tUDING POUTSIV U een St. Nicolaas Cadea iHeeren-, Meisj«s- en Kin Pantoffels W. VERVE sche Snijbloenu C. PRENGEF iATSEN in prima mnrl Sjoelbakken. îdbeschermers Beenpijpi ♦•♦•♦•♦•♦•♦•♦•♦•♦•♦•♦•♦•♦r i Electr. Boek-, Courant- en Handelsdr ukk erij Het aangewezen adres voor Uw Nieuwste Modellen Nieuwste Lettertypes Letterproef en Modelboek ter inzage. >or Dames oezelaars icht St. Nicolaas Cadeau) Ischoenen met kapf Telofoon SAPPEMEER !n' n Tijdens de Win iRTENSHOEK - het adres vc i voorraad voorraad LEERDAMS G Groote sorteering eet f 0.60. -r ndt het zeker bij on HOOGEZAND. Gedipl. Pedicure-IM Achterlichten met s Ean gi Faota Qcbreide en Nappa Hand- lie mogelijke sooiten. Disse en Pullovers, usen en Sokjes, Zakdoeken. Sjaals, Wol (H Zijde, Tompouces, 1-1 Bontkragen, Kussens, Fantasie Kleedjes, Eau de Cologne etc. etc etc Tevens brengen wii g: Schoorsteenranden, Ki en Gestikte Dekens, Be 3RUGSTRAAT 1, HOOGEZAND. ENHOUDERS POSTPAPIER EN SCHILDERIJEN 3TLOODEN SPELEN -ALBUMS PAPIERMANDEI n. en een encrme keuze in met platte en 3 ET ONZE SPECIALE ETALAGES Salto-bonnan. lamen, Primulas, tnz. green blljvend Kannen, Bakjes enz. ons geven wlj ieder kooper van 21 cadeau, Lgazijn - Kerkstraat 20 - Ht in goedkoope als In de betere kwal Nederl. Vereen. van Hulsvrouwen. Afd. H.—S. A.s. Donderdag wordt bij de Wed. N. A. Jjroeneveld bij de groenteveiling onze tentoon- stelling „Handwerken ouder danl50 jaar" gehouden. Veel moole inzendingen uit onze dorpen zijn binnengekomen. Hiertoe behoort ook oud hout- snijwerk, oud handgewerkt zil- ver en dergelijke. Hiernaast zal een plaats worden ingeruimd aan mo derne handwerken, leerwerk en kunstboekbindwerk. Deze tentoonstelling is ge- opend voor onze leden en andere belangstellenden van 's middags kwart over drie tôt kwart over vijf en 's avonds van half acht tôt half tien. Leden onzer vereeniging en diegenen die handwerken heb- ben vrij toegang, voor andere belangstellenden bedraagt de entree 10 et. Des middags om kwart over vier zal Mej, Klimp aan- wezig zijn om in plat-Gro- ningsch eenige voordrachten te houden. En hiermee sluit het jaar 1937 voor onze Vereeniging. Wij hebben een goed jaar achter den rug, waarin het Iedental van 104 tôt 138 is gestegen. We zouden graag in 1937 tôt 140 willen komen. Wie zich thans opgeeft als lid voor 1938 heeft gratis toegang tôt de tentoonstelling. Aangifte van nieuwe leden bij aile be- stuursleden. Officlele Mededellng. KWIEK" Programma voor morgen Stadskan. Il—Kwiek 1 2 uur Hoogezand IIIKwiek II 12 u. Kwiek III—D.W.Z. II 2 uur Opstelling Kwiek I H. Ronde. J. Hanekamp, N.N. J. Galdermans, D. Bakker, M. Nagengast. J. Bodewes, M. Scheen, G. Boekholt, B. Scholte, W. Gibcus. res. J. W. Koeneman. Vertrek per trein van station H.-S. om tien min. vôdr twaalf. Er wordt gereisd op gezel- schapsbiljet, zorg op tijd aan- wezig te zijn. Opstelling Kwiek II: J. Bakker. G. Heller, H. Clobus. B. Klein (aanv.) J. Gibcus, N. Nagengast Sr. G. Scholte, L. Mulder. Chr. Meijer, N. Mulder, N. Nagengast Jr. res. H. Mulder en A. Mulder. Opstelling Kwiek 111 J. Bakker. J. Kerdijk, J. Duurkens (aanv.) P. Galdermans, P. Helmers, U- Geling, J. Swart, A. Bouma, Th. Scheen, W. Scholtens, J. Veerkamp. res. N. Mulder en G. Scholte. Donderdag 9 Dec. clubavond bij Gebr. Smit, Martenshoek. Aanvang 8.30 uur. Aile eerste elftalspelers worden verwacht voor een te houden bespreking. Verder hebben aile leden boven 16 jaar toegang. Wedstrijdprogramma voor Zondag 12 December. Hoogezand II—Kwiek I Kwiek IIMuntendam III De Secretaris. Officleele Publlcatiën. Gevonden voorwerpen. Een doosje ampullen Twee rijwielbelastingmerken Een kindermuts Een kinderwagendekje Een bagageriem Inlichtingen op werkdagen desvoormiddags tusschen 9 en 11 uur, politiebureau achter het gemeentehuis te Hoogezand. BURGERLIJKEN STAND. SAPPEMEER 26 Nov.-2 Dec. Geboren Okko, z. v. Fi- lippus Cornélius Huft en van Dieuwke Bakker; Hinderikjan, z. v. Geert Blauw en van Hille- chiena Alberdiena Venema; Cornelis, z. v. Willem Brouwer en van Jantje Nieboer. Ondertrouwd Andrianus Kraster, oud 23 j. en Jeltje Muurman, oud 19 j. Sappemeer; Epko Bosker, oud 24 j. van Sappemeer en Henderika Borg, oud 24 j. van Slochteren. Overledenen Pieter Keizer, oud 69 j. man van Hillegien Stol (overleden te Groningen); Jantje Nip, oud 65 j. weduwe van Jan Sikkerman; Aaldrik Kraster, oud 76 j. weduwnaar van Aaltje Smit; eerder van Jantien Pieters; Theodorus Martinus Wilbrink, oud 13 j. (overl. te Groningen); Hendrik Hekert, oud 65 j. man van Derkie Geertsema. SLOCHTEREN 25 Nov.-1 Dec. Geboren: Trienfje. d. v. K. Zwaneveld en S. Schuil, Harkstede; Enno, z. v. R. Tui- nema en M. Folkersma, Sidde- buren; Willem, z. v. H. W. Stuut en M. Kamminga, Siddeburen; Geertruit, d. v. W. Hamminga en C. S. M. Niet, Lageland; Jacob Albert, z. v. K. H. Fluks en G. Rademaker, Scharmer; Harmannus, z v. G. Heidema en F. v. d. Veen, Borgweg, Hil- giena Jantiena, d. v. D, Kolk en G. Klok, Schildwolde. Ondertrouwd G. Watsing, 22 j, Slochteren en G. Schnei- kers, 20 j. Kolham. Getrouwd K. Tammeling, 26 j. Lageland en G. Slagter, 21 j. Overschild; F. Houwerzijl, Appingedam, 24 j.en A. Nijdam, 23 j. Kolham. Overleden Hindrika Geer- singa, oud 56 j. echtgen. v. H. A. Houwen, Woudbloem. HOOGEZAND 26 Nov.-2 Dec. Geboren Jozephus Har mannus z. v. Harmannus Bulle en Antina C. C. Niehuis, te Hoogezand; Phllomena Chris- tina, d. v. Hendrikus H. Gibcus enEuphemia J. Ronda, Martens hoek Albertus, z. v. Barmt Borgman en Hinderkien Steen- huis, Windeweer. Ondertrouwd Jan Koning, van Westerbroek en Tjitske de Haan, van Smallingerland, Drachtstercomp. Peter Marinus Bruins, van Hoogezand en Geertje Joh. Eggink, van Exloo, D. Harm Kornelis Zwart, van Uithuizen, en Lammerdina Bar- tels, van Hoogezand; Feiko Schreyer, en Hinderika Anna van Timmeren, beiden van Fox- hol; Andries Blaak, van Hooge zand, en Albertina Harm. Huit- zing, van Groningen; Marinus Jac. van den Hooff, en Frederika Scholtens, beiden van Krops- wolde, van Royenstraat. Overledenen Jakob Gan- zeveld, oud 64 jaren, echtge- noot van Aaltje Huisman; Men- no Coops, oud 71 jaren, we duwnaar van Maria Fraai; Mar- gien Tams, oud 62 jaren, echt- genoote van Jan Duimering; Hinderika Visscher, oud 61 ha- ren, echtgenoote van Hendrik Broekema, overl. te Groningen; Levenloos aangegeven kind van Jan Bos, en Teuna van Egmond. PBEDIKBEUBTEN ZONDAG 5 December 1937. Herv. Gem. Hoogezand: v. m. 10 uur, ds. Oldeman, Collecte Noodl. Kerken en Pers., Verkiezing. Sappemeer: v. m. 10 uur, ds. Nijenhuis Ockhuijsen. Kielwindeweer v. m. 10 uur, ds. Wasch. Kropswolde geen dienst. Westerbroek 's av 7 uur, ds. Gerrits. Engelbert: v. m. 10 uur, ds. Kruizinga. Middelbert 's av. 7 uur, ds. Wasch. Harkstede-Scharmer v. m. 9.30 uur, ds. Fournier Jr. Slochteren n. m. 6.30 uur, ds. Wolfensberger (Herden- kingsrede). Schildwolde v.m. 9.30 uur, ds. Siega Hélium v. m. 9.30 uur, ds. Politiek. Noordbroek v. m. 9.30 uur, dr. Glas. Zuidbroek n. m. 9.30 uur, dr. Sevenster. Doopsgez. Gem. Sappemeer: v. m. 10 uur, ds. F. v. d. Wissel uit Leeuw- arden, Geref. Gem. Sappemeer v.m. 9.30 uur en n. m. 5 uur, ds. W. Tom. Foxham v. m. 10 uur, de heer W. J. Wynla. Evang. in en ten bate der Ned. Herv. Kerk. Winkelhoek Sappemeer v.m. 9.30 uur, de heer F. Faber n.m. 5 uur, de heer G. Hopstra. Schaaphok v. m. 9.30 uur, de heer Hellendoorn. Vroombosch n.m. 6.30 uur. de heer Hellendoorn. Bapt. Gem. Hoogezand Beukemastr. v.m. 9.30 uur en n.m. 5 uur, de heer J. Reinholtd. 's av. H. Av. 's av. 8 uur, Jongel. Vergad. Maandagav. 6 Dec. 7.30 uur, Reciteervereen. Invoering van het staatspen- sioen leidt, volgens sommigen, tôt verslapping van jhet per- soonlijk verantwoordelijkheids- gevoel, verwaarloozing van de zorg voor eigen toekomst en ondermijning van de volks- kracht. Zullen verantwoorde- lijkheidsbesef, arbeidslust en de volkskracht soms worden versterkt door het vooruitzicht op nooddruft en de aalmoes Een verderfelijke manie. Bekend is, dat de reactie bij personen, die te veel van „het goede" hebben genoten, al heel verschillend is. Sommigen wor den stil, anderen luidruchtig, weer anderen dans-,ook wel vechtlustig en de gevolgen van het laatste eindigen maar al te vaak in een dagvaarding met den aankle van dien. Een meer moderne, tevens gevaarlijke reactie openbaart zich bij J. H. te Sappemeer. Als die boven zijn bier is, wordt hij beheerscht door een onbe- dwingbare begeerte om met een auto te toeren. Een begeerte, die dan voor hem niet gemak- kelijk is te bevredigen, omdat hij zelf geen auto heeft en de kans om er een te kunnen huren voor iemand, die in den be- kenden „staat" is, gelijk nul is. Er is echter ook nog een andere weg. Wat de volgende geschiedenis leert. In den nacht van 20 op 21 Sept. 1935 was hij eens weer „op stap" en toen voerde zijn verderfelijke manie hem naar de garage van den heer E. Koerts aan de Borger- compagniestraat te Sappemeer. Hij haalde er een auto uit en ging aan den rit. Niet ver. Want op den Achterweg botste hij reeds op tegen een boom. De auto werd geheel vernield, doch hij zelf kwam er goed af. De naweeën bleven natuur- lijk niet uit en het slot was, dat hij werd veroordeeld tôt een maand gevangenisstraf. Dat daaraan tôt nog toe geen uit- yoering is gegeven, de straf dus feitelijk als voorwaardelijk kan worden aangenjerkt, dankt hij aan de welwillendheid der au- toriteiten. En hiermede was feitelijk het eerste bedrijf afge- speeld. Er zou een tweede volgen. Toen de heer E. Koerts in den nacht van Zaterdag op Zondag te ongeveer 2 uur kwam in de buurt van zijn ga_ rage, zag hij, dat iemand bezig was met het manouvreeren van een der twee roode trucks, die in de garage waren gestald. Wat moest dat beteekenen Dadelijk klopte hij zijn chauf feur, die in de onmiddellijke nabijheid woont, op en na eeni ge minuten togen ze samen op onderzoek uit. De truck met aangeslagen motor stond ernog, maar de dader was verdwenen. Den volgenden morgen werd de Rijkspolitie in de zaak ge- moeid. Deze vond wel sporen, die erop wezen, dat de dader de vlucht had genomen door het veld, doch verder niets. Hij verzekerde zich daarop van de hulp van zijn collega uit Scheemda met diens politie- hond. Inmiddels was ook J. H. tegen wien eenig vermoeden was gerezen opgehaald en eigenaardig was. dat dit ver moeden werd bevestigd door speurproeven van den hond Hij ontkende aanvankelijk doch viel later op 't bureau door de mand. Wat er gebeurd was Hij had Zaterdagavond ver- schillende café's bezocht, het laatste tôt sluitingstijd. Toen was hij „knap geladen" op huis aan- gesukkeld. Gedreven door zijn gevaarlijke manie ging hij het voorbij en was ten slotte, zon- der in staat te zijn zich daarvan ook meer eenige rekenschap te geven, weer terechtgekomenbij de garage van Maathuis hout- handel. Het ging gemakkelijk, de deur was los. Hij nam een truck, bracht den motor in wer- king, was reeds gedraaid om zijn tocht te beginnen, toen hij plotseling als ontwaakte door het telle licht van autolantaarns. Hij vluchtte weg door het veld, dwars door een sloot en zoo naar huis. Waar de politie hem den volgenden dag op- haalde. En nu is er diep berouw.- Een groot geluk overigens, dat de heer K. door zijn komst nog juist op 't nippertje de uiterst gevaarlijke tocht heeft verijdeld. INGEZONDEN. Het Comité voor de verkoop van Kinderpostzegels en Kaar- ten, bijgestaan door een aan- tal jonge dames, heeft haar Decemberwerk weer opgevat. De kleine toeslag die het publiek op de postzegels en kaarten betaalt, bracht het vorige jaar in ons land f 180.000 op. Dat was f 20.000 meer dan het voorgaande jaar. De gemeente Sappemeer is in 10 wljken verdeeld. Voor iedere wijk hebben zich 2 jonge dames beschikbaar gesteld, die in de komende weken hun best zullen doen zooveei mo- gelijk briefkaarten en postze gels te verkoopen. 2, 3 en 4 j Dec. heeft de verkoop in het j postkantoqr plaats in een apart i daarvoor ingericht stalletje. j Het Comité hoopt van i harte op aller medewerking. Het Comité van aanbeveling I G. Boer P. Cellarius P. Helder A. Jonkeren J. Nijenhuis Ockhuijsen A. B. Schenk K. de Wind, Het uitvoerend Comité A. M. Abbring Hingst B. C. Beukema— van Calcar B. Doornbos B. Dufour F. Faber D. van Herwerden Bouff. M. de R. Veiligheid bovenal. Een uitstekend beginsel en gecon- stateerd mag worden, dat autoriteiten in het nemen van veiligheidsmaatregelen niet karig zijn. Toch blijven er leemten, die soms maar zoo worden geconstateerd. Dat ervoer ik althans de vorige week. Ik liep des nachts laat op de Verlengde Zuiderstraat te Hoogezand Kalkwijkwaarts. Het was mistig en de straat- verlichting was er niet meer. Ook de lantaarn bij het hoog- hout was werkeloos. Nu ken ik den weg en wist dus dat ik om de bocht moest, wilde ik geen onverkwikkelijk bad nemen in het Kalkwijksterdiep Heel behoedzaam kwam ik om de bocht. Toen werd ik er mij van bewust, hoe gevaarlijk dat punt daar is voor iemand, die niet goed met de situtatie daar op de hoogte is ook al is het niet zoo laat, niet mistig en niet zoo donker. Vooral voor een fietsrijder. Voor wie van de Zuiderstraat af komt is het trouwens het zelfde geval. Ik vroeg mij af, of 't niet gewenscht is, dat aan weers- zijde aan den walkant een een schutting wordt geplaatst, zooals meer bij gevaarlijke bochten geschiedt. Of dat een taak is voor de gemeente of voor het waterschap, laat ik buiten beschouwing. In de hoop dat dit artikeltje ertoe moge leiden, dat deze kwestie ter bevoegder instantie eens wordt overwogen, dank ik U, mijnheer de rédacteur, gaarne voor de plaatsing. F. Plaatselijk Nieuws Sappemeer. De heer H. He- renius is wederom tijdelijk be- noemd tôt leeraar aan de R.H. B.S., alhier. Ten overstaan van notaris D. L. de Koe is Dinsdagavond in het café-Dijkhuis ten ver- zoeke van de dames M. en T. Schaaf de publieke verkoop plaats van een behuizing met erf en tuin, 8t. en ligg. aan de Zuiderstraat no. 116, alhier, groot 3.38 A. erfpachtsgrond. Kooper heer H. E. Verver te Hoogezand namens mej. H. C. T. Nienhuis, alhier, voor f. 4900.- en f. 40.- voor over- name. Met dezen verkoop heeft not. de Koe zijn 36 jarige notarieele loopbaan alhier, afgesloten. Per 1 December is hij emeritusge- worden. Op elke zitting van het kantongerecht te Zuidbroek blijkt op nieuw, dat er zijn, die maling hebben aan wet en ver- ordening. T. R. te Sappemeer werd gesnapt, toen hij met een rijwiel reed zonder licht. Het kost hem f 1.50 b. of 1 d. h. J. V. en J. J. Z. te Zuidbroek galmden des nachts, als ailes in diepe rust is, het hoogste lied uit, een verboden liefheb- berij, die met f 4. b. voor ieder, te vervangen door 4 d. h. is bestraft en dan was J. S. te Kielwindeweer op de bon ge- komen, omdat hij zonder ver- gunning langs de huizen had gevent. Een dure geschiedenis f 7.- b. of 7 d. h. Hoogezand. Donderdag 9 Dec. a.s. zal alhier, een Espe- ranto-Avond worden gehouden onder auspiciën van de Ned. Esperantisten Vereen. „La Es- tonto Estas Nia." De heer August Weide uit Aarhus (De- nemarken) zal een lezing met lichtbeelden houden over de reis met het luchtschip „Graf Zeppelin" naar Zuid-Amerika terwijl mevr. E. Weide-Chris- tensen een Esperanto-proefles zal geven. Als sprekers zullen optreden Mr. J. A. Kalma, Gro ningen en de heer J. Klasens, Hoogezand. Voor nadere bij- zonderheden omtrent tijd en plaats verwijzen we naar ad- vertentie, voorkomende in dit nummer. Op Zaterdag 4 Decem ber kunnen aan het Hoofdpost- kantoor te Hoogezand, het Bij- kantoor te Sappemeer alsmede aan de Stations Kielwindeweer, Borgercompagnie en Foxhol, gedurende de normale open- stellingsuren tôt 18 uur post- pakketten ter verzending wor den aangenomen. Op Zondag 5 December vindt geen bestelling van post- pakketten plaats. De politie heeft terzake oplichting procesverbaal op- gemaakt tegen de 18 jarige J. T. uit Middelbert. Ze had den heer J. J. Bodewes, manu facturier te Martenshoek onder bedriegelijke voorstellingen weten te bewegen tôt aangifte van vier paar nieuwe hand- schoenen en daarvan dadelijk drie paar te Zuidbroek ver- kocht. leelgoedere ilHIITH - Hoogeza T. if. K RE MER Haamkaartjes 9

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1937 | | pagina 2