Gedaald is Ow Kledino-Rekening. prima 16e Sappsmeerster Verloting Twee eerste klas PU A II DE H G. B Mod DE STAD ONDER DE GSOND Paarden en Bnndtee Vraagt uw kruidenier Enorme voorraad m Zaden P. v. DU FRÈDÏKBEliS'rÈi Spoorstraat 25 - MÂSTENSHOEK en De laatste hand is gelegd Op overzichtelijke wijze is ailes inge- richt. Op 13 Mei is ons MAGAZIJN VAN KWAL1TEITSKLEDINO te Sappemeer, Noorderstraat 44 Je adret* voor van zwaar gehalte. wordt ook aan huis bezorgd. KOOPMANS MEELFABRIEKEN N.V.. LEEUWARDf (Goedgek. bij Min. Besl. van 23 April '37, 2t Afd. A., No. 7727). HOOFDPRIJS uon of f 99 f 9* - f 97 Kom Zie c de v uiters mooi voor uit oi BESPAAR OP UW KLEDINQ DOOR KLEDINQ TE KOPEN, N I E T S QESPAARD IS DOOR ONZE KWALITEITSK1 KOPEN1 VICTOR POPULA Noor Hei Ratten worden tegen conc. tarief, voor a ie risico prima verz. door „DE NEDERLANDEN". Vraagt inL bij de Hoofd- Corr. R. BU1TENWERF, Mar- tenshoek. N.B. Actieve vertegenw ge- vraagd. Kwi of l VAKKUN1 FEUILLETON ROMAN door CHARLES FOWLEY Vrij vertaald en bewerkt door Mr. W. tfObéron 15 (Nadrnk Varbodan.) „Mljnheer Stone zal niet hier di- neeren 1" „Kan ik dan voor u laten opdienen 7" Janine bedacht, dat zij veel vrijer zou kunnen handelen, als aile bedien- den na het diner in de keukens zouden zijn om te eten. „Goed 1 Laat dadelijk voor mi] op dienen 1" Zij had weinig eetlust en was spoedig klaar. Eenmaal alleen in de hall, dacht zi| „Het juiste oogenblik om te hande len is nu aangebroken. Niemand zal mij nu nog komen storen. Ik kan ge- rust naar de groeve gaan en zien of de metselaar de waarheid heeft gesproken. Vergist hij zich, dan be hoef ik mijnheer Stone daarmee niet meer lastig te vallen. Ik moet zien of er een gat in den muur isl Hoe kom ik echter aan licht Janine liep snel naar haar kamer en nam een doos lucifers en twee kaarsen. Zachtjes ging zij naar beneden. Door de gang, die naar de provisiekamers leidde begaf zij zich naar den tuin. De avond was mistig en de talrijke lanen zagen er somber en gebeimzinnig uit. Een benauwde stilte hing over dit eenza- me gedeelte van Kowa. Janine kon een lichte rilling niet onderdrukken.. ti Tulp Aaltje Bastiaans, 85 j., wed. van Roelf GankemajJo- hannes Pruis, 72 j., laatst weduwn. van Maria Buringa. SLOCHTEREN, 6—12 Mei. Geboren Harmke Anna. d.v. H. WoltjerenH. Thos, Hamweg; Geertje d. v. J. Folkersma en E. Wildeboer, Siddeburen Antje d. v. J. Huizinga en B. Zuur, Schildwolde Andries Reinder, z. v. H. A. Swabedis- sen enj. Bontsema, Siddeburen; Ondertrouwd: P. R. Brouwer, 22 j. Siddeburen en J. J. Meijer, 21 j. Ten boer; T. H. Tjabringa, 29 j. Scharmer en A. Stalman, 25 j. Siddeburen G. Entjes, 24 j. Scharmer en T. i. Kraaima, 22 j. Over- schild (Gem. Slochteren) J. Abbing, 42 j. Drouwen (Gem. Borger) en B. Bos, 47 j. Schild wolde A. Vink, Siddeburen 24 j. en J. Snijder, 23 j. Sid deburen. Getrouwd H. Borchers, Hoogezand 27 j. en H. Ploe- ger, Foxham 26 j. A. Broek- sema, 33 j. Hamweg en H. Vink, 30 j. Overschild (Gem. Slochteren)': H. Kalk, Slochte ren 24 j. en G. Fledderman, 20 22 19 23 20 29 Kolham J. v. d. Laan, j. Kolham en P. Puister, j. Slochteren H. Heukers, j. Foxham en A. Schneiders, j. Woudbloem S. Breuker, j. Wilderhof en H. G. Dam, Siddeburen H. Koning, 60 j. Slochteren en M. Schuring, 49 j. Slochteren. Overleden Kornelis Tepper, 51 j. echtgen. v. T. A. Fol kersma, Slochteren (Overl. te Groningen)Jantje Mesken- dorp, 42 j. echtgen. v. H. op 't Holt, Slochteren (Overl. te Groningen) Aaltje Blaauw 33 j. echtgen. v. D. Dijk, Siddebu ren. „EigenIijk en een la «aar wiei allen F Plotselii Waar wa; den mets* hebben o| rustellend nog steed de zelfde eens zou om haar zijn? Jani beelden e hulp om i zij zich h de sieem achier de aan. Wel< Janine niemand 1 zien ven vet op ee daar de k spoor te zien van de een of andere opening. Ninette ging naar links, waar de zandhoop lag. Dapper begon zij met haar handen te graven en ont- dekte weldia eenige planken, die waarschijnlijk over het gat heen lagen. De metselaar had de waarheid ge sproken Een groot zwart gat werd zichtbaar, toen Janine de planken op zij schoof. Wat zou er achter dit gat zijn vroeg zij zich af. Zou Zolm gelijk hebben De groeve was mis- scbien erg ondiep Zeer ievreden over haar ondekking, besloot Janine een of twee stappen in de opening te doen, om met de kaars de diepte er van te kunnen onderzoeken. Daarna zou zij naar Stone-House gaan en op den heer Stone wachten. Schaaphok v. m. 9.30 uur, de heer Hellendoorn. Bapt. Gem. Hoogezand Beukemastr. v. nu 9.30 uur en n. m. 5 uur, de heer J. Reinholtd. n. m. 7.30 uur, Jong. Verg. Maandag 17 Mei Reciteervereen. Leger des Heils. Hoogezand v. m. 10 uur, Heiligingssamenkomst. 's av. 8 uur, Verlossingssamenkomst onder leiding van E. Geutjes Kap.e. en C. Haverkamp Luitn. MAANDAG 17 Mei 1937. 2e. Pinksterdag. Herv. Gem. Sappemeer: v. m. 10 uur, ds. Kruizinga (Engelbert). Kropswolde v. m. 10 uur, ds. Oldeman. Slochteren v. m. 9.30 uur, ds. Kwint. Schildwolde v.m. 9.30 uur, ds. Siega. (Coll.) Siddeburen v.m. 9 30 uur. de heer La Brijn. Geref. Gem. Sappemeer v,m. 9.30 uur, ds. J. A. Winter van Kiel. Evang. in en ten bate der Ned. Herv. Kerk. Winklhoek Sappemeer: v.m. 9.30 uur, de heer F. Faber. Zijt ge straksjjop het stem- bureau, Dan doe uw plicht, doch doe dien zoo, Dat gij, hoe 'g ook uw keus moogt doen, Toch niet vergeet hetstaais- pensioen. ZONDAG 16 Mei 1937. le. Pinksterdag. Herv. Gem. Hoogezand v. m. 10 uur, ds. Oldeman. (Zang v.h. Kerk- koor.) Sappemeer: geen dienst. Kielwindeweer v.m. 10 uur, ds. Wasch. Westerbroek 's av. 7 uur ds. Ten Have. Engelbert: v. m. 10 uur, ds. Kruizinga. (Coll.) Middelbert 's av. 7 uur, ds. Oskamp. Harkstede-Scharmer n. m. 7 uur, ds. Beijer. Kolham v. m. 9.30 uur, ds. Greeven. Slochteren v. m. 9.30 uur, ds. Kwint. Schildwolde v.m. 9.30 uur, ds. Siega. (Coll.) Hélium v.m. 9.30 uur. ds. Politiek. Siddeburen v.m. 9.30 uur, ds. de Vries. (Coll.) Zuidbroek v. m. 9.30 uur, dr. Sevenster. Doopsgez. Gem. Sappemeer: v. m. 10 uur, ds. B. Dufour. Geref. Gem. Sappemeer v.m. 9.30 uur, en n.m 5 uur, d«. W. Tom. Evang. in en ten bate der Ned. Herv. Kerk. Winkelhoek Sappemeer v.m. 9.30 en n.m. 5 uur, de heer F Faber. Jaarverslaj? over 1986 van „Het Groene Kruis" te Sappemeer. Aan het slot van ons jaar- verslag over 1935 spraken we onze hoop uit, dat ook 1936 voor ons Groene Kruis een „gezond jaar" mocht zijn Tôt het genoegen van het Bestuur kan het thans verklaren, dat onze hoop bewaarheid is. Het aantal leden bleef vrij- wel gelijk en bedroeg op 31 Dec. '36 in totaal 1505. In totaal betaalden deze leden f 2051.15. Bij een vermindering van 5 leden bemerken we dus een stijging der contributie van f 22.25. De totale inkomsten bedroegen f 3817.93, waarte- genover een bedrag aan uit- gaven van f 3543.33 staat, zoo- dat de exploitatie-rekening van den penningmeester sloot met een batig saldo van f 274 60. De plaatselijke t.b.c. com- missie sloot haar rekening met een bedrag van f1269,56 aan inkomsten en f 1219.69 aan uitgaven, zoodat deze com- missie haar rekening sloot met batig saldo van f 49.87. Op de Algemeene Leden vergadering, gehouden den 7 April 1936, werden de aftre dende bestuursleden, de Heeren E. Begeman, H. B. Mulder en W. J. Kliphuis herkozen. Van het verplegingsmateriaal werd in het afgelopen jaar 569- maal gebruik gemaakt, d-w.z 40 maal meer dan in het jaar 1935. De commissaris van het materiaal bericht ons, dat al het materiaal zich in goeden staat bevindt. Slechts eenige ligtenten moeten alvorens weer in gebruik te worden geno- men, een goede beurt hebben. Zuster De Boer, onze Wijk- verpleegster, legde ten bate der algemeene ziekenverpleging 3147 bezoeken af, terwijl ge- durende de vacantie Zuster Mulder 169 bezoeken aflegde De drukste maand was Juli met 338 bezoeken, terwijl Sep- tember met 186 bezoeken de gezondste maand schijnt ge- weest te zijn. Als enquetrice voor de t.b.c. bestrijding werden door Zr. De Boer 331 bezoeken afge- legd, in het belang der kinder- hygiène 237 bezoeken en voor algemeen maatschappelijk werk 68 bezoeken. In totaal betrad in 1936 bijna 4000 keer de Zuster van het Groene Kruis een woning om hulp, bijstand en goeden raad te geven. Van het hoogtezon- apparaat werd 251 maal gebruik gemaakt, dat is meer dan dub- bel zooveel als in het vorige jaar. De leider van het Consul- tatiebureau voor zuigelingen, de Heer Dr. H. Cazemier, rap- porteerde ons, dat het Bureau te Sappemeer dit jaar 47 zit- tingen hield (in 1935 43); er werden 841 consulten ver- strekt (in 1935 660), ter wijl het aantal nieuw-inge- schreven kinderen 87 (in 1935 71) bedraagt. Deze cijfers stemmen zeker tôt groote vol- doening. Ten zeerste stelt het Bestuur van het Groene Kruis op prijs de medewerking, dieMevrouw PerdonDijkhuis aan het Bu reau verleende, terwijl wij met genoegen kennis namen van het eind van Dr. Cazemiers verslag dat luidt „dat het bu reau in een ruim bezoek mag blijven verheugen, wat wel een belangrijk deel aan het ijverig werken van den zuster mag worden toegeschreven." In den loop van 1936 wer den de beide traditoneele col- lecten gehouden, de „Groene kruis-dag" en de „Emmabloem- collecte", die dank zij de wel- willende medewerking yan een groot aantal jongedames weder- om een goed resultaat opk- verden. Van het werk der plaatse lijke t.b.c. commissie noemden we reeds het werk van Zr. De Boer en de financieele uit- komsten. Aan twee patienten werd steun verleend voor verpleging in een sanatorium. Op 1 Januari 1936 waren onder toezicht 25 gezinnen met 43 patienten. Nieuw inge- komen zijn 2 gezinnen met 3 patienten, terwijl zijn afge- schreven 2 gezinnen met 7 patienten. Op 31 December '36 stonden dus nog onder toezicht 25 gezinnen met 38 patienten. Aan het einde van 1936 wa ren drie ligtenten in gebruik. De lagere cijfers dan in 1935, die we hier aantreffen, stemmen tôt tevredenheid. Terugblikkende op 1936 kan geconstateerd worden, dat „Het Groene Kruis" in dat jaar ten voile aan zijn doel heeft beantwoord. Sappemeer, 26 April 1937. De Secretaris R. Schoemaker. Plaatselijk Nieuws. Sappemeer. Verwijzende naar de advertentie, uitnoo- digend tôt een bezoek aan de tentoonstelling van de Ned. Herv Zusterkring alhier, waar vele fraaie handwerken, als spreien, geborduurde en ge- haakte kleedjes zijn te bezich- tigen. Loten welke een kans geven tôt het winnen van een dezer fraaie handwerken zijn aldaar verkrijgbaar. Onze vroegere plaats- genoot, de heer N. E. Fatton, semi-aphotheker, thans te Gro ningen, is aldaar geslaagd voor het examen apothekers-adsi- stent. Gisteren (Vrijdag) is te Groningen geslaagd voor het examen apothekersadsistente mej. F. M. Noor, alhier. Sappemeer. In de algemeen Politieblad van 11 Maart wordt gewaarschuwdtegen „Superbe" te baarle - Hertog, in werke- lijkheid gevestigd te Zellik bij Brussel, die op ruime schaal kaarten verspreidt, waarop aan de eerste 5000 die de kaart, te frankeeren met een postzegel van V/i cent en voorzien van naam en adres, terugzenden, een superbe verrassing wordt beloofd ter gelegenheid van den 50 en verjaardag der firma. Deze verrassing is, dat men wordt uitgenoodigd het portret op te zenden van een dierbare, dat gratis wordt vergroot en geencradreerd in vergulde of zilveren lijst. Alleen wordt men na opzending uitgenoodigd om voor administratiekosten f 3.95 toe te zenden. Doet men dat niet, dan volgt de toezending van het portrot onder rembours. Wij meenen goed te doen hierop te wijzen, nu deze week ook hier de „Superbe"-kaarten huis aan huis zijn bezorgd. Hoogezand. Gisteren (Vrij dag) promoveerde aan de uni- versiteit te Bonn (D.) tôt doc- tor agrariae de heer H. Tj. J. Reinders, alhier, op een proef- schift, getiteld „Die filanmâs- sige Beeinflussung der Nieder- làndischen Landwirtschaft in den Krisenjahren ab 1929". Gedurende de Pinkster- dagen, die er zich zoo bij uit- stek voor leenen om te genie- ten op allerlei wijs, komen de verschillende amusementsgele- genheid gewoonlijk met pro grammai, .die het neusje zijn van den zalm. De bioscoop in Hoogezand maakt daarop geen uitzondering. Daar isde hoofd- figuur Polo Negri, een filmster van de allereerste grootte, wier naam alleen reeds lokt. En dit te meer nu zij in een film, waarvan de handeling plaats vindt in Rusland en Azie, als een vrouw door het leven ge- teisterd, door haar machtig, weergaloos talent van het be- up ccu aisianu van eeuigc meiers draaide deze weer met een rechten hoek en scbeen zich verder uit te strekken onder den tuin. „Deze gang eindigt zeker weer in een annere steengroeve," dacht Ninette, „of mischien is er wel een uitgang, bui- ten den tuin!' Ik zal onderzoeken waar deze gang naar toe leidt, ik kan onmogelijk verdwalen." Hetjonge meisje begaf zich in de nauwe gang en moest de kaars met haar hand tegen dën tocht beschermen. Op de eerste kromming volgde spoedig een tweede. De gang was zoo nauw, dat de minste instorting ailes geheel zou afsluiten. Bij deze gedachte schrok Janine geweldig. Een dergelijk onge- luk zou haar hier levend begraven Vôôr haar werd de gang plotseling nng r- z.q uacuiie zien re Denccrscnen en nadat zij zich had omgekeerd, haaste zij zich, den terugweg in te slaan. Zij verlangde er nu hevig naar, om Stone-House zoo spoedig moge- lljk te bereiken. De terugtocht scheen haar eindeloos toe. Had zij werkelijk zoo lang geloopen, toen zij ging Daar de luchtstroom de kaars weer dreigde uit te dooven, moest Janine de vlam met haar beide handen beschermen en vorderde noch slechts zeer langzaam. Een laatste wending en zij geloofde de vooruitspringende wanden te herkennen Deze hoop bleek spoedig gegrond. Voor haar scheen de duisternis minder diep. De zijwanden van .de gang waren verlicht door een zwak schijnsel. „Dat licht komt zeker van de kaars, onizeuing eu uen angsi aie naar geheel verlamden, maakte ze een be- weging om een lucifer aan te steken. Dit verried de plaats waar zij stond en dezen keer kreeg zij eenige slagen in het gezicht en tegen de borst. Janine strekte haar armen uit om zich tegen den aanval te verdedigen en wilde roepen. De slagen Iieten haar echter geen lijd en volgden elkander snel op. Hopeloos streed Janine tegen deze onzichtbare aan- vallen. Plotseling werd zi] aangegre- pen en voelde zich stevig omwikkeld, waardoor iedere beweging haar on mogelijk werd. In een laatste, uiterste poging wilde zij nog om hulp roepen, doch door de grove stof, waarin zij gewikkeld was, voelde zij een groote hand, die haar lippen plat drukte. gin tôt het einde weet te boeien en te ontroeren. Een tweede zeldzame hoofd- film is „Pittah, de grijze Wolf" en dan is er het gewone jour- naal, zoodat een gang naar de bioscoop alleszins kan worden aanbevolen. Kanaalplannen. Op initiatief van het onlangs opgerichte Kanaal-Cemité is Donderdagavond in Het Bon- tehuis een bijeenkomst gehou den, waarin belanghebbenden in de gelegenheid werden ge- steld om gewenschte inlich- tingen te verkrijgen betreffende de kanaalplannen, voor het verstrekken waarvan zich de heer K. van Lenning, ambte- naar aan de prrov. Waterstaat, zich welwillend bereid had verklaard. Deze bijeenkoms, door een zestigtal petonen be- zocht, werd geluid door den heer P. Smit, voorzetter, die erop wees, dat het niet in de bedoeling ligt om actie te voeren, doch om te dienen van advies en, hoewel ieder vrij blijft m zhn beslissingen, elkanders gemeenschappelijke belangen te dienen. Dan stel- de bij voor om als lid te be- schouwen, die ter bestrijding van eventueeîe kosten f 1- bijdroegen indien het eigenaars betrof en f0.50 indien het huurders waren. De vergade ring verklaarde zich ermee accoord. Vervolgens verstrekte de heer van Lenning groepsge- wijze met behulp van teeke- ningen uitvoerige inlichtingen aangaande de plannen. Hierbij bleek o. m. het volgende. Het kanaal plus een barm- sloot zal 80 85 M. breed worden. De bovenwijdte van het kanaal wordt 38 M., de groote weg wordt plm. 24 M. breed en de weg aan den Zuidkant 9 M. Er komen 6 beweegbare Bruggen ni. in de Nieuwelaan, in de Knijpslaan, in den Winkelhoek, in de Slochtar- "straat, iu de Noordbroekster- straat en bij Morké. Bovendien komt er een los hooghout in de Heeretsraat. De hooftweg gaat dint, zoo- ats aanvankelijk is bedoeld, via Noordproek, doch verlaat ongeveer halfweg tusschen Sappemeer en Zuidbroek het het kanaal en wordt doorge- trokken 150 200 M, ten zuiden van de teilige Laan in Zuidbroek naar het oude Mo- ladus-tolhek Daarna verscgillende vragen gesteld meerendeels betrekking hebbende op spéciale geval- len, die door den heer van Lenning tôt voldoening werden beantwoord. Deze verklaarde in het algemeen, dat op een soepele regeling mocht worden gerekend, dat ieder geval op op zich zelj werdt beschouwd, dat schaden zooveel mogelijk zouden worden vergoed, ook bedrijfsschaden en dat elke regeling was gebasseerd op de vigeerende prijzen, d. i. naar pie van vraag en aanbod en dat teleurstelling wachtte die zich bij de onderlinge regeling overdreven inlusies hebben gemaakt. uai. wij veronaersienen, aai ae frouw vanavond misschien was, of niet wel," Laten wij gaan kijken, Berm zei Charlie vastbeloten. Even daarna klopten de twee nen op haar deur, eerst zac daarna steeds harder, tôt zij me vuisten tegen het paneel bon Geen anwoord. „Het leven dal maken, zou zelfs een doove wekl merkte Charlie op. „Ik zie reden meer om te aarzellen, Bern Als de deur niet gesloten is, late dan naar binnen gaan Zt Jacques de knop omdraaide, gin deur open. Het was donker ir kamer. Vlug ontstak Stone het trische licht. Wordt vervolg r GEOI 11 M f Rij wielen Gebr. M vormen een voortdurende bedrei- ging voor Uw eigendommen en voor Uw gezondheid. Reken eens na hoeveel schade dit ongedlerte U jaar in jaar uit berokkent Roeit dit ongedierte uit met RODENT, het onteilbare, snelwerkende verdel- gingsmiddel. Het vernietigt ratten. en^muizen in één nacht en kost slechts 50 en 90 cent per doos. Uw drogist verkoopt thans ook RODONT - doodelijk voor ratten en muizenr doch ongevaariijk voor huisdieren en pluimvee, in doozen 40 c. 6* duidelijk Ziuuiuaai, iiicuu ci was gccu

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1937 | | pagina 6