ADVERTENTIES opgegeven voor dit blad worden tevens gratis opgenomen in de In veilige haven. i VALKENBURÇ S-: DRAIS e Nederl. Vereen. van Hulsvrouwen. Afd. H.—S. Een laatste opwekking voor onze middagbijeenkomst van a.s. Woensdag en niet Don- derdag bij Hôtel Faber te Hoogezand. Mejuffrouw Mr. H. C. Timmer uit Qroningen zal dien middag iets vertellen over de Zorg voor misdadige en verwaarloosde jeugd. Treffende episoden uit de praktijk van den bekenden oud- kinderrechter Mr. G. T. J. de Jongh, vastgelegd in zijn boek: Kinderrecht is Kinder- bescherming zullen verder worden voorgelezen. Bovendien is er dezen mid dag door eenige onzer leden een Kersttafel verzorgd. Deze is gezellig gedekt en mooi versierd. Het zal on- getwijfeld de bezoeksters een idee geven, hoe straks thuis met Kerstmis de tafel gereed te maken. Die Kersttafel is te bezichtigen van kwart voor 3 tôt kwart over 3. Daarna krijgen we de lezing. Wij hopen, dat een groot aantal leden zullen opkomen, om deze laatste bijeenkomst van 1938 mee te maken. Wie zich thans voor 1939 opgeeft als lid onzer Vereeniging, heeft gratis toegang tôt deze lezing. De cursus E.H.B.O. is de volgende week voor het laatst. Dokter Schober zal deze les besteden aan het demonsteeren van verschillende „Eerste hulp- kistjes", zooals eigenlijk ieder in voorraad zou moeten hebben. De cursussen zijn deze laatste les gecombineerd en wel op Donderdag om half acht. Er is dus Dinsdag geen cursus. OND VOQQ VtfcJMCte Deze dagen ontving het H.B. een telegram uit Barcelona, dat vertaald luidt: Helpt ons aan onze kinderen een klein kerstgeluk te geven. Toe, zendt kleeren, voedsel, speelgoed voor deze onschul- dige oorlogsslachh fferijes. Commissie voor vrouwelljke hulp v.h. Min. v. Nationale Defensie. Wie bereid is hieraan ge- hoor te geven, wordt verzocht een geldelijke bijdrage te stor- ten op giro 16319 van Jkvr. J. Repelaer van Driel te Sche- veningen. Ondertussen zullen de mo- gelijkheden onderzocht worden om goederen (geen geld) naar Barcelona te zenden. Bedenkt, àls gij geeft, dat gij dat doet uit innerlijke behoefte ^et lijden van kinderen te ver- zachten en dat gij dit eveneens zoudt doen indien het verzoek van een andere kant was ge- komen. Elke groote oorlog laat drie légers in het land achter één van invaliden, één van rouw- dragers en één van leegloopers, gereed tôt iedere misdaad. BENJAMIN FRANKLIN. Hoeveel ijdele lauweren de oorlog ook belooft: men kan 66k een held zijn zonder de aarde te verwoesten. BOILEAU. Er zal een tijd komen, dat men in de musea een kanon vertoont, evenals men daar tegenwoordig een middel- eeuwsch marteltuig laat zien, terwijl men zich verwondert, dat zooiets ooit heeft kunnen bestaan. VICTOR HUGO, Bij de opening van een Vredescongres in 1849. Ofllclele Mededeling. „KWIEK" Uitslagen Kwiek I—Musselkan. Il 11—1 Muntendam IV—Kwiek II 1—3 Hurry Up II—Kwiek III 6—1 Kwiek adsp.—Rood Wit adsp. 5-1 Programma voor morgen Kwiek III—Stadskanaal III 2 uur. Opstelling Kwiek III H. Schomaker. P. Drent, Th. Limberger (aanv.) H. Koeneman Jr., N. Nagen- gast Jr., J. Veerkamp. H. Mulder, H. Drent, Chr. Meijer, J. Meijer, P. Deiman. res P. Helmers en H. Clobus. Woensdagavond in door- training in 't Café Bakker. a.s. Donderdag 8.30 uur bestuursvergadering ten huize van den voorzitter. Er volgt geen convocatie. De contributie over de maanden Dec., Jan. en Febr. kan vanaf heden worden vol- daan bij de diverse hulppen- ningmeesters. Wedstrijdprogramma voor Zondag 18 Dec. '38: Muntendam IIIKwiek (11 u.) Kwiek II—Muntendam IV Zondag Hoogezand IIKwiek I 2 uur. Ronde Kerdijk Clobus Bakker Heller Scholte Scheen, N. Mulder Boekholt Bodewes Gibcus. De Secretaris. Offlclele Publlcatie Gevonden voorwerpen. Een kindercape Een rijwiel bel. merk; Gouden Zegelring. Inlichtingen op werkdagen desvoormiddags tusschen9en 11 uur, politiebureau acht«r het gemeentehuis te Hoogezand. Uitspraak omtrent vrijstel- ling of uitsluiting. De Burgemeester der ge- meente Hoogezand Gelet op het bepaalde bij artikel 30, tweedelid, van het Dienstplichtbesluit Brengt ter algemeene kennis, dat bij beschikking van den Minister van Defensie van 1 December 1938, Vllde afd. Nr. 366 V, aan BEREND DILLING der lichting 1938, uit deze gemeente, vrijstelling van den dienstplicht wegens kostwin- nerschap is gewelgerd. Tegen deze uitspraak kan binnen 10 dagen na den dag waarop de uitspraak bij open- bare kennisgeving is bekend gemaakt, beroep worden in- gesteld door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of dien wetti- gen vertegenwoordiger b. elk der overigen voor de gemeente voor dezelfde lich ting ingeschreven personen of diens wettigen vertegenwoor diger. Het verzoekschrift, dat met redenen omkleed moet zijn, wordt ingediend bij den bur gemeester der daarbij betrok- ken gemeente. De burgemeester zendt het aan de Koningin, die op het beroep beslist, na advies van den Raad van State, afdeeling geschillenvan bestuur, gehoord. Hoogezand, 7 December 1938. De Burgemeester voornoemd J. TUIN. Het is een opmerkelijk ver- schijnsel, dat het aantal kleine middenstanders, aangeslagen naar een inkomen beneden f. 2000., steeds stijgt. Het zijn diegenen, die vaak wel plak- ken voor een ander, doch die voor zich zelf geen premie kunnen betalen en voor wie oud en arm het voorland is. Ook voor dezen is staatspen- sioen het redmiddel. Dat ze zich aansluiten bij de actie daarvoor. BURGERL1JKEN STAND. SAPPEMEER 2 8 Dec. Ondertrouwd Klaas Pieter van Bon, oud 31 j. van Sap- pemeer, onlangs te Renkum en Berendina Ruzius, oud 29 j. van Zuidbroek. Overleden Derkie Geertse- ma, oud 72 j. weduwe van HendrikHekert;Jesina Helena Brons, oud 93 j., ongehuwd; Henderika Roelfina Hut, oud 46 j. echtgenoote van Gerrit Klopstra, wonende te Hooge zand. SLOCHTEREN 1 7 Dec. Geboren Klaaske, d. v. J. Dekker en A. Klinkhamer, Foxham Jantje Fokje, d. v. J. Schutte en F. Ritsema, Scharmer; Janny, d. v. H. K. Noordhof en I. B. Drent, Slochteren. Getrouwd J. M. Gerring, 22 jGroningen en G. Men- zinga, 24 j., Kolham. Overleden Hillechien Meij er, oud 73 j., echtgen. v. J Mellema, Siddeburen. HOOGEZAND 2-8 Dec. Anjo, z. v. Hendrik Bieleveld en Anje Smit, Martenshoek. Ondertrouwd Hendrik Ho- ving en Trientje Schiltkamp, beiden van Hoogezand Luppo Zondag, van Nieuwe-Schans onl. te Slochteren, en Jansina Wijchers, van Kiel Harm Maat, van Ruischerbrug, N. en Derkje Schnuck, van Wes- terbroek. Overleden Otto Akkerman, oud 54 jaren, echtgenoot van Lammechien Seip, overl. te Groningen. 9 Dec. 1913. Het was op 9 Dec. 1913, d. i. precies een kwart-eeuw geleden, dat, dankzij de wet- Talma, de eerste gratis-ouder- domsrente door den Staat werd uitbetaald. Het hoofdbestuur van den Bond voor Staatspen- sionneering had een prijsvraag uitgeschreven voor het maken van een eenvoudig versje, waarin dit jubileum wordt her- dacht en daarbij is nu het volgende van den heer J. Zijl te Ten Post bekroond 't Was donk're nacht en ruw op zee. Het scheepje had de stroom niet mee. Van golven kreeg 't maar stoot op stoot Waar was de ree die ruste bood Het schip was oud en 't voer zo slecht, Waarom toch werd 't niet opgelegd De nood die dwong het tôt de vaart, En 't oude schip werd niet gespaard.— Zo voer het door de donk're nacht, Daar 't oud was kreeg het luttel vracht Zo voer het op de ruwe zee, En 't had de stroom en wind niet mee. Waar wa"fc een ree voor d'oude schuit? Vergeefs keek men naar ligplaats uit. Tôt plots een licht December negen Een veil'ge ree eind'lijk verkregen Kerstnummer-Radio- bode 1938. Aan de uitvoering van het Kerstnummer van de Radio- bode, dat pas is verschenen, is dit jaar, der gewoonte ge- trouw, zeer bijzondere zorg besteed. Door gebruik te ma ken van twee drukprocédé's (rotogravure en offsetdruk) is een aitistiek effect bereikt, dat bewondering afdwingt. De omslag is een juweel van compositie en kleurencombi- natie en de prachtige illustrâ mes zijn daaraan geevenaard. Ook de bijdragen zijn bijzon- der intéressant. Trouwens de namen van een twaalftal me dewerkers, allen van de bo- venste plank, zijn daarvoor wel borg. Getuigd mag wor den, dat de A.V.R.O., die zeer zeker een eer heeft op te houden, met deze schitterende uitgave die eer in ieder op- zichj gestand heeft gedaan. PBEDIKBEDBTEN ZONDAG, 11 Dec. 1938. Herv. Gem. Hoogezand geen dienst, wegens vacature. 11.30 Kin- derkerk. Sappemeer v.m. 10 uur, ds. Nijenhuis Ockhuijsen. Noordlaren: v. m. 10 uur, ds. Oldeman. Kielwindeweer v.m. 10 uur, ds. Wasch. Kropswolde geen dienst. Westerbroek: 'sav. 7 uur, ds. Oskamp. Engelbert: v. m. 10 uur, ds. Kruizinga Middelbert: v. m. 10 uur, de heer Kraaima 'sav. 7 uur, ds. Kruizinga. Harkstede—Scharmer v.m. 9.30 uur, ds. Fournier Jr. Kolham v. m. 9.30 uur, ds. Greeven. Slochteren v.m. 9.30 uur, de heer Faber, en n. tn. 6.30 uur, ds. Kwint. Schildwolde v.m. 9 30 uur, ds. Ter Steege. Hélium v m. 9.30 uur ds. Politiek. Siddeburen v. m. 9.30 uur ds De Vries. 'sav. 7 uur, de heer La Brijn. Doopsgez. Gem. Sappemeer 'sav. 7 uur, ds. B Dufour. Geref. Kerk. Sappemeer v. m. 9.30 uur en n. m. 5 uur, ds. W. Tom. Foxham 's av. 7.30 uur, ds. W. Tom. Evang. in en ten bate der Ned. Herv. Kerk. Winkelhoek Sappemeer: v.m. 9.30 uur, ds. K. G. Kwint van Slochteren H A 'sav. 5 uur, de heer F. Faber. Bapt. Gem. Hoogezand Beukemastr. v.m. 9.30 uur en n.m. 5 uur, ds. C. Brandt 's av 7.30 uur, Jongel. vergadering. Leger des Heils Hoogezand v. Royenstr. 26 v. m. lOuur.Heiligingssamenk; n. m. 2 uur, Zondagschool n.m. 6.30 uur, Openl. 's av. 8 uur, Verlossings Samenkomst. Leidster Kapt. Bljkerk. Plaatselijk Nieuws. Sappemeer. Op verzoek van den burgemeester dezer gemeente is te Groningen opgespoord en gearresteerd de 25 jarige H. F. P. afkomstig uit Rotter dam, die in de provincie op- lichtingen pleegde bij den ver- koop van partijtjes gist. Hij deed het voorkomen alsof er veel afnemers waren en be- woog de winkeliers daardoor een groote partij gist tegen contante betaling van hem te betrekken. Deze gist was af komstig van zijn toekomstigen schoonvader die in Groningen een z.g. gistfabriek heeft. In werkelijkheid komt deze gist uit Duitschland en wordt in Groningen in pakjes verwerkt. P., die reeds eerder met de Justifie in aanraking is geweest, is naar hier op transport ge- steld. Hoogezand—Sappemeer. De Ringo-week is Woens dagavond besloten met een gezellige bijeenkomst in de groote zaal van het hotel-Faber, waarvoor het bestuur de leden met hun dames had uitgenoo- digd. Zij werd officieel geopend door den J. J. Smedes Jr., die allen dank bracht, welke voor de ringo-actie hun medewer- king hadden verleend, in het bijzonder aan de regelings- commissie om daarna iets aangaande de behaalde resul- taten mede te deelen. Daaruit bleek, dat ruim 155000 bonnen waren verkocht tegen 150000 in het voorafgaande jaar. Dit beteekende voor de Handels- vereeniging geen stijging van inkomsten, doordat door de deelnemende winkeliers niet 5%, doch slechts 4% van den omzet werd afgestaan, d.i. x/4 cent per bon minder. Verder maakte hij bekend, dat het bestuur wil trachten wijziging te krijgen in den aard der attractie- de laatste jaren te uniform- «n daarom zoo gauw mogelijk een prijsvraag wil uitschrijven, waarvoor hij de vindingrijkheid der leden in- riep. Het betreurend, dat bakkers en slagers als gevolg van de kleine winstmarge van hun artikelen zich dit jaar van deelname hadden onthouden, sprak hij de hoop uit, dat dezen het volgend jaar weer mee zouden doon en dat ove- rigens deze feestavond ertoe mocht dienen om den band tusschen de middenstanders, vooral in deze zware tijden zoo hoog noodig, te versterken. Voor een gezellige stemming zorgdenop verdienstelijke wijze het muziekensemble Evelijn Novacek en de heer Ate de Vries van Groningen met zijn voordrachten en dan werd er nog gedurende een uur de ge- legenheid geboden om op de ringotafels, waarvan er 6 in de zaal waren opgesteld, pfoe- ven af te leggen van behendig- heid. Van de 40 fraaie prijzen, hiervoor beschikbaar gesteld, werd de eerste met 55442 gewonnen door den heer Polling van Sappemeer. Deze avond, vol afwisseling en leut, is uitstekend geslaagd. Hoogezand. Tôt gevolmach- tigden in het Kiescollege dér Ned. Herv. Kerk, alhier, zijn herkozen mevr. J. W. Eekels- Dijkstra, mevr. G. M. S. Lu- cïeer-Mulder, mej. H. W. Douwes en de heeren D. L. Landeweer, en L. Hemmes en gekozen werd in de vacature L. Aten de heer P. Siebering. De heer J. R. Hut, doctorandus in de wis- en Natuurkunde, alhier, no 1 der voordracht, is met 22 stemmen benoemd tôt tijd. leeraar in de wiskunde bij het Midd. Onderwijs te Groningen. De heer G. R. Veldkamp, aldaar, no. 2 der voordracht, kreeg 16 stemmen. Martenshoek. Door tus- schenkomst van kapt. P. Balk, en R. de Winter te Groningen 7.ACHT VAN SMAAK - PRU5 70 et BOND VOOR STAATSPENSIOEN. 00ST-600RECHT het meest gelezen blad in deze omgeving, wordt huis aan huis bezorgd in 8000 gezinnen. SLOCHTER COURANT

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1938 | | pagina 2