BOELDAG Chr. School De aangifte v. Leerlingen Chr. Kleuter-School Tentoonstilling Knutselclub Paaseh réclamé. A. L TINANS Toelating van Leerlingen Openbare Lagere Scholen Wegens verplaatsing HEREN-MUS GEBI. MEIJER Damastasschen Groote voorraad NOTEN A. Scheper, Moosn wg D Waschinrichting KLEIN, ROOM B O T E R RODEN EIEREN Voor Dames-, Heeren- en Kinderen. Openbare Leeszaal en llitleenbibliotheek Koop nu Uw knipkaart Ook voor Uw Jongen Voor de reis gemeente 8APPEHEEB. thans boitengewoon lage prilzen voor de GADO-bus h Emmabloem-Collecte. Sappemeer Aangifte Sappemeer op ZaterdiQ 23 in Zondag 24April Gebouw bij de Ned. Herv. Kirk Bmkotbakkarij Til. 214, SAPPEMEER. Luxe P. v. DIJKEN 73 on Dond 73 Wilt U een paar mooie U vindt bij ons steeds iets aparts in de nleuwsfe kleuren en modellen. voob Westerbroek. Sappemeer Slagerij i "Pic toi Hoogezand. Hoogezand-Sappemeer. Nederl. Vereen. van Huisvrouwen. Afd. H.—S. Op Dinsdag 5 April hield Mevr. Gouverne-Droste uit Groningen bij Hôtel Faber eeu causerie over «Veranderde tij- den veranderde Vrouwen". Nadat de présidente in haar openingsrede de spreekster en ook de |zeer talrijke aanwezigen van harte welkom geheeten, werd het woord gegeven aan Mevr. Gouverne, die haar rede begon met een historische uit- eenzetting over het leven der vrouwen in het oude Athene en in hetoude Rome terwijl zij daarnaast het leven der vrou wen bij de Germanen besprak. Hieruit bletk, dat het leven der vrouwen in Athene in de dagen van Pericles bijna was als van een gevangene. Een contrast daarmee vormde in zekeren zin het leven der vrou wen in Rome, in de laatste eeuw voor Christus. Hier gin- gen de vrouwen voor plezier naar theater, hier kregen de jonge meisjes een behoorlijke opvoeding, echter stonden zij wel onder voogdij van echtge- noot, vader of mannelijk bloed- verwant. Een huwelijk kon slechts plaats vinden met wederzijdsch goedvinden. Het leven der vrouwen bij de Ger manen, kenmerkte zich vooral hier door, dat het de vrouwen zijn geweest, die hier begonnen zijn met de vtrschiilende in- dustrien, weven, spinnen, bier- brouwen. pottebakkerswerk e.d. Bijges'aan door hun vrou- welijk personeel, die apart in het Vrouwenhuis leefde, werd alterhand vervaardigd. Uit dit vrouwelijke personeel zijn later de fabrieksarbeidsters wol- spinters en bleeksters enz. onistaan. In later tijd komt de trek naar steden, de vrouwen krij gen kleinere woningen, niet meer wordt zoo a les in huis vervaardigd, de vrouwen be- ginnen zich meer buiten te vertoonen, het eerst in kerken en op de markten. De pruducten der groot-in- dustrie worden gek>jcht, en hiermee ontstaat in de fabrieken, vooral in Engeland de uitbui ting van vrouwen en kinderen. De vrouwen der betere kringen, die door dit ailes meer tijd kregen, vinden in de 19e eeuw geen bevrediging meer in het lezen van romans en het borduren, maar krijgen behoef e de bestaande ellende der minder bedeelden te leni- gen. In deze vrouwen ont staat een drang naar vrijheid sommige van hen zien in, dat het noodzakelijk is het land af te reizen en lezingen te hou- den.(Hct maatschappelijkHulp- betoon is n.l. pas later een staats zaak geworden). Zoo ontstaat ook in de 2e helft der 19e eauw de verpleegstersop- leiding. Behalve naar buiten begint de meerdere vrije tijd der vrouw zich ook af te teekenen in het gezin. De vrouw tracht iets te begrijpen van het we>k van haar man en haar kinderen, en zoo komt de tijd, waarin de vrouwen de vriendin worden van hun huisgcnooten. Hoe sterk dezen drang is blijkt wel uit het feit, dat in aile kringen vrouwenontwikkelingsclub ont- staan, we wijzen b.v. op de Vrouwenclubs der S. D. A. P., op de do pshuizen, de afdee- lingen der Ned. Ver. v. Huisv. en dcn Boerinnenbond enz. enz. Ook blijven de huismoeders tengevolge van hun geestelijke verfrissching lichameujk langer jong, de oudere vrouw is verdwenen. De moeders kun- nen de huishouding langer zelf doen, zijn nog flink en zoo zien we dat de dochters zich- zelf een onafhankelijke positie kunnen en willen verschaffen, een huwelijk zonder liefue, aileen om „verzo gd" te zijn is niet meer noodig, al moet er beslist op worden gewezen, dat een ,volledige bevrediging in haar werk als regel niet bij de vrouw buiten het huwelijk wordt verkiegen. Wij weten allen dat de gehuw- de vrouw onbevoegd is eenige financiële handeling te doen, in die huwelijken, waar een goede eenheid is, is de eco- nomische vrijheid van de vrouw niet noodig, maar daar, waar die eenheid ontbreekt, zal de vrouw steeds aan het korste einde trekken. Tenslotte wees de spreekster nog op haar opvatting van den vrouw n.l. Mensch te zijn, met eigen verantwoordelijkheid voor ge zin, menschheid en maatschap- pij. Nadat nog enkele vragen waren gesteld, en beantwoord waarbij af en toe spontaan een hartelijk applaus weerklonk, sloot de présidente met een woord van groote dank deze zeer geanimeerde bijeenkomst. Wij stellen ons voor op Vrijdag 29 April een bridge- avond te organiseeren waar onze leden en hun vrouwelijke huisgenooten aan mee kunnen doen. De bedoeling is, dat in 2 groepen gespeeld zal worden n.l. één groep voor ongeoef- enden en één groep voor meer- geoefenden. Men kan zich af- zonderlijk of met vasten part ner opgeven bij Mevr van der Woude (tel. 135) of bij Mevr. Lammers (postkantoor) te Hoo- gezand en bij Mevr. Schoe- maker (tel. 321) of Mevr. Ho- man voor Sappemeer. Het in- leggeld bedraagt f 0,25 perper- soon, dit moet bij de aanmel- ding worden voldaan er zul- len kleine prijzen worden uit- gereikt. Met het oog op vlotte afwik- keling van de regeling worden de dames vriendelijk verzocht zich zoo spoedig mogelijk op te geven. .«TDS Q4 VSUMSjD Wapenindustrie. Aan no. 17 van de «Docu mentation Antiguerrière ontle- nen wij Sinds 1855 bezit de Duitse «Eschweiler Bergwerks Verein" een octrooi over uitgestrekte in België gelegen ijzerertsmijnen, die na November 1918, toener als vijandelijk bezit beslag op werd gelegd, niet meer geëx- ploiteerd zijn. Bij Belgisch Kon. besluit is thans aan be- doelde Verein vergund die mijnen wederom in exploitatie te brengen. Dit behoeft op zichzelf niet zoveel verwonde ring te wekken. Maar wat blijkt nu De Eschweiler Verein met een kapitaal van 22.800.000 Mark is gevestigd in Aken en wordt voor 93% van haar kapitaal gecontroleerd door de Luxemburgse «Société métallurgique Arbed". In de Raad van Administratie van Arbeid zit de bekende Franse kanonnenfabrikant Eugène Schneider. Twee conclusies zijn hieruit te trekken: le Schneiderwerkt indirect voor de bewapening van Duitsland. 2e. België laat toe, dat ijzer- erts het land verlaat, dat in Duitsland met behulp van kapitaal van genoemden heer Schneider wordt omgezet in wapens. De arbeid treedt daarbij als bemiddelaar op Het is mogelijk uit genoemd feit nog een andere conclusie te trekken de heer Schneider strijkt 55 millioen Franse francs op voor de nationalisatie van zijn wapenfabrieken in Frankrijk en uit spijt dat hij op Franse grond geen oorlogsmateriaal meer kan fabriceren, laat hij 't in Duitsland doen «Vrede" Er is, Goddank, nog altijd een kracht, sterker dan die van marcherende troepen, hun aanvoerders en hun ophitsers, dat is de kracht van een idee, waarvan de tijd gekomen is en dat zijn apostelen gevonden heeft. A. Viruly, in «Vredesdaad" van 27 Januari 1938. Qfflelele MededeHng. «KWIEK" Programma voor Paschen 1 e Paaschdag A.V.V. I—Kwiek II 2 uur 2e Paaschdag KwiekII—A V.V.I 2 uur. Opstelling Kwiek II J. Bakker. H. Clobus, J. Kerdijk. J. Duurkens, G. Heller, M. Nagengast. B. Wilbrink, J. Gibcus. Chr. Meijer, N. Mulder, G. Scholte. aanv. G. Heller res. N. Nagengast Sr. en P. Helmers. Vertrek per fiets om half èèn vanaf de Bonthuizerbrug. Wijzigingen voor de 2e Paaschdag voorbehouden. Nogmaals doen wij een be- roep op onze leden en oud- leden sm niet meer in gebruik zijnde voetbalkleeding en schoeisel te bezorgen bij J. W. Koeneman, Nutsstr, 15. Oos- terpark. Wedstrijdprogramma voor Zondag 24 April Kwiek IISiddeburen I En waarschijnlijk Kwiek adsp.—Rood-Wit adsp. Kwiek jeugdelftal Rood-Wit jeugdelftal. Kwiek III neemt deel aan de seriewedstrijden te Engelbert op 1 en 15 Mei. De secretaris. D. O. S. Maandag (2e Paaschdag) geen les. Waarschijnlijk zullen de Dames welke aan de bonds- wedstrijden in Arnhem mee- werken, op Maandag een extra lesuur hiervoor krijgen. Ver- moedelijk met ingang van 25 April. Nader bericht de volgende week. De Secretaris. S.Ba O. Voor de Paaschdagen zijn er voor S.B.O. geen wedstrij- den vastgesteld. Zondag 24 April, Voorwaarts II—S.B.O. Vertrek per fiets 1 uur. De secretaris. Plaatsel(|k Nieuws. Sappemeer. De oudersvan den 15 jarigen Anjo Kuik, wonende aan den Winkelhoek, alhier, hadden Donderdagmid- dag de droeve ervaring per auto te worden opgehaald, om- dat het kereltje, werkzaam op de Scheepswerf van de fa. Gebr. Van Diepen te Water- huizen van het dek in het 7 M. diepe ruim van een schip was gevallen. Hij bleek ernstig in- wendig gekneusd en is dadelijk naar Groningen vervoerd. Ten overstaan van mr. P. H. Velsen, notaris, alhier, is Donderdagavond in het Bontehuis ten verzoeke van den heer J. Spornheijer publiek verkocht een behuizing met schuur, erf en tuin, staande en liggende aan de Zuiderstraat, alhier, groot 3.80 A., zijnde stadsgrond. Kooper de heer J. Korthuis, alhier, voor f 2200.- Hooqezand. Van de Directie der N.V. „GADO", ontvingen wij het volgende schrijven. Waar de laatste tijd allerlei bijzondere berichten omtrent de Gado in de diverse bladen verschenen, zelfs zoodanige, dat men zich afvroeg «waar haalt men 't vandaan", zian wij ons wel genoodzaakt U eens nadere, doch juiste mededee- lingen te doen toekomen, ver- trouwende dat U Uw lezers met een en ander op de hoogte en zoo noodig gerustjwilt stellen. Inderdaad zal de Directeur der N. V. ATO, de Heer R. G. M. A. Heg, tevens optreden als Directeur der N. V. Gado, welke laatste onderneming rus- tig zal voortgaan haar publiek te bedienen, zooals ze steeds heeft gedaan, terwijl de directe leiding der N. V. Gado voor- loopig door de Heer D. van der Ploegzal worden behouden. Het streven zal zeer zeker er op gericht zijn, den passa- gierseen zoo frequentmogelijke dienst voor te leggen, te zijner tijd uitgevoerd met bijzondere luxe bussen, waarin de passa- giers fauteuils zullen vinden, waarin het reizen zondermeer een genotkan worden genoemd. Oponthoud zal tôt een mi nimum worden terug gebracht door de aanstelling van jeug- dige conductrices, die na ver- kregen routine, de passagiers vlot en vlug zullen bedienen. Zoodra de reorganisatie eenigszins is «aangepast" zal nog grootere uitbreiding van busdienstenin overweging kun nen worden genomen. Een en ander had tengevolge dat de prijzen op sommige trajecten, doch lang niet overal, werden herzien, zoodaf een tarief ver- hooging zal volgen. Al die veranderingen zouden ook doorgevoerd zijn, wanneer van overneming geen sprake was, zoodat de ATO hier in geener- lei «schuld" kan worden ver- weten, integendeel. Het groote gemak van 7 dagen retours ect. blijft bestaan, de prijzen voor de grootere abonnementen (geldigheidsduur langer dan een maand bijv.) blijven nage- noeg ongewijzigd, terwijl de verandering, vooral op korte secties alsook op sommige trajecten, een verlaging be- teekent. Wij stellen ons voor, dat men, als de reorganisatie zich heeft ingeburgerd, waarvan men echter uiterlijk heel wei- nig zal bemerken, men tôt de conclusie zal komen, dat de Gado op haar vooruitstreven manier is voortgegaan en er zeer zeker geen enkele reden tôt minder aangename gedach- ten zal kunnen voorkomen. Zoo na 15 Mei de nieuwe dienstregeling in werking treedt, zal men tôt de overtuiging komen, dat die aansluiting *eeft op aile gado-lijnen. zoo- fat er van een groot gemak kan worden gesproken. De heer J. R. Hut, doc- orandus in de wis- en natuur- kunde, is met algemeene stem- men benoemd tôt tijdelijk lee- raar aan de gem. H. B. S. te Winschoten. Hoogezand-Sappemeer. Alhier is een afdeeling opge- richt van den N.J.N. (Ned. Jeugdbond voor Natuurstudie), waarvan het bestuur als volgt is samengesteld G. de Vries, Hoogezand, voorz., mej. M. Schreuder, Sappemeer, secr., H. Reintz, Hoogezand, penn. In verband met het sym- pathieke doel is te hopen, dat het ledental snel moge groeien. Kolham. Zooals uit een annonce in dit nummer blijkt, worden alhier pogingen gedaan om te komen tôt de oprichting van een Oranjevereen. Belang- stellenden worden opgeroepen tôt een bijeenkomst in café Braam op Vrijdag 22 April. De volgende week zullen in Sappemeer en Hoogezand gelijk in zovele plaatsen, de Emmabloempjes weer worden aangeboden. Een groot aantal jonge meis jes zijn weder zo bereidvaardig, Zuster de Boer en Zuster van Leeuwen, die de leiding der collecte hebben, bij te staan. Moet deze collecte nog aan- bevolen worden In de tien- tallen jaren, dat ze gehouden wordt, heeft zij burgerrecht gekregen. De opbrengst der Emmabloemcollecte wordt im mers besteed voor het meest sympathieke doel, de bestrij- ding van de tuberculose, spe- ciaaal in onze eigen gemeente. Staat uw plaatselijke tuber- culose-commissie dus ter zijde door een milde gift af te staan, als de jonge dames, gewapend met de Emmabloempjes bij U aankloppen. Een oude-mannen en -vrou wenhuis, geen eere voor een stad, doch een caricatuur op de christelijke liefde, is natuur- lijk beter dan niets en strekt in zooverre tôt verheuging, maar wie er op roemt, verstaat de eisch van Gods Woord niet. (dr. A. Kuiper) PREDIKBEURTEN ZONDAG, 17 en 18 April 1938 Herv. Gem. Hoogezand: v.m. 10 uur, ds. Oldeman, Zang v.h. Kerk- koor (Collecte). Sappemeer: v.m. 10 uur, ds. Nijenhuis Ockhuijsen Zangkoor; extra collectie. Kielwindeweer v.m. 10 uur, ds. Wasch. Kropswolde: 's av. 7 uur, ds. Wasch. Engelbert: v. m. 10 uur, ds. Kruisinga. Middelbert 's av. 7 uur, ds. Nijenhuis Ockhuijsen. Harkstede-Scharmer v. m. 9.30 uur, ds. Fournier Jr. Kolham v. m. 9.30 uur, ds. Greeven. Slochteren n. m. 9.30 uur, ds. Kwint 2e Paaschdag v.m. 9.30 uur, ds. Kwint. Schildwolde v. m. 9.30 uur, ds. Siega, (coll.) 2e Paaschdag v.m. 9.30 uur, ds. Siega, (coll.) Noordbroek geen dienst. Zuidbroek v. m. 9.30 uur, dr. Sevenster; 2e Paaschdag geen dienst. Doopsgez. Gem. Sappemeer v. m. 10 uur, ds. B. Dufour. Geref. Kerk. Sappemeer v. m. 9.30 uur en n.m. 5 uur, ds. W. Tom 2e Paaschdag v.m. 9.30 uur, ds. J. A. Winter van Kiel. Foxham v. m. 10 uur, cand. Tiemes v. Wildervank. Evang. in en ten bate der Ned. Herv. Kerk. Winkelhoek Sappemeer: v.m. 9.30 uur (coll.) en n.m. 5 uur (coll.) de heer F. Faber 2e Paasdag v.m. 9.30 uur, de heer F. Faber (coll.). Schaaphok v. m. 9.30 uur, de heer Hellendoorn. Vroombosch n.m. 6.30 uur, de heer Hellendoorn. BURGERLIJKEN STAND SAPPEMEER 8-14 April '38. Ondertrouwd Jelis Jager, oud 28 j. van Muntendam en Johanna Magaretha Boit, oud 32 j. van Sappemeer Pieter Akkerman, oud 29 j. van Sap pemeer en Jantina Kremer oud 27 j. van 't Zandt. ADVERTENTIEN Op Maandag 25 April 1938, des nam. 2 uur, zullen ten sterfhuize van Mej de Wed. J. KREMER te Westerbroek, publiek tegen contante beta- ling worden verkocht: J als Kabinet, Kastje, Kook- kachel, Kamerkachel, Lamp, Tafels, Stoelen, Spiegel, Tin- nen Koffiepot, antieke Kom- men en Kannen, ouderwetsche Klok, Schommelkarn, Inmaak- potten, voorts een zoo goed als nieuwe Opklapbed en Bas cule met gewichten, enzoovoort. J. L. L. C. HOOGENBOOM, Notaris te Hoogezand. Borgercomp.straat 40 voor de nieuwe cursus (aan- vang 2 Mei) is thans open- gesteld en kan aile dagen geschieden bij het hoofd der school, de heer J. TURKSTRA, Borgercomp.straat 38. De leerlingen moeten vôôr 1 April zes jaar geworden zijn. Schoolgeldregeling precies als voor de openb. scholen. Borgercomp.str 40. van nlauwa Leerlingen dagelijksch in het Schoolge- bouw bij het hoofd der school Mej. R. SMID nà 4 uur en in de Paasvacantie bij den heer J. TURKSTRA, Borger- compstr, 38. Het Bestuur. a.s. in het van 5—8 uur. Entrée 10 cent waarvoor kop Thee. LOTEN van de Verloting goedgek. d. B. en W. 25 Feb. 1938, aldaar verkrijgb. 10 et. Plockworst 2 ons 25 et. Boterhamworst 18 et. l/« pd. Haagsche Leverworst 18 et. Va Pd. Pekelvleesch 15 et. per ons Bacon 15 et. per ons, 2 ons 25 Hoofdkaas 40 et. pd. Kookworst 35 et. pd. Uw kleding isUw visitekaartje - - (bij ieder castuum grote verstellap gratis). op de in de De aangifte van nieuwe leerlingen voor toelating tôt de lagere school moet geschie den op Dondsrdag 21 April 1938, 's namtddags tusschen 3en 4l/a uur, bij de hoofden der scholen, die daarvoor in de scholen zitting houden. De kinderen moeten vôôr 1 April 1938,6 jaar oud zijn. voor IN ALS H0EDEN PETTEN OVERHEMDEN **SHIRTS DASSEN S0KKEN ENZ, BRENGEN WII EEN ZEER UlTQEBREIDE COLLECTIE HEREN-KLEDING SAPPEMEER. enz. Komt zien. in cartonverpakking vanaf 40 «t. Hoogezand - Tel. 103 Extra fijne Sausjes. Schijfappels vanaf 22 et. Pruimen pd. 14, 16, 20 et. Tutti Frutti, Vijgen, Krentea, Rozijnen, Abrikozen, Zoete Appels. Wilco's Busgroenten 3 bus voor 50 et. 6 pak Pudding 25 et. Vruchten in blik. Zure Haring, Uitjes. Augurken. Plndakaas. Haring in tomatensaus 2 bus Leverpast^ 25 et. Vele soorten Koekjes. Pakjes Pleverkoekes 10 voor 10 cent. jenever en Brandewijn. 1 L. Kersen en 1 L. Schilletje 14—15%, samen f 1 35. 1 L. pot Abrikozen en 1 fl. Wijn, samen f 1.—. Versche Eieren. dit jaar door de schoonmaak heen heîpen Speciaal adres voor het behan- delen van Uw VITRAGE, GORDIJNEN WOLLEN DEKENS SPREIEN - ENZ. Slochterstraat ZI - Sappemeer 20 20 stuks ww stuks RECLAME-VERKOOP AARDBEIEN OA M 1 liter blik ^1- Fijne Lever OQ Kaas p. stuk k-l. 20-|- EDAMMER 1 per pond EU Ll. Fijne Comestibles Stationsstr 80, Sappemeer LEESZAAL GESLOTEN de beide Paaschdagen. GEOPEND gedurehde de Paaschvacantle elke morgen van 10 tôt 12 uur. Overigens op de gewone uren. Om de Leeszaal te bezoeken behoeft men geen lid te zijn. De toegang is voor ieder boven achttien jaar vrij. HET BESTUUR. .«ni 1 Mei a s. komen de conductrices reeds in dienst Het nieuwe luxe materiaal volgt oageveer 2 weken later. DAT zijn nog eens GADO-BUSSEN I een „heer" heeft overal en tre® I De man van de wereld kiest zich een VICTOR Y- COSTUUM.een pak, dat zo'n echt degelijke indruk maakt, een pak, waarvan de kwaliteit afstraalt! Snit en dessin ge- tulgen van smaak. Na jaren dragen If het mode! nog even volmaakt. ÇBEN-KINDERKLef ding SPPPEIHEER D. van DIJK, T.O.DE SLUIJ- (nBRTEnSHOEK TEL-feS paak SCHOBNEN

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1938 | | pagina 2