J. A K< SteenhDuwerij MASSINK HJîkiM nu Permanent* Mej. BEER Éareimagaziio H. TEIIBtH, Sappimi Hetdrama vande strandpyama 4 Electr. Courant- en Handelsdrukkerij Het aangewezen adres voor Uw 2 Vlugge Levering. Lage Prijzen. IWegens verg GRAF1 KWfALITEIT TEL. 132 FOXHOL, Mecrweg 28, (Gem Damas Laat Uw I ^Ât m kappers aaogp hs. Ja.'dat* l* geven wij bij ai ZIE KAHPETTEN en TA Vraag n. h. Geme W$ leverea uilgevoerd la steen en Z\ laatste behoefi zoowel in in modei We verstrekken U gratis aile ir Zend ons bericht en wij zullen U Tevens het adrts voor GRANIETEN GOi HET OOEDKGOPSTE ADRES IN H K. TIKTAK N.V. Y in het KAPPERS SAPPEMEER Tel. 25e voor 3 of Hoofdpersoon van dit drama met voor- en naspei is een strandpyama. Men werpe niet tegen, dat pyama's doode dingen ztjn en dus geen roi kunnen spelen. Vrouwenkleeren zijn nooit doode dingen, minst van ailes zijn het de fleurige, elegante kleeding- stukken, die de mode uitvond om aan strand of in andere vacantie-oorden de mannebarten zwaar en mannebeur- zen licbt te maken en die hardnekkig strandpyama's worden genoemd, zelfs als men de.dingen ergens, waar geen water en strand is, draagt. De hoofdpersoon van dit drama was dus een strandpyama, een vondst, zooals de Par(jsehe modehuizen haar noemde. En men stelle zich de gevoelens van de schoonheid-onder-de-strand- pyama's voor, toen de koopster, een mevrouw Logger uit Amsterdam was, lang 1.60, wegend 85 kg. En in mevr. Loggers gevulde keffer reisde kort daarna de Parijsche droom naar Zand- voort. En bleef daar voorloopig in de kait hangen, want meneer Logger was ouderwetsch en de baas in zijn huis en zoolang hij in de buurt was, waagde mevrouw Logger het niet haar hartsverlangen te vervullen en de Zandvoortsche strar.den te sieren met haar gestalte in de Parijsche pyama. Doch meneer bleef slechts twee dagen zijn zaken stonden hem alleen week-ends toe, en nauwelijks had hij de hielen geiicht, of mevrouw Logger haalde haar kleedingstuk te voorscbijn. In dcn f de waan nieuwe v bevlng h Betly, d kinderen werd ge Eerste p te Par(js niet om wèl JV het zij tv aan den «Betty, maar op mjjn mar Par^s Wi En r naar het zomerscb onze stri jury, best. en een op peis. Onc verslagge dat den w getogen i zij n hart zouden d< en Alailèn mededing en sinds lukkige lj afgedaan.1 Hij zetl feest beg hetgçen h »Kp Eàl melanchol zat. Als W(jzend r bruin skel bochten Nedcrl. Vereen van Huisvrouwen. Afd. H.—S. Vandaag is de laatste dag om zich nog aan te melden voor de excursie naar de Weeva. Wij rijden om kwar voor twee van Sappemeer-Oost Na bezichtiging van he modem ingerichte Hôtel- Restaurant gaan we heerlijk uit- rusten en wandeien in he Stadspark. Wij rijden over Paterswolde weer naar huize. De aangifte kan plaats heb- ben bij Mevr. Staal en Mevr Beukema voor Hoogezand en bij Mevrouw Schoemaker en Kliphuis voor Sappemeer. Men wordt vriendelijk verzocht 75 et voor de bus bij de aan gifte te voldoen. Het bestuur is reeds bezig met winterplannen. Hebben onze leden ook nog wenschen Zij kunnen hun wenschen aan aile bestuursleden kenbaar maken. VI-gJMut Gij Luchtbeschermers. En als nu inderdaad, met het behoud van de stel- lingen, die de vesting Holland vormen, het uiterste door Ne- derland in de afweer van het buitenlands militair geweld bereikt zou worden, wat in de beste omstandigheden van ons binnenlands militair geweld te verwachten kan zijn, àls nu „het hart des lands behouden blijft'" wat wordt er dan eigen- lijk werkelijk „behouden O, gij luchtbeschermers 1 Hoe- vele fiolen vol rake spot, hoon en verwijten hoeveel ironie zou hier over Uw hoofd kun nen worden uitgegoten als het lot van een volk scherts ge- doogde Het hart van Holland, dat eyenwel helemaal geen „Vesting" is maar een mense- lijke samenleving, die we lief- hebben en waarvoor we leven willen, is duizendmaal te doen om gebroken te worden en gebroken zàl het, als Uw soort volksopvoeding een kans krijgt en als men Nederlands toe- komst zou gaan bouwen op geloof aan de schandelijk valse illusies, die gij probeert te wekken. Als dit land oolt een oorlog zou aanvaarden in het door U gewekte vertrouwen, dat het met dat luchtgevaar voor onze steden wel los zal loopen (mits zand op de zol- ders papier over kieren, lich- ten uit, gasmaskers op en zo...) dan moge de God, die U ver- bood, valse getuigenis jegens Uw naasten af te leggen, U niettemin geven, dat het volk Uw namen vergeten zal wezen, als het tussen de puinhopen verbitterd zal wensen, reken- schap te vragen". Uit: „Ons land en het ge weld" door A Viruly, opge- dragen aan de vertegenwoor- digers van het Nederlandse volk in en buiten de Staten- Generaal. CfftclsEe Medadeilng. .KWIEK" Kwiek III behaalde j.l. Zon- dag te Siddeburen de eerste prijs. Morgen seriewedstrijden te Harkstede (9 Juli finale's). Deel- nemende clubs: G.E.O. Wold- jer Boys II De Post II G.B.C II Harkstede II Westerbroek II Groen-Geel III en Kwiek III. Om 4 uur wordt gespeeld Groen-Geel III en Kwiek III. Opstelling Kwiek III H. Schomaker. P. Drent, Th. Limberger(aanv.) H. Drent Jr., N. Nagengast H, Koeneman Jr. H. Drent Sr., H. Mulder, B. Scholte Jr., J. Meijer, J. Veerkamp. res J. Bakker, (v) P. Deiman (m) en H. Clobus (a) Bericht van verhindering, ook van reserve's bij H Ronde. Vertrek per fiets om 2 uur vanaf de Bonthuizerbrug. Contributie Nog zijn aile lopende kwitanties over de maanden Mrt.-Apr.- en Mei niet voldaan. Het Bestuur doet bij dezen een dringend beroep op de leden, de achterstallige contributie spoedig aan te zuiveren. De Jaarl. Alg. Ledenverga- dering zal dit jaar worden ge- houden op Dinsdag 25 Juli a.s. Eventuele voorstellen kunnen worden ingediend tôt en met Zondag 23 Juli bij De Secretaris. Officieele Publication. Gevonden voorwerpen. Een halsketting. Een dameshorloge. Inlichtîngen op werkdagen des voormiddags tusschen 9 en 11 uur, politiebureau achter het gemeentehuis te Hoogezand WAARSCHUWING. De Burgemeester van de ge- meente Hoogezand geeft het publiek in overweging alvorens men zich opgeeft als bescher- mend lid (donateur) van „De Nederlandsche Werkgemeen- schap"(voorjongewerkloozen), zich te vervoegen bij den Bur gemeester voornoetnd of den Chef-veldwachter te Hooge zand. Voor deze vereeniging wor den thans boekjes verkocht met opschrift, „Moeder Weelde Ja Maar Hoogezand, 29 Juni 1939. De Burgemeester, J. TUIN. SURGERLIJKEN STAND SAPPEMEER 23-29 Juni. Geboren Geert, z. v. Jan van der Velde en Aaltje Moes- ker Johannus Henricus, z.v. Theodorus Simon Gorens en Grietje Catharina van der Grijspaarde jantje Geertruida, d.v. Heere Brugge en Maria Jantje Kruidhof, geb. te Scheem- da; Jan Luppo, z.v. Hendrik Freij en Harmke de Jonge, geb. te Groningen. Ondertrouwd Kornelis Reint Tepper, oud 26 jHoogezand en Willemtien Kruijer, oud 23 j., Sappemeer. Getrouwd David Wolff, 'sGravenhage en Jantien Drenth, Sappemeer Jan Messchendorp, Sappemeer en Grietje Jacoba Abbas, Groningen Thijs van der Veen en Ekolina Margrieta 3ergman, beiden van Sappe meer Willem Scholtens, Hoo gezand en Aagtje Rave, Sappe meer. HOOGEZAND 23—29 Juni. Geboren Derk, z.v. Derk Rubingh en Annechien Ketelaar, Windeweer Catharina Maria Gerardina, d.v. Gerhardus P. Maagd en BernardinaE. Scholte; Martenshoek. Ondertrouwd Hendrik Pie- ter Lukkien, Kalkwijk en Evert- dina Lammerts, Martenshoek Allie Smit, Hoogezand, en Henderika M. Haarman, Niebert onl. te Groningen Johannes Antonius Timans, Sappemeer en Elizabeth Berendina Nagen gast, Hoogezand Johan Martijn, Hoogezand en Annechien Ter- burg, Zuidlaren Antonie L. Wierenga, Groningen en Grietje Buining, Hoogezand Kornelis Reint Tepper, Hoogezand en Willemtien Kruijer, Sappemeer. Getrouwd Marinus Brum- mer en Helena Anna Schulte Sander Sanders, en Roza van Delft. Overleden Anna Gezina Hofman, oud 75 jaren, onge- huwd Trijntje Gras, oud 69 jaren, laatst echtgenoote van Anno Veendorp. SLOCHTEREN 22—28 Juni. Geboren Klaassiena Corne- lia, d.v. L. Eenkema en J. A. Stant, Scharmer; Jan, z. v. J. Hofstee en W. Veenstra, Schild- wolde Krieno Meinardus, z. v. O. Slachter en A. Lutterop, Harkstede. Getrouwd J. K. Dalmaijer, 31 j., Rotterdam en H. T. Kreuijer, 36 j., Slochteren. Overleden Jennegien Gris- sen, oud 67 j., weduwe v. J. van Dijk, Slochteren Roelflen Smit, oud 78 j., echtgen. v. L. Brust, Hamweg Berend Speek, oud 71 j., weduwn. v. A. Blaauw, Kolham. ™^BED^ŒEDRTKN™" ZONDAG, 2 Juli 1939. Herv. Gem. Hoogezand 's av. 7 uur, ds. Smits van Aduard. Sappemeer: n. m. 5 uur, ds. Zwart. Kielwindeweer geen dienst. Kropswolde v. m. 10 uur, ds. Wasch. Westerbroek: 'sav. 7 uur, ds. Oskamp. Engelbert: v.m. 10 uur, ds. Kruizinga. Middelbert 's av. 7 uur, ds. Kraima. Harkstede-Scharmer v. m. 10 uur, (n.t.) ds. Fournier Jr. Kolham: v.m. 10uur,(n.t.)ds. Greeven. Slochteren v. m. 9.30 uur, o.t. Ds. Kwint. (Voorber. H.A.) Schildwolde v.m. 9.30 uur, ds. Kramer Thzn. Hélium v.m. 9.30 uur, (o.t.) ds. Politiek. Siddeburen v.m. 9.30 uur, de heer La Brijn. Noordbroek v. m. 9.30 uur, ds. Hcnsel. Doopsgez. Gem. Sappemeer v.m. 10 uur, ds. G. Heeringa uit Hengelo. Geref. Kerk. Sappemeer v. m. 9.30 uur en n.m. 5 uur, ds. M. J. C. Bosscha van Zuidbroek. Evang. In en ten bate der Ned. Herv. Kerk. Sappemeer Winkelhoek v.m. 9.30 uur, de heer W. Weerts van Slochteren n.m. 5 uur, geen dienst. Bapt. Gem. Hoogezand Beukemastr. v. m. 9.30 uur en n.m. 5 uur, ds. C. Brandt, H.Av., Kerkkoor n.m. 2 uur, Zondagschool. Hedenav. 8 uur, Openl. pred bij het Postkantoor. Leger des Heils Van Roijen- straat 26, v.m. 10 uur, Heili- gingsamenk; 's av. 7 uur, Openl. samenk. bij het Ge meentehuis 's av. 8 uur, Heilsbijeenk. Leiders Kapt. De Vin, Lt. Montange. Plaatselijk Nieuws. Sappemeer. Ten behoeve van de lichamelljke oefening van de leerlingen van de o.l. scholen in deze gemeente, te beginnen bij de 4e klas, van die der bijzondere scholen, na overleg en van vereenigingen, op voorwaarden, nader vast te stellen, heeft de raad zonder hoofdelijke stemming besloten tôt den bouw van een centraal gymnastieklokaal met concierge woning op het terrein bij de gasfabriek en tôt het aanstellen van een leeraar-lichamelijke opvoeding M.O., wien dit onderwijs zal worden opge- dragen. Dit besluit zal wel beteekenen, dat de kermis dit jaar voor het laatst op het bedoelde terrein zal worden gehouden. In verband met het tra- gisch steifgeval, het gevolg van een adderbeet, van den 13 jarigen Izak Cohen te Martens hoek, het volgende De adder is een traag dier, dat in de veenstreken tusschen heide en op droge weiden voorkomt. Zij ligt het liefst in de zon en voedt zich met muizen, tnollen, vogels, kîkkers enz. De adder bijt alleen, als zij in gevaar raakt of getergd wordt. Gevaarlijk is uitcraard het loopen op bloote voeten, want als men op een adder trapt, is de kans op een beet groot De giftanden zijn voor- zien van een fijne punt, waar- achter het giftkanaal. Heeft zij een prooi gebeten, dan wordt het dier duizelig, valt neer en wordt daarna verslonden. Het gift is alleen schadelijk, als het in het bloed komt. Het lichaamsdeel, waarin een adder heeft gebeten, moet afgebonden worden om te voorkomen, dat het gift met het bloed naar het hart stroomt. Indien moge- lijk, zuige men de wond uit. Zoo snel mogelijk moet de hulp van een dokter worden ingeroepen. Een adderbeet is in het algemeen bij den mensch, hoe- zeer gevaarlijk, niet doodelijk. Wij meenen goed te doen ter waarschuwing het volgende geval, vermeld in „De Drogist" op te nemen Een meisje windt spelender- wijs een verpakkingselastiekje om den top van haar vinger. Door een pijnlijk gevoel be- merkt ze des avonds, dat ze vergeten heeft het te verwij- deren. Nadat ze dit heeft ge- daan, doen zich verschijnselen voor, die medische hulp nood- zakelijk maken. De dokter con- stateert trombose en deeltden vader van het kind in ver trouwen mede, dat hij zijn dochtertje zal moeten missen. Eenige uren later is het meisje reeds overleden. Op het ter gelegenheid der lustrumfeesten in het Con- certhuis te Groningen onder auspiciën van „Dicendo Dis- cimus" gehouden rederijkers- concours ontving mej. F. M. Noor den eersten prijs voor de beste spelprestatie der dames. De kermis, die hier Donderdag haar intrede heeft gedaan, treft het tôt dusverre goed met het weer, wat al dadelijk den kermisexploitanten ten goede is gekomen. Ook al blijven de hoofdnummers bewaard voor de beide laatste dagen, toch is er al volop ge- noten. Zoo de jeugd, die Donderdag de zaai van hotel- Beereboom vulde. Vooral de poppenkastvertooning viel ge- weldig in den smaak. Ook versnaperingen ontbraken niet. Vrijdag, de stille dag, bracht des avonds een cabaretvoor- stelling, weer in dezelfde zaal door „De Vier van Tholen en Van Lier", die door den voor- zitter der V.V.V. den heer Azing Kamps werd geopend. De naam der uitvoerenden houdt reeds een warme aan- beveling in en ook dezen keer hebben ze dien op voortreffe- lijke wijze hoog gehouden. De talrijkeaanwezigen hebben naar hartelust genoten en moeten bij zich zelf aan het V.V.V. bestuur voor dit mooie pro gramma nummer dank hebben gebracht Ook de openlucht- varieté-voorstelling, die, der traditie getrouw, des middags op de renbaan werd gegeven, trok een talrijk bezoek en werd een groot succès. Het hoofdnummer is en blijft op Zondag de draverijen om het Kampioenschap van Ne- derland, waarvan 60 paarden zijn aangegeven. Hoogezand. Voor het examen-handenarbeid zijn te Groningen geslaagd de dames A. Kornaat en J. Smid, beiden alhier. Indien het desbetreffende raadsbesluit althans door B. en W. wordt goedgekeurd, is de bad- en zweminrichting „Fox- holstermeer" met ingang van heden, Zaterdag gemeente- eigendom ge worden. De ge meente, die een rente- garantie op de aandeelen had gegeven van 4% 's jaars en sedert de oprichting in elk jaar moest bijspringen, heeft gebruik gemaakt van haar recbt om de aandeelen over te nemen naar 50% van den koers van uitgifte, waarmee tegelijkertijd aile bezittingen aan haar overgaan. Naar buiten merkt men er echter weinig van daar de exploitatie voor loopig blijft bij het huidige bestuur en ailes doorgaat op denzelfden voet. Of er eerlang een bad- en zweminrichting zal worden ge- bouwd voor rekening van beide gemeenten De heer A. Kamps heeft in den raad van Sappe meer ten aanzien hiervan vragen gesteld, waarop de voorzitter heeft geantwoord, dat daarover spoedig zou worden geconfe- reerd in een bijeenkomst van beide collèges. Maar het zal nog wel een tijd duren, voordat deze zaak in kruiken en kannen is. Voor den verbouw van het St. Jozefsgesticht onder architectuur van den heer H. J. Bakx te Groningen waren bij de her-aanbesteding de laagste inschrijvers Timmer- en metselwerken Bouwbedrijf-Pragt te Emmer- compascum met f 19680.— electrische installatie: H. J. Nustnann, Groningen f 1495.—; glas- en verfwerken: J. te Boek- horst, 's Heerenberg f 1790.— en lood- en zinkwerken Barth de Ridder, Groningen f 1931. Zonder hoofdelijke stem ming heeft de raad besloten tôt het invoeren met ingang van 1 Oct. a.s. een centraal 7e leerjaar, onder te brengen in de o.l. school aan de Kielster- straat en tôt het benoemen van twee leerkrachten^ aan wie speciaal het onderwijs van dit leerjaar zal worden opgedragen. Dit beteekent dus, dat straks de 7e klassers van aile 8 o.l. scholen daar onderwijs zullen ontvangen. De kinderen van de school aan de Kielsterstraat zullen worden verdeeld over de beide Komscholen, (die te Martens hoek en aan de Hoofdstraat), welke daardoor 6 klassige scholen worden, ieder met 6 leerkrachten. Vrijdagmiddag is op de Isr. begraafplaats, alhier, het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den jongen Izak Cohen, die op zoo tragisclie wîjze is overleden. De baar, gedragen door familieleden, werd aan weerszijden begeleid door 3 padvinders van de Jood- sche padvindersgroep „Iduna" te Groningen die ook tegen- woordig waren gev/eest in Tinaarloo, toen het ongeluk gebeurde en voorafgegaan door het hoofd der o.l. school te Martenshoek, den heer H. Brou- wer, den heer Oosting, onder- wijzer en de klasgenooten van den ontslapene, een 38 tal, allen met een bloemtuiltje of een palmtakje en gevolgd door de familieleden en belangstel- lenden. Op het kerkhof werd de baar tusschen de kinderen door, die zich in twee rijen hadden opgesteld, grafwaaits gedragen. Nadat aile kinderen hun bloempjes of takjes in de geopende groeve op de baar hadden gestrooid, sprak de voorganger der Ned. Isr. Gem. alhier, gevoelige af- scheidswoorden tôt zijn lief- vriendje en leerling en troost- woorden tôt de familie en na hem eveneens de heer H. Brouwer, woorden, die de tal- rijke aanwezigen diep ontroer- den. Een afscheidswoord sprak eveneens de heer van Kollem, leider der padvindersgroep. De droeve plechtigheid met een gebed van den voorgan ger besloten. Een krans van het perso- neel aile en leerlingen der o 1. school was eveneens een uiting van deelnemlng. Mej. A. H. Remmers, alhier is geslaagd voor het examen Boekhouden (Ver. van Leeraren in het Boekhouden). Slochteren. Donderdag- ochtend te ongeveer half tien is hier plotseling brand ont- staan in de woning van den landbouwer W. Bosrnan Snel grepen de vlammen om zich heen en in korten tijd was het pand tôt den grond toe afge- brand. De oorzaak was, dat het vuur sloeg in een pan met vet. De schade wordt slechts gedeel- telijk door verzekering gedekt. Schildwolde. Tôt predi- kant bij de Ned. Herv. gem., alhier is beroepen ds. F. G. Zuiderduyn te Elim (gem. Hoogeveen). eeo plucfie TU BU OUI DOOR WILLY CORSARl. T. KKREMER Handelsdrukwerken

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1939 | | pagina 2