P. MBIJKEN - Hoogezand I l liuthaidel *i E. TEN HAÏE ■DNBUI (IntndMl) tel 75 ■estait bez. Nonlmain Ti Java- Teakzvalpen ea Nooie eikeo Stammen. TBIPLEÎPLÂTBH featplaten, -Dolken. AAN HET NEDERLANDSCHE VOLK! NEDERLANDSCHE BEWEGING VOOR DE STAD ONQER DE fiftOND Zagerij BRAND, Zuiderstr. 7, Hoogezand. Een Advertentie geplaatst in dit Blad moet U ongetwijfeld het meeste succès geven, daar Uwe advertentie in 8000gezinnen gelezen wordt door zijn verbondenheid met het huis van Oranje, door zijn trouw aan de beginseien van Christendom en menschelijkheid, door zijn strijd voor gewetensvrijheid en de rechten van het volk( de achteruitstelling oi verwijdering van het Oranjehuis, de ondermijning van de Christelijke grondslagen onzer samenlevmg, de afschaîfing van vrijheid en recht, Vraagt uw kruidenier levert scherp concurreerend ait voorraad Bijna 20.000 Nederlanders van verschillende godsdienstige en politieke overtuiging, voortgekomen uit aile geledingen van het Nederlandsche volk en vereenigd in de Nederlandsche Beweging voor Eenheid door Démocratie, richten zich tôt hun landgenooten met het volgende: Ons volk is in eeuwen van harden strijd en noesten arbeid geworden tôt wat het nu is: dat in de liguur van Willem den Zwijger en vele andere telgen telkens onvermoeide en edele strijders voor de vrijheid, de eenheid en het welzijn onzer natie aan ons volk geschonken heeft; door welke Nederland vooraan staat in de ri) der naties door gods- dienstzin, verdraagzaamheid en vredesgezindheid; waardoor het ons geschonken is ons vrije burgers van een fier en energiek volk te weten. Àan de aanstaande verkiezingen wordt deelgenomen door partijen, die hier een nationaal-socialistische of communistische dictatuur willen invoeren. Deze dictaturen zullen brengen: daar voor den dictator de verhèerlijking van zijn persoon en zijn partij het leidend beginsel zijner staatkunde is; daar voor deze dictaturen de volkseer, de raszuiverheid, bloed en bodem of het belang eener klasse de hoogste waarden zijn; zoodat ons volk aan dwingelandij en rechteloosheid zal worden over- geleverd. Wij doen in deze dagen op U, stemgerechtigde Nederlandsche mannen en vrouwen, een ernstig beroep Uw stem NIET TE GEVEN aan eenige nationaal-socialistische of communistische partij. Bij de aanstaande verkiezingen zult gij beslissen over de toekomst van Uw per- soonlijk leven en dat Uwer kinderen, over het welzijn van Vaderland en Volk! Laat Uw antwoord aan hen, die ons volk naar den ondergang willen brengen, duidelijk zijn KOOPMANS* MEELFABRIEKEN N.V.. LEEUWARDEN. TRIPLFX grooteplatenvan 150X120cM.voorpl? fond-betimmering en andere doeleinder, beter en mooier dan carton 75 cent per stuk. Diverse sooc ten in verschillende maten voorradig 4, 5, 6, 8, 10 m M. dikti OREGON-TRIPLEX EIKEN TRIPLEX. Wllt U zolf tlmmarsn, bij ons kunt U het benoodigd hout, latten, strepen of planken in iedere door U zel op te geven maat, geschaafd of ongeschaafd krijgen. Dagelljks te bezichtigen zonder eenige verplichting tôt koopen Bij veraf wonen stuur de bode. un vuurxîi» Officleele Publlcatiën. Gevonden voorwerpen. Een rijwielbelastingkenmerk. Een actetasch met weekbladen. Een zak met ledige zakken. Een heerenrijwiel. Inlichtingen op werkdagen desvoormiddags tusschen 9 en 11 uur, politiebureau achter het gemeentehuis te Hoogezand. D IENSTPLICHT. Openbare kennisgeving. De Burgemeesters der ge- meenten Hoogezand en Sappe- meer brengen ter openbare kennis, dat vanaf heden gedu- rende de eerstvolgende 10 da- gen op de secretarieën dezer gemeenten voor een ieder ter inzage is nedergelegd het in- schrijvingsregister en hetdaar- uit opgemaakt alphabetisch re- gister, alsmede een afschrift van het gemeenschappelijk al phabetisch register van inge- schrevenen van samengevoeg- de gemeenten voor de dienst, lichting 1938. Binnen dien termijn kunnen bij den Commissaris der Ko- ningin in deze provincie tegen die registers bij een met rede- nen omkleed verzoekschrift be- zwaren v/orden ingebracht. Het verzoekschrift wordt in- gediend bij ondergeteekenden, die voor doorzending aan den Commissaris der Koningin zul- len zorg dragen. Hoogezand, 22 MeJ J937 Sappemeer, De Burgemeesters voornoemd: A. KLOK. lo-B. A. JONKEREN. Stemming Tweede Kamer. Burgemeester en Wethouders der gemeenten Hoogezand en Sappemeer brengen ter open bare kennis, dat op Woensdag 26 Mei 1937, van des morgens acht tôt des namiddags vljf uur, zal geschieden de stem ming ter verkiezing van de leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal. Zij herinneren aan de ver plichting, opgelegd bij artikel 72, tweede lid, der kieswet. Ieder, die volgens de kiezers- lijst bevoegd is tôt de keuze mede te werken, is verplicht zich binnen den voor de stem ming bepaalden tijd ter uit- oefening van zijn kiesrecht aan te melden bij het stembureau van het voor hem op de kiezers- lijst aangewezen stemdistrict. Art. 150a der kieswet luidt: Hij, die bij eene verkiezing als gemachtigde stemt voor een persoon, wetende dat deze overleden is, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste duizend gulden. Artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht luidt: Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschre- ven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. ,"°°8eza"d' 22 Mei 1937. Sappemeer, Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, A. KLOK, l.-B. De Secretaris, O. ZWIERS. De Burgemeester, A. JONKEREN. De Secretaris, J. J. PERDON. h y\ ■'■'■5. V.rie FEUILLETON ROMAN door CHARMES FOWLEY Vrij vsrUald an bawarkt door Mr. W. d'Obéron Zij zagen, dat het vertrek leeg was. Het bed was zelfs niet open- geslagen. De twee mannen werden plotseling aangegrepen door denzelfde angst «Ailes precies als met Evelyne 1" Jacques, die nog heviger ontdaan was dan Stone, moest tegen de post van de deur leunen. Terwijl Charlie naar de hal terugkeerde, drukte hij in het voorbijgaan op aile schellen, die in zijn bereik kwamen. Qeen enkele der toegesnelde bedienden, kon nadere inlichtingen geven. Juffrouw Janine had alleen gedineerd en zeer haastig. Daarna had niemand haar meer ge- zien 1 Stone-House werd van de zolders tôt de keiders nauwkeurig doorzocht. Na al deze vergeefsche navorschingen wisselden de verschrik- te bedienden dezelfde angstige blikken als Charlie en Jacques. Zij scbenen ook tôt elkander te zeggen Ailes precies als met mevrouw Bermond liet zich in een fauteuil vallen. Zijn gedachten waren zoo on- samenhangend, dat hij niet wist, op welke veronderstelling hij voort moest bouwen. «Heeft juffrouw Flory van- middag geen enkele boodschap ge- kregen vroeg Stone, die het onder- zoek alleen voortzette. «Heeft zij niemand ontvangen, die haar bewogen kan hebben onverwachts uit te gaan «Niet zoover wij weten," zel een der bedienden. «Laat in den middag, scheen de juffrouw nogal opgewondea te zijn, vooral toen zij vernam, dat mjjnheer niet thuis zou dineeren. Zij heeft zelfs getelefoneerd naar het Stone's Office, om mijnheer te ver- zoeken vroeg thuis te komen. Qedu- rende het diner heb ik gemerkt, dat de juffrouw zeer opgewonden was en angstig leek." «Herinner jij je niet het njinste voorval, dat de juffrouw angstig heeft kunnen maken «Neen, mijnheer... tenzij de juffrouw ongerust was over hetgeen de metse- laar haar verteld heeft." «Welke metselaar? Wat wilde hij?" «Hij kwam vragen of hij en de anderen morgen konden terugkomen om hun werk af te maken." «Was het een der metselaars, die de steengroeve moest dichtmaken Dat weet ik niet, mijnheer. Die metselaar heeft langen tijd met de juffrouw gesproken. Mijnheer begrljpt wel, dat ik niet geluisterd heb. Toen de man weg was, bleef de juffrouw nog geruimen tijd in de vestibule nadenken. Daarna, nog voordat de man het hek was uitgegaaan, heeft juffrouw Flory hem weer ingehaald en sprak toen weer met hem. «Dan heeft Juffrouw Flory toch niet lang nagedacht, anders was de met selaar reeds buiten het hek geweest De knecht aarzelde en bekende toen onder den doordringenden blik van Charlie: «De metselaar ging niet da- delijk heen... hij bleef in den tuin pra- ten metmet..." Hier zweeg de be- diende verlegen. Stone bemerkte eenzelfde verlegen- heid in de houding van het andere personeel. De heimelijke teekens van den een schenen den knecht aan te moedigen, het knipoogen van een ander ried hem aan, het stilzwljgen te bewaren, Stone begreep dit eriets verdachts was. Zonder zijn bedienden tijd te laten, om nog andere teekens te wisselen, riep hij driftig uit: «Zeg het dan toch 1 Met wien sprak dien metselaar in den tuin Zeg op Onder dit gebiedend aandringen van zijn meester bekende de man «Met den ma-fou, den Chineeschen stalknecht «Een Chinees? Hoor je, Bermond, een Chinees in mijn huis 1 Jacques sprong plotssling op, hij voelde dat Charlie eenig licht had gebracht in dit duistere mysterie. Maar onder de driftige ultroepen van den milliardair durfde de knecht geen woord meer uit te brengen. Charlie nam toen den butler onder handen en dwong dien tôt spreken. De butler vertelde: «Wij hadden dit feit voor u verborgen, omdat het ons tegen- stond, ietnand van het personeel te verraden. Nu is het echter beter dat u de waarheid weet. Ondanks uw verbod heeft de eerste koetsier een Chinees als stalknecht aangenomen. Hij moest zich in de stallen verbor gen houden en daardoor heeft u hem nooit gezien «Oisteren," hernam de knecht weer, aangemoedigd door de groote kalmte, waarmede Charlie plotseling toeluis- terde, «heeft de ma-fou op den met selaar gewacht en hem eenige vragen gesteld. Ik begrijp niet, waarom hij zich voor het werk van dezen man interesseerde De Chinees vluchtte weg, zoodra hij de deur hoorde ope- nen." «Vanavond nog wordt de koetsier ontslagen bromde Charlie. «Wat de Chinees betreft, wakker of slapend, moet je hem direct hier brengend De metselaar moet ook komen 1" Wij weten zijn adres niet, mijnheer «Dan ga je zijn adres bij den aan- nemer vragen De inspecteur van politie moetonmiddelijkgewaarschuwd worden. Zeg hem, dat ik op hem wacht Toen de bedienden weg waren, begon Stone met groote stappen heen en weer te loopen en zei tôt Jacques Ik voel mij in staat, om met deze twee handen dien ma- fou te wurgen, als hij weigert te spre ken 1" Op hetzelfde oogenblik kwam een der kamermeisjes den salon bin nen. «Ik ben in de kamer van juffrouw Flory geweest, mijnheer, en mis het manteltje, dat de juffrouw gewoonlijk droeg om in den tuin te wandelen." Dan is zîj naar de steengroeve ge- gaan riep Jaspues uit. «Z(j sprak over niets anders dan die groeve «Er zijn ook twee kaarsen verdwe- nen, die in oude kandelaars stonden «Laten wij naar de groeve gaan, mijnheer Stone! Daar moeten wij onze onderzoekingen voortzetten Wij kunnen daar niets vinden .Ber mond, de groeve is dicht «Ja mijnheer, en men heeft er al zand overheen geworpen hernam het meisje. «Twee of driemaal zag ik den ma- fou daar werken Wie had hem dat gelast «Dat weet ik niet, mijnheer. Daar komt de butler aan, die zal het wel weten Charlie, die zich slechts met de grootste moeite kon inhouden, balde zijn geweldige vuisten en schreeuwde «Waar is de Chinees Waarom heb je bem niet hier gebracht?" De butler stamelde Ik heb den koet sier gehaald. Hij heeft den Chinees aangenomen en rnoet zich daarvoor maar zien te verantwoorden 1" Toen de koetsier Charlie woedend op zich zag toestappen, hakkelde hij «Mijn personeel... was onvoldoende... mijnheer. Geen enkele stalknecht... bood zich aan... ik was verplicht..." Geen verontschuldigingen. voor den duivel riep Charlie bevend van woede uit. «Waar is de Chinees? Ik moet hem zien 1" ^Rillend van angst bekende de koet sier: «De ma-fou... is verdwenen. Wij hebben hem... overal gezocht. Hij is weg 1" Ga heen schreeuwde Charlie buiten zichzelf, «En dat ik je nooit weer hier zie, begrepen Hoe zwaar Jacques ook getroffen was door dezen nieuwen slag, toch probeerd hij Charlie eenigszins tôt bedaren te brengen. Deze wilde echter niet naar rede luisteren. «Een Chinees in mijn huis! En dan nog buiten mijn weten Wat een brutaliteit En nu ik dien Chinees noodig heb, is hij verdwenen Neen, dat is te erg, Bermond. Hoe kan ik ooit iets over mijn arme Eve lyne te weten komen, als ik omgeven ben door lafaards, die mjj bedriegen «Laten wij nog niet wanhopen, mijnheer Stone. De metselaar zal wel iets weten Vôôr ailes moeten wij echter de steengroeve onderzoeken Zij gingen den tuin in, gevolgtdoor verscheidene bedienden. Een deel van het personeel kreeg bevel dege- heele omgeving af te zoeken, terwijl Charlie en Bermond rechtstreeks naar de groeve gingen. Geen enkel voet- spoor was daar te bekennen. Tegen den muur lag een groote zandhoop. Niets was hier veranderd «Wat zijn wij nu verder riep Charlie woedend uit op het gezicht van dien muur, welke een onoverkomelijke hinderpaal vormde. Onder den zandnoop," duidde Jacques met zachte stem aan, daar hij niet hardop de ontzettende gedachte durfde uit te spreken, die bij hem opkwam. Charlie begreep hem en be- vai «Breng de lantaarns hier bij den zandhoop en ga schoppen halen Bij de eerste schoppen zand, die weggeworpen werden, voelde Jacques zijn hart onstuimig kloppen. In zijn verbeelding zag hij Ninette onder het zand liggen. Hij slaakte een kreet von verbazing, toen plotseling de planken en het gat te voorschljn kwa men, «Was de muur niet klaar?" riep Charlie uit, «waarom heeft men mij dat niet gezegd Dat isongehoord!" Niemand wist het," zei de butler. Jacques veronderstelde opgewonden: «De metselaar heeft Janine verteld, dat het werk niet klaar was Versterkt In haar vermoedens, heeft mijn arme verloofde geen geduld meer gehad om op ons te wachten en is onmid- delljk naar de groeve gegaan. Geef mij een lantaarn 1k ga de steengroeve in «Maar Bermond, als Janine in de groeve is gegaan, hoe verklaar je dan, dat ailes hier op zijn gewone plaats was «lemand heeft dat gedaan, nadat zij in de groeve was gegaan «Dat is mogelijk, maar wie?" «De ma-fou 1 wie anders?" Onder het zand stootte de schop op een hard voorwerp en deze schok deed allen hevig ontstellen. «Wat is dat?" riep Jacques zenuwachtig. Wordt vervolgd). Bat**»! Grasperkscheerders MANIFEST EENHEID DOOR DEMOCRATIE 16 (Nadruk Verbodcn.)

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1937 | | pagina 4