Uitvoering Ml V.I.O.LE.ILI.A. Bezoekt KREHER's Kapsalons Nederl. Vclkspartij Groote Openhari Vergadering Dr. Ir. M. D. DUT enDs. G. VAX DUYL. I. Drei is ain teveul. 2 Hou Doik 't hom lté llw Rijwiel Moffelen, J. 1. BODEWES A Zn. Balans-Opruiming Welf en Treuforn Steunschoenen Schoenenmagazijn Sappemeer. Voor de resteerende Wintèrkachels Ziet onze etalage's. Zemnders SJÀALS in 't Hôtel FABER, Hoogezand de Heer JAN SCHAAFSTAL, Oproeplng, Vrl. Hoofdstr. 78a, Hoogtzand. (N. V.P.) op DONDERDAG 12 Januari, 14 en 15 Januari in 't Café HUISMAN Na afloop BAL. voor f 5.50. Zeer lago prijzen Jongens Jekkertjes Jongens Jassen Jongens BLOUSES Heren Gabardine Jassen Ovirtiemdin PETTEN Heren Tweed- JASSEN Zoivar Woilan SOKKEN Sport hemd v. boord Harin Winter JASSEN Heren Costuums Hand schoenen „Kwaliteits" Heren - Kinderkleding SAPPEMEER Tel. 345 hlT&QNA h Deze week draait in de bioscoop te Hoogezand de film „de weg terug", een vervolg op „aan het Westelijk front geen nieuws" van E. M. Remarque. Men kan deze film gerust gaan zien hier geen bloedige oorlogstafereelen, waar de meeste menschen niet tegen kunnen, Remarque brengt hier vooral naar voren de groote teleurstelling van de jonge mannen, als ze bemerken <Jat ze de oorlog zijn ingedre- ven, niet voor 't vaderland maar voor belangen van enke- len dat bij hun terugkomst, nie roem en eer hun deel zijn maar dat ze groote moeite hebben zich een plaats te ver- overen in de ontredderde maatschappij. Dat ze met hun verminkte lichamen en hun gestoord gees tesleven zich niet meer thuis gevoelen tusschen hun nabe staanden, enz. enz. Wat is er over gebleven van hun heldenmoed hun op gezweept nationaliteitsgevoel hun veld van eer Het is nuttig, deze film te gaan zien, want ook nu weer worden nationalisme en mili tarisme, aangekweekt en leeft de wereld in e«n machtswaan zin, die grijpt naar zijn offers Ook nu weer trekken be- langhebbenden aan de touwtjes om de oorlogs-psychose aan te kweeken, om haat en twee- dracht te zaaien ook nu weer beschikt de bloedige interna tionale van de oorlogs-industrie over een van haar afhankelijk pers om haar doel te bereiken Ook nu weer werken vaders en moeders in de wapen- en munitiefabrieken en maken de projectielen klaar, waarmee hun kinderen zullen worden vermoord. Mogen velen, nadat ze deze film gezien hebben, begrijpen, dat ze mede schuldig zijn aan den oorlog, als ze niet mee- helpen deze te bestrijden. Het secretariaat van de I.V.V.V. is gevestigd Singel 14, Hoogezand. De contributie bedraagt f 1.25 per jaar. Officiels Mededellng, .KWIEK" Wederom zijn aile Q.V.B. wedstrijden voor Zondag af- gelast. Bij niet-vriezend weer a.s Donderdag indoortraining. Onze Jaarlijkse Kwiek-soiree zal worden gehouden op Zon dag 29 Jan. a s. in 't hôtel Struvé. Vedere bizonderheden volgen I Wedstrijdprogramma voor Zondag 15 Jan. a.s. Hoogezand IVKwiek II A.V.V. II—Kwiek III De Secretaris. Officlele Publlcatie Qevonden voorwerpen. Een pak kartonnen doozen. Een paar handschoenen. lnlichtingen op werkdagen des voormiddags tusschen 9 en 11 uur, politiebureau achter het gemeentehuis te Hoogezand. BEKENDMAKINO. DRANKWET. ^Burgemeester en Wethou- ders der gemeente Hoogezand brengen ter openbare kennis, dat op 4 Januari 1939 door Warner Rowaan, van beroep melkventer, wonende te Hoo gezand, bij hunne vergadering is ingediend een verzoekschrift om een volledige vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekend- making kan een ieder tegen het verleenen hiervan schrifte- lijk bezwaren bij hun collège, inbrengen. Hoogezand, den 7 Jan. 1939. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. TUIN, Burgemeester. 0. ZWIERS, Secretaris. BURGELIJKEN STAND. SAPPEMEER 30Dec.—5 Jan. Qeboren Anna Catharina Elisabeth, d. v. Jan Jager en van Cornelia Koster. HOOQEZAND 30 Dec.-4 Jan. Geboren Wiecher, z. v. Aaldrik van Bruggen en Edina Pattje, te Nieuwcompagnie Roelfina, d. v. Jan Olthof en Aaltje Abbring, Kropswolde; Sebo, z. v. Hindrik Meijer en Qeertje Brugge, Foxhol. Ondertrouwd Enno Beuker, gescheiden echtgenoot van Johanna A. Bos, en Ietje Lu- dolphiè, gescheiden echtge- noote van Derk van Eerden, beiden van Nieuwecompagnie. Getrouwd Symen Daniel Doesburg en Grietje P. Hans- ma Reint Douwe Coops en Edina Doesburg. Overleden Hinderika Blaauw, oud 44 jaren, echt- genoote van Eisse Hartenhof; Harm Dallinga, oud 89 jaren, weduwnaar van Ymptje Heukers Jeen Koning, oud 76 jaren, echtgenoot van Catharina H. Meijer. SLOCHTEREN 29 Dec. -4 Jan. Geboren Onne z. v. G. Sander en T. Guikema, Over- schild Martje, d. v. H. J. Meijer en M. Beekhuis Sidde- buren r Sjabbe, z. v. A. Drijf- hout en T. IJpema, Lageland Lambertus. z. v. J. D. Stuur- wold en G. Grimmius, Schild- wolde Harmke, d.v. R. Rit- sema en G. Koller, Overschild. Ondertrouwd J. Zuur, oud 26 j., Kolham en W. Imbos, 30 j., Kolham. Getrouwd R. Beuker, oud 30 j., Kolham en K. Hamminga, oud 20 j., Kolham E. Ekema, oud 28 j., Appingedam en J. Lintjer, oud 24 j., Siddeburen. Overleden Jantina Bone- schansker,oud51 j., ongehuwd, Xchildwolde Jan Haak, oud 86 j., ongehuwd, Hamweg. PREDIKBEURTEN ZONDAG, 8 Jan. 1939. Herv. Gem. Hoogezand v. m. 10 uur. ds. Oldeman. (Bev. v. kerker. 1.) Sappemeer: v. m. 10 uur, ds Nijenhuis Ockhuijsen (Bev. v. Kerker. 1.) Kielwindeweer v.m. 10 uur, ds. Wasch. (Bev. v. Kerker. 1.) Kropswolde geen dienst. Middelbert: 's av. 7 uur, ds. Oldeman Harkstede—Scharmer 's av. 7 uur, ds. Fournier Jr. Kolham n. m. 2 uur, ds. Politiek. Slochteren v.m. 9.30 uur, en n.m. 6.30 uur, ds. Kwint. Schildwolde v. m. 9.30 uur, ds. Beijer. (Voorber.) Hélium v m. 9.30 uur. ds. Politiek. (Voorber. H. Av Siddeburen v. m. 9.30 uur en n. m. 7 uur ds. De Vries. Noordbroek v.m. 9.30 uur, ds. Van Aalst. Doopsgez. Gem. Sappemeer: v. m. 10 uur, Mej. Dr. A. H. A. Bakker van Amsterdam. Gefef. Kerk. Sappemeer: v. m. 9.30 uur en n. m. 5 uur, ds. W. Tom. Foxham: 's av. 7.30 uur, Cand. W. J. Wynia. Evang. in en ten bate der Ned. Herv. Kerk. Winkelhoek Sappemeer: v.m. 9.30 uur, en n.m. 5 uur, de heer F. Faber. Bapt. Gem. Hoogezand Beukemastr. v.m. 9.30 uur en n.m. 5 uur (H. Av.) ds. C. Brandt. Leger des Heils Hoogezand v. Royenstr. 26 v. m. 10uur,Heiligingssamenk n. m. 2 uur, Zondagschool n.m. 6.30 uur, Openl. 's av. 8 uur, Verlossings Samenkomst. Leidster Kapt. Bij kerk. Sneeuwopruimen. Wie in den laatsten tijd de stem heeft beluisterd van Jan Publiek, zal hebben geh^ord dat er groote ontevredenheid is over de onverschilligheid, welke, volgens hem, de bur- gemeesters hier toonen ten opzichte van de straten, spe- ciaal ten opzichte van het sneeuwruimen. En gewoonlijk wordt die ontevredenheid ge- motiveerd met de bemerking, dat er werkloozen in overvloed zijn, die best aan het werk kunnen worden gezet en daar- door het moeilijk werk van allen, die met transportwerk hun brood moeten verdienen en zich dag in dag uit door sneeuw en modderbrij moeten heenworstelen, verlichten. Na- tuurlijk zouden daardoor ook voetgangers en fietsers gebaat zijn. En gewoonlijk wordt dan de klacht, tevens jeremiade, besloten met de opmerking 't lijkt wel, of de wereld gek is tegenwoordig. Inderdaad, indien men op dit spéciale geval let, lijkt het wel zoo. Maar dezaak is niet zoo eenvoudig als men wel denkt. De burgemeesters doen wat zij kunnen en zetten sneeuwploegen aan den arbeid, doch ten opzichte van de werkloozen hebben ze nietste zeggen. Ze mogen eenvoudig de werkloozen niet voor zulk werk gebruiken. De minister voor Soc. zaken staat dat niet toe en de Rijkscommissie voor de gemeentefinancien staat niet toe, dat gemeenten die een belastingbijdrage ontvangen, gelden uittrekken voor sneeuw ruimen. Werken voor den steun is nu eenmaa! niet toegestaan. Al die tobbers, welke zich thans doorsneeuw en modder moeten heen ploeteren, zijn slachtoffers van de dwaze bureaucratie, 't Lijkt ongelooflijk, maar 't is zoo. Daarom is het wenschelijk, dat ieder, gedreven door ge- meenschapsgevoel, den weg voor zijn eigen woning zoo- veel mogelijk begaanbaar en voor fietsers berijdbaar maakt. Laat het particulier initiatief ook hier doen, wat de bureau cratie verzuimt. Hiertoe is ieder trouwens krachtens politiever- ordening verplicht. Loop der bevolking over het jaar 1939. Sappemeer. Aantal inwoners op 31 December 1937 mannen 3531 vrouwen 3400 totaal 6931. Vermeerderd door vestiging 186 m. 220 vr. Vermeerderd door geboorte 64 m. 61 vr. Totale vermeerdering 250 m. 281 vr. Verminderd door vertrek 203 m. 213 vr. Ver minderd door overlijden 27 m. 29 vr. Totale vermindering 230 m. 242 vr. Zoodat over het jaar 1938 de bevolking is toegenomen 20 m. 39 vr. totaal 59. Aantal inwoners op 31 Decem ber 1938, 3551 mannen 3439 vrouwen, totaal 6990. Aantal huwelijken 44. Aan tal echtscheidingen: 2. Aantal kindererkenningen 3. Hoogezand. De bevolking bestond op 31 Dec. 1937 uit 5924 m. en 5784 vr., totaal 11708 zielen. Vermeerderd door geboorte met 103 m. en 102 vr, door vestiging met 361 m. en 337 vr., tezamen 464 m. en 439 vr. Terminderd door overlijden met 42 m. en 32 vr., door vertrek met 393 m. en 396 vr., tezamen 435 m. en 428 vr. Het aantal mannen vermeer- derde met 29 en bedraagt thans 5953, het aantal vrouwen met 11 en bedraagt thans 5795, d.i. totaal op 31 Dec. 1938 11748 zielen Vermeerdering 40. Aantal huwelijken is 94, echtscheidingen 3. Zuidbroek. Bevolking op 1 Jan. 1938: 1406 m. en 1329 vr. Ingekomen 81 m. en 100 vr., geboren 12 m. en 20 vr vertrokken 85 m. en 97 vr., overleden 16 m. en 11 vr. Bevolking op 31 Dec. 1938 totaal 2739 Overleden 4 Huwelijken 19. Plaatselijk Nieuws Gratis brochure over maatregelen In geval van ziekte en ongelukken. 50.000 herdrukken van het alom bekende, voor zieken en gezonden waardevolle boek „Pd$toor Heumann's Nieuwe Geneeswijze" worden door de Firma L. Heumann te Amster dam {C., Staalkade 4, geheel gratis aan aile lezers toege- zonden, die door invullen van de in deze courant afzonder- lijk bijliggende circulaire hun nauwkeurig adres opgeven. Gemakshalve bevat dit ge- ïllustreerde bijvoegsel een aangehechte briefkaart voor gratis bes'elling van bedoelde 329 blz. en 150 afb. bevattende brochure. Sappemeer. Bij het den 17 Dec. j.l. te Groningen gehou den examen vanwege de Kon. Erk. Algemeene Stenografen Bond gev. te Utrecht, ter ver- krijging der Diploma's Steno- grafie en/of Machineschrijven, slaagde onder meer voor het Practijk-Diploma Kantoorsteno- gràaf Nederl. (130 lettergr per minuut) systeem „Groote" Mej. T. Roggen te Sappemeer. Ver- volgens slaagden voor dezelfde vereeniging voor het snelheids- diploma A Machineschrijven (Typist(e), tienvingersysteem, de dames J. Kliphuis, Hooge zand en R. Veenema te Sloch teren. Ze ontvingen hun op- leiding aan het Instituut Boel- kes te Sappemeer. Onze vroegere plaats- genoot, de heer S. Blaauw, rijksklerk ter inspectie der Dir. Heden overleed tôt onze diepe droefheld onze lieve Man, Vader, Broeder, Behuwdbraeder en Oom, In den ouderdom van 79 jaar. Uit aller naam J. J SCHAAFSTAL—ZEIJLEMAKER. HILVERSUM, 1 Januari 1939. Vaartweg No. 81. Bel. Inv. en Acc. te Winschoten, is bevorderd tôt adj. commies. Hoogezand. Auto ongevallen, hoewel niet van ernstige be- teekenis, zijn hier de laatste paar dagen geregeld aan de orde. Zoo zaten er tengevolge van de gladheid en van den sneeuwval. waardoor de sloo- ten fiiet goed zijn te onder- scheiden, aan den Kielster- achterweg en aan den weg naar Zuidlaren in de onmid- dellijke nabijheid een drietal auto's in de sloot. Twee ervan zijn gelicht door de firma H. en R. Groeneveld, alhier, een door een garagehouder van Veendam De materieele schade was niet groot. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. De Groeve. Evenals vorige jaren, werd ook nu weer voor de kinderen van de openbare lagere school een Nieuwjaars- feest georganiseerd. Op de aangeboden lijsten was door de ingezetenen flink geteekend, zoodat de kinderen op ver- schillende versnaperingen wer- den getracteerd en tevens nog een cadeautje ontvingen. De heer Hoepman H. d. s. bracht dank aan de commissie en medewerksters en allen die hadden meegewerkt aan het welslagenvan dit mooie kinder- feest. ADVERTENTIEN. van de Allen die iets verschuldigd zijn aan of te vorderen heb ben van wljlen KOERT MUL- DER Jr„ overleden te Sappe meer op 25 Oct. 1938, wor den verzocht hiervan betaling of schriftelijke opgave te doen aan het Accountantskantoor van H. KOLTHOF te Hooge zand, Hoofdsfr 5, vôôr 15 Januari a.s. Damas Neuwste Kapse), Lage prijzen. aanvang 8i5 uur. SPREKERS: Onderwerp: 's Werelds overvloed dient een zegen te z\jn, inplaats vaueen vloek. Entrée 15 cent. Werkloozen 5 cent. op WESTERBR0EK. Aanvang 8 uur. Op te voeren stukken: Het Bestuur. Laat thans Bieze* en Nikkelen. Gedurende de maand Januari Moffelen en Biezen wlj uw Rljwlel geheel compleet gede- monteert en gemonteert Rijwielen MARTENSHOEK waaronder 2 prachtige Haardkachels nu voor een koopje en 2 prima Vulkachels van f 39.50 nu f 29.—, 2 Huishoudkachels nu extra goedkoop. 98 et., enz. 4 enz 4 75 enz. 50 65, enz f 9.75, enz. 2 boorden uitzoeken 98, 125 uitzoeken 29, 49 12.75, enz. 68, 89 cent. 98, enz. 12.75, 14.—enz. 10—, 13 50, 16.— enz. 29, 49, enz, 72, 82, enz. 68 enz. 79, 1.10. eaz. Schoenen dât is Opruimen GEBR MEIJER

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1939 | | pagina 2