V h HEF UW ISOLEMENT OP NEEM TELEFOON Rll MR KWALITEIT SICARE" SiBarBHmapazijn H. TE1IBEH, Sappemeer Tel. 284 \èilpiÉ f 27.50. Belangrijke keuze in fraaie madame CRAPAUDS. 't Café Hnisman, Rllt-, Parket- en Venesta vloeren voor Uwn kamers. P. VU MMEI - Hoogezand. J! SCHUDT UW LEVER WAKKER r t H De zaak met een goede reputatie. Een Advertentie geplaatst in dit Blad moet U ongetwijfeld het meeste succès geven, daar Uwe advertentie in 8000gezinnen gelezen wordt H Let s.v.p. op deze Spéciale Voorjaarsaanbieding. 4 Crapauds I 48 4 Crapauds 159.50 4 pracht Crapauds f 98.50 4 Crapauds f 79.00 prachtige sorteering KOORDSPIEGELS Zie de uitstalramen. Zie onze geweidipe magaziinvoorraad. puike Zaudiardappeien Advertentiën triplexhandel. Oroote platen vanaf 80 et. Luxe Damestasschen i m m Sneclaal [de Jongelui noodigen wij tôt een bezoek uit. WIJ bieden aan T. K. KREMER Sappemeer met moq. deze week 4 prachtigi Crapauds 4 CRAPAUDS zetr apirti modallan Angara Theemeubelen f 4.98, 6.75, 8.40, 9.75 enz. J. H. SM1T, N.V. Fabrlek v./h. GEBR. BRAND IKMJ. :',V Vraagt uw kruidenier Onze omzetTbreidt zich gestadig uit. Niet alleen plaatselyk, maar ook in de Noordelyke Provinciën. De oorzaak ligt niet alleen in onze lage prys- noteeringen, doch yeel meer in de degelyke stoffeering en de n^tte afwer- king van het lioutwerk. Wy durven dan ook met de meeste vrymoediglieid een ieder uitnoodigen, om onze Meubelen te hezichtigen. KOMT ZIEN. KOM VRIJ BINNEN. Op Terzoek halen we D per Luxe Auto Tan liais, zonder kostenberekening. Op een eiland zit U, afgesloten van Uw medemenschen, zonder telefoon. Zelfs al woont U midden in de stad, dan nog staat Uw huis alleenzonder telefoon. Zonder telefoon is Uw huis niet af, het heeft geen verbinding met de wereld, het kan niet hooren en niet spreken buiten zijn muren. Dààrom, hef Uw isolement op. Een telefoon brengt gemak, gerief, genoegen. Verblijdt de telefoon Uw dagelijk- sche leven bij voorspoed en gezondheid, bij ziekte of tegen- slag is zij een hulp in den nood. Laat U eens voorlichten over de vele voordeelen die een telefoon U biedt en over de geringe kosten. UU UI1IJ voor 3 of 4 cent. IwÉwllè Eiken Armliggers. 2 Fauteuils en 4 Stoelen 1 Dressoir reeds voor f 25.00 2 Crapauds en 4 Stoelen 1 Dressoir samen voor f 40.00 reeds voor f 48.00 wol moq. wol moq. rood Vochtecht trijp Beige. Velours rood/bruin f 84—, 89.-, 103—. Hodon aangtkomen I 1.98, 2.98, 4.95, 5.75 enz. DIVANS f 7.28, 8.75, 9.75, 12.50, 14.50 enz. DIVANKLEEDEN, TAFELKLEEDEN, KAPSTOKKLEEDEN, FANTASIEKLEED- JES in pluche en weefstof. Levering naar aile plaatsen in Nederland. P.S. Eenige mooie losse Fauteuils met veeren sleckts f 3.98. Haadon ontvangon f 2.50 per h.l. Qroentenhandel Hoofdstraat 2 - Hoogezand voor dit blad knnnen bezorgd worden in Westerbroek. Zuld.rstr.at 7 - T.l.toon 21 Hooguand. Strooken en bedrijfsvioeren voor Uwe dienstvertrekken worden door ons geleverd en vakkundig gelegd. Vraagt vrjjblijvend inlichtingen en laat Uwe vertrekken voor de a.s. schoonmaaktjjd door ons moderniseeren. PETER VAN MAANEN. De kruk onder den linkeroksel, met de rechterhand steutiend op zijn spade, stond Jean-Marie als gewoonlijk aan den uitersten rand van de afgravingen. Staan kon men het eigenlijk niet noemen, de beenen, sinds jaren geheel verlamd, schenen een soort verbinding te vortnen tusschen het bovenlichaam en de aarde. De kaken bewogen zich langzaam op en neer, om depruimte verwerken, af en toe spoot een bruine speeksel tusschen de gebarsten lippen door. In het door weer en wind ver- weerde en tanige gezicbt, stonden flets de waterige blauwe oogen. Als een silhouet teekende dit menschelijke wrak zich af tegen den verren hori zon, de voeten wegzakkende in de natte stikende, met vuilnis bedekte aarde, vlak achter hem in diepen af- grond het water van het door de af gravingen ontstane meer, dat nu lang- zamerband weer gedemt werd door het stoiten van grond en afval. De helling, vrij steil naar beneden, een tiental meters diep, daarna de rimpel- looze wateroppervlakte, waaronder een glooiende voortzetting van enkele meters tôt den bodem. Langzaam maar zeker daalde de de schemering van den stillen winter- avond over het landschap. Het werd nevelig, de voorwerpen namen vage vormen aan, in de verte weerklonk de sirene van de katoenfabriek. Jean Marie drukte de kruk met zijn linker elleboog tegen het lijf en bracht z}jn gewicht daardoor naar links over. De w^svinger van zijn rechterhand verdween in zijn mond tusschen wang en kiezen om de pruim te verplaatsen en te drukken. In de verte hoorde men het ronken van een naderende vrachtauto en de doffe ex- piosies van den open knalpot stoorden de stilte. „De laatste voor vandaag," mom- pelde Jean Marie, „en dan naar huis." Hij strompelde en scuifelde voort zwaar steunend op kruk en spade, en riep den chauffeur zfjn aanwijzingen toe voor de plaats waar de afval ge- stort moest worden. De drie tons Ford reed snel het terrein op, draaide in een halven cirkel rond, schoof achteruit, al langzamer en langzamer, een geknars van remmen, de achter- banden stuiten tegen den klaargeleg- den balk, en begonnen in den dras- sigen bodem weg te zinken. De motor werd afgezet en zweeg, het portier van de cabine ging open, en de chauffeur stapte eruit, met denslinger in de hand, welke hij op de treeplank neerlegde. Hij rekte zich even uit, na het ziiten, haalde een cigaret uit een leeren etui en begon te rooken. De eerste, blauwe rookhalen kwamen tegelijkeitijd uit mond en neus, en een trek van ontspanning kwam over het jonge gezicht. Wel, ouwe, dit tôt Jean Marie, dat is de zeventiende voor vandaag, en de laatste ik heb er genoeg van, en jij zeker ook wel, en hierop haal de hjj een half leege flesch van onder zijn zitbank te voorschijn, deed een paarflinke teugen, reikte glimlachend de flesch met het restant aan den oude over. Dank je, zei deze, na eerst ge- dronken te hebben, ik had niets meer, Zwljgend keken beide mannen el- kaar aan. Er was een vreemde, doch hechte vriendschap tusschen hen ont- staan, hoewel grooter contrast welhaast ondenkbaar was. Aan den eenen kant Peter, de jonge vreemdeling uit hét noorden, sinds eenige maanden bij de firma in betrekking. aan den anderen kant de bijna zestig jarige Jean Marie na dertig jaren trouwen dienst onbruikbaar voor zjjn werk geworden en uit medelijden met dit baantje belast. Voordat Peter bij de maat- schappij kwam, werd de oude meestal naar huis gereden door een der andere chauffeurs, maar het gebeurde ook wel eens dat hij vergeten werd, en dan, na zijn langen werkdag, om vier uur op, om vijf uur van huis, drie uur zich voortzeulende Iangs den weg, om acht uur aan het werk tôt 's avonds zes, met een korte onderbreking voor het koffiedrinken droog brood met wat kaas of harde worst, en den on- vermijdelijken halven of heelen liter roode Iandwfjn, was hlj genoodzaakt, na beeindiging van zjjn dagtaak, zich nogmaals die drie uur.gaans voort te slepen. Zoo was Peter hem eens tegenge- komen: opgehouden door twee lekke banden, later dan gewoonlijk en daar door danig uit zfjn humeur, herkende hij bij het licht van een lantaarn de oude, verschrompelde gestalte, half omgewend op het geluid van de naderende auto. Peter stopte, verbaasd daar hij nooit over de mogelijkheid had nagedacht, dat Jean Marie de betrekkelijk korte, doen voor hem zoo lange, aistand tusschen huis en werk te voet kon aileggen. Hij stapte uit, en terwjjl de oude zich met krachtige handen en arraen in de cabine heescti, waarbij z n beenen slap en hulpeloos langs den wegen hingen, duwde hij hem zacht maar stevig op zijn plaats, deed het portier dicht en zette zich aan het stuurrad en keek den oude aan. Dat valt me mee, mompelde deze, terwijl een dankbare biik den jongén man trof, ik was al bang, dat ik heelemaal naar huis zou moeten loopen, en ik was zoo moe, Emile heeft mlj zeker vergeten. Hoe kom jij hier nog zoo laat? Peter vioekte zachtjes tusschen zijn tanden zonder te antwoorden. Nu zaten die egoisten natuurlijk bij hun apéritif of liter wijn, en geen van hen, ook Emile niet, dacht aan den ouden stumper. Jean Marie, zei hij, even slikkend met een brok in zijn keel, zoolang ik bij de maatschappij blijf, zal jij niet meer naar huis loopen. Een stille doch krachtige handdruk bekrachtigde deze belofte. En Peter had woord gehouden. Hier- doorten door andere, vaak onbeteeken- de. kleine dingen, had bij getracht in het leven van den ander een vleugje zonneschijn te brengen. Kom, ouwe, zei hij nu, den slinger opnemend, het eindje van zQn opgerookte cigaret wegwerpend, terwijl hij begon te draai- en, wij zullen voortmaken. Het voor- einde van den ijzeren bak verhief zich in de hoogte, met stukken en brokken gleden aarde, puin en afvai naar be neden. totdat de bak in bijna verti- calen stand gekomen was, en het laatste als een lawine naar beneden donderde, gedeeltelijk op de rand vallend en gedeeltelijk in het diepe water plonsend. Daarna liet Peter den bak weer terugdraaien reed eenige meters vooruit, keek toe hoe Jean Marie den grond met zijn schop ge- lijk maakte, en hielp hem daarna in de auto. Zoo reden zij weg. Hoe is het met je oogen vroeg Peter, beter Neen, zei de oude, iederen dag slechter, ik kan er niet aan denken, dat het nog erger zou worden, dan zou ik geen werk meer hebben, en pensioen krijg ik niet. Zij waren aan het einde van hun tocht gekomen. De vrachtauto reed nu over een kade, minderde vaart en stopte bij een smal, omhoog loopend straatje, Eenige minuten later gingen de beide mannen naar boven, vlak bij Jean Marie's woning gekomen, duwde Peter een klein kroegje open en hielp den oude naar binnen. Tegen- over elkaar gezeten aan het houten tafeltje, zei hij, met afwerend gebaar Neen, neen, jij kunt je geld beter ge- bruiken, ik heb nog een paar stulvers over, wil je een aperitlef? Jawel, al is het nog geen Zater- dag, zei de oude, en Peter wendde zich half om naar den waard achter den toonbank, knikte deze goeden dag, stak twee vingers omhoog, riep Per nod, twee"boven het rumoer uit en liet daarna zijn blikken over de aan- wezigen gaan. Jean Marie, zei eenigen tjfd later, toen de glazen geledigd wa ren, als ik morgen soms een beetje laat ben, moet je maar wachten in de smederij, ik ga met de menschen een teerput maken in Bessancourt en dat is nogal een eindje weg Het was inderdaad laat, den volgen- den dag, toen Peter bij de afgravingen arriveerde. Hij stopte bij de smederij De smid en zijn helper zaten vermoeid en zwijgend te rusten, er lag ver- slagenheid op hun vuile gezichten. Er lag iets moedeloos in de neerhangen- de schouders en in hun geheele hou- ding. Peter keek vragend het overigens leege vertrek rond. Is de oude al naar huis ge- gaan? vroeg hij, heeft iemand hem gereden De ouwe? Jean Marie? vroeg de helper. Weet je het dan nog niet Waar ben je dan vanmiddag geweest, dat je het nog niet gehoord hebt? In Bessencourt, antwoordde Pefer, moe en ongeduldig en plotseling on- gerust: Zeg op, wat is er met den ouwe? Beiden bleven zij hem aar.kijken en toen begonnen zij beiden tegelijk te spreken. met brokstukken. De ouwe Jean Marie 1s na de koffie weer aan zijn werk gegaan, zooals steeds En wij voor een karweitje naar het groote flatgebouw aan den hoofdweg. Vanmiddag werd er hier geen grond gereden, om vier uur kwamen wij te- rug En eerst dachten wij niet direct aan den ouwe. Hij was er immers altijd. Plotseling viel het mij op, dat wjj hem nergens zagen. We hebben geroepen en gezocht, ver weg kon hij niet wezen, toen vonden wij cen spoor, ee» groot brok grond aan den rand had losgelaten en was naar be neden gestort, wij zjjn hulp gaan halen en.de dregzoo hebben w| hem opgehaaldden ouwe dood. Zwijgend draaide Peter zich orn en gîng naar de afgravingen. Jean Marie, arme, oude kerel, heb je geleden, was het een ongeluk, brak de grond plotseling onder je voeten af en verdween je in de diepte, of begon je bang te worden voor je slechte oogen, wllde je je kinderen niet tôt last zijn op je ouden dag, heb je hier vanmiddag staan piekeren in jeecntje en in de stille, en is het je toen soms te machtig geworden - k KOOPMANS" MEELPABRIEKEN N.V_ LEEUWAEDEM. Aan elk Postkantoor kunt U bezoek aanvragen van een ambtenaar om U volledig mondeling in te lichten. Een telefoon brengt U gerief en veiiigheid, verhoogt Uw aanzien en kost zoo weinig. Huoiboekjes en Contracten l Crapauds en 4 Stoelen DOOR ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens ,,klplekker" uit bed springen. Iederen dag moet Uw lever mlnstene een liter gai in Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gai onvoldoenda is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftlgd en U bent hu- meurig, voelt U eilendig en ziet ailes som- ber In. De meeste laxeermiddelen zijn slechtslap- middelen. U moet CARTER'S LEVER- PILLETJES nemen om een liter gai vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de gai te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bij apothe- kers en drogisten. f. 0.75. s

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1938 | | pagina 4