de nieuv to. R. L Tandarts STEENBEEK Tuinbouwcursus Aangifte van Leerlingen Schoolvoeding en Kleding vraagt prijsopgaaf Broeken en Hemden. Stads-, Land- en Heemhuren. de eerste vier werkdagen der week, Goedkoop H.J.BODEWES prima stohje RAAS. G. Heerlijke Specnlaas A. Scheper, Haardkachel, Siersalamander en Huishoudkachel WOLTERS Aanwezigheid. WEK DE GAL IN UW LEVER OP €N J. KLIPHUIS Enorme keuze WINTERARTIIELEN. H. SRUGGt - liinwn H. J. BRUGGE - v. Roysnstr GOEDKOOI TREIN DEN HAAC OPENING VAH 1 OimiGST- EN CLUB ..SUNLIGHT" Het einde van den Zomertijd. is vandaag niet thuls. Sappemeer. opgeven Sappemeer. Hoogezand. Kinderklompen maar goed. Kapperszaak Haartooi tip-top prima Geschoren. Meubelmagazijn DE CONCURRENT RAI DRAISÎ)1A-van-VALKENBURG S-: en Inkoopen van Oud Papier en Loi tevens te koop Slachtk Drogist en. Ve SJOHIBCIU van Roodeschool t/m 1 sum, Delfzljl t/m Groni Halte, Groningen t/mNii Schans, Stadskanaal, P derwegt/m M.-Munten Stadskanaal H.S. t/m A: Beilen Hoogeveen.Harli t/m Leeuwarden, Grou Akkrum, Heerenveen, 1 vega, Steenwijk, [Me] Zwolle en Kampen met recht van doorri naar R0TTERDA1V op WOENSDAG 29 S noch MUJ tan ontsnapp Heden werd het Onl Clubgebouw der Sunligh te Vlaardingen officieel ge den Edelachtbaren Heer sum, Burgemeester van V in aanwezigheid van de autoriteiten der gemeenti gen en van de Directie Zeep Maatschappij. Dit juist voltooide gel ziet in een behoefte v aard. Het aantal bezoet Sunlight fabrieken is in jaren geweldig toegenon de moderne technische 01 van dit grootste zeepfc Nederland natuurlijk va jaar meer belangstellen waardoor de bestaande le caliteiten niet meer waren. In de tweede plaats hoefte aan meer geschi kalen voor de Personeels ^Sunlight". Deze vereeni de afdeelingen &ng, too bal, tennis, turnen, dam- club, zwemmen, wandelt naaicursus, enz. Door toename van het aantal laatste jaren, hetwelk 1 dan 500 bedraagt, heeft van de Lever's Zeep M Nederl. Vereen. van Huisvrouwen. Afd. H.—S. De paddestoelenexcursie op Maandagmiddag 11 October, die geleid zal worden door den Heer G. D. Swanenburg de Veye, arts te Veendam gaat in elk geval door. Na afloop zullen de soorten worden uitgezocht en tentoon- gesteld in de Openbare lagere school aan Hoofdstraat te Hoo- gezand. In aansluiting hiermee wordt een verkeersfilm voor kinderen, „Juist zoo is het goed," afgedraaid in de bios coop te Hoogezand. Ds 01- deman zal deze film voor de jeugd toelichten en verklaren. Wat betreft de paddestoelen excursie naar de omgeving van Zuidlaren zal per GADO wor den gereisd. De kosten be- dragen f0.50 per persoon. Aanmeldingvoor de excursie, met betaling der kosten kan nog tôt en met Donderdag ge- schieden bij aile bestuursleden. Wij wijzen er op, dat het wenschelijk is, dat voor de tentoonstelling veel paddestoe- len en mos worden verzameld. Daarom worden de deel- neemsters aan de cursus ver- zocht zoo veel mogelijk te wa- penen met manden, doozen, aardbeiensloffen enz. De Engelsche cursussen be- ginnen aile de volgende week. Er zijn drie cursussen gevormd, die respectievelijk op Maandag, Dinsdag en Donderdag telkens van 4 tôt half 5 worden gege- ven. De deelneemsters worden vriendelijk verzocht hun lesgeld f 4.10 voor 10 lessen vdôr de eerste les te bezorgen bij Mevr. Beukema, Hoogezand. !MTGK>nJA* csoçp hS. Ledenvergadering van de afd. Hoogezand-Sappemeer van de Internationale Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid gehou- den op Woensdagavond 29 Sept, in 't Bonté Huis. Even acht uur opent Mevr. van Geuns-Godfried de ver- gadering en heette aile dames hartelijk welkom. Spr. stond een ogenblik stil bij de moelijke tijd, die wij pacifisten, doormaken. Overal ontmoeten wij tegenwerking en onverschilligheid. Spr. hoop- te, dat wij de kracht en de moed zullen houden om ons beginsel uit te dragen. Na voorlezing der notulen werd de agenda van de a. s. Jaarvergadering, die te Assen op 16 en 17 Octobeï gehou- den zal worden, uitvoerig be- sproken. Mevr. Hermann en Mej. de Deugd werden als afgevaar- digden gekozen. Uitvoerig werd besproken het voorstel van de afd. De- venter. „De noodzaak van een Internationale Politiemacht on- der toezicht van de Volken- bond". Na stemming werd den afge- Vaardigden opgedragen voor dit voorstel te stemmen. Aile aan- wezigen bnsloten één der twee dagen de belangrijke vergade- ring te Assen bij te wonen. Na verdere bespreking over de 11 November herdenking en 't winterprogramma sloot de présidente de geanimeerde ver- gadering en riep allen een tôt weerziens toe in Assen. fgLeden, die de vergadering niet hebben bijgewoond lezen dei/'agenda van de Jaarverga dering in Vrede en Vrijheid. Deze is zeer belangrijk en de eminente présidente Mevr. C. Ramondt-Hirschman geeft een prachtig overzicht van de in ternationale toestand. Dezerede alleenal is een reis naar Assen waard. Zaterdagavond houdt de bekende voordrachtkunstenares Mevr. ContentHofstede een voordracht. De proloog van „Ik heb een mens gedood." Leden volgt het voorbeeld van de dames, die de verga dering in 't Bonté Huis be- zocht hebben, en gaat Zater- dag of Zondag naar 't Park- hotel in Assen. Ook de Heren zijn hartelijk welkom. Dagretour trein kost f 1.40. Vertrek uit Sappemeer 13.04 Hoogezand 13.08. Aankomst Assen 14.01. Vertrek 's avonds uit Sappe meer 19.01, Hoogezand 19,05. Aankomst Assen 20.01. De laatste trein vertrekt uit Assen om 23.04. Aankomst te Hoogezand 23.55 te Sappemeer 23.59 Ofticiele Mededellng. „KWIEK" Programma voor morgen Kwiek 1—Musselkanaal II 2 u. Muntendam 3—Kwiek 2 2 u. D.W.Z. 2—Kwiek 3 2 u. adsp. KwiekHoogezand 4.30 uur. Opstelling Kwiek 1 H. Ronde (aanv.). J. Hanekamp, M. Clobus. J. Galdermans, D. Bakker, M. Nagengast. M. Scheen, G. Boekholt, B. Scholte, J. Bodewes, W. Gibcus. res. N.N. Kwiek II G. Swart. G. Heller, N. Nagengast Sr. B. Kleine (aanv.), J. Gibcus, H. Clobus. D. Nagengast, L. Mulder. Th. Scheen, G. Scholte, N. Nagengast Jr. res. P. Helmers. Vertrek per fiets om 1 uur vanaf de Bonthuizerbrug. Kwiek III: J. Bakker. J. Duurkens, J. Kerdijk (aanv.) P. Galdermans, Chr. Meijer, W. Scholtens. B. Wilbrink, J. Swart, N. Mulder, J. Geling, A. Bouma. res. J. Veerkamp. Vertrek perfletsom 12.30 u. precies vanaf de Bonthuizer brug. Kwiek adsp. F. v. d. Werff. P. Bouman, J. Scheen. G. Wortelboer, B. Mulder, H. Koeneman, B. Teuben, G. Scheen, B. Scholte Jr., H. Roose, H. Veerkamp. Aanv. A. Mulder. Res. J. Kleine. Scheidsrechter, J. W. Koeneman. De leden kunnen de contri- butie over de maanden Sept., Oct. en Nov. pl. Bondsgeld voldoen ten huize van den penningm Jac. Bodewes. Verl. Hoofdstr. 2. Een spoedige betaling wordt ten zeerste op prijs gesteld. De Jeugdelftallen moeten hun contribuée 10 et. permaand betalen aan Jan of G. Wortel boer. Het bondsgeld bedraagt voor de adsp. 25 et. en voor j de gewone leden 50 et. per jaar. Programma voor Zondag 10 Oct. Kwiek I—Rood Wit i. Kwiek II—Hurry Up 11 uur. Beneden Ooster II—Kwiek III. H. S. C. adsp.—Kwiek adsp. De Secretaris. D. O. S. De commissieleden worden verzocht, hunne werkzaamhe- den met spoed te beginnen. De lijsten kunnen Zondagmor- gen na de Hoogmis bij Wies Timans afgehaald worden. Vol gende Zondag vergadering der fancy-fair commissie. Ook de leden worden aangespoord, om de fancy-fair te doen slagen, de commissie ter zijde te staan. Denkt ook aan de aanwer- ving van nieuwe leden. De secretaris, H. Breurken. Offlcieele Publicatiën. Gevonden voorwerpen. Armbandhorloge. Reserve Autowiel met band. Kinderjasje. Dames Portemonaie. Inlichtingen op werkdagen desvoormiddags tusschen 9 en 11 uur, politiebureau achter het gemeentehuis te Hoogezand. PRE DIKBE U RTEN ZONDAG 3 October 1937. Herv. Gem. Hoogezand v. m. 10 uur, ds. Graatsma. Sappemeer: v.m. 10 uur, ds. Nijenhuis Ockhuijsen Kielwindeweer: v.m. 10 uur, ds. Wasch. Kropswolde geen dienst, Westerbroek geen dienst. Engelbert geen dienst. Middelbert geen dienst. Harkstede-Scharmer v. m. 9.30 uur, ds. Fournier Jr. Slochteren v. m. 9.30 uur, ds. Kwint (Doop). Schildwolde v.m. 9.30 uur, ds. Siega, Voorbr. Hélium v.m. 9.30 uur, ds. ds. Politiek (Voorber.). Siddeburen v.m. 9.30 uur, de heer La Brijn 's av. 7 uur, ds. de Vries. Noordbroek v. m. 9.30 uur, ds. Sonies. Zuidbroek v.m. 9.30 uur, ds. Sevenster, Em. Pred. te Epe. Doopsgez. Gem. Sappemeer: v.m. 10 uur, de heer E. H. Boer Doopsgez. Prop. Geref. Gem. Sappemeer: v.m. 9.30 uur en n. m. 5 uur, ds. W. Tom. Evang. in en ten bate der Ned. Herv. Kerk. Winkelhoek Sappemeer v.m. 9.30 uur en n. m. 5 uur, de heer F. Faber, Schaaphok v. m. 9.30 uur, de heer Hellendoorn. Bapt. Gem. Hoogezand Beukemastr. v.m. 9.30 uur en n.m. 5 uur, de heer J. Reinholtd 's av. viering v. h. Heilig Avond- maal 's av 8 uur, Jongel. Vergad. Maandag 4 Oct. 's av. 7.30 uur, Reciteervereen. BURGERLIJKEN STAND. SAPPEMEER 24-30 Sept. Geboren Geertruida, doch- ter van Jan Fledderman en van Henderika Meijer Ondertrouwd Hendrik van der Wijk, oud 21 j. van Zuid broek en Hinderkie Faber, oud 20 j. van Sappemeer. HOOGEZAND 24—30 Sept. Geboren Jantje, d. v. Klaas Jager, en Geeske Visser, Hoo gezand aanboord Anje Pie- tertje, d. v. Willem Albert Lam- beck, en Pietertje Huizing, Hoogezand Erzo, z. v. Egber- tus Pronk en Antje Uchtman, Nieuwecompagnie Hartn Pop- po, z. v. Jan Reinek, en Anna H. Jongsma, Kropswolde. Ondertrouwd Klaas Veenstra van Hoogezand, en Anje Bou- chien Komdeur, van Veendam. Overleden Hermannus Beukinga, oud 65 jaren, we- duwnaar van Roelfien van der Huizen Levenloos aangegeven kind van Lammert Spoor en Délia Nieboer Levenloos aan gegeven kind van Jan M Guns en Magritha G. Kok. SLOCHTEREN 23—29 Sept. Qeboren Qeertje, d. v. H. Huisman en H. Tuinema, Sid deburen, Iekje Klasina, d. v. A. J. Woltjer en C. E. C. Nie- land, Hoogezand Heiko Geert. z. v. W. Kiwiet en A. Venema. Slochteren Jacob Willem, z. v. W. A. de Boer en M. W. Me- dema, Schildwolde Jan, z. v. H. J. ten Have en A. Tromp, Slochteren. Ondertrouwd N. Evenhuis, 26 j. Leeuwarden en R. Zuidhof, Schildwolde 27 j. Qetrouwd E. Wildeboer, 27. j. Hélium en A. T. Bennenga, 24 j.Schildwolde. Overleden Anna Schudde, 91 j. weduwe v. L. Snitjer, Siddeburen. Hindrik de Haan, 66 j. echtgen. v. J. Folkersma, Siddeburen. Plaatselijk Nieuws. Snel vliedt het leven, [Zoo is 't om. Wees met uw tijd dus sober, 't Verloren uur keert nooit [weerom Behalve op 2 October. Sappemeer. Blijkens een an nonce in dit blad organiseert het Oroene Kruis alhier een Moedercursus, die gegeven zal worden door de Provinciale huisbezoekster voor de kinder- hygiëne, Zr. J. Wegter. Deze cursus heeft ten doel, jonge moeders en haar, die dit eens hopen te worden, voor te lich- ten omtrent de beste verzorging van het heel jonge kind. Aandacht verdient het wel, dat zij, die later voor baker willen worden opgeleid, verplicht zijn een moedercursus te hebben gevolgd. Wij twijfelen niet, of zeer veel jonge vrouwen en meisjes zul len van deze nuttige cursus, wel- ke zonder noemenswaardige kosten kan worden gevolgd, gebruik maken. Bij K. B. van 27 Sept, is benoemd tôt directeur van en leeraar aan de R. H. B. S. alhier, dr. D. v. d. Veen, on- der gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als leeraar aan de R. H. B. S. te Wageningen. Hoogezand. Voor de be- noeming van directrice aan de O. U. B. met Op. Leeszaal te Hoogezand - Sappemeer is de volgende alfabetische voor dracht opgemaakt 1 mej A. P. Buijn, Amersfoort, 2. mej. J. van Dijk, 's Gravenhage, 3 mej. Edzes, Apeldoorn, allen thans als adsistenten aan een Op. Leeszaal werkzaam. Tôt koster-concierge van de Ned. Herv. Gemeente is benoemd de heer H. Klok, alhier. Den heer L. Aten werd als koster eervol ontslag ver- leend. Het staatsbedrijf der P.T.T. is van plan om aan het station der N.S., alhier, ook twee postzegelautomaten te plaatsen, waarmee B. en W. dezer gemeente desgevraagd hun instemming hebben be- tuigd. Op uitnoodiging van het gemeentebestuur van Hooge zand is in de vroegere O. L. school te Beneden Kalkwijk een bijeenkomst gehouden van het dag.bestuur der Damescommis- sie voor het oprichten van een dienstbodencursus en de gega- digden, waar ook mej. van Dijk van Qroningen en leden van het Dag. Bestuur der gemeente tegenwoordig waren. Na enkele besprekingen werd besloten om den cursus, die gedurende 12 weken zal wor den gehouden met 20 lesuren per week, op 18 Oct. met 22 leerlingen te beginnen. Tôt leidster werd mej. D. Veninga van Ommelanderwijk aange- wezen. In verband met het groot aantal candidaten wordt ernstig overwogen om een tweeden cursus te houden. Voor de aan den curses ver- bonden kooklessen steltde gas- fabriek te Hoogezand gratis een gasfornuis en het benoo- digde gas ter beschikking. Foxhol Als er in een school- lokaal blommetjes op de tafels staan en koffie met koek wordt rondgediend, zooals dat deze week in de openbare school hier het geval was, dan moet er wel iets bijzonders aan de hand zijn. Dat was dan ook zoo. Het was de eindles met 16 leerlingen van den naaicur sus van de Vereeniging tôt be- vordering van Nijverheidson- derwijs voor vrouwen en meis jes ten plattenlande die hier gedurende een drietal zomer- maanden is gegeven onder lei- ding van mevr. Nieboer van Wildervank. Behalve deze en de leerlingen waren aanwezig het Dag. Bestuur van de Ge meente Hoogezand, leden der Damescommissie van Bijstand, mej. A. v. d. Erve van ûio- ningen, verbonden aan „Op- bouwwerk" die vôtfr en na de oprichting een groote steun was geweest en eveneens mevr. Tuin. Toen de leerlingen haar taak hadden beeindigd, bracht na- mens haar allen mej. Ten Kate aan de leidster dank voor haar gewaardeerd onderricht en eveneens aan mevr. Schoolland voor haar vriendelijke diensten, beiden een verrassing aanbie- dende. Haar erkentelijkheid betuigde ook mevr. Hermann zoowel aan mevr. Nieboer, als aan de dames Schoolland en Post van Leggelo, die zich voor den cursus bijzonder verdien- stelijk hadden gemaakt en bo- vendien aan allen, die finan- cieelen steun hadden verleend. Burgemeester Tuin sprak ten slotte in denzelfden geest, daar- bij een beroep doende op aller gewaardeerde medewerking voor den kookeursus die, naar mag worden verwacht, op de- zen zal volgen. Een gouden bruiloft. Feest was het Donderdag op „De Drie Gezusters", het pakhuis-graanschip, in dienst dienst van de firma wed. J. G. Benes en bewoond door Ger- rit Lomeijer en Geessien Lo- meijer-Ridderbos, het echtpaar, dat dien dag zijn gouden hu- welijksfeest vierde. In de buurt van Het Bontehuis, waar het schip gewoonlijk ligplaats heeft leefden vrijwel allen met de sympathieke oudjes mee. Daar- van getuigden de vele vlaggen, die wapperden van schier aile wonirtgen en schepen in de omgeving, de stroom van ge- gelukwenschen, bloemen, koe- ken en taarten en andere ver- rassingen het personeel der firma Benes bood een paar leuningstoelen aan en ook de firma zelf liet zich niet onbe- tuigd daarvan getuigden ook de serenades, reeds vroegaan het gouden echtpaar gebracht, eerst met orgel-, dan met ac- cordeonmuziek. Het ging ailes eenvoudig, 't is waar, maar 't ging spontaan en 't ging van harte en daarom juist was het zoo waardevol. Gedurende de ruim tien jaren, dat de „De Qezusters" in het Winschoterdiep gemeerd ligt, heeft men de bewoners leeren waardeeren als beste, brave menschen en steeds eeij^ stille hulde gebracht aan de echrgenoote die gedurende 40 jaren haar man, met trouwe liefde en onuitputtelijk geduld heeft moeten helpen en ver- zorgen. Zoo lang is het ge- leden, dat hem de ramp trof dat hij niet meer de volkomen beschikking hield over handen en beenen, doch wat hem ook werd ontnomen, niet zijn goed humeur, dat hem trouw is ge- bleven tôt op den huidigen dag. Welnu, die waardeering kwani tôt uiting op hun gouden feest en groot was het geluk, dat daardoor in de harten der beide oudjes is gebracht. ADVERTENT1EN MEISJES en JONGENS bo- ven 12 jaar, kunnen zich Woensdag 6 Oct., 's av. 6V2 uur, in het GEBOUW bij de Herv. Kerk. schriftelijk of mondeling voor de niauw* oersts klasss van den tweejarigen cursus vâôr 7 October 1937 ter gemeente-secretarie te Sap pemeer. De deelnemers moeten 15 jaar of ouder zijn. Sappemeer, 27 Sept. 1937. De Commissie voor School- voedtng en -Kleding voor de levering van plm. IOOO paar en van Mnnsters (voor de kleding van de stof) in te zenden vôôr 12 Octobar a.s., aan het BURQERLIJK VER- ZORGINGSHUIS te Hooge zand, waar tevens aile inlich tingen zijn te bekomen. Voor ontvangst wordt ZITTING gehouden voormiddags van 9—1 uur. De Stads-Ontvanger M. M. LUCIEER. Postrekening No. 244873. Kachelzeilijes 10 cts. Schildlampjes 29 cts. Kachelhaakjes 5 cts. Muizevallen 3 cis. Lampglazen aile maten Prima Lucifers 7 cts. Ctoselrollen 8 voor 25 cts. Stofblikken 12 cts. Kastpapier 12 vel 8 cts. Punaises per doos 2 cts. Theelichten 8 in doos 10 cts. Wrijfwas groote potten 25 cts. MARTENSHOEK. Ook Uw Huishoudadres. Tel 23. Sappemeer-Oost. Tel. 263 Ean spaciaal adras voor een Heeren wenscht gij Uw verzorgd en geknipt en Probeer dit eens bij boven- genoemd vakkundig adres. pond 30 et. Social llt pd. 121/* et. Br. Kermis vanaf 12i/j et. p. Frou Frou Va pd. 20 et. Parijsche Wafels 1/1 p. 22l/«. Cocos Allerhande L/« pd. 15 cf. Allerhande i/> pd. 171/1, 20 en 25 et. Koek en Oude Wijven. Prima zoete Wijn L. 55 et. Frambozenwijn fl. 50 et. Schilletje per fl. 40 et. Framboosje Br.wijn L. f 1.— Oude Klare. Jenever en Brandewijn. Blokvet vanaf 35 et. pd. Koffie llt pd 12l/s et. Thee per ons 22 et. Buismans G. S. poeder nagevuld 10 et. Tabak vanaf 25 et. pd. 3 doos Zébra 25 et. 3 bus Zebralin 25 et. 1 pot Wrijfwas en 2 doos Schoenpoets 25 et. 300 gram Terpentljn 20 et. Levertraan veie soorten. Vele soorten Kaas. Zoute en zure Haring. Versche Eieren. Schomakers Margarine. Jumbo Koffie en Thee met cadeaux. Hoogezand. U koopt tock ook Uw in een van onze magazynen. Groot* sortaarlng Lage prijzon MARTENSHOEK SAPPEMEER. Zij schreef: Je zult er om lachen, maar je weet wel, dat ik niet bij- geloovig ben en weinig last heb van zenuwen. Hoe verklaar je dan dit ailes? Zoover gekomen keek ze op en staarda uit het geopende venster.met gefronste wenkbrauwen. De mooie tuin achter het viliatje lag in namiddagrust. Van- waar zij zat, ken ze zien hoe in de moestuin de wind speelde met panden van de jas, die de vogelverschrikker droeg. Ze dacht eraan dat ze den eersten avond verschrokken was van dien vogelverschrikker en begon zelf te twijfelen, of ze toch niet wat ner- veus was. Per slot van rekening had haar dokter absoluut gewild dat ze rust zou nemen. Nu zat ze hier, in de ge- meubileerd gehuurde villa en kon geen rust vinden. Ze sliep ellendig, droom- de vreemd en had een zonderlinge sensatie als van een vreeselijke Aan wezigheid, een Ieis, dat nabij was en toch onzichtbaar. Dat ailes had ze beschreven in haar brief aan haar ver- loofde en ze hoopte heimelijk, dat hlj uit zijn drukke werkzaamhedon zou breken en haar opzoeken, eer de week voorbij was. Het leek nog zoo lang tôt aan het eind van deze week, nog vier dagen. Langzaam schreef ze verder: Mis- schien ben ik toch nerveuser dan ik zelf besef. Den eersten avond toen ik hier aankwam, ben ik vreeselijk ge- schrokken van een malien vogelver schrikker die in den moestuin staat. Ik heb zelfs van het ding gedroomd. Dat is niet normaal! Ik zou zooveel liever droomen van jou. Maar het zijn nog vier dagen, dan kom je hier met je moeder en daarna zal ik wel weer de oude zijn. Toen de jongeman dezen brief gelezen had, zat hij een tijdje in gedachten en ging daarna naar zijn moeder. Als het even kan, zou ik graag willen, dat U nu al naar Esther ging, zei hij. Ik kan onmogelijk voor Za- terdag weg, ik heb verschillende con- ferenties, maar ik maak me ongerust. Deze brief is zoo heelemaal niets voor haar. Ze moet wat overspannen zijn en dan is het niet goed dat ze er zoo alleen zit. Zoo kwam het, dat dienzelfden avond de oude dame bij de aardige, kleine villa arriveerde. Het was prachtig zomerweer. De wat wilde tuin om het huis was vol rozen en andere bloe men. De oude vrouw dacht bij zich zelf, dat men beslist abnormaal moest zijn, om lugubere gevoeiens te hebben in zoo 'n aardige, idyllische omgeving. Esther begroette haar met grote blljdschap. Ze stetnde toe, dat het huis alleraardigst was. Er had een weduwnaar in gewoond, die plotse- ling vertrokken was en zijn huis ge- meubileerd liet verhuren door een bu reau. Het was een zonderling geweest, maar hij had geld en smaak, zoodat de kamers gezellig en mooi waren in- gericht. Terwijl ze met haar aanstaan- de schoonmoeder dineerde, begreep Esther zelf niet meer, dat ze hier zoo nerveus was geweest. Maar toen ze daarna in den avondschemer wat wan- delden door den mooien tuin, beving haar weer dat gejaagde angstgevoel. Ze trachtte krampachtig het te ver- bergen. De oude dame staarde door haar lorgnet naar den vogelverschrik ker en zei: -Hemeltje, wat een ding! Dat is werkelijk goed om van te dro- men en dan voor zoo 'n klein moes- tuintje. Waarom doe je het niet weg? Het ontsiert de heele omgeving. Ik heb er al over gedacht, maar ik wil niet graag iets veranderen in het huis van een ander. Misschien komt de eigenaar binnenkort terug en als zijn moestuin dan niet is zooals hij dien achterliet De volgenden morgen telefoneerde Esther 's verloofde. Hij sprak eesrt met haar en toen zijn moeder. Esther verzekerde hem dat ailes nu in orde was. Zijn moeder zei: —Het is hier alleraardigst. Werkelijk heel mooi en rustig. Aïs je kunt moest je vrijdag- avond al komen. Hij dacht aan die woorden nog, toen h(j op zijn kantoor zat. Zijn moeder was een zeer beheerschte vrouw die zich zelden uitte. Iets in haar toon had hem verraden wat ze niet zei dat ze einaar verlangde dat hij kwam. Was het mogelijk dat ook zij bevan- gen was door het zonderlinge angst gevoel, dat Esther had gekweld. En waj Esther 's opgewektheid wel geheel en al oprecht geweest Misschien speelden die beiden nu comedie tegen elkaar. Hij slaagde erin vrijdagavond nog weg te komen en vond beide vrouwen in schijn opgewekt, doch beiden bleek en nerveus. Ter wij 1 Esther bezig was in de keuken wendde hij zich vragend tôt zijn moe der. Ze zei Ik heb het voor Esther verborgen, maar ik vind het hier vree selijk. Ik weet niet waarom. Wat ze je schreef, voel ik ook: het is of er iets aanwezig is, ik weet niet wat, maar iets vreeselijks. ia.Hjj was verbaasd. Niemand was minder nerveus of btygeloovig dan zijn moeder. Dien nacht, eer hij ging slapen, stond hij voor het venster nog een sigaret te rooken. Zijn moeder en zijn verloofde waren al naar bed gegaan. Hij keek peinzend den tuin in en luisterde naar het ruischen van den wind door het loover. Het was eenheldere sterrennacht en hlj kon de groteske omtrekken zien van den vogelverschrikker, waarvan zijn moe der en Esther een afkeer had. Hlj staarde er naar en vroeg zich af of het suggestie was, dat ook hem een zonderling gevoel van afkeer bekroop, een huiverigheid, als voor iefs gruwe- lijks dat hij voelde, zonder het wer kelijk te zien. Hij verzette zich tegen zulke morbide gevoeiens, die hem an- ders vreemd waren en besloot nog even een wandeling te maken eer hij naar bed ging. Hij Iiep den tuin door, maar bij den vogelverschrikker bleef hij staan, met een schok Opeens be- sefte hij, dat de vreemde gevoeiens die hem en de beide vrouwen in de war hadden gebracht, zich concen- treerden op dit gedrochtelijk voorwerp. Hij staarde er naar. Het ding droeg j een pak, dat eens een jacquet was geweest. Onder de jas kwamert twee beenen van stroo te voorschijn, het "faoofd", blijkbaar iets stevigs, met stroo omwikkeld, droeg een grooten hoed. Hij nam een besluit. Als wer- keljjk dit zonderling gedrocht iets te maken had met de lugubere atmosfeer van dit huis, dan moesten hun vreemde gevoeiens verdwijnen met den vogel verschrikker. Hij zou het ding in een naburigen vijver gooien en dan af- wachten hoe h(j aelf en de beide vrou wen zich daarna voelden. Vastbesloten naderde hij den vogel verschrikker en greep hem beet. Toen verstijfde het bloed hem in de aderen. Met geweld zich beheersend, schoof hij het stroo onder den hoed terzijde. Het bedekte het gelaat van een doode met wijdopend, starende dogeii. De politie stelde naderhand vast, dat de eigenaar van het huis was vermoord door iemand, die een veete tegen hem koesterde. De moordenaar wetende dat de ander ailes had voorbereid om te vertrekken en zijn bedienden al had ontslagen had, verborg het lljk op dtze origineele wijze, het vastbindende aan een sterke staak en toen met sstroo, en een oud pak en ouden hoed een vo gelverschrikker suggereerende. Hij deed het om tijd te winnen voor zijn vlucht en werd dan niet spoedig ach- terhaald. Wat de drie bewoners van het huis betreft, die hadden nu aile drie behoefte aan een kleine rustkuur 1 1 7ACHT VAN Sh'AAK - PR1JS 70 et Volkszaa WOESTDRANKEK l KRUSCHE» EN O HET PASTILLES PRjQEFP/ LEVERTBAAN Prijs 3e kl. hoogstem f 3.- en terug Zie Aanplak- en Strooibiljeti RODENT heeft een fatale aan kingskracht op ratten en mi Gulzig eten zti het en gaan onmiddellijk dood. In één nacht U van dit vieze en zlekte veri dende ongedierte verlost w< met RODENT, In doozen van 90 cent. Uw drogist verkoopt 00k het nieuwe verdelgingsn RODONT - doodelijk voor 1 en muizen, doch ongevaarlijb huisdieren en plulmvee. Ver baar in doozen van 40 cent. Imp. fa. B. Meindersma, Den Knutselclub DOOR L. A. R. ULIE. en U zult morgens „klplekker* uit bed springen. Elken dag moet Uw lever een llter gai la de lngewanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding onvoldoende la, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen lich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet ailes zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechU lapmiddelen: een geforceerde stoelgang neemt de oorzaak niet weg. Maar CARTERS LEVERFILLETJE3 Zullen zorgen voor de vrije toevoer van gai. Waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardlg, zacht, onovertroffen mlddel om de gai te doen vloeien. Elscht Carter's Leverpilletjes, verkrtjg- baar bij apoth. en drog. In flacons van 0.7B. 1

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1937 | | pagina 2