levert L. WOLTERS, Sluiskade 2, Martenshoek. Seizoen-Opruiming Onze zaak wordt op de zelfde voet voortgezet. Komt zien voor ieder een koopje. BERTELS' Th. S0EPERS - Hmpand En nu nog even 0.1. ©8 ©88 mim levert als altiid, het beste tegen de laagste pais Geweldig laag zijn onze prijzen. Ii êàm\ Tafel-, Schoorsteenmantel- en Kapstokbleden TRIPLEX 10 stuks 15, 1720, 21\ 30, 40, 50, 60, 80, 1.00. Kwaliteiten prima en steeds droog gehouden. SIGARETTEN in vele courante merken. koopt nu, tegen het voorjaar wordt ailes veel duurder. Woensdag 20 Januari begint onze Bovendien vele extra koopjes Martenshoek. Had Uw Advertentie, hier gestaan, ze was door dvri- zenden gele7.en h Kopje Zagerij BRAND, Zuiderstr. 7, Hoogezand. Officieële Publicatien. HOOGEZAND. eenige Engelsche Ameublemsnten eenige Salon Ameublementen eenige Huiskamer Ameublementen JONGELUI Geef de grîep geen kans 25 procent verlaagd. Meubelmakerij Stoffeerderlj Jalio" 100 pond f 5.25, 10 pond f 0.55. Jood, witblauw 15.15. 10.05. naar de BALANS- Ja.-dnt h we/kam* Om straks met nieuwe modellen het a.s. seizoen in te gaan, ruimen wij aile voorradige MEDBELEN tegen EXTRA voordeelige pryzen op, t.w, verder aparté FAUTEUILS en STOELEN, DIVANS, DRESSOIRS, THEEMEl BELS, SPIEOELS, BUZEITAFELS, BLOEMSTANDERS, LEDIKANTEN, enz. enz., ailes ver beneden de waarde. deze duurt (ot en met Woensdag 3 Februari. bijv. Grote alkvn Splegals glasmaat 90 X 42 cM. van f 11 50 voor 14.75, KOORDSPIEGELS vanl 5 85 voor 2.75, SCH1LDER1IL1JSTEN voor bljria niels. voor ongelooflijk lage prijs. Earsta Electrlscha Zuidarstraat 134 SAPPEMEER REPARATIES vakkundig en billyk. (volledig Plulmveavoadar) 20% meer eieren dan van Oehtendvoeder en Graan, en tweemaal zooveel als van graan alleen. PLUIMVEEVOEDERS, VOGELVOEDERS, HONDEN- en KATTENBROOD. Hoofdstraat 44 Telefoon 195. OCoopJas. Restanten. jforselein Theepotten 29 et Koekborden 24 et. Meikkannetjes 7 et. Broodplanken 24 et. Stufoiikken 9 et. Steelpannen 18 et. Entaille Pannen 28 et. Wasteiltjes 27 et. Cocosmatjes 23 et. Ta veal om ta noaman. groote platen van 150X120 cM. voorpla- fond-batimmering en andere doeleinden, beter en mooier dan carton 75 cent per stuk. Diverse soor- ten in verschillende maten voorradig 4, 5, 6, 8, 10 m M. dikte. OREGON-TRIPLEX EIKEN TRIPLEX. Wilt U zall tlmmaren, bij ons kunt U het benoodigde nuut, latten, strepen ot planken in iedere door U zeif op 'te geven maat, geschaafd of ongeschaafd krijgen. uag elijks te bezichtigen zonder eenige verplichting tôt koopen. Bij veraf wonen stuur de bode. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van HOOGEZAND doen te weten, dat door den RAAD dier gemeente in zijne vergadering van 17 November 1936 is vastgesteld de volgende verordening VERORDENING op de heffing van Besmet- telijke Ziektengelden in de gemeente Hoogezand. Artikel 1. Er worden in deze gemeente onder de benaming van besmettelijke ziektengelden, als bij'drage in of vergoeding van de ten laste der gemeente komende kosten van vervoer afzondering, onderzoek, verpleging, reiniging en ontsmetting, als bedoeld in de Besmettelijke Ziektenwet (Stbl. 1928, no. 265) rechteri gevorderd, volgens het in artikel 3 dezer verordening opgenomen tarief. Artikel 2. Belastingplichtig zijn de belanghebbenden. Als belanghebbenden worden beschouwd a. bij vervoer, afzondering, onderzoek, reiniging en ontsmet ting, het hoofd van het gezin of de alleen-wonende per- soon, in wiens woning, voer- of vaartuig, blijkens de kennisgeving, volgens art. 2 der Besmettelijke Ziektenwet (Stbl. 1928, no. 265) den Burgemeester gedaan, het ziekte- geval is vermoed of vastgesteld b. bij verpleging, het hoofd van het gezin, waartoe de lijder behoort ot de lijder zeif, indien deze is een alleenwonend persoon. Betreft het een lijder, die eigen inkomsten heeft en met is hoofd van het gezin, dan wordt deze als belanghebbenden be schouwd met uitzondering van inwonend personeel. Ongeacht het bepaalde in de voorgaande leden van dit artikel wordt bij verpleging van inwonend personeel als belang- hebbende beschouwd de werkgever zoolang deze op grond van art. 1638 ij van het Burgerlijk Wetboek verplicht is voor de behoorlijke verpleging en geneeskundige behandeling van inwo nend personeel zorg te dragen. Artikel 3. Van de ten laste der gemeente komende kosten is verschul- digd door belastingplichtigen, voor wie het overeenkomstig ar tikel 63, lid 4, sub b, der" lager-onderwijswet 1920 vastgestelde totaal-bedrag van de hoofdsommen der gemeentefondsbelasting en vermogensbelasting over het loopende belastingjaar, of, voor het geval de aanslagen, die voor de bepaling van die vermengde hoofdsom noodig zijn, nog niet mochten zijn vastgesteld, over het onmiddelijk daaraan voorafgaande belastingjaar bedraagt f 8.— of meer, doch minder dan f 20,— 20.- 36- 50 - 66.- 80,- 96.— 15% 25°/o 40% 60% 80% c. d. f 36.- f 50 en hooger het voile bedrag. Belanghebbenden die tôt de on- en minvermogenden be- hooren zijn van de betaling der besmettelijke ziektengelden vrijgesteld. Als on-en minvermogenden worden aangemerkt zij, wier vermengde hoofdsom minder dan f8.— bedraagt. Onder ten laste der gemeente komende kosten worden ver- staan, wat betreft a. het vervoer: de daarvoor door de gemeente gedane uit- gaven, evenwel tôt geen hooger bedrag dan 40 et. per K.M. b. de verpleging' en afzondering: de daarvoor door de ge meente gedane uitgaven, evenwel tôt geen hooger bedrag dan f 6.— per verpleegdag de reiniging en ontsmetting: hetgeen de gemeente ver- schuldigd is aan den ontsmettingsdienst van de gemeente Groningen volgens het tarief, goedgekeurd door den daar voor aangewezen minister het onderzoek de daarvoor door de gemeente gedane uit gaven, evenwel tôt geen hooger bedrag dan f 2.50 per keer. Onder „loopende belastingjaar" wordt verstaan het belas tingjaar, dat aangevangen is vôôr en nog niet geeindigd is op het tijdstip, waarop de besmettelijke ziektengelden ver- schuldigd zijn. Artikel 4. Voor de toepassing van artikel 3, le lid en 2e lid, zijn be langhebbenden verplicht een verklaring over te leggen van den inspecteur der directe belastingen, aangevende het in het eerste lid van dat artikel bedoelde totaal-bedrag. Indien hieraan niet voldaan wordt, is het voile bedrag verschuldigd. Artikel 5. In bijzondere gevallen kan de Raad geheele of gedeeltelijke ontheffing verleenen van het te betalen bedrag. Deze ontheffing moet door belanghebbenden worden aangevraagd binnen drie maanden, nadat het te betalen bedrag te hunner kennis is gebracht. Artikel 6. De invordering der besmettelijke ziektengelden geschiedt overeenkomstig de verordening, vastgesteld op 28 December 1931. Artikel 7. Deze verordening treedt in werking op den dag, volgende op dien, waarop de mededeeling der koninklijke goedkeuring door burgemeester en wethouders wordt ontvangen. Alsdan vervallen de thans geldende door den gemeenteraad vastgestelde bepalingen omtrent de heffing van besmettelijke ziektengelden. Zij blijven evenwel van kracht voor de rechten, welke vôôr genoemd tijdstip waren verschuldigd. Vastgesteld door den Raad der gemeente Hoogezand, in zijn openbare vergadering van 17 November 1936, onder intrekking der op 26 October 1936 vastgestelde verordening. De Secretaris, De Voorzitter, (get.) G. ZW1ERS. (get.) D. BARTELS. Zijnde deze verordening goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 31 December 1936 no. 80, onder aanhaling der volgende invorderingsverordening VERORDENING op de invordering van Besmettelijke Ziektengelden in de gemeente Hoogezand. Artikel 1. De inning van besmettelijke ziektengelden geschiedt door den Ontvanger der gemeente, die voor elke aan hem gedane betaling een bewijs van ontvangst afgeeft. De voldoening der besmettelijke ziektengelden moet ge- schieden binnen 10 dagen nadat het verschuldigd bedrag aan den belastingschuldigde is medegedeeld. Artikel 2. Voor hem, die nalaat de verschuldigde gelden te voldoen, worden deze ingevorderd overeenkomstig de bepalingen van de artikelen 291 tôt en met 295 der Gemeentewet. Verschuldigde bedragen, waarvan de invordering niet heeft kunnen geschieden, kunnen door den Gemeenteraad oninvorder- baar worden verklaard. Artikel 3. Deze verordening treedt in werking tegelijk met de veror dening op de heffing van besmettelijke ziektengelden. Vastgesteld door den Raad der gemeente Hoogezand in zijne vergadering van den 28 December 1931. De Secretaris, (get.) G. ZW1ERS. De Voorzitter, (get.) D. BARTELS. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 23 Januari 1937. Burgermeester en Wethouders voornoemd D. BARTELS. De Secretaris G. ZWIERS. rot zijn studiekameraad David Nor- Tfe^ânder wendde zich plotseling tuel om, terwijt twee roude viekken up zijn waugen verschenen en zijn i o^en eensklaps vonKiem Laat mijn moeder er buuen, zei hij Nou la, ik heb niets bed aeid, mom- pelde Charles verbaasd. Zijn vriend was gewoonlijk rustig, gemoedelijk en zacht, een jongen, die algemeen be- mind was onuer zijn kameraden en bii de leeraren ais bijzonder begaafd gold, doch wat zwak. Charles sloeg ten andere toon aan: Ik weet, dat je moedereen aardige vrouw is en... 1k wou, dat je je mond hield over moeder, zei David, ze is... ze iseen buitengewone vrouw en in vmd, dat ie haar naam hier buiten moest hou- den lk geef niet om die tuifjes van i mie ik geef niets om aicohol en. wel al de rest. Zijn gevuelige mond eitrok en de ander drong .net verder an. Maar toen hij alleen was, stond David laugen tijd voor het venster vroeg zich a», of hij niet oneerliik was en missenitn ook laf wel om hun iuifjes, hij voelde zich cenzaam en bditengesluten, ongeluivkig En diep in zijn hart wist hij, hoe graag hij mee zou doen aan dat ailes, als hij met ziin moeder beloofd had nooit aicohol te zullen drinken, nooit din- gen te zullen doen, die hij niet te- genover zijn geweten verantwoorden kon. Zooals het vaak gaat, liet zijn zegepraal tegenover de verleiding hem onbevredigd, wat bitter achter. Mijn demel, hij had hard genoeg gewerkt om een pretje te mogen hebben en zooveel kwaadstak er toch niet achter Men was maar eenmaal jong, zijn jeugd was zoo stil verloopen, nog kort ge- leden had hij gedacht zoo geiukkig. Maar zijn omgang met andere jonge menschen had verlangens in hem doen ontwaken, die hij siechts moeizaam bedwong. Een uur later toen hij Charles toe- vallig tegen het lijf liep, zei hij wat verlegen Nou, voor deztn keer ga ik maar mee... ik heb zoo gevost ik moet er eens uit, Charles sloeg hem op den schouder en zei dat is reus- achtige kerel! Je zal eens zien, wat een prêt we hebben. En daarmee begon het. Menschen, die Mevrouw Normanton goed kenden, die haar huwelijksleven tiadden meegemaakt, beklaagden haar diep, toen er werd gefluisterd, dat haai zoon, de jongen, die zoo spre- kend op zijn charmanten, doch zwak- ken vader leek, denzelfden weg ging als Normanton, zeif wilde ze niet înzien dat David al zijn beioften verbroken had en trger nog, doorging met ze te bre- ken. Ze kon naar oogen niet meer sluiten voor de waathdd ,toen hij op een avond smoordronken werd thuis- gebracht in gezelscbap van personen oie de arme vrouw smartelijk herin- nerden aan het gezelschap, dat haar man de laatste jaren plachtte te verkiezen. David ontwaakte 's morgens met een flauwe herinnering aan den ver- wilderden nacht en begreep siechts na een tijdje, dat men hem naar huis had gebracht. Hij hoopte, dat zijn moeder niets gemerkt had, en vervloekte zichzelf, dat hij met tenminste lijdens zijn vacantie zich had weten te beheerschen. Hoe was dit ailes gekoinen Hoe had hij kun nen afdalen in weerwil van zijn be ioften, in weerwil van hartelijne ver- maningen, die leeraren hem gaven, in weerwil van de walging, die hem soins overviel, toch weer wegzinken in ge- noegens, die hem slecbis een smaak van iets vuils nalieten Hij nam een koude douche en begat zich naar de eetkamer, scbuidbewust en niet wagend, in de mooie ernstige oogen te zien van den vrouw, die_hij van kind af aan zoo vereerd had. Tôt zijn verlichting maakte zijn moeder geen enkele toespeling op wat gebeurd was en toch voelde hij, dat ze wist en er aan dacht, voortdurend, hoewel ze met haar zachte, rustige stem over gewone dingen sprak. Het maakte hen grenzeloos zenuw- achtig en bljna betreurde hij het, dat ze hem niet lastig viel over zijn ge- drag. Weer nam hij zich voor een eind te maken aan dit onzinnig neerglijden naar een poel, waarin hij zou verzinken. Hij zou zichzelf onmogelijk maken, zou zijn studie laten veiloopen, zijn gezondheid verwoesten en zijnmoeders hart breken, als hij het niet deed en toch voelde hij, er niet de kracht toe bezitten. Het was na het ontbijt, dat zijn moeder hem plotseling zei Charles, ik wilde je vandaag iets laten zien. Kom met me mee. Hij keek haar voor het eerst aan sinds hij beneden was gekomen en merkte, hoe doodelijk bleek zij was. Hij stamelde Moeder, het spijt me ontzettendik meen, het zal niet meer gebeuren Ze boog het hoofd een weinig en hij zag de smartelijke trek om haar mond. Jij hebt je belofte aan mij verbro ken. Je vond misschien, dat ik te veel eischte van een jong menseh. Ik wilde je de voile waarheid veitelier. Ik zal het nu doen, vandaag. De hemel vergeve me, als ik wreed ben, maar het is de wreedheid van een chirurg, die een gezwel moet wegsnijden moet Ze sprak op zachten, doch hart- stochtelijuen toon, als om zich - zeif moed te geven Hij keek verwon- derd naar haar doch durfde geen ver- dere uitleg vragen. Ze vcrtiokkcn in een auto. Waarheen, wist hij niet, zijn moeder had het den chauffeur al gezegd toen hij verkleed beneden kwam om haar te vergezellen. Qedurende den heelen weg sprak zij bij tijden op zachten toon over gewone dingen en hij trachtte haar voorbeeld te volgen. Toen reed de auto een breeden oprijweg in, tus- schen hooge boomen. David zag op naar de vensters van een groot, wit gebouw. Als in een droom voigde hij zijn moeder. Men liet hen in de wacht- kamer. Na enkele minuten verscheen een oude man, dien zijn moeder be- groette als dr. Levingstin. Dokter, ik heb ditmaal mijn zoon meegebracht, zei mevrouw Norman ton en voegde erbij als in antwoord op zijn vragenden blik: U weet, dat ik hem altijd heb ge zegd, dat zijn vader gestorven was. Ik deed het uit lietde, uit barmhartig- heid tegenover mijn man en tegenover hem. Maar ik ben van gedachte ver- anderd. Ik wil, dat hij zijn vader ziet. David was doodsbleek geworden. Opeens werd het hem duidelijK, waar hij was en de gedachte zijn vader te zullen zien, dien hij sinds jaren voor dood hield, hier, in dit gesticht, deed hem ijskoud worden van angst. Maar hij durfde niets tegenwerpen. De arts wierp hem een ernstigen blik toe en aarzelde een oogenbliK, toen boog hij en zei lk twijfel niet, of U als moeder weet wat het beste is. Wilt U mij beiden volgen? Door lange gangen liep David naast zijn moeder, een deur werd geopend, een verpleegster zei Hij is heel kalm nu. En David stond tegenover het wrak van een mensch, dien hij siechts kende, van foto's, als een bijzonder knap, innemend man, dien hij zich altijd lachend, spoitief en gezond had voorgesteld. Een wrak een idioot, grljnzend, stamelend. Hij herkende zijn vrouw niet, gluur- de alleen maar naar haar en vertrok zijn verwoest gezicht tôt een grijns. Mijn arme man, zei mevrouw Nor manton zachtjes, en hij was goed, hij had een goed hait, hij was de beminnelijkheid zeif, hij was begaafd,.. maar hij was zwak. En toen hij eenmaal begon af te glijden, toen hij eenmaal te veel ge- dronken had, eenmaal geproefd van het gif, kon hij niet meer terug. Hij ging te gronde eraan, jammer- lijk en zinloos. Tianen liepen over haar wangen. De aits greep David bij den arrn. Kom mee, zei hij. Nauwelijks had de deur zich achter hen gesloten, of de jongen zakte in elkaar. Toen hij bljkwam lag hij op een bank en zijn moeder zat naast hem, Ze schreide en streelde zijn hand. lk moest het doen, snikte ze, moest je redden Vergeet hem niet, veigeet hem nooit, hij beloofde me honderden malen, met meer te drinken, zich niet meer te laten veileidentôt allerlei uit- spattingen. Hij verbrak zijn beioften zooals jij het deed en zou hebben gedaan. Ik wist het. Jij bent als bij, goed en begaafd en lief, maar zoo zwak, dat men niet kan buuwen op je woord. Ik moest je deze vreeselijke les geven en God alleen weet, wat het me kostte. Mij, die zooveel eraan gelegen was, de herinnering aan je knappen, innemenden vader bij je levend te houden, dat ik je vootloog over zijn dood, jou en iedereen, be- halve enkele menschen, die ons zeer na staan. Vergeef me, als de les wreed was. David kuste haar hand, zwijgend. Ergens, diep in zijn gedachten, zat een wezen weggekropen, ineengekrompen, walgelijk, grljnzend. Het zou daar altijd zijn, voortaan, hij wist het. Een booze droom, een vieeselijke waar- schuwir.g, een straf maar één, die hem kracht zou geven om te strijden. Geen verleiding zou ooit zoo steik kunnen zijn, den angst te oveiwinner, die hem nu voor altijd bezielde, angst, zôô te zullen worden. JE TIJDSEEST" iin - E. maar neem drie keer daags een wein'g van de beroemde, geneeskrachtige Woitelboer's Kruiden tf drie keer daags i 2 Wortelboer's Pillen van Jacoba Maria Wortelboer van Ou le Pekela. Dat helpt I Zij zijn wereldbekend en kosten maar zestig cent. Balans-Opruiming zijn tljdens deze Opruiming ook met plusminus A. ELZINGA Zoon OPRUIMING 10% V D 1 UKJ' o«" ne f Ofi n 1 3U- DOOR JAMES WHiTE. lkgeloof.dat jij toch ecM eenmoe- des skindfe bent, zei D.an^r,d ik (Nadrult Verboden)

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1937 | | pagina 4