ml RAPAUDSTE ELO Noorderstr. 119 rernnaoazijR M. TEUBEN. Sappi (Cjiktak* H ir JEUNER" T; A. J. BONTII ijpen H. TEUBE HOOGEZAND. I Dane: ta lierai die hun werk elders hebben J. SMITH, KWALITEI ZONN Voorjaars Hoeden en Engelsche Chappeleries. tJZiRHAl naar HOOGEZAND. (eigen personeel) Dames Dames Blousjes HANDniii or GOEDschilder- f SEHANGWERK Ja.'-dai varia kunnen door hun reiskosten uit te sparen gemakkelijk yerdienen Yraagt prijs. Yraagt conditiën Hoogezand - Foxham. N00RDERSTR.53-SAPPEMEER belen Bedstelle 'essoirs Dekens, v Tafels Matras Bim-Bam Klokken Naai Losse Clubs Rj Ledikanten emakkelyke voorwaarden. Vras voor 3 o met of VERL.HOOFD5TRAAT64* Wi KTAK N.y. ailes door en door v erstraat 15 Tel. 78 in aile me Nederl. Vereen. van Hulsvrouwen. Afd. H.—S. Op 25 April zal een brid- gedrive van onze vereeniging plaats vinden. Deze staat wederom onder leiding van de dames Schober en van der Woude. Bij hen en bij Mevr. Schoemaker te Sappemeer is reeds thans gelegenheid zich aan te melden met betaling van 25 et. per persoon inleg- geld. Wij doen het dit jaar zoo, dat men zich alleen of met partner kan aangeven. In het eerste geval krijgt men dan door de leiding een partner toegewezen, in het 2e geval mag de partner behalve een ander lid onzer vereeniging ook zijn de echtgenoot oivrou- welijke huisgenoot van een lid. Het zal een erg leuke avond worden. Doet allen zoo veel mogelijk mee, ieder hoeft geen le prijs te winnen Verslag van de lezing van Burgemeester Tuin op Woens- dag 29 Maart. 't Was nog een flinke schare van een kleine 40 dames die waren opgekomen om de mooie lezing van onzen Burgemeester over de Sociale wetten te hooren Deze begon zijn lezing met de uit eenzetting, dat de rechts- grond voor de sociale wetten is gelegen in de overtuiging, dat het niet billijk is, degene die In het voortbrengingsproces meewerkt, zonder inkomsten te laten, wanneer hij door on- geval, ziekte, invaliditeit of ouderdom ongeschikt tôt wer- ken wordt. îngevoerd. Zij verzekert ieder die in loondienst werkt, on- geacht of dit is in een onder- neming of in huiselijke dienst b.v. De verzekeringsplicht houdt op bij een jaarlijksche inkomen van f 3000,-. De bezitter van een rentekaart houdt echter uit die omstandigheid zijn rechten en kan vrijwillig zelf zijn ver- zekering voortzetten. Personen, aan wie pensioen verzekerd is, vallen buiten de Invaliditeits- verzekering. Toelating tôt de verzekering is alleen mogelijk voor personen beneden 3ô jaar. De verplichting om zich aan te geven berust bij de werk- nemer, op de werkgever de verplichting te plakken. Bij niet nakomen dezer verplich- tingen zijn beiden strafbaar. De voordeelen bij het plakken van zegels aan de werknemer gegeven, zijn in 5 groepen te verdeelen 1. Ouderdomsrente op 65 jarigen leeftijd. Als grondslag hiervoor geldt: Betaald bedrag aan zegels f 156 per jaar. Dit bedrag is de grondslag voor de ouderdomsverzekering, bij deze grondslag wordt op- geteld 11,2% van de waarde der geplakte zegels. Zoo kan wanneer 50 jaar geplakt is, de rente aangroeien tôt f 6.p. week. 2. Invaliteitsrenten. Het is mogelijk dat iemand een uit- keering heeft gehad volgens i de Lichte wet, die na 26 we- ken is opgehouden. 1s die persoon dan nog niet in staat larstraat 56 Wij kunnen ons thans nau- tengevolge van ziekte of gebrek welijks meer voorstellen, dat rnDOr Hîln 1 "a" er een tijd geweest is, dat zelfs diegene, die op zijn werk een ongeluk kreeg en daardoor ongeschikt werd om te werken, geen enkel recht had op welke uitkeering dan ook. De eerste Sociale Wet, waar- van melding moet worden ge- maakt is de Ongevallenwet van 1901 tôt stand gekomen onder minister Lely. Deze wet is in 1921 uitgebreid en gewijzigd en werkt thans zoo, dat diegene die hieronder valt gratis ge- neeskundige en heelkundige behandeling krijgt, benevens gedurende 6 weken 80% van het loon, (de eerste drie dagen geen loon). Zijn deze 6 weken verstreken en is de patient dan nog volkomen on geschikt om te werken, dan ontvangt hij verder een onge- vallenrente, welke 70% van het loon bedraagt. Deze rente ver- mindert naarmate de patient weer gedeeltelijk geschikt wordt om te werken. Bij overlijden wordt aan de nagelaten be- trekkingen vanwege deze on gevallenwet een uitkeering ver zekerd. De premies voor dezen On gevallenwet verschuldigd, moe ten door de werkgevers worden betaald. De berekening van deze premies is afhankelijk van het betaalde loon en van de gevarenklasse van het bedrijf. Het Rijk waarborgt de uit- keeringen. Nadrukkelijk wees spreker erop, dat Huisperso- neel niet valt onder deze wet. Slechts diegenen, die werken in een onderneming, die om winst wordt gedreven of werk verrichten, dat daarmee gelijk te stellen is, vallen onder de Ongevallenwet Soortgelijke wetten als de ongevallenwet 1921 zijn Land- en Tuinbouw- ongevallenwet 1922 en de Zee- ongevallenwet 1919. Spreker behandelde vervol- gens de Ouderdomswet van 1919, tôt stand gekomen onder Minister Aalberse. Aile inge- zetenen van Nederland, kunnen een verzekering sluiten (Vrij- willige ouderdomsverzekering „V.O.V.") welke volkomen ge- garandeerd is door het Rijk. Een overgangsmaatregel maak- te van 1919—1923 aan oudere ingezetenen (boven 34 jaar) mogelijk op zeer voordeelige voorwaarden tôt deze verzeke ring toe te treden, mits zij niet waren aangeslagen in de ver- mogensbelasting of in de In- komstenbelasting voor f 2000.- of meer. Voor de pauze werd nog de Ziektewet oesproken, oorspron- kelijk van Minister Talma, ge wijzigd door de Minister Slo- temaker de Bruijne en inge- voerd onder Min. Verschuur en wel in 1930. Ook onder deze wet valt geen huisperso- neel, echter wel die arbeiders, welke zijn in de werkverschaf- fing. De uitkeering duurt in geval van ziekte 26 weken en bedraagt 80% van het loon, (de eerste 3 dagen niet). De premies voor de Ziektewet wor den voor de helft door de werkgever en voor de helft door de werknemer betaald. Na de pauze werd dat ge- deelte der Sociale Wetten be- sproken, waarmee ook wij Huisvrouwen wekelijks in aan- raking komen, ni. de Invalidi- teitswet. Deze wet, oorspron- kelijk van Minister Talma in 1913, behandeltde invaliditeits- en ouderdomsverzekeringen is in 1919 in zijn huidigen vorm meer dan 1/3 van onze gewone loon te verdienen, dan krijgt zoo iemand wanneer voor hem tenminste 150 zegels zijn ge plakt, een invaliditeitsrente, berekend op dezelfde wijze als de ouderdomsrente. 3. Weduwenrente. Wan neer voor de man voldoende is geplakt, ontvangt de gezon- de weduwe op 60 jarigen leeftijd (een invalide weduwe eerder) een uitkeering van X f 156, wanneer n.l. regelmatig zegels van 60 et. geplakt werden. 4. Weezenrente. Kinderen beneden 14 jaar kunnen, wan neer ôf voor vader, ôf voor moeder 40 zegels geplakt zijn, bij overlijden van één van beiden op grond van deze zegels een gezamen'ijke wee zenrente ontvangen, totdat aile kinderen boven 15 jaar zijn 5. Geneeskundige behande ling in Sanatorium of Zieken- huis. Bij een „goed verzorgde" rentekaart is het mogelijk deze behandeling te krijgen op grond van de Invaliditeitswet. Dit zijn, kort opgesomd, de 5 vruchten der In validiteits- verzekering. Er wordt wel eens beweerd, dat de opge- brachte premie's voor het grootste deel besteed worden, om de ambtenaren van de Raad van Arbeid te betalen. Dit is echter een sprookje en niet eens een aardig sprookje. Jaarlijks wordt op grond van de Invaliditeitswet alleen in het gebied van den Raad van Arbeid te Winschoten nu reeds meer dan een millioen gulden uitgekeerd. Nadat de spreker bij het beantwoorden van enkele vra- gen er nog eens nadrukkelijk op had gewezen dat het geld voor het plakken van zegels uitgegeven nooit weg is, dat zelf-? ook een vrij klein aantal zegeis recht geeft op verschil- Ienda uitkeeringen vanwege de invaliditeitswet, maar dat het aanbeveling verdient, in elk geval 25 et. per week geregeld door te blijven plak ken, om recht te hebben op zoo hoog mogelijk verzeke- ringsgelden vanwege de Inva liditeitswet, sloot d waarne- mende présidente deze zeer intéressante middag. NTçtasU 1 brochure vinden wij op blz. 5 deze woorden „Men begrijpt welke moeilijkheden er zullen rijzen wanneer wat God verhoede een oorlog zou uitbreken. Bij deze woorden „Wat God verhoede" dienen wij het volgende wel te bedenken Oorlog is menschenwerk en kàn dus door menschen voor- komen worden, indien zij luis- teren naar Gods stem „Zalig zijn de Vredestichters, want zij zullen Gods kinderen ge- naamd worden". Wij hebben alleen het recht op Gods hulp te bouwen, indien wij leven als Zijn kinderen. Vrouwen, wij willen niet gelooven, dat we de oorlog, die wij geen van allen wenschtm, niet anders kunnen voorkomen dan door een krankzinnige bewapening, die volgens ieder weldenkend mensch elk land uitput. Wij willen werken voor Vrede door rechtspraak en be- middeling en ons aansluiten bij die vrouwen die dat sedert 1915 al in 52 landen doen. 18 Mei nadert weer. Vele Nederlandsche vrouwen maken zich dan weer op voor de Vrouwen Vredtsgang. Zegt niet: „Het geeft tôch nietsl". Wij Nederlandsche vrouwen willen een voorbeeld geven. Nu kunnen we dat nog. Beseft Uwe verantwoorde- lijkheid tegenover Uw man, Uwe kinderen, Uwe mede menschen. Bidt dat God een oorlog moge verhoeden, doch denkt daarbij aan wat onze dichter Ten Kate uitsprak Bid en werk De kunst [des levens Schuilt in dat vereend [Gebod. 't Is uw plicht en [voorrecht tevens. Kind der aarde kind [van God Velé huisvrouwen zijn in 't bezit gekomen van de bro chure: «Hamsteren en Ham- steren", van de Vereeniging voor Nat. Veiligheid. Heel goed kunnen we ons voorstellen dat voorraadvorming door particu- lieren een uitgesproken natio- naal belang kan zijn, vooral indien deze voorraadsvorming aan de staat bekend is, door- dat opgave ervan vereischt wordt. Wij huisvrouwen kunnen dus maatregelen nemen voor 't ge val er oorlog mocht komen. Niemand spreekt of hoort deze laatste woorden of hij denkt „Moge deze ramp voorkomen worden". Ook in genoemde Officiels Mededellng. „KWIEK" Uitslagen Kwiek I-H.S.C. III 2-2 D.W.Z. II—Kwiek III 0—14 Programma voor morgen Musselkanaal II—Kwiek I 2 uur. Kwiek III—D.W.Z. II 2 uur. Opstelling Kwiek I H. Ronde. J. Kerdijk M. Clobus. D. Bakker, G. Heller (aanv). B. Scholte. B. Wilbrink, J. Hanekamp, N. N. G. Scholte, W. Gibcus. Res M. Scheen. Vertrek per trein vanaf sta tion H.S. om 12.15 u. We hopen, dat de leden tijdig aan- wezig zijn met het oog op het nemen der kaarten I Opstelling Kwiek III H. Schomaker. P. Drent, Th. Limberger(aanv). H. Drent Jr., Chr. Meijer, N. Nagengast Jr., H. Drent Sr., J. Bakker, B. Scholte Jr., J. Meijer, J. Veerkamp. res J. Swart en N Nagen gast Sr. Bericht van verhindering ook van de reserve's bij H. Ronde. Wedstrijdprogramma voor Maandag 10 April (2e Paas- dag): Veendam V—Kwiek III. De Secretaris. Wedstrijd tegen Rivas uit- gesteld. Zondag 9 April S.B.O.— Voorwaarts II. Dames R. de Boer, E. Blij ham, A. Bottema, G. Scheep stra, A. Mensinga en H. Wil- lems. Heren H. Wolda, E. Wolda, J. Kuper, T. Rijkens, R. Lam mers, H Scheepstra. res S. Schuurman en D. Rijkens. De Secretaris. Offlcleele Publlcatlën. Gevonden voorwerpen. Een heeren parapluie. Een armbandhorloge. Inlichtingen op werkdagen des voormiddags tusschen 9 eu 11 uur, politiebureau achtsr het gemeentehuis te HoogezandJ PREDIKBEURTEN ZONDAG, 2 April 1939. Herv. Gem. v. m. Bev. 10 uur, nieuwe Hoogezand ds. Oldeman, lidm., collecte. Sappemeer: 's av. 7 uur, ds. Oldeman, (H. Av.) Kielwindeweer v.m. 10 uur, ds. Wasch Goede Vrijdag 's av. 7 uur, ds. Wasch (H.Av.) Kropswolde geen dienst. Engelbert v. m. 10 uur, ds. Kruizinga, (bev. lidm. coll.) Goede Vrijdag 's av. 7 uur, ds. Kruizinga (H.Av.) Middelbert: 's av. 7 de heer de Waal. Harkstede—Scharmer 9 30 uur, ds. Fournier Jr. (bev. lidm.) Goede Vrijdag 's av. 7 uur, ds. Fournier Jr. (H.Av.) uur, v.m. Kolham n. m. 2 uur, ds. Greeven. Slochteren v. m. 9.30 uur, ds Kwint. (Voorber.) Schildwolde v.m. 9.30 uur, ds. Greeven (voorber.), Goede Vrijdag 's av. 7. uur, ds. Siega, (H.Av.) Hélium v. m. 9.30 uur, ds. Politiek; Goede Vrijdag 's av. 7 uur, ds. Politiek (H.Av.) Siddeburen v.m. 9.30 uur, ds. De Vries. (bev. lidm. en voorber.) 'sav. 7 uur, ds. de Vries Goede Vrijdag 's av. 7 uur, ds. de Vries, (H.Av.) Doopsgez. Gem. Sappemeer: v.m. 10 uur, ds. B. Dufour, (Doop) Goede Vrijdag 'sav 7 uur, ds. B. Dufour (H.Av.) Geref. Kerk. Sappemeer v. m. 9.30 uur en n.m. 5 uur, ds. W. Tom; Goede Vrijdag 's av. 7.30 uur, ds. W. Tom. Foxham 's av. 7.30 uur, Cand. W. J. Wynia. Evang. in en ten bate der Ned. Herv. Kerk. Winkelhoek Sappemeer: v.m. geen dienst 's av. 6 uur, ds. J. Ph. Greeven van Kol ham (H.Av.) Goede Vrijdag 's av. 7 uur, de heer F. Faber. Vroombosch: n.m- 6.30 uur, de heer Blaauwwiekel. Schaaphok: v. m. 9.30 uur, de heer Blaauwwiekel. Bapt. Gem. Hoogezand Beukemastr. v. m. 9.30 uur en n.m. 5 uur, ds. Brandt n. m. 2 uur Zon- dagschool. 's Av. 7.30 uur, Jeugddienst. Woensdagav. 7 uur, Bidstond Goede Vrijdag 'sav. 7 uur, (H.Av.) Leger des Heils Hoogezand v. Royenstr. 26 v. m. 10 uur, Heiligingsdienst 7 uur n. m. Openlucht (bij Gem. huis Hoogezand) 8 uur, n. m. Verlossingsbijeenkomst. Leider J. B. Voorn, Luitenant. Plaatselljk Nieuws Sappemeer. Na ruim 39 jaar werkzaam te zijn geweest bij de N.V. Carton- en Papierfa- briek v.h. W. A. Scholtens, was het gisteren de dag, waar- op de heer Th. A. Huizing, de firma met pensioen ging ver- laten. Namens zijn mede-direc- teur de heer H. A. Beekhuis en het gezamenlijke kantoor- personeel van Groningen en Sappemeer, richtte de heer D. S. Landeweer het woord tôt den scheidende beambte, om deze te danken voor het werk, dat hij in de lange jaren van zijn dienst voor de firma heeft verricht. De heer Landeweer overhandigde den heer Huizing namens de firma een enveloppe, terwijl door de directie en het personeel een Lamp werd aan- geboden. Hierbij bleef directie en personeel nog eenigen tijd in gezellig samenzijn bijeen. Sappemeer. Het einddiplo- ma van de Rijkslandbouw- winterschool in Groningen is o.a. uitgereikt aan G. Borcherts, Sappemeer, J. A. Bruggers, Siddeburen, K. O. Knottnerus, Zuidbroek, J. N. de Lange, Hélium, G. W. Schipper, Schildwolde en G. J. Toxopeus, Zuidbroek. De vereen. voor Onderl. begrafenisverzekering hield onder voorzitterschap van den heer T. Albronda in hôtel Struvé een algemeene leden- vergadering. Uit het verslag van den secretaris, den heer A. J. C. de Wit bleek, dat de vereeniging in 1938 62 maal haar diensten had verleend, waarvan 22 maal voor leden. Het ledental was van 1003 gestegen tôt 1018. De toestand der vereeniging is gezond. Het verslag van den penning- meester, den heer L. A. van Hage, noemde als inkomsten f 13424,59, een bedrag dat de uitgaven met f 3361,92 over- trof. Aan contributie werd f 5981,79 ontvangen, aan be- grafeniskosten van niet-leden f 5279,64 en aan bijslag der kosten van leden f 1205,19. De reserve steeg tôt f 27517,82. Leden van de kascommissie 1939 werden de heeren T. K. Kremer, A. Kiewiet en J. Kos- ter Sr. De heeren L. A. van Hage, J. Praktiek en H. Viening wer den herbenoemd als bestuurs- leden. Door de stichting voor vakopleiding en examens in het bakkersbedrijf is na in Groningen gehojden examen geslaagd voor het diploma- vakbekwaamheid voor brood- bakkers de heer K. E. de Haan, alhier. Aan de Harddraverij- en Renvereeniging «Sappemeer" is toegewezen het Kampioen- schap van Nederland Korte- baan over 800 M. Naar wij vernemen is de aankoop van de gronden in het uitbreidingsplan N.Z goed- gekeurd Verwacht mag worden, dat door de gemeente thans zeer binnenkort met de werkzaam- heden wordt aangevangen. Hoogezand. Z. Eerw. Father Wijnand Ruding, die als ge- boren Hoogezandster alhier zijn jeugdopleiding genoot, missio- naris van de St. Joseph conge- gratie van Mill-Hili, pastoor te Njinja, is benoemd tôt deken van het dekenaat Busoga in Uganda. (Midd. Afr.) Bij K.B. van 16 Maart j.l. is subsidie toegestaan voor de oprich'ing en instandhou- ding van een gemeentelijke dagambachtsschool, alhier met een een afdeling smeden-bank- werkers en met een cursusduur van 2 jaren. Met algemene stemmen is benoemd tôt hoofd der u.l.o. school de heer F. C. dejoode, onderwijzer u.l.o. school te Bussum, no. 1 der voordracht. Onder voorzitterschap van burgemeester Jonkeren werd in het Nutsgebouw de algemeene ledenvergadering gehouden van de «Vereeniging tôt Plaatselijk Nut" te Hooge- zand-Sappemeer. De aftreden- de bestuursleden, de heeren A. Jonkeren en W. Mulder, werden herkozen en gekozen werd in de plaats van den heer G. Dijkhuis, niet herkies- baar, de heer A. Mulder JWzn. De voorzitter bracht den heer Dijkhuis als verdienstelijk be- stuurslid dank voor ailes, wat hij voor de vereeniging had gedaan, in het bijzonder als administrateur van een der Nutsbewaarscholen. Voorts werden nog verschil- lende belangen der vereeniging besproken. Uit het jaarverslag van de «Spaarbank Plaatselijk Nut, Hoogezand-Sappemeer" blijkt, dat het inlegkapitaal op 1 Jan. bedroeg f 1880516,14. Over 1938 werd ingelegd f 217646,89 en aan inleggers terugbetaald f 270304,Aan rente werd per 31 December bijgeschre- ven f 47928,83 zoodat het inleggerskapitaal per 81 Dec. bedroeg f 1875787.86. In hypotheken, effecten en onderhandscheleningen was op 31 Dec. belegd f 2276787,56. Het reservefonds steeg tôt f 402582,02. zijne plm. 21.47 van het inleggerskapitaal. Op 1 Januari waren 2221 inleggers ingeschreven, welk aantal vermeerderde tôt 2313 op 31 Dec. Het aantal uitgegeven spaar- busjes steeg met 78 tôt 678. Op jonggeborenenkaarten werden 35 spaarboekjes met een gratis inlage van f 1.— uitgegeven. De spaarbank is aangesloten bij den Nederlandschen Spaar- bankbond te Amersfoort, door welke instelling de contrôle op de administratie is uitgeoefend. Als een zeer merkwaar- dig jubileum kan worden ge meld, dat de heer M. K. Boon, alhier, gedurende 45 jaren is werkzaam geweest als secre taris der landbouwvereeniging Hoogezand, thans afdeeling Hoogezand-Sappemeer der Groninger Mij. van Landbouw. De heer Boon werd als zoo- danig benoemd op 17 Maart 1894 en vervult tôt hedenzijn taak met groote nauwgezetheid en ambitie. Door het Bestuur van de N.V. Veenkoloniale Bank voor Hypotheek en Scheepsverband, gevestigd te Sappemeer, zal aan de Algemene Vergadering van Aandeelhiuders worden voorgesteld, over 1938 een dividend uit tekeeren van 9% over het gewone aandelenka- pitaal (onv.) Gaarne verwijzen wij naar een advertentie in dit blad, van de heer Hensen, alhier, waar door verbouwing een afdeeling is gekomen met Atep artikelen. Let op de openings- reclame. Groot was de belang- stelling op den ouderavond van de o.l. school aan de Kielsterstraat, Woensdag ge houden in het café De Nieuwe Brug". Nadat deze met kinder- zang was geopend, hield het hoofd der school, deheerjoh. Klasens, een korte inleiding. Daarna hield mej. Dommerhold van Groningen een lezing over «Onze huishoudeursussen", leerzaam en met groote aan- dacht gevolgd. Een aardige bijdrage van den heer Klok van Scheemda deed het gemoedelijk karakter van dezen avond nog meer tôt zijn recht komen. Door de benoeming van de heeren J. Ploeger en A. Hop- ster tôt leden der oudercom- missie, werd deze tôt het wet- telijk voorgeschreven aantal van 7 gecompleteerd. Het nieuwe rywielpad naar Gronin gen maakt U het rijden tôt het lioogste genot en dan natuurlyk op een J. S. H. Rywiel. Zojuist ontvangen een grote sortering VOORGETEKENDE ARTIKELEN, waaronder Kirlde r j u r k j e s, Kruippakjes, Kapmanteltjes, Kussens, Schortjes, Nachtzakken, enz. In de Etalage vindt U de nieuwste Geborduurde en Handgebreide modellen. regelmatig kauwen van IGLEY'S P.K. geeft U een ere, frissche adem, hetgeen kenmerk is vanpersoonlijke having. verheldert Uw glimlach en et U tôt een welkome gast in gezelschap. P.K. helpt Uw en schoon, wit en gezond te en. verwydert de voedselresten, e zich tusschen de tanden vast- n en voorkomttandbederf. P.K. verfrischt d speekselafsc de keel. Zaï moeten spre! dat P.K. ee tegen een c eens een stu U zult zien of sigaret v Bovendien t vertering. Koopt vandi en houdt er hand. Veel j 5 cent. De beste grondstoffeu - de fi juste ■tei 8b B.O. Expositie van Modelboeden DIETERS Geen Bedrijfsonkosten Weinig eptebrengen. Onze Spaarzegels. III voordelen voor D een meuw

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1939 | | pagina 2