r Oost Goorecht Steenhouwerij MÂSSINK&KRASTER fiJiktak*"HSî nffirippl Orpaan voor Hoogezand en Sappemeer. GRAFWERKEN De f reede iaartieil fT~ prédIkIîTurtën". ZATERDAG 2 Mei 1936 Oplaag 8000 exemplaren No 18 Zaterdag 25 April '36 FOXHOL, Meerweg 28, (Oem. Hoogezand) Advertentiën ld~ al 9 Nedcrl. Vereen. van Huisvrouwen. Nuttige wenken. Een heel erg aangebrande pan, die men niet direct weer denkt te kunnen gebruiken, kan men op de volgende manier schoonmaken: men kookt ge- durende eenige minuten een koolblad met een beetje soda in de pan, en laat die danaf- koelen. Daarna kan men de pan heel gemakkelijk schoon- krijgen. Vooral voor emaille- pannen is dit een uitstekend middel. Wanneer via aangebrand is behoeft men deze nog niet weg te doen. Voegt men er een eetlepel boter aan toe en blijft men goed roeren, totdat zij gesmolten is en zich met de via vermengt, dan zal bijna het geheele branderige smaakje verdwenen zijn. Een paar druppels essenee zal het heel goed doen verdwijnen. Met zout verricht men wonderen 1° zout, opgelost in ammo- inak of spiritus, is een middel om vetvlekken te verwijderen 2° door bonté of zwarte weef- sels eerst door zoutwater te halen, blijven ze mooier in de wasch 3° bedekt men een versche inktvlek dadelijk met een laag- je zout, dan kan een gedeelte van den inkt daarin trekken 4° zoutwater is een goed reinigingsmiddel voor tanden- borstels 5J Pekel gebruikt men om te constateeren of eieren al dan niet versch zijn. Als een ei zinkt in een mengsel van 1 liter water en 150 gram zout, dan is het versch, blijft het erop drijven, dan mag men het nietals pas gelegdbeschouwen; 6° een brij, gemaakt van zout en water, is, naar men ons mededeelt, een uitstekend middel tegen pijnlijke insecten- steken 7° als men des winters wat zout toevoegt aan het water' waarin de wasch wordt ge- spoeld, zal het niet zoo gauw bevriezen 8° een beetje zout in een emmer koud water doet won deren bij het glazen lappen 9° blank metaal kan men als nieuw krijgen door het te schuren met azijn en zout, het daarna af te spoelen en met warme doeken op te wrijven; 10° een wijde kom met ge- woon keukenzout neemt de onaangename verflucht weg uit een pas geschilderd ver- trek 11° de vuile rand die zich vaak vertoont in de badkuip kan met een in zout gedoopt lapje gemakkelijk verwijderd worden. Handelsblad. iisfTCRfÏKno^S VKÛLÎOC^MBOMD voqq VRCDÊ EN VŒJMCto GQDgP KSL - Vrouwen Vredesgang 18 Mei 1936. Navolging in het Buitenland. „De op 18 Mei a.s. te Am sterdam te houden Vrouwen Vredesgang trekt in het Buiten land toenemende belangstelling en wordt weder nagevolgd. Behalve dat in Tsjecho Slo- wakije die dag per Radio zal worden herdacht, zal ook in Aberdeen (Schotland) als gevolg van de corresdondentie met Lade Aberdeen (Présidente van den lnternationalen Vrou- wenraad en voorgedragen voor den Nobel-prijs v.d. Vrede) een gelijksoortige betooging wor den gehouden (17 Mei) en een te Londen waaraan o.a. door de leden van den Intern. Vrou wen Kruistocht v.d. Vrede zal worden deelgenomen; dit laatste als gevolg van het contact met de Présidente Mis Pankhurst. Hoogstwaarschijnlijk zullen Zwitsersche Vrouwen over- komen om aan den Nederl. Vrouwen Vredesgang deel te nemen. Plaatselijk Nieuws. Sappemees. Woensdag is op uit noodiging van de heer H. J. W. Letmaath, alhier, een vergade- ring gehouden, speciaal voor vrachtautobezitters en chauf feurs. Daar hield de heerHoofd, vertegenwoordiger van de fa van Rossum en Co., agenten der Qoodyearbanden en Rub- bermij een intéressante lezing, over fabricage en economische toepassing van autobanden. Achtereenvolgens gaf deze een inzicht in de rubbercultuur, in de bandenfabricage en noemde de eischen. die thans aan so- liede banden worden gesteld. Vroeger moesten die berekend zijn voor 5000 K.M. thans is die capaciteit reeds tôt 50000 K.M. opgevoerd. Ailes werd door films toegelicht en ver- duidelijkt. Een mooie ge- legenheid om de algemeene vakkennis te vermeerderen, waarvan de aanwezigen, zeer voldaan, dan ook een dankbaar gebruik hebben gemaakt. Beperking-personenver- voer bij de N.S. Naar aanlei- ding van de geruchten van het vorige jaar, dat de directie der N.S. voornemens zou zijn aan de lijn GroningenNlenwe- schans verschillende stations voor personenvervoer op te heffen, kan thans worden me- degedeeld, dat het nut in het niet in het voornemen der Directie der N.S. ligt vervoer van en naar die stations stop te zetten, maar misschien wel om den dienst te beperken in verband met de concurentie der autobus. Sappemeer. Zondag a. s. wordt door de Gymnastiek en Atletiek vereeniging H.-S. in het Hôtel Beereboom een Matinée en Soirée Gymnastique gegeven. Dit belooft weer een gezellige avond te worden zoo- als we dit van H.-S. gewoon zijn Er zal worden gedanst op de groote nieuwe Parketvloer bij het muziek der bekende „The Scarlet Pimpernels". Zie advertentie in dit blad. Hoooezand. Op 15 Juni van het vorige jaar werd in den onderwal van een sloot langs den Kielsterachterweg alhier, een in de grond ge- stoken holle wandelstok ge- vonden met een jasdrager en een broekspander. Veel aandacht werd er niet aan geschonken een en ander werd ingedeeld bij „gevonden voorwerpen". Maar anders werd het, toen bij het zichten tus- schen het koren op het land van den landbouwer Schrage in de onmiddelijke nabijheid op 22 Juli daaraanvolgende een koffer aan 'tlicht kwam, die bij opening allerhande artike- len bevatte als kleeren, nieu we schoenen, een rijwiellan- taarn, een fototoestel, naaige- reedschap enz Hoewel de po- litie verschillende nasporingen heeft gedaan en daaraan ook o.m. per Alg. Politieblad de noodige ruchtbaarheid aan ge geven is, is deze vondst tôt nog toe gebleven in een ge- heimzinnig waas. Naar aile waarschijnlijkheid is er thans licht in de zaak. Dezer dagen is wegens het plegen van strafbare feiten te Winschoten gedetineerd een zekere J. de B., iemand, die heel wat op zijn kerfstok heeft. Ontslagen uit de gevangenis, waar hij wegens een zeer ern- stig misdrijf verscheidene jaren had doorgebracht, heeft deze zich gevestigd in Vries. Daar brandde het vorig jaar zijn woning af. Verdacht van brandstichting heeft hij toen ongeveer drie maanden in voorarrest door gebracht, doch werd weer ontslagen. Nu zijn er ver schillende gegevens, waaruit valt af te leiden, dat de koffer van hem afkomstig is. Zoo zijn er een drietal zakdoeken bij gemerkt J. B. zijn voorar rest zou hem dan hebben be- let om later de goederen weer op te halen. De verschillende gevonden voorwerpen zijn door de ge- meentepolitie te Winschoten in beslag genomen. In verband met de ver- hoogde leerlingenschaal stellen B. en W. voor om aan mej. M. E. Boer, de laatst aange- stelcje leerkracht, eervol ont- slag te verleenen als onder- wijzeres aan de u.l.o. school met ingang van 16 Juli a.s. B. en W. stellen voor om over te gaan tôt den ver- bouw van de woning van den heer J Nieboer, hoofd der o.l. komschool, waarvan de kosten zijn begroot op f 1500. Een zeldzame gast bracht Donderdag aan een deel dezer gemeente een bezoek ni. een hert. Het dier kwam uit het zuiden, uit de Kropswolder- binnenpolder, stak de Van Naar aanleiding van een adres van het bestuur der afd. Hoogezand en O. van den prov. Bond van melkslijters „Eendracht" gevestigd te Gro ningen, om een melkverbod op Zondag in te voeren, stel len B. en W. voor daarop af- wijzend te beschikken omdat dienaangaande reeds een re- geling is getroffen in de Win- kelsiuitingswet. Een beperking op grond van bijzondere omstandigheden van plaatselijke aard, welke alleen tôt stand zou kunnen komen, indien een behoorlijke meerderheid van betrokkenen zich daarvoor verklaart, zal, volgens de meening van B. en W. hier niet zijn te zoeken. De melkveehouders vereeni ging „Trouw moet Blijken", alhier, heeft zich er desge- vraagd op één stem na una- niem tegen verklaard. Het vijfjarig dochtertje van de familie Schuur klom Vrij- dagmiddag in de Van Royen- straat tussche twee lege stroo- wagens en op de acntersten wagen. Het viel er af en kreeg een der wielen van den ach- terste wagen over den rech- terarm. De moeder, die het ongeluk zag gebeuren, snelde toe, greep het kind op en spoedde zich naar dr. Blonk, deze constateerde een ernstige kneuzing, zoodat het ongeval betrekkelijk nog best is afge- loopen. De bestuurder heeft niets gemerkt. Martenshoek. Door de rechtbank te Groningen is G. V., alhier wegens overtreding der arbeidswet veroordeeld tôt 3 straffen van 3 d. hecht. elk. voorw. met 2 jaren proeftijd. Foxhol. Voor de betrek- king van hoofd der o.l. school, alhier, is de volgende voor- dracht opgemaakt 1. J. B. Schooland, Delfzijl, 2. J. Slim, 2e Exloermond, 3. K. Reinders, Twijzelerheide, allen school- hoofden. Boven-Kalkwijk. De voor- dracht voor hoofd dero.l.school, alhier, is als volgt samenge- steld 1. J. Pijbers, Anderen, 2. H. Friso, Overschild, 3. B. A. Oortwijn, Eeserveen. Foxham. Mej. W. Staal liep met haar dochter bij een kar- retje, waarin boodschappen op den Gronigerweg, op weg naar huis in Foxhol. Uit de tegen- overgestelde richting naderde een vrachtauto, die te veel links reed en evenmin uitweek. Op 't nippertje scheurde de dochter haar moeder op zij, waardoor zij vrij bleef, doch het karretje werd een 20 M. meegesleurd en met haar in- houd geheel vernield. De chauf feur doofde het achterlicht en reed door en is tôt dusverre onbekend gebleven. Zuidbroek. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Juli 1936 benoemd tôt gecommiteerde uit het hoofdbestuur van het waterschap „01dambt" voor Noordbroek. Van de 6 in- schrijvingen op de lood- en zinkwerken voor de bouw van een verdieping op een der ge- bouwen van de vereeniging T. C. L. te Wagenborgen is de laagste N. ten Hove, alhier, met f 2112.en de hoogste Fa. Koerts te Zuidbroek met f 2398. Overschild. Aan de heer N. S. Cohen,bestellerderP.T.T. alhier, is op zijn verzoek eer vol ontslag verleend uit zijn dienst. De Heer Cohen was Zondag 1 Maart j.l. 25 jaren als besteller alhier in functie geweest. Slochteren. Aanvragen v. mestvergunningen voor kalve- ren zullen in het vervolg bij de Secretarissen der plaatselij ke Commissies ingediendmoe- ten worden, binnen drie we- ken na de geboortedag van het desbetreffend kalf. Later binnenkomende aan vragen zullen niet meer in be- handeling worden genomen. We vernamen, van goed ingelichte zijde, dat de gewas- senkeuring aangifte datum ui- terlijk op 10 Mei a.s. is vastgesteld. Degenen, die zich voor 1 Jan. voorloopig hebben aangegeven, moeten dit nu voor 10 Mei definitief doen. Reeds zijn aangifteformulie- ren verzonden aan. a. Degenen, die in 1935 aan be N.A.K. keuring deelnamen. b. Hen, die zooals boven reeds is genoemd, een voor- loopige aangifte deden. c. Hen, die reeds te voren kennis gaven, dat ze aan de keuring wenschten deel te ne men. Volgens mededeeling, is de z.g. individueele steun niet geheel uitgekomen vol gens de verwachting. Er zijn o.m. verschillende landbou- wers, die niet geheel en al aan den vereischten konden voldoen, en daardoor deze steun zagen gereduceerd tôt op ongeveer de helft, waarop ze hadden gerekend. Voorloo pig is ook ons bericht, dat aan mesters en veeweiders, die het fin. niet gemakkelijk heb ben een uitkeering zal worden gedaan van f 20 per beest. Officieel is dit echter nog niet bevestigd. Scharmer-Harkstede v. m. 9.30 uur ds. Rensink 11 uur Kinderkerk. Kolham v. m. 9.30 uur, ds. Dokter. Slochteren v.m. 9.30 uur, ds- Kwint. Schildwolde v.m. 9.30 uur, ds. Siega. Hélium v. m. 9.30 uur, ds. Politiek Siddeburen v.m. 9l/s uur en 's av. 7 uur. ds. de Vries. Vroombosch n. m. 6 uur, de heer Hellendoorn. Bapt. Gem. Hoogezand Beukemastr. v.m. 9.30 Uur de heer Rein- holtd. n.m. 5 uur idem, 's av. 7.30 uur Jongel. Verg. Woensdag 's av. 7.30 bidstond. Leger des Heils. Hoogezand Brugstraat. v.m. 10 uur, Kapt. Duvekot. n.m. 3.30 u., Openlucht samen- komst. 's av. 8 uur, Kapt- Duvekot' Kindersamenkomsten 9 uur, 2 uur en 5 uur. Donderdag 30 April 8 uur, Kapitein S. Duvekot. Wij leveren aile voorkomende in Hardsteen, Granieto en Béton, zoowel in eenvoudige als in moderne uitvoering HET GOEDKQOPSTE ADRES IN HET NOORDEN JQ- .--ctctt iô W&/Mo/72 m DOOR JUTTA HARDEN. Michael David was vijf en veertig jaar en had nooit veel op vrouwen en meisjes gelet. Vandaar, dat hij tijd had overgehouden, om zich schat- rijk te werken. En toen het gaat nu eenmaal dikwijls zoo, kwam hèt meisje in zijn leven, dat hem op slag van een bekend zakenman van mid- delbaren leeftijd, die zich nogal ironisch placht uit te laten over de vrouwen, tôt een verliefden schooljongen maakte. Sally jibson was een mooi meisje van vier en twintig jaar, dat werkte op een architectenkantoor. Ze had een slank figuur, kastanjebruin haar en blauwe oogen. Haar lippen waren altijd wat te rood geverfd en haar neusje werd wel eens te haastig ge- poederd, maar die lippen waren mooi gevormd, wat koppig en spottend en het neusje was recht en fijn. Toen Michael het met zichzelf eens was geworden, dat zij en niemand anders zijn vrouw moest zijn, zette hij zich aan het in orde brengen van die kwestie, alsof het een zakelijke transactie gold. Hij had in een mini mum van tijd ailes prachtig gearran- geerd. Kennissen van hem noodigden gasten uit in den zomer, hij wist zoo te manoeuvreeren, dat ze Sally uitnoodigden en toen hij haar bij zijn vrienden begroette, was het met het vaste voornemen, deze vacan- tie te eindigen als verloofd man. Sally had haar moeder bij zich, een knappe vrouw werkelijk een aan- moedigende schoonmoeder, vond Mi chael als zijn meisje er zoo uitzag op die leeftijd, dan was hij tevreden. Natuurlijk waren er nog andere gasten en Michael begreep, dat hij niet te veel kon vertrouwen op zijn geld, positie en naam van ervaren, knap man. Meisjes zijn nu eenmaal vreemd en verlangen soms heel andere dingen. Michael had altijd dat was het geheim van zijn succès zijn eigen tekortkommingen en de gevaar- lijke kanten van elke zaak kunnen in- zien. Hij wist dat hij lui begon te wor den, dat hij sportief moest zijn, om een sportief jong meisje te bevallen, kortom, dat hij moest concurreeren met de jonge mannen om hem heen. En hij pakte dat aan, zooals van hem te verwachten was met al zijn ener- gie. Er was geen onder de gasten, die zoo vroeg opstond en al voor het ontbijt eenige partijen tennis had ge- speeld. Die na het ontbijt zoolang zwom, die zooveel golf speelde en paard reed, die danste als een jong mensch die het pas goed geleerd heeft en het nu bij iedere gelegenheid doet, kortom, die zoo fit, zoo levenpig, zoo onvermoeibaar was. Als iedere jongeman in het gezel- schap pufte van de hitte, was David vol animo voor het een of ander en hij kon met een spotlach praten over die jeugd van tegenwoordig, waar geen fut meer in zat. Dat had zoo ongeveer tien dagen geduurd, toen Michael op een dag een telegram kreeg, dat hem voor zaken wegriep. Hij keerde tegen den avond terug en liep door den donkeren tuin, toen hij vlak bij zich een bekende stem hoorde zeggen „Lieveling". Zijn hart stond bijna stil en een oogenblik geloofde hij werkelijk, dat Sally tôt hem sprak. Hij keek om zich heen, doch zag niets en toen hoorde hij de stem van een der jongelieden zeggen Sally, hou je veel van me en Sally antwoordde „Razend!' Michael had een zonderling zwak gevoel in de beenen, hij deed een paar passen om te vluchten, en merkte toen, dat hij juist dichter bij het paar wasgekomen. Want hij stond nu achter een steenen bank. Daarop zaten de jongeman en Sally, zij leunde haar hoofdje tegen zijn schouder en ze sprak met een zucht van vreugde „Wat zitten we hier heerlijk rustigl" „Ja, zei de jongeman, het is een heele kalmte nou die ouwe kerel weg is. je hebt zoo van die menschen die eeuwig en altijd animeerend moeten zijn. Nooit zit je net 'es rustig, of je moet met aile geweld gaan tennissen of zwemmen of er moet gedanst wor den Sally lachte. „Och, zei ze toen, ik kan dat best begrijpen. Zulke mannen worden oud en willen het nog niet toegeven, ze willen zoo graag blijven meedoen. Hij is een beste kerel, Michael, marna dweept werkelijk met hem. Maar hij moest niet zoo kramp- achtig concurreeren met jullie jonge mannen". „Dat doet hij, om indruk op jou te maken, zei de jongeman, waarop Sally in lachen uitbarstte. „Ja natuurlijk, ging de jongeman door, hij is beslist verliefd op je. En zulke mannen kunnen zich de weelde niet veroorloven van zichzelf te zijn tegenover zoo n meisje als jij. Ze moeten de jonge man spelen." „Onzin, zei Sally, hij heeft alleen vaderlijke gevoelens. Weet je, ik dacht wel 'es, dat ik hem best als stiefva- der wou hebben." „Hoorde ik daar iemand loopen?" vroeg de jongeman. „Welnee, en wat doet het er anders toe?" Michael stapte het huis binnen en zette zich in een donkere serre neer. Hij moest even bekomen. De harde waarheid klonk hem telkens weer in de ooren, Sally's spotlach, de ironi- sche opmerkingen van den jongeman. Stiefvader Het duurde wel een uur, voordat hij zich zelf weer baas was en in het gezelschap verscheen. Er werd ge danst, doch hij zette zich bij Sally's moeder. Dat was tenminste een geluk hij hoefde zich niet meer voortdurend in te spannen om „mee te doen". Morgen zou hij 'es heerlijk uitslapen en voortaan zich wat minder druk maken bij tennis, dat was niets meer op zijn leeftijd, en wat die danserij betreftHij merkte, binnen een half uur, hoe prettig het kon zijn, rustig te zitten kijken naar anderen, die dansen, mits met een aardige vrouw naast je, die met je praat. Jonge din gen als Sally kunnen betooverend zijn maar de jeugd heeft geen conservatie Het hangt als los zand aan elkander ze hebben dan ook nog niets beleefd. Sally's moeder was een intelligente, vrouw, met haar kon men praten. Ze kreeg gelijk. Michael zei tegen zichzelf, dat hij altijd gewend was geweest te doen. wat hij zich voor- nam en hij had zich voorgenomen, te trouwen. tSovendien wilde hij om niets ter wereld, dat iemand vermoedde, wat hij e.genlijk gehoopt had. Dat waren zoo ongeveer de redenen, die hij zichzelf wijsmaakte. In werkelijk- heid vond hij het leven heel wat aar- diger, sinds hij deze charmante vrouw beter had leeren kennen, en na twee weken begreep hij'.niet meer, dat hij ooit de de dochter had kunnen verkiezen liedt zich aan 5je, 20 jaar, 'oor dag en ring Hooge- 50 Bureau [d 3ngen voor voor oplei- EN, Noor- emeer. leeftijd 14 .NIELAND, Rijwielher- Sappemeer. 8 4 jaar .eerling. Schilder, :d e morgen- MAN, Oos- roote tuin, ER, Wes- i dergelijks luizing aan îappemeer- ireau dezes huur r met open Zn., oek. rie en vijf R, Kolham i ^oordeling R, Kolham i volbloed l, Kolham. Vaarskalf, Kolham. week oud, Slochte- iszaad en îderbieten- lerdiep 55, ten en een md. oud, >1EP, b. d. hmachine. d. Siuis, el, pa. J. Ide 46a. iel loopt ppemeer. gen Groeve, ADOLF bewijs ing aan- MÊREN, Ing irtbonte vi ij. L— RHUIS, g: Stier melk, boter, 4 04 M M. et, 346 8084 3 K.G. f 1.—, [ropi- I MIS Tweede blad i i j -f V/ —3

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1936 | | pagina 5