagen kreeg de dikste smak schoot in de sloot en viel op zij en liep hait vol water. De hulp van de firma H. R. Groeneveld werd in- geroepen en deze heeft hem gelicht, naar haar garage ver- voerd en daar zooveel moge- lijk weer gerepareerd. De andere auto, slechts licht beschadigd, kon op eigen kracht weer verder. Het bleef uitsluitend bij ma- terieele schade. De politie heeft proces- verbaal opgemaakt tegen H. K. te Kropswolde wegens in verboden tijd visschen in het Zuidlaardermeer zonder acte en vergunning. Twee netten werden in beslag genomen. Woensdagmiddag werd per radiocentrale doktershulp gevraagd voor een ongeval in de Knijpslaan. Daar zou de 22 jarige Reinko v. d. Veen, in dienst bij bakker H. Venekamp voor ovenverwarming de olie- stookinrichting aansteken, doch was daarbij zoo onoordeelkun- dig te werk gegaan, dat plots een groote vlam omhoog was geslagen en hij in brand ge- raakte. Dadelijk sprong mej. V. toe en bluschte het vuur, maar toch had hij reeds vrij ernstige brandwonden gekre- gen aan het gezicht, aan beide armen en handen. Dr. de Jong was spoedig aanwezig oip ze te verbinden. Zooals bekend, mogen hier geen rijwielen worden ge- plaatst tusschen de heesters en boomen in het park. Er zijn er, die den weg weten en niet bewandelen, er zijn er ook, welke den weg niet weten en omdat zij allen er Zondag voor den voetbalwedstrijd tuk op waren om eep stuiver te bewaarloon te besparen, heb ben ze de fiets tcoh op ver boden terrein neergezet, met als gevolg een bekeuring. Heden, Zaterdagmiddag, is er op het sportterrein in het Westerpark weer een belang- rijke voetbalmatch en daarom dit bericht ter waarschuwing. De 31 jarige Joh. Rob- ben van Emmercompascum reed Zaterdagmiddag per mo- tor op den Groningerweg. De motor was nieuw en de werking ervan hem nog eenigs- zins vreemd en hieraan is het waarschijnlijk toe te schrijven dat hij in de buurt van Schol- ten's fabrieken juist in de bocht neersloeg, volgens hem zelf doordat hij een boom had geraakt, terwijl dit volgens een paar ooggetuigen niet het ge- val is geweest. Hevig bloe- dend bleef hij liggen. Dadelijk werd de hulp van dr. de Jong ingeroepen, die spoedig aan wezig was. Deze constateerde ernstige wonden bij het oog en boven de rechterknie. Na voorloopig te zijn verbonden is het slachtoffer per auto-Bos ter verdere behandeling naar huis vervoerd. Hoogezand—Sappemeer. Onder leiding van den heer H. Kolthof had in het gebouw „Rehoboth" een vergadering plaats van de Chr. Oranjever- eeniging „Oranje Nassau'.. De heer P. Helder hield een inleiding over de mogelijkheid van oprichten van een oranje- garde. Naeenige discussie verklaar- de het bestuur dienaangaande de noodige maatregelen te zullen treffen. Vervolgens werd de regeling der festiviteiten op 30 April a. s. behandeld. Dan bracht de penningmees- ter, de heer F. Boelens, een financieel verslag uit. De heeren H. Kolthof, A. Elzinga en S. Kluin werden herkozen als bestuursleden. Nadat twee coupletten van het „Wilhelmus" waren ge- zongen, sloot de heer H. van Koomen de bijeenkomst. In het gebouw „Reho- both" is onder voorzitterschap van ds. G. Oldeman een ver gadering gehouden van het Comité van Actie van de Cen trale voor Werkloozenzorg, waarin de heer J. Schipper van Utrecht, algemeen secre taris, eenige inlichtingen gaf en ophelderende verklaringen verstrekte. De vergadering besloot om op 9 Mei in beide gemeenten een collecte „JongHolland snakt naar werk te houden. De heeren G. Jeuring en H. Viening, beiden te Sappe meer, werden afgevaardigd naar de openingsplechtigheid van het werkkamp Roden. Onder leiding van den heer M. Evers voorzitter, had in de Van Royenstraat te Hooge zand een ledenvergadering plaats van de afd. H.-S. van den Prot. Chr. Bond van spoor- en trampersoneel. Uitvoerig werd daarop de propaganda besproken, waarbij o.m. de menschelijkheid werd betoogd, dat de leden indivi- dueel toetreden tôt «Patrimoni- um". in de plaats van den heer E. Posthumus, secretaris, die naar Groningen vertrekt, werd alszoodanig de heerj. Woltjer benoemd. Sl-OCHTEREN. De L. Ç- o. voor Drenthe heeft aan hare georganiseerden bericht gezon- den dat de toewijzing v. d. t. en m. 31 Maart j.l. aange- vraagde opp. in 1936 te bete- len met Consumptieaardap- pelen, tenvolle zal mogen plaats vinden, als tenminste geen bij- zondere redenen tôt afwijzing of eenige wijziging nopen. Door de Ned. Veehoude- rij Centrale is bekend gemaakt, dat ten aanzien yan kalyerep, waarvan het aanhouden door indentitetsbewijs moet zijn ge- dekt, met ingang van 1 Mei 1936 als laagste gewichtsgren- ?en zullen gelden Voor al pf niet geçastreerde Stierkalveren 60 Kg, Voor vaarskalveren 100 Kg. De veehouders wordt dan ook aangeraden om de kalve- ren welke op 1 Mei '36 de gewichtsgrenzen hebben be- reikt zoo gauw rnogelijk te laten schetsen. Dezer dagen zal door de L. C, O. aan iedere veehou- der, die daarvoor in aanmer- king komen, een rose kaart worden gezonden waardp het aantal reserve kalveren welke zonder indenititeitsbewijs mo gen worden aangehouden. Georganiseerden die Jid zijn van een door de Ned. Veehouderij Centrale erkende Runder tuberculosebestrijding- organisatie mogen daarenbo- ven gedurende het tijdvak 1 November 1936 en 1 Januari 1937 indien hun tenminste 1 kalf is toegewezen 1 reserve- kalf zonder indentireitsbewijs voorhanden en invoorraad hou den. Bij contrôle zullen deze georganiseerden het bewijs van lidmaatschap van dergelijke organisate, welke zij reeds hebben of welke hun nog zal worden toegzonden, overleggen aan dien contrôleur, aangezien op de rose kaart niet is ver- meld het kalf, welke zij op dit lidmaatschap mogen aanhou den. Het kantoor der directe belastingen en accijnzen te Slochteren wordt met ingang van Maandag 20 April 1936 verplaatst naar het rechterge- deelte van het perceel D. no. 11 (naast het winkelpand van den Heer Degenhart). Ingang aan de zijkant. Noord-Duitschland Noord-Nederland. Voor de oefencampagne voor den wedstrijd Noord-Duitsch- land-Noord-Nederland, die op 24 Mei a. s. te Bremen zal worden gehouden zijn door de Noord. Techn. Commissie o.m. aangewezen doel 3, van wie v. d Hooff, Hoogezand midden 8, van wie Nijboer en Roggen, beiden van Hoo gezand vôôr: 8, van wie Poelman] H. S. C. "PREDIKBE 0RTEN ZONDAG 19 April 1936, Herv. Gem. Hoogezand v.m. 10 uur, ds. Oldeman. Sappemeer: v.m. 10 uur, ds. J. Nijenhuis Ockhuizen. Westerbroek 11.30 uur, Kinderkerk. Kielwindeweer v.m. 10 uur, ds. Wasch. Kropswolde:'s avonds 7 uur, ds. Wasch. Engelbert: v. m. 10 uur, ds. Kruizinga. Middelbert 's av. 7 uur, ds. Nijenhuis Ockhuysen. Scharmer-Harkstede 's av, 7 uur, ds. Siega. Slochteren v.m. 9.30 uur, ds. Kwint. Hélium v. m. 9.30 uur, ds. Politiek Siddeburen v.m. 9l/8 uur de heer La Brijn en 's av. 7 uur. ds. de Vries. Noordbroek v.m. 9.30 uur, ds. Sevenster (bev. lidm Coll.). £uidbroek: geen dienst. Doopsgez. Gem. Sappemeer: v.m. J0 upr, Ds. F. ten Çate Geref. Gem. Sappemeer: v.m. 9.30 uur en n.m. 5 uur, ds. W. Tom. Foxham 24 April geen sa- menkomst. Evang. in en ten bate der Ned. Herv. Kerk Winkelhoek-Sappemeer v.m. 9.30 uur en n.m. 5 uur, de heer Faber. Bapt. Genj. Hoogezand Éeujcemastr. v.m. 9.3Ô uur de heer f^eifir holtd. n.m. 5 uur idem, 's av. 7.30 uur Jongel. Verg. Woensdag 's av. 7.30 bidstond. Leger des Heils. Hoogezand Brugstraat. v.m. 10 uur, Kapt. Duvekot. n.m. 3.30 u., Openluçht samen- komst. 's av. 8 uur, Kapt' Duvekot. Kindersamenkomsten 9 uur, 2 uiir en 5 pur. ADVERTENTIEN: Ieder, dieiets te vorderen heeft van of verschuldigd is aan of borgtochten kan doen gelden ten laste van wijlen de heer G. KRANS, gewoond heb- bende te Kropswolde, en al- daar overleden den 6 April 1936, wordt verzocht daarvan opgaaf en betaling te doen vôôr dan 1 Mal a.a. ten kantore van J. L. L. C. H003ENB00M, Notaris te Hoogezand. CHARLES DELAMBRES. Georges Latelle nam een slaapmid- del, legde zich te bed en besloot te lezen tôt hij insliep. hij was anders geen man, die slaap- middelen gebruikte, doch hij voelde er behoefte aan, na vele slapelooze nachten. Sinds hij wist, dat Louise, het meisje, dat hij had wilien trouwen, zijn medeminnaar Charles Destard verkozen had, kende hij geen rustige nachten meer. Hij had de nachtelijke uren doorgebracht met kwellende ge- dachten, bittere gedachten vol haat en met het smeden van plannen. En vandaag had hij een dezer plannen vol- voerd. Hij had, door middel van een tusschen persoon kans gezien, een schuldbekentenis in handen te krijgen van den man, die zijn levensgeluk verwoest had. Degeen die de aanzienlijke som hem geleend had aan Destard, toen deze er zeer slecht voor stond, zou hem voorloopig niet erom hebben gemaand doch had, dat wist Georges, genoegen genomen met een kleine afbetaling ieder jaar. Doch die persoon was overleden, van zijn erfgenaam had Georges de schuldbekentenis afgekocht die lag nu in zijn safe en niorgeri zou de genate tegenstander den brief ont vangen, waarin hij de som gelds op- eischte. Het zou hem niet rnogelijk zijn te betalen, hij zou hem ruineeren, en hem kennende, zou dit ook het einde beteekenen van aile huwelijks- plannen. Want Charles Destard was trotsch, ook al zou zijn aanstaande schoonvader niet protesteeren tegen het huwelijk, nu hij geruineerd was, toch zou hij weigeren, het meisje te trouwen, dat hij liefhad, zoolang hij niet in staat was, haar een goed te- huis te bieden. En Georges wist, hoe hij het hem op vele wijzen moei- lijk, zoo niet onmogelijk zou maken, zijn leven opnieuw op te bouwen. Van hen beiden was hij verreweg de intelligenste, hij nam zich voor, gewetenloos en onbarmhartig te zijn Toen begon hij te lezen in den bun- del oude legenden Daar was eens een man, die een anderen man haatte met doodelijken haat Het kan niet meer. De fatale woor- den waren neergeschreven en niemand zag, dat de man, die het liefste, wat hij bezat, opgaf, er heete iranen om stortte Hij wist, dat het vergeefs zou zijn, genade te vragen aan iemand die hem haatte en die tôt zijn onder- gang besloten had. Zijn trots verbood hem, het meisje te trouwen, dat zijn armoede zou wilien deelen. Ze had het goed bij haar vader, misschien als het hem lukte, zijn leven opnieuw op te bouwen Hoewel de tijden hopeloos waren voor zoo'n onderne- Hij ging zijn eenzamen strijd tegemoet, een geruineerd zakenman, die in het leger der miliioenen werkloozen terecht komt. Zeker, hij had vele relaties en had veel vrienden. Doch hoe weinig van die vrienden bleken oprecht in den nood Enkelen trachtten werkelijk iets voor hem te doen, doch het leek, of van aile kan ten tegensiag hem wachtte. Hetduurde maanden, aleer hij bemerkte, dat dit geen toeval was, geen ongeiuk. Iemand werkte ailes tegen, wat hij ondernam, iemand ondermijnde zijn vriendenkring, iemand intrigeerde tegen hem George Lartelle. Hij vergaf het hem niet, dat Louise hem liefhad, ook niet nu hij arm en eenzaam stond Door maan den, door jaren vervolgde hem die haat. De jonge man, die nog met hoop en illusies den strijd begonnen was, zag zijn laatste droomen vervlie- gen. Hij was niets meer dan een mislukte, die blij was, tenslotte, met een baantje, dat hem tenminste onder- dak en voedsel schonk. Hij was ver- ouderd in enkele jaren, had zijn levenslust en energie verloren. Het verlangen naar Louise, de knagende twijfel, of hij goed had gehandeld in zijn trots, ondermijnden zijn tnoreel. Hij begon te drinken. Op een dag, vele jaren Iater, naar lichaam en geest verwoest, stond hij aan een hoek van een straat een zwerver. Zijn baantje was hij kwijtgeraakt door den drank, hij kon zich niet meer losscheuren van ming, gaf de liefde hem toch kracht; d en Trooster, die hem te gronde riçhé te. Daar stopte een auto, een jonge vrouw stapte er uit, naast haar een man. Hij herkende ze beiden. Louise en Georges Lartelle. Haat en woede iaaiden in hem op, hij stort te zich op dien man, men trok hem weg Aanval van waanzin, zei men, dronkenschap, delirium. Hij zakte inéén, weerloos, gebroken. Ze had hem gezien, Louise, ze had in diep medelijden gezegd Neen, wij kennen dien man niet, hij moet opeens gek zijn geworden Ze had hem niet herkend Zoozeer had het leven hem gebroken, dat ze in dit wrak niet meer den man herkende, dien ze had liefgehad Een verloopen schooier verlaat de gevangenis, zwerft, tôt hij haar huis vindt. Hij ziet, door een venster, haar lief gelaat, een kindje op haar schoot, den man, dien hij haat, en wiens haat hem te gronde richtte. Dan schrikt het kind en wijst naar het vervallen, wilde gelaataan het venster. En hij vlucht. Hij vlucht zoover rnogelijk en stort ter aarde en snikt vertwijfeld. Wraak Neen, laat ze gelukkig zijn Hij wil blijven liggen, in de koude en sterven. En terwijl sneeuwvlokken langzaam hem begraven, de ijzige koude langzaam hem bevangt, staart hij omhoog naar de sterren en denkt, hoe wreed het geweest is, dit ailes. Hij had nooit een mensch leed aan- gedaan, nooit iets misdreven tegen dien man, en alleen, omdat zij beiden een en dezelfde vrouw liefhadden Doch reeds raakt de dood zijn oogen. Hij denkt nog, hoe ailes had kunnen zijn, als de ander niet zijn leven ver woest had. Louise een tehuis arbeid kinderenDan raakt de dood zijn hart aan in een laatste ontzetting voelt hij het en een schreeuw van vertwijfeling ontsnapt hem Georges Lartelle lag langen tijd on- bewegelijk. Zijn hart bonsde, zweet stond op zijn voorhoofd, het duurde minuten, aleer hij begreep, hoe deze vreemde droom hem was komen kwel- len. De legendeHet verhaal van den man, die een ander haatte en toen door een wonder, in diens lichaam werd geplaatst, die de ander werd, voelde, leed als hij En toen het wonder ophield. toen hij weer zich- zelf werd, wist de man, hoe zijn ge- haten tegenstander was, wist, dat hij hem niet meer haten kon, nooit meer zou kunnen vernietigen, dat hij in hem zichzelf zou vernietigen op geheim- zinnige wijze Georges Lartelle nam de schuldbe kentenis uit zijn safe. Hij rolde het papier op Hij stak een lucifer aan en keek, onbewegelijk, hoe het ver- brandde. Toen twee dagen later Charles De stard, bleek, doch vastberaden, zijn schuld kwam betalen, keek de ander hem eigenaardig aan. 1k heb die schuldbekentenis ver- brand. zei hij bedaard. Charles begreep hem niet. Verbrand Maar die brief Ja, dien brief heb ik geschreven. Maar sindsdien heb ik die schuldbe kentenis verbrand. Je bent mij niets schuldig. Niets schuldig Maar dat is niet waarik betaalde ieder jaar af Wel, je kunt ieder jaar afbetalen, zei de ander rustig, ik wil je geen geld aanbiedenmaar betaal het het af, zooals vroegerwanneer het je schikt. Hij merkte dat de ander het niet kon begrijpen en hem verdacht van een valstrik. Het verbaasde hem niet. Maar ik leende destijds het geld van een vriend. zei Charles eindelijk, en nu Hij keek den ander aan. Er was iets veranderd in dat gelaat. Maar kon een man, in zôô korten tijd, ophouden te haten Kon een vijand in enkele dagen veranderen in een vriend? Als het waar is, zij hij en voor het eerst verloor hij zijn trotsche zekerheid, dan dan begrijp ik nietwat is er gebeurd, dat je Niet veel alleen heb ik iets gedroomd, zei Georges en glimlachte even, ais je het weten wilt, ik heb gedroomd, dat ik Charles Destard wasen sindsdien zou ik Charles Destard zoo- min kwaad kunnen doen als mijzelf, begrijp je voor scharp cor Probeort onza fljna teganovar 't S een en moe zijn de typi |sche sympto- men van een opkomen- de verkoudheid: Zwaar hoofd gevoel in de benen. Neemt dan het product van verfrouwen Uitslultend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 labi. 70 cts. en oranjazakjes van 2 tabl. 10 cts. >- G <u J; XI (U 3 S C/3 C O) S O NG ^CÛ oEZ!C aJ C ^Oj^xi me u -z? O) V- rr\ XJ «u <u"J t; -*-> îj; ni C/5 c/3 r*} .^5 G OJ QJ 2 "5 S «s <u u r m u o Stfl E qj 03 D. O. S. S. B. O. DOOR (Nadruk Verboden.)

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1936 | | pagina 2