Gemeente Hoogezand. Onderl. Verzekerings Maatschappij IJzeren Schepen Hoogezand-Martenshoek op Vrijdap 14 Jan. a s. Uitvoering op 15 en 16 Jan. a.s. t Dames lapsalon Zwaantje Snakenborg. rjmWmi Feestelijke Pripaganda-avond Cafe-Rest. BRôERKEN Feest- en Tentverliclitieg te lieur Profiteert ook U van 1 onze Balans Opruiming 1 Wij hebben voor U nog( velu knnpjes in aile afdeelingen 1 Kantoorbediende Innen der premie „VIOLERIA" DAMES KAPSTER Koperslioerswerken. Bond voor Slaatspensionneering op ZATERDAG15 JANUARI 1938, 's avoids 130 uur, Orkest The Blue Birds Spaarbank Harkstede-Scharmer op Maandag 10 Jan. op Woensdag d.a.v. Had Uw Advertentie hier gestaan, ze was door dui- zenden gelezen Red kamer WESTERBROEK gevestigd als Afd. KOLHAM, Vrij Entrée. 8 uur Soirée Ziet onze spéciale Reclame-Aanbiedingen. H vaotitfMcND vcce Zftdagen Jl-ook-/- TeubensÈrandsiaffen Sappemeer Volontalr Ctfé A. RUBINGH KOLHAM. NoordbroBkstsrstraat - Sappemeir In 't Café BOERMA, Kolham Spreker 4 uur: Matinée Blijde gebeurtenis Fa. V. BRAUN - Sappemeer VALKENBURC'S-: DRAIS Nederl. Vereen. van Huisvrouwen. Afd. H.—S? De eerste theemiddag in het nieuwe jaar zal worden ge- houden op Dinsdag 18 Januari 'smiddags 3 uur, in „het Bon- tehuis." Mej. Dommerhold zal voor ons een causerie houden metals onderwerp: «Ouderweelde in de dierenwereld." Toegelicht met lantaarnplaatjes. Onze présidente, Mevr Schoemaker, heeft zitting ge- nomen in het comité voor de jubileum avond van Charlotte Këhler. We willen onze leden hierbij opwekken bij deze avond tegenwoordig te zijn. De toe- gangsprijs is f 1. plus belas- ting. Daar deze begaafde kun stenares met haar «Marathon- dans" overal voile zalen heeft, twijfelen we er niet aan, dat ook hôtel Faber, op 24Januar geheel gevuld zal zijn. Recepten Sneeuwballen. 1/i L. water, 150 gr. bloem, 100 gr. boter, 4 eieren, iets zout, 50 gr. rozijnen, 50 gr. krenten, sucade. Bereiding Breng het water met de boter en iets zout aan de kook, strooi er onder flink roeren vlug de bloem in en laat dit mengsel, steeds roerend even doorkoken, tôt het als een bal van den bodem van de pan loslaat. Voeg, van het vuur af, één voor één de eieren toe en roer telkens het deeg glad, het laatst de krenten en rozijnen toevoegen. Maak fri- tuurvet heet (maar niet dam- pend) en laat balletjes van het deeg, gemaakt met behulp van twee lepels. hierin glijden. Laat ze langzaan uitrijzen, gaar en bruin bakken gedurende 10 minuten. Laat de ballen uitlekken op grauw papier en bestrooize met poedersuiker. Huzarensla. Ongeveer 250 vleeschresten, wat koude aardappelen (8), een gekookte biet, 1 2 hard gekookte eieren, 1 zure appel, 2 lepels slaolie, 3 lepels azijn, wat ingelegde augurken, uitjes enz. wat peper. Maak aile bestanddeelen fijn en meng ze dooreen. Maak ze op smaak af met olie, azijn en peper. Leg ailes op een schotel en garneer het met augurken, uitjes, sla, plakjes biet, ei en mayonnaise. In plaats van olie en azijn kan men ook de ingrediënten met mayonnaise mengen. iNfTCCUsU" En VIÏJHCjD De erkenning van Abes- sinië. De Internationale Vrouwen- bond voor Vrede en Vrijheid bracht het volgende onder de aandacht der Nederlandse Regering De Internationale Vrouwen- bond voor Vrede en Vrijheid, Ned. afdeling, kennis genomen hebbende van de stappen, door de Ne derlandse Regering bij de Oslostaten gedaan, in zake de erkenning van den Koning van Italie als Keizer van AbessiniS, voelt zich gedrongen haar grote teleurstelling uit te druk- ken over dit bericht, dat ons aanvankelijkzoonwaarschijnlijk voorkwam, dat we weigerden het te geloven, is er zeer over verontrust dat de Ned. Regering meent, zich op dergelijke ingrijpende wijze te kunnen ont- trekken aan officieel en vrij- willig in de Volkenbond op zich genomen verphchtingen, en dit zelfs zonder consultatie van de Volksvertegenwoordi- ging, en hoopt, dat deze stap pen nug ongedaan kunnen ge maakt worden. Offlclele Mededeling. „KWIEK" Programma voor morgen Kwiek I—S.T.A. 1 2 uur Kwiek II—Muntendam III 12 uur. Opstelling Kwiek I H. Ronde. J. Hanekamp, M. Clobus. J. Qaldermans, D. Bakker, N. N. J. Bodewes, M. Scheen, Q. Boekholt, B. Scholte, J. Kerstholt. res. N.N. en J. Kerdijk. Opstelling Kwiek II: J. Bakker. G. Heller, H. Clobus. B. Kleine (aanv.), J. Gibcus, N. Nagengast Sr. B. Wilbrink, L. Mulder, Chr. Meijer, G. Scholte, N.N. res.: N. Mulder en J. Duurkens, Wedstrijdprogramma voor Zondag 16 Januari S.T.A—Kwiek I Hurry Up—Kwiek II Kwiek III—D.W.Z. II De Secretaris. JVrijdag 14 Jan. algemene vergadering voor de bespre- king van de feestavond. Aan- vang 8 uur. Zondag 16 Jan. S.B.O.—Uni. Het twaalftal wordt de vol gende week bekend gemaakt. De secretaris. Offlcleele Publlcatiën. Gevonden voorwerpen. Paar handschoenen. Mantelband. Eenige flesschen. Motor handschoenen. Rijwiel bel. merk. Een koffertje. Inlichtingen op werkdagen desvoormiddags tusschen 9 en 11 uur, politiebureau achter het gemeentehuis te Hoogezand. PREDIKBEURTEN ZONDAG Januari 1938. Herv. Gem. Hoogezand: v. m. 10 uur, ds. Cremer. Sappemeer: v. m. 10 uur, ds. Nijenhuis Ockhuijsen. Kielwindeweer v.m. 10 uur, ds. Wasch, (Bev. Kerker.l.). Kropswolde 's av 7 uur, ds. Wasch. Westerbroek: v.m. 10 uur, Cand. Kolman, Engelbert v. m. 10 uur, ds. Kruizinga (bev.). Middelbert n. m. 7 uur, ds. Gerrits. Kolham v. m. 9.30 uur, ds. Greeven. Slochteren n. m. 6.30 uur, ds. Kwint. Schildwolde n.m. 6.30 uur, ds. Siega. Hélium v. m. 9.30 uur, ds. Politiek. Siddeburen v. m. 9.30 uur, ds. de Vries (bev. O. en D. Voorber. H. A.) 's av 7 uur, ds. de Vries. Noordbroek v.m. 9.30 uur, dr. Sonies. Zuidbroek v.m. 9 30 uur, dr. Sevenster. Doopsgez. Gem. Sappemeer: v.m. 10 uur, drs. P. Dijkema. Geref. Gem. Sappemeer v. m. 9.30 uur, en n.m. 5 uur, ds. W. Tom. Foxham v. m. 10 uur, Cand. W. Wynia. Evang. in en ter bate der Ned. Herv. Kerk. Winkelhoek Sappemeer: v.m. 9.30 uur, en n.m. 5 uur, de heer F. Faber. Vroombosch n.m. 6.30 uur, de heer Hellendoorn. Schaaphok v. m. 9.30 uur, de heer Hellendoorn. Bapt. Gem. Hoogezand Beukemastraat v.m. 9.30 uur de heer J. Rein- holtd; n. m. 5 uur, Jaarvergad. der Gemeente. Maandag 10 Jan. 's av. 7.30 uur, Reciteervereeniging. BURGERLIJKEN STAND. SAPPEMEER, 31 Dec.'37- 6 Jan. '38. Uetrouwd Jan Eising van Hoogezand en Johanna Raspe van Sappemeer. Overleden Hillechien van Egmond, oud 72 j., weduwe van Jakob Krijthe. HOOGEZAND, 30 Dec. '37— 6 Jan. '38. Geboren Berend, z.v. Tam- me Grasmeijer en Trijntje Egb. van der Laan, Foxhol Geb- binus, z.v. Willem de Lange en Arendina Gebbina L. Mar- rink, gedom. te Veendam Jo- hannes Theodorus, z.v. Theo- dor W. Bodewes en Gerhar- dina M. Schoenmaker, Martens- hoek. Ondertrouwd Kornelis Scholtens van Westerbroek en Geertina H. de Vries, van Ha- ren Jacobus Pot, van Winde- weer en Geessien Schuiling van Anloo. Getrouwd Willem Jakob Meyer en Zwaantje Kremer. Overleden Frouwke van der Veen, oud 83 jaren, weduwe van Hendrik Venema Johann Tamling, oud 71 jaren, wednr. van Jantje van der Meer Hil lechien van Egmond oud 72 j. weduwe van Jakob Krijthe, wonende te Sappemeer. SLOCHTEREN 30 Dec.—5 Jan. Geboren Hinderkien, d. v. H. de Muinck en J. Feiken, Siddeburen; Albertus, z. v. B. Addens en E. Blaauw, Foxham; Jan, z. v. J. R. Ridder en A. M. de Ruig, Slochteren; Albert Hindrik, z. v. H. Walma en G. Scholtens, Siddeburen; Ida, d. v. H. Kruit en C. Boer, Kolham. Overledenen MartenVeld- man, oud 40 j. echtgen. V. W. Slagter, Slochteren (overl. te Groningen); Harm Snijder, oud 82 j. weduwn. v. Z. Schipper, Schildwolde; Wigbolt Hazen- hork, oud 87 j. echtgen. v. J. Lenting, Siddeburen; Jacob Hartman, oud 73 j. wedwn. v. A. Kostwinder, Slochteren. 1937 heeft geen staatspen sioen gebracht en evenmin, een wettelijk geregelde uit- keering voor de 70.000 uitge slotenen, verwacht na minis terieele uitspraak. Maar de principieele bezwaren daartegen zijn vervallen en dat zegt reeds veel. Vrucht van de aclie voor staatspensioen. En daarom meer hout op het vuur. INGEZONDEN. Het is ons een grote vreug- de mede te kunnen delen, dat Charlotte Kôhler Maandag 24 Jan. a.s. in Hoogezand hoopt op te treden. Haar voordracht van „Marathondans" heeft overal diepe indruk gemaakt op de hoorders, zodat de naam van deze uitzonderlijke kunste- nares, die reeds vele jaren een groot publiek weet te boeien door haar declamaties, alge- meen bekend is geworden. In Hoogezand-Sappemeer en om- geving is haar optreden tôt nu toe echter nog niet mogelijk geweest. Toch zijn er velen in onze streek, waar een zo grote belangstelling bestaat voor to- neel en voordrachtskunst, die gaarne Charlotte Kôhler zouden horen. Onderstaande vereni- gingen en particulieren wekken daarom aile belangste lende in gezetenen op, door hun aan- wezigheid op 24 Jan. deze a vond van kunstgenot mogelijk te maken. De technische behetrsing zal den ingewijden rederijker tôt grote bewondering dwingen, maar veel meer dan d.e tech nische beheersing treft allen dat ondïfinieerbaar ontroeren- de, dat het wezenlijke is van elke kunst. K. Addens, Rederijkerskamer „Vondel." Mevr. J. H. Bast. Jan Bodewes, Toneelver, „In- ter Nos". Pastoor J. F. Bolsman. K. P. Boon, Rederijkerskamer „Tollens." J. B. Drewes. Mej.N.Edzes, Ver. „Openbare Leeszaal en Uitleenbibliotheek" L. Galdermans. R. K. Bond van Gezinshoofden. Burgemeester A. Jonkeren. Azing Kamps, Dir. Gist- en Spiritusfabriek. A. Raspe. Instituut v. Arb. Ont- wikkeling. Pastoor A. B. Schenk. Mevr. R. Schoemaker, Ver. voor Huisvrouwen „H.—S." Burgemeester Tuin. Eerevoor- zitter Voor nader bijronderheden wordt verwezen naar de ad- vertentie. Nieuwjaarsfeest te de Groeve. Even als vorige jaren werd in de O. L. School te de Groeve een Nieuwjaarsfeest gegeven voor de kleinen van 3 tôt en met schoolgaande kinderen. Door de aanhoudende slechte tijden zag de Commissie er eigenlijk toch wel eenigszinste- gen op dit jaar, maar toen de lijsten gepresenteerd waren, bleek, dat er zelfs beter getee- kend was dan voorgaande jaren, zoodat ook dit jaar de kinderen weer van een prach- tig feest hebben genoten. Dan brengt de Commissie een woord van dank aan aile ingezetenen die hebben mede- gewerkt, in 't bizonder aan één ingezetene van de Groeve voor een extra gegeven versnape- ring aan de kinderen. De klei nen gingen dan ook hoogst vol- daan huiswaarts. Wij hopen dat dit feest nog vele jaren mag blijven bestaan. De Nieuwjaarsfeest- Commissie. Van een vrijerij op papier met treurigen afloop. In een van onze mooie Veen- koloniale dorpen woont een oude vrijgezel. Vier en zestig jaar is hij. Niets bijzonders, maar wel heel bijzonder is de geschiedenis, die hij nog mee moest maken op zijn „ollen dag." Waartoe hij zelf aanlei- ding gaf, of liever, wat een ge- volg was van het liefdevuur, dat nog laat opvlamde in zijn oude hart, mitsgaders van het prakkezaiern. Och, hij had het wel nuver naar den zin. Geen zorgen en een goed kosthuis. Bij een kweekersknecht woon- de hij, die een aardig vrouwtje had en de menschen, waren goed voor hem. Maar toch ge- voelde hij dat hij er eigenlijk niet bij behoorde, dat hij altijd staan bleef aan den buitenkant en jalouzie kon opkomen in zijn hart, als hij zag, hoe aardig die menschen met elkaar om- gingen. En een heimelijk ver- langen groeide naar een eigen huis, een eigen vrouw, d.i. naar huwelijksgeluk. Och, hij wist het wel, hij had het eerder moeten doen, hij kon wichter genoeg krijgen, toen het er de tijd voor was, maar hij had ze allen laten heenvliegen over het net en dit nooit durven dichttrekken. Vier en zestig was hij nu. 'tWas wel laat, maar te laat toch nog niet. 't Kwam meer voor. Toen daarop ook nog zijn fantasie in actie kwam en heerlijke droombeelden tooveren ging, was het pleit beslist. 't Moest maar op trouwen aangaan. Ja, maar met wie Trou wen kon je niet alleen. Al weer aan 't prakkezaien, maar 't bracht hem niet verder. Dan nam hij een kloek besluit zijn kostbaas moest hem helpen. En toen die ervan hoorde, wou hij hem wel helpen en -'t trof prachtig -zei- de hij hem ook te kunnen hel pen. Maar voor wat, hoort wat. En plotseling ontpopte de kweekersknecht zich als een huwelijksmakelaar. Voor de transactie van een koe of een paard is het commissieloon al gauw tien gulden, zou dan twintig gulden voor de leveran- tie van een schoone bruid te veel zijn En dan hij vroeg ze maar te leen. Nu had hij als begee- renswaardigetoekomstige bruid geschilderd een goeie kennis van hem in Muntendam, een juffrouw Haitsma, iemand die woonde in eigen huuske, die ook verlangde naar „een knus leventje" en die overigens be- schikte over die huisvrouwe- Iijke deugden, welke de steun- pilaren zijn voor huwelijks ge- luk. Voor die betoovering moest zelfs de meest verstokte vrijgezel bezwijken, laat staan onze trouwlustige, kneedbaar als was. De hospes kreeg de twintig pop. Hoe nu verder 't Beste was een brief, waarin de huwelijks- candidaat zijn hartsgeheimen bloot legde. Hij schreef de minnebrief, misschen de eersten van zijn leven. Deze werd ech ter niet gepost, maar aan adres bezorgd door den kostbaas. Zoo was de afspraak. Deze kon dan meteen door een per- soonlijk woord de transactie wat steunen en bespoedigen. En toen het antwoord kwam, dat als zoet liefjes gekweel den ouden vrijer in de ooren klonk, laaide in zijn hart hooger het liefdevuur op. Dat kon moeilijk anders, nadat de huwelijks makelaar hem eerst onder de betoovering had gebracht van het portret der uitverkorene. Haar zelf moest hij nu zien en dan ja, er gingen voor hem de poorten van het paradijs open. Per brief een verzoek om overkomst. Het antwoord kwam, kwam gauw ook, maar 't was een ijsklomp op zijn door minnevuur ontstoken hart. Ze wou wel graag komen, de bruid, maar haar mantel was haar niet naar 't zin en zij zou graag piekfijn voor haar aanstaande treden en of deze daarom even dertig gulden wou sturen. En de liefde in bruigom 's hart werd goeddeels door achter- docht verdrongen. Hij moest, er nu toch meer van weten. En hij kwam er meer van te weten. Wat het was ?Dat er in ge heel Muntendam geen juffrouw Haitsma was, dat haar z.g. por tret het portret was van de schoonzuster van zijn kostbaas en dat deze zelf de bruid,was die met zijn vrouw de verlei- delijke minnebrieven schreef. Weg aile illusies. Van den huwelijkscandidaat en ook van den „makelaar." Want deze is de vorige week door den po- litierechter te Groningen voor dit geraffineerd bedrog tôt 1 maand gevangenisstraf ver- oordeeld. Plaatselijk Nieuws. Sappemeer. Gaarne vestigen wij de aandacht op een ad- vertentie in dit nummer betref- fende de aanvang der lessen van „Het Zangersvolkje" en de aangifte daaruoor. Het bestuur der Neutrale Oranjevereniging alhier ver- gaderde de vorige week in het hôtel Struvé ter bespreking van de feestelijkheden ter gelegen- heid van de a.s. blijde gebeur- tenis. In samenwerking met de andere Oranjeverenigingen al hier en te Hoogezand zal op de dag der geboorte een muzi- kale optocht plaats vinden, waarbij verwacht wordt, dat tal van vereenigingen zichzul- len aansluiten. Op de dag na de geboorte,, de nationale feest- dag dus, zal er 's avonds een eestelijke bijeenkomst zijn in îet hôtel Struvé, waar de heer Burgemeester dezer gemeente een feestrede zal uitspreken, „Cartona" en het gezelschap ^inket zullen musiceren. Ge- tracht zal worden lokale krach- ten te animeren tôt een kleineie of grotere voordracht, terwijl bovendien een paar vereni- gingen zullen worden uitge- nodigd het hunne tôt verhoging der feestvreugde bij te dragen Het slot zal een gedirigeerd bal zijn. Daags na de nationale feest- dag zal de schoolkinderen in het hôtel Struvé een film wor den aangeboden, waarbij ver wacht wordt, dat het onder- wijzend personeel zijn mede- werking zal willen verlenen. Loop der Bevolking. Hoogezand. Op 31 Dec. 1936 bestond de bevolking uit 5947 m. en 5797 vr. Vermeerderd door geboorte met 93 m. en 100 vr. door vestiging met 294 m. en 327 vr. totaal 387 m. en 437 vr. Verminderd door overlijden met 55 m. en 39 vr. door vertrek met 355 m. en 411 vr. totaal 410 m. en 450 vr. Het aantal m. is verminderd met 23 en is thans 5924 m., het aantal vr. met 13 en is thans 5784 vr., totaal 11708 pers. op 31 Dec. 1937. De totale vermindering was36pers. Het aantal huwelijken was 99, dat der echtscheidingen 2. Mej. S. de Beer, is te Rotterdam geslaagd voor het verpleegstersdiploma. Hoogezand —Sappemeer. Woensdag 12 Jan., heeft in Het Bontehuis een Alg. Leden- vergadering plaats van de Han- delsvereeniging «Hoogezand Sappemeer". Zeer belangrijke punten voor de Middenstand worden hier behandeld, in de eerste plaats wat betreft de Vestigingswet, en de op te richten spoedcursussen voor personen boven 25 jaar, voor het behalen van een Handels- kennis-diploma. Alsmede het oprichten van een Jongeren- afdeeling van de Handelsver- eeniging, genaamd „A.M.J.O.", die ten doel heeft zoons van Middenstanders bedienden enz. voor het vereenigingsleven te kweeken. Kolham. Zooals uit een ad- vertentie in dit nummer blijkt, houdt de afdeeling Kolham van den Bond voor Staatspen- sionneering op 15 Jan. in het café-Boerema een feestelijke propagandavergadering. Het feestelijke gedeelte van het programma ziet er aanlok- kelijkuit. Behalve door muziek zal het worden verzorgd door de tooneelvereeniging «Vriend- schap" van Slochteren, die „Levensstrijd" zal opvoeren en „De visch wordt duur betaald." Tôt een druk bezoek wek ken wij gaarne op, waardoor tegelijkertijd de goede zaak wordt gediend. ADVERTENTIEEN. voor ultbatallng of blj- schrljvlng dar ranta voor de inleggers van Hark- stede en Scharmer en voor aile andere inleggers, telkens van 9—12 en 2—5 W. BROEKEMA, Adm. Ter SECRETARIE der ge meente HOOGEZAND kan een geplaatst worden. Zij, die in het bezit zijn van het di- ploma 3-j. H B.S., het M.U L O. diploma A of B, of een daar- mede gelijk te sfellen diploma, kunnen hiervoor in aanmerking komen. Op het bureau voor Werk- verschaffingen Steunverleening wordt gevraagd een aankomend tegen nader overeen te komen belooning. Aanstelling ge- schiedt op arbeidscontract Eigenhandig geschreven sol- lieitaties met opgaaf van geno ten onderwijs te richten aan den Burgemeester vôôr 13 Jan. 1938. van De ZITTING voer het over het boîkjaar 1937 zal plaats hebben in het te MARTENSHOEK des v-m. van 9 tôt 12 en des n.m. van 2 tôt 5 uur. R. KRAMER, Directeur. i Op te voeren stukken 1. Pauwveerke. 2. Kop der veur hollen. 8. Debet aan de firma Meier k Co. NA AFLOOP BAL. Aanvang 7.30 uur. Entrée 80 et. Oehuwden 50 cent per paar, (bel. inbegr Ondergeteckende maakt door dezen bekend, dat zy zich heeft voor aile voorkemende weik- zaamheden als PERMANENTEN, ONDULEEREN, WASSCHEN, WATEROOLVEN, KNIPPEN ENZ. Hopende door een goede behandeling een ieders gunst waardig te worden. Beleefd aanbevelend, het goerikoopst adres voor WATERLEIDING- en EL. INSTALLAMES. van de met medewerking van de Tooneelvereen. „VRIENDSCHAP" van Slochteren. (OTTO FELIX) SL0CHTER8TRAAT - SAPPEMEER. ZONDAG 9 Januari onder leiding van BART 1JSSELSTEIN uit Gouda. Entrée 15 et. Middag- en Avondkaart 50 et. ABONNEMENTSXAARTEN ZEER VOORDEELIGL Yroegtydige bestelling gewenscht. ÏACKT VAN SMAAK -PRUS70ct Sa Sa Oa tar L-"v .ÙUMT!™"' ..■v- j» - E. RUDING Martenshoek.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1938 | | pagina 2