Pjjpen H. TEU! Volledige 0[ Machinesc Staenhouwerij MASSI Advertende's en I SigarenmagazijnlH. TEUBEN, DE STAD QNDER DE GROND KUNSTMEST DE STAD ONDER DE GROND WEK DE GAL IN UW LEVER OP Gedipl. Le< Brugstraat 1 - Vraagt inlichl Mej. Gr. BRAAM TAMMGi HAAN geeft de FOXHOL, Meerweg 28, N.V. Fabrlek v./h. GEBR. BRAND aile soorten Triplex- en Houtvezel-platen Koopt nu Uw Herfst- of Voor|aarslevering Officiëele Publicatieën Melkventverbod op Zondag. GRi worden zonder prysverhoog ar'i jm' in Neordarstraat 56 l~l Wii le in Hardi zoo\ in HET OOEDKOOPSTE ADRES TELEFOON 11 Agentschap v. „Oost-Goorecht" er FEUILLETON ROMAN door CHARLES FOWLEY Vrij vertaald an bewerkt door Mr. W. d'Obéron Nadat hij de deur van het vertrek weer achter zich gesioten had, gaf hij de twee vrouwen een teeken, dat zij hem moesten volgen. Viug ging hij naar de deur, liet Janine en Eve lyne in den draagstoel stappen en gaf zijn bevelen aan de dragers. In de «wandelende kamer" legde hij zijn plan uit: langs de trap van de be- graafplaats zouden zij probeeren te vluchten I «Als de Chineezen ons op het spoor komen, zullen zij ons daar niet durven achtervolgen. Voordat Tao ontwaakt, hebben wij zeker nog twee of drie uur voor ons 1 Ik heb de eerste maal slechts eenige uren noodig gehad om in Kowa af te dalen en Tao maakte nog omwegen. Waar- schijnlijk is deze weg, die voor de dooden bestemd is, veel korter en ge- makkelijker Langs deze trap zullen wij misschien in een steengroeve ko men en in een of twee uur zijn wij vrij Evelyne en Ninette vonden zijn plan zeer goed. Ailes scheen hun beter dan in voortdurenden angst in het Ya-men te moeten blijven. De draag stoel stond plotseling stif. Dichtbij het Ya-men was het ge- schreeuw nu veel heviger geworden. Jacques vreesde dat de dragers hen ergens in het centrum aan hun lot bad- den oveigelaten om zich bijdeoproe- rige menigte te voegen. maar toen hij het gordijn terzijde duwde, zag hij, dat zij zich reeds aan het begin van de straat bevonden, die naar de be- graafplaats leidde. Oumiddelijk sprong hij op den grond en hielp de twee vrouwen bij het uitstappen. Vervol- Zuldarstraat 7 - Telefoon 21 - Hoogazand. Wij leveren uit voorraad voor wand-, plafond- en vloerbetimmeringen en aile andere doeleinden. Hout, zoowel als Metalen Lijst-werk en Kunst-draaiwerk wordt door ons n aar teekening tegen billijke prijzen uitgevoerd. Laat Uw Intérieurs door ons ontwerpen, moderniseeren en uitvoeren. voor de laagste prijztn. HOOGEZAND, TEL. 92. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van HOOGEZAND doen te weten, dat door den RAAD dier gemeente in zijne vergadering van 29 Juni 1937 is vastgesteld de volgende veror- dening VERORDEN1NG tôt afwijking van enkele bepa- lingen der winkelsluitingswet 1930 (stbl. 460). Artikel 1. 1. In afwijking van het bepaalde bij het derde lid van artikel 7 der wet is het bovendien verboden des Zondags op de uren, waarop het eerste lid sub c van artikel 4 der wet toestaat winkels als in dat lid bedoeld voor den verkoop van melk en room voor het publiek geopend te hebben, melk of room aan de woningen of inrichtingen der verbruikers te be- zorgen of vanuit een zoodanige winkel of het daarbij behoorend winkelhuis ter aflevering aan het publiek uit te zenden. 2. De verbodsbepaling van het vorige lid geldt niet voor het bezorgen of uitzenden van melk of room a. aan ziekenhuizen en aan andere, daarmede naar het oordeel van burgemeester en wethouders te dezen gelijk te stellen inrichtingen, aan hôtels, restaurants en aan bedrijven, waar melk of room wordt verkocht of verwerkt b. aan Israëlieten uit een winkel, waarvan het hoofd of de bestuurder niet behoort tôt een kerkgenootschap, dat den wekelijkschen rustdag op den Sabbath of op den Zevenden dag viert, mits de melk of room ritueel zij en voor het uit zenden al dan niet voorwaardelijk vergunning door burge meester en wethouders is verleend. Artikel 2. Deze verordening treedt in werking met ingang van den dag na dien harer atkondiging. Vastgesteld in de openbare vergadering van den Raad der gemeente Hoogezand van 29 Juiji 1937. De Secretaris De Voorzitter: (get.) G. ZWIERS. (get.) A. KLOK. Zijnde deze verordening goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 9 Augustus 1937 no. 11. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 28 Augustas 1937. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. KLOK, loco Burgemeester. De Secretaris G. ZWIERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SAPPEMEER doen te weten dat door den RAAD dier gemeente in zijne ver- gaderingen van 29 December 1936, 16 April 1937 en 18 Juni 1937 is vastgesteld de volgende verordening VERORDENING op de heffing van schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs en voor het uitgebreid lager onderwijs in de gemeente Sap- pemeer. Artikel 1. 1. Ten behoeve van deze gemeente wordt ter tegemoet- koming in de kosten van het openbaar gewoon lager onderwijs en van het openbaar uitgebreid lager onderwijs, welke voor rekening van de gemeente blijven, schoolgeld geheven van de ouders der leerlingen, of bij ontstentenis van beide ouders, van de voogden of verzorgers. 2. Gelijke heffing geschiedt van de ouders der kinderen, die bijzondere scholen, als bedoeld in art. 88 der Lager Onder- wijswet 1920 bezoeken of bij ontstentenis van beide ouders van de voogden of verzorgers. Artikel 2. 1. Het schoolgeld wordt berekend naar het totaal van de hoofdsommen door de ouders der leerlingen of door de leerlin gen zelf verschuldigd aan gemeentefondsbelasting en vermogens- belasting, welk totaal wordt vastgesteld met inachtneming van het bepaalde in artikel 63, lid 4 onder b. der Lager Onderwijs- wet 1920 (vermengde hoofdsoin). 2. Als grondslag wordt aangenomen het loopende belas- lingjaar of zoo deze aanslag nog niet is vastgesteid, het laatst verloopen belastingjaar, Artikel 3. Het schoolgeld bedraagt per leerling Klasse. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 Indien de vermengde hoofd- som is gesteld op f 4.— - 8.— - 12.— - 16.- - 22.- - 28.- - 36.- - 46.- - 56.— - 70.— - 84.— -102. -142. -182. -224.— -274.— of meer doch minder dan of meer f 8.- - 12.- - 16. - 22.- - 28.- - 36.- - 46.- - 56.- - 70.- - 84.- - 102.- - 142.- - 182.- - 224. -274.- Artikel 4. Voor de scholen voor ge woon lager onderwijs per jaar f 3.- - 3.36 - 3.72 - 4.60 - 5.50 - 7.04 - 8.70 - 10.60 - 13.50 - 17.— - 21.- - 27.- - 38.- - 50.— - 62.- - 75.- Voor de scholen voor uitge breid lager onderwijs per jaar: f 6 - 6 72 - 7.44 - 9.20 - 11.00 - 14.08 - 17.40 - 21.20 - 27.- - 34.- - 42.- - 54.— - 76.- -100.- -124. -150. Indien tegelijkertijd meer dan één leerling uit hetzelfde ge- zin in hetzelfde schooljaar een school voor lager onderwijs bezoeken, wordt het schoolgeld verminderd voor den tweeden leerling met 25% en voor den derden en iederen volgenden leerling met 50%. Artikel 5. Indien de vermengde hoofdsom, bedoeld in artikel 2, lid 1 minder bedraagt dan f 4.— is geen schoolgeld verschuldigd. Artikel 6. Het schoolgeldjaar loopt van 1 Januari tôt en met 31 Decem ber. Artikel 7. 1. Het schoolgeld is verschuldigd voor zoover betreft vermeng de hoofdsommen van minder dan f 46.— over de weken en voor zoover betreft vermengde hoofdsommen van f 46.— of meer, over de maanden, gedurende welke de kinderen als leerlingen van de school staan ingeschreven, de vacantiën inbegrepen. 2. Gedeelten van weken of maanden worden voor geheele weken of maanden berekend. Artikel 8. Voor leerlingen, die na den aanvang van het schoolgeldjaar tôt een school worden toegelaten en voor leerlingen, die de school in het schoolgeldjaar verlaten is slechts naar evenredig- heid schoolgeld verschuldigd over het gedeeltervan het jaar, gedurende hetwelk de school werd bezocht met dien verstande, dat een gedeelte van een week c-q. een maand voor een week of een maand wordt gerekend. Artikel 9. Indien het bedrag, waarnaar een aanslag in het schoolgeld is berekend, wordt verlaagd, wordt de aanslag in het school geld dien overeenkomstig verminderd. Artikel 10. 1. Indien blijkt, dat een aanslag ten onrechte is achterwege gebleven of ten onrechte is verlaagd of vernietigd of dat een te lage aanslag is opgelegd, wordt het niet of te weinig gehe ven schoolgeld van den schoolgeldplichtige of zijn erfgenamen of rechtverkrijgenden nagevorderd, zoo lang niet sedert den aanvang van het schoolgeldjaar drie jaren zijn verstreken. 2. Onjuiste aanslagen kunnen ambtshalve worden verlaagd of vernietigd. Artikel 11. De invordering van het schoolgeld geschiedt overeenkom stig het bepaalde in de verordening op de invordering van schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs, en- voor het uit gebreid lager onderwijs in de gemeente Sappemeer, vastgesteld bij raadsbesluiten van 29 December 1936 en 16 April 1937. Artikel 12. Deze verordening treedt in werking op 1 Januari 1937. Met ingang van dien datum vervallen de thans te dezer zake geldende bepalingen. Zij blijven evenwel van kracht voor de schoolgeldjaren, welke aan dien datum voorafgaan. Aldus vastgesteld in de openbare vergaderingen van den Raad der gemeente Sappemeer van den 29 December 1936, 16 April 1937 en 18 Juni 1937. De Secretaris, De Voorzitter, J. J. PERDON. A. JONKEREN. Zijnde deze verordening goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 28 Juli 1937 No. 32 onder aanhaling van de voorschriften, naar welke de invordering zal geschieden, welke voorschriften zijn vastgesteld den 29 December 1936 en 16 April 1937 en luiden als volgt VERORDENING op de invordering van schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs en voor het- uitgebreid lager onderwijs in de ge meente Sappemeer. Artikel 1. 1. Uiterlijk op den vijftienden dag na den aanvang van een schooljaar zendt ieder hoofd van een school voor gewoon lager en voor uitgebreid lager onderwijs aan Burgemeester en Wethouders een lijst, vermeldende de namen en woonplaatsen van de ouders, voogden of verzorgers der leerlingen der school alsmede de namen dier leerlingen. 2. Niet later dan op den vijfden dag van elke volgende drie maanden brengen de hoofden de noodige wijzigingen aan in de hen toegezonden, in het voorgaande lid bedoelde lijst, tengevolge van het in- of afschrijven van leerlingen in de af- geloopen drie maanden. 3. Het model voor de in dit artikel bedoelde lijst wordt door Burgemeester en Wethouders vastgesteld. Artikel 2. 1. Burgemeester en Wethouders maken zoo spoedig moge- lijk na ontvangst van dezen staat lijsten van aanslagen volgens de schoolgeldregeling op en verklaren deze tegelijkertijd executoir. 2. Het derde lid van het vorig artikel is op deze lijsten van toepassing. Artikel 3. Burgemeester en Wethouders zenden de executoir verklaarde lijsten van aanslagen ter invordering aan den Gemeente-Ontvanger. Het schoolgeld is verschuldigd in zooveel gelijke termijnen als er na de maand, die in de dagteekening van het aanslag- biljet is vermeld nog maanden van het schoolgeldjaar overblijven. Op den laatsten dag van elk dier maanden vervalt een termijn. Vermeldt de dagteekening van het aanslagbitjet een latere maand dan de zevende van het schoolgeldjaar dan is de aanslag in- vorderbaar in vijf gelijke termijnen, waarvan de eerste vervalt op den laatsten dag der maand volgende op die, welke in de dagteekening van het aanslagbiljet is vermeld, de tweede een maand later, en zoo vervolgens. Artikel 4. 1. De Gemeente-Ontvanger reikt zoo spoedig mogelijk aan elken schoolgeldplichtige een gedagteekend aanslagbiljet uit volgens het model door .Burgemeester en Wethouders vast te stellen. 2. De termijnen van betaling worden daarop vermeld. 3. Het schoolgeld is dadelijk verschuldigd, wanneer de aangeslagene in staat van faillissement is verklaard of op zijn roerende of onroerende goederen executoriaal beslag is gelegd. Artikel 5. 1. De afschrijving geschiedt in de volgende orde: a. op de kosten van vervolging b. op de oudste der openstaande termijnen, 2. Voor elke betaling wordt dadelijk op het aanslagbiljet kwitantie gesteld. Artikel 6. Ontheffing of teruggaaf van schoolgeld wordt verleend, indien een leerling door ziekte of krachtens wettelijk voor- schrift gedurende meer dan een kalendermaand de school niet heeft kunnen bezoeken over de voile weken of maanden van het schoolgeldjaar, gedurende welke hij de school om die reden heeft verzuimd. Ontheffing wordt bovendien verleend in het geval bedoeld in artikel 9 der heffingsverordening tôt het be drag waarmede het oorspronkelijk vastgestelde schoolgeld moet worden verminderd. Artikel 7. Voor het indienen van bezwaren tegen het schoolgeldbedrag en voor het indienen van verzoeken om ontheffing is van toe passing het bepaalde in art. 67 lid 5 der Lager Onderwijswet 1920. Artikel 8, 1. Binnen drie maanden na het vervallen van den laatsten termijn zendt de Gemeente-Ontvanger aan Burgemeester en Wethouders een staat met toelichting van de posten welke hij niet heeft kunnen invorderen. 2. Burgemeester en Wethouders zenden deze staat aan den Oemeenteraad, met een voorstel tôt niet-invorderbaarverklaring van die posten, welke zij daarvoor vatbaar achten. 3. Het besluit van den Oemeenteraad, waarbij aanslagen niet invorderbaar verklaard worden, ontheft den Gemeente- Ontvanger van verdere pogingen tôt invordering. Artikel 9. Overigens zijn ten opzichte van de invordering de artikelen 291 tôt en met 295 der gemeentewet van toepassing. Artikel 10. Indien het innen van het schoolgeld voor kinderen, die een bijzondere school bezoeken, geschiedt door het schoolbestuur wordt artikel 3 gelezen «Burgemeester en Wethouders zenden de executoir verklaarde lijsten van aanslagen ter invordering aan het schoolbestuur". wordt artikel 4 gelezen «De Oemeente-Ontvanger reikt zoo spoedig mogelijk door tusschenkomst van het schoolbestuur een gedagteekend aanslagbiljet uit, volgens het model door Burge meester en Wethouders vast te stellen". en is artikel 5 niet van toepassing. Artikel 11. Ingeval de inning van het schoolgeld voor kinderen die een bijzondere school bezoeken geschiedt door het schoolbestuur wordt van een ontheffing als bedoeld in art. 9 der heffingsver ordening aan het schoolbestuur mededeeling gedaan. Artikel 12. Deze verordening treedt in werking op 1 januari 1937, op welken datum de verordening op de invordering van school- gelden in de gemeente Sappemeer, vastgesteld bij raadsbesluit van 11 December 1923 vervalt met dien verstande, dat laatst- genoemde verordening van toepassing blijft op ailes, wat betreft perioden welke aan 1 Januari 1937 voorafgaan. Aldus vastgesteld in de openbare vergaderingen van den Raad der gemeente Sappemeer van den 29 December 1936 en 16 April 1937. De Secretaris, De Voorzitter, J. J. PERDON. A. JONKEREN. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 28 Augustus 1937. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. J. PERDON. A. JONKEREN. FEUILLETON ROMAN door CHARLES FOWLEY Vrij vertaald en bewerkt door Mr. W. d'Obéron Een uitroep van Ninette kondigde den ingang van een galerij aan. Snel volgden zij dezen doorgang. Evelyne scheen weer nieuwe krachtente heb ben gevonden en Jacques had weer hoop, nu sneller vooruit te kunnen komen. Opeens werden zlj een wen- ding gewaar en stonden voor een viersprong, zooals Ninette reeds ge durende haar nachtelijken tocht had gezien. Bij dezen viersprong openden zich verscheidene wegen in de rotsen aile precies gelijk aan de gang, waar- uit zij kwamen Welke gang moesten zij vermijden, om niet weer terug te keeren naar de verstikkende duister- nis van de Chineesche hel Op dat oogenblik drongen de woede kreten van tien duizenden stemmen uit de onderaardsche stad tôt hen door. Het waren afgrijselijke kreten, die zoo dicht bij leken, dat Evelyne en Ninet te er van rilden. Haar oogen vol wan- hoop, keken zij om beurten naar Jacques en naar de groote gaten, die de galerljen aanwezen. Zij vroegen zich wanhopig af, uit welke duistere opening zij de woedende menigte plotseling voor zich zouden zien. Moe- deloos lieten zlj zich neervallen onder een stuk rots. Jacques bezwoer hen, weer op te staan. Ninette stond moei- zaam op, maar de arme Evelyne vond geen kracht meer om zich op te rich- ten. Bermond hielp haar, maar nau- welljks stond zij op haar voeten, of zij wankelde en viel weer neer «Vlucht beiden zei de jonge vrouw, «Vlucht zonder mi], ik kan niet meer Laat mij hier stervenik voel, dat ik reeds bijna dood benik had zoo gaarne Gharlie nog eens gezien... slechts eenmaal om hem vergif- fenis te vragen Het is niet moge lijk ik voel het Plotseling weer- klonken dicht bij den viersprong, woeste kreten en scheldwoorden. «De Chineezen gilde Janine. Bij de gedachte aan de verschrikke- lijke martelingen, die zij zouden moeten doorstaan, wankelde Evelyne weer achter Janine aan. Jacques hield zijn revolver klaar om den eerste, die in de gang zou verschijnen, neer te schieten. Op dat oogenblik wankelde de bodem opnieuw onder hun voeten,.. Dezen keer was het een sterke aardbeving! Toen Bermond zijn oo gen op de grot richtte, zag hij aan den anderen kant van de holte, den rots wand splijten tôt een geweldige kloof. Deze massa bewoog eenige seconden in de ruimte en stortte daar- na met een ontzettend geraas naar beneden. Aile gevaren vergetend, boog Jac ques zich voorover en zag een schouw- spel, zôô grootsch en buitengewoon dat hij meende te droomen Een ruk- wind verscheurde de wolk van damp en stof,, die over het kolossale ge- welf hing en een ondeelbaar oogen blik kon Jacques aanschouwen wat er van de geheimzinnige stad over- gebleven was. De Chineezen vlucht- ten in wanordelijke troepen uit de nietige huizen van klei en hout, die nog overeind stonden. Sommigen wee- klaagden en huilden, terwijl zij harts- tochtelijke gebaren maakten anderen vluchten en sleepten ailes, wat zij bezaten, op hun rug mee... Weer an deren stalen en roofden ailes wat hun voor de hand kwam en baanden zich al vechtend en doodend een weg door de dolle massa. Plotseling sprongen enorme vlammen uit het puintevoor- schijn de vonken stoven naar aile kanten en verspreidden het vuur on- gelooflijk snel. Het geschreeuw der Chineezen veranderde in ontelbare doodskreten en in hun verbijstering stroomden zlj naar aile kanten, zonder te weten, waar zij liepen. Een derde maal werd de grot door een vreeselijke beving heftig heen en weer geschud en aan den anderen kant van den muur vertoonde zich een reusacbtige scheur. Dadelijk daar op volgde een onheilspellend gekraak een monsterachtige rots stortte in den afgrond en verpletterde ailes op haar weg Galerijen, huizen, tempels, torens, tuinen en aile verborgen rljk- dommen, het werk van eén halve eeuw, ailes stortte in en verpletterde in zijn val de krankzinnig geworden Chi neezen, die verstijfd van schrik wa ren blijven staar. Ailes was nu nog slechts rook en stof. Dwarrelwinden joegen door de opengereten holte en neerstortend water overweldigde de onderaardsche stad, waarvan nu niets meer dan een groote modderpoel over was. Bjj dit visioen van chaos en ver- woesting werd Bermond aangegrepen door een geweldig gevoel van afgrijzen. Daarna zag hij plotseling niets meer. Fantastische roode dampen stegen uit deze onbekende wereld op, waarvan niets anders dan een groote gapende afgrond was overgebleven. BJJ het schouwspel van deze vreeselijke ver- nielzucht der ongebreidelde natuur- krachten, voelde Bermond zich dui- zelig worden. Hij viel neer en sleep- te zich nog voort, om onder een rots bestemming te zoeken. Evelyne en Ninette lagen daar, onbeweeglijk, met gesioten oogen. Dicht bij haar liet Jacques zich uitgeput vallen en verloor langzamerhand het bewustzijn. Hij had nog een vaag gevoel van een gewel- digen schok en de afschuwelijke ge- waarwordir.g van een val in de ruim te en een visioen van vergruisde beenderen en vleesch, ln een rood- achtigen modder... Bchouden. Toen Bermond weer het bewustzijn herkreeg, dacht hij eerst dat hij ont- waakte na een verschrikkelijke nacht- merrie. Hij was zeer verbaasd, dat hij zich op een veldbed bevond. Een ziekenoppasser verzorgde hem. «U heeft nogal tijd noodig gehad om tôt bewustzijn te komen zei bij, maar eindeHjk heeft u dan toch maar een besluit genomen In het voorloopig opgeslagen ambulance-kamp lag Jac ques in een tent, waarvan de ingang wijd opengeslagen was. Hij ricbtte zich half op en zag een onmetelijk veld met puinhoopen. «Een aardbe ving «Ja meneer, een hevige en lange aardbeving antwoordde de oppasser. Hij vond den blik en het gelaat van Bermond zoo helder en levendig dat hij hem zonder omwegen de waarheid kon vertellen. «Er waren drie hevige schokken, met tien minuten tusschen- ruimte. Kowa is vreeselljk verwoest. Wordt vervolgd). Hoogezan TYPESCI ÏÏ.P001 SU ORS ",l VOOI 30 (Nadruk Varbodan.) 30 (Nadruk Varbodan.) en U zult 's morgens „kiplekker,, nlt bed springen. Elken dag moet Uw lever een llter gai ln de lngewanden doen vloeien. Wanneer de galafscheidlng onvoldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen ln Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftlgd en U wordt humeurlg en loom. U ziet ailes zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechti lapmlddelen: een geforceerde stoelgang neemt de oorzaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zorgen voor de vrije toevoer van gai, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onovertroffen middel om de gai te doen vloeien. Eischt Carter's Deverpilletjes, verkrijjr- baar bij apoth. en drog. in flacons van 0.75.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1937 | | pagina 4