SijjareBmanaziiii I. TEUBEH. Sappemeer Tel. M P. VAN DIJKER - Hoogezand. STAAL's Klompen Electr. Courant- en Handelsdrukkerij Het aangewezen adres voor Uw Een ontdekking WIE KWAL1TEIT SICAREI is Uw adres Bill regel matig* III adverteert inOost-Goorecht kan> en mag rekenen op toenemend succès „DE BETUWE" „FRISIA" •en „NEUTRAAL" zijn prima glazen zonder naad en worden concurreerend geleverd Sappemtesr. VAN ALLE INZENDERS DIT GEHEEL NEDEBL1ND. m Schoolartsendienst. Verschenen is het verslag over 1937 van den schoolart sendienst in de groepen Ap- pingedam, Hoogezand en Veen- dam, waaraan het volgende wordt ontleend Groep Hoogezand, School- arts dr. H. Cazemier. Hiertoe behooren de gemeen- ten Hoogezand, Sappemeer, Noorddijk, Haren, Beerta, Nieuweschans en Zuidbroek en sedert 1 Jan. 1938 ook N. Pekela. In Hoogezand (8o. 1., 1 u. 1. o. en 2 bijz. scholen) werden van het gemiddeld aantal leerlingen ni. 1534% volledig onderzocht 876, in Sappemeer (4 o.l. en 2 bijz. scholen) van de 937 3/4 492, in Noorddijk (4 o. 1. scholen) van de 31 H/s 140, in Haren (4 id.) van de 611 367, in Beerta (4 id.) van de 475 3/4 256, in Nieuweschans (2 o.l. scholen en 1 voor voorber. ond.) van de 352 179 en in Zuidbroek (20 1. 1 u. 1. o. en 1 bijz. sch.) van de 385 148, d. i. In totaal van de 4609 leerlingen 2468. Nog werden 54 leerlingen met spéciale afwijking nagezien. De voedingstoestand was bij 874 (35.4%) ruim voldoende bij 1180 (47.8 voldoende enblj4l4 (16.8%)onvoldoende. Bl] het laatste was het persen- tage van d« jongens 13.8% tegen 19.9 bij de meisjes. Er kwamen 162 gevallen (6.6 van afwijking oor, neus en keel voor, 38 van chro- nische neusontsteking, 30 van amandelontsteking, 16 van etterige middenoorontsteking, 116 kinderen werden voor het verwijderen van oorwasprop- pennaarden huisarts verwezen. Bij 99 (4 kwam een af wijking gezichtsscherpte voor, bij 41 (1. 7%) een afwijking uitwendig oog. Verkeerde houding bij 154 (6.2 afwijking wervelkolom bij 133 (5 4 doorzakkende voeten bij 226 (9.1 Huid- en haarziekten bij 21, w. o. 7 gevallen van impétigo (besmettelijk huidzeer, 2 van schurft 3 van ringvuur en 1 van favus. Levens onrein bij 44, w.o. een geval van kleerlis. Diversen bij 128. Behalve vrij veel gevallen van lichte bronchitis, waren hieronder 18 gevallen van liesbreuk, 23 van vergroote schildklieren 3 van hartgebrek en verder gevallen van blaasontsteking, ernstige bloedarmoede met sterke milt- vergrooting, 1 van tuberculeuze halsklieren. Gebouwen en meubilair bleven onder toezicht, waar hiertoe in samenwerking met den inspecteur van het 1. o. tôt verbetering werd geadvi- seerd,werd die aangebracht. Extra-bezoeken werden ge- bracht aan de school te Rui- scherbrug wegenswaterpokken, aan die te Kropswolde wegens roodvonk en aan die.aan den Bunderweg te Nieuweschans wegens schurft. In verband met het school- zwemmen werden aan vcr- schillende scholen in totaal 99 jongens en 86 meisjes onder zocht. Bij 2 kinderen werd een gat in het trommelvlies gevonden, bij 4 werd wegens minder goeden voedingstoe stand beperking van den duur van het bad voorgeschreven. In de gemeenten Hoogezand en Noorddijk werden weer de kinderen, die aan de school- voeding deelnamen, voor en na deze période gemeten en gewogen. In aile groepen werd medewerking verleend bij de uitzending van kinderen naar vacantiekolonies. Een vlschpartij tegen wil en dank. Verschillende jongens, de ingewijden, kregen te Hooge zand deze week een even prettige, als onverwachte ge- legenheid om hun vacantieda- gen te slijten, ook al baarde de oorzaak van dit amusement aan B. en W. eenige zorg. Waarvan jongens zich echter al bijzonder weinig of niets aantrekken. Wat er dan wel aan de hand was? De visch in een der vijvers in het Oosterpark kreeg het te kwaad. Allerlei soorten als kanjers van karpers, voorns, goudvisschen, baarzen lagen in dichte drommen vrijwel bewegenloos tegen de boorden, blijkbaar een strijd voerend voor levensbehoud. De oor zaak? Dit kon gebrek aan zuurstof, doch ook vergiftiging zijn. Zekerheidshalve werd een levende karper van 15% pond opgezonden naar de visch- kweekerij van de Ned. Heidemij te Arnhem. Het rapport luidde de visch is volkomen gezond, doch het mangelt den dieren aan zuurstof. Middelerwijl was men reeds begonnen versch leidingwater in den vijver te jagen en het was aan de visschen te mer- ken, dat het hun goed deed, doch natuurlijk was dit slechts een tijdelijk lapmiddel. Een paar dikke karpers en enkele goudviscchen, prachtexem- plaren, hadden den strijd al opgegeven, wel een bewijs, dat de visch hei kwaad had. In zooverre een volmaakte tegenstelling met de jongens, die glommen van de prêt. Langs den kant zwierven ze of trapten met of zonder schoenen en kousen door het water, jacht maken op de kleine visch, speciaal baars. Dat mocht. Het zouden geen echte jongens zijn geweest, als ze het niet stiekum ook eens met een reus van een Karper hadden geprobeerd, doch het was vermakelijk te zien hoe gauw ze die loslieten, als het beest vervaarlijk met zijn staart begon te slaan om daarna weg te schieten. Moeder's emmertjes, waarin de buit werd verzameld, waren een zeer gewild artikel. Inmiddels bleef de vraag open, wat er moest worden gedaan om de visch, althans de Karpers en de goudwinden, te redden. Op advies van de Heide Maatschappij had men wel met behulp van een motor beroering in het vijverwater gebracht, doch dat hielp even- min. Er was maar één af- doende middel en dat werd toegepast. Nu het water in den tweeden vijver goed bleek, heeft men eenvoudig de visch, o.m. een 60 tal dikke Karpers, daarin overgebracht. Vredestlchters. Wanneer eenmaal de goede verstandhouding tusschen men- schen is verdwenen, dan is er vaak heel wat «diplomatie" vosr noodig om de breuk te herstellen. Hetzelfde geldt voor menschengroepen en geheele volken. De reis van Runciman naar Praag is hiervan een recent bewijs. Er zijn overigens weinig menschen, die hierbij niet uit ervaring spreken. De hechtste familie en vriendschapsban- den zijn vaak verbroken en verbroken gebleven—om klei- nigheden meestal waarbij de toepassing van allerlei heelings- middelen hebben gefaald. Dat er toch wel een enkel middel is, dat „probatum" is leert het Groninger Dagblad van 30 Juli. Het wou niks botteren mit snieder's Minoa en 't koeperske Zok vrouwlugoud, ans kouk en aie, kan om niks hoagel op'n kander wezen en din wil ain zok nait geven veur de ander. Wichter kinnen zoo stief wezen en zoo was't ook hier. Lusteren noar goude road, doar was geen sproake van. Totdat snieder Geert wat in kop kreeg, dat hulp. Hij spe- culairde even op de neisgierig- heid van de vrouwlu en kloar was't. Geert gong op koeperske of en vertelt dan aldus Goud persent, ol vroag ik. „Dat gait wel snieder," zegt zai stroekel. Ik kin die nait best op stoul nuigen, ik zit nog mid- den in 't werk" «Kin'k ook ainlieks nait wachten", zeg ik. Ik wol moar even kieken, hou 't mit joe was. Men krigt joe ja nooitmeer te heuren of te zain. «Dat het zien reden," bromt 't ol wicht. „Hm Schietreden zeg ik. „He je 't al heurd of he je 't ook mit biewoond „Wat, jong?" vragt zai neisgierig. „He je nou ooit En dat is boeten joe omgoan zeg ik. „Doe moakst mie ja kant neisgierig, 'vent," zegt zai. „Wat is d'r den veur groot neis „Doar kin 'k ja nog nait bie, dat ie doar niks van waiten, van dat herrie in Jans varvers hoeshollen. Kerel mout haildal dol west hemmen en Geertje aldermiseroabelst troefeld hemmen," zeg ik. „Dat is toch wisnaitwoar? Wenneer mout dat gebeurd wezen Hest doe 't zain 1" zegt ze. „lk nait," zeg ik, „moar Mi noa het d'r achteraan west." „Heden, heden schudkopt zei, „men wordt ook niks meer gewoar, men stait ja overal boeten. Hou kwam dat zoo, was kerel weer doen „Dik en doen, mou je reken", zeg ik. „Fai, fai Zoks volk toch Doar zel over proat worden," zegt zai. 't Fiene van de zoak kin ik joe nait vertellen, moar Minoa dei wait 't hoarkloar." zeg ik. Ja, zai was d'r glad oetstuur van." Wil 'k vot wel leuven," zegt zai. «Jongejong! Wat gait 't 'r toch om weg, Mog 'k wel ais biewoond hemmen." Nou, Minoa kin je d'r stuk- ken van vertellen, dei zit d'r vol van," zeg ik. „Is 't zoo zegt Koeperske. «Heerink, heerink 1k mos d'r ook toch ainlieks wat van waiten." „Nou, vroag mien ol mensch moar," zeg ik. „Zol 'k dat wel doun duren Wie hemmen wat kribberij, ik en Minoa," zegt 't ol. „Ach Schietkribberij En dat twei zokke versîandige vrouwlu," zeg ik. „Goat moar gauw noar heur tou. Ik wait wis, dat zai blied mit joe is. En 't neis is ja nog frisch." „Och joa, ik mout d'r ook toch neudig ailes van waiten," zegt zai. „Is Minoa thoes «Zeker," zeg ik. „Den mout ik ja vast moar op heur of. Ach, dat geroezie, ik mag d'r ja volstrekt nait over en doar mout ook toch ainmoal 'n end aan," zegt koeperske en zai het heu wark- schoet al aan zied gooid. «Dat het al veuls te lang duurd," zeg ik. -Koeperske op run noar Minoa tou, 'n half uurtje noa tied zatten Minoa en koeperske achter kovvie- toafel. Teutten zoo drok en haren kander bie 't handje. Krekt twei zusters. De vrede was taikend zunder getugen. Getugen konden zai 'd'r ook ainlieks nait best bie bruken, die olle permooksen. Zulfwil- len ze moar laiver nait beproat worden. F I L L E N van Apotheker GROOTENDORST voor 3 of 4 cont. door DRAÂGT UITSLUITEND WEDEROM BEKROOND MET HET HOOGSTE AANTAL PUNTEN, BEHAALD OP 5 AUGUSTUS J.L., OP DE KLOMPENTENTOONSTELLING TE GRONINGEN, Charles Delambres Georges Mariton, die een wereld- naam gemaakt had met zijn laatste twee stukken, trad zijn luxueuze wo- ning binnen, even buiten Parfls ge- legen, op een zeer nachtelijke uur en begaf zich regelrecht naar zijn slaap- kamer. Toen hlj daar het licht op- draalde, stond nfj als verstljfd. Op bed lag het smerigste jonge meis e dat hlj oolt gezien had. Ze lag rust g te slapen, het gezicht bedekt met de donkere haren. Maar. toen bfj haar naderde, werd zjj wakker, ging over- elnd zitten en keek hem met knippe- rende oogen aan. Toen lachte ze onbeschaamd. «Komt U altijd zoo laat thuls vroeg ze, met een afschuwelijk achter- buurt—accent. Mariton was even sprakeloos. Toen werd hij rood van woede. «Wat doe jfl hier Hoe kom je hier Ze wees naar het open venster. «Ik kan klim- men als een aap. Ik wou met U spreken. Aïs ik gewoon was gekomen had U me vast niet ontvangen." Mariton keek naar de viekken, die haar modderige schoenen op zijn zljden deken maakten en keek toen in haar vuil geaichtje. Er brandden een paar groote wilde oogen In, witte tanden flikkerden tusschen haar Iippen. «Van aile brutale, onbescbaamde."begon hij. Ze viel hem in de rede, plotselir.g boos overeind springend stortte ze een vloed van woorden over hem uit. Ze schold en klaagde, maar langzamer- hand begon hlj uit haar zonderllnge taaltje te begrljpen, dat ze aan het tooneel wilde en hem smeekte haar te helpen. Hij lachte haar uit, waar- op ze hem bijna te Hjf ging en toen begon te schreien. Opeens ging ze staan en droeg een straatlied voor. Het was een banaal, belachelijk sentimenteel lied, maar toen ze geëin- digd was lachte Mariton niet meer. Hij had den klank van het talent geboord in die diepe, hoewel onge- schoolde stem, hij was getroffen en geroerd in weerwil van die, belache- lljke woorden en haar slechte uitspraak. Hij beloofde haar te zullen helpen en ze vertrok. Suzanne Latour was haar naam. Ze zou den volgenden dag terugkomen. Hjj sliep weinig dien nacht maar bracbt een deel ervan aan z(jn schrljftafel door. De idee voor een nieuw stuk was in hem ontstaan, een stuk dat zou kunnen worden gespeeld door zoo'n talentvol kind uit het volk, waarin zfj een roi zou krfjgen, die geen beschaving of goede manieren en uitspraak vorderde. Precies op tljd werd zlj aangediend. De bediende liet haar binnen. Mariton, die haar tegemoet ging stond als versteend. Tegenover hem stond een knap, gedistingeerd en élégant gekleed jong meisje hem glimlachend en ironisch aan te kjjken. Het donkere haar was nu geonduleerd, het gezichtje niet meer vuil, maar in de groote oogen brandde het vuur dat hij dezen nacht erln had zien laaien toen zlj voordroeg. «U moet me de comedie vergeven," zei ze en haar stem was nu zacht en beschaafd, «ik had geen schfjn van kans U te interesseeren aïs ik zoo was gekomen een van de vele meisjesdie een tooneel school hebben afgeloopen en nu niet aan de beurt komen. Ik moest ailes wagen om te winnen. Ik ben van goede familie, en zooals U ziet, niet verwaarloosd, ruw en vuil. Maar U hebt geloofd dat ik een onbeschaafd meisje was, U hebt geloofd in mijn spel vannacht nu moet U mij een kans geven Toen hij weer spreken kon zei hlj «Gaat U zitten, ik zai U het eerste bedrijf van mijn nieuwe stuk voorlezen Zij speelde het nieuwe stuk. De directeur, bij wien ze sinds een jaar niets dan onbeduidende rolletjes had gekregen, zei verbaasd tôt Mariton: «Dat jij haar ontdekte, begrijp ik niet ik moet eerlijk zeggen dat ik niet veel in haar zag. Ik zou wel eens willen weten, welk rolletje het was, dat je zoo trof." Mariton grijnsde. «Dat van een achterbuurtkind met talent", zei hij. «Zooiets heeft ze nog nooit gespeeld." «Allcen voor mij," zei Mariton niet zonder trots. «Dat kan ikmeveroor- loven geen maagp'jn geen glijm oS verstopping en dus geen hoofd- pijn.dochalUjd fit., bij het gebruîk van MAAG VE EST E B K E NDI S» SLlJMAfDRIjVENDS per doosje 271/2 et- 1 ct- omzet belaat. Bij bijzonder hardnekkige verstopping a®- bruike men onze U R B N U S-PIL L N p. doosje 30 ct. 1 cent omzetbelasting. Verkrljgbaar bij Apoth. en Droflisten. B. ORS INMAÂKGLAZEN W. BEERTA, In Luxe Oamestasschen rfri r. Jf. K RE MER i Handelsdrukwerken c>—--n DOOR

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1938 | | pagina 4