IJSSAL op het Kermisti Programr SeinÉmhe Motorac CrFOOtsch, Gratis toegankelijk voor leden vai Sigarenmagazijn H. TEUBEH, Sappemi DE STAD ONDER DE OUD Onden van Dagen De Ouden van Dagen 150000 Baggerturvsn, EEN GEVÂNGEIE KWALITEIT Oogartsrecepten W. v. d. Veen Voorstelling van Zondag 27 Juni. van Kropswolde speciaal vervaardigd Bezoekt onze IJsfabriek Sai SSSSSSSSSSSSi Zaterdag 26 Juni. OtALC PREDIKBEDRTEN - Beleefd aanbevelend, namiddags Bnitengewone prestaties. Ongelooi Entrée: Niet-leden f0.50. Kinderen ni Tribune voor allen f 0 10 Aanvang 5l/s uur. namiddags klassen A, B en C. Aanvang 2VS uur: Entrée Niet-leden 1 2 Entrée Kinderen Niet-leden 1 2: Tribune voor allen Voor Kinderen 's avonds van bnitengewone kwaliteit en 1 Entrée Niet-leden 25 et. Kinderen Niet- W.li Tribune 10 et. Aanvang lOi/s i&er. Ter kennismaking van het pubiiek wor dat bovengenoernd programma geheel en HUN KINDEREN tôt 16 jaar, op kaarten. LidmaatschapskaarteH en Seizoenkaaiter op Kinderkaarten. voor 3 of FEUILLETON ROMAN door CHARLES FOWLEY Vrij vertaald en bewerkt door Mr. W. d'Obéron Een zonderlinge reis. Àls de nacht daalt, komen de Chineezen niet meer uit hun huizen, uit angst voor dieven. De nauwe kromme straatjes, waarin Bermond zich waagde, schenen daardoor geheel uitgestorven. De Chineesche wijk zag er somber en onheilspellend uit. Toen Jacques voor het huis van Tao was gekomen, zag hij de deur open- gaan. In de duisternis greep Tao zijn hand en leidde hem naar een zwak verlicht vertrekje achter in het huis. Dezen keer waren de begroetingen zeer kort. Jacques beraerkte dat zijn gastheer een gala-costuum droeg. Hij vond het verstandig, hem daar een compliment over te maken en zei „Wat bent u prachtig gekleed, Tao! Ter eere van welken mandarijn heeft u dit ivoorwitte costuum en deze prachtige jas van vossenvel aange- trokken Waarom draagt u vandaag witsatijnen laarzen en die m joie pauwenveeren Tao voelde zich door deze woorden gevleid en nam een trotsche houding aan. Hij gaf echter geen antwoord op deze vragen, maar sprak Leg uw hoed neer en trek uw kleeren uit!" Tao reiktehem een volledig Cbineesch costuum en wendde zijn oogen af, om Jacques ongehinderd gelegenbeid te geven, zich. te kleeden. Bermond gleed in de wijde pantalon, hulde zich in een zijden hemd met gouien knoopen en trok kleine fluweelen schoenen aan. Hij overtuigde zich tevens zorgvuldig, dat de revolver en het geld zich nog steeds in zijn leeren riem bevonden. Vervolgi verschnl iaatsklei zijn oog op. in e in om J; type te „Moet il „Da s en gaf f kapje, w zwart h« «Vertr „Vlan de Cbin< doen. Hi Van nu mogelijk leen Chi De jor toen hij deur afsl gaf! Zijt grooter, hermetisr tsau, lou trekken, weg v Chinees achterste daar op een deur schot ver deze deu gang en van gang wel erger dacht Jac gingen zij die izoo zich voor atmosfeer Zlj on slechts Ci elkander langs de den nu d> den en w en daar v in de mui geloof, da laten loof te brengei Nederl. Vereera. van Huisvrouwen. Afd. H.—S. Verslag van de exeursie naar Heerenveen en De Knijpe. 't Was precies een voile Q.A.D.O. bus met 30 dames, die Donderdagmorgen van Hoogezand wegreed. Als doel van de jaarlijksche dagexcursie stond op het programma een bezoek aan Heerenveen en het Oranjewoud en een bezoek aan een kaasmakerij in de Knijpe. Hoewel het weer zich eerst vrij slecht liet aanzien hebben we toch eigenlijk heelemaal geen last van den regen gehad, (toen het regende waren we in de bus) en in de bosschen was het weer bepaald prachtig. Na in Appelscha een korte pauze te hebben gemaakt.reden we over Oosterwolde, Schurega en Oudeschoot naar Heerenveen waar we om 1 uur aankwamen. Hier voegde ons oud-bestuurs- lid Mevrouw Meyer zich bij ons. Na een heerlijke en gezel- lige lunch in Heerenveen reden we naar de Knijpe, waar een kaasmakerij werd bezichtigd. Hier zagen we hoe de kaas- bereiding begonnen wordt, door in groote bakken voile melk en ondermelk (in verhouding 2:1) te mengen aan dit mengsel wordt vervolgens per 100 L. vloeistof toegevoegd 1 gram kleurstof 45 calcium chloude 10 salpeter 30 stremsel (dit is een af- treksel van de kalfsmaag), Men laat dit mengsel eerst een half uur rustig staan, ter- wijl daarna gedurende 20 mi- nuten met roteerende harken in de vloeistof wordt „gesne- den". Na dien tijd laat men 1/3 van de vloeistof afloopen (deze vloeistof bevat nog een beetje vet dat verwijderd wordt, de rest, de „wei" wordt als vee- voeder verkocht). De achter- blijvende 2/3 van de vloeistof wordt opnieuw geharkt, de zich afscheidende vaste deeltjes „dewrongel" wordt telkens met de hand gevoeld. Begint n.l. deze massa droog aan te voelen, dan laat men de vloeistof af loopen, de wrongel wordt eerst nog in de kuipen uitgeperst, terwijl het vervolgens in vor- men wordt gedaan, wederom geperst, en van een merk voorzien. Nadat op deze wijze groote kazen zijn ontstaan wor- den de kazen in een pekelop- lossing gelegd, waarbij de pit- tige smaak wordt verkregen. De pekeloplossing wordt door toevoeging van keukenzout steeds op hetzelfde zoutgehalte gehouden. Na drie dagen wordt de kaas gedroogd en vervolgens op zolder nagedroogd bij een tem- peratuur van 1215°. Om te maken, dat niet te veel vocht- verlies optreedt, wordt de kaas op zolder met olie ingesmeerd. Pas na 14 dagen mag de kaas worden afgeleverd. In de kaasmakerij. die wij gezien hebben werd slechts 40-f kaasbereid. Ditbeteekent, dat voor het binnenland 41.5% vet wordt vereischt. Om een indruk van de groôtte van het bedrijf te geven wil ik mijn beschrijving van de kaasmakerij eindigen met te vertellen dat dagelijksch 15000 Liter kaas- melk werden verwerkt, waarbij ongeveer 1500 k.g. kaas ont- stond. Voldaan, maar wel een beefje moestaptenweinonzeG.A.D O. en reden naar Oranjewoud, waar ons heerlijke potten met thee stonden op te wachten. Al- weer onder leiding van Mevr. Meijer werd na de thee een wandeling gemaakt in het Oranjewoud, we zagen een heeleboel haasjes rondspringen in deze prachtige bosschen en ook nog een groote reigerko- lonie. Heerlijk verfrischt door de wandeling stapten we weer om ruim 6 uur in de bus en reden nu zelfs in zonneschijn langs Gorredijk, Beesterzwaag en Olterterp, en kwamen ten- slotte over Marum en Gronin- gen tegen half negen voldaan weer in HoogezandSappe- meer aan. ÎNfTSBFJA JQSM Q4 Een Brief aan de Minister van Justifie Excellente, Wederom wendt het Hoofd- bestuur van den Internationalen Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid zich tôt Uwe Excel lente met het dringend ver- zoek het Asylrecht meer toe te passen in den geest, waar- mee men instemming van ieder rechtgeaard Nederlander mag verwachten. Het is ons zeer pijnlijk tel kens in het buitenlaud critiek te hooren op de houding in deze tijden van Nederland, het befaamde land van vrijheid en recht. Heden zouden we er bij Uwe Excellente met ernst op wil- len aandringen geen gevolg te geven aan Uwe beschikking, waarbij een Duitsch fotograaf, FRIEDRICH MEISTER, ge- vlucht van een Duitsch schip op weg van Spanje naar Duitschland, over de Duitsche grens geleid zou worden. De bijzonderheden, welke ons over Friedrich Meister be- kend zijn geworden, doen ver wachten, dat hij in Duitsch land niet veilig zou zijn, hoe wel hem geen enkele schuld ten laste gelegd kan worden, behalve opposite tegen „ge- lijkschakeling"van zijn Duitsche Vakbond in Spanje. Met verschuldigden eerbied teekenen wij, namens de Inter nationale Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid, enz. D. O. S. De deelneemsters voor de wedstrijden van de A. G. B. in Deventer worden verzocht om 5.30 uur Zondagmorgen bij de Kleinemeersterbrug resp. Bonthuizerbrug aanwezig te willen zijn. 8.30 naar de Kerk in Zwolle, echter voordien theedrinken bij een D.O.S.be- gunstigster. 11 Juli Leden fietstocht. 18 Juli Athl.dag Adspiranten en Kleuters. Fancy fair wanneer verga- dering De secretaris, H. Breurken. 3. S. O. Vanavond speelt S. B. O. II tegen Noord Oosten (Gron.) Vertrek per fiets half zes. Voor Zondag 4 Juli is geen wedstrijd vastgesteld. Zondag 11 Juli S.B.O. I— H.B.S. I Aanvang 3 uur. Viod—S.B.O. II. Vertrek per fiets half twee. De secretaris. Officieele Publicatlën. Gevonden voorwerpen. Een huissleutel. Een zakmes. Een vischnet. Inlichtingen op werkdagen desvoormiddags tusschen 9 en 11 uur, politiebureau achter het gemeentehuis te Hoogezand. Uitspraak omtrent vrijstel- ling of uitsluiting. De Burgeineester van Hoo gezand Gelet op het bepaalde bij artikel 30, tweede lid, van het dienstplichtbesluit Brengt ter algemeene kennis, dat bij beschikking van den Minister van Defensie van 25 Juni 1937, VHde afd. No 321 V, aan WILLEM HOFFMANN, der lichting 1935, uit deze gemeente, met ingang van 1 September 1937 voorgoed vrij- stelling van den dienstplicht wegens kostwinnerschap is ver- leend. Tegen deze uitspraak kan binnen 10 dagen na den dag waarop de uitspraak bij open- bare kennisgeving is bekend gemaakt, beroep worden inge- steld door a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of diens wettigen vertegenwoordiger; b. elk der overigen voor de gemeente voor de- zelfde lichting ingeschre- ven personen of diens wet tigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, dat met redenen omkleed moet zijn, wordt mgediend bij den Bur- gemeester der daarbij betrok- ken gemeente. De Burgemeester zendt het aan de Koningin, die op het beroep beslist, na advies van den Raad van State, afdeeling geschillen van bestuur, gehoord. Hoogezand, 2 Juli 1937. De Burgemeester voornoemd: A. KLOK l.b. BURGERLIJKEN STAND. SAPPEMEER, 25 Juni 1 Juli. Oeboren Henny, d.v. Roelof de Qoede en van Catharina Veld Albertus Hermannus Jacobus, z. van Jakobus Ger- hardus Heikens en van Geer- truida Maria Antonia Smit Hinderik, z. v. Qeert Niemeijer en van Martha Tilman. HOOGEZAND. 25 Juni 1 Juli. Geboren Roelfina, d. v. Jannes Ramaker en Annechien Gankema, Windeweer Anne- china Harmina, d. v. Eppo Zuur en Jantje Swiers, Kalk- wijk Geertruida, d. v. Jurjen Oostland en Maria scheppers, Hoogezand Harmina, d. v. Harin Eltjo Koning, en Louke Hooites, Kropswolde Harmi na, d. v. Klaas Niemeyer, en Roelfje Oldenburg, Hoogezand. Ondertrouwd J ans Jongman van Hoogezand, en Harmannna Ann. Klok, van Kalkwijk. Overleden Johanna Tepper, oud 32 jaren, echtgenoote van Jannes Hoving. SLOCHTEREN. 24—30Juni. Geboren Jantje Elsina d. v. T. E. Dorenbos en J. Kroon, Slochteren Grietje Jantina d. v. A. H. v. d. Zijl en D. H. Dallinga, Kolham Cornelia Jantina d. v. J. Veltman en J. Kuipers Harkstede Getrouwd T. Tilstra, 27 j. Kolham en G. E. v. d. Zijl, 23 j. Kolham K. Brink, 21 j. Noordbroek en E H. Schuur, 21 j. Siddeburen. Overleden Tjaard van Heu- veln, oud 85 j. wedn. v. R. Rijks, Steendam Jan Bouman oud 7 j. z. v. W. Bouman en K. Gruben, Schildwolde. Klein Artis. Een merkwaardig schip is thanste Sappemeergearriveerd, een schip Klein Artis" ge- heeten. Het bevat een uitge- breide verzameling levende dieren, praeparaten en natuur- wonderen. Meer dan 2000dieren en voorwerpen hebben een plaatsje in dit schip gekregen. Tegen een zeer laag entree is de .schitterende collectie voor een ieder te bezichtigen. Het is natuurlijk ondoenlijk om hier ailes stuk voor stuk op te noemen van wat er allemaal is te zien. We kunnen dus niet anders zeggen dan, „Ga zelf kijken en bewonderen". Een bezoek is beslist de moeite waard, al was het maar alleen om de schitterende Neonvis- schen te zien. Deze visschen zijn het vorige jaar pas ont- dekt in Z.-Amerika en ze gaan door voor de mooiste visschen die er bestaan. Hun naam dan- ken zij omdat het precies is alsof uit hun lichaam het z.g. Néonlicht straalt. De diertjes zijn slechts 4 c.M. lang en kosten 10 gld. per stuk. 5 exemplaren zijn er in „Klein Artis" aanwezig, het is een schitterend gezichtdezevischjes te zien zwemmen. En natuur lijk kan ieder zich ook ver- maken met de apen, Reinaart deWos, een Gordeldier, Slangen enNu zijn we toch begon- neq om de verzameling te be- handelen, we houden er maar meje op, anders is het eind er niet van te zien. Niet alleen Sappemeer, doch ook Hooge zand zal door dit drijvende muséum worden aangedaan. Men verzuime vooral niet voor verdere bijzonderheden de ad- vertentie te lezen. Plaatselijk Nieuws. Sappemeer. Onze plaats- genoot, de heer H. H. J. Noor, is aan de universiteit te Gro- ningen bevorderd tôt arts. Benoemd is tôt vice- voorzitter van de afdeeling van Het Groene Kruis, alhier, de heer A. Jonkeren en als lid der t.b.c. commissie ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer A. van Buizen, de heer F. O. van Sijtzetna. Als zoodanig werd herbenoemd de heer B. Borcherts. Hoogezand—Sappemeer. Op het onder leiding van den heer H. Feenstra in het hôtel Wed. N. A. Groeneveld gehouden schietconcours van de afdeeling H. S. van den B. V. L. werden de prijzen behaald als volgt Scherpschutters 1 P. Feen stra, 93 p. 2 E. Bosker, 92 p. le klas schutters 1. G. Dolfing, 91 p. 2 W. Schoon- veld 88 p. 2e klas schutters 1 J. Reichenbach, 77 p. 2 J. Kui- per, 71 p. Bovendien werd nog een extra wedstrijd gehouden, waar bij de prijzen bestonden uit bloemen, aangeboden door den heer P. Feenstra. Hiervan was de uitslag Scherpschutters 1 H. v. d. Land, 48 p. le klas schutters 1 W. Schoonoord, 47 p. 2e klas schutters 1 K. Dolfing, 38 p. De prijzen werden uitgereikt door den plaatselijken leider, den heer H. Feenstra. Hoogezand. De heer R. J. Veldhuis, assistent aan het kantoor Hoogezand van Inv. en Acc. is met ingang van 16 Juli overgeplaatst naar Gro- ningen. Benoemd is tôt tijd. onderwijzer aan de u.l.o.school, alhier, de heer H. Bouman te Kropswolde. Aan het postkantoor Hoogezand en het daaronder behoorende ambtsgebied werd gedurende de maand Juni op de Rijkspostspaarbank Inge- legd f 34027.86 Terugbetaald f 15349.60 Kielwindeweer. Bij hetzo- merconcours van den Bond vanChr.zangvereenigingen in de provincie Groningen, Woens- dag op het landgoed „De Nie- noord" te Leek gehouden, behaalde de zangvereeniging ^Crescendo", alhier, directeur de heer L. v. d. G!as, in de le afdeeling met 195 punten als eenige van de 8 deelnemende koren een le prijs en een extra prijs (med.) Het Herv. Kerkkoor te Siddeburen kreeg in de afdeeling- Uitmuntend- heid met 199 punten eveneens een le prijs. Kropswolde. Aan de Rijks- kweekschool te Groningen is geslaagd voor het examen als onderwijzer de heer A. Mulder, alhier. Stootshorn. Geslaagd voor het staatsexamenonderwijzeres mej. G. K. Tonkens, alhier. Siddeburen. Tôt hoofd der Neutrale u. 1. o. school, alhier, is benoemd de heer W. La- meijer te Enschedé. ZGNDAG 4 Juli 1937. Herv. Gem. Hoogezand v. m. 10 uur, ds. Oldeman (Collecte). Sappemeer: v.m. 10 uur, ds. Nijenhuis-Ockhuisen. Kielwindeweer: v.m. 10 u. ds. Wasch (Doop en bev. lidm.) Kropswolde geen dienst. Westerbroek 's av. 7 uur, ds. Kruizinga. Noordbroek v. m, 9.30 uur, ds. van Druten. Zuidbroek v. m. 9.30 uur, dr. Sevenster. Doopsgez. Gem. Sappemeer: v.m. 10 uur, ds. B. Dufour. Geref. Gem. Sappemeer v.m. 9.30 uur, en n.m. 5 uur, ds. W. Tom. Evang. in en ten bate der Ned. Herv. Kerk. Winkelhoek Sappemeer v.m. 9.30 uur, en n. m. 5 uur, de heer F. Faber. ADVERTENTIEN van Hoogizand, Hoofd- straat, Varl. Hoofdstr. en Zulderstraat betuigen hun hartelijken dank aan het Bestuur van Autotocht voor Ouden van Dagen en vooral aan de Autobezitters en allen die hebben medege- werkt tôt het welslagen van deze pleizierige namiddag 26 Juni 1937. betuigen hun hartelijken dank aan allen die hebben medegewerkt, en den 26 Juni voor ons tôt een zeer genoe- gelijke dag hebben gemaakt. van eerste kwaliteit, franco leve- ring op aan te wijzen los- plaatsen (o 1. scholen en be- waarschwlen te Hoogezand en Foxhol) in deze gemeente Prijsopgaaf met monster van minstens 5 baggers in te leveren ter Gemeente-Secre- tarie vôôr 15 Juli 1937, Inschrijvingen worden uit- sluitend ingewacht van han- delaren en schippers in de gemeente Hoogezand thuis behoorende. Het Gemeentebestuur van Hoogezand worden door ons Recepten en leden Zieken- fonds H.-S. 10% korting. Vakopticien. Zuiderstr. 62, naast R. K. Kerk Sappemeer. Oogenschijnlijk had de jongeman met het bleeke, harde gezicht en de kostbare jas aan, niets gemerkt Hij stond te staren na^r een schilJerij in de étalage van een kunsthandel, doch op het m..ment, dat de hand van het meisje in zijn zak verdween, greep de zijne toe. Een zachte kreet klonk naast hem. Hij wendde zijn gezich! wat om en keek neer in een doodsbleek, ont- zet eezicht. De pois die zijn vingers omklemden, was zoo tenger, dat hij onwillekeurig zijn greep wat verzachtte, maar hij hield vast en zijn oogen, staalblauw en hard, boorden in de doodelijk ontstelde, groote oogen, die uit het magere gezichtje naar hem op staarden. Zoo, kleine dievegge, zei hij, je bent nog niet erg handig. Maar je bent ook nog jong. O, laat U me gaan alstublieft, ik zal het nooit meer doen, ik heb het nooit gedaan, maar ik wist geen raad, ik ben al zoolang werkeloos en sta op straat, als ik vanavond mijn kamer niet betaal Plotselingonderbrak hij haar: Kom meeik zal het met je bespreken bij mij thuis. Neen Het ontsnapte haar als een kreet van angst, ze wierp een blik rondom niemand lette op hun, doch verderop stond een agent. Ik zal je niet opeten thuis, zei de jongeman grimmig, - vooruit, ja of neen of je gaat mee, of we gaan regelrecht naar dien agent daar. Enkele seconden later wenkte hij een taxi en zij stapten in. Zij kroop weg in een hoekje en ze spraken niet, eer hij de deur van zijn flat ge rpend had. Een knecht kwam hem tegemoet en nam hun goed aan. Thee, zei de jongeman, met toast en wat rhum erbij Hij nam het meisje mee naar binnen en liet haar plaats nemen in een leun- stoel bij den haard. Ze huiverde van kou %n wierp schuwe blikken rond door het weelderig ingerichte vertrek. Hij had een sigaret opgestoken en ze zwegen, tôt de thee gebracht was. Ze dronk een paar kopjes met rhum en hield wat op met sidderen. Hij keek toe, hoe ze de toast at. Ze had smalle, magere handen, haar gezichtje was ingevaHen, waarschijnlijk had ze in langen tijd niet behoorlijk gegeten. Hij overdacht dit zonder verteedering. Vrouwen waren geen verteedering waard. Maar toen ze gegeten had zei hij Je hebt mij willen bestelen en ik kan je bij de politie aangeven. Maar ik wii er van afzien, als je mij een dienst bewijst. Ik wil, dat je twee maanden lang bij me blijft en door- gaat voor mijn vrouw. Ik verlang niets van je, dan dat je dien schijn tracht te bewaren. Ik zal je in dien tijd goed kleeden en verzorgen. je zult ailes hebben, wat mijn vrouw zou hebbenZijn mond vertrok even. Daarna kun je weggaan. Ze staarde hem aan en hij begreep dat ze een beetje aan zijn verstand twijfelde Hij lachte kortaf. 't is ja of neen. Zeg, je ja, dan begin ik onmid- delijk met een gardeiobe voor je te koopen en dan gaan we vanavond uit. Ik heb geen keus, zei ze met trillende lippen. Mooi, hoe heet je, Ik heetjosta Landy. En ik heet George Bellencroft. Als men je iets vraagt, dan zeg je, dat je me pas kent, dat ik op het eerste gezicht waanzinnig verliefd op je ben geworden en terwille van jou mijn verloving heb verbroken. Ze keek hem angstig aan. Er môest toch iets niet in orde zijn met zijn hoofd. Ze voelde in weerwil van haar vrees, toch medelijden met hem. Hij was nog jong en knap, hij scheen rijk te zijn, hoe vreeselijk, aïs men dan aanvallen van waanzin heeft. Doch er bleef haar geen keus. Zoodra ze had toegestemd. belde hij een groot modehuis op, had een lang onderhoud met den chef en een ha'fuur later verschenen twee verkoopsters, belast en beladen met doozen. Ga met die meisjes in mijn slaap- kamer hier en koop, wat je noodig hebt om eruit te zien als een elegante vrouw, zei hij tegen Josta. Vergeet vooral niet een avontoilet en avond- mantel en ailes wat erbij hoort. Als in een droom gehoorza imde ze en ze was teveel vrouw, om niet, trots j ailes, iets als vreugde te voelen toen ze de schatten zag, waaruit ze mocht kiezen. Toen de meisjes weg waren ver- scheen een kapster, die was besteld en die haar masseerde, haar gelaat opmaakte haar haren waschte en on- duleerde, tôt de spiegel een gebeel ander meisje weerkaatste. Haar zon derlinge ge vangenbewaarder verscheen. Op zijn bevel kleedde ze zich in avond- toilet en toen ze klaar was, bekeek hij haar en zei, wat verwonderd —Het is toch mckwaardig, hoeveel kleeren beteekenen bij een vrouw. Je bent b slist niet onaardig op het oogenblik. Het is je geluk, dat je zoo beschaafd spreekt, anders was ik nooit op deze gedachte gekomen. Wel, wat scheelt er aan Ze wankelde en zou zijn ge- vallen, als hij haar niet had vastge- houden. —Niets, zei ze zwakjes, ik heb slecht gegeten sinds maanden en ben nu wat moe van al dat passen - We zullen gaan dineeren, zei hij alleen, —maar zijn toon was zachter geworden. Een kwartier later betraden ze een der duurste restaurants van de stad en van dat moment af leek hij evenzeer veranderd in wezen als zij in uiterlijk. Hij werd beminnelijk en bijzonder opgewekt, praatte, bestelde voor haar, maakte complimentjes, keek haar bewonderend aan en zij trachtte de comedie mee te spelen. Hij had kennissen hier die hem begroetten en ze merkten, hoe verbaasd die naar haar keken. Er werd gedanst, hij vroeg, of ze ook kon dansen en ze knikte. Na het diner, dat haar veel goeds deed, nam hij haar mee naar een ex- clusief cabaret. Ook daar troffen ze kennissen van hem aan en ditmaal kwam een vriend op hem af. Hoe maak je het, kerel Het was hem kennelijk erom te doen, te wor den voorgesteld en George Bellencroft stelde voor: —Mijn vrouw Josta? De uitwerking was overbluffend, de andere scheen al e moeite te moeten doen, om zijn verbazing niet te toonen. Ik begrijp, dat je verwonderd bent. Mijn verloving met Ethel is verbroken, het is beter dan dat we beiden on- gelukkig waren geworden. Dit was eenvoudig de coup de foudreik mocht niet meer met Ethel trouwen. Josta ving de woorden vaag op, die haar pseudo-echtgenoot zijn vriend toefluisterde. Toen dansten ze, en iaat des avonds keerden ze terug. Bellen croft had ook zijn bediende op de hoogte gebracht. De man bleef onver- stoorbaar onder het verrassende nieuws dat zijn meester die 's morgens „zon- der iets" was uitgegaan, plotseling getrouwd bleek te zijn. —Je moogt de logeerkamer, zei Bellencroft, toen ze thuis kwamen,maak het je gemakkelijk daar. Goeden nacht. Toen Josta den volgende morgen ontwaakte, bleef ze langen tijd liggen staren in de vreemde kamer, eer ze zich alies weer precies berinnerde. Nu geen honger meer had en niet ver- vu!d was van doodsangst voor de politie, overdacht ze kalmer haar siju- atie. Ze kwam terug van haar meening, dat George Bellencroft gek was. Neen, de naam Ethel, dien ze. had opgevangen, die verbroken verloving, de heele comedie waren haar nu aanwljzingen naar iets geheel anders en in plaats van angst, voelde ze nu vaag mede lijden. Hij was, zonder twijîel, door dat meisje leelijk behandeld en wilde zichzelf de voldoening schenken, in de oogen van anderen juist degeen te zijn, die zijn belofte brak. Ze nam zich voor hem te helpen zooveel zij kon. De dagen. die volgden waren één voortdurende reeks van bezoeken aan kennissen van hem, aan familie- leden, van diners in restaurants, dan sen, schouwburg. Hij sleepte haar rond, ze begreep het volkomen, dat zooveel mogelijk menschen haar maar zouden zien en weten, dat ze getrouwd waren. Eens vroeg ze, wat hij dacht te doen naderhand. 1k ga weg, zei hij, naar het buitenland. Oogenschijn lijk met jou. En ik kom hier niet meer tetug. Ik haat het ailes. Wat moet hij ontzettend gekwetst zijn geweest door haar, dacht zij. Op een dag, toen ze ergens thee dronken, kwam een bijzonder mooi meisje langs hun tafeltje. Een instiect zei Josta: Dat is ze. En ze hadgelljk. George stak een sigaret op en zei —Dat is Ethel. Ik dacht, dat ze een engel was, maar op een dag merkte ik, dat ze alleen een heel uitgerekende, kleine huichelaarster was. Ze verbrak haar verloving. zoodra ze kans zag een nog rijker man te huwen. Ook al was hij twintig jaar ouder dan zij. josta wierp een blik naar den man, in wiens gezelschap Ethel was en ril- de. Twee maanden duurde dit zonder linge leven. Toen zei George Bellen croft op een dag Ik vertrek over- morgen. We zullen samen reizen tôt Parijs. Dan zal ik je geld geven, je kunt doen wat je wilt, maar liefst heb ik, dat je ook nog een tijd wegblijft. Ze reisden naar Parijs en in het hôtel den avond van hun aankomst, gaf hij haar een enveloppe met geld. Hier heb je voorloopig genoeg aan. Die kleeren kun je aliemaal houden. En dan heb ik hier nog iets.... als een kleine tegenprestatie omdat je de comedie zoo goed hebt meege- speeld. Ze staarde neer op zijn ge- schenk, het mooie armbandhorloge, terwijl een mist van tranen voor haar oogen kwam. Wel, vind je hetaar- dig vroeg hij en toen ze niet ant- woordde, keek hij haar oplettend aan. Twee tranen gieden onder haarneer- geslagen oogleden uit en over haar wangen. Hij streelde haar hoofd. —Waarom huil je? maak je geen zorgen, voorloopig heb je geld genoeg, je bent nu vrij, je bent uit de ellende.... wees niet bang, aïs je weer moeilljk- heden krijgt schrijf me dan.... ik zal je mijn adres geven.,.. doe nooit meer zulke dwaasheden, beloof me dat Josta, wat huil je nu? Hij sloeg zijn arm om haar heen en trok haar zachtjes tegen zich aan. —Ben je dan niet biij, dat je weer vrij bent —Neen. Hij trachtte haar gezicht naar zich op te heffen, maar ze verweerde zich hardnekkig. Ben je niet blij Wou je soms levenlang gevangene blijven Ditmaal gaf ze geen antwoord. Hij zei zachtjes —Josta, ik ben hard en bit- ter geweest en dikwijls erg onhebbe- lijk tegen je opgetreden. Ik heb me ertegen verzet, dat mijn gevoel voor Ethel al spoedig bleek, niet zoo diep te hebben gezeten en al die drukte niet waard te zijn. Ik heb me nog méér ertegen verzet, dat jij me steeds liever werd. Ik wilde het nietik dacht, dat je me verafschuwde. Ik probeerde fair te zijn en je te laten gaan, zooals ik beioofd had. Maar als je zoudt willen blijven vrljwillig niet als mijn echtgenoote in schijn, doch als de werkelijke Ja, fluisterde ze. En ze gaf zich gevangen, met vreugde en voorgoed. (Nadruk Varbodan) V.v.V. Sappei Zomerfeesten Kortebaandraver BU ONS 20 (Nadruk Verbodeu.) DOOR JUTTA HANSËN. Hij nam haar op. Ze droeg een veel te dun manteltje, waarin ze beefde evenzeer van kou als angst, een hoedje, dat verregtnd en verfomfaaid was en waaronderuit het haar verward neer- hing rond haar gezichtje. Terwijl hij haar bekeek, kwam een gedachte in hem op en een grimmig lachje plooide zijn mond.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1937 | | pagina 2