PljP H. apauds nltnnr rapauds stoalen toelen ikanten V Sigarenmagazijn H. Jelo" Was Onderl. Huurwaarb. Wij. ..Eendracht m. Wacht" zitdag op ZATERDAG,29 Jan. '38 Evang. in en ten bate der Ned. Herv. Kerk Hôtel N. A. GROEHEVELD, J. KLIPHUIS Krflscben Salts Waschinrichting KLEIN P. v. DIJKEN, Hoogezand Terugkeer. sltjes DE CÂRIGÂ1 J7-ook4- Een Advertentie geplaatst in dit Blad moet U ongetwijfeld het meeste succès geven, daar Uwe advertentie in 8000gezinnen gelezen wordt aile soorten TR Drogisterij Luxe aile soorten TRIPLEX-platen vanaf 80 cent. Gerechte hoek. N.V. Fabrlc S Op den Nationalen Feestdag Dank en Bede-ure, Il uur 's morg. En toch Teubensèrandstoffen Sappemeer N.V. Fabriek v./h. GEBR. BRAND Noordarstraat S I. f 9.98 stoelen 50 nu 22 50 ir.) c.M. 6.75 rd 1.98 4.99 taal f 46.20 uit ken Stoelen nu f 49.75 ken Stoelen or f 39 50. ken Stoelen r f 47.85 orkant en ;en armlig- es veerend terra s van f 89. 2 afwij- dlen, bui- nituur 15.—. »r f 59 en Stoelen raaie ult- 30. elen eiken veeren >00. stoelen iu f 15 00 pan. 58.75 75. inde nog leer loek roor "xtra n zitting ting 3. f 11 - 8 25 roi,d of loek f 3.98. nu 1 6.28 Zuidarstraat 1 triple: OREGON TRIPLE) Sjoelbakken. Verder aile soort SJOELBAKKEN worc CONCI ZU WASCli DAT DOET D Vraagt gratis pr< Hoofdki Maar dan 1C 4.75. et. nu 77 et. U, 11.50 kleeden, ressoirs, s, Lig- r aile itten an izen W1LLY CORSAF Die oude blj het raam derling, komt hieraljarene van tien tôt clf, spreekt nu schijnt menschenschuw. De die den kellner gevraagd den zonderling blj het raam tijd in gedachten verdiept te staren. Die man kan eveng zijn als zestig. Een ruige baard bedekt kin, mond, wa bril met dikke glazen ve oogen. Onder den hoed komen t groeide, dunne haren uit. H straks binnengekomen, een t breede man, maar die voor gen schuifelt, ziekelljk en half blind, gedoken in de k zijn jas, met een dikke das overheen. Als hij om elf uur volgt de jongeman hem tôt zi ment. In de weken die volgen v lichtingen in, behoedzaam. heet Dupuis, schijnt geen wanten te hebben, leeft van die hem om de drie maanden wordt. Als de werkster 's mor; gaat hij uit, zwerft Iangs de stalletjes b(j de rivier. Zijri klé tement is vol boeken. Zebec wanden, zijn opgrstapeld ii op tafels. Heele middag zit hj Zijn eenige verstrooiing is i In.het kleine' nette café dichtbj Nederl. Vereen van Huisvrouwen. Afd. H.—S. Op Donderdag 27 Jan. wordt het 25 jarig bestaan der ver- eeniging herdacht met een feestmiddag buitengewoon aar- dig cabaret en een thee met re- ceptie aangeboden door het Hoofdbestuur, waar het geheele Hoofdbestuur aanwezig zal zijn. In tegenstelling met hetgeen in het vorige nummer van Oost-Qoorecht is bekend ge- maakt, is het mogelijk vanaf 2 uur de feestelijkheden, die aile gratis zijn, mede te maken. Er is door ons Bestuur be- slag gelegd op 25 plaatsen, de leden die mee willen moeten zich Zaterdag 22 Jan. opgeven bij mevr. Beukema, Hoogezand tel. 308 en wie het eerste komt, wie het eerste maalt. De secr. moet Maandagmorgen het definitieve aantal Hoogezand- Sappemeersters in Groningen opgeven. Er wordt gereisd op eigen kosten met de bus van 1.20 uur. Onze jaarvergadering op 17 Febr. is wat het feestgedeelte betreft ook toegankelijk voor de echtgenooien van onze leden, die natuurlijk in grooten getale zullen komen opzetten. Men zal in de gelegenheid zijn verschil- lende plaatselijke krachten te hooren, die aan den leider van den avond hun steun hebben toegezegd. Verslag van de lezing met lichtbeelden van mejuffrouw Dommerhold over «Ouderweel de in de Dierenwereld" op Dinsdag 18 Jan. in het „Bon- tehuis, voor een flink aantal onzer leden. Ouderzorg in de Dierenwe reld. De natuurlijke historié houdt zich bezig met aile lichamen, die we op onze aarde aantretfen, Deze kunnen zijn A. levenloos, dan noemen wij ze anorganische stoffen, mine- ralen of delfstoffen. B. levend, dan noemen we ze organische wezens of in het gewone spraakgebruik planten en dieren. Deze beide groepen vertonen diepgaande verschillen in aard, bestaan en vergaan en in bouw. Een mineraal kan oneindige tijd bestaan, a leen uitwendige invloeden kunnen het vergro- ten of aan zijn bestaan een einde maken. Bij de levende wezens bestaat stofwisseling, en de dood is een natuurlijk gevolg van het leven maar daarnaast bezitten ze de eigen- schap van voortplanting. Een onderdeel van de drang tôt de instandhouding van de soort is „de ouderzorg in de dieren wereld." Bij de zoogdieren is het aantal nakomelingen be- perkt, een stekelbaarsje legt voor een vis zeer weinig eieren, een snoek 100000, een kabel- jauw tôt 9 millioen. Weerloze dieren blijven bestaan als soort door hun aantal, dat in direct verband staat met de grootte der dreigende gevaren. Hoe in- tensiever de ouderzorg, des te geringer is het aantal nakome lingen. De ouderzorg gaat in twee richtingen en wel de zorg voor de voeding, en de zorg voor de beschutting, en komt op verschillende manieren tôt ui- ting. Bij de zoogdieren kunnen de jongen bij de geboorte reeds vrij zelfstandigzijn: maki, paard, rund, schaap. Soms zijn ze nog een tijdlang onzelfstandig en hulpbehoevend hond, eek- hoom, veldmuis, konijn, mol, fret. De samenstelling van de melk houdt nauw verband met de snelheid van ontwikkeling der jonge dieren. Weinig ont- wikkeld bij de geboorte zijn de buideldieren. Bij de vogels hebben de „nestvlieders" groter eieren en langer broedtijd, de „nestblij- vers" kleiner eieren en korter broedtijd. Broeden en nest- bouw zijn zeer verschillend. Grootvoethoenders, struis en anderen doen er weinig aan. Andere soorten maken bui tengewoon kunstige nesten tôt zeer eenvoudige snijdervogel, wevervogel, huiszwaluw, oven- vogel, salangane, karekiet, specht, mees, neushoornvogel, pelikaan, fuut, ooievaar, tor- telduif. Bij de amphibiën is ook zeer veel belangwekkends op te merken. Van de kikkerdril, waarbij de eieren alleen be- schermd worden door een taai geleiachtige slijm, tôt een zeer intensieve ouderzorg bij ver schillende paddensoorten. Bij de vissen wordt soms hoogstens een gunstige paai- plaats gezocht, al moeten ze daarvoor vaak grote reizen af leggen. Soms ook worden de eieren bevestigd aan waterplan- ten, rog en haai of gelegd in een beschuttende omgeving bittervoorn en stekeltje of worden ze zelfs door het man- netje in een huidplooi meege- dragen, zeepaartjes. De insecten dragen vooral zorg voor het bewaren der eie ren en voor de toekomstige voedselvoorziening van de lar- ven. Het zoeken van devoedsel- plant, zelfs al levert deze voor het moederdierzelf geenvoedsel op; gebeurt zeer zorgvuldig evenals de bevestiging der eieren, koolwitje, ringelrups, snuitkevers enz. De pillenke- vers gaan zeer zorgvuldig te werk. Bij de sluipwespen, hout- wespen e.a. wordt voor de na komelingen gezorgd op een intéressante wijze, maar gruw- zaam voor de slachtoffers. Ook uit de andere klassen der ongewervelde dieren zijn veel voorbeelden te halen o.a. de land- en waterslakken. Voor wie erietsvan geleerd heeft, eenigszins weet waarnaar hij kan uitkijken, is er in de natuur ook op dit gebied, evenals op zoveel andere, steeds veel belangwekkend waar te nemen. Na afloop der lezing heeft onze présidente de spreekster hartelijk bedankt voor haar mooien middag, die een kijkje in een voor velen onbekende wereld heeft gegeven. Na nog eenige mededeelingen aan de leden te hebben gedaan, werd de bijeenkomst gesloten. 'n/T£QlN{A VBET* mmmmSmîmlààmmm De Internationale Vrou- wenbond voor Vrede en Vrijheld. Groep Groningen heeft het genoegen u uit te noodigen tôt het bijwonen van twee lezingen, waarvoor geen advertenties in de dagbladen worden geplaatst. le Op Dinsdag 25 Januari 's avonds om 8 uur in „de Faun" Spreker de HeerJ.de Voogd. Hist. Drs. te den Haag. Onderwerp Nieuwe banen in het geschiedenis onderwijs. 2e Op Vrijdag 11 Februari 's avonds om8 uur in „de Faun" Spreker Ds. A. R. de Jong te Bussum. Onderwerp Vrede als stre- ven en als gezindheid. Namens het Bestuur, J. Le Riitte, Présidente, J. H. Rodenburg-Wind, Secretaresse. Bezoekt allen deze intéres sante lezingen. De wereld maakt een ge- weldige crisis door. De vraag is Wien wilt ge dienen Gij kunt niet God en den mammon, God en een oorlog dienen. Gij moet kiezen en in dien men IJ z?gt U keus voor God beteekent offer, zal ik dat niet ontkennen, maar ik zeg U wel, dat de keus voor mammon en den oorlogpijn, angst en nood beteekent Lansurij. Gij verkondigt den vrede draagt hem in Uwe harten Fr. v. Assisi. Officlele Mededeiing. „KWIEK" Programma voor morgen Hoogezand II—Kwiek I 2 uur Kwiek II—Hurrij Up I 11.30 Opstelling Kwiek I H. Ronde J. Hanekamp. M. Clobus. J. Galdermans D. Bakker B. Scholte G. Boekholt M. Scheen W. Gibcus J. Bodewes J. Kerstholt res M. Nagengast en J. Ker dijk. Opstelling Kwiek II J. Bakker G. Heller H. Clobus. B. Kleine (aanv) J. Gibcus N. Nagengast Sr, B. Wilbrink L. Mulder Chr. Meyer N. N N. Nagengast Jr res: J. Duurkens en N. Mul der. Deze wedstrijd vangt aan om 11.30 uur en niet om 2 uur. Dinsdag 25 Jan. zal er in 't café Otto Félix een klaver- jasavondje om prijzen worden gehouden. De leden, die niet kunnen klaverjassen kunnen een ander spel spelen. We rekenen op ieders komst Wedstrijdprogramma voor Zondag 30 Jan. a.s. Kwiek I—S.T.A. I De secretaris. D. O. S. De meisjes adsp. hebben a.s. Zondag géén extra les. Maandag volgen nadere ge gevens op de les. De secretaris, H. Breurken. Officleele Publicatlën. Gevonden voorwerpen. Een houten schut. Inlichtingen op werkdagen desvoormiddags tusschen 9 en 11 uur, politiebureau achter het gemeentehuis te Hoogezand. Bekendmaking. Burgemeester en Wethouders der gemeente Sappemeer bren- gen ter openbare kennis, dat de gemeentelijke bruggen op denNationalen Feestdag ter ge legenheid van de te verwachten blijde gebeurtenis gesloten zijn van 10 uur des voormiddags tôt 2 uur des namiddags en van 4'/a uur des namiddags af. In spoedeischende gevallen zal echter ook in de bovenver- melde sluitingsuren doorlating kunnen worden gevraagd. Sappemeer, 21 Januari 1938. Burgemeester en Wethouders der gemeente Sappemeer, De Burgemeester, A. JONKEREN. De Secretaris, J. J. PERDON. BURGERLIJKEN STAND. SAPPEMEER, 14-20 Jan. Geboren Jan Lammert Geert z.v. Jan Leegstra en Elisabeth Antje Kruizinga (geboren te Groningen). Ondertrouwd Luitje Ren- ken, oud 23 j. van Groningen en Maria Koning, oud 23 j. van Sappemeer Hendrik Staai, oud 33 j. van Sappemeer en Aaffien van Minnen, oud 28 j. van Groningen Jan Adde Ha- zewinkel oud 23 j. van Sap pemeer en Siementje Spaan, oud 21 j. van Zuidbroek. Overleden: Willemina Ele- velt, oud 85 j., weduwe van Johannes Smit. HOOGEZAND, 14-20 Jan. Geboren Juurtje d.v. Krieno Slachter en Henderkien van Loenen, Westerbroek; Baltha zar Harmannus, z.v. Lammert Dulleman en Martje Siekmans Foxhol a.b. Ondertrouwd: Aaldrik Smith van Westerbroek en Engelina Lok, van Foxholsterbosch. Overleden Sientje Salomon oud 62 jaar, echtgenoote van Izaak de Beer, overl. te Gro ningen Trijntje Frey, oud 34 j. ongehuwd, overl. te Gro ningen. SLOCHTEREN 13-19 Jan. Geboren Derkiena, d. v P. Poppen en B. Bartels, Kol- ham; Reinder Albert, z. v H. Battjes en T. Laning, Sid deburen; Geert Jan, z. v. J. H Prins en B. Geertsema, Sidde buren: Frederik Hendrik Karel z. v. G. D. Muntinga en E. de Ruiter, Schildwolde; Gezina Harmina, d. v. A. Bosker en A. Maarhuis, Siddeburen; Aaf fien, d. v. H. Tammeling en J. Wicherts, Lageland. Getrouwd F. Heikens, 2^ j. Kolham en T. Imbos, 23 j Kolham; T. R. de Jonge, Win sum, 25 j. en J. W. Landman, 27 j. Schildwolde. Overleden Eppo Tjaden Zandstra, oud 20 j. z. v. S Zandstra en J. Wildeman, Slochteren (Overleden te Gro ningen); Flaartje Campion, oud 70 j. echtgen. v. J. Levie, Sid deburen. - *-.7- Beroep op liefdadigheid is het verdisconteeren van een wissel met onzeker bedrag, onzekeren vervaldag, onzekeren nemer. Staatspensioen waar- borgt een zekere uitkeering met vast bedrag. PBEDIKBEUBTM ZONDAG 23 Januari 1938. Herv. Gem. Hoogezand: v. m. 10 uur, ds. Oldeman Half twaalf Kinderkerk. Sappemeer: v. m. 10 uur, ds. Nijenhuis Ockhuijsen. Kielwindeweer v.m. 10 uur, ds. Wasch. Kropswolde geen dienst. Westerbroek: 's av. 7 uur, ds. Wasch. Engelbert: v. m. 10 uur, ds. Kruizinga. Harkstede-Scharmer 's av. uur, ds. Fournier Jr. Middelbert: 's av. 7 uur, ds. Nijenhuis Ockhuijsen. -Kolham v. m. 9.30 uur, ds. Greeven. Slochteren Voorber.) en ds. Kwint. Schildwolde ds. Siega (H. A.). Hélium v. m. ds. Politiek. (H. A Siddeburen v. m. 9.30 uur, v. m. 9 30 uur n. m. 6.30 uur, v.m. 9.30 uur, 9.30 uur, uur, uur, de heer Hoekendijk; s av. 7 uur, ds. de Vries. Noordbroek v. m. 9.30 uur, ds. van Ruytenberg. Zuidbroek v.m. 9 30 dr. Sevenster. Doopsgez. Gem. Sappemeer: 's av. 7 ds. B. Dufour. Geref. Gem. Sappemeer v. m. 9.30 uur, en n.m. 5 uur, ds. W. Tom, (Voorber. H. Av.) Foxham n. m. 5 uur, Cand. W. J. Winya. Evang. in en ter bate der Ned. Herv. Kerk. Winkelhoek Sappemeer v.m. 9.30 uur, en n.m. 5 uur, de heer F. Faber. Vroombosch: n.m. 6.30 uur, de heer Hellendoorn. Schaaphok: v m. 9.30 uur, de heer Hellendoorn. Bapt. Gem. Hoogezand Beukemastraat v.m. 9.30 uur en n.m. 5 uur, H. Bolman van Groningen 's av. 7.30 uur, Jeugd. Verg. Maandag 7.30 uur Rec ver. Plaatselijk Nieuws. HooqezandSappemeer. Gedurende het afgeloopen jaar werden aan de Openbare Leeszaal en Uitleenbibliotheek, alhier in totaal 49874 banden uitgeleend, n.l. 8918 studie- boeken, 28072 romans en 11266 kinderboeken, terwijl naar het correspondentschap Scharmer-Harkstede 1618 ban den werden gezonden. De Lees- en Studiezaal werd bezocht door 4074 personen (3587 mannen en 487 vrouwen). Het aantal leden bedroeg op 1 Jan. 1938 699. Het totale boekenbezit be staat uit 9755 banden. Hoogezand. In navolging van de Ged. Staten wat de provinciale bruggen en sluizen betreft, hebben ook B. en W. van Hoogezand besloten om de in de gemeente gelegen bruggen en sluizen, die niet bij de provincie in beheer zijn, op den Nationalen Feestdag van 10 uur des voormiddags tôt 2 uur des namiddags en van 4.30 uur des namiddags af te sluiten. „Wat deugdelijk is ge- bleken, blijf daarbij." Aan dezen ïoeden stelregel heeft blijkbaar îet bestuur van de afdeeling Hoogezand van den Bond voor Staatspensionneering zich ge- îouden bij de vaststelling van îet programma voor den feeste- ijken propaganda-avond op I Febr. a. s. Dit wijkt ni. weinig af van dat van het vorige jaar. Natuurlijk voert de Tooneel- vereeniging der Oud-Groene Wezen een ander stuk op. Dit aar is de keuze gevallen op „Ainigst Kind." Als wij hieraan toevoegen, dat dit een bekroond ooneelspul is en wij even aan het krachtspel van deze too- neelclub herinneren, is verder aile aanbeveling overbodig. Een kostelijke avond wacht eden en andere belangstellen- den. Men raadplege de adver- tentie in dit nummer. Voor het Federatie-exa- men boekhouden (Mercusrius) slaagden o.a. de heeren Jan Oldenziel te Sappemeer en Roelf Velthuis te Hoogezand, opgeleid door den heer Mat- theus Kroon, leeraar M.O. alhier. Een koor, dat zich meer dan een halve eeuw heeft weten te handhaven, verdient daar- door alleen een brevet van verdienste. Die eer komt aan het Mannenkoor Hoogezand- Sappemeer toe. Zijn concerten namen en nemen nog hier een eerste plaats in het muzikale leven in. Zaterdag 29 Jan. heeft in het hotel-Faber weer een con cert plaats en aan goede belangstelling zal het niet ont- breken en dit te meer niet, nu het zich heeft verzekerd van de medewerking van het dames- koor „Euphonia", dat door zijn hoogstaande uitvoeringen zich reeds een goeden naam heeft verworven. Beide koren staan onder leiding van den heer E. E. v. d. Glas. Zooals ook uit een advertentie, in deze courant is gebleken, voert het Doopsgez Gemengd Koor heden (Zater dag) avond in het hotel-Faber op „Hare Hoogheid wil niet trouwen", een operette in drie bedrijven. Gisterenavond is de generale repetitie gehouden en deze geeft het recht, allen, die een kostelijken avond willen heb ben, op te wekken om die opvoering te bezoeken. Zij gaat in elk geval door. Gevestigd te HOOGEZAND-SAPPEMEER. zoowel voor Huurders als Ver- huurders van Groenteveiling Hoogezand —Sappemeer 20 Januari Groene kool f 0.90— 2.00 Knolselderij f 1.00— 1.30 per 100 stuks. Witlof f 5.40— 7.20 Peen f 1.80— 3.60 Schorseneeren f 3.20— 3.40 Kroten f 0.90— 1.80 per Boerenkool per Rabarber Prei per 100 pond f 0.80— 120 100 krop f 12.00-13.10 f 2.90— 4.— 100 bos. ADVERTENTIEEN. Aan allen die blijk gaven van hun innige deelneming, bij de ziekte en het overlijden van onzen lieve Man, Vader, Behuwd- en Grootvader JAKOB KROEZE, betuigen wij onzen hartelij- ken dank, en aan de Buurt- vereeniging voor de eer aan den overledene bewezen. Martenshoek, 20 Jan. 1938. Smitslaan 30. Wed. J. C. KROEZE— Staarink. Winkelhoek - Sappemeer 2-5 in 't uur. Stationsstraat, Sappemeer. Sappemeer-Oost Tel. 268. Levert steeds proefpakje gratis. Asperin Bayer. Siroop Famel. Wybert, Kinderwondzalf. Akkertjes. Strooipoeder. Vicks, Potterslinea. Wortelboers Kruiden en Pillen. Kolynos. Rodent. Jena Flesschen. Spenen. Baby Weegschalen in huur. Jecovitol Zuigelingen Lever- traan. Enz. enz. behoeft 'n kaurlga afle- varlng van Uw Wasch niet duur te zijn Vraagt U eens inlichtingen omtrent onze aflevering „geheel kastklaar". Wij willen graag een proef- wasch voor U behandelen. Slocbterstraat 21 Sappemeer Voor naar De nacbttrein raasde door het duis- ter. Twee reizlgers iagen In hun cou- chetten. Beiden konden den slaap niet vatten. De een probeerde te lezen. De ander die in de bovenste cou chette lag rookte. Na een tljdje vroeg blj «Hindert het U dat ik rook „Welneen," zel de ander. „Ik zal toch niet veel slapen. 1k slaap altljd slehct in een trein." ,1k anders niet zei de bovenste buurman. „maar ik ben te nerveus. Ik kom terug in mljn geboortestad na vijftien jaar. U begrljpt dat het een emotie is." „Ja, dat moet een tnerkwaardige sensatie zijn," zei de ander. „Er zal wel veel veranderd zijn." Natuurlijk, het stadje is grooter geworden. Maar ik verheug me toch verbazend erop. Dat, waarop het aan- komt, is onveranderd gebleven, ik weet het." De ander sloeg zijn boek dicht. „lk zou huiverig zijn om na zo©lang ailes terug te zien," zei hfl. „Als ik vragen mag, welk stadje is het De ander noemde den naam van een stad, die in de Iaatste tien jaren van een klein plaatsje tôt een belang- r(jk industrie-centrum was gegroeid. „Ik ben toevallig ook op weg daar- heen," zei de man in de onderste couchette. „Hebt U eigenljjk nog fa mille daar wonen „Neen," zei de ander. „Meerikheb er nog kennissen. Jaren geleden kwam ik als kind aan huis bij een familie. Och, ik kan het U gerust vertellen. Het lucht me op, erover te spreken. Toen ik wegging was ik verliefd op een meisje, dat destijds nauwelijks vijftien was. We schreven elkander langen tijd, toen raakte dat uit, zooals het gewoonlfjk gaat. Ze trouwde, maar een paar jaar geleden hoorde ik, dat ze weduwe was geworden. 1k was toen al van plan den overtocht te maken en mijn oude stadje eens te gaan be zoeken. Zuidarstraat 7 - Talafoon 21 - Hoogazand. TRIPLEX voor Huisvlijt doeleinden. OREGON TRIPLEX spéciale platen voor het maken van Sjoelbakken. Verder aile soorten Meubeltrlplex en Eikenhout. SJOELBAKKEN worden door ons compleet eeleverd, teeen CONCURREERENDE PRIJZEN. 1k schreef haar dat en ze antwoord- de allerhartelijkst. Nu ben ik op weg naar het stadje en naar haar." Het was even stil. Toen vroeg de ander: „En bent U niet bang, dat zij erg veranderd zal zijn „Ze is erg veranderd. Ze zond me een portret, Maar het tengere, lieve meisje is een bloeiende, beminnelijke vrouw geworden, dat is de verande- ring." „U bent een geluksvogel," zei de ander. „Het gebeurt niet dikwjjls, dat een jeugddroom in vervulling komt." „Ja, ik heb ook nooit durven droomen dat ik toch nog eens met Cora zou trouwen." Het was weer even stil. Toen de ander weer sprak, klonk zijn stem wat vreemd. „U weet toch nog niet ôf zij met U zal trouwen #Neen, maar ik heb toch veel hoop. Oude liefde roest niet zegt men. Cora hield veel van me en als ze nu niets meer om mij gaf zou ze niet zoo heb ben geantwoord." „Ik heb een vrouw gekend, die Cora heette", zei de andere manr „Maar natuurlijk komt die naam méér voor." „Ze heet Cora Ruelle," zei de man, die terugkeerde. „Kent U haar „Neen," zei de ander. Zijn stem klonk wat gesmoord. H(j draaide bet licht boven zijn bed uit en zei „Ik ga probeeren te slapen." Maar b|j sliep niet. H(j staarde om- hoog in bet donker en dacht aan den ■an boven zijn hoofd en aan de jonge vrouw, die bij liefhad en die beloofd had zijn vrouw te worden. Drie dagen geleden had ze hem het jawoord ge- schonken. Waarom had hjj niet dade- lijk gezegd, dat hij met Cora verloofd was en op weg naar haar toe Wat moest het woraen, als straks deze man vol hoop haar opzochtMaar hoe had h(j zich kunnen inbeelden dat Cora hem liefhad Hij herinnerde zich nu, dat Cora vaag gesproken had over een „jeugdvlam", die het ver gebracht had in de werel/l, veel had verdiend in Australië en nu zijn stadje en haar kwam opzoeken. Ze had gelachen toen hij haar plaagde en zei dat de jeugd- vlam haar misschien kwam opelschen en had hem een romanticus genoemd. Het leven was dikwijls zooveel roman- tiseber dan men wel dacht Nu lag die arme kerel daar boven hem en droomde van geluk. dat hij nooit zou krijgen. De treln raasde door den nacht. Een zeer knappe vrouw van om- streeks dertig jaar liep zenuwachtig heen en weer op het perron. De trein was te laat. Angstige voorgevoelens beklemden haar, die maar al te spoedig bewaarheid werden. Als loopendvuur verspreidde zich de mare, dat de snel- trein verongelukt was. Ambulance- auto's en particulière auto's gingen op weg naar de plaats van het onheil. Ook Cora Ruelle haastte zich erheen In haar two-seater. Het was een vreeselfjk werk, In het grauwe morgen- licht te zoeken tusschen de resten van vernielde rijtuigen, tusschen ker- mende gewonden en dooden. Maar tenslotte vond zij den man dien ze liefhad. Hij was bewusteloos, maar hjj leefde en bleek slechts licht gewond. „Hij had geluk", zei een der spoor- wegbeambten, „de man die in de couchette boven hem sliep, is dood. Arme kerel. Hij vertelde me toevallig dat hij na vijftien jaar terugkeerde naar zijn geboortestad". Cora luisterde niet naar hem. De beambte wendde zich af. Na vijftien jaar, zoo vlak voor de vervulling van de liefste droomen, te worden gt dood. hoe wreed is dat, dacht hij nog1. Hij kon niet vermoeden hoe genadig het leven was geweest voor den man, die stierf, terwijl hij half sluimerend droomde van het geluk, dat alleen bestond In zijn verbeelding, zooals het oude, kleine stadje van zijn jeugd alleen nog bestond in zijn gedachten. Er was geen terugkeer voor hem geweest, maar het werd hem bespaard, dat te beseffen door de harde werke- lijkheid. BIJ OMS bedrei- en eens na iUjaar eit dit rT, het verdel- ratten n kost oa. Uw IDONT luizen, idieren 66 DOOR zplfwtrkend waschmiddfl M et Persi I verkrljgtmen zonderbleekenljrwjg zonderwnjven eenheider f|lil" wittewa«h Bevat qeenChloor. - ;v" DOOR JUTTA HARDEN. (Nadrnb Vorbodon.)

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1938 | | pagina 2