Schoei C. BA StsenhoiiwBrij MA3SII T ZELFRIJZENDBAKMEEL KUNSTMI Seizoen Opru Jac. H. FELLiï H. TEUBE DE STJkD ONDERIgId Wîj garandeeren U een oplaag van contrôle ten aile tijde toegestaan. Grootste publiciteit in deze omgeving. GR/ TAMMO Ht Winkelhoek FOXHOL, Meerweg 28, (C TARWEBLOEM - BOEOTITEMEEL Koopt nu Uw Profiteert nu Spotkoopjes in aile Hoofdstraat, Tel. 155, Huurboekjes in KREMER's Seizoen-Opruimim Premier inmaakgla H. J. BODEWES, M< BENES' BOEKWE EN HAVERM( Herfst- of Voorjaar Het uitbreidingsplan vai mm Ziet de Etalage. Koopt nu. Thans koopt U Wjj lev in Hardst zoowi in i HET GOEDKOOPSTE ADRES I V« aU 1 IV. 13 14 Ï5 16 compleet met ring en garantie Vleeschglazen 3t/s en Inmaakp< Tel. 23. WORDT GEVRAAGD OOOR J voor de 1 a a g s t e p r ij HOOGEZAND, yan onze in aile i Noordarstraat 56 feuilleto n ROMAN door CHARLES FOWLEY Vrij vertaald en bewerkt door Hr. W. d'ûbéron 24 (Nadruk V»rbod«n.l »Deze slavin zou spoedig genezen zoodra een rijker man dan hij haar goed kon voeden en kleeden. Zij zou dan een zeer mooie slavin zijn." Jacques besliste ten slotte „Ik kom spoedig terug om naar je slavin te kijken en misschien zal ik haar koopen als zij wat sterker is en beter gekleed Vooral... verzwak haar niet nog meer door opium Jacques gaf enkele dol lars voor de zorgen, die de batbier aan Evelyne moest besteden en gine vlug terug naar het Ya-men. De redding. Toen Bermond aan Janine het suc- ses van zijn navorschen veitelde. was zij niet in staat, haar groote blHd- scbap te onderdrukken. Zij dachtnog slechts aan de middelen om mevrouw Stone uit de handen van den barbier te bevrijden. Jacques vreesde vooral de tegenwerking van Tao en weifelde of bij hem wel van zijn ontdekking op de hoogte zou stellen. De twee verloofden overlegden en besloten, dat het onvoorzichtig zou zijn den gouverneur hun geheim mede te dee- len Wist Tao werkelijk niet, waar de arme Evelyne wegkwijnde PZijn wraak op Charlie Stone was afschuweliik geweest en waarschijnlijk om Evelyne nog meer te vernederen en om een eventueele terugkeer voor altijd on- mogelij kte maken, had hij haar als siavin verkocht aan een van zijn laagste onderdanen. Hoe zou haar verblfif- piaats hem dan onbekend zijn Janine schreide b(j de gedachte aan ailes wat Evelyne geieden moest heb- ben wree Stoni je di voor; en di die z Berm hoorc Ya-m en sn hij dt Zoc den, i van h te ste De; steller worde bleef i in zicl het ge bedrei is een niet te ailes v nen zij onderz u om ik herl verraat u zelf „De merkte een ve opkomi voor zi fou" of Jacques de goui was gej de draa barbier, ren, blii aile bev niet ver den dr; draak vl bier tôt raakte. mij bij c maals d Nederl. Vereen van Huisvrouwen. Afd. H.—S. Het programma van de voor- drachten, lezingen en cursus- sen voor het a.s. seizoen is in groote lijnen gereed tôt na Nieuwjaar. De leden, die dit wenschen kunnen hiervan in- zage krijgen bij aile bestuurs- leden. Zooals 1.1. Zaterdag in Oost- Goorecht is medegedeeld, ligt het in het voornemen van het Bestuur twee leden op kosten der vereeniging af te vaardi- gen naar Utrecht ter viering van het 25 jarig bestaan der vereeniging op 23 October. Willen de dames, die hiervoor zoudengevoelenzichaanmelden bij mevr. Beukema, Hoogezand, telefoon 308 De reiskosten zijn voor de vereeniging, de kosten der warme lunch f 1.60 voor de afgevaardigdenzelf(wij ontvingen bericht, dat de kos ten der warme lunch van f 1.75 tôt f 1.60 zijn verminderd). FiTGRfslA* VKÛUSflEKiBOtâ) VOQO VB£D£ £N VBUMdl? ÛKûgP R$L - „De berichten uit Londen over de non-interventie-politiek hebben op het IX Wereldcon- gres van den Intern. Vrouwen- bond voor Vrede en Vrijheid te Luhacovice, groote beroering gewekt. Het congres besloot het volgende telegram te zen- den aan de non-interventie- commissie te Londen «Met het oog op de onder- handelingen die te Londen plaats hebben, herhaalt de Int, Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid, bijeen te Luhacovice de eisch dat de vreemde troe pen uit Spanje zullen worden teruggeroepen, alvorens eenige beslissing zal worden genomen en wijst beslist iedere poglng af om aan Franco het rech van oorlogvoerende toe te ken nen, hetgeen de aanvaller en het slachtoffer op gelijke ma nier zou behandelen De samenwerking tusschen de secties van staten waartus- schen de politieke verhouding gespannen is, werd vervolgens behandeld en de referaten maakten diepen indruk. Sa menwerking bestaat tusschen de Hongaarsche de Yougo- Siavische en de Tsjecho-Slo- waaksche sectie. Ook wordt gewerkt voor een betere ver houding tusschen Yuogo-SIavië en Bulgarije, b. v. door con gressen te houden waar in- tellectueelen uit beide landen tezamen komen. De bevolking van beide landen is zeer ver- want en heeft een grootendeels gelijke cultuur. Een afgevaardigde van de Duitsche vrouwen inTsjecho- Slowakije bracht verslag uit over de samenwerking met de Tsjechische vrouwen; op dit gebied is prachtig werk ver- richt wat het congres warm toejuichtte. Vervolgens sprak een Ameri- kaansche afgevaardigde over het succès dat de Amerikaan- sche sectie had met de inter- Amerikaansche samenwerking. Ten slotte sprak een afge vaardigde uit Palestina over de noodzakelijkheid, dat de Bond tracht een begin te ma ken voor samenwerking tus schen Arabische en Joodsche vrouwen." De verschrikkingen van den oorlog worden nog verscherpt door het mensch-onteerende gebruik van oorlogs-gassen vooral wanneer deze ook tegen de niet strijdende burger-be- volking worden gebruikt. Prof. v. ITALLIE. (afscheids-collège op 1 Juli '36) Offlclele Mededellng. „KWIEK" A.s. Vrijdagavond 8.30 uur precies Alg. Ledenvergadering in 't Vincentiusgebouw. In ver- band met de zeer belangrijke agenda worden aile leden, behalve de Jeugdelftallers ver- wacht. Agenda 1. Opening 2. Notulen 3. Jaarverslag secretaris 4. penningm. 5. Bestuursverkiezing aftr. J. W. Koeneman, herkiesbaar, Jac Bodewes, 1^6. Verkiezing elftalcomm. aftr. W. Hanekamp, herkiesb. D. Bakker niet herk. 7. Rondvraag 8. Sluiting. De elftallen voor de oefen- wedstrijd op Zondag 15 Aug. worden op de Alg. Ledenverg. bekend gemaakt. De leden H. Koeneman, Chr. Thiecke, J. Veerkamp en B. Teuben wor den verzocht een pasfoto in te leveren voor de indendi- teitskaart. De secretaris. D. O. S. Zondag fietstocht voor aile leden boven 16 jaar naar Norg. Vertrek 9 uur af Hôtel Faber, brood meenemen. Het bestuur stelt het bijzonder op prijs, dat aile leden présent zijn. Ook de heeren senioren met hunne dames. Ook de a.s. week geen athle- tiektraining. De volgende week een kor- te bespreking voor de com- missie voor aanwerving nieuwe leden. Nader bericht volgt schriftelijk. De secretaris. H. Breurken. S. B. O. Zondag a.s. speelt S.B.0.11 tegen Siol. Twaalftal als tegen C B. II. Vertrek 2 uur. Denken de leden om de serie-wedstrijden op 22 Aug. te Musselkanaal De waarn. secr. -• 0* tsm-s Qij, strijders voor het staatspensioen, Houdt vol Gij kunt nooit beter doen. De tegenstand zij nog zoo fel, Het beter inzicht wint het wel. burgËrlijken stand. SAPPEMEER, 30 Juli 5 Augustus 1937. Geboren Harmina Knelsina d.v. Jacob Westman en Ymkje Fennema Jannie d. v. Jan Douma en Jantje Gruisinga Getrouwd Johannes Har- mannus Dusink, Slochteren en Roelfiena Buurke, Sappemeer Frederik Scholtens, Slochteren en Aaltje Eisses Sappemeer; Marten v. d Laan, Groningen en Janna de Vries van Sap pemeer Berend Buining en Aaltje Zwaneveld beiden van Sappemeer. Overleden Jan Bos, 88 jaren wedn. van Fennegien Wever Klaas Vos, 12 jaren z. v. Yze- brand Vos en van Hindriktje Haaksma.- HOOGEZAND, 30 Juli - 5 Augustus 1937. Geboren Martje d.v. Pieter Pruis en Froneka Remkes, Martenshoek; Jakob, z.v. Berend Flik en Jo- hanna Ruiter, Windeweer. Ondertrouwd Pieter Smit van Hoogezand a.b. en Trijntje de Groot van Veendam Johan nes Gerhardus Benes van Hoo gezand en Sgatha A. Prins van Groningen Harm Vegter van Hoogezand en Hinerkie Schut van Sappemeer Jan Ruiter en Annegie van Brug- gen beiden van Kiel. Getrouwd Klaas Bats en Gezina Pietersen Hendricus Bern. J. Peper en Euphemia M. Meijer. SLOCHTEREN, 29 Juli— 4 Augustus 1937. Geboren HinderikaSeeske.d. v. D. Ham- minga en A. Hoving, Kolham Klaas, z. v. K. Meints, en E. Rooze, Kolham Kornelis, z. v. D. Mulder en N. Klunder, Siddeburen Arend, z. v. A. Kolhek en M. Hartman, Froom- bosch Alje Pieter, z. v. K. Bats en A. H. Bos, Harkstede Ger hardus, z. v. P. Holman en G. Haan, Siddeburen Harm, z.v. T. Iwema en M. Koning, Hark stede Wicher, z.v. J. de Vries en G. Patje, Kolham. Getrouwd M. Puister 52 j., Slochteren en T. Houwen, 50 j. Slochteren. Overleden Jellina Frima, 63 j. echtgen. v. H. v. d. Zijl, Schildwolde. PREDIKBËUfiTEN ZONDAG 8 Augustus 1937. Herv. Gem. Hoogezand 's av. 7 uur, ds. Dufour. Sappemeer: v. m. 10 uur, ds. Nijenhuis Ockhuijsen. Kropswolde geen dienst. Kielwindeweer: v.m. 10.30 u. ds. Wasch. Westerbroek n.m. 7.30 uur, ds. Wasch. Engelbert 's av. 7 uur, ds. H. Niermeijer. Middelbert 's av. 7 uur, cand. Kolman. Harkstede-Scharmer v. m. 10 uur, (N.t.) ds. W. J. Four- nier Jr. Slochteren v. m. 9.30 uur, (O.t.) ds. Kwint. Hélium n m. 6.30 uur, (O.t.) ds. Kwint. Siddeburen v. m. 10 uur de heer La Brijn. Noordbroek v. m. 9.30 uur de heer Slager. Zuidbroek: geen dienst. Doopsgez. Gem. Sappemeer: v.m. 10 uur, ds. B. Dufour. Geref. Gem. Sappemeer v.m. 9.30 uur en n.m. 5 uur, ds. W. Tom Evang. in en ten bate der Ned. Herv. Kerk. Winkelhoek Sappemeer: v.m. 9.uur, de heer La Brijn n. m. 5 uur, geen dienst. Schaaphok v. m. 9.30 uur, de heer Hellendoorn. Bapt. Gem. Hoogezand Beukemastr. v.m, 9.30 uur en n.m 5 uur, de heer J. Reinholtd. Maandag- avond 7^2 uur, reciteervereen Aanval op den Ned. tuinbouwsteun De Belgische Boerenbond verzoekt den Minister van Land- bouw, om hetzij den tomaten- invoer uit Nederland tijdelijk te verbieden, hetzij het invoer- recht van 92 francs (pl.m. f5.60) te verlengen tôt 15 Augustus. Tevens wordt verzocht, een onderzoek in te stellen naar de kwestie van overschrijding der aan Nederland toegestane invoercontingenten voor tuin bouwproducten en naar de eventueele wenschelijkheid van een verscherpt toezicht aan de grens. Betoogd wordt, dat de to- maten-invoer uit Nederland geheel overbodig is en de Bel gische prijzen beneden de pro- ductiekosten drukt, hetgeen wordt toegeschreven aan den Ned. tuinbouwsteun. Groenteveiling Hoogezand—Sappemeer 6 Aug. Platglaskomkommers le soort f 1.50— 1.80 Kaskomkommers le soort f 1.70- Kaskomkommers 2e soort f 1.50— 1.70 Bloemkool le soort f 3.50— 8.40 Bloemkool 2e soort f 2.10— 5.10 Roode kool f 1 204.80 Witte kool f 1.50— 4.70 Savoye kool f 1.205.00 per 100 stuks. Tomaten A f 5.70— 6.80 Tomaten B f 6 80— 7.20 Tomaten C f 6.40— 7.10 Stamslaboonen f 2.503.40 Stokslaboonen f 2.80— 3.60 Veenschebonenf 2.50— 3.00 Tuinboonen f 3.10— Postelein f 1.00— 1.60 Spinazie f 1.70— 2.50 Peen f 1.30- 2.10 Druiven f 18.00—20.00 Roode bessen f 4.00— 6.10 per 100 pond Kropsla f 0.70— 1.50 Andijvie f 0.60— 1.00 per 100 krop. Prei f 5.80- 6.70 per 100 bos. Meloenen f 0.08— 0.24 per stuk. Augurken A f 6.90—11.70 Augurken B f 3.40— 4.70 per 100 K.G. Ter gemeentesecretarie te Sappemeer ligt voor belang- stellenden het ontwerp van het nieuwe uitbreidingsplan ter inzage. Dit heeft veel aantrek- kelijks en is intéressant genoeg om er een gang naar 't gemeen tehuis voor over te hebben. Het geheel wordt ongeveer omsloten door een weg, liever singel met plantsoen, die loopt westwaarts van de tuinen der woningen aan de westelijke zijde der Slochterstraat, noord- waarts tôt het nieuwe kanaal, zuidwaarts tôt een punt achter het gemeentehuis waar hij zich westwaarts ombuigt en met een bocht uitloopt in de Noorder- straat naast de woning van mej. G. Berg. Vandaar uit is een weg geprojecteerd noord- waarts tôt het nieuwe Kanaal, terwijl dit kanaal de noorde- lijke grens vormt. Doordat in het verlengde van de Parkstraat een weg is ontworpen in zuid- westelijke richting welke zich met den westelijken grensweg vereenigt en ten noorden van de verlengde Parkstraat nog een weg „singel", die dan dezen parallel loopt, ontstaan 4 hoofdvakken. Het tweede vak van het zuiden af is bestemd voor een park met een muziek- tent. De bouwterreinen aan de straten ten noorden, ten oos- ten en ten zuiden van dit park, zijn bestemd voor open mid- denstandswoningen, die aan den parallelweg, ten noorden van het derde vak voor mid- denstandswoningen, terwijl het vierde vak, dat nog door 3 noord-zuidloopende dwarswe- gen in 4 deelen is onderver- deeld, is bestemd, wat de dwarswegen betreft voor ar- beiderswoningen en kleine middenstandswoningen en wat den weg langs het kanaal aan- gaat eveneens met de bijzon- dere bepaling, evenwel dat daar winkels en kleine nerin- gen zijn toegestaan. Behalve de vier genoemde hoofdvakken zijn er nog twee bijvakken, ten noorden en ten zuiden van het verlengde van de Parkstraat. Een wandelweg leidt yan het gemeentehuis naar het nieuwe park, waar- door de mooie tuin metvijver achter het gemeentehuis veel beter tôt zijn recht komt. De aanleg vereischt, dat gronden worden aangekocht van de heeren W. C. Wilder- vanck en Gebr. Swart, van mej. G. Berg en van de heeren J. Vroom, B. J. Geiing, K. Bee- reboom, J. A. Hulsebos en J. Hof. zand en W. van Hal, Kleine- meer, voor kantoorstenograaf Duitsch mej. A. Ruding Hooge zand en voor leeraar Machine- schrijven de heer W. Poutsma, Hoogezand. Bij K. B. van 4 Aug. is aan den heer D. L. de Koe op verzoek met ingang van 1 Dec. 1937 eervol ontslag verleend als notaris, alhier. Met ingang van 1 Sept, bedraagt de briefport tôt en met 20 gram 5 et., lokaal ver- keer 3 cent. Briefkaarten 4 et., lokaal verkeer 2 et. Onze plaatsgenoote mej. J. A. de Wit, staat als No. 2 op de voordracht voor onder- wijzeres te Sellingen. Geslaagd te Den Haag voor het notarieel examen deel 1, onze plaatsgenoot de heer A. van Delden. Plaatseiljk Nieuws. Sappemeer. Bij het 28 Juli te Groningen gehouden examen van den Kon. Erk. Algemeenen Stenografen Bond slaagden o.a. voor Kantoorstenograaf Neder- andsch (snelheid 130 letter- *repen per minuut) de dames Vf. C. Kroon, Hoogezand, A. Oudeman en A. Steenbergen, Sappemeer en de heeren E. Dallinga en D. Hundt, Hooge- Hoogezand. Onze vroegere plaatsgenoot de heer H. Mul der, die Woensdagavond een vergadering van de Onderl. Huurwaarb. Mij bijwoonde, waarvan hij bestuurslid was, en met de laatste frein naar Groningen vertrok, is tevroeg uit den trein gesprongen en zoo ongelukkig terecht geko- men dat de dood spoedig in- trad. De heer M. wonende Westersingel 43a Groningen, kwam met den laatsten trein uit Hoogezand om 11.27 uur te Groningen aan, welke trein aan het eerste perron (Noord- zijde arriveert. De heer M. heeft blijkbaar te vroeg de deur van zijn coupé geopend, eenige beambten op het perron zagen althans plot- seling toen de trein nog circa 50 M. verwijderd was iemand uitstappen. Het slacht offer kwam op de treeplank terecht en werd zoo 50 meters meegesleurd, daarbij bekneld rakende tusschen perron en treeplank. De beambten zagen tôt hun ontzetting zelfs nog, hoe de man een keer rondge- draaid werd. Toen de trein tôt stilstand was gekomen, kon men het slachtoffer uit zijn benarde positie bevrijden en bleek dat hij nog teekenen van leven vertoonde. Na enkele oogenblikken ar- riveerde de wnd. politiedokter, dr. Melles, die echter slechts den dood kon constateeren tengevolge van zwgre iqwen- dige kneuzingen. Uiterlijk had de heer M. slechts een enkel schaafwondje opgeloopen. Het stoffelijk over- schot is naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Een tragische omstandigheid mag nog genoemd worden het feit, dat mevrouw M. op het perron aanwezig was om haar man af te halen. Zij zag al gauw dat het haar echtgenoot was, die daar op het perron lag. Op omzich- tige wijze lichte men haar over den noodlottigen afloop van dit ongeval in. Met de vaststelling der vermakelijkheidsbelasting wil het niet vlotten. Partijen, dat zijn Qed. Staten ter eener en het Qenjeentebestuur te andere zijde, kunnen het daarqver maar niet eens worden. Hoe- wel die belasting enkele jaren geieden reeds van 10 op 15 is verhoogd, achten Qed. St., gelet op de toestand der ge- meentefjnantiën, dit percentage nog te laag. Bij de begroo- ting 1936 hebben zij er al aan getornd en toen het bestuur bij die gelegenheid de zaak liet, zooals ze was, hebben Ged. Staten gezegd: accoord, maar nu krijgen jullie f 1000 minder uit het werkloosheid- subsidiefonds bij wijze van compensatie. Bij de begrooting 1937 dringen ze opnieuw op ver- hooging aan met het mes op de keel. 't Is vechten tegen de bierkaai en daarom zijn B. en W., zij 't dan ook noode, voor den herhaalden aandrang gezwicht en hadden ze voor- gesteld aan den Raad om daartoe maar te besluiten. Toch is Woensdagavond in de raadszitting de beslis sing niet gevallen. Natuurlijk hebben ook rechtstreeks be- langhebbenden zich tegen die invoering schrap gezet en het hoogerop gezocht. In afwach- ting van de resultaten, die daarmee worden verkregen, heeft de raad de eindbeslis- sing aangehouden. De machinist van den trein die des voormiddags te 8.05 van hier naar Groningen vertrekt, heeft Vrijdag een ernstig ongeluk voorkomen. Ter hoogte van het Foxhol- stermeer passeerde op 't mo ment, dat de trein in de on- middelijke nabijheid was, een melkboer met een trekkarretje, waarop eenige melkbussen, een onbewaakten overweg. Door snel en krachtig remmen wist de machinist nog met op 't nipperen den onvoorzichtigen man te redden. Natuurlijk kregen de reizigers een gewel- digen schok, doch daarmee liep het af. Het uitzicht is ter plaatse onbelemmerd. Harkstede. De heer J. A. Entjes, alhier, is te Groningen geslaagd voor het examen-han- denarbeid. Kolham. Te Groningen is geslaagd voor het examen- handenarbeid, de heer T. Til- stra, alhier. Foxholsterbosch. 'Van de werf van de N.V. Muller en Brôerken, alhier, is met goed gevolg te water gelaten een staalijzeren motorschip, onder toezicht der British Corpora tion inaanbouw voorGroninger rekening. Het schip, groot plm. 400 ton, wordt voorzien van een 300 P.K. Benz-Dieselmotor, twee lichte dekmotoren en een motor in de maehinekamer voor bediening der hulpwerk- tuigen. Dadelijk werd de kiel ge- legd voor een motorschip van 500 ton voor Engelsche reke ning. Hoe men slangen vangt. Menig visscher, die een zet- angei heeft uitgezet, doet daar bij de ervaring op, dat een snoek niet alleen het vischje, dat als aas diende, maar ook weerhaak en al gulzig naar binnen had geslokt. Dat is wel verrassend vaak, maar overj- gens iets heel gewoons. Maar heel ongewoon en geweldig verrassend is de volgende vangst, wel niet van een snoek, mqar van een slang. Een zonderling jachtavontuur dat herinneringen opwekt aan Munchhausen, beleefde een En- gelschman, die van zijn hond vergezeld een tocht van ver- scheidene dagen maakte door Queensland (Australie). Op een avond sloeg hij vol- gens gewoonte zijn tent op en legde zijn hond aan een boom vlak voor den ingang van zijn nachtverblijf vast. De nacht verliep oogenschijnlijk zonder de minste stoornis, in elk geval zoo dacht de reizi- ger toen hij ontwaakte. Maar een geweldige verrassing wachtte den niets kwaads ver- moedenden jager, op het oogenblik dat hij zijn hoofd buiten 'tzeildoek stak, om zijn ijoqd een paar woorden 4oe te voegen. Van het arme dier was geen spoor meer te vinden, doch in het gras bij den boom lag een reuzenslang van acht meter lengte. De vorm van het mon- ster verried maar al te goed, waar de hond gebleven was. Met de hond was ook de ketting naar binnen gegleden, zoodat de vraatzuchtige slang zich zelf aan den boom had vastgelegd. Voor den ervaren jager was het thans een klein kunstje, het gevaarlijke reptiel onschadelijk te maken en in plaats van met zijn hond keerde hij met een kostbaar slangen- vel huiswaarts. PUpen c Jac H.H. Adverteerders 8000 couranten

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1937 | | pagina 2