Intern. Vrouwenb. ïoor Yrede en Yrijheid Jubileum Uitvoering Mkoor, .Crescendo" Electr. Courant- en Handelsdrukkerig f Het aangewezen adres voor Uw m Nieuwste Modellen Nieuwste Lettertypes i Kiel-Windeweer. Oranji Varan. ..Onnja Nassau" In 't Cate PIEST DRAISMA-vanVALKENBURG 'S,-: e i .-LEVER Nederl. Vereen. van Huisvrouwen. Afd. H.—S. Ondanks het miserabele weer is Donderdag 9 December onze tentoonstelling goed bezocht. Ongeveer 70 80 dames zijn 's middags verschenen om de prachtige collectie inzendingen, die door de tentoonstellings commissie met smaak waren uitgestald, te bezichtigen. Het zou te ver voeren, ailes op te noemen, maar de aandacht van de bezoeksters werd getrok- ken door oude costuums, er was zelfs een oud trouwcos- tuum aanwezig, oude gehand- werkte schilderijen, een prach tige collectie oud-lndische voorwerpen, waaronder zilver, koper en ivoor. Natuurlijk ontbraken groote collecties merklappen, gehaakte mutsen en fijn geborduurde artikelen niet op deze tentoonstelling. Een onzer leden gaf bij een oud spinnewiel demonstratie van het spinnen van wol. Van de moderne inzendingen noemen we het leerwerk en ikunstbindwerk, het breiwerk en de alleraardigste inzendingen van de handwerkklasse van Mejuffrouw Klimp. Deze laatste was om kwart voor vier aan wezig, om ons te tracteeren op oud-Groningsche voor- drachten. Een woord van dank aan aile inwoonsters van Hooge- zand—Sappemeer, die door het inzenden van hun oude en kostbare bezittingen zoozeer tôt het welslagen van deze tentoonstelling hebben meege- werkt is hier zeker op zijn plaats. De Engelsche cursussen zijn nu hun Kerstvacantie ingegaan, maar worden aile na Kerstmis voortgezet. In de cursussen „meergevorderden" is nog wel een enkele plaats open. Aan- melding en inlichtingen liefst zoo spoedig mogelijk bij Mevr. Beukema, Hoogezand. Kosten f 4.— per persoon voor 10 lessen. Officiele Mededeling. „KWIEK" Programma voor morgen Hoogezand II—Kwiek I 2 uur Kwiek IIMuntendam III 2 u. Opstelling Kwiek I H. Ronde J. Hanekamp, W. Gibcus. J. Galdermans, D. Bakker, M. Nagengast. J. Bodewes, M. Scheen, G. Boekholt, B. Scholte, N.N. res. G. Heller en J. Kerdijk. Opstelling Kwiek II J. Bakker. H. Clobus, N. Nagengast Sr. B. Kleine, (aanv.) J. Gibcus. J. Duurkens. G. Scholte, L. Mulder, Chr. Meijer, N. Mulder, N. Nagengast Jr. res. Th. Scheen en J. Geling. De kwitanties over Dec.-Jan. Febr. liggen ter betaling ge- reed bij den penningmeester. Wedstrijdprogramma voor Zondag 19 December: Musselkanaal IIKwiek I F.V.V. II—Kwiek II Kwiek IIIVeendam V De Secretaris. BURGERLIJ KEN STAND. SAPPEMEER 3—9 Dec. Geboren Aaltje, d. v. Hin- drik Loer en van Freerkje Ba- relds. Overleden David Huizing, DE SPAANSE KINDEREN. Zestig kinderen in een tehuis in Picana (prov. Valencia). Bijna even zoveel in Soulac (Z.W. Frankrijk). Eindelijk veiligheid, onbezorgdheid, weer echt kinderleven. Och, die kinderen beseffen nog niet wat oorlog is; ze ver- geten zo gauw, ze denken niet meer aan al de ellende, die zij toch ôôk doorgemaakt hebben. Ziet, hoe vrolijk ze zijn, ze lachen, zingen, dansen; gaan naar school; leiden weer het normale kinderleven. Gaan naar school, schrijven, tekenen Vrije tekeningen: Een groot projectiel valt uit een houterig getekende bom- menwerper; daaronder brandende huizen; een kerk met opengereten dak. Op de voorgrond kleine, zeer primitieve poppetjes, aile in één richting lopend, of omgevallen. Daar onder in grote kinderletters: Evacuacion de Malaga. Een zeegevecht, bommen op een schip. Prikkeldraad, schietende en vallende mensen, tanks, bran dende huizen, brandende vliegmachines. En zoo gaat het door. Kinderen van 7 tôt 13 jaar; kinderen. En dan de briefjes; We zijn nu in een kolonie, want in Madrid, waar we vandaan komen, is niet genoeg voedsel meer, en er vielen bommen Maar we zijn treurig, omdat we uit Madrid moesten vertrekken; maar we gaan spoedig terug, als de oorlog voorbij is, en de oorlog zal spoedig voorbij zijn en dit ailes komt door deze vervloekte oorlog ,,boven onze hoofden hebben we vaak het fluiten der obussen en der bommen gehoord, die, toen ze uit elkaar spatten, veel van onze vrienden gedood hebben." enige uwer weten misschien wat oorlog is, weten wat honger is; en aïs ge dit ailes weet, zult ge onze dankbaar- heid kunnen begrijpen. Wij kinderen, die in geen tien maan- den onze Moeder gezien hebben, wij voelen met welke liefde ons de vreemde landen behandelen, hoe men de kinderen verzorgt......" en zo voort, en zo voort Ze lachen, zingen en dansen; leiden, ogenschijnlijk, weer het normale kinderleven! De onmetelijke schuld van de volwassenen, die de kinde ren geen betere wereld hebben kunnen bereiden! Die ze dwingen te leven in een wereld waar de kinderziel zich niet normaal ontplooien kàn! Niet in Spanje, niet in China, niet inWaar wèl? Ons aller schuld! J. Th. P. oud 87 j. weduwnaar van Jan- tje Voorma, overl. te Hooge zand; Jouke Watermulder, oud 1 week, overl. te Groningen. HOOGEZAND 3—9 Dec. Geboren Jantje, d. v. Pieter Reinders en Annechien R. Krui- er Westerbroek, Borgweg; Hendrikje, d. v. Lammert Lei- nenga en Trijntje Kars, Hooge zand a. b. Annechina Alberdina, d v. Wessel Rijkens enjanna Brouwer, Kropswolde van Roijenstraat; Geert, z. v. Korne- lis Postema en Jantje van Sloten, Martenshoek; Marijke en Grie- tje, d. v. Aaldrik Hoving en Anna Tonnis, Kropswolde. Overleden David Hui zing, oud 87 jaren, weduwnaar van Jantje Voorma, wonende te Sappemeer; Anna Magrietha Peper, oud 85 jaren, laatst we- duwe van Jan Das; Annechien Everwiene Lutje, oud 29 jaren, ongehuwd, overl. te Utrecht. SLOCHTEREN 2—8 Dec. Geboren Bouktje Alida d. v. G. J. R. Zuidema en J. Ekema, Siddeburen; Alfien d. v.J. Nie- borg en P. Dijkema, Lageland; Elisabeth d. v. W. Heidema en G. Tonkes, Lageland; Berend z. v. D. Huisman en S. Smedes, Siddeburen; Hillechiena Har- miena d. v. T. E. Koning en H. Battjes, Siddeburen; Geer- hard z. v. R. Thoma en J. v. d. Laan, Woudbloem. Ondertrouwd E. Prins, 22 j. Harkstede en P. Boer, 19 j. Harkstede. Getrouwd W. Moedt, 24 j. Kolham en A. Smid, 27 j. Sloch- teren; E. Bosker, 24 j. Sappe meer en H. Borg, 24 j. Sloch- teren. Overleden Jantje Geertrui- da Sloot, oud een maand, d. v. A. H. Sloot en F. Pietersen; Wiea van der Veen, oud 73 j. ongehuwd, Scharmer; Gepke Kuiper, 85 j. wed. v. H. Koning, Schildwolde. PBEDIKBEDBTEN ZONDAG 12 December 1937. Herv. Gem. Hoogezand v. m. 10 uur, ds. Oldeman, halftwaalf Kinderkerk. Sappemeer: n. m. 5 uur, ds. Nijenhuis Ockhuijsen. Kielwindeweer geen dienst. Kropswolde v. m. 10 uur, ds. Kruizinga. Westerbroek: v. m. 10 uur, ds. Wasch. Engelbert geen dienst (vac.) Middelbert v. m. 10 uur, ds. Nijenhuis Ockhuijsen. Harkstede-Scharmer v. m. 9.30 uur, ds. Fournier Jr. (Rijzende Kerk). Slochteren v. m. 9.30 uur, en n.m. 6.30 uur, ds. Kwint. Schildwolde v.m. 9.30 uur, ds. Siega Hélium v. m. 9.30 uur, ds. Politiek. Siddeburen v. m. 9.30 uur en n. m. 7 uur, ds. de Vries. Noordbroek v. m. 9.30 uur, ds. van Leeuwen Sr. Zuidbroek: v. m. 9.30 uur, dr. Sevenster. Doopsgez. Gem. Sappemeer v. m. 10 uur, ds. B. Dufour. Geref. Gem. Sappemeer v.m. 9.30 uur en n. m. 5 uur, ds. W. Tom. Foxham v. m. 10 uur, de heer W. J. Wynia. Evang. in en ten bate der Ned. Herv. Kerk. Winkelhoek Sappemeer: v.m. 9.30 uur en n.m. 5 uur, de heer F. Faber, Ev. Schaaphok v. m. 9.30 uur, de heer Hellendoom. Vroombosch n.m. 6.30 uur. de heer Hellendoorn. Bapt. Gem. Hoogezand Beukemastr. v.m. 9.30 uur en n.m. 5 uur, de heer J. Reinholtd. 's av. 8 uur, Jongel. Vergad. Maandagav. 13 Dec. 7.30 uur, Reciteervereen. Officieele Publlcatlën Gevonden voorwerpen. Een portemorinaie Een roeiboot Een damesring Een rijwielbelastingkenmerk Een mandje met brood. Inlichtingen op werkdagen desvoormiddags tusschen 9 en 11 uur, politiebureau achter het gemeentehuis te Hoogezand. :V' 4* Het geeft wel te denken, dat er zijn, die zelf een flink pre- mievrij staatspensioen genieten of krijgen en die mee erover hebben te beslissen, dat aan nooddruftige ouden van dagen wettelijk een sobere uitkeering zal worden gewaarborgd, op principieele gronden weigeren daarvoor hun medewerking te verleenen. te SAPPEMEER. Zooals uit de advertentie, voorkomende in dit nummer blijkt, zullen eerstdaags de kwitanties 1938 gepresenteerd worden voor 't lidmaatschap der Algem. Oranje Vereeniging „Oranje-Nassau"te Sappemeer. In verband hiermede, durven wij onze leden verzoeken de contributie gereed te leggen, opdat de inning vlot en voor- al goedkoop zal kunnen ver- loopen. Immers tôt de groote feestelijkheden, wil 't bestuur zoo zuinig mogelijk zijn Niet leden zullen verstandig zijn, zich alsnog als lid op te geven bij een der bestuurs- leden. De geringe contributie mag voor niemand een reden zijn, om straks, bij de groote nationale feestelijkheden niet ten voile mee te kunnen doen. Het Bestuur: A. KAMPS, Voorz. J. BARTHOLOMEUS, Secr. Plaatselijk Nieuws. Sappemeer. Tôt Hoofd van den Luchtbeschermingsdienst in deze gemeente is benoemd de heer P. Helder, lid van den Gemeenteraad. Hooqezand. Aan een groot gevaar is hier Woensdagavond even voor 7 uur de heer Klimp van Siddeburen ontsnapt. Toen hij met zijn luxeauto van de Kerkstraat uit den spoorweg- overwegnaderde, zag hij te laat, dat de boomen waren gesloten. Vermoedelijk heeft de glad- heid van den weghem parten gespeeld en zoo kon het ge- beuren, dat hij opreed tegen een opsluitboom. Zijn geluk was, dat deze opwipte, zoodat hij eronder door schoot en midden op de rails tôt stilstand kwam. Dadelijk waarschuwde de spoorbaanwachter Piersma met een roode lantaarn den machi- nist van een uit Hoogezand naderenden goederentrein en deze wist den trein nog op tijd tôt stilstand te brengen. Zoo liep dit ongeval als door een wonder met eenige materieele schade af. Eigenaardig is, dat voor kort op dezelfde plaats eenzelfde ongeval heeft plaats gehad. Dit geschiedde met een auto, die naderde uit de richting Kiel- sterstraat. Voordien reed even- eens een chauffeur met vaart uit dezelfde richting op den ge sloten boom toe. Door krachtig remmen maakte toen zijn wa- gen een halven zwaai en botste, na een hek te hebben verbrij- zeld, tegen den muur van een huis in de Kielsterstraat op. Ai les onvoorzichtigheid Naar verluidt, moeten de beide laat ste ongevallen deels zijn te wij- ten aan ondoelmatige verlich- ting ter plaatse. B. en W. hebben be- sloten om ook hier aan werk- loozen, die zich daarvoor aan- melden, gerookte haring (bok- king) te distribueeren. Sneeuwjachten en ver- gaderingen verdragen mekaar al heel slecht. Dat bleek Don- derdagavond op de bovenzaal van het hôtel Faber, waar een propaganda-avond voor Espé ranto werd gehouden onder lei- dlng van den heer D. J. Lehnen. Na diens welkomstwoord hield de heer Joh. Klasens, al- hier, een causerie, waarin hij vooral de formeele waarde van Esperanto-studie in het licht stelde, deze wereldtaal als leer- vak op de scholen krachtig aan- bevelend, waar ze de plaats van veel overbodige rompslomp zou kunnen innemen en ver- volgens vertelde de heer mr. A. J. Kalma van Groningen van haar wordingsgeschiedenis,van haar ontwikkeling en haar pra- tisch nut. Mevr. E. Weide-Christensen van Aarhus, Denemarken gaf dan een proefles volgens de Cseh-methode en ten slotte hield haar echtgenoot een aar- dige causerie over een Zeppelin tocht naar Zuid-Amerika, met lichtbeelden. Voor een prompte en correcte vertaling zorgde mr. Kalma. De heer L. Aten, boek- houder aan de gasfabriek, alhier, is benoemd tôt agent van politie te Groningen. Ter gemeentehuize, al hier, kwamen onder leiding van burgemeester J. Tuin samen de burgemeesters van Hooge zand, Sappemeer, Noordbroek en Zuidbroek en de hoofden van dienst in die gemeenten ter bespreking van een onder- linge organisatie van de lucht- bescherming. Op een nadere uiteenzetting van de desbetreffende plannen door notaris Hoogeboom, hoofd van dienst in Hoogezand, volg- de een levendige discussie met als resultaat, dat wel werd be- sloten om zooveel mogelijk samen te werken, doch dat Hoogezand en Sappemeer al- thans wat den gewonen dienst betreft samen een afzonderlijke groep zullen vormen en even- eens Noord- en Zuidbroek. Voor den geneeskundigen dienst zullen de laatste twee gemeenten met Hoogezand— Sappemeer worden gecentra- liseerd. De nadere opzet daarvan zal worden vastgesteld in over- leg met de betrokken genees- heeren uit de verschillende gemeenten. Vrijdagmiddag haalde de heer Peeren, vertegen- woordiger der K. L. M.; van Groningen uit op weg naar Beerta, waar hij een lezing moest houden, met zijn luxe auto op den Groningerweg te Foxham een andere auto in. Bij zijn poging om deze te passeeren slipte de wagen op den gladden weg, met het gevolg, dat hij over het trot toir heen opbotste tegen het hek voor de staal- en ijzer- gieterij van de firma Koning. Juist op dat moment passeerde daar Mej. Vroom —Mulder van Foxhol, die tusschen hek en auto bekneld raakte. Deze werd binnengebracht in het kantoor der gieterij, waar zij kort daarna door Dr. Blonk werd onderzoeht. 't Bleek best te zijn afgeloopen, daar alleen niet-ernstige beenver- wondingen werden geconsta- teerd, zoodat zij, na verbonden te zijn, weer haar weg kon vervolgen. Westerbroek. De heer A. Veennema, alhier, op wiens verzoek om tegemoetkoming in de kosten van het vervoer van zijn kinderen naar de bijz. school te Haren de Raad van Hoogezand in de zitting van 16 Nov. afwijzend heeft be- schikt, is tegen dit besluit bij Ged. Staten in beroep gegaan. Zuidbroek. Aangenomen naar Schiebroek-Hillegersberg Centrum ds Jac. Jonker pre- dikant der Ger. Kerk, alhier. ADVERTENT1EEN.~ W RIJKENS J RIJKENS-Brouwer, geven kennis van de geboorte van hun Dochter ANNECHINA ALBERDINA. Hoogezand, 5 Dec. 1937. Van Roijenstr O 65 1927 1937 van h«t onder leiding van den Heer L. v. d. GLAS, te Kiel-Windeweer, op Dondordag 16 Doc. ZANG en Opvoering van Croscondo Rovue. Aangv. 71/t uur. Entrée 30 et. Donateurs vrij met één huis- genoot. TACHT VAN SMAAK - PRUS 70 et tr-i 1 T. K. KREMER 4-% Drukwerken

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1937 | | pagina 2