îjpen H. TEUBE Moderne Damestas Vxxri. Pu&à ûi u^eeA -t&éée/c cfeA ukaÂcA. WEK DE GAL IN UW LEVER 0P van ook n Advertentie DIJKEn"™ 8°-r,eerl°s H Officieele Publicati Een Advertentie rraagt uw kruidenier Pla &.H.TEUBEN.1Ç£Ule, GOEDKOOPE TREIN lMSTEROAM g pJaatst in dit blad, wordt in meer dan 8000 gezinnen geiezen Tevens zwai Gsen winsi, Geen bestellingen. Oplsiding van Middaostandars. Van aan altijddtiranda kalander g^plaatst. in dit blad, wordt in meer dan 8000 gezinnen gelezen KOC Mlti' Hoog Dnogist ea VerfwinkeE s Spaar verkrljj an Roodaschool t/m Win- um, Delfzijl t/m Qroningen laite, Qroningen t/mNieuwe chans, Sladskanaal, Pekel- erweg t/m M.-Muntendam, tadskanaal H.S. t/m Assen, eilen Hoogeveen.Harlingen m Leeuwarden, Grouw-I., kkrum, Heerenveen, Wol- ga, Steenwijk, Meppel, ivolle en Kampen naar 3 WOENSDAG 13 Oct. tegen se - rende SLAGERI darstraat 56 3URGEMEESTER en WETHOUDERS v, te weten, dat door den RAAD dler idering van 4 Augustus 1937 is vastgc dening; VERORDEN1NG tôt wijziging op de heffing van gelden stellen van door derden op£ bare wegen, straten enz., ij HOOGEZAND. Artikel 1. et in artikel 1 van bovenbedoelde verord wordt gewijzigd als voigt r klinkerbestrating r keibestrating r tegelbestrating r geasphalteerde wegdek (Spramex, enz r gesloten asphaltdek (Nocavia, enz r begrinding of bepuining r een steigergat îdeelten van een M2 worden voor'een g Artikel 2. :ze verordening treedt in werking op de i harer afkondiging. stgesteld te Hoogezand ter openbare F Augustus 1937. De Secretaris: De 'gel) G. ZW1ERS. (get.) A. i ide deze verordening goedgekeurd bij K September 1937, no. 39, onder aanhalinl verordening van 15 November 1916. is hiervan afkondiging geschied, waar h Burgemeester en Wethoud. J- De Si G. 2 DRAISftf A-van VALKENBURG S/ .•LEVERTR Nederl. Vereen van Huisvrouwen. Afd. H.—S. De eerste avondlezing van dezen winter zal plaats hebben op Donderdag 28 Ociober des avonds om 8 uur bij Hôtel Faber in Hoogezand. De Heer K. Weert uit Groningen heeft zich bereid verklaard op dien avond voor onze leden en aile huisgenooten van leden te spreken over „Hetleven onzer voorouders in stad en omme- landen". In deze lezing hoopt de heer Weert ons iets te vertellen over verschillende toestanden, gebruiken, rechten en gebeurtenissen, die in oude tijden in stad en platteland gebruikelijk waren. Het bestuur heeft gemeend deze intéres sante lezing, behalve gratis voor Jeden en hun huisgenoo ten, ook toegankelijk te moeten stellen voor andere belangstel- lenden.tegen-betaling van 25 et. per persoon tegen betaling van dit bedrag zijn kaartjes verkrijgbaar bij aile bestuurs- leden. A.s. Vrijdagmiddag zal geza- menlijk een excursie worden gemaakt naar de tentoonstel- ling „Handwerken ouder dan 50 jaar", die in Pictura in Groningen wordt gehouden. Bij voldoende deelname zal per aparté G.A.D.O. worden gereisd, het zal a.s. Woensdag bij haar die zich opgaven even worden bekend gemaakt, hoe laat precies van Sappemeer en Hoogezand wordt gereisd. Behalve onze leden hebben aile dames, die zoo vriendelijk waren hun handwerken in te zenden gelegenheid, zich bij deze excursie aan te sluiten. De aanmelding tôt deze excur sie kan tôt en met Dinsdag plaats hebben bij aile bestuurs- leden, met betaling van 50 et. per persoon. De aangifte voor bridge- middagen sluit Zaterdag 16 October. In elk geval worden enkele groepjes gevormd. Verslag van de Paddestoelen excursie op Maandag 11 Oct. en de tentoonstelling en de bioscoop voorstellingop Woens dag 13 Oct. Twee bussen vol dames gingen Maandag per G.A.D.O. naar Anl>. De dames waren allen gewapend met doozen, manden, koffers en dergelijke, waarin de buitmoest wordenmeegesleept. Wieechter meent dat op de heenreis tas- schen en doozen leeg waren had het mis, want door twee leden weiden we heerlijk getracteerd, er was voor ieder een appel en een kop thee aanwezig. In vroolijke stemming werd door een prachtige natuur naar Anlo gereden, waar onze leider, dokter Swanenburg de Veije zich bij ons voegde. Na een korte inleiding waarbij iets ver- teld werd over het ontstaan en de wijze van groeien der paddestoelen, waaruitb.v. bleek dat door het verwijderen van paddestoelen de planten niet werden uitgeroeid, omdat de eigenlijke plant als fijne draden „myselium" in den grond zit, werden de dames door het heerlijke Kniphorsterboschver- deeld. Dat er wel enthousiasme onder de dames was, bleek uit het feit, dat zij ruim hon- derd verschillende soorten op onze tentoonstelling konden laten zien. Na ongveer 1 J.2 uur te heb ben rondgewandeld werd na een hartelijk woord van dank aan onzen leider en een tôt weerziens de terugtocht aan- vaard, en kwamen we om half zes voldaan weer in Hoogezand terug. De geplukte soorten werden gezamelijk uitgezocht, gesor- teerd van namen voorzien en tentoongesteld in de school van de Heer Nieboerte Hoogezand. Van de soorten die gevonden werden verdient speciaal vi;r- melding de Lepiota Carcharias, Flammula astragalina, Leatia lubrica of groene glibberzwam en Inocybelanuginosa of schub- bige vezelkop. De tentoonstelling was druk bezocht tusschen mos en zand stonden de verschillende soor ten opgesteld, de tafels waren versierd met klimop en bloe- men. Veel kinderen, maar ook ouders hebben met belangstel- ling naar ailes gekeken. Op denzelfden middag is voor de kinderen van leden en de kinderen uit de drie hoogste klassen der lagere scholen te HoogezandSappemeer een bioscoopvoorsteliing gegeven. Een film over vacantiekolonies van het Centraal Genootschap voor kinderherstellings- en va cantiekolonies en daarna een kinderfilin voor veilig verkeer van de A. N. W. B. getiteld „Juist, kind. Zoo is het goed" werden met aandacht gevolgd. Ds. Oldeman wist door zijn voortreffelijke wijze van vertel len de kinderen, die haast uit de bioscoop puilden, volko- men te boeien, zoodat zij op dezen leerzamen middag ook veel genoten hebben. De dames, die hun mandjes, tasschen enz. met paddestoelen voor de tentoonstelling in de school hebben achtergelaten kunnen deze aile terugkrijgen ten huize van Mevrouw Boon. fNfTGBNJA" VBOUW*GK»*& VOQB VREDÉ CN VttJHOD Beroep op Genève. De Internationale Vrouwen- bond voor Vrede en iVrijheid heeft een telegram gezonden aan den voorzitter en enige delegaties van de Volkenbonds- vergadering, waarin deze ver- zocht wordt de Japanse agressie vast te stellen ente veroordelen. Terzelfdertijd is bij het Se- cretariaat van de Volkenbond een voorstel ingediend, dat be- oogt het zenden van neutrale Volkenbondsafgevaardigden naar de gebieden, waar de vre- Dnitse emigranten. De eerstvol- gende conventie moet aile vluchtelingen omvatten en voor hen gelijke regels vaststellen. De Bond wenst de volgende principes naar voren te brengen Aile politieke vluchtelingen moeten gelijk behandelt wor den, onverschillig of zij wegens hun ras of om politieke redenen hebben moeten vluchten of dat zij statenlozen zijn. De^bond wil er de byzon- dere)fnadruk op leggen, dat dezevluchtelingenook arbeids- mogelijkheden moeten verschaft worden. Het Congres doet een drin- gend beroep op de Regeringen, gemengde Commissies in te stellen uit vertegenwoordigers der emigranten, die het feitof iemand politiek emigrant is moeten vaststellen en voor de erkende emigranten in samen- werking met de hulporganisa- ties een wettelijke en economi- sche oplossing moeten vinden. Het Congres doet een dringend beroep op de openbare mening haar streven te ondersteunen, daar het lot van honderddui- zenden mensen hiervan afhangt, die wegens hun overtuiging of wegens hun ras vervolgd wor den. Politieke gevangenen De I. V. V. V. eist opnieuw de bevrijding van de talloze slacht- offers, die ook heden ten da- ge nog zijn opgesloten in de Zaterdagnamiddag in 't Pa- rochiehuis te willen bezorgen. Vanwege de Fancy-fair wordt de les voor Dames op Vrijdag- avond 22 Oct. vervroegd op Maandagavond a.s. (18 Oct.) om 9.30—10.30 uur. De Herenles wordt 1 uur vervroegd, dus Maandagavond van 8.30—9.30. Dit geld alleen voor de a.s. week. De Heren die wenschen mee te werken aan de Fancy-fair worden Maandagavond om 7 uur in 't Parochiehuis verwacht. Het bestuur doet nogmaals een beroep op aile leden, om deze fancy-fair te doen slagen. Noodigt vrienden en beken- den op 23 en 24 Oct. De secretaris, H. Breurken. Officieele Publicatiën. Gevonden voorwerpen. Een auto dopsleutel. Een autowiel met band. Inlichtingen op werkdagen desvoormiddags tusschen 9 en 11 uur, politiebureau achter het gemeentehuis te Hoogezand. BURGERLIJKEN STAND. SAPPEMEER 8-14 Ocf Geboren Wilhelmina, d. v. Pieter de Groot en van Ma- gretha Lammerts; Stoffer, z. v. Jan Baas en van Wilhelmina Bos. de wordt bedreigd. Een der gelijke delegatie zou onmiddel lijk naar het Verre Oosten moe ten vertrekken ten einde zo snel mogelijk de middelen te vinden ter beëindiging van de oorlog en tôt herstel van de vrede. Ransomes en Rapier Ltd., een grote Britse firma van machine-bouwers kreeg on- langs een les in de ethiek van de munitiefabricage. De regering polste haar ni. ten opzichte van 't vervaardi- gen van granaten en de direc- teuren, die geen voorliefde voor munitie hebben, stemden toe op voorwaarde, dat de regering de nodige machine- riën verschafte. Dit is de ge- wone handelwijze en de firma kon hierdoor winsten gaan maken tussen de 20 en 1200%. Maar de heer R. R. Stokes, de bedrijfsdirecteur, die zich zelf een practische pacifist noemt, liet er nog een andere voor waarde aan toevoegen. Hij wilde granaten maken, maar zonder winst. Dit was geen verraad het was de proef op de som, dat deze directeur en „zijn arbeiders granaten maken verafschuwen". Het aanbod werd afgeslagen en de regering besliste, dat ze het zonder de granaten van Ransomes en Rapier kon stel len. „Als er geen winst op gemaakt kon worden", zei de bedrijfsdirecteur „zou dit de opvatting der industriëlen en bankiers ten opzichte van oor- logsvoorbereidingen zeer wijzi- gen". De regering was het met deze uiteenzetting blijkbaar eens. Vredes-Pers Bureau. Het 9e. Wereldcongres van de I. V. V. V. nam o. a. de volgende resoluties aan Asyl- recht Het congres stelt vast, dat het enorm grote aan- tal van politieke vluchtelingen uit de fascistische landen tôt gedeclasseerde statenlozen be- stempeld wordt, daar hun, zelfs in de democratische lan den, geen wettelijk gegaran- deerd asylrecht en arbeidsrecht verzekerd is. Het congres stelt vast, dat het internationale ondersteu- ningswerk tôt nu toe alleen de emigranten voor de uiterste wanhoop bewaard heeft en dat deze hulp moet mislukken, wanneer niet het vraagstuk van het asylrecht zo snel mogelijk wordt opgelost en wanneer niet de regeringen ten nauwste samenwerken met de hulp- organisaties om een construc- tieve oplossing tôt stand te doen koinen. In de conventies van 1933 en 1936 spreekt men slechts van beschermelingen van het Nansen-Bureau en van gevangenissen of concentratie- kampen, daar zij opkomen voor Vrede en Vrijheid. Aan de Japanse Regering werd het volgende telegram verzonden Het 9e. Wereldcongres van de Intern. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid protesteert tegen de inval in China door Japanse troepen en verlangt hun onmiddelijk terugtrekken. De volkeren zijn verontwaar- digd over deze nieuwe men- senmoorden. Qfficiele Mededciing. ,KWÏEK" Programma voor morgen Rood-Wit IKwiek I 2 uur. Kwiek IIH. S. C. III 2 uur. Kwiek adsp.—F. V. V. adsp. 1 uur Opstelling Kwiek I. H. Ronde. J. Hanekamp, M. Clobus. J. Galdermans, D. Bakker, M. Nagengast. J. Bodewes, M. Scheen, G. Boekholt, N. N., W. Gibcus. Vertrek per fiets om kwart voor één vanaf de Bonthuizer- brug. Res. B. Wilbrink en J. Duurkens. Kwiek II J. Bakker. G. Scholte, N. Nagengast Sr. B. Kleine (aanv.) J. Gibcus, H. Clobus, D. Nagengast, L. Mulder, G. Heller, Th. Scheen, N. Nagengast Jr. Res. N. N. en N. Mulder. Kwiek adsp. F. v. d. Werff. P. Bouman, J. Scheen (aanv.) B. Teuben, A. Mulder, H. Koe- neman. J. Kleine, H. Rooze, B. Scholte Jr. G. Scheen, G. Wortelboer. Res. H. Veerkamp, Scheids- rechter: H. Mulder. Bericht van verhindering uiterlijk hedenavond 8 uur bij G. Ruding of H. Ronde. Gevonden in div. kleedka- mers der adsp. en jeugdelft. 1 paar kousen, voetbalbroek, interlock hemdje. Terug te be- komen tôt a.s Woensdag, bij den secretaris. Nadien tijd zijn de kleedingstukken niet meer beschikbaar. Terreinkeuring wordt bekend gemaakt bij Nagengast, Mar- tenshoek en Bakker, Stationstr. Wedstr. programma Zondag 24 Oct. Kwiek I-Hoogezand II. H. S. C. III—Kwiek II. Hurry Up II—Kwiek III. De Secretaris. D. O. S. Leden der Fancy-tair com- missie worden dringend ver- zocht, om Zondagmorgen na de hoogmis in 't Parochiehuis te willen komen. Belangrijke bespreking. De leden die voorwerpen enz. in huis ter bewaring, heb ben worden verzocht deze Ondertrouwd Adriaan Klaas Veenhoven, oud 24 j. van Hoo gezand en Janke Kraai, oud 20 j. van Sappemeer. Getrouwd Harm Roelf Ku- per van Slochteren en Jantina Roggen van Sappeneer. HOOGEZAND 8-14 Oct. Geboren Willem, z. v. Klaas Bronsema en Klaasje Bakker, te Hoogezand; Eefke Elizabeth, d. v. Wander Wever en Wil- lemtje de Jonge, Hoogezand. Ondertrouwd Adriaan Kl. Veenhoven, en Janke Kraai, Sappemeer; Jan Eilkes, van Borgercomp. V. en Aaltje Joël, van Wmdeweer, onl. te Veen- dam. Gehuwd Jacob Heringa en Sophia van Dam: lté Bergsma-, en Jantje Menzinga. Overleden Pieter Bieze. oud 64 jaren, echtgenoot van Eyke Staghouwer, overl. te Gro ningen. SLOCHTEREN 7—13 Oct. Geboren Willem, z. v. P. Meijer en H. Mezach, Sidde- buren; Ebelina Johanna, d. v. E. Poelman en R. C. Tepper, Kolham. Ondertrouwd E. van Tim- meren, 25 j. Groningen en B. G. Tiilp, 23 j. Slochteren; J. Oosting 25 j. Siddeburen en A. Blaauw, 24 j. Siddeburen; F. Kroon, 27 j. Kolham en A. Oosting, 21 j. Siddeburen. Getrouwd N. Evenhuis, 26 j. Leeuwarden en R. Zuid- hof, 27 j. Schildwolde. Overleden Wiecalina Grie- tje Nap, oud 76 j. weduwe v. K. Bouwman, Schildwolde; Ja cob Tamminga, oud 71 j. echt- gen. v. J. Lintjer, Slochteren. PftEDIKBfiUKTfiN ZONDAG 17 October 1937. Herv. Gem. Hoogezand v. m. 10 uur, ds. Oldeman. Sappemeer: v. m. 10 uur, ds. Nijenhuis Ockhuijsen. 111/4 uur Zondagschool. Kielwindeweer v.m. 10 uur, ds. Wasch. Kropswolde geen dienst. Westerbroek n. m. 7.30 uur, ds. Oskamp. Engelbert v. m. 10 uur, ds. Kruizinga (Doop). Middelbert n. m. 7 uur, ds. Gerrits (Coll.) Harkstede-Scharmer v. m. 9.30 uur, ds. Fournier Jr. Kolham v. m. 9.30 uur, ds. Greeve. Slochteren v. m. 9.30 uur, ds. Kwint, (Voorber., H. Av.) Schildwolde v.m. 9.30 uur, ds. Siega. Hélium n. m. 6.30 uur, ds. Politiek. Siddeburen v.m. 9.30 uur, (Voorber., Coll.) ds. de Vries, 's av. 7 uur, ds. v. d. Most (Geb. Chr. Bel.) Noordbroek v. m. 9.30 uur, ds. van Ruytenberg. Zuidbroek: n. m. 5 uur, dr. Sevenster. Doopsgez. Gem. Sappemeer 's av. 7 uur, ds. v. d. Veer van Zijldijk. Geref. Gem. Sappemeer v.m. 9.30 uur (Voorber. H. Av.) en n. m. 5 uur, ds. W. Tom. Evang. in en ten bate der Ned. Herv. Kerk. Winkelhoek Sappemeer v.m. 9.30 uur en n. m. 5 uur, de heer F. Faber, Schaaphok v. m. 9.30 uur, de heer Hellendoorn. Bapt. Gem. Hoogezand Beukemastr. v.m. 9.30 uur en n.m. 5 uur, de heer J. Reinholtd 's av. 8 uur, Jongel. Vergad. Maandagav. 18 Oct. 7.30 uur, Reciteervereen. Groenteveiling Hoogezand—Sappemeer 15 October,j Bloemkool le soort f 4.50 Bloemkool 2e soort f 2.90- Roode kool f 2.40- Savoye kool f 3 20- Knolselderij f 2.00- per 100 stuks Tomaten A f 3.00- Tomaten B f 3 90- Tomaten C f 2.00- Stamslaboonen f 5-30- Stokslaboonen f 6.80- Pronkboonen f 1.00- Witlof f 5.20- Spinazie f 2.60- Druiven f 8.30- Kroten f .40- per 100 pond Kropsla f 0.60- Andijvie f 0.80 per 100 krop. Prei f 3.00 per 100 bos. —09.40 6.10 2.60 3.40 2.30 3.80 4.20 2.20 6.20 8.20 1.50 7.60 5.20 9.00 .70 i0.70 —S 1.20 - 3.30 De tijd zal eens komen, dat ieder beseft, Dat d' aalmoes ver nederl en staatspensioen verhe/l. Hoe sterker de actie, hoe eerder die tijd Laal dus varen uw lauwheid en neem deel aan den strijd. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Veen- kolonien te Veendam heeft de voorzitters van de besturen en de directeuren van de Handelsavondscholen in het district der Kamer en eveneens de voorzitters en secretarissen van de middenstandsvereeni- gingen in dat district uitgenoo- digd tôt een bijeenkomst ter bespreking van doel en strek- king van de „Vestigingswet Kleinbedrijf" en de hieruit voor de opleidlng van mid- denstanders voortvloeiende consequenties. Zij licht deze uitnoodiging als voigt toe. De practische en theoretische scholing van toekomstige mid- denstanders en kleinnijveren maakt den laatsten tijd een vraagpunt uit van ernstige overweging, omdat de vestiging van middenstandsbedrijven bin- nenkort steeds meer afhanke- lijk zal zijn van» het kunnen voldoen aan eischen van vak- bekwaamheid en handelskennis ingevolge de "Vestigingswet Kleinbedrijf" aan nieuwe eige- naren en beheerders van der gelijke bedrijven te stellen. Overal in den lande is men bezig opleidingsinrichtingen in het leven te roepen, c. q. be- staande uit te breiden ten ein de degenen, die zich in het middenstandsbedrijf als eige- naar of beheerder van detail- handel of kleinnijverheid wil len vestigen, eenpassende ge legenheid te bieden om de ken- nis deelachtig te worden, wel- ke krachtens het voorschrift der wet vereischt wordt. In het licht van het vooraf- gaande is het voor het gebied der 27 gemeenten, welke het district der Kamer van Koop handel en Fabrieken vormen, van het grootste belang even eens onder oogen te zien, hoe de opleiding van den toekom- stigen winkelier en klein-nij- vere het best kan worden ge- regeld. Voor dit doel schijnt het dienstig, om aan vertegen woordigers van middenstands- vereenigingenenhandelsavond- scholen de gelegenheid te bie den om over dit punt van ge- dachten te wisselen. De commissie van beheervan de cursus voor opleiding van winkelpersoneel, welke in 1927 door voornoemde K. v. K. werd ingesteld, heeft gemeend hier- toe het iniatief te nemen. In overweging wordt gege ven een gedachtenwisseling te houden over de vraag, welke méthode van opleiding is te prefereeren ôf een cursus (gelijk de thans bestaande,doch meer uitgebreid) voor het ge- heele district, of uitbreiding van leerplannen voor de han delsavondscholen met aile krachtens de vestigings eischen noodige vakken, ôf gedeelte- lijke onderbrenging van het on- derwijs bij den bestaanden en alsdan anders op te zetten cursus voor winkelpersoneel en gedeelîelijk bij de handels avondscholen. Een oude kwestie. Een weg, waarover in de laatste jaren heel wat te doen is geweest, is het westelijk deel van het voetpad, dat loopt ten noorden van het Kleinemeer- sterdiep, dat het Borgercom pagniesterdiep en de Kalkwijk verbindt. Ditpad is oorspronkelijk een kerkpad geweest en werd ge- bruikt door bezoekers van de R. K. kerk te Kleinemeer, die daar door verbouwing van het z. g. „Borgie" in 1710 is opge- richt en die in 1764, toen het aantal katholieken in de omge- ving gestadig toenam, werd vergroot en vernieuwd. Deze toestand duurde voort tôt 1873, toen in Sappemeer een groote, nieuwe R. K. kerk werd inge- wijd en daardoor die in Klei nemeer verviel. Dit beteeken- de, dat daardoor het bovenge- noemde kerkpad als zoodanig kwam te vervallen. Als gewoon voetpad bleef het echterbestaan en werd ook zoodanig op den kadastralen legger gebracht. Op verzoek van de aanzwet- tende eigenaren, die met het onderhoud en het beheer wer den belast, werd het door het gemeentebestuur schouwplich- tig verklaard, Die schouwing heeft dan ook namens het ge meentebestuur geregeld twee keeren per jaar plaats. Moeilijkheden bij het gebruik kwamen niet voor, totdat in 1922 de heer K. van Alphen op den hoek van dit voetpad en de Kalkwijk, dus aan de uiterste westzijde, landerijen kocht en daarop een kweekerij vestigde. Gebruik makend van zijn vermeend recht is hij begonnen niet-voetgangers, dus fietsers, karren, wagens enz. te weren. Dit geschiedde niet steeds in vriendschappelijken zin en verschillende botsingen waren het gevolg. De kantonrechter te Zuidbroek zelfs het Hof te Leeuwarden kregen meer dan eens tôt taak beslissingen te nemen naar aanleiding van een procès, dat van die botsingen de vrucht was. De toestand is in zooverre onveranderd gebleven, dat de heer van A. thans aan weerszijden zijn ter- rein heeft afgesloten en alleen door een draaibaar hekje aan voetgangers de gelegenheid biedt het voetpad langs zijn gebied te bereiken. Thans heeft hij een radicaler middel be- proefd en aan het gemeente bestuur van Hoogezand ver zocht het geïncrimineerde pad van den legger af te voeren. en nog wat. Het is bekend, dat er al jarenlang naar wordt gestreefd vôôr 12 jaren is daarvoor een commissie benoeind uit den Volkenbond om te ko men tôt een tijdsindeeling, die minder bezwaren heeft dan de thans vigeerende Gregoriaan- sche kalender. Een ervan is de ongelijke lengte der maan- den en het feit, dat elk vol- gend jaar op een andere data vallen met als gevolg z g. be - weegelijke feestdagen" Nu is dezer dagen een ra- portverschenen van een Amerik. Kalendercommissie, die een astronomisch zuivëren kalen der heeft samengesteld, welke groote voordeelen biedt. Om iets te noemen elk kwartaal telt 3 maanden, 13 weken en 91 dagen. De eerste maand van elk kwartaal, tel- lende 31 dagen, begintopeen Zondag, de tweede en derde maand, tellende ieder 30 dagen, resp. op een Woensdag en een Vrijdag. De schrikkel- en de oude- jaarsdag, datumlooze dagen, zouden feestdagen worden. Het zou een altijddurende kalender zijn, welke het best in 1939, als de nieuwjaarsdag op een Zondag voigt, zou kun nen worden ingevoerd. Ver- gissingen zooals de volgende, voorkomende op een grafzerk op de begraafplaats te Zuid- laren, zouden dan niet meer mogelijk zijn Hier rust het "stotfelijk deel van H. B., geb. 31 Fehr. 1831, overl. 5 Aug. 1859. Plaatselijk Nieuws. Sappemeer Gisteren is de gemeentelijke tuinbouwcursus, alhier, begonnen met 16 leer- lingen. B. en W. stellen voor het aanbod te aanvaarden van de heeren gebr. Lubbers, wel ke een strook grond van 27x 2 M., gelegen op den hoek Zuiderstraat Kleinemeerster- straat tegen billijke vergoeding aan de gemeente willen over- doen. Een tooneelwedstrijd heeft voor velen een bijzonde- re bekoring. Welnu, in hôtel Struvé (Beereboom) wordt in het komende seizoen de gele genheid geboden daarvan te genieten. Vier vereenigingen ni. „Vondel" te Hoogezand-Sap- pêmeer, „Sios" te Zuidbroek „Vriendenkring" te Sappemeer en N. N. zullen in de maan den October, November, Janu- ari en Februari dingen naar den lauwerkrans Natuurlijk is de beoordeeling aan een des- kundige jury. Toch oordeelen, ook de bezoekers in zooverre mee, dat diegene, die en voor elke voorstelling afzonderlijk en voor het eindoordeel het dichtst de uitspraak van de jury benadert en dit is een bijzondere attractie voor een prijs in aanmerking komt. De eerste voorstelling heeft plaats op 30 Oct. In de gisteravond ge houden raadszitting is aan den heer F. Postma, hoofdcotnmies ter secretarie wegens het be reiken van den 60 jarigen leef- tijd eervol ontslag verleend. Met steun van het comité „Overvloed" hoopt de Ger. Kerk te Sappemeer over te gaan tôt het aanstellen van een hulpprediker voor den Evan- gelisatiearbeid te Foxham. Martenshoek. Vanbetrouw- bare zijde wordt gemeld, dat de heer H. W. Bodewes, lid der N.V. Scheepswerven v.h. G. en H. Bodewes, alhier, een werf heeft gekocht in de buurt van Rotterdam en zich daar metterwoon gaat vestigen. Hoogezand. De sympathie- ke gedachte van het Ouden van Dagen-comité te Hoogezand om ook in het voor velen zoo troostelooze winterseizoen wat afwisseling te brengen, gaat Woensdag a.s., blijkens een advertentie in dit nummer, in vervulling. In verband met mooglijke kou en met den stand der maan is de datum wat vroeg genomen. Er is een programma vol af wisseling samengesteld, waar van wel het mooiste is, dat de medewerkenden belangeloos hun diensten hebben aange- boden. Dit geldt natuurlijk niet de film, waarvan de op- namen dezen zomer vôôr, tij- dens en na den autotocht zijn geschied en die hethoofdnum- mer vormt. Wel de film van Tiktak, welke firma bovendien aan allen, die in de zaal aan wezig zijn, een kop koffie aan- biedt. De ouden van dagen wacht bovendien een verras- sing van de bekende firma Jac. Vegter te Martenshoek. Voorzoover er plaats is, wordt ook tegen een lagen prijs toe- gang verleend aan belangstel- lenden. Men gelieve er goede nota van te nemen, dat de kaar- ten alleen vooraf verkrijgbaar zijn in hôtel Faber en het si- garenmagazijn O. Bosma. Mej. A. Ruding, alhier, is te Groningen geslaagd voor kantoorstenografie Fransch. Koenraad V. slager, alhier, tegen wien door de rechtbank te Groningen f 25.- b. of 25 d. h. was geëischt wegens het belemmeren van een ambtsgeldige handeling, is van rechtsvervolging ontslagen. HOESTDRANKEtJ EN PASTILLES KRUSCHENSAU5 MET PROEFPAK LEVERTRAAN rlartenshoek, js 3e kl. hoogstens f 3.- heen lerug e Aanplak- en Strooibiljetten, 5én nacht kunnen ratten en mui- Uw levensmiddelen besmetten Uw eigendommen vernielen. dus dat U dit ziekte versprei- >?.ionledierte onmiddellijk en -hU<r bestrSdt met RODENT, onfeilbare mlddel, waarvan het lté hapje reeds doodeltjk is. Ver- ïbaar ln doozen 50 en 90 cent. verkoopt thans ook )ONT - doodelijk voor ratten en sen, doch ongevaarltjk voor dieren en pluimvee, in doozen 40 cent. gg fa. B. Meindersma. Den Haag. 7AfH1 VAN SMAAK -PH1JS 70 et «xhp M en U nuit 'b m<jrgens „kiplekker" (lit bed springen. Elken dag moet Uw lever een liter gai tn de ingewanden doen vloelen. Wanneer d* galafscheiding onvoldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen in Uw llchàam, U raakt veritopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet ailes swart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen een geforceerde stoelgang neemt de oorZaak niet weg. Maar CARTERS LEVERPILLETJBS zullen zorgen voor de vrije toevoer'van gai, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onovertroffen mlddel om de gai te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijg baar bij apoth. en drog. in flacons van 10.76.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1937 | | pagina 2