Bederf llw vruchtan Ét II J. KUPHUIS Il Huthaadil «1E HOOGEZAND (lartMriM meskant bez. Moulmain Java- Teakzvalpen ei Nooie eikea Stai TRIPLBXPLÂTE 't Café Haisman, JAUNES SLDITER DE STAD OKDER DE GROND JANNES SLDITER 't Gafé finismai, DE VEG NAAR EEN VRODWENHART Prima Cognac El Advertentiën Advertentie's Ho Advertentie's Westerbroek. Advertentiën Voor prima is Uw adres Wijndipot FERWERDA i TIEMAR! levert scherp concnrreerend Zagerij BRAND, Zuiderstr. Had Uw Advertentie hier gestaan, ze was door dui- zenden gelezen -v Tel. 263 - Sappemeer-O. Oude Bol f 3.50 per L. kruik Hoboken f 2.70 Rijnbende, Hulskamp, Bols. vanaf f 2.50 per L. BITTERS. enz. enz. HE' "f BIBI F" Y sroote p'aten van I imli ftaEL/V fond-betimmerlng beter en mooier dan carton 65 cent pi ten In verschillende maten roorradlg 4, OREGON-TRIPLEX EIKI Wllt U zelf tlmmeren, bij ons kui hout, latten, strepen of planken in op te geven maat, geschaafd of ongi Dagelljks te bezichtlgen zonder eenige v Blj veraf wonen stuur de bode. voor dit blad knnnen bezorgd worden in Westerbroek. voor dit blad moeten uiterlljk Dondar- dag's 's avonds 6 uur van De Qroeve en Om- streken in mijn bezit zijn Beleefd aanbevelend, Winkelier De Groeve D 53 FEUILLETON ROMAN door CHARLES FOWLEY Vrij vertaald en bewerkt door Mr. W. d'Obéron „Je kunt begrljpen, Janine, hoe vree- selijk angstig ik was, temidden van die Chineezen. Zij gingen met mij door de provisiekamers, kwamen door een klein deurtje ongezien indentuin en richtten zich naar de steengroeve. Een lantaarn verlichtte een groot gat. Ik begreep, dat zlj mlj daar gebracht hadden om mij mijn diamanten af te nemen en me daarna te dooden en trachtte nog te roepenmij te be- vrijden IIJzeren vingers omklem- den mijn hais en ik verloor bljna het bewustzijn. 1k behield slechts een vage herinnering aan een duizeling- wekkenden tocht door tairijke galerijen. Wat daarna gebeurde, weet ik niet 1 Die verschrikkelijke visioenen, die nachtmerries, was dat waanzin, koorts of werkelijkheid Hoe kan ik dat weten Het was altijd donker om mij been 1 Ik ademde in een benauwde, verstikkende atmosfeer en geloofde te vechten tegen fantastische schaduwen ik was gebroken en lag daar aïs een doode, op een vuile mat. Bermond verklaarde mij, dat dit het droevige resultaat is van opium „Zeker bevestigde Janine op haar beurt. „De werking van opium is ver- schtikkelijk 1" Zij nam de bevende Evelyne in haar armen en steldebaar gerust met eenige kalmeerende woor- den. De jonge vrouw steunde bO 1 Janine, als je mij gezien had in den toestand waarin Bermond mij vond Wat een ellendig menschelijk wrak Mijn wangen, die Charlie nauwelijks met z|jn lippen durfde aan te raken, sloeg de wreede Chinees met zijn z\ st •t C aa ro te ik tir NI be ik da br Cl sic ve de w< Pr< mi Ik' na> die wa zic vri gel in me rill me ecl ha: en zic t Stc hij Nederl. Vereen. van Huisvrouwen. Afd. H.—S. Deze week eenige zomer- recepten „Snelzuur" van komkommers Snij de komkommers in lang- werpige stukjes. Doe ze in een pan met zooveel azijn dat ze bijna onderstaan, voeg een laurierblaadje toe en een thee- lepeltje suiker. Laat dit even doorkoken en gebruik ze koud. Kan ook eenige dagen onder azijn bewaard blijven. Citroenlimonade. Doe de schil van 4 gewas- schen citroenen in een kom met 6 ons suiker, voeg hierbij 11/2 L. kokend water en roer af en toe met een houten lepel, tôt de suiker gesmolten is. Laat dit mengsel een nacht staan. Neem de schillen er dan uit en doe er het sap van de citroenen bij en 10 gr. wijnsteenzuur. Bewaar de stroop in gesloten flesschen en gebruik ze met water of spuitwater naar smaak. Sinaasappellimonade. 4 pond witte suiker; 7 Si- naasappelen (grof van schil) 1 '/a L. kokend water 40 gr. citoenzuur. Nadat de sinaasappelen flink schoongewasschen zijn haalt men ze over een rasp, tôt al het geel er af is, evenwel zor- gen dat men het wit onder de gele schil niet meeraspt. Dan de suiker en het water erbij doen. Met houten of zilveren lepel roeren totdat de suiker gesmolten is, waarna men die massa een dag dichtgedekt in den kelder zet. Vervolgens het in een glas heet water opge- loste citroenzuur toevoegen. Flink omroeren en door een doekje in de schoongemaakte flesschen doen. Deze hoeveel- heid is voor 3V2 flesch limo- nadesiroop en moet nog met water of spuitwater. ONHX iNfTCRMA VI \A2£D£ V GQOgP H& - Boodschap aan de Wereld -Jamboree. Door de Haarlemse afdelin- gen van Kerk en Vrede, Ver. voor Volkenbond en Vrede, Intern Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid, Alg. Ned. Vrouwen Vrede-bond en Alg. Ned. Vredes- Actie werd in Haarlem en omgeving de vol- gende "Boodschap aan de Wereld- Jamboree als aanplakbiljet verspreid Namens allen, die de We- reldvrede liefhebben, begroeten wij de Internationale Verbroe- dering der Padvinders van aile landen. Overtuigd, dat oorlog en christendom onverzoenlijk zijn en Christiis, de leider der Mensheid, oproept tôt daad- werkelijke vrede, spreken wij de wens uit, dat de Padvinders der wereld zijn oproep tôt vrede zullen gehoorzamen en zich plechtig voornemen in de geest der Jamboree afstand te doen van het oorlogsgebruik en in liefde tôt elkanders vader- land te bouwen aan de vreed- zame samenleving aller volken en rassen. Vredes-Pers-Bureau. 29 Juli. Offlciele Mededellng. „KWIEK" Morgen aanvang 11 uur Kwiek A—Kwiek B terrein v. Royenstraat. Opstelling Kwiek A, (wit shirt, zwarte broek) H. Ronde. H. Clobus, W. Gibcus. J. Galdermans, D. Bakker, B. Scholte. D. Nagengast, L. Mulder. Th. Scheen. M. Nagengast, N. Nagengast Jr. reserve: N. Mulder, J. Kerdijk. Kwiek B. (gewoon clubtenue) G. Swart. G. Heller, N. Nagengast Sr. B. Kleine, J. Gibcus, A. Bouma. M. Scheen, G. Boekholt. J. Hanekamp, J. Bodewes J. Kerstholt. reserve Chr. Meijer, B. Wil- brink en J. Bakker. Zondag 22 Aug. komt Kwiek II uit op de seriewedstrijden uit- geschreven door de ver. „Hoo- gezand". De Kwiek-adsp. spe- len dan een tusschenwedstrijd. De secretaris. D. O. S. Waarschijnlijk volgende week Athletiek training. Bijzonder- heden volgen schriftelijk. De nieuwe leden actie wordt Zondag officieel ingezet. Ieder lid is verplicht om hieraan mede te werken. Prijzen voor die de meeste leden aanwerft zijn bekend en de tijd wordt verlengd tôt einde Sept. Deelnemers aan den Athl.dag op 5 Sept, zijn de Vereenigingen Athene, V. D. S. en D. O. S. Ieder doe zijn best. Volgende leden worden ver- zocht om 8.30 uur te mijnen Huize te willen komen, Antoon Dekens, Johan Bakker, Hendrik Koeneman, Johan Steenhuis, Hendrik Schomaker. De secretaris. H. Breurken. S. EL O. Morgen ontvangt S.B.O II Viot uit Garmerwolde. De wedstrijd V. O. G. II— S.B.O. II welke is vastgesieid op 22 Aug. wordt waarschijn lijk op een werkdag gespeeld. Zondag 22 Aug. Seriewed strijden te Musselkanaal. De Secretaris. Officieele Publicatlën, Gevonden voorwerpen. Twee rijwielbelastingmerken Een portemonnaie Inlichtingen op werkdagen desvoormiddags tusschen 9 en 11 uur, politiebureau achter het gemeentehuis te Hoogezand. Groenteveîlîng HoogezandSappemeer 13 Aug. Platglaskomkommers le soort f 1.50— 2.— Kaskomkommers le soort f 1.50- Kaskomkommers le soort f 2.00— Kaskomkommers 2e soort f 1.80— Bloemkool le soort f 6.90—11.10 Bloemkool 2e soort f 3.80— 8.20 Roode kool f 2 106.10 Witte kool f 3.40— 3.90 Savoye kool f 1.102.40 per 100 stuks. Tomaten A f 2.50— 3.10 Tomaten B f 2 60— 2.90 Tomaten C f 2.10— 2.20 Stamslaboonen f 2.003.50 Stokslaboonen f 3.503.80 Veenschebonenf 2.00— 2.30 Spinazie f 1.20— 2.20 Peen f 1.50- 2.10 j Druiven f 16.00—17.00 per 100 pond Kropsla f 0.80— 2.10 Andijvie f 0.60— 1.40 per 100 krop. Prei f 4.10- 5.10 per 100 bos. Meloenen f 0.10— 0.23 per stuk. Augurken A f 4.40— 8.30 Augurken B f 3.10—4.10 per 100 K.G. Ieder weldenkende, zich be- vrijdende van z.g. principieele bezwaren, als die er zijn, werke ertoe mee om den levensavond der ouden van dagen, voor velen zoo triest en donker, licht te maken en mooi. Het middel daarioe heet staats- pensioen. burgÈrlijken stand. SAPPEMEER, 6-12 Aug. Geboren Atje, d.v. Meindert Siccema en Lijfke Wolthuis. Ondertrouwd: Geert Roukema 23 j. en Aaltje Berendina Hart- man 22 j., beiden van Sappe meer; Wilhelmus Hermannus Hendricus Wilbrink 25 j. van Sappemeer en Grietje Wester- borg 21 j. van Hoogezand Arend Bergman 26 j. van Sap pemeer en Jacomina Bosscher 22 j. van Zuidbroek Fokko Hulshof 27 j. van Sappemeer en Jantina Aafke Pluister 23 j., van Zuidhorn. Getrouwd Albert van der Wijk van Borger en Elsien Drent van Sappemeer. Overleden Kornelis Smelte- kop 86 j. wedn. van Fokkina Stege. HOOGEZAND, 6—12 Aug. Geboren Hendrik, z. van Hendrikus Pool en Klaasina M. Kuiper, Lula; Antonia Theodora, d. van Jacobus Bern. Drewes en Grietje Brinkman, Hoogezand Stientje, d.v. Abra ham Hulsebos en Geertje van der Klei, Hoogezand Beren dina, d. v. Jakob J. Boiten en Grietje Nieborg, Kropswolde, van Royenstraat. Ondertrouwd Hendrik Ve~ nema, van Slochteren, onl. te Kiel en Neeltje Aarse van Wydenes Jan Derk Ekster van Leens en Jantina Ges. Bouman van Hoogezand Jur^ jen J. Kamphuis van Sappemeer en Clasina B. Westerdiep van Kropswolde Jan Nieland van Nieuw-Scheemda, en Aaltje Jacob. Smith van Hoogezand. Getrouwd Derk Stol en Katharina Veger. Overleden Lukina Ra- maker 2 j. en 5 mnd., d. v. Jannes Ramaker en Annechien Gankema Levenloos aange- geven kind van Geert de Boer en Jantje Kleine. SLOCHTEREN, 5-11 Aug. Geboren Hendrik z.v. G. de Groot en A. Huttenga, Hark- stede Herman Frederik Hen drik, z.v. H. van Dijken en M. A. Pelgrim, Schildwolde Wil- helmina, d.v. T. van Bruggen en A. Wiltjer, Overschild; Aafko z.v. S. Wolf en R. v. d. Laan, Steendam; Helena, d.v. B Mar- tens en A. Reitsma, Kolham. Getrouwd R. Snijders 50 j. Scharmer en R. Gritter 39 j. Hooghalen (Gem. Beilen) B. Addens, 25 j., Foxhol (Gem. Hoogezand) en E. Blaauw, 19 j. Foxham. Overleden: Menno Oomkens, oud 82 j. echtgen. v. R. Ween- der, Harkstede. PREDIKBEURTEN~~ ZONDAG 15 Augustus 1937. Herv. Gem. Hoogezand geen dienst. Sappemeer: v. m. 10 uur, ds. Nijenhuis Ockhuijsen Doop. Kropswolde geen dienst. Kielwindeweer: v.m. 10.30 u. ds. Wasch. Westerbroek n.m, 7.30 uur, ds. Kruizinga. Engelbert: v.m. 10 uur, ds. Kruizinga. Harkstede-Scharmer v. m. 10 uur, (N.t.) ds. W. J. Four- nier Jr. Kolham v.m. 10 uur, (N.t.) de heer G. Hopstra. Slochteren v. m. 9.30 uur, (O.t.) ds. Kwint. Schildwolde n.m. 6.30 uur, ds. Siega. Hélium v m. 9.30 uur, (O.t.) ds. Politiek. Siddeburen v.m. 9.30 uur ds. De Vries. Noordbroek v. m. 9.30 uur, dr. Glas. Zuidbroek: geen dienst. Doopsgez. Gem. Sappemeer geen dienst, (wegens schoonmaak van het Kerkgebouw). Geref. Gem. Sappemeer: v.m. 9.30 uur, en n.m. 5 uur, Cand. A. M. Spiering uit Groningen. Evang. in en ten bate der Ned. Herv. Kerk. Winkelhoek Sappemeer v.m. 9.30 uur, ds. Greeven (H.Av.) n.m. 5 uur, geen dienst. Schaaphok v. m. 9.30 uur, de heer Hellendoorn. Bapt. Gem. Hoogezand Beukemastr. v.m. 9.30 uur en n.m 5 uur, de heer J. Reinholtd. Maandag- avond 7Va uur, reciteervereen. Per GADO naar Urk. Een groote tegenstelling met de vredige, zelden verstoorde rust van vroeger is, dat de menschen in dezen zoekenden, jachtenden tijd gewend zijn om van de eene sensatie te vallen in de andere. De verba- zing over een vinding, ontdek- king of wonderwerk van struc- tuur is nauwelijks voorbij, of iets anders nog grooter en grootscher vraagt de aandacht en wat aanvankeiijk gedacht werd aïs te behooren tôt de onmogelijkheden wordt al spoe- dig als iets heel gewoons be- schouwd. Zoo met onze afsluit- dijk, dat wonderwerk van water- bouwkunde, die de bewonde- ring heeft gewekt van geheel de wereld en thans door velen wordt beschouwd als een ge- makkelijke verkeersweg, welke fijn de gelegenheid biedt om 100 K.M. of meer tejakkeren. Door velen, niet nog door allen. Er zijn er ook, bij wie het pas- seeren van dien weg bewon- dering opstijgt voor het men- schelijk vernuft, den mensche- lijken durf en de menschelijke kracht en die in stilte hulde brengen aan de knappe Neder- landsche waterbouwkundigen, die het plan hebben ontworpen en de uitvoering geleid, en aan de stoere werkers, die het werk hebben tôt stand gebracht. Enorm moeilijk is de vestiging en bouw geweest en verwon- deringmoethetallerminstbaren, dat tijdens de uitvoering dui- zenden en duizenden per spé ciale gelegenheid toen nog de Zuiderzee zijn opgebracht om dien interresanten, wondervol- len bouw met eigen oogen te zien. Opzettelijk wijzen wij hier op, nu de drooglegging wordt voortgezet en de werkzaamhe- den voor den Noordoostpolder reeds sedert geruimen tijd zijn begonnen. Deze houdeno.m. in, dat het eiland Urk uit zijn isolement wordt verlost en met den vasten wal wordt verbon- den. Weer donderen daar de machines, bazalt en klei en zand en wat dies meer zij, stortend naar beneden en weer heeft het menschelijk vernuft in zooverre gezegevierd, dat de dijk zich over vrij groote lengte reeds verheft boven de zee- spiegei. Ook dit geweldige werk is een wonder om te aanschouwen en wederomtrek- ken duizenden erop uit, nu naar Urk. De gelegenheid wordt ge- boden per Gado naar Lemmer en verder per boot en de kos- ten zijn gering. Een adverten tie in dit nummer geeft de noodige inlichtingen. "Ingezonden. M. de Rédacteur. In de overtuiging, dat de opname bij de meeste ingeze- tenen instemming zal vinden, vraag ik U beleefd het volgende te plaatsen. Het gaat over een algemeen belang en dat is de straatverlichting in Sappemeer. Hoewel het wel als zeker kan worden aangenomen, dat de combinatie der beide gemeen- ten voor onbepaalden tijd wel als een memoriepost kan wor den geboekt, werd ik er mij onwillekeurig Woensdagavond weer eens van bewust, dat er toch verschillende punten zijn, die voor die combinatie pleiten. Een ervan is de uniformiteit der verordeningen. Wat was het geval Toen- ik per fiets van het behoorlijk verlichte, mooie Oosterpark de Stations straat in westelijke richting inreed, schrok ik even op, omdat ik uit het licht zoo in eens, ik ben geneigd te zeg- gen den zwarten nacht inging, nadat ik eerst met moeite een paar keuvelende, stilstaande fietsers op de hoek van den driesprong had omzeild. 't is waar, ik had wel een electrische lantaarn, doch ieder weet, dat het licht, hetwelk die uitstraalt, onvoldoende is om de noodige veiligheid te bieden. Toen ik terugreed met in de verte de lantaarns bij de Bonthuizer- brug als een baken, had het weinig gescheeld. of ik was opgebotst tegen een niet ver lichte, stilstaande vrachtauto. Zoo in de Stationsstraat, zoo in de geheele gemeente. Ik vraag eischt deze toestand niet zoo spoedig mogelijk ver- betering en dient de desbe- treffende verordening niet zoo te worden herzien, dat ze al- thans wat den tijdsduur betreft van het branden der lantaarns uniform is aan die te Hooge zand De kosten zullen, dunkt mij, moeilijk kunnen gelden als een bezwaar. Dat deze klacht daartoe moge leiden. U, mijnheer de Rédacteur, dank ik gaarne voor uw wel- willendheid. F. Plaatselijk Nieuws. Sappemeer. Voor het exa men Handenarbeid slaagde o.a. Mej. A. G. Velde, alhier. De vroegere R.K. pas- torie en het daar naast gelegen huis hebben thans een bestem- ming gevonden, over den aard waarvan velen zich zeker zul len verheugen. Als gevolg van een contract met de St. Joseph- stichting en nadat de gebouwen behoorlijk waren gerestaureerd, hebben zich daarin vier Zusters Franciscanessen van Denekamp gevestigd met de bedoeiing daar de verzorging van ouden van dagen op zich te nemen. Bovendien iseen geriefelijke, in lichte tinten gehouden kraam- kamer ingericht, omdat ook kraamverpleging een onderdeel is van de taak der Zusters. Dan nog hopen dezen naai- en kookeursussen te geven, waardoor zij naar aile waar- schijnlijkheid tegemoet komen aan veler wensch. Een stich- ting alzoo, die voor de ge meente als een aanwinst kan worden beschouwd. HoogezandSappemeer. Door de Vereeniging tôt Bevordering van Electrotech- nisch Vakonderwijs in Neder- land, gevestigd te Amsterdam, is na in Groningen afgelegd examen het diploma van sterk- stroom-monteur uitgereikt aan de heeren J. Beishuizen en J. Oostland te Sappemeer en Jakob Bodewes te Hoogezand. Kielwindeweer. Een tra- gisch verdrinkingsgeval had hier deze week plaats, in kor- ten tijd het derde in ditdorp. Terwijl de moeder. voor een koopman aan de deur even naar binnen moest, glipte de ruim tweejarige Lukina Rama ker hier door het openstaande hekje om onmiddelijk daarna in het Kieldiep te storten. De koopman zag het, bracht da- delijk het kind weer op den wal, doch tôt aller ontsteltenis vertoonde het geen levenstee- kenen meer. Dr. Binnerts, dra ter plaatse, kon niet anders dan den dood constateeren, ver- moedelijk door verstikking. De heer G. Kliphuis Ez., alhier, is als tijdelijk leeraar in de bouwkunde aangesteld aan de Midd. Technische school te Amsterdam. Een vrij ernstig ongeval is hier Donderdagvoormiddag gebeurd in de o. 1. school. Van een steiger, opgebouwd voor herstelwerkzaamheden, brak I plotseling een aanbindjuffer doormidden met als gevolg, dat drie van de vier op den steiger aanwezige timmerlieden van een hoogte van 2.80 M. neerstortten. Twee kwamen er vrij goed af doch J Roukema, Nieuweweg, Hoogezand bezeer- de zich zoodanig aan den arm, dat dadelijk de hulp van dr. Binnerts moest worden inge- roepen, die het slachtoffer per auto-Jager naar Groningen liet vervoeren, waar een gips- verband is aangebracht. voor dit blad moeten uiterlljk Oonder- dag's 's avonds 6 uur van De Groeve en Om- streken in mijn bezit zijn Beleefd aanbevelend, Winkelier De Groeve D 53 voor dit blad kunnen bezorgd worden in Westerbroek. MARGO BELL. De weg naar een vrouwenhart gaat door medelijden, las Ellis en schudde het hoofd. Neen, daarmee was ze het heelemaal niet eens. Ze zou geen man kunnen liefhebben, met wien zij mede lijden moest hebben. Zij wenschtezich een man, die sterk als een rots was, onbuigzaam in stormen des levens, onwankelbaar in gevarengeen moederskindje, dat vertroeteld wil wor den, geen Binnen, ze merkte opeens, dat er geklopt werd. Binnen kwam de nieuwe medebe- woner van het pension, waarin zij leefde. Ze wist al heel wat van hem. Dat hij hier was met een cabaret- troepje, de „Zingende Vijf", dat hij Montrose heette, Jaques Montrose, en voor vier weken gehuurd had. Och zoudt U misschien lucifers voor me hebben, vroeg hij, als het niet te lastig isHij had bijzonder aar- dige, grijsblauwe oogen, dochoverigens niet veel van het standvastige rots-type dat haar smaak was. Ze maakte een praatje en hij scheen nogal alleen te zijn. Tenslotte noodigde hij haar uit de voorstelling te komen zien Hij was benieuwd wat zij van zijn nummer zou zeggen, Ze had niet veel genoegens als onderwijzeresje in een provincie-plaats, dus nam ze graag een kaart van hem aan. Later had ze berouw. Namelijk toen zij zijn nummer gezien had. Het kwam haar voor, dat zij nooit iemand zoo slecht liedjes had hooren zingen. Hij speelde ook nog mee ir een stukje, en dat het Uukje daarduor niet in 't waier viel, was alleen te wijten aan het feit dat zijn roi zoo klein was. Tenslotte zong hij mee in een quintet en werd woedend aangekeken door zijn collega's, omdat hij vooitdurend valsch zong. Ellis zag met angst het moment tegemoet, dat zij hem haar oordeel zou zeggen. Het kwam, toen ze na afloop, volgen s afspraak, samen 'n kopje koffie gingen drinken. Ze kleedde het zoo voorzichtig mogelijk in. Hij Iachte echter. Zijn luchthartigheid stelde haar eenerzijds gerust, anderzijds ergerde het haar. Hoe onmannelijk om blijk- baar zoo weinig eerzucht te koesteren I Naarmate zij Jacques Montrose beter leerde kennen, kwam het vaker voor, dat zij zich ergerde. Eenige malen zei zij, dat een jongeman ais hij toch wel beter werk kon doen, dat hij toch niet ten eeuwigen dage aan 'n cabaret- troepje kon zitten, „erbij hangen" eigenlijk. En zijn eenig antwoord was dit troepje zal -me gauw genoeg eruit smijten, ze vinden ailes even erg wat- ik doe. Ellis beet op haar lip. Ze ergerde zich aan hem en aan zichzelf. Hoe kon ze vriendschap sluiten met n man die zoo zwak en jongensachtig was? Maar hij had juist vriendschap noodig, zei ze bij zichzelfliefde zou ze voor zoo'n man nooit kunnen voelen. Twee avonden later hoorde ze Jaques fluitend de trap opkomen en opende verwonderd haar deur. Ben je nog niet naar het theater Neen, ze hebben me eruit gegooid, zei hij, het publiek had me gisteravond uitgefloten. Ellis was sprakeloos. Niet om het uitflulten, dat ze zeer goed begrijpen kon, doch om het feit, dat hij lachte. Ze trachtte te hopen dat dit een uiting van zie skracht was, maar ze twijfelde er liartgrondig aan. Men had in het pension nogal op- gehad met den beminnelijke jongeman, doch de houding der pensionhoudst. r werd nu zeer koel. Ze was bang, haar geld niet te zullen krijgen En ze uitte dit onomwonden tegen Ellis, vooral toen hij ziek werd, kou vatte en het bed moest houden. Dat ôôk nog, zei ze, ik wed dat ik de dupe wordt. Dat heb je met die lanterfanters, ze deugen voor niets, spelen voor artist, omdat ze te lui zijn om te werken en worden dan nog ziek ook. Ellis bedwong een scherp antwoord. Ze ergerde zich gruwelijk. Er drongen zelfs tranen naar haar oogen. Dien avond ging ze naar Jaques. Hij had het flink te pakken en droeg het als een man kreunend en ongelukkig en bereid, zich gruwelijk te laten ver- wennen. Ze verwende hem drie dagen. Totn was hij beter en stak ze een ernstige preek tegen hem af. Ze zei, dat ze geen achting kon voelen voor een man die niet werkte. Dat zijn optreden geen succès was gebleken, dat hij een ander soort werk moest zoeken, dat hij sterk moest zijn en flink. Hij luisterde gedwee. Tenslotte vroeg hij Hou je een beetje van me Ze werd rood. Ik sprak als vriend tegen je. Zijn belangstelling zakte aanmerke- lijk. O, dus ik heb geen kans? Datdat zeg ik nietstot- terde Ellis, maar toon me eerst, dat je sterk kunt zijn. Liefde op voorwaarden, zei hij mis- troostig, neen, dat is het ware niet, laten we er niet meer over spreken. Ellis voelde haar hart zeer zwaar wordqn. Ze merkte opeens, dat ze wellicht zou hebben tegengestribbeld, als hij haar in zijn armen had geno- men en gekustzonder eerst vra- gen te stellen. Het was dus moge lijk Ze hield van hem ondanks ailes Ze herhaaide die vraag honderd maal tegen zichzelf in de dagen, die kwa men. Ze merkte er niet veel van, dat Jaques werk zocht. Hij zat uren op zijn kamer, at veel buitenshuis en scheen alleen steeds minder opgewekt te worden en er slechter uit te zien. Hij heeft de huur betaald, zei de pensionhoudster tegen Ellis, maar als je mij vraagt, eet hij niets anders dan zijn ontbijt, om geld te sparen. Ik ken dat eten buitenshuis Ellis voelde haar hart samenkrimpen. Hij leed misschien bonger. Hij had zorgen en zij liet hem alleen, zij deed hem verdrietHaar hart vloeide vol van teedeiheid. Opeens verlangde ze haar armen om hem heen te slaan, beschermend en moederlijk. Een sterke man was ailes goed en wel, maar zlj kon zich heelemaal geen geluk meer voorstellen met zoo'n rots van kracht. Juist Jaques in zijn jongensachtige vroolijkheid, in zijn zwakheid wellicht, had haar noodig en zij had het noo dig hem te helpen. Ze ging naar zijn kamer en klopte. Twee minuten Jater lag zij in zijn armen. Den volgenden morgen bracht hij haar 'n prachtigen ruiker bloemen en een verlovingsring. Jaques, zei ze, ik hoop dat die steen niet echt is? Natuurlijk is die echt, zei Jaques verontwaardigd. Dan breng je hem terug. Ik wil niet, dat je zoo'n koslbaren ringkoopt, terwijl je geen werk hebt. Ocen werk Hij lachte - Ik werk me dood! Al-jeblieft. Hij haalde een brief te voorschijn. Zij las Zeer geacLte Heer Linden. Met buitenge- woon ger.oegen heb ik het eerste deel van Uw Achter het voetlicht" gelezen. Volgt het tweede gauw, dan gaan we zetten. Het boek is naar mijn meening Uw beste en ik wil het graag nog dit voorjaar uitgeven". Ik begrijp het niet, stamelde Ellis. Wel, Montrose was een tooneelnaam. Ik nam dit baantje als cabaret-artist aan, om sfeer voor mijn boek te krij gen. Het is aliijd mijn gewoonte ge weest, midden in de dingen te gaan zitten, waarover ik schrijven wil. 1k was geen succès aïs cabaret-artist, maar het boek zal hopelijk dit echec goed maken Ellis was sprakeloos. Eindelljk bracht zij uit Dus je je was niet buiten betrekking? Neenhoewel men het schrijven van boeken moeilijk een betrekking kan noemen. Maar in elk geval bad je geen zorgen. Waarom was je dan zoo mis- troostig geworden Omdat ik dacht dat je me niet liet- had, zei hij, en sloot haar in zijn armen. Zoolang een vrouw redeneert, heeft zij niet liet schat. Zoolang ze een man uitzoekt naar een bepaald ideaal ôôk niet. Je nam mij met al mijn al of niet vermeende foutenen dàt is liefde De wi g naar 'n vrouwenhart gaat r u eenmaal langsonberekenbare wegen. m J 25 (Nadrnk Varbodan.) gf or o\ Ei bri hei i (overgen. maandbericht Tilburg (overgen. maandblad Gouda (overgen. maandblad Zaandam.) LW IM'ilml 1 .W DOOR iNadruk Varboden)

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1937 | | pagina 2