SCHOENT^ t Sei7nBn Onrniminn hii TT TYI7! V"RTTTfe 7nifloretn«t Q7 Beteekent v UnicuirQbligaties iets fijne Maa Firm Vee-Geneesn listerii HIEH U A. ELZINGA c De lospip foor Londeo |et eerste Bal-Masqué. h Een Advertentie „0e nwe vindiiijj in kl Cronolin, alleen bij prospectus. g^plaatst in dit blad, wordt in meer dan 8000 gezinnen gelezen IVIeubelmakerij Bekieedtag) Vakkundig en 70 Cf. p€ VERZEKBRT UW IBANK SCHIEDAM Yraagt vrij blij vend Heden wederom verkrijgbaar 2 bij JOH. MOLTER, Slcchterweg 32. F. Dl JK, Kerkstr., Hoogezand Zooh Bel SAP n, HOC Hoek Slochterst fsto ELECTRIS C Zuiderstraat 134 dekt in 1 keer, zelfs ovt van teer is. In 12 kle Met 1 Ko. bestrijkt n HOEK SLOC BTERSTRAAT FEUILLETON door FLETCHER Oeautoriseerde vertaling. (Nadruk Verboden.) 16 h.dien deze menschen hun bedrei- gingen. zooals ze door hun afgezant werden weergegeven ten uitvoerkun- nen leggen zei de enimente rechter, terwijl hij het bureau van den Eersten Minister bewerkte met een vuist waar- mee een bokser eer zou hebben inge- legd, indien deze menschen degeheim- zinnige slachters zijn van uw vee en dat met middelen zoo sluwenzoo subtiel, dat onze beste experts ze niet kunnen achterhalen, dan valt er voor ons niets anders te zeggen dan Qod moge ons bijstaan Mannen die over een dergelijke macht beachikken, be- heesschen de wereld. Maar wat staat mij te doen had de Eerste minister hulpeloos gevraagd. Sir Philip had geglimlacht en terwijl hij opstond had hij gezegd Een van uw beroemde voorgangers heeft eens een uitdrukking gebezigd die klassiek is geworden. Hij zeide wacht af en zie. Het komt mij voor dat ook u zult hebben af te wachten en te zien, Pontifex. Men kan het in een paar woorden zeggen indien deze mannen die verschrikkelijke macht bezitten, zijn ze u en mij en iedereen de baas. Tien millioen Ik vraag me slechts af, waarom ze geen honderd millioen hebben geëischt. U moet af- wachten en zien, Pontifex, afwachten en zien. En mr. Pontifex wachtte af en hij vroeg zich af wat hij te zien zou krijgen en hij voelde zich diep onge- lukkig. Hoe kon hij bijvoorbeeld we- ten dat de slag dien hij vreesde de tweede manifestatie van die verschrik kelijke macht om plotseling den dood teweeg te brengen niet vallen zou, Zaterdag 18 Juli 1986. Sappemeer. In de zitting van Woensdag j.l. zijn aan het kantongerecht te Zuidbroek veroordeeld Wegens rijden met een motorrijtuig zonder de voorgeschreven remmen H. V. te Zuidbroek tôt f 15 b. of 10 d. h. Wegens rijden met een mo torrijtuig zonder de voorge schreven achterverlichting G. S. te Sappemeer tôt f 4 b. of 4 d. h. Wegens rijden met een rijwiel zonder licht: G.O. en S. 0. te Sappemeer tôt f 1.50 b. of 1 d. h. Hoogezand. Bij het staats- examen tôt toelating voor de universiteit is geslaagd de heer Adolf Klasens, alhier. Bij het korte, doch hevi- ge onweder van Woensdagmid- dag is hier de bliksem gesla- gen in een boom achter de stoomhoutzagerij van de firma Ten Have aan de Brugstraat. Verder onheil schijnt niet te zijn voorgekomen. Voor eenigen tijd huurde een jongmensch bij den rij- wielhandelaar E. J. Brand aan den Stationsweg, alhier een fiets, die hij verzuimde terug te brengen. Elders kwamen meer dergelijke gevallen voor en thans heeft de politie te Amersfoort aldaar den 22 jari- gen M. J. van Midwolda (01- dambt) aangehouden en ter confrontatie naar hier overge- bracht, die van deze rijwielver- duisteringen wordt verdacht. Kropswolde. Aan deG.T.O. voor Gron. en Drenthe, is ont- heffing verleend op art. 10 v. h. Crisistarwe besluit '36, in zooverre, dat aan genoemde organisatie toestemming is ver leend tôt het in ongedenatu- reerde toestand vervoeren, binnen het werkgebied, van aile door of bij bewerkingvan binnen dat werkgebied verkre- gen tarweafvallen, als die tar- we, die niet aan de juiste qua- liteit voldoet. Dit besluit da- teert van 25 Juni j.l. Westerbroek. In een feest- tent bij het café Smit is Woens dag het dertigjarig bestaan van de afd. Westerbroek van het Groene Kruis herdacht. Onder de talrijke aanwezigen waren ook namens het gemeente be- stuur wethouderKlok,bestuurs- leden van de zusterafdeeling te Hoogezand en zuster van Leeuwen. De voorzitter der feesteommissie heetteallen wel- kom, wees op den bloei der afdeeling, van 30 leden bij de oprichting uitgegroeid tôt een 200 tal, bracht aan het bestuur, bode en magazijnmeester dank voor hun arbeid en bood als blijk van waardeering namens de Commissie bloemen aan en eveneens namens de zus terafdeeling te Kielwindeweer, waarvan het bestuur verhin- derd was tegenwoordig te zijn. Hij herinnerde eraan, dat de heeren K. Bruining en H. Ve- nema van de oprichting af nog altijd zitting hebben in 't be stuur. Dan feliciteerde de voor zitter van de afd. Hoogezand, de heer J. R. Bosman, de ju- bileerende afdeeling, wenschen van bloemen vergezeld en dan werd zij gecomplimenteerd door wethouder Klok. De voorzitter der afdeeling, de heer K. Bruining, bracht voor deze blijken van waar deering allen dank en voor de prettige samenwerking ook aan zuster van Leeuwen. Op de goede verstandhou- ding, waarvan Westerbroek in 'talgemeen het geheim bezit, wees dan nog de heer U. D. Reinders, bestuurslid van de afd. Hoogezand. Na dit officieele gedeelte volgden voordrachten, waarbij zich mej. Klimp, bestuurslid van de afd. Hoogezand bijzon- der onderscheidde. Voor de goede stemming zorgde de opgewekte muziek van de Rhytme Brothers. Nog ontvingen zuster van Leeuwen en mej. Klimp een verrassing, die den dank uit- drukte voor het vele werk, dat zij zich bij de voorberei- ding van den feestavond had- den getroost. Slochteren. De Ned. Gr. en Fruitcentrale maakt bekend, dat het in de bedoeling ligt teneinde de consumptiemarkt voor Eerstelingen eenigszins te ontlasten, voor goedgekeurde Pootaardappelen en Eerstelin gen, geteeld op Tuinbouwteelt- vergunning een minimum prijs te garandeeren tôt 1 Nov. a.s. De garantieprijs, die in uitzicht wordt gesteld, bedraagd 3.50 per 100 Kg. en 0.50 bewaar- loon (per 100 Kg.) Naderebe- kendmaking volgt. Aan de aangeslotenen D bij de Ned. Groenten en Fruit- centrale is ter kennis gebracht, dat terwijl tôt op heden aan deze aangeslotenen was toege- staan in 1936 eenzelfde opper- vlakte te oogsten als in 1935, zooals dit op de in hun bezit zijnde oogstvergunning staat aangegeven, met ingang van 6 Juli a.s. deze oppervlakte met 100 pet wordt uitgebreid, zoo- dat op genoemde oogstvergun ning de dubbele oppervlakte mag worden geplukt. Aardappelen, die nietop een tuinbouwteeltvergunnlng worden geteeld (b.v. Eigenhei- mers en Bintjer) mogen voor consumptieniet eerder worden gerooid, dan na het uitkomen van een oogstvergunning. Deel- nemers aan de keuringen, die van deze rassen eerder poot- goed wenschen te rooien, kun nen hiervoor vergunning vra- gen van de keuringsdienst on der opgave van perceel-ras- oppervlakte, die vroeg gerooid wordt en datum van rooien. De oogst der vroeg gerooi- de perceelen mag niet van het bedrijf worden vervoerd. Ballonwedstrijd V.v.V. 3e (laatste) opgaaf. Ontvangen zijn de kaarten genummerd 17, 53, 101, 116, 118, 226, 235, 271, 273, 286. Ze werden gevonden te Onst- wedde, Meppel, Exloërmond, Nederweert, Mussel, Ruinen, Buinerveen, Eexerveen, Horsten en Neusustrum (D.) De volgende Zaterdag wordt bekend gemaaktwelke nummer voor een prijsje in aanmerking zijn gekomen en waar deze prijsjes zijn af te halen. R.H.B.S.-Sappemeer. Voor het eindexamen zijn geslaagd 0. Begeman, Sap pemeer, W. Bodewes, Hooge zand, H. Bouwman, id J. K. de Cock, id., H. Groeneveld, Id., I. Haan, id., B. Heringa, Kolham, R. Huizinga, Hooge zand, H. Kliphuis, Sappemeer, J. Moesker, Hoogezand, B. 01- denziel, Sappemeer, J. Stant, Woudbloem en K. Woldjer, Zuidbroek. Even als de beide vooraf- gaande jaren zijn aile leerlin- gen geslaagd. Officieele Publicatiën, gevonden voorwerpen. Een rijwielbelasting kenmerk Een padvindersriem Een gouden ring Een oud heerenrijwiel. Inlichtingen op werkdagen des voormiddags tusschen 9 en 11 uur, politiebureau achter het gemeentehuis te Hoogezand. """PREDIKBEURTEN ZONDAG 19 Juli 1936. Herv. Gem. Hoogezand v.m. 10 uur, ds. Oldeman. Sappemeer: geen dienst. Kielwindeweer: geen dienst. Kropswolde geen dienst. Westerbroek n.m. 7 uur, ds. Ten Have. Engelbert: v.m. 10 uur, ds. Kruizinga. Middelbert v.m. 10 uur, ds. Wasch. Harkstede-Scharmer v. m. 9 uur, (o.t.) ds. Rensink v.m. 10.30 u. (o.t.) Kinderkerk. uur, uur, Kolham v.m. 9 uur, (o.t.) ds. Dokter (H. Av.) Slochteren v.m. 9qsuur,(o.t ds. Kwint. Schildwolde n.m. 6.30. uur, ds. Siega Hélium v.m. 9.30 uur, (o.t.) ds. Politiek Siddeburen v.m. 9i/s uur, ds. de Vries (Voorber. Coll.) ,s avonds 7 uur, de heerLa Brijn Noordbroek v.m. 9.30 uur, ds. Hensel. Zuidbroek v.m. 9.30 dr. Sevenster. Doopsgez. Gem. Sappemeer: v.m. 10 ds. B. Dufour. Geref. Gem. Sappemeer v.m. 9.30 uur en n.m. 5 uur ds. W. Tom. Viering H. Avondmaal en Dank- zegging. Evang. in en ten bate der Ned. Herv. Kerk Winkelhoek-Sappemeer v.m. 9l/j uur, en n.m. 5 uur, de heer F. Faber. Schaaphok v. m. 9.30 uur, de heer Hellendoorn. Bapt. Gem. Hoogezand Beukemastr. v.m. 9.30 uur de heer Rein- holtd. n.m. 5 uur, idem. BURGERLIJKEN STAND SAPPEMEER. 1016 Juli. Geboren Gerdina Magrilha Wilhelmina, d.v. Rudolf Har- mannes Bulle en Adriana Eli sabeth Swart Henderika, d.v. Eppo Meijer en Geertje Hut. Ondertrouwd Jan Smit, oud 26 j. van Sappemeer enjohan- na Geertruida Klein, oud 24 j. van Slochteren Johan Siebum, oud 26 j. van Westrhauderfehn in Duitschland en Alberdina Annechiena Riks, oud 26 j. v. Sappemeer Simon Broekema, oud 27 j. van Baflo, onlangs te Sappemeer en Tietje Zwaan- tje Penninga, oud 24 j. van Veendam Albert Loorbach, oud 21 j. van Sappemeer en Ida Withaar, oud 20 j. van Hoogezand. HOOGEZAND. 10—16 Juli. Geboren Helena Gezina, d.v. Johan Gerh. Heller en Johanna Steenhuis, Foxhol Roelf, z.v. Kornelius Brondijk, en Aaltje Kempinga, Hoogezand Anna Catharina, d. v. Gerhardus H. Scholtens en Catharina H. Teu- ben, Martenshoek. Ondertrouwd Anne Dirk de Jong, van Hoogezand en Inge- borg Oosterhuis, gescheiden echtgenoote van Alb. E. Koerts, van Hillegersberg, onl. te De- venter Sander Prins, van Zuidbroek en Grietje Roder- mond, van Westerbroek. Gehuwd Jan Diekema en Barteldina Reitzema Engbert Kanter, en Jantje Bakema. Overleden Aaldrik Rubingh, oud 50 jaren, echtgenoot van Roelfien Schaap, overl. te Gro- ningen Tytje Hageman, oud 82 j. laatst weduwe van Klaas de Grooth, overl. te Groningen. Tryntje Kremer, oud 72 j. on- gehuwd. SLOCHTEREN. 9—15 Juli. Geboren: Harmke, z.v.J.Per- don en G. Kempinga, Kolham Antje, d.v. K. Zwaneveld en G. Gerrits, Scharmer. Ondertrouwd H. Schmaal, Slochteren en F. Pelgrim, Sloch teren. Getrouwd J. Bouman, Schild wolde en G. ter Laan, Schild wolde D. Siebe, Slochteren en H. Bontsema, Schildwolde. Overleden Hinderika van Loenen oud 11 j. d.v. J. van Loenen en H. Jager, Hamweg Jurrien Steenhuis, oud 70 j. echtgen. v. A. Kuiper, Schild wolde. In Engeland en Denemarken J en sedert kort in Zweden staat I de zon van 't premievrij staats- pensioen reeds aan den hemel. i Waarom niet hier Gelukkig, j het begint te dagen. I Kostelooze Rijwielmerken Evenals vorige belastingja- ren bestaat er ten Kantore van den Rijksontvanger te Hooge zand ook buiten de gewone kantooruren gelegenheid tôt het doen van aangifte en het in ontvangst nemen van gratis- rijwielmerken. En wel des Maandags en des Dinsdags van 6—8 uur' s namiddags op 20, 21, 27 en 28 Juli bene- vens op 3 en 4 Augustus a.s. Voor de gemeente Zuidbroek zal bovendien door de assi- stent-dienstgeleider aldaar zit ting worden gehouden in de school aan de Heilige Laan des Dinsdags op 14, 21, 28 Juli en 4 Augustus a.s. even eens van 68 uur 's namid dags. In herinnering wordt ge bracht, dat alleen in aanmer king komen Hoofden van ge- zinnen, niet in de Rijksinkom- sten-belasting aangeslagen, welke het rijwiel voor hun werk behoeven indien dit min- stens een half uur gaans van de woning is verwijderd. Ook kan dit recht (per schriftelijk formulier) door het hoofd van het gezin dat zelve geen gra tis merknoodig, heeft op een ander gezinslid worden over- gedragen mits ook dat gezins lid niet in de Rijksinkomsten- belasting is aangeslagen. nu fee de tel gu w< de ste ee: ru.1 bli H zo ho Mi ecl zo j de de ge ho mi aai me te pie me dri tig Iijk haï iijk kei vei en kei de mr zoi hij ran zoomde aan de ge"meentewe!de op haar meest schilderachtig gedeelte. Hier was hij zoo fortuinlijk een klein zomerhuisje te vinden, dat onbezet bleek, hij ging er binnen. stak een si- gaar op en zette zich met 'n zucht van verlichting neer. De muziek van het orkest klonk CHARLES DELAMBRES. Hij had haar zien binnenkomen, een tengere Pierrette, met een Carmentype. Hij had opgemerkt hoe verlegen en onwennig ze was en hoe ze volkomen onthutst bleef staan, toen de Carmen verdween met een wilde duivel. En toen een opdringerige Ridder het haar lastig begon te maken, kwam hij haar te hulp. Mejuffrouw, zei hij, weliswaar ben ik slechts een bescheiden Domino, doch ik waag het niettemin, om een dans te vragen. Door de gaten van het masker ke- ken hem twee mooie, donkere oogen vragend aan en toen lachte de kleine, roode mond, zoodat er kuiltjes kwa men in de wangen der Pierrette. Even later dansten ze samen. Ik wed zei de Domino dat dit Uw eerste Bal-masqué is. Ik wed niet want dan zou ik ver- liezen. Het is mijn eerste bal-masqué. En de Carmen is een oudere zuster Neen, alleen maar een vriendin. Maar ze heeft me in de steek gelaten. Men hoort ook niet met een vrouw naar een bal masqué te gaan, zei hij, daar is geen aardigheid aan. Ja, ik weet er niets van. Hij vondt haar alierliefst. Ze danste niet zoo erg goed, doch heel licht. Uit den grooten kraag van haar Pier- rettecostuum kwam haar hoofdje sier- lijk te voorschijn. Ze had goudblond haar, dat in korte krullen en golven rond haar gelaat viel, niet àl te kort en toch heel jeugdig. Ze had ook bij- zonder mooie handen en armen en een lachje, dat zijn hart in vlam zette. Oude dwaas zei hij tegen zichzelf, schaam je, om zoo'n lief, klein ding in beslag te nemen. Natuurlijk houd ze je voor een jongen man en jij met je vijftig jaarZul je dan nooit wijzer worden Maar hij kon niet nalaten, haar te vragen voor een souper en het scheen, dat zijn gezelschap haar beviel, ze nam grif aan. Wat een alleraardigst meisje dacht hij na een tijdje. Zoo vroolijk niets van de verwenschte geblaseerdheid, waar sommige jonge kinderen je tegen woordig mee tegemoet komen. Niets van dat quasi oynisme van schepsel- tjes, die nog niets hebben gezien van het leven en zich toch al verbeelden, er ailes van te begrijpen en er genoeg van te hebben. Zijn Pierrette genoot als een kind, maar ze was lang niet dom. ze scheen veel te hebben opge merkt en scherp te knnnen denken en hij betrapte zich ettelijke malen op de gedachte Als ik jonger wasHij had niet veel aan z'n leven op 't mo ment. Oeld, nu ja. Herinneringen aan een druk, avontuurlijk leven. Het ver- langen naar een vrouw, die bij hem zou hooren, die hem begreep, met wiehij zijn onverwoeste levensvreug- de kon genieten kwelde hem sinds jaren, maar hij had den hoop opge- geven, iemand te zullen vinden. De vrouwen, die hem graag wilden heb ben, waren omstreeks zijn leeftijd, weinig frisch meer, bezadigd, niet in staat te begrijpen dat hij nog wilde genieten van het leven. De jongere vrouwen wilden hem niet of welge- zellin zou willen koopen, want al leen zij* geld. En zoo was hij niet dat hij zich een vroolijke levens die zou dan waarschijnlijk niet met hém haar vroolijkheid botvieren. Ze dansten, ze dronken Champagne en hij maakte haar het hof, met een gevoel van schuld en angst. Straks was het démasqué. Dan zou zij zien, dat hij geen jong, frisch gezichtmeer had, dan zou ze opmerken de rim- peltjes rond zijn oogen, lijnen, die de tijd in zijn voorhoofd gegrift had Naarmate het mtddernachtelijk uur naderde, werd hij stiller. Was het niet beter, haar te voren te waarschu- wen. Hij nam haar handje, ze keek hem aan, glimlachte een beetje triest en zei Ik vrees, dat er een teleurstelling voor je komt, mijn vroolijke cavalier Het waren zoozeer de woorden die hem op de lippen zweefden, dat hij haar verbluft aanstaarde. Ze zei zachtjes Ik had het niet moeten doen dit allemaal. Maar zie jehet was werkelijk mijn eerste bal-masque. Ik heb nooit veel gehad aan mijn leven. 1k trouwde met ne- gentien jaar mijn vader was een amb- tenaartje, we leefden zuinig. uitgaan, daar kwam niets van. Mijn man was even zuinig. Er kwamen drie kinderen. 1k had het altijd druk met het huis- houden, de kinderen, met allerlij zor- gen en ziektenLater stierf mijn man en ik moest zien er te komen van mijn pensioentje. Ik zou hebben kunnen hertrouwen, maar ééns hield ik niet genoeg van den man, om me terwille van de, kinderen te offeren, ééns trok de man zich terug. omdat hij te jong was, om de verantwoor- ding te willen dragen voor drie stief- kinderen. Zoo zijn de jaren voor me weggegaan, zonder dat ik veel genie ten kon van het leven. En nuschrik nietnu zijn mijn kinderen getrouwd behalve de jongste, die in het buiten- land is, ik ben vrij om te doen wat ik wil en ik tracht in te halen, wat het leven mij heeft onthouden. Met mijn vriendin heb ik een mooie reis ge- maakt en met haar ga ik dikwijls uit. Zij is jonger dan ik. Met vrouwen van mijn leeftijd kan ik niet opschieten, ik heb nu eenmaal neg niet de mentali- teit van handwerkjes en grootmoeder- allures. Arme domino. Ik heb je avond bedorven Je had met een werkelijk jonge pierette plezier kunnen maken, niet metmij. Zij nam het masker af. Hij staarde nog steeds. Je ziet zij ze bedroefd en stond op. Hij greep haar band. Maar Pierette e wilt me toch niet wijsmaken, dat e getrouwde kinderen hebt? Ik zou grootmoeder behooren te zijn, lachte zij, mijn oudste is al drie jaar getrouwd. Maar mijn hemel Ik, dat is de schmink, zei ze haas- tig, en die kraag die maakt enorm jong en ik heb rimpeltjes bij mijn oogen enen een paar hier en Hij barstte in lachen uit. Pierette, grootmoeder of niet,ik heb in tijden geen vroolijker en jon ger meisje meegemaakt En ikik ben vijftig, met een jong hart, zooals jij vrij, zooals jijIs dat niet een prachtig toeval En als nu op feestjes in de familie het jonge „paar" van 50 en 49 jaar het vroolijkst en luidruchtigst is. dan zeggen de kinderen met spottend hoofscliudden Die jeugd van tegen woordig toch (Nadruk Verboden) met de hooghartigheid van de belee- digde rechtschapenheid. U bent een schurk, tnijnheer. De adder haalde do schouders op en stak een sigaret aan. We zullen niet twisten over woorden of uitdruk- kingen antwoordde hij.. Ik ben hier om even met u te praten. 1k zou in içder ooit in haar leven gestaan heeft of staan zal, tenzij dan misschien door ons toedoen bij een andere gelegen heid. Ze weet er natuurlijk niets van dwing ons niet tôt de noodzaak waar- op ik zinspeelde. Maar u weet waar- toe wij in staat zijn aïs wij in een oogwenk dertig stuks vee naar een Pontifex u hebt te doen wat wij be- velen zoo niet, dan zult u op den vierden dag na dezen een treffende les ontvangen die u op de knieën zal brengen en handelbaar zal maken. Thans zal ik geen woorden meer ver- spillen. Ziet u dit mr. Pontifex be- sloot hij, een gezegelde envelop uit Tôt op datoogenblik had de Eersti Minister op de stormachtige zee var narigheid en onrust, waarop hij dt laatste dagen voer nog een veilige toevIucMshaven gehad. Wordt vervolgd j G. GRONQLIH HEM SC8A Tweede blad t W2 DOOR

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1936 | | pagina 6