immm Electr. Courant- en Handelsdrukkerij Dageliiks Geopend JANNES SLUITER 1.1. BODEWES Zn., Onze aftevsring Mottenkast. Meubelmagazijn E. HUIZING Mej. G. v. d. Ark-Ruben Gedip Coupeuse-Leerares B. AALFS - Scharmer. Grasperkscheerders ïïitte Tricot Directoire STRANDBROEKEN STRANDJURKEN STRÂNDPYAMA's G. HENSEN DE STAD ONDER DE GROND T. K. KREMER van 6 tôt 7 uur, Advertentie's SAPPEMEER ook des Zaterdags. Vraagt uw kruidenier Plaatselllk Nul Vakkundioe Reparatie-inrichting. PrIJs f 8.90. DAMES- lin KIHDERKLEEDIHG. Advertentles Spéciale Sappemeer. De VrouwanvrBdesgaig 1937. KOOPMANS' MEELFABRIEKEN N.V.. LEEUWARDEN. Tf VLUGOE LEVERING TELEFOON 213 LAGE PRIJZEN HET AANGWEZEN ADRES VOOR UW SPAARBANK Hoog«zand-Sappem«er Spaarbusjes kosteloos verkrijgbaar. voor dit blad moeten ulterlllk Donder- dag's 's avonds 6 uur van De Groeve en Om- streken iri mljn bezit zijn Beleefd aanbevelend, Winkelier De Groeve D 53 Het aangewezen adres voor 18 MARTENSHOEK. „gahaal kastklaar" is 'n succès. Ook U kunt hiervan profiteeren. U bezuinigd hier- door belaagrijk opUwwasch- rekening. Wij komen gaarne bij U en verstrekken U nadere inlich- tingen. Beltefd aanbevelend, WASCHINR1CHT1NQ KLEIN, Slochtarstraat 21 (v.h. Winkelhoek 25). Beschermt IJw Winterkleeding tegen mot I of ander bederf, door aanscliaffing van een De kast is naadloos, mot- en stofdicht en biedt rnimte voor 6 tôt 8 kleedingstnkken Het gemak hiervan is, dat bij niet gebruik, deze weinig ruimte weg neemt en geheel vouwbaar is. Alleen verkoop: HOOGEZAND. noch MUIS kan ontsnappen Stationsweg HARKSTEDE houdt zich beleefd aanbevolen voor het maksn van alla voor dit blad worden aangenomen door INGEZONDEN. P. VAN DIJKEN Tel. 108 - PRIMA KWALITEIT MEISJESMAAT 14 et- DAMESMAAT 34 et DAMESMAAT extra groot 50 et. en gekleurde TRICOT EENHEIDSPR1JS CENT. Wederom werd de banier van de Vrede ontrold weder om zetten duizenden voeten zich in beweging om deze banier te volgen wederom trok een onafzienbare stoet van zwijgende vrouwen, nu door Utrecht's hoofdstad, om te getuigen van haar groote af- keer van den oorlog, van haar wil tôt de vrede. Wederom hebben ook wij weer de reis aanvaard, om ginds met de anderen te ge tuigen niet alleen, maar ook, om door het weten van dat gelijke denken, den moed te putten om te kunnen doorgaan met ons moeilijk werk. En op onze zwijgende tocht bestor- men ons zooveel verschillende vragen zouden al die vrouwen wel beseffen wat van ze wordt gevraagd Zou inderdaat deze betoo- ging van eenige invloed kun nen zijn op het wereldgebeu- ren Staan ze niet gereed, niet eens zoo ver van ons af, de moord- en vernietigingswerk- tuigen Hebben we nog niet pas, door ééne der meest vooraan- staande vrouwen hooren be- weren, dat we ons leven en het leven van onze kinderen hebben te geven, voor de verdediging van onze kostba- re „nationale goederen Het heerlijke, jonge natuur- schoon, de prachtigegebouwen de resultaten van eeuwenlange cultuur, die aan ons oog voorbijtrekken, zijn ze ginds ook niet vernietigd en ver- woest omdat de menschen er geen oog meer voor hebben, als ze zijn gegrepen door den waanzin van den oorlog? En een oogenblik wordt het ons te machtig gevoelen we het naive, het nietige van deze rondgang in het groote, dwin- gende wereldgebeuren, waarin machten werken, gewetenloos en misdadig, drijvend naar oorlog om eigen belang, niet tellende het leven van de millioenen, die <*an deze be- langen worden opgeofferd. En we zouden uit de stoet willen treden en het luidkeels uit schreeuwen „Vrouwen, moe- ders, tegenover deze helsche machten helpt geen zwijgende stille rondgang hier moet door betoog na betoog ont- maskerd worden nog veel meer dan tôt nu toe moeten we de wereld duidelijk maken, dat oorlog niets te maken heeft met vaderlandsliefde, met heldendom, met moed en of- fervaardigheid nog veel in- tenser moeten we den strijd voeren tegen deze misdadige démon". Maar als we dan, terwijl deze gedachten ons bestormen, kijken naar de menschen, die de betooging gadeslaan, zien, hoe hier een traan wordt weg- gewischt, daar en overal deze wittetbloem van de Vrede wordt gedràgen, mannen eerbiedig de hoed afnemen voor onze banier, de ontroerende, vertrou wende blik van ons eigen kind opvangen, dan weten weopeens, dat deze demonstratie behoort bij onzen arbeid, hoe moeilijk, hoe onvruchtbaardeze soms ook schijnt. Weten we opeens, dat al die menschen die ons nog niet volgen, toch van ons, de vrouwen, iets verwachten. Gevoelen we het zoo dui delijk, dat onze kinderen, dé kinderen, aile kinderen, de jeugd in haar verlatenhetd en in haar moeilijkheden zich klemmen aan ons, aan dè moeder, aan dé moeders van de geheele wereld, en nu we ten we ook, dat hun levens, dè levens, die we zelf hebben geschonken, de kostbaarste goederen zijn, dien we tôt onze laatste ademtocht hebben te verdedigen. En als we dan zien, wat het organisatie-vermogen ver- mag van een viertal vrouwen, dat niet alleen in Nederland, maar ver over de grenzen het ge- weten van duizenden en dui zenden vrouwen heeft wakker geschud, dan staat het ons ook opeens duidelijk voor den geest Deze Vrouwen-Vredes- gang kan niet te vergeefs worden gehouden ;èènmaal zal ze ook de gewetens van de duizende mannen en jon- gens over de geheele wereld wakker schudden. Eènmaal zal vanuit deze Vredesgang de gang naar den Oorlog onmo- gelijk worden gemaakt door ons-, door de vrouwen- door de moeders bewoonde volksbuurt, die eige- lijk wel wat stiefmoederlijk van regeeringszijde wordt behan- deld. Feitelijk hoorde het door zijn ligging bij Hoogezand, maar het maakt deel uit van de gemeente Slochteren. Htt is 't voorbeeld van een nieuw ontstane industriestreek. Tôt voor ongeveer 50 jaren terug was het nog maar schaars be- woond. De villa met zijn bosrijke omgeving domi- neerde, verder de daarbij be- hoorende landerijen. De R.K. kerk is pas Iater gebouwd en de ljzergieterij van de Firma Koning is op de plaats der afgebroken villa verrezen en zijn verder woningreeksen ge bouwd, waaraan men duidelijk kan zien, dat een woningwet er toen nog niet bestond. Er wonen echter veel menschen ongeveer 25 jaar terug is PAX. Kanalenplan. In uw blad kwatn voorgaande week een schrijven voor, waar in de nieuwe kanaalplannen werden behandeld* en autori- teiten werden aangespoord hun aandacht vooral aan de komende veranderingen te wijden. Zulks zal natuurlijk wel gebeuren, want regeeren is vooruitzien en hun vooruitziende blik zal nu vooral tôt de dorpsbestuur- ders in deze omgeving wel doen inzien, dat zij het beste van het plan eruit moeten halen. In aansluiting hiermee het volgende: Foxham is een dicht- en _„0- er ook een steenen voetpaadje gelegd, mede vooral door de financiëele steun der aanwo- nenden en der elders gevestig- de kerkbewoners. Nu is dit steenen voetpaadje veranderd in een nette tegel- bestrating, werkelijk bewoners van H.-S. U kunt uw wande- ling over Foxham uitstrekken tôt de zo .genaamdejachtwijks- laan, maar dan is het ook tôt hiertoe en niet verder, U zal uw weg over de rijweg moe ten vervolgen en dat zulks niet zonder gevaar is bewijzen de ongelukken die er af en toe gebeuren. Kan zulks nu niet anders, kan er nog niet meer voor de loopende menschen worden gedaan, wordt er te- genwoordig niet al te veel aan het auto-verkeer gedacht en dan aan de fietsen eindelijk eens over de wandelaar. Het verdere eind is met de verbinding met de dichtbe- woonde Nieuwelaan met het centrum Foxhol en met het ook tôt Hoogezand behooren- de Westerbroek en de Borg- weg. Kan nu ook hier niet een tegelpad verder worden ge legd achter de boomen langs waar nu de sloot is beneden de rijweg op de hoogte van 't maaiveld, zulks zou een groote verbetering geven. Bij- langs de nieuwe groote rijweg wordt ook een wandelweg ge legd, laat dit tegelpad hier dan eens op aansluiten. Gemeentebesturen van Hoo gezand en Slochteren slaat de handennu eensinelkaarenzorgt dat dit voetpad er komt. Men zegt, dat aan de Slochterkant van 't kanaal de groote rijweg komt, aan de andere kant komt toch ook een dijk en zeer zeker zal die toch ook verhard wor- en zullen huizen eraan ver- rijzen, wat een toekomst biedt dit nog. waarschijnlijk zal hier nog wel een heele stratenbuurt aan komen te liggen, een heel uitbreidingsplan, het is de moeite waard voor beide ge meentebesturen hieraan hun aandacht te wijden. Voor de vele werkloozen doet zich hier nog een mooie perspectief voor, laat ze vast maar beginnen met het voetpad vanaf de Jacht- wijkslaan tôt aan de Foxhol- sterbrug. Buurtvereeniging Foxham, Borgweg, Nieuwe Laan is dit niet net een putje voor u om op te knappen een flinke wandelweg bijlangs deWinscho- terweg, uw medebewoners zijn merende'els geen autobezitters en zullen uw werken in dezen naar waarde weten te schatten een veilig wandelpad, waar men genoegelijk keuvelend over kan gaan zonder de kans te beloopen van de sokken gereden te worden, zet uw sterke schouders er eens onder. FEUILLET ON ROMAN door CHARLES FOWLEY Vrij vertaald an bewerkt door Ir. W. d'Obéron ij (Nadruk Varbodan.) «Een steen, mijnheer een groote steen I" Bermond nam een lantaarn en boog zich voorover om den steen te onder- zoeken. «Kaarsvet i Er heeft een kaars op dezen steen gestaan De bedien- den terzijde duwend, vroeg hij «Is het gat nu groot genoeg Dan ga ik er door 1" Met de lantaarn in de hand stapte hij door het gat en verdween achter den muur. Charlie snelde hem achterna. Voor- zichtig keek Jacques eerst om zich heen, daar hy zich bljna niet durfde bewegen uit angst dat hij op het li- chaam van Janine zou stappen. De bodem was kaal en niets viel er te bespeuren. Op een woedenden uitroep van Charlie, volgde Bermond dezen naar het achterste deel van de groeve. ,Wlj kunnen niet verder. Er is een doorgang geweest, maar een instoiting maakt het nu onmogelijk om verder te gaan De aarde is vochtig en versch Bermond, de instorting kan niet lang geleden hebben plaats gehad «Misschien vanavond?" Hoe kan ik dat weten, mijn beste vriend?" zucbtte Charlie. Door dezen nieuwen tegenslag voel- den de twee mannen hun hoop geheel verdwljnen. Zij begonnen de mogelijk- heid te overwegen, dat Evelyne en haar vriendin wel dood konden zijn. Was dat denkbaar?... Dood?,,. De tranen kwamen Jacques in de oogen. Charlie raakte zachtjes zijn schou- der aan. „Kom, Bermond. Voor het oogenblik kunnen wij hier niets doen. Onmogelijk De miiliardair, herhaalde dit wreede woord, dat hij voor het eerst van zijn leven uitsprak, verschei- dene malen. «Onmogelijk 1" Zich tôt het personeel wendend, zei Stone :„Twee knechts blijven tôt onze besebikking, de anderen kunnen gaan slapen Vervolgens gingen de beide mannen weer naar de hall terug. De nacht leek hun vreeselijk lang. Zij vermeden het elkander aan te zien uit vfees elkaars smart nog te vergrooten. Tenslotte werd een zwak zicbtbaar, dat den aanbrekenden dag aankondig- de. Op het geluid van een dichtslaand hek sprongen Bermond en Stone op en liepen naar het venster. Het was de inspekteur van politie. Zoodra Zolm verscheen, gaf Charlie hem een helder overzicht van ailes wat er voorgevallen was Zolm luisterde aandachtig en sprak met een minachtend schouderophalen «Altljd weer die steengroeve! Dat schijnt aanstekelijk te zijn „W(j hebben bewijzen Welke «Er zijn twee mogeiykheden," zei Charlie. «De Chinees heeft hetmeisje a'geloerd en daar zij op het goede spoor was, heefi hij haar neergeslagen en is daarna weer door de opening gekomen Dat is werkelijk fantastisch En de andere verklaring?" «De instorting heeft misschien plaats gehad, nadat Janine reeds in den doorgang was en... «Er onbreekt enkel nog maar aan, dat de Chinees de instorting veroor- zaakt zou hebben om juffrouw Flory te verhinderen, het lichaam van rne- vrouw Stone te vinden «Maar dat is best mogelijk," ant- woordde Charlie. «Dat verklaard te- vens, waarom de Chinees verdwenen is...' Opnieuw werd het hek gesloten en Jacques zei bevend „Het is de knecht, dien u naar den metselaar gestuurd hebtl Nu zullen wij hooren, of Janine van de opening afwist en ook, of de instorting reeds vroeger plaats vond Even iater trad de bediende de hall binnen en verklaarde: „De metselaar is zoo juistgevonden in de Weststreet. Hij had een mes in het hart en gaf geen teeken van leven meer 1" Jacques liet zich opeenstoe vallen terwijl Stone de vuisten ophief, alsof hij iemand wilde neerslaan. Patrick Zolm wist niet meer, welke houding hij moest aannemen. ..Gelooft u nu aan onze beweringen?,, riep Charlie uit. ..Voelt u niet dat daar een ge- heime macht achter zit, die ons pro- beerd te dwarsboomen Zolm bekende Dat is ongetwljfeid werk van de Chineezen De inspec teur keerde zich tôt den bediende, vroeg nadere bijzonderhedeu endacht na. Het was te veel voor Jacques om nog langer werkeloos toe te zien Hij sprong plotseling open verdween uit de hall, terwijl hij den bediende bijna omver liep. Angstig vroeg Charlie zich af „Waar zou hij heen gaan? Zou hij ziek zijn Gewaagd Spel. Bij de woorden: „Dat is ongetwij- feid werk van de Chineezen uitge- sproken door Zolm, kwam Jacques plotseling op een gedachte, die een laatste kans scheen te bieden. In de verdwijning van Evelyne Stone, die Janine als een wraak der Chineezen beschouwde, had hij tôt nu toe steeds een dwaze gril van Evelyne gezien. De verdwijning van zijn verloofde veranderde echter de geheele zaak. Janine was niet wispelturig, maar eerlijk en oprecht. Jacques kon on mogelijk aan haarliefdeen toewijding twijfelen. Evelyne en Ninette waren dus ontvoerd geworden Waarom zouden de Chineezen daaraan niet schuldig zijn Had Tao niet gedreigd, zich te zullen wreken En had de milliardair Tao niet zeer ruw behan deld? Vernederd, geslagen en zelfs opgesloten was Tao door zijn toedoen En dan nog de onthulling aan de douane en de boete Hoe dieper Ja cques over aile bijzonderheden na- dacht, hoe meer hij geneigd was, de veronderstelling van Janine als waar- heid aan te nemen. Als de Chineezen nu ook Ninette in hun wraak betrokken, dan was dat alleen omdat zij op het goede spoor was geweest en te veel bad ontdekt Steeds weer opnieuw deze mogelijkheid overwegend, was de jonge sedretaris in de Chineesdhe wijk gekomen. Hij vond zonder veel moeite het huis van Tao en trad bin nen zonder te kloppen. Van uit de kamer waarin hij zich bevond, zag Tao den jongeman binnenkomen en deed verschrikt eenige stappen achter- uit. Jacques was hem echter voor; met twee stappen was hij naast Tao. Beiden wisselden zij de gewone be- leefdheldsformules. Bermond werd er ongeduldig onder, maar bedwong zich, daar hij het verstandiger vond. zijn angst en ongerustheid niet te toonen. «Charlie Stone is zeer tevreden, dat zijn opzichter weer terug isbegon hij. „Ik veronderstel, dat u eveneens met veel genoegen de chèque geincas- seerd hebt Tao keek verrast op daar had hij niets mee te maken ge had Zonder verder aan te dringen, vervolgde Jacpues «De arme Stone is erg ontdaan over de verdwijning van zijn vrouw! De Chinees maakte een vage beweging, die beduiden moest: «Wat kan ik daaraan doen «Heeft u niet gehoord wat er na de ontvoering gebeurd is ?'!Tao dacht even na en zei «Neen 1" «u weet dus nog niets «Hoe zou ikdat weten Door den ma-fou, den stalknecht van Stone-House De kleine zwarte oogjes van Tao knipperden...een paar maal. «Ik ken dien stalknecht niet." Des te erger I" zei Jacques, terwijl hij deed alsof hij daarover ontstemd was. «Voor wie vroeg Tao achteloos- Voor de Cbieezen natuurlijk i" Ondanks zijn onverschillige houding verried het gelaat vanTaodegrootste belangstelling. Jacques meende een oogenblik een valsche flikkering in zijn oogen te bespeuren. Tao was beslist van ailes op de hoogte 1 De Ghinees was zich bewust dat zijn blik hem verraden had. Hij wreef met zijn vingers over de oogen, alsof het daglicht hem hinderde en zettr zijn bril op, die vlak bij hem iag, «Hij is op zijn hoede," dacht Jacques «de eerste klap is raak geweest I" «U spreekt van een onaangename geschiedenis voor ons «Ja, onaangenaam voor het oogen blik, maar gevaarlijk voor de toekomst Hoogst gevaarlijk" Wordt vervolgd). Handels-Drukwerken. Motoren RODENT heeft een fatale aantrek- kingskracht op ratten en muizen. Gulzig eten zij het en gaan dan onmiddellijk dood. In één nacht.kunt U van dit vieze en ziekte versprei- dende ongedierte verlost worden met RODENT, in doozen van 50 en 90 cent. Uw drogist verkoopt thans ook het nieuwe verdelgingsmiddel RODONT - doodelijk voor ratten en muizen, doch ongevaarlijk voor huisdieren en pluimvee. Verkrij|- baar in doozen van 40 cent. 0/ Imp. fa. B. Meinderama, Den Haag. -vrrrnnxT m.l 1AO HOOgCZand. Reclameaanbieding 48

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1937 | | pagina 4