Middenstands- diploma. Toréador Rijwielen Volkszaak H. SCHAÀP Ifw Linnen Jasje Waschinrichting „KLE1N" Uw Timmerwerken modem Drukwerk iU Drukkerij KREMER n Stahomrij MASSINIS KUSTEI j# wr, Laat Uw Meubels niet verknoeien! A. ELZINGA ZOON, Eigen Huis GRAFWERKEN Wat doet ge liever? Docts. J. G. DERR. FOXHOL, Meerweg 28, (Gem. Hoogezand) N.V. BOUWKAS „R 0 H Y P" Officieele Publicatieën. J. S. BiJLSMÂ Voor naar Meubelmakerll StoffeerderlJ Mondelinge opleiding voor normaal examen Mei 19401 In Juni j.l. 100% geslaagden Aanglfta van leerlingen VrIJdag 16 Juni, 4 uur, pa. HOOFDSTR. 88, HOO- QEZAND. gegarandeerd prima Hollandsch fabrikaat. Vanaf f 27.50 t.o. R.K. Kerk, Tel. 275, SAPPEMEER. P I L L E N van Apotheker GROOTENDORST URB ANUSPILLEN 30 et. Wij financieere.n tôt Tachtlg proesnt der totaal kosten van nieuw- en nieuwbouw. 4% op Hypoiheek. voor 25 jaar vast Aanvragen onder no. 42, Bureau Oost-Goorecht. of Costuum moet zo zljn dat U er pleizier van heeft tijdens het dragen. KLEIN verzorgd het zo, dat U b v. geen last meer hebt van het omkrullen der revers of iets dergelijks. WIJ verzorgen vakkundig aile Zomerkleding. Slochterstraat 21 - Sappemeer verricht door beteekent voor U minder kosten. SCHARMER F 51. ieveren U aile uitgevoerd in Kunststeen, Hard- steen en Zweedsgraniet, (dit laatste behoefd geen onderhoud) zoowel in eenvoudige als in moderae uitvoering We verstrekken U gratis aile inlichtiigen. Zend ons bericht en wij zullen U bezoeken. Tevens het adres voor GRANIETEN GOOTSTEENEN. HET GOEDKOQPSTE ADRES IN HET NOORDEN1 Duur wonen in een huurhuis en Uw leven lang huur betalen of Goedkoop wonen in een eigen huis en toch in 20 jaar het huis geheel afbetalen Hooge hypo- theek-rente betalen of het rente- bedrag gebruiken om Uw schuld af te lossen? Vraagt inlichtingen bij de AMSTERDAM (C) - SPUISTR. 219-221 -A'- op A M E L A N D of SCHIERMONNIKOOG AGENBORG'S P A S S A G I E R S D I E N S T E N Laat ze repareren door den V A K M A N GAAT NAAR DE VAN ZuldSPStraat 134 SAPPEMEER. GEDIPL. STOFFEERDER en BEHANGER BURGEMEESTER en WETHOUDERS van HOOGEZAND doen te weten, dat door den RAAD dier gemeente in zijne ver- gadering van 1 Februari 1939 is vastgesteld de volgende ver- ordening VERORDENING op de heffing van school- geld voor het onderwijs aan de voorbereidende klas van de Gemeentelijke Hoogere Burgerschool „lnstituut Hommes" in de Gemeente Hoogezand. Artikel 1. Het schoolgeld voor onderwijs aan de voorbereidende klas van de Gemeentelijke Hoogere Burgerschool «INSTITUUT HOMMES" bedraagt per schooljaar a. voor externe leerlingen het daaromtrent voor het uitgebreid lager onderwijs geldend tariei, vastgesteld bij raadsbesluit van 28 December 1936 en goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 19 Februari 1937, no. 79; b. voor interne leerlingen, gehuisvest in het Internaat (lnsti- tuut Hommes) eenzelfde tarief als onder a bedoeld. Het schoolgeld voor interne leerlingen is begrepen in den internaatsprijs. Artikel 2. Het schoolgeld is verschuldigd voor een leerling, staande onder ouderlijke macht, dan wel onder voogdij, door degene, die de ouderlijke macht of voogdij uitoefent. Pleegouderlijke zorg vervult te dezen opzichte de plaats van de ouderlijke macht of de voogdij van den vader of van de moeder. Onder pleegouderlijke zorg wordt verstaan de zorg voor onderhoud en opvoeding van het kind van anderen als ware het een eigen kind. Artikel 3. Indien tegelijkertijd meer dan één leerling uit het zelfde gezin in hetzelfde schoolgeldjaar een school voor gewoon of uit gebreid lager onderwijs bezoekt, wordt het schoolgeld verminderd voor de tweede leerling met 20°/0 voor de derde met 40% voor de vierde met 60°/0; voor de vijfde met 80°/0 en is voor meerdere leerlingen geen schoolgeld verschuldigd. Artikel 4. 1. indien de vermengde hoofdsom, vermeld in art. 2, lid 1, van de in art. 1 bedoelde verordening, minder bedraagt dan f 2.is naar dien maatstaf geen schoolgeld verschuldigd. 2. Indien het totaal bedrag, hetwelk in hoofdsom wegens person ele belasting naar aile grondslagen te samen voorkomt in de kohieren der personeele belasting 1896, is gesteld op minder dan f 10.—, is naar dien maatstaf geen schoolgeld ver schuldigd. Artikel 5. Het schoolgeldjaar loopt van 1 September tôt en met 31 Augustus. Artikel 6. Het schoolgeld is alleen verschuldigd over de maanden, ge- durende welke de kinderen als leerlingen van de voorbereidende klasvan de Gemeentelijke Hoogere Burgerschool staan ingeschre- ven, de vacantiën inbegrepen gedeelten van een maand voor een geheele gerekend. Artikel 7. Indien het bedrag, waarnaar een aanslag in het schoolgeld, hetzij volgens art. 3, hetzij volgens art. 4 van de in art. 1 be doelde verordening is berekend, wordt verlaagd, wordt de aan slag in het schoolgeld dienovereenkomstig verminderd. Artikel 8. Indien blijkt, dat een aanslag ten onrechte is achterwege gebleven of ten onrechte is verlaagd of vernietigd of dat een te lage aanslag is opgelegd, wordt het niet of te weinig gehe- ven schoolgeld van den schoolgeldplichtige of zijn erfgenamen of rechtverkrijgenden nagevorderd, zoolang niet sedert den aanvang van het schoolgeldjaar drie jaren zijn verstreken. Artikel 9. Het schoolgeld moet worden betaald in 4 gelijke termijnen over de tijdvakken, aanvangende op den lsten September, den lsten December, den lsten Maart en den lsten Juni. Artikel 10. Het schoolgeld is in zijn geheel verschuldigd voor elk in- gegaan tijdvak, in artikel 9 genoemd. Voor een leerling, die gedurende een geheel tijdvak geen onderwijs heeft genoten, kan over dat tijdvak ontheffing van schoolgeld worden verleend. De aanvrage om ontheffing moet uiterlijk binnen zes maanden na afloop van het schooljaar door belanghebbende bij den gemeenteraad zijn ingediend. Artikel 11. Tegen het opgelegde schoolgeld kunnen uiterlijk binnen twee maanden na dagteekening van het schoolgeldbiljet door de belanghebbenden bezwaren worden ingebracht bij den ge meenteraad. Invordering. Artikel 12. Het schoolgeld dient te worden betaald ten kantore van den gemeente-ontvanger, binnen een maand na dagteekening van het aanslagbiljet, wat de le termijn betreft, de 2e, 3e, en 4e termijn onderscheidenlijk vôôr of op 2 Januari, 1 April en 1 Juli d.a.v. De verschuldigde schoolgelden voor de internaatsleerlingen worden door den directeur van het internaat aan den gemeente- ontvanger afgedragen. Artikel 13. De directeur van de Gemeentelijke Hoogere Burgerschool zendt uiterlijk vôôr den lOen September, den lOen December, den lOen Maart en den lOen Juni een staat van leerlingen, waarop de schoolgeldplichtige staat vermeld, alsmede diens woonplaats en adres aan Burgemeester en Wethouders. Voor internaatsleerlingen behoeft alleen te worden vermeld „Internaat Hoogezand". Het model voor de opgaaf in dit artikel bedoeld, wordt door Burgemeester en Wethouders vastgesteld. Artikel 14. Burgemeester en Wethouders maken na ontvangst der op- gave, genoemd in het lç lid van het vorige artikel, hiervan hjsten van aanslagen op. Artikel 15. Het model van het aanslagbiljet wordt vastgesteld door Burgemeester en Wethouders. De aanslagbiljetten worden door de zorg van den gemeente-ontvanger zoo spoedig mogelijk uit- gereikt of per post toegezonden. De termijn of termijnen van betaling worden daarop vermeld. Artikel 16. De gemeente-ontvanger is verplicht, indien hij daartoe over het aanslagbiljet kan beschikken, vopr elke betaling onmiddelijk bewijs van kwijting op het aanslagbiljet te stellen. Artikel 17. Bij nalatigheid of weigering van betaling geschiedt de in vordering overeenkomstig de artt. 291 tôt en met 295 der Ge- meentewet. Bovendien kan den leerlingen voor wie het verschuldigd schoolgeld niet intijds wordt betaald, het verder bijwonen van de lessen door Burgemeester en Wethouders worden ontzegd. Artikel 18. De gemeente-ontvanger geeft onmiddellijk, nadat aile ter mijnen zijn verstreken en hij aile hem bij de wet toegestane middelen van invordering heeft toegepast, aan Burgemeester en Wethouders bericht onltrent de inning der schoolgelden en doet hun daarbij een staat toekomen van de posten, welke nog niet zijn ingekomen, met een verslag van hetgeen door hem ter in vordering is gedaan. Burgemeester en Wethouders doen deze stukken aan den raad toekomen, vergezeld van een concept-besluit omtrent het oninvorderbaar verklaren dier posten. Het besluit van den raad, waarblj aanslagen oninvorderbaar worden verklaard, ontheft den ontvanger van de verplichting tôt het doen van verdere pogingen tôt invordering. Artikel 19. Deze verordening wordt geacht in werking te zijn getreden op 1 September 1938. Vastgesteld door den Raad der Gemeente Hoogezand ter openbare raadsvergadering van 1 Februari 1939. De Secretaris De Voorzitter (get.) G. ZWIERS. (get.) J. TUIN. Zijnde deze verordening goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 24 April 1939, no. 24. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort den 10 Juni 1939. Burgemeester en Wethouders voornoemd: J. TUIN, Burgemeester. G. ZWIERS, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van HOOQEZAND doen te weten, dat door den RAAD dier gemeente in zijne vergadering van 1 Februari 1939 is vastgesteld de volgende verordening VERORDENING op de heffing van school geld voor onderwijs aan de Gemeentelijke Hoogere Burgerschool „Instituut Hommes" met 5 jarigen cursus in de Gemeente Hoogezand. Artikel 1. Het schoolgeld voor onderwijs aan de Gemeentelijke Hoo gere Burgerschool met 5-jarigen cursus («INSTITUUT HOMMES") bedraagt per schooljaar: a. voor externe leerlingen, wier ouders of voogden in deze gemeente wonen, het daaromtrent voor de Rijks Hoogere Burgerscholen geldend tarief, laatstelijk vastgesteld bij de gemeenschappelijke beschikking van den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen en van Financiën 9 Februar 1938, no. 1536, afd. V. H. M. 0., 18 Februari 1938, no 212 afd. Directe belastingen. b. voor interne-leerlingen, gehuisvest in het Internaat (institue Hommes), eenzelfde tarief als onder a bedoeld. Voor leer Iingen afkomstig uit Nederlandsch-Indië, Suriname of Curaca wordt, indien de gemengde hoofdsom van de gemeentefonds belasting en de vermogensbelasting niet kan worden bepaalc het hoogste bedrag of f 475 berekend het schoolgeld voc de interne leerlingen is begrepen in de internaatsprijs; c. voor de overige externe-leerlingen, die bij uitzonderin; door Burgemeester en Wethouders tôt de school kunne worden toegelaten, het tarief, vermeld onder a, met die verstande, dat de daarin vermelde bedragen met 50% wor den verhoogd, en het minimum-schoolgeld minstens f 100, bedraagt. Artikel 2. Indien meer dan één (minderjarig of meerderjarig) kim behoorende tôt het gezin van dengene, naar wiens gemengd hoofdsom het schoolgeld wordt berekend, bij den aanvang va het tijdvak, waarover het schoolgeld geheven wordt leerling van eenige inrichting in Nederland voor lager, nijverheids- middelbaar, voorbereidend hooger of hooger onderwijs, aa welke het onderwijs buiten de a onduren wordt verstrekt, worc het schoolgeld uit dien hoofde verminderd. Deze verminderin wordt tevens toegepast voor kinderen, van wie twee maande vôôr den aanvang van het tijdvak, waarover het schoolgel wordt geheven, redelijkerwijs verwacht mocht worden, dat z leerling zouden zijn van een zoodanige inrichting. De volgorde der leerlingen wordt naar den leeftijd bepaalc in dier voege, dat de oudste voorgaat. Voor de toepassing van dit artikel wordt in aanmerkin genomen het aantal kinderen bij den aanvang van het schooljac of, ingeval van tusschentijdsche vestiging in de gemeente, hi aantal bij den aanvang der schoolgeldplichtigheid. Artikel 3. Voor toehoorders van enkele lessen, die niet meer da 10 lesuren per week het onderwijs volgen, is een lesgeld ve schuldigd van f 25.— per jaar voor elk lesuur in de week. Dit lesgeld kan op aanvraag van den belanghebbende c grond van zijn financiëele omstandigheden door Burgemeestc en Wethouders worden verminderd. Artikel 4. Het schoolgeld wordt betaald in 4 gelijke termijnen ov< de tijdvakken, aanvangende op den lsten September, den lste December, den lsten Maart en den lsten Juni. Artikel 5. Het schoolgeld is in zijn geheel verschuldigd voor e! ingegaan tijdvak, in artikel 4 genoemd. Voor een leerling, die gedurende een geheel tijdvak gee onderwijs heeft genoten, kan over dat tijdvak ontheffing va schoolgeld worden verleend. De aanvrage om ontheffing moet uiterlijk binnen zes maar den na afloop van het schooljaar door den belanghebbend bij den gemeenteraad zijn ingediend. Artikel 6. Tegen het opgelegde schoolgeld kunnen uiterlijk binne twee maanden na dagteekening van het schoolgeldbiljet doc de belanghebbenden bezwaren worden ingebracht bij de gemeenteraad. Artikel 7. Het schoolgeld is verschuldigd 1. voor een leerling, staande onder ouderlijke macht, dan wc onder voogdij van zijn vader of zijn moeder, door dengent die de ouderlijke macht of de voogdij uitoefent; 2. een leerling, niet staande onder ouderlijke macht, noch onde voogdij van zijn vader of van zijn moeder, door den leei ling zelf. Pleegouderlijke zorg vervult te dezen opzichte d plaats van de ouderlijke macht of de voogdij van de vader of van de moeder. Onder pleegouderlijke zorg wordt verstaan de zor voor onderhoud en opvoeding van het kind van andere als ware het een eigen kind. Invordering. Artikel 8. Het schoolgeld dient te worden betaald ten kantore vai den Gemeente-ontvanger, binnen een maand na dagteekeninj van het aanslagbiljet, wat de le termijn betreft, de 2e, 3e ei 4e termijn onderscheidenlijk vôôr of op 2 Januari, 1 April ei 1 Juli d.a.v. De verschuldigde schoolgelden voor de internaatsleerlinge; worden door den directeur van het Internaat aan den gemeente- ontvanger afgedragen. Artikel 9. De Directeur van de gemeentelijke H. B. S. zendt uiterlijk vôôr den lOen September, den lOen December den lOen Maar en den lOen Juni een staat van leerlingen, waarop de school geldplichtige staat vermeld, alsmede diens woonplaats en adre: aan Burgemeester en Wethouders. Voor internaatsleerlinger behoeft alleen te worden vermeld «Internaat Hoogezand". Het model voor de opgaaf in dit artikel bedoeld, word door Burgemeester en Wethouders vastgesteld. Artikel 10. Burgemeester en Wethouders maken na ontvangst dei opgave genoemd in het le lid van het vorige artikel, hiervan lijsten van aanslagen op. Artikel 11. Het model van het aanslagbiljet wordt vastgesteld dooi Burgemeester en Wethouders. De aanslagbiljetten worden dooi de zorg van den gemeente-ontvanger zoo spoedig mogelijk uitgereikt of per post toegezonden. De termijn of termijnen van betaling worden daarop vermeld. Artikel 12. De gemeente-ontvanger is verplicht, indien hij daartoe over het aanslagbitjet kan beschikken, voor elke betaling onmiddelijk bewijs van kwijting op het aanslagbiljet te stellen. Artikel 13. Bij nalatigheid of weigering van betaling geschiedt de invor dering overeenkomstig de artikelen 291 tôt en met 295 der gemeentewet. Bovendien kan den leerlingen voor wie het verschuldigd schoolgeld niet intijds wordt betaald, het verder bijwonen van de lessen door Burgemeester en Wethouders worden ontzegd. Artikel 14. De gemeente-ontvanger geeft onmiddelijk, nadat aile termij nen zijn verstreken en hij aile hem bij de wet toegestane mid delen van invordering heeft toegepast, aan Burgemeester en Wethouders bericht omtrent de inning der schoolgelden en doet hun daarbij een staat toekomen van de posten, welke nog niet zijn ingekomen, met een verslag van hetgeen door hem ter invordering is gedaan. Burgemeester en Wethouders doen deze stukken aan den Raad toekomen, vergezeld van een concept-besluit omtrent het oninvorderbaar verklaren dier posten. Het besluit van den Raad, waarbij aanslagen oninvorderbaar worden verklaard, ontheft den ontvanger van de verplichting tôt het doen van verdere pogingen tôt invordering. Artikel 15. De2e verordening wordt geacht in werking te zijn getreden op 1 September 1938. Vastgesteld in de vergadering van den Raad van 1 Februari 1939. De Secretaris: De Voorzitter'. (get.) G. ZWIERS. (get.) J. TUIN, Zijnde deze verordening goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 24 April 1939, no. 24, tôt 1 September 1939. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort den 10 Juni 1939. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. TUIN, Burgemeester. G. ZWIERS, Secretaris. geen maagpijn geen slijm of verstopping, dus geen hoofdpijn, doch altijd fit... bij 't gebruik van MAAGVERSTERKENDE EN SLIJMAFDRIJVENDE p. doos 30 et. Bij bijzonder hardnek- Icige verstopping gebruike men onze Verkrijgbaar bij Apoth. Drogisten. 115 Goedkoopel da gtochten| op wb dag Vraagt l»>j Ile htlnganl blijft tijden lang in Uw h er i n ner i n q e n Uw ge- zondheid voort leven DE L F Z I J L

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1939 | | pagina 4