Electr Het aang Een ontdekking. 5ij- Een Advertentie geplaatst in dit Blad moet U ongetwijfeld het meeste succès geven, daar Uwe advertentie in 8000 gezinnen gelezen wordt *"pS™ÎKBEDETEÏr Schoolartsendienst. VerscHenen is het verslag over 1937 van den schoolart sendienst in de groepen Ap~ pingedam, Hoogezand en Veen- dam, waaraan het volgende wordt ontleend Groep Hoogezand, School- arts dr. H. Cazemier. Hiertoe behooren de gemeen- ten Hoogezand, Sappemeer, Noorddijk, Haren, Beerta, Nieuweschaiis en Zuidbroek en sedert 1 Jan. 1938 ook N. Pekela. In Hoogezand (8o. 1., 1 u. 1. o. en 2 bijz. scholen) werden van het gemiddeld aantal leerlingen ni. 1534 V* volledig onderzocht 876, in Sappemeer (4 o.l. en 2 bijz. scholen) van de 937 492, in Noorddijk (4 o. 1. scholen) van de 31 H/s 140, in Haren (4 id.) van de 611 367, in Beerta (4 id.) van de 475 256, in Nieuweschans (2 o.l. scholen en 1 voor voorber. ond.) van de 352 179 en in Zuidbroek (20 1. 1 u. 1. o. en 1 bijz. sch.) van de 385 Vf 148, d. i. in totaal van de 4609 leerlingen 2468. Nog werden 54 leerlingen met spéciale afwijking nagezien. De voedingstoestand was bij 874 (35.4%) ruim voldoende bij 1180 (47.8 voldoende enbij414 (16.8%)onvoldoende. Bij het laatste was het persen- tage van de jongens 13.8% tegen 19.9% bij de meisjes. Er kwamen 162 gevallen (6.6 van afwijking oor, neus en keel voor, 38 van chro- nische neusontsteking, 30 van amandelontsteking, 16 van etterige middenoorontsteking, 116 kinderen werden voor het verwijderen van oorwasprop- pennaarden huisarts verwezen. Bij 99 (4 kwam een af wijking gezichtsscherpte voor, bij 41 (1. 7%) een afwijking uitwendig oog. Verkeerde houding bij 154 (6.2 afwijking wervelkolom bij 133 (5 4 doorzakkende voeten bij 226 (9.1 Huid- en haarziekten bij 21, w. o. 7 gevallen van impétigo (besmettelijk huidzeer, 2 van schurft 3 van ringvuur en 1 van favus. Levens onrein bij 44, w.o. een geval van kleerlis. Diversen bij 128. Behalve vrij veel gevallen van lichte bronchitis, waren hieronder 18 gevallen van liesbreuk, 23 van vergroote schildklieren 3 van hartgebrek en verder gevallen van blaasontsteking, ernstige bloedarmoede met sterke milt- vergrooting, 1 van tuberculeuze halsklieren. Gebouwen en meubilair bleven onder toezicht, waar hiertoe in samenwerking met den inspecteur van het 1. o. tôt verbetering werd geadvi- seerd.werd die aangebracht. Extra-bezoeken werden ge- bracht aan de school te Rui- scherbrug aan die te roodvonk Bunderwe wegens si In verb zwemmen schillende jongens e zocht. Bij een gat gevonden, minder g stand bep van het In de ge en Noord kinderen, voeding i na deze gewogen. medewerk uitzendinç vacantiekc Een v w Verschi ingewijdei zand dez prettige, legenheid gen te s de oorzaal aan B. e Waarvan al bijzorn aantrekkei aan de he De vise in het O te kwaad. kanjers v goudvisscl in dichte bewegenlc blijkbaar voor leve zaak Di zuurstof, d zijn. Zeker levende kl opgezonde kweekerij te Arnhem de visch i doch het aan zuursl Middele begonnen in den vi was aan ken, dat doch natui een tijdel; paar dikk< goudvisccl plaren, hz opgegeven dat de vis In zoovei tegenstellir die glomii Langs den of trapter schoenen i water, jac kleine vise Dat moc echte jong ze het nie! met een re Charles Delambres Georges Mariton, die een wereld- naam gemaakt had met zijn laatste twee stukken, trad zijn luxueuze wo- ning binnen, even buiten Parfls ge- legen, op een zeer nachtelljke uur en begaf zich regelrecht naar zijn slaap- kamer. Toen hij daar het licht op- draaide, stond hij als verstljfd. Op bed lag het smerigste jonge meisje dat hij ooit gezien had. Ze lag rustig te slapen, het gezicbt bedekt met de donkere haren. Maar. toen hjj haar naderde, werd zij wakker, ging over- eind zitten en keek hem met knippe- rende oogen aan. Toen lachte ze onbeschaamd. „Komt U altijd zoo laat thuis?" vroeg ze, met een afschuwelijk achter- buuit—accent. Mariton was even sprakeloos. Toen werd jH hii naar men sprel had haar dekei vuil groot aile b Ze v boos vloed schol hand taaltji toone te h« begor staan Het Nederl. Vereen. van Hulsvrouwen. Afd. H.—S. De aangiftevoor bridgeclub- jes voor beginnelingen en meergevorderden voor het a.s. najaar kan reeds thans plaats hebben bij Mevr. Schoemaker en Mevr Homan voor Sappe meer en bij Mevr. Boon, Mevr. Post v. Leggelo en Mevr. Hermann voor Hoogezand. De cursussen voor beginne lingen en meer gevorderden in Engelsch Duitsch of Fransch zullen ook weer in het najaar beginnen bij voldoende deel- name. Voorloopige aanmelding kan reeds thans geschieden bij Mevr. Beukema, Hoogezand Laat ieder die er wat voor voelt mee te doen; zich zoo spoedig mogelijk aanmelden. De kosten zullen f 3 tôt f 5 bedragen voor 10 lessen. Aangezien verleden jaar is gebleken, dat er in Hoogezand Sappemeer voor Engelsch een groote belangstelling bestond heeft de directrice der Open- bare Leeszaal een aantal eenvoudige Engelsche boe- ken aangeschaft. Deze boeken, waarvan de titels hieronder zijn voorzien van aanieekenin- gen bij moeilijke woorden en uitdrukkingen,hetgeen hetlezen zeer gemakkelijker maakt. Conway H. Called back. Wild 0. An idéal huisband (Tooneelstuk). Galsworthy J. Loyalties (too neelstuk). Hope A. The pris- oner of Zenda. Harraden B. Hilda Stafford. Barrie J. Quality Street (tooneelstuk). Galsworthy J. strife (tooneelstuk) Cather. W Tom Outland's story.Orczy The Scarlet Pimpernel. Bowen, M. I will maintain. Weten onze leden wel, dat er op de Openbare Leeszaal ook verscheidene boeken zijn, die speciaal voor de huisvrouw van belang zijn. Hiermee worden bedoeld de boeken die betrekking hebben op bandwerken en handenarbeid, buishouden en opvoeding v >n kinderen. Van de eerste rubriek wil ik hier slechts enkele noemen de onder ge- noemdeboeken zijn aile nieuwe a nwinsten van het laatste h lfjaar. Handwerken 8reiboek Beiko Baby Breiboek Durable IV Wolmode Neoeda no 25 Boae, Leithen nieuwe mo- dt-llen en vogue voor breien en haken, 2 dln Hesin koeld H alenhandwerk Dames week- blad „Libelle" modellen 17, van gebreide kinderkleeding van 12-14 jaar. Haakpatronen Zes en dertig Onze kleintjes 50 mooie gehaakte en gebrei de patronen voor eerste maan- den tôt twee jaar. Point de Croix Kruissteekpatronen. Handenarbeiti. Brunink, Wat kunnen wij van carton maken? Oven van Doorn, De frmillie knutsel Grissenann, Het speelgoed knutselboek. lk b uw mijn speelgoed zelf Been D., Meubeltjes. Paardekooper. Voor club en huis, handwerkmodellen v or jong en oud. Capelle, van L mpekappen van perkament. Weten onze leden dat ook zij die geen lid zijn van de leeszaal, deze boeken in het studiezaaltje kunnen gaan be- kijken, wie lid is van de lees- zail krijgt ze natuurlijk mee n; ar huis. Verder kunnen boeken op huishoudelijk gebied, die hier niet zijn, bijna altijd uit andere leesaalen worden geleend, of hier als nog worden aange schaft, wanneer men zich tôt de directrice wendt. De volgende week zullen enkele der nieuwe, te Hooge zand Sappemeer aanwezlge boeken op het gebied van op voeding en huishouding wor den gepubliceerd plichtingen die het Kellogg-pact oplegt, de oorlog wordt aan- gewend als middel tôt het be- slechten van internationale ge- schiilen en tôt het vervullen langs gewelddadige weg van nationale begeerten dat dit meebrengt, dat met de moge- lijkheid van het uitbreken van oorlog nog verder moet worden rekening gehouden; dat de ongebreidelde toepassing der moderne strijdmiddelen slechts mogelijk is, omdat het zoge- naamd oorlogsrecht niet meer met de omstandigheden van onze tijd in overeenstemming is dat mede als gevolg daar- van de woningen en verdere beziitingen van de niet tôt de krijgsmacht behorende burger- bevolking in die landen, waar formeel of feitelijk een oorlogs- toestand intreedt, aan ver- I woesting blootstaan, terwijl 1 die bevolking zelve met de grootste verschrikkingen, zo niet met verdelging wordt be- dreigd dat de door ver- scheidene Regeringen tegen dezestrijdmethodeningebrachte protesten weinig of geen ge- hoor hebben gevonden bij de daarvoor verantwoordelijke in- stanties; dat, nu ondubbel- zinnig gebleken is, hoezeerde bestaande consenties onder de i gewijzigde omstandigheden tekortschieten in het voorkomen i van krijgsbedrijven, die mense- l lijkheid en beschaving tarten, allereerst de leemten in het oorlogsrecht dienen te worden aangevuld, en daarmede het gezag van dit recht moet wor den hersteld dat met de beëindiging of althans de be- perking binn n zekere door menselijkheid en beschaving i geboden grenzen van 'de be- l doelde strijdwijzen het belang der gehele mensheid in ge- moeid; dat het uiterste nood- zaak is, dat door de Regeringen der vredelievende volken, waar- toe ook het onze behoort, aile j middelen worden te baat ge- nomen om hunne volken te hoeden voor de kans, aan de j thans mogelijk gebleken oor- j logsverschrikkingen te worden blootgesteld redenen waarom j het Comité voornoemd, onder verwijzing naar de hierbij ge- I voegde toelichting, zich tôt j Uwe Majesteit wendt met het eerbiedig verzoek, dat het Haar behagen moge, ter voortzetting van het werk der Haagse *80% ;en derde Vredescon- ferentle )oor het Nederlandsch Co mité der Internationale Vredes- Campagnie is het volgende adres tôt H.M. de Koningin gericht „Aan Hare Majesteit de Koningin geeft eerbiedig te kennen het Nederlands Comité der Internationale Vredes-Cam- pagne, ten deze handelend namens de daarbij aangesloten organisaties Centrale Bond van Nederlandse Verbruiks- coôperaties, Nederlands Ver- bond van Vakverenigingen, Ne lerlandse Vakcentrale en Th osofischeVereniging.Neder- lan Ise afdeling, dat de feiten aat ionen, dat, ondanks de ver- Vredesconferenties van 1899 en 1907, tôt de Regeringen van aile volken een uitnodiging te richten ter deelneming aan een op korte termijn uit te schrij- ven Derde Vredesconferentie, en zo mogelijk ter bevordering van het spoedig bereiken van een resultaat als in dit ver- zoekschrift beoogd, aan die Regeringen al aanstonds een werkprogramma voor zodanige conferentie, alsmede een ont- werp-regeling te doen voor- leggen tenzij het der Neder landse Regering bekend mocht zijn, dat van andere bevoegde zijde reeds stappen tôt een gelijk doel zijn genomen, dan wel binnen korte tijd zullen worden genomen." Uit de toelichting blijkt, dat als verst strekkend resultaat van een dergelijke conferentie deafschaffingvan deluchtoorlog wordt gezien als minder ver strekkend resultaat de beper- king van deze wijze van oor- logvoeren binnen zodanige grenzen, dat aanvallen op burgerbevolkingen worden uït- gesloten. Verzoeken om adhaesiebe- tuigingendie gezonden kun nen worden aan het secretariaat van het, Nederlands Comité der I.V.C., Laan van Meerdervoort 19, den Haag—zijn gericht tôt een 60-tal gemeenteraden, tôt een groot aantal organisaties en tôt de grotere industriele encommerciele ondernemingen. Officiels Mededeling. „KWIEK" Maandagavond spelen onder- staande elftallen een oefenwed- strijd. Aanvang half acht. Elftal A clubtenue H. Ronde J. Kerdijk M. Clobus. D. Bakker. G. Heller, B. Scholte L. Mulder, M. Scheen, N. Mulder, Th. Limberger, G. Scholte. Elftal B. wit shirt H. Schomaker H. Clobus, N. Nagengast, Sr. M. Nagengast Chr. Meijer, B. Kleine. B. Wilbrink, J. Hanekamp, B. Deiman, G. Boekholt, j. Bodewes. reserve's: J. Bakker (d) P. Draqer (a) H. Mulder (m) en J. Veerkamp (v) Bericht van verhindering tôt Zondagmiddag 1 uur bij H. Ronde of G. Mulder. In de komende weken zul len de donateurskaarten weer- worden aangeboden we hopen en vertrouwen weer op de steun van al onze oud-dona- teurs. Voor de laatste keer worden de n.v. leden verzocht hun pasfoto in te leveren B- Scholte, M. Scheen, N. Nagengast Sr. J. Swart, H. Koeneman Jr., J. Scheen, F. Hensen, W. van Hoeven en Chr. Kloos. Indien de foto's niet voor I Sept, in ons bezit zijn moeten de spelers zelf voor verzending e.d. zorg dragen. a.s. Zondag wedstrijden om de Van der Vat bekertussen Amicitia I en II en Kwiekl en II en waarschijnlijk Kwiekadsp. en Amicitia adsp. op ons terrein. De Secretaris. D. G. S. A.s. Maandag 22 Aug. begin der lessen Aile leden worden dringend verzocht, de lessen weer geregeld te bezoeken. Het bestuur heeft nog het volgende programma vastge- steld. Voor de kleuters uit- stapje naar Drouwenerzand op Zondag 18 Sept. Voor de Adspiranten fiets- tocht naar Appelbergen en Paterswolde op Zondag 28 Aug. Onderlinge wedstrijden van aile leden op Zondag 25 Sept. Vermoedelijkop Zondag 4 Sept. Athletiek wtdstrijden in Veen- dara. Op 5—6 en7 Sept, zal er een Jeugdhulde plaats vinden ter gelegenheid van het 40 jarig jubileum van H. M. de Koningin. Nadere bijzonder- heden hierover velgen nog. De kleeding voor deze dagen zijn voor de Dames en Meisjes geel wit voor de jongens witte broek en shirt voor deheeren lange witte pantalon en wit shirt. A*len die nog lid wen- schen te worden, werken aan bovenstaandprogramma uit zijn geheel mee. Gemakshalve nogmaals de lesrooster van de turnhal te Hoogezand. Maandags 4.30 5.30 kleuters 5.30 6.30 Jongens adps. 6.30 7.30 Meisjes 9.30 10.30 Heeren Vrijdags 9.30 10.30 Dames. Indien U bezwaren heeft tegen het uur der lesuren, wendt U dan tôt een der bestuursleden. De Secretaris: H. Breurken. contributies Kleuters en ad spiranten 10 cent. Dames Heeren 15 cent per week. Het 4e lid per huisgezin is vrij van contributie. S.B.O. Voortaan is de traininings- avond vastgesteld op Dinsdag- avond. Aller opkomst dringend gewenst. Dinsdag a.s. gelegenheid contributie te betalen. De Secretaris. Jakobus Peper, oud 27 jaren, ongehuwd, overl. te Voorst Jan Kuilema. oud een jaar, z. v. Evert E. Kuilema,en Jantje Korthuis, overl. te Groningen. f ZONDAG, 21 Aug. 1938. Herv. Gem. Hoogezand v.m. 10 uur, ds. Bakker van Bakhoven. Sappemeer geen dienst.vac. Noordlaren v.m. 10 uur, i ds. Nijenhuis Ockhuijsen. Kielwindeweer: geen dienst. Kropswolde n.m. 7 uur, j uur, ds. Wasch. Westerbroek v.m. 10 uur, ds. Wasch. i Engelbert: geen dienst. Middelbert v.m. 10 uur, ds. Gerrits. Harkstede— Scharmtr n.m. 7.30 uur, (n.t.) ds. Fournier Jr. Kolham v. m. 10 uur, ds. Greeven. Slochteren v. m. 9.30 uur, (o.t.) ds. Kwint. (doop). Schildwolde v.m. 9.30 uur, i ds. Siega. Hélium v.m. 9.30 uur (o.t.) ds. Politiek Siddeburen v.m. 9.30 uur, ds. de Vries (Collecte en H. Doop). Noordbroek v.m. 9.30 uur, ds. Witvliet. Zuidbroek: v. m. 9.30 uur, dr. Sevenster, Vredeszondag, Extra collecte. Doopsgez. Gem. Sappemeer: v.m. 10 uur, ds. J. S. Postma, Doopsgez. pred. uit Den Horn, Geref. Kerk. Sappemeer v. m. 9.30 uur en n.m. 5 uur, ds. W. Tom. Evang. in en ten bate der Ned. Herv. Kerk. Winkelhoek Sappemeer: v.m. 9,30 uur, en n.m 5 uur de heer F. Faber. Schaaphok v. m. 9.30 uur, de heer Hellendoorn. Leger des Heils Hoogezand v. Royenstr. 26 v. m. 10 uur, Heiliging Samen- komst n. m. 2 uur, Zondag- school n.m. 6l/s u., Openl. bij het Gemeentehuis ;'s av. 8 uur, Verlossings Samenkomst. Leid- ster Kap.e M. Wubbeling. Offlcleele Publicatiën. Gevonden voorwerpen. Portemonnaie Rijwielbelastingkenmerk Jongensjas. Inlichtingen op werkdagen desvoormiddags tusschen 9 en 11 uur, politiebureau achter het gemeentehuis te Hoogezand. BURGERLÎJKEN STAND. SAPPEMEER 12—18 Aug. Geboren Euphemia, Geer- truida, d. v. Joannes Wijnan- dus Remkes en van Marga- retha Bakker; Geziena M«r- garetha, d. v. Tamme Suk en van Christina Jantina Drenth Christiaan Hendrik, z. v. Hen- drik Staal en van Aaffien van Minnen, geboren te Groningen. GetrouwdOoldert Meijer van Hoogezand en Aaltje Huizing van Sappemeer. Overleden Johan Nikolaas Jager, oud 67 j., echtgenoot van Anna Catharina Elisabeth Meijer. SLOCHTEREN 11 17 Aug. Geboren Henderika, d. v. K. v. d. Woude en M. Bos, Klein-Harkstede Hindriktje, d. v. Hi Snijder en A. Vink, Schildwolde; Grietje Anje, d. v. H. Veger en G. Elzinga, Woudbloem. Ondertrouwd J. Haze, Sid deburen en J. Gruben Sidde buren W. Boit, 25 j., Kol ham en A. Bottema, 24 j. Kol ham B. Hellendoorn, 27 j., Amsterdam en G. A. Jaarde, 24 j., Slochteren H. Harmsma, 29 j., Smallinherland en J. M. Beijer, 28 j., Overschild. Getrouwd: H. Eenjes 19j., Hoogezand en E. Kempinga, 18 j., Slochteren. HOOGEZAND 12—17 Aug. Ondertrouwd Jan Wolters, van Balkbrug, gem. Avereest, en Roelfje Nieborg, van Win- deweer; Albertus Fredericus Bodewes, en Helena Babiena van der Hoek, beiden van Foxhol, Hgz. Anne H. W. Doddema, van Sappemeer, en Frouktje Swalve, van Kalkwijk Getrouwd Hendrik Hulst en Grietje Nieboer. Overleden Willem Hoep- man, oud 67 jaren laatst echt genoot van Aaldrika Baas Diaconie en armbestuur krijgen telkens meer „klanten". Daartoe behooren ook die arbeiders en arbeidsters en kleine zelfstandigen, welke oud geworden, van eenig recht op een wettelijke uitkeering zijn verstoken. Wilt gij, wien siraks een dergelijk droevig lot te wachten staat, dit ontgaan Strijdt dan mee in onze gele- deren. De Jeugdhulde. Druk bezocht was de ver- gadering van de besturen van vele jeugdvereenigingen van Hoogezand. Sappemeer en omgeving, Maandagavond on der voorzitterschap van den heer F. Faber gehouden in het hôtel N. A. Groeneveld, ter bespreking van de nationale jeugdhulde. De voorzitter begon met in het kort het doel der bijeen- komst uiteen te zetten, waarna op diens voorstel het voor- loopig comité, bestaande uit de heeren F. Faber, voorzitter, J. M. Pronk, secretaris beiden te Sappemeer, H. J. Koeneman, Hoogezand en E. Bouman, Kropswolde, te benoemen als definitief comité, aangevuld met den heer K. Addens. Bovendien werd een groot comité samengesteld om het dagelijksch bestuur terzijde te staan. Hiervoor werden ge- kozen één lid van de volgende vereenigingen Vrijz. Dem. Jeugdorg., Landb. en Maat- schappij, Ger. Jong. Vereen., R.K. Gymn. vereen., D.O.S., Gymn. en Athel. vereen, „H.-S.," de afd. H.S. van den N.A.S.B. de Gym. en Athl. vereen. W. I.K. en de afd. H.—S. van de J.V.O. (Jeugdv. v. Onth.) Een voorloopig programma werd samengesteld, 5 Sept. Kerkdiensten, gevolgd door een vereenigings, taptoe bij fakkellicht en lampions met muziek en samenzang, zoo mogelijk vuurwerk. De burgemeesters van bei- de plaatsen zullen worden uitgenoodigd om hierbij het woord te voeren. 6 Sept. Optocht des voor- middags in samenwerking met andere plaatselijke vereenigin gen met als doel het in ont- vangst nemen van de gemeen- tevlaggen, waarna de jeugd- deputaties per auto met de vlaggen de reis naar Amsterdam aanvaarden. 7 Sept. Wederom een op tocht, waarbij de teruggekeerde deputaties de vlaggen aan de gemeentebesturen teruggeven. Hoe in de kosten te voor zien De vergadering besloot daarvoor een collecte te hou- den, welke, waartoe de inge- zetenen door begeleidende gramofoonmuziek zullen wor den opgewekt. Ontwerp Gemeentebe- grooting 1939 van Slochteren. B. en W. van Slochteren hebben aan den raad een ont werp gemeentebegrooting van den dienst 1939 aangeboden, vergezeld van een memorie van toelichting. Ook deze begrooting staat nog in het teeken der heer- schende malaise, doordat de tijdsomstandigheden te veel uitgaven vorderen voor werk- verschaffing, steunverleening, werkloosheidsverzekering en armenzorg en daarnaast de bronnen van inkomsten terza- j ke diverse belastingen niet voldoende vloeien. Geraamd wordt voor a. Centr. werkver sch.^van het rijk f 19500; b. werkversch. van de gemeente f 26400 c. werkversch. van particulieren f61.000 d. steun- verl. aan werkloozen f 65.724 d. id. aan kleine boeren en tuinders f 5760 f. subsidie aan werkl. kassen f 12.100; g. id. aan het burgelijk armbe stuur f 43.200. Dank zij de totstandkoming van de wet tôt instelling van het werkloos- heidssubsidiefonds is op deze begrooting kunnen worden geraamd aan gewone bijdrage in de kosten van werkloos- heidszorg (werkversch. en steunverl.) 85%, aangevuld met een extra-bijdrage ad. f24500 tôt 99%. Hoewel op deze wijze de begrooting voor 1939 sluitend is kunnen worden gemaakt, kan niet worden gezegd, dat hiermee de beperking in de bewegingsvrijheid ten aanzien van het financieel beleid voor de gemeente is geeindigd. Bovendien zal die beperking niet eindigen, zoolang niet aile ongedekte of slechts voor loopig gedekte bedragen ten voile zijn aangezuiverd. Deze nog in te halen bedragen beloopen per 1 Jan. 1939 nog de totale som van f 115.407.64. Ze betreffen. a. Nadeelige saldi gewone dienst 1931 en 1932 pro resto 1 Jan. 1939 f43.289.31 b. Bijdrage van het Rijk in de kosten van de gemeentelijke huishouding over 1933, pro res to 1 Jan. 1939 f 16.808.59; c. renteloos voorschot van het Rijk inzakehet in 1934 buiten den gewonen dienst gestelde bedrag voor werkloosheidsuit- gaven, pro resto 1 Jan. 1939 f 46.340 tekorten vandestichting „Woningbouw Slochteren," pro reste 1 Jan. 1939 f 8969.74. Ingang 1937 is de toestand voor de gemeentefinanciën echter nog weer zeer verslech- terd. Door de Regeering wer den maatregelen getroffen, welke zullen moeten leiden tôt beperking van het aanzien- lijktekort in het werkloosheids- subsidiefonds. Een bedrag van f 15151, dat de gemeente als renteloosvoorschotuît dit fonds heeft ontvangen, zal moeten worden terugbetaald. Dan nog heeft de Regeering bepaald, dat voor 1938 geen steun meer wordt verleend in de dekking van de tekorten van vorige dienst jaren. B. en W. spreken echter de hoop uit, dat de Regeering in staat moge zijn voor den dienst 1939 een voor de ge meente gunstiger beslissing te kunnen nemen. Plaatselijk Nieuws. Hoogezand. Zooals gemeld zal het 21 Aug. 45 jaren zijn geleden, dat de heren G. Zwiers, secretaris en J. M. Huizing, commies ter secretarie, alhier, hun ambtelijke loopbaan zijn begonnen. Na in verschillen- de rangen werkzaam te zijn geweest, werd de heer Zwiers op 25 Nov. 1909 met alge- meene stemmen tôt secretaris benoemd. Gedurende zijn loop baan heeft hij op loffelijke wijze zijn ambt vervuld, daar bij zich een humaan chef toonend voor zijn onderge- schikten. Van 1 Sept 1901 t.m. 31 Dec. 1904 was hij secr.-penn. van het Burg. Armbestuur, van 1 J.3ii 1905 t.m. 30 Sept. 1913 schatter van dranklocaliteiten, van 1 Juli 1917 aftevensamb- tenaar van den Burg. Stand en van de oprichting af secretaris van dewoningbouwvereeniging „Volksbelang". Ook in het plaatselijk vereenigingsleven nam in neemt hij een belang- rijke plaats in. O.m. is hij van de oprichting af secretaris van de Vereeniging voor Auto- vervoer en Ziekenverpleging te Hoogezand-Sappemeer en tevens secretaris van het hoofd- bestuur van den provincialen Bond. Ook de heer Huizing doorliep in de 45 jaren de verschillende rangen. Doordat hij met personen en toestanden ter plaatse als geen ander op de hoogte is, is hij voor de ingezetenen een vraagbaak, die steeds welwillend is en zelden teleurstelt. Als chef van de afdeeling burgerlijke stand, bevolking en militaire zaken heeft hij zeer veel in het be lang van de gemeente gedaan. Ook op maatschappelijk ge bied heeft hij jich zeer ver- dienstelijk gemaakt en doet dat nog. Zoo is hij jaren lang bestuurslid van de St. Jozef- vereen. Het is de bedoeling de beide jubilarissen op Maan dag a.s. te 2 uur in meer intiemen kring ten gemeente- huize te huldigen. Woensdag 24 Aug. is er nog een gemeenteambtenaar, die jubileert. Dan zal het, zooals is gemeld, de heer D. Streuper gedurende 30 jaren zijn functie als brugwachter in deze gemeente hebben ver vuld. Als febrieksarbeider werkzaam bij de firma Hooites Beukema solliciteerde hij near de betrekking en werd bij raadsbesluit van 13 Juli 1908 benoemd. Gedurende al die jaren heeft hij zijn functie ver vuld op een bijzonder correcte wijze, waarvoor hem zeker een woord van hulde en dank alleszins toekomt. Zeer zeker zal het de jubi larissen aan belangstelling niet ontbreken. De volgende week worden aan de ingezetenen lijs- ten aangeboden, waarop de giften kunnen worden ver- meld, ten bate van het a.s. 30-jarig Jubileumsregeering van H.M. de Koningin. De vereeniging heeft groot- sche plannen en hiervoor moet geld zijn. Zie voor nadere bijzonderheden advertentie in dit blad. Westerbroek. Lang heeft het gaduurd, voordat het be- sluit is gevallen, doch de ouden van dagen van deze plaats kunnen thans gerust zijn de autotocht gaat dit jaar door en wel op Zaterdag 3 Sept. Aldus heeft het bestuur van de afdeeling Westerbroek van den Bond voor Staatspens on- neering, welke dien tocht or- ganiseert, besloten. Het heeft dit gedaan in de hoop en het vertrouwen, dat de ingezetenen door milde bijdragen aan het sympathieke plan om aan de oudjes, die meestal ?ooveel moeten missen, althans één blijden dag per jaar te bezor- gen, hun steun zullen verleenen. Waarvoor hun de volgende week de gelegenheid zal wor den geboden. martenshoek. Van Bodewes Scheepswerven, alhier, is Donderdag met goed gevolg te water gelaten het motor- kustschip „Lena," onder toe zicht van bureau-Veritas en Scheepvaart-Inspectie in aan- bouw voor de N. V. „Abeca" te Zaandam. Het schip, dat gebouwd wordt volgens het algemeen type met verhoogd race-quarterdek, is 450 ton D. W. groot en zal van een 350 P.K. Deutz-Dieselmotor worden voorzien. De kiel werd gelegd voor een soortgelijk schip, groot 375 ton,voor rekening van den heer K. Veenma te Groningen. Slochteren. De voorloopig vastgestelde gemeenterekening over 1937 noemt als inkomsten op den gewonen dienst f 605.518 48 en als uitgaven f 597.015.10 met een batig saldo van f 8513.38 en als in komsten op den kapitaaldienst f 356.185.00, als uitgaven f 408.164.65 met een nadeelig saldo van f 51.939.68. DOOR Marii flikkc op ZI BOND VOOR STAATSPENSIOEN.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1938 | | pagina 2