Nieras- en Advertentieblad voor HOOGEZAND, SAPPEMEER en Omstreken. SEIZOEN OPRUIMING Snte partij OVEIHEMDEN BIOSCOOP- HOOGEZAND Polo lemden Onze Opruiming is inderdaad Opruiming. m ïMM HEliSEN - Martenshoek. Àlp. Vergadering OnderLHuurwaarborgMij. .Eendracht maakt Macht' Prima Cahiers Gonfectiereiziger tegen wil en dank. Met vacantie op reis H.v ïi il A. J. BONTING, 67e Jaargang ZATERDAG 31 Juli 1937 Seizoen-Opruiming Woensdag 4 Aug. de Seizoen Opruiming De Qogen van lalimati No. 30 Drukker-Uitgeyer T. K. KREMER, Sappemeer. naast het Gemeentehufs Hoogezand. Tel. 97 Voor de Reis. Hoeden, Petten, Sokken. Dames Onderjurken. Directoirs, Corsetten enz. ongeëvenaard goedkoop jZONDAG twee aparté voorstellingen Hôtel ..GROENEVELD" Sappemeer, FRITZ SCHULZ en MARIA PAUDLER Prima STOFZUIGER JAN BODEWES Tel. 130 Martenshoek naar - TELEFOON 52 VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG WOENSDAG 30 Juli 1 Aug. 2 Aug. 4 Aug. nu 1.15, 95, 79 en 69 cent. Bypassende ZOMERDASSEN nu 89, 69, 49, 39 en 29 cent. uitsluitend de betere kwaliteiten nu 110, 95, 69 en 59 cent. „MODEHUIS" kwaliteit. Nu 1 95, 1.75, 1 39, 1.10 en 95 cent. Prima Hemd met gevoerd tront, 2 boorden met balijnen, moderne dessins nu 1.39. Verder koopjes In I ni 1IÇ TPFMl^FP als ^gisseur en hoofdrolvertolker in een 10 1 IVL1 r\Ll\ filmweik van bijzondere waarde Een Louis Trenkerfilm van groot allure, geheel onder leiding van dezen grooten acteur, régisseur en draaiboekschriiver. Opgenomen in Spanje, Mexico en Californie. 39 et. Petten. Wij bieden op 't oogenblik schitterende collectie Heeren Petten nu 39. 59, 79 et. 49 et. Mans Boezeroens Mans Boezeroens 49, 69, 98. 110 et. f 5.95 tweed Regenjassen. Nog enkele lichte Regenjassen m. 46, 56 f 2.95 Nog enkele zwarte Lakjassen m. 54 f 3.95 Nog enkele zwarte Kinder Lakjassen f 2 48 Meisjes Onderjurken lang 80, 75 cm. 39 et. Nog enkele groote Handweeftafelklteden 98 et. 139 et. Jongens Boezeroens van 14-15 jaar. Qraslinnen Lakens 89 et. Duitsche Lakens 79 et. Etamine voor Qlasgordijnen 8, 14, 22 et. Pracht Dames Zomer Handschoenen 9, 19, 29 et. Schitterende Dames Mutsen 29, 39 et. Moderne Dames gummi Câpes 50 et. Nog enkele Linnen Damesjurken f 1.45, f 2 25 Nog enkele Wollen Dekens f 5.00 Nog enkele schitterende Gesbkte Dekens f 5.50 Ziet étalage's. Overalls ook 3 dubbel genaaid. Kurkvulling voor hygiénische vulling van kussens en bedden. Nog serie's Kinderpakjts tôt de leeftijd 12jaarjas-en blousemodel. Vraagt nu de stalen collectie voor Heeren Costumes naar maat. Wij leveren het beste. Eigen Kleermakerij. Wat wij verkoopen is geed. Wij garandeeren het. der gevestigd te HOOQEZAND- SAPPEMEER, oi» des avonds 8 uur, in het bij het Veilingsgebouw. Namens het Bestuur: JOH. LUBBERS. J NIJBOER. Johan Sutter moest vluchten voor de politie, have en goed achterla- tend in het onzekere of hg ze wel ooit zal terugzien. Een moeilijk en zwaar leven wacht hem, wanneer hij als trapper door Far-West trekt. Na ontelbare avonturen, uitgeplunderd door zijn „vrienden", ontdekt htj vanaf het hooggebergte het heeriijke paradtjs op aarde Californië. Door dag en nacht te werken herschept hij dit land in een weelde van vruchtbaarheid. Op het toppunt van zijn macht ontdekt men ectater goud in de Sacramento en in luttele maanden gaat het werk van jaren teloor. De goudkoorts heeft de menschen te pakken en ailes trekt weg; velden en akkers worden weer woestenij. De film sluit met een ontroerend beeld een oude vermoeide man bestljgt Je hooge trap van het Capitool te Washington, en zet zich op de hoogste trede neer. Stil glimlachend ziet hij de beelden uit het verleden verschijnende rljkdom die hij den menschen dacht te geven als een zegen, is sleehts een fatamorgana. Zonder bezit komt de mensch ter wereld... dan een aaneenschakeling van gevech- ten om macht en rijkdom... en weer even arm als hij gekomen is. verlaat hij dit aardrijk. De Zwitser Johan Sutter werd in 1803 geboren. Zooals bij aile groote mannen, zijn vele legenden om zijn werk en leven geweven, doch de herinnering aan dezen pionier en kolonisator zal niet licht uitgewischt worden en nauw verbonden blijven met Californiës ontwikkelingsee- 8chiedenis Deze film met haar prachtige moraal werd op de Biennale 1936 te Venetië, bekroond met de eerste prtjs. ALS TWEEDE HOOFDNUMMER in een komisch filmverhaal eerste voorstelling begint HALF VIJF, zaalopen 4 uur. (tweede voorstelling begint ACHT UUR, zaalopen half acht. AvondvoorstelHngen toegang 18 jaar. Zondagmiddagvoorstelling toegang aile leeftljden. Doch eerst even naar in het schoenenmagazyn van Er zgn nu nog koopjes. voor 75 cent per week. Voor sterke en goedkoope KIELSTERSTR. 15 TEL. 73. Erik Torser is een Noor, een slanke, blonde athieet, vervaarlijk sterk en zoo overmoedip, dat hij de eenige is in het curcus Romano, die wel eens afwijkt van zijn gewone, ingestudeerde trapeze nummer. Ook het publiek ziet en voelt iets bijzonders, als degespierde man omhoog klimt naar de glanzende metalen rekken, hoog in den tentnok opgehangen als met twee, drie zwaaien vaart zit in zijn body en hij glimlacht om een angstkreet. Dan soms, op zoo'n avond is er iets, wat andere artisten, die altijd toezien bij elkaars nummers doet huiveren om de dwaze vermetelheid, waarmede hij zijn prachtig lichaam op het spel zet. Rustig wentelt en draait Torser in het telle licht van den schijnwerper, onder hem de duisternis en duizenden oogen, ailes stil, behalve de paukenist, die een salto accentueert met een dof- fen sidderenden trommeislag. Plotse- ling fantaseert Torser, bewust van kracht en onfeilbaar van greep. Zwaai- end in soepele bogen slingert hij door de ruimte, duikt in de diepte, grijpt een neerhangend touw, werkt zich op, tôt hoog in den nok, laat los en suist in toomelooze vaart weer omlaag, n aakt salto's twee, driemaal en dan zit hij lachend en veilig op een der rekken, om daarna hijgend en bezweet in de arena te springen en weg te rennen, naar zijn wagen, zonder terug te komen voor het applaus, datdave- rend de muziek overstemt. Zoo is Torser, bescheiden, eerlijk, moedig en handelend. In het circus Romano zijn veel men schen en hun woonwagens staan er achter, vlak bij elkaar als om den gierenden wind en de regen tesamen te trotseeren. Vele merschen wonen er, bijvoorbeeld Lima, de man met het olifantennummer, Corrick, de levende granaat en een schat van een meisje, Lola, dat avond aan avond danst, op den soepelen draad, gespannen boven den kooi, waar gapende leeuwenmui- len zich woedend rekken naar het ijle zwevende figuurtje. Verder wonen er Malimah en zijn vrouw en bij den Britsch-Indiër wil ik stoppe n met de opsomming van de vele menschen; bij hem, een mageren, uitgedroogden kerel met eigenlijk niets anders dan oogen, omdat zij belangrijk zijn in dit verhaal. Het schijnen twee starre punten in een vaag, nietszeggend gelaat, oogen, die meestal langs de menschen heen zien en, kijken zij soms, dan komt er een duizeling in het hoofd van hem of haar, alsof er een diepte in was, die gretig loktc. De vrouw was klein en tenger en vloog voor de zacht sissende stem van den man, die een nummer had, dat iets te maken had met slangen en dansen op glasscherven. Wat Erick Torser alleen nog van hem wist, was omdat zijn wagen naast dien van Malimah stond, dat heel dikwijls 's avonds en 'snachts zachte snikken klonken en soms een scherpe kreet, alsof de Indiër de vrouw sloeg. Dat het waar was, bevestigden de striemen op haar gelaat en handen, die Erick Torser eens op een avond met het kleine hoofdje in zijn groote sterke hander, zachtjf s bette met ver- koelende, verzachtende olie. Toch was het verkeerd, dat, toen Erick een half uur later kalm de deur van Malimah's wagen dichtsloeg, er een klein hoopje verkreukeid mensch in een hoek achter het kleine kachel- tje en haastgewrongcn tusschen kisten en koffers achterbleef. Dat was Mali mah, berstend van nijd en wraakge- voelens. Twee dagen ontbrak hij op het programma, toen verscheen hij weer, koud en gevoelloos als anders, aiieen zijn oogen vol haat om en bij den Noor. Het seizoen is voor het circus Ro mano bijna ten einde. De kleurige voorstellingen hebben veel publiek getrokken en er isgoed verdiend. Nog een week scheidt de artisten van de afscheidsvocrstelling en in den vrijen tijd krijgen de wagens een extra beurt om in de andere streken fleurig voor den dag te komen. De menschen trainen 'smorgens in de verlaten arena en werken 's avonds, als altijd. En wie valt het op, dat Malimah, na zijn nummer, dat een der eersten is, in een hoekje van de groote koningsloge, die bijna altijd leeg en verlaten is, zit en blijft tôt Erick Tor ser lenig in het zand van de arena springt, even buigt vcor het applaus en wegrr nt naar zijn wagen. Dan sluipt ook Malimah wrg, hoewel er nog twee nummers volgen. Ik denk, dat hij verwacht, dat er een ongeluk met Erick zal gebeuren. Dat was ook begrijpelijk geweest, want iemand als Malimah vergeet niet Het noodlot, misschien geluk voor een ander, be- schikt wel eens anders en eerst nadat Erick mij iets wonderlijks vertelt, zie ik verband tusschen twee dingen, die, op zichzelf tamelijk onbelangrijk, voor- bij gingen en vergeten werden. Het eerste was, dat op den afscheids- avend Erick dwazer was dan ooit en haast roekeloos zijn toeren uitvoerde, tôt wij hem piotseling zagen aarzelen bij een sprong, zoo zelfs dat wij, die achter het gordijn, dat de arena afsloot, toekeken, met elkaar fluisterden en opgewonden schreeuwden bij een tweeden, absolu ut mislukten sprong. En nooit zag ik iets zoo grandioos vervaarlijks, als toen hij daar stond star en stug voor zich uitstarend, steeds naar de groote loge, in wilde slinge- ringen van links naar rechts en zijn sprong uitbleefterwijl hij zijn han den van de touwen losliet en één lange angstige seconde scheen het, alsof hij voorover zou vallen in de gapende diepte. Maar even piotseling glimlachte hij als veilost van iets en toen zijn lichaam vallend langs de trapèze schoot, sloeg zijn eene arm om den metalen buis. Ik wist, dat die arm brak, want er knapte iets in de stilte, die star is van angstige verwach- ting; ik zeide reeds, dat Erick impro visée) de, want impulsief was reeds die andere, veilige sterke hand aan het rek en met een grootsche zwaai belandde hij in de koningsloge en verontschuldigde zich tegenover het hooge gezelschap dat zich daar bevond. In den wagen ligt Erick en rustig glimlacht hij om mijn bezorgdbeid. Waar is Malimah? vraagt hij alleen. Vertrokken, direct na zijn nummer, zeg ik verwonderd om wat die Indiër in zijn gedachten doet. Er waren oogen, zegt hij fluisterend, zoo groot en zco sterk. Voor mij, achter mij, en in mij en die dwongen mij omlaag tôt ik zou vallen ja, ja, zegt hij heesch, vallen morst hé Malimah vallen ik moest, en even piotseling was het weg. Hij wuift met zijn gezonde hand het beeld weg en maakt een gebaar alsof hij zeggen wil ik begrijp het niet Den volgenden dag schudden onze wagens langzaam achter elkaar over den weg, weer naar een ander ootd. En als na een half uur de voorsle wagen stopt, stappen wij uit om te zien, wat er aan de hand is. Links van den weg, langs een diepe helling ligt een wagen opzij, de wie- len hulpeloos omhoog, het dak ver- pletterd. Malimah's wagen En ik stel me voor, hoe op den du'sferen weg de smerige karvanden Indiër voortholste, de man verzonken in kwade gedachten. Voor op de kar het kleine vrouwtje, het paard leidt nd naar den dood, want alleen zij kon misschien weten, hoe groot de macht van Malimah's oogen was. Erik legt wat bloemen bij het kleine, witte gezichtje van de vrouw, dat glimlacht als heeft zij iets groots vol- bracht. En hfl draait het lijk van den man den rug toe. Vreemd g;enoeg, dat alleen het gezicht groote, diepe won- den vertoont, die geen herkennirg meer mogelijk maken. Misschien is het toch een ongefuk, maar ik beef, aïs ik de teugels weer opneem en de wagens verder schudden op den zon nigen weg, die zoo kaal en wit voor mij ligt. OOST-KOOIECHT Si ''--H- MODEHIFIS De Keizer DOOR J. HOGETOORN (Nadruk Verbodea)

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1937 | | pagina 1