NEEM fl H. ÏEUBEN, Sappemeer Tel Jong Holland snakt naar wsrk" Waterschap „DE KALKWIJK". Openbare Leeszaal en Uitleenbibliotheek gesTTôten KaMier zegeviert. ■a v*%~ HEF UW KWALITEIT SIC A Kleertjss voor baby. Ingelanden op Woensdag 1 en Donderdag 2 Jnni. 3 en 4 Juni helpt g!| mee, Vergadering iMER Sappeir o. o. s. KSM 5rb r_- - 1 ■f-. 100- aagt uw kruidenier £f^§p£. Op een eiland zit U zonder telefoon. Zelfs nog staat Uw huis al telefoon is Uw huis ni< de wereld, het kan nie muren. Dààrom, hef U gemak, gerief, genoege sche leven bij voorspos slag is zij een hulp in over de vele voordeele over de geringe kosten. Aan elk Postkantoor kunt L U volledig mondeling in te veiligheid, verhoogt voor 3 of 4 cent. 30R I MAANEN. len linkeroksel, met nend op zijn spade, als gewoonlijk aan 'an de afgravingen. het eigenlijk niet sinds jaren geheel :n soort verbinding het bovenlichaam iken bewogen zich ier, om depruimte spoot een bruine e gebarsten lippen weer en wind ver- gezicht, stonden blauwe oogen. Als le dit menschelijke n den verren hori- egzakkende in de :t vuilnis bedekte hem in diepen af in het door de af- meer, dat nu lang- ;edemt werd door rond en afval. De naar beneden, een daarna de rimpel- riakte, waaronder zetting van enkele em. zeker daalde de ien stillen winter- îdschap. Het werd erpen namen vage e verte weerklonk atoenfabriek. kte de kruk met og tegen het lijf cht daardoor naar ïsvinger van zijn :en in zijn mond ezen om de pruim te drukken. In de :t ronken van een o en de doffe ex- plosies van den ope de stiite. De laatste voo pelde Jean Mari huis." Hij strompeld zwaar steunend op riçp den cbauffeui toe voor de plaats stort moest worde Ford reed snel het in een halven ci achteruit, al langza een geknars van r banden stuiten teg den balk, en bego sigen bodem weg te werd afgezet en van de cabine g chauffeur stapte eri in de hand, welke h neerlegde. H y rektc het ziiten, haalde i leeren etui en be{ eerste, blauwe rc tegelijkertijd uit m een trek van ontspi het jonge gezicht. Wel, ouwe, di dat is de zeventiei en de laatste ik hi en jij zeker ook we de h{j een half leegt zijn zitbank te vo paar flinke teugen, i de flesch met het res over. Dank je, zeî dronken te hebben,i Zwljgend keken kaar aan. Er was e hechte vriendichap staan, hoewel groote. ondenkbaar was. Aa Peter, de jonge vi noorden, sinds eenig firma in betrekking. kant de bijna zest Marie na dertig jart onbruikbaar voor zjj Nederl. Vereen. van Huisvrouwen. Afd. H.S. De excursie naar het Vlieg- veld Eelde zal plaats hebben op Vrijdag 10 Juni. De aanmelding kan reeds nu gescheiden bij aile bestuurs- leden tegen betaling van 60 et. voor de bus. Er zal gelegen- heid zijn een rondgang op het terrein te maken, waarbij de hangars worden bezichtigd, en thee te drinken op eigen kos ten, terwijl de kas der Vereeni- ging voor haar die hieraan wenschen mee te doen één gra tis rondvlucht boven het vlieg- veld verloot. Wie er zelf niet voor gevoeld in de lucht op te stijgen, doet goed toch mee te gaan om het intéressant vliegveld te bezoeken. Kort verslag van de Alg. Verg. te Rotterdam op 26 en 27 Aprll. Aan de Alg. Vergadering nam ditmaal alléén onderge- teekende deel. Andere jaren ging nog wel eens een tweede bestuurslid mee, dit jaar echter niet. Toch verdient het aan- beveling, indien de kas het toelaat twee afgevaardigden te zenden. Rotterdam, de oudste der afdeelingen was onze gast- vrouw, ailes was in de puntjes geregeld. Dank zij de ruime lokali- teiten en de goede geluidin- stallatie, maar vooral ook door de rustige leiding van de Pré sidente Mevrouw Neijtzel de Wilde, had de vergadering een vlot en kalm verloop. Al lijken de agenda punten in den regel van niet zooveel belang, tijdens de discussies valt het ieder jaar weer op, hoeveel werk er door de vereeniging wordt verzet en hoe zij "contact heeft met aile officieele instanties, die de belangen van de huisvrou wen kunnen behartigen. Ais nieuwe H.B. leden zijn gekozen mevr. Tammes—Boer, uit den Andel, de Qroningsche candi date en mevr. van der Grient Bunk uit Assen. De lezing van Prof. Wolff uit Uirecht over het voedsel- vraagstuk, vormde de hoofd- schotel van den tweeden dag. De zeer uitvoerige gedach- ten wisseling, die na zijn rede plaati had, bewees van hoe veel belang dit vraagstuk door de huisvrouwen wordt be- schouwd. Tijdens de gemeenschappe- lijke maaltijden was er gele- genheid met de Zuster afdee- lin<en kennis te maken en elkanders werk te bespreken. Na het diner op den tweeden dag werden wij door het ge- meentebestuur van Rotterdam ontvangenin muséumBoijmans een bouwwerk waarop Rotter dam met recht îrotsch kan zijn en dat 's avonds met zijn mo derne verlichting wel op zijn mooist moet zijn. Tenslotte bracht de derde dag de excursie, met een rondrit door Rotter dam, bezoek aan de Groote of St. Laurenskerk, het G.E.B. en het Feijenoordstadion. Daarna namen we afscheid van elkaar en trok ieder weer huistoe. M. HermannSmit. Indien er nog eenige animo voor het handbalspel is, wor den de Dames liefhebsters verzocht ten spoedigsteaangifte te doen bij Trui Boekholt. Voor de reis naar Arnhem heeft het Bestuur nog een bij- vullend programma samenge- steld. Binnenkort zullen wij met de deelnemers (ster) dit punt nader bespreken. Maar weest allen tôt dien datum ziunig, met de centen. De Athletiekwedstrijden te gen Veendam vinden plaats op 10 Juli a.s. Laat niemand de lessen verzuimen. Hetprogiam- ma zal de volgende week be- kend worden gemaakt. Voor de Adspiranten en Damesnieuwelingen heeft Brunhilde nog Athletiekwed strijden op Donderdag avond 7 uur, 9 Juni a.s. Voor verdere afwikkeling zal er op de lessen nader over worden gesproken. Officieele Publlcatlën. Ondertrouwd B. W. Tille- ma, 24 j., Borgercompagnie (Gem. Veendam) en J. H. Dinkla. 22 j Kolham. Getrouwd A. Scholtens, 25 j., Kolham en H. Heikens, 23 j., Hoogezand H. Puister, 24 j., Siddeburen en j. Perdon, 24 j., Kolham L. van Bergen 24 j., Slochteren en G. Dijk, 21 j., Siddeburen K. Lenting, 30 j., Bierum en A. B. H. Hinrichs, 23 j. Laskwerd Y. Buurma, 32 j., Siddeburen en J. Hazenhoek, 23 j. Hélium H. Dijkman, 33 j., Slochteren en B. Hellendoorn, 33 j. Sloch teren C. G- Moolhuizen, 31 jGroningen en H. B. S. Ra- dijs, 28 j., Slochteren. Overleden Weite Nijlaan, oud 61 jongehuwd, Sloch teren (Overleden te Zuidlaren) Egberdina Scheltens.oud 73 j., weduwe v. H. Kazemier, Kol ham Diena Bakker, oud 94 j. weduwe v. E. Folkersma, Schildwolde. tevens Voor een betrekking. Dat dit werk een enorm bedrag vraagt is U bekend. De regeering geeft een flinke subsidie maar nu moet uit par ticulière bijdragen een ton of f 100.000 worden bijeenge- bracht. Wij vragen U beleefd, help de Centrale, want Werk maakt sterk. Collecte op 3 en 4 Juni. Het Corn. v. Actie Ds. G. Oldeman voorz. G. Jeuring secr. H. Viening penningm. Ds. Nijenhuis Ockhuisen. H. Kolthof. D. ter Veer. Joh. Voorenkamp. J. Gnodde. W. Badenhopp, Kapt. Leger des Heils. Officiait Mcdedeling. .KW1EK" Training De trainingsavond voor de gewone leden is vast- gesteld op Maandagavond. Aanvang 7 uur De adspi ranten en jeugdelftallers zullen op Zaterdagmiddag oefenen, eveneens onderleiding van de heeren Mulder en Pestman. Aanvang 2 uur. De training begint de a.s. week. Opkomst in voetbalkleding is verplicht, daar ander niet aan de oefeningen mag worden deelgenomen. De Secretaris. Gevonden voorwerpen. Een gouden broche. 3 rijwielbelastingkenmerken. Een acte tasch. Een portemonnaie metjinhoud. Een nijptang. Inlichtingen op werkdagen desvoormiddags tusschen 9 en 11 uur, politiebureau achttr het gemeentehuis te Hoogezand. BURQERL1JKEN STAND j SAPPEMEER 20 26 Mei Geboren Writzer, z. v. Ja cob Hofman en Geerîruida Hartman Egbertinus, z. v. Jans Huiting en Geertje War- ris;Johannes Gerhardus, z. y. Hermannus Mattheus Kerdijk en Margaretha Harmanna Hen- derika de Wit. Ondertrouwd Jan Freij, oud 32 j. van Sappemeer en Wie- chertje Venema, oud 20 van Muntendam; Remko Speek, oud 23 j. ven Sappemeer en Aaltje Niewold, 23 j. van Veendam. Getrouwd Johannes Corné lius Bernardus Pas van Rotter dam en Elizabeth Catharina Veerkamp van Sappemeer Adrianus Kruijer, en Anna Ali- da Palland, beiden van Sappe meer Jan Hoving van Hooge zand en Johanna Henderika Hoving van Sappemeer. HOOGEZAND 20 26 Mei. Geboren Wilem, z. v. Hen- drik J. Faber, en Eltje Roggen, Hoogezand Sapke, d. v. Ja cob J. Klunder en Anna van Dalen, Foxhol Elsiena, d. v. Jurrie Weyer, en Trijntje Dod- dema, Kiel Jacob, z. v, Wil lem Jak. Meyer, en Zwaantje Kremer, Westerbroek H.n- drik Egbert, z. v. Hendrik E. Ballema, en Alida H. Bos, Kalk- wijk. Ondertrouwd Freerk Bak ker, Foxhol en} AnnaVenema van Kropswolde Aalf Bakker, van Hoogezand, en Martje Haan, van Hélium, Si. Jan Robert Leemhuis, van Hooge zand, tn Geertruida Nieborg, van Foxhol, Hgz. Getrouwd: Gerrit Postema en Harmke IwemaGerrit Oostland en Minkina Mennes; Kornelis Visscher en Marchien Stol; Derk Bosscher en Ge- zina Luppina Eisses Boelo Lubbers en Harmina Hopman; jan Oosting en Elisabeth de Keyzer; Oomke Bouwman en Jantje Hut; Willem B^ E. Schwartz en Elisabeth Smit Jan Nieuwold en Anje de Jonge Kornelis Berend Bouman en Roelfien Dallinga Jacob Broe- kema en Trientje Coops. SLOCHTEREN 19 26 Mei Geboren Johanna Elisabeth d. v. P. H. de Kleer, en J. Hoo- geveen, Overschild Hendrik Tiddo, z. v. H. Bodewitz en L. Bouland, Foxham Janna, d. v. H. E. Bos en H. A. Kwant, Haikstede Henderikus z. v. K. J. Spithoff en H. Klok Hélium Auke, z. v. K. Hof- stede en A. Westerkamp, Sid deburen Jantje Ellie, d. v. H. Jager en E. Woldendorp, Schild wolde. PREDIKBEUKTËN ZONDAG, 29 Mei 1938. Herv. Gem. Hoogezand: v. m. 10 uur, ds. S. H. Spanjaard, Rem. Pred. te Groningen. Sappemeer v. m. 10 uur, ds. Tammens. Kielwindeweer geen dienst. Kropswolde: v.m. 10 uur, ds. Wasch. Westerbroek v. m. 10 uur, ds. Kruizinga. Engelbert: 's av. 7 uur, ds. Kruisinga. Middelbert v. m. 10 uur, ds. Oskamp. Harkstede-Scharmer: v.m. 10 uur (n. t.), ds. Founier Jr. Kolham v. m. 10 uur (n.t.), ds. Greeven. Slochteren n. m. 6 30 uur, (o.t.) ds. Kwint. Schildwolde v. m. 9.30 uur, ds. Siega Hélium v.m, 9.30 uur (o.t.) ds. Politiek. Siddeburen v.m. 9.30 uur, en 's av. 7 uur, ds. De Vries. Noordbroek v.m. 9.30 uur, ds. Rosbergen. Zuidbroek: v. m. 9.30 uur, dr. Sevenster. Doopsgez. Gem. Sappemeer: v.m. 10 uur, de heer E. H. Boer, Doops gez. proponent. Geref. Kerk. Sappemeer v. m. 9.30 uur en n.m. 5 uur, ds. W. Tom. Foxham n. m. 2,30 uur, Cand. W. J. Wynia. Evang. in en ten bate der Ned. Herv. Kerk. Winkelhoek Sappemeer: v.m. 9.30 uur, en n.m. 5uur, de heer F. Faber Ev. Schaaphok: v m. 9.30 uur, de heer Hellendoorn. Vroombosch n.m. 6.30 uur, de heer Hellendoorn. Speldjesdag voor „Het Hoogeland." Gaarne vestigen wij de aan- dacht op den a. s. SPELD JESDAG voor de vereeniging „Het Hoogeland." Zooals bekend worden in de kolonies en tehuizen dezer Vereeniging verpleegd voor- waardelijk veroordeelden, voor waardelijk invrijheidgestelden, zwervers, landloopers, drank- zuchtigen, onvolwaardigen, al- leenstaande personen en ou- den van dagen. Over 1937 bedroeg het aanlal verpleegdagen 69494. 411 personen van aile ge- zindten en uit aile deelen des lands werden in haar kolon'es en tehuizen, ni. „Het Hooge land," „Ons Thuis" en „Klein Bouwzicht" te Beekbergen, „Filadelfia" te Vries (Dr.) en „Wilhelminahoeve" te Opende (Gr.), verpleegd. Buiten genoemde kolonie— gevallen werd aan 803 door- trekkende personen die niet hadden te eten, een warme maaltijd of brood met koffie verstrekt. Aan 162 personen, die geen onderdak hadden, werd nacht- logjes met ontbijt verschaft. Helaas moesten van 89 personen de aanvragen voor opname in de kolonies wegens plaats- en geldgebrek wor den afgewezen. Wij vertrouwen, dat men graag dezen mooien en nutti- gen arbeid van de vereeniging „Het Hoogeland," waar veel geld voor nodig is, zal steunen door het koopen van een speldje. Aile koopers van een speld je ontvangen van de collectan tes een beknopt jaaroverzicht van den arbeid der Vereeni ging over 1937. Daarin vindt men statistische cijfers over de verpleegden met vermelding van de provincie van herkomst en de gezindte, waartoe ze behooren. Daaruit ziet men, waarvoor men zijn bijdrage geeft. Helpt ons helpen, opdat de vereeniging „Het Hoogeland" velen kan helpen. Het plaatselijk Comité Het Gemeentebestuur van Schoorl was zo welwillend, voor dit doel gratis een school beschikbaar te stellen, waarvan de verschillende lokalen als slaapzalen ingericht zullen wor den. De middagmaaltijden zul len waarschijnlijk worden ge- bruikt in de dichtbij gelegen jeugdherberg. Groet, een idyllisch plaatsje gelegen aan de voet der duinen, leent zich wel bij uitstek voor een dergelijke samenkoinst. De jeugd kan zich vermaken met spelen aan zee en in de duinen (die hier gelukkig voor het publiek niet afgesloten zijn) terwijl ook een uitstapje naar Amsterdam en Volendam op het program staat. Er zullen toneelstukjes worden opge- voerd, er zal worden gezongen en gedanst, kortom, het zal een feest zijn, deze bijeenkomst bij te wonen. En daarbij het allerbelangrijkste Het talen- verschil, dat bij andere inter nationale bijeenkomsten de deelnemers toch gescheiden houdt, zal hier vervallen. Es péranto zal de omgangstaal zijn Ieder, wien de internationale toenadering ter harte gaat, en die met leedwezen het steeds dieper invretende chauvinisme bij vele volkeren waarneemt, zal met vreugde van een der gelijke samenkomstdeel nemen. Tôt voorzitter en secretaresse van het comité met de alge- mene leiding belast, werden gekozen W. Bant, H. d. Sch., Groet Voorzitter, E. v. Veenendaal-Bouwes, rédac trice „La Juna Vivo",-secreta resse. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door de secre taresse. Adres Mevr, E. v, Veenen daal-Bouwes, West-Graftdijk (NH). «Staatspensioen een vrome [wensch Is de lie/de dan geweken Heeft het recht de vlag [gestreken Neen, zoo slecht is niet [de mensch. Jong Holland snakt naar werk. Centrale voor Werkloozen- zorg gesticht op initiatief der Raad van Kerken voor practisch Christendom. Reeds eenige jaren heeft het Corn. v. Actie uw gave gevraagd voor hun streven om een kleine verlich ting te brengen in het moei- lijk leven der jeugdige weik- loozen. Heeft de Centrale zich eerst bemoeid met de jongens thans bemoeid zij zich ook met de meisjes. In haar internaat worden de jeugdige meisjes opgeleid voor huishoudelijke beroepen en daarna zorgt zij Espéranto Internationale Jeugdbij- eenkomst. Door de redaktie van het Esperanto-Jeugdblad „La Juna Vivo" zal, met steun van „La Norda Stelo", een Esperanto- vereniging in de kop van Noord-Holland, een internatio nale Jeugdbijeenkomst belegd worden te Groet (Gem. Schoorl). Aan deze bijeenkomst kan deel genomen worden door jongelui van 12—18 jaar. Aan- gezien Espéranto de verkeers- taal zal zijn, wordt van de deelnemers geeist, dat zij deze taal voldoende vlot kunnen spreken. Uit Frankrijk en Engeland hebben zich reeds 70 jongelui aangemeld. Ook uit andere landen worden opgaven ver- wachi. terwijl uit onsland zeker velen zullen komen De kosten van deelneming bedragen Voor Nederlandse kinderen 7,50 guld., voor bui- tenlandse kinderen 3,50 guld. De samenkomst duurt een week (10—17 Augustus) onder meer voor het snelheids- diploma A Machineschrijven (Tienvinger Sysieem) de da mes T. Brouwer, Sappemeer F. Knol, Hoogezand, E. Poort- man, Sappemeer, en de heeren O.Begeman, Sappemeer, G. Huizinga, Hoogezand en C. Kôller, Schildwolde. Vervolgens slaagden voor dezelfde Vereeniging voor het Practijk Diploma Kantoor- stenograaf (Nederl systeem „Groote" 130 lettergr. p. mi- nuut Mej. D. Gooijert Sappe meer, de heeren L. Kok, Sap pemeer en M. Smid, Sappe meer. Allen ontvingen hun oplei- ding aan het lnstituut Boelkes (School voor St<no— en Ty- pen, etc.) te Sappemeer. Op de deze week te Groningen gehouden jaarverga- dering van de Prov. Gron. Groene Kruisvereeniging, bracht de voorzitter, de heer dr. H. H. T. Bekenkamp, aan onzen vroegere plaatsgenoot, den heer D. L. de Koe, thans te Assen, warmen dank voor hetgeen hij heeft gedaan voor de vereeniging en speciaal als voorzitter van den Provincialen Tuberculosedienst en als ge- delegeerd lid van het hoofd- bestuur van het ziekenvervoer. De hoogste onderscheiding, die het Groene Kruis kent, de gouden médaillé van het Groene Kruis werd den heer de Koe aangeboden. Het is nog slechts de tweede maal, dat deze onderscheiding werd geschonken. Hoogezand. De Bloempjes- dag voor het sanatorium „Sonnevanck" te Harderwijk hetft in deze gemeente 73,22 opgebracht. Uit het pas verschenen eerste jaarverslag van het Al- gem. Borgstellingsfonds voor den Middenstand in de Veen- koloniën blijkt, dat t./m. 31 Dec. 117 aanvragen uit 18 ge- meenten binnenkwamen. Hier- ture-Huisman isTot tijd. on- derwijzer beupemd de heer E. Bouman, Hzn., alhier. Martenshoek Benoemd tôt tijd. onderwijzeres aan de o.l. school, alhier, mej. H. Koster, alhier. Kielwindeweer. Benoemd is tôt tijd. onderwijzer aan de o.l. school, alhier, de heer H. Bouman te Kropswolde. Foxhol. Benoemd is tôt tijd. onderwijzeres aan de o. 1. school, alhier, wegens onge- steldheid van het hoofd mej. J. Potjer te Hoogezand. Borgweg. In het café De Groot had alhier onder archi- tecteur van den heer C. H. Uiterdijk, architect G.D.A. te Hoogezand, ten verzoeke van den heer J. G. Weemhoff de aanbesteding plaats van den bouw van een dubbel woon- huis, laagste inschrijving was F. Timmer te Hoogezand en R. Rave te Sappemeer f 4448.- Stootshorn. Alhier woont de 84 jarige weduwe Tonkens Heiting, die betovergrootmoe- der is van twee kinderen van anderhalf jaar. De overgroot- moeder, wed. K. Bos Tonkens is 64 jaar en woont in Vlagt- wedde. Twee van haar kleinkinderen hebben een kind van anderhalf jaar. Kleine witte, of zacht ge- kleurde kleedingstukjes, helder luctmcil u»,.uc»ivw«iiici.. mci- witte luiers, lakens en sloop- van werden 54 afgewezen jes, met hoeveel liefde en zorg otooton wr tnonrnum,on r-^o/.v worden ze gemaakt hoeveel droomen worden er omheen gesponnen. Voor den kleinen wereld- burger is het beste maar nauwelijks goed genoeg Neem 66k voor het was- schen van babygoed het beste Persil Luiers moeten worden uitge- spoeld veel vuil wordt daar door reeds verwijderd. Daar na kookt U de luiers volgens de Persil-Waschmethode, die op ieder pakje nauwkeu ig staat aangegeven en spoelt ze eerst in heet water, vervol gens zoo dikwijls in koud, tôt aile zeepdeeltjes verdwe- nen zijn. Dit is van het groot- ste belang want zeepdeeltjes die in het goed achterblijven worden hard en zouden schrij- nen en een rood huidje kun nen veroorzaken. Spoelt U dus vooral tôt het water vol- komen helder blijft. Een belangrijk punt is, dat Persil bij een temperatuur van 44 46 gr., dus in een lauw- warm sop, desinfecteere d werkt, wat bij jonge kinderen, die veel vatbaarder zijn voor besmetting dan ouderen.al héél belangrijk is. Bovendien blijft wollen goed in een koud Per&il-sop zacht en soepel een eerste ver- eischte voor het teere baby- huidje. Wanneer U éénmaal Persil voor Uw babywasch hebt ge nomen en hebt ondervonden, hoe hagelwit het goed wordt, hoe frisch het ruikt en hoe heerlijk zacht het aanvoelt, dan wilt U nooit meer een ander waschmiddel gebruiktn het is in het belang van Uw baby! Plaatselijk Nieuws. Sappemeer. Bij het den 4 Mei j. 1. te Groningen gehou den examen vanwege de Kon. Erk. Algemeene Stenografen Bond gev. te Utrecht, slaagden (49°/0) en 33 toegewezen (33%) Uit deze gemeente kwamen 16 in, uit Sappemeer 4 en uit Zuidbroek 4. Toegewezen werden aan aanvragers te Hoogezand 6 tôt een totaal bedrag van f 2300, te Sappemeer 1 voor f 250.— en te Zuidbroek 1 voor f 300.— We verwijzen naar de advertentie in dit nummer be- treffende het gesloten zijn van de Openbare Leeszaal op Woensdag en Donderdag a. s. Bij het kort maarhevig onweer, dat hier Woensdag- middag heeft gewoed, is de bliksemafleider op de pijp c'er N.V. Stroocartonfabriek Hooites Beukema getroffen, zonder evenwel schade te veroorzaken. Ook bij de heer ten Cate, wonende Zuiderslraat, die zijn electrisch licht ontvangt van de fabriek, waarvan de leiding langs de pijp loopt, was deze leiding gestoord. Kropswolde Voor de be- noeming van een onderwijzer aan de o. 1. school, alhi r, is uit 100 sollicitanten de volgen de voordracht opgemaakl 1 H. Bouma te Kropswolde, tijd. onderwijzer te Kielwindeweer, 2 H. Meijer, id. aan de u. 1. o. school te O. Pekela en 3. A. Hiemstra, kweekeling met acte aan de schippersschool te Groningen. Kropswolde. In de vaca- ADVERTENTIEN om de jeugdige op te heffen strijd. werkloozen uit hun zware CENTR. V. WERKLOOZÉNZORG. van de van 't Waterschap, op Dlns- dag 31 Mal 1938, des avonds te acht uur, ten WA- TERSCHAPSHU1ZE te Hoo gezand (Mej deWed.MENSES) Aan de orde Notulen. Ingekomen stukken en mededeelingen. Voorloopige vaststelling der Rekening en Verant- woording, dienstjaar 1937/ 1938. 4. Opmaking begrooting 1938/1939 en vaststelling omslag. 5. Bestuursverkiezing wegens het bedanken door den heer G. L. Smith en ge wone aftredlng. 6. Rondvraag en sluiting. De Voorzitter: B. J. HUISMAN. HOOGEZAND—SAPPEMEER. wegens Bibliotheekcongres De uitleening van Jeugdboeken ig inplaats van Woensdagmiddag gesteld op Vrijdag 3 Juni van 3i/g tôt 5 uur. HET BESTUUR. w. L. H. RICHARDS. Ja, dat wordt morgen zeker een uitverkocht huis, zei de befaamde mld- denvoor van Conway, John Hampton, tegen den vader van het meisje, waar hij doodelijk weg van was. Jammer, dat de oude heer juist een der leiders van Faraday was, de club, die mor- gen tegen Conway den beslissenden strijd om het voetbalkampioenschap moest spelen. Die tegenstrijdige sportbelangen wa- ren soms wel eens erg Iastig, hoewel de beide mannen best met elkaar overweg konden. Het waren geen van beiden chauvinisten. Maar wat morgen ging gebeuren veroorzaakte bij hen toch wel meer beroenng. Beiden kenden hun eigen club de bes te kansen toe. John tracbtte duidelijk te maken, dat zijn club toch de beste kansen had, temeer waar het een thuiswedsîrijd gold. Maar de heer Jackson telde dit niet. Maar als jij op dreef bent John, dan heeft Faraday geen kans, ant- woordde Helcn, terwijl ze opstond om even naar de keuken te gaan. Toen zag haar vader zijn kans schoon. Hoor eens hier, John, je bent een beste kerei, maar je begrijpt, dat ik het buitengewoon prettig zou vin den als jij morgen nu eens geen doel- punten maakte. Voor jouw club komt het er weinig op aan, jullie zi^n al zoo dikwijls kampioen geweest, doch voor mijn club zou het de eerste maal zijn. Kan je niet een beetje mee- werken? John raakte hier in een zeer moei- lijk parket. Hij kon best met Helen 's vader opschieten, maar dat h(j een dergelijk bedekt voorstel zou doen, had hij, eerlijk gezegd, niet verwacht. Voldeed hij aan dezen wensch, dan ging Conway verliezen. door zijn schuld. Voldeed hij niet aan het ver- langen, dan liep hij kans 'n ernstig tegenstander te hebben gekregen om de liefde van Helen te veroveren. Met piju in het hart deed hij toen een be- lofte hij zou zijn befaamde schot thuis laten Inderdaad waren de tribunes den volgenden dag b(j Conway Faraday stampvol. John had even tevoren nog met Helen en haar vader wat gepraat, waarbij de laatste John met een knip- oogje aan de afsrpaak had herinnerd. In zijn roode trui en witte broek zag de voetballer er ais een ware athleet uit en vele bewonderende blikken viel- en op hem. Voor hem bestond echter alieen Helen, maar ook het probleem hoe zijn club zou kunnen winnen, zonder dat hij, de man waar het toch van komen moest, doelpunten zou mo- gen maken. Daar floot de scbeidsrechter, ver- der denken afsnijdend John liep naar zijn plaats nog even pratend met zijn vrienden. Weer klonk het fluitje en onder hevig geloei begon de stijd. Snel golfde het spel op en neer. Nu eens was Conway in den aanval. dan weer de blauwgehemde Faraday ploeg, maar spoedig kwamen de blauwen in de meerderheid. Wat die Hampton van- daag toch mankeerde begreep men niet. Geen enkel behoorlljk ding had hij met den bal gedaan, keer op keer verprutste hij de mooiste kansen. Dit deprimeerde ook zijn clubmakkers, zoodat het geen verwondering wekte, dat Faraday al spoedig de leiding kon nemen. En dat niet allecn, nog voor de rust was Conway's achter- stand al 3 0.... John had hevig het land, temeer toen zijn makkeis allerlei opmerkingrn maakten over zijn slappe spel. Maar na de pauze ging het plot- seling ineens anders. Keer op keer slingerde John zich door de blauwe verûediging en bracht het doel in groot gevaar. Maar sebieten deed hij niet. Men begreep er niets van Piotseling kwam John weer voor het doel, gaf keurig naar Mackay, die maar voor het intrappen had. De Conway aanhang kreeg weer hoop, hoewel Faraday de verdediging had versterkt. John sloofde zich enorm uit, schiep telkens weer hachelijke situaties voor het doel der blauwen, maar steeds kroop dit door het be faamde oog van de naald. Daar kreeg John den bal weer, passeerde eenige spelers, gaf door naar den vrijstaan- den Humpfry, die met een zacht bal- letje in het verlaten doel seboot. Nog maar 5 minuten waren te spelen. De spanning was ten top gestegen. Fara day dacht met de rust het kampioen- schap reeds binnen te hebben, doch het zag er nu ineens heet anders uit. Pang! Daar vloog een voorzet van John door toedoen van Mackay in het blauwe doel. De stand was gelijk 1 Het publiek roerde zich ge- ducht. Daar ging die weergalooze Hampton er al weer vandoor, wan- delde door de blauwe defensie en legde den bal zoo voor Ellisons voe- ten, dat deze de pracht kans niet kôn missen, 'n doffe knalConway had den 3—0 achterstand in een 4—3 zege omgczet. Het ongelooflijke was geoeurd. Even later biles de scheids- rechter het einde en was Conway, ondanks het uitblfjven van John 's schot, toch kampioen gewordenl De spelers gingen op de schouders en speciaal John was de held van zijn club. Aan hem hadden ze dan toch maar het kampioenschap te dan- ken, hoewel zijn clubmakkers «r niets van hadden begrepen, dat bij, die al- tijd goed was voor zeker 2 doelpunten er nu geen enkele had kunnen maken. John zei niets. Wat had hij moeten zeggen Dat hij geen doelpunten moebt maken van een Faraday be stuurslid Hij haastte zich met klee- den en snelde naar den uitgang waar Helen met haar vader op hem wachtte. Het meisje was dolgelukkig met John's succès, terwijl haar vader, zag John dat goed, glimlachend naar den jon- gen speler keek. Jorigen, we gaan met zijn drietjes eens ergens rustig zitten babbelen na dezen mooien wedstrijd. Weldra had het drietal een mooi plaatsje in een restaurant gevonden. John zat op heete kolen. Hoe zou Helen 's vader zijn optreden dezen middag opvatten. Hij had zijn woord gehouden, maar hoe? Hij had geen doelpunten gemaakt, maar des te meer kansen voor zijn makkers gesebapen, ©John, geef me je hand, ik wensch je van harte geluk, niet om je spel, maar om je karakter, je hebt je vrien den niet in den steek gelaten en hen geholpen de overwinning te bebalen. Ik heb getracht jou te teetsen. Nu, je hebt je schitterend gedragen, dat zou geen mensch je verbeterd hebben. Met groote gerustheid vertrouw ik jou mfln Helen toe, ik hoop, dat jul lie samen heel gelukkig zult worden. Deze wedstrijd heeft my veel geieerd. Toen Faraday met 3—0 voorstond vond ik je een vent van niks, maar daarna heb ik je spel begrepen. He len en John, ik diink op jullie a. s. huwelijk John zat perplex! Dât had bij ze ker niet verwacht. Zijn club kampi oen en bij in het bezit van het liefste meisje, dat er op de wereld bestond. Het was te mooi En tôch wàs het zoo iooprnt^ L'i-5rv --!?.*■. V';:: US kjes en CoÉac i mu imi Tn«m 1111,1 BOND VOOR STAATSPENSIOEN. DOOR

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1938 | | pagina 2