,D( Extra Zomer-Aanbieding 1 Eigen Huis van de Sparook iets voor U Heerlijke Gember of Kandy Koek SPAR KBFFIE, U vindt ze niet beter. Appelstroop per pot blik 29 et. Verkrijgbaar bij aile SPAR-Winkeiiers. De waarde m een Alibi. J r 1 „Wacbt Kent U ze de hmlpe Java Wafels van Victoria. Probserde D ze reeds Spar Valencia no. 1 per fi. 55 et. Sparado Valencia per li. 40 et. Diana Bonbons Leverpastei perblikje 10 et. uitjes per flacon 15 et. i Hand IVoorc FOXHO Aardbeientijd Gaat U een dagje uit per stuk 15 cent. Il ons Ananas-, Vruchten-,Bitterkoekjes-of Amandelpudding en 1 flesch Puddingsaus 1 pond Pruimedanten 1 pond Grove Tafelrijst j samen C£* Bij de Thee een heeriijk Biskwletj® per half pd. 18 et. Wc Reparatles J. S. BIJLSMA Gem. Zuur I 1 week geldlg. 3 We Zeni Tevens het j HBT ooe JUT Tegen drie die Hugo Noi lijk, dat bij be Deze hoofd laatsten tijd 'i en verergerd Dikwjjis had moeite om z% bergen, hoe toen hij, den a naar kantoor g zaken af fe valier. Hij z wist eenkiaps een tijdje, m was gekomen, bewusteloos nam hij zich v( te gaan. Hij diens voorsd nemen en dai slecht in dez hg voelde zicb den morsren b neiging, dat d len, doch nu reed naar hui gaan liggen i komen. Aile vsorkomtndt aan Uw woning verricht SCHARMER. Spar Beschuit 4 roi 25 cent. Friesche Beschuit gioote roi 10 cent. Cusfardpoeder zser fijn groot pak 18 cent. Aardbeien per pond 15 cent. Neem ze mee onze heerlijke gevulde Zomermelange per ons 10 cent Aardbeien gevulde Bonbons 2 ons 25 cent. Ananas gevulde Bonbons 2 ons 25 cent. Vruchtenbîokjes 8 ons 25 cent. Qroote Fruitrol per sluk 5 cent. Pepermuntrollen 10, 5 cent. Roodmerk per i/t pond 84 cent Groenmerk per i/s pond 26 cent Geelmerk per 1/2 pond 21 cent Paarsmerk per Vs pond 16 cent Bovsndlan in alk pakja son waardebon voor 10% Zeer licht per i/« pond 2S et. 40 stuks) Zoo niet doe het nu Ook verkrijgbaar in de smaken: Ananas, Grape-Fruit, Grenadine, Citroen. Zeer voordeelig van uitschenk. VerrukkeUjke zachte vulling 2 ons 25 et. Saman 25 cent. Juist nu heerlijk op deBoterham Zooiang de voorraad sirekt Prima Kamsrvagar mat sitok slechts 28 et. D.F. Peparmunt per pak 30 et. AUGCRKJIS i Hierbij gratis een reep Chocolade. Wij financieeren tôt Tachtlg proesnt der totaai kosten van nieuw- en nieuwbouw. 4% op Hypotheek. voor 25 jaar vast. Te bevr. bij R. BUITEN- WERF, Martenshoek. Officleele Publicatlën. Gevonden voorwerpen. Een regenjas. inlichtingen op werkdagen desvoormiddags tusschen9en 11 uur, politiebureau achtnr het gemeentehuis te Hoogezand. BEKENDMAKING. Het hoofd van de plaatse- lijke Politie, als bedoeld in l artikel 1 van het Vreemdelingen- règlement in de gemeente Hoogezand, gezien artikel 4 van voornoemd règlement, vor- dert, en zulks onverminderd I de bijzondere vordering, die i ingevolge dat artikel door de l daartoe bevoegde ambtenaren kunnen worden gesteld: dat aile vreemdelingen, die hun woon- of verblijfplaats hebben of vertoeven in de gemeente Hoogezand en na 1 Maait 1938 Nederland binnen- gekomen zijn of binnenkomen, zich binnen 30 dagen na bin- nenkomst in persoon dij hem aanmelden. Herinnerd zij, dat onverkort blijft de verplichting van den vreemdeling, om zicfR binnen 2x24 uur aan te mel- den, indien dit bij het visum staat aangegeven. Onverminderd de andere maatregelen, die kunnen wor den getroffen ten aanzien van den vreemdeling, die voor- noemdenaanmeldingsplichtniet nakomt, vormt overtreding van de vorenomschreven bepalingen het strafbare feit, genoemd in artikel 26 van het vreemde- lingenreglement, strafbaar met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste duizend gulden. Deze verordening is niet van toepassing op 1. hen, die reeds bouder zijn van een NOG GELDIGE, hun reeds eerder uitgereikte voor- loopige verblijfsvergunning 2. de vreemdelingen, die houder zijn van een indenti- teiiskaart, verstrekt door den Minister van Buitenlandsche Zaken en namens dezen onder- teekend door den Secretaris- Generaal van diens départe ment. Hoogezand, 1 Juli 1939. De Burgemeester Hoofd van plaatselijke Politie voornoemd, J. TUIN. Burgemeester en Wethou- ders der gemeente Hoogezand brengen ter openbare kennis, dat het Collège van Gedepu- teerde Staten der provincie Groningen bij hun beschikking van 29 Juni 1939, no. 222, le afdeeling, de volgende be schikking heeft genomen; De Gedeputeerde Staten der provincie Groningen Gelezen een onder overleg- ging der door de Hinderwet gevorderde stukken door het bestuur van het waterschap Kropswolderbuitenpolder bij hen ingediende aanvraag dd. 28 Februari 1939 om vergun- ning tôt het oprichten van een bemalingsinrichting met een ruwoliemotor van 35 40 PK. op het perceel kadastraal be- kend gemeente Hoogezand, sectie G no. 795 Gezien de door Burgemees ter en Welhouders der gemeente Hoogezand bij hun schrijven dd. 12 Mei 1939, no. 620 overgelegde bescheiden, waar- uit blijkt, dat aan de voorschrif- ten der Hinderwet is voldaan Overwegende, dat met be- trekking tôt het verzoek om vergunning een bezwaarschrift is ingekomen van F. 8uining, eigenaar van het aan boven- genoemd perceel grenzende perceel kadastraal bekend ge meente Hoogezand, sectie G no. 794 Overwegende, dat de adres sant zijn bewaarschrift ter zit- ting bedoeid in artikel 7 der Hinderwet nader heeft toege- licht O/erwegende, dat de adres sant vreest, dat door de werking van het gemaal zijn land, dat tegenover de uitmonding van het gemaal is gelegen, zal worden beschadigd, waarom hij verzoekt voor te schrijven, dat langs den wal tegenover deze uitmonding een beschoei- ing wordt gemaakt of dat een gebogen uitwateringsmond wordt aangebracht Overwegende, dat naar hun Collège is gebleken, tegenover de vermelde uitmonding reeds een beschoeiing ter lengte van ongeveer 3 M. aanwezig is, terwiji het de bedoeling is, deze beschoeiing ter weerszij- den over een afstand van 21/a M. uit te breiden Overwegende, dat derhalve aan het verlangen van Buining zal worden voldaan Gelet op de door den Hoofd- inspecteur van den Arbeid, Hoofd van het 9c; district der Arheidsinspectie te Groningen, ïfgegeven verkiaring, d. d. 17 Mei 1939, H. W.no. 71 Gr. no. 5195, dat voor zoover zulks uit de in artikel 5, sub 1 en 2 der Hinderwet bedoelde stuk ken kan blijken, de door het bestuur van het waterschap Kropswolderbuitenpolder uit te breiden bemalingsinrichting zal voldoen aan de eischen krachtens artikel 6 der Veilig- heidswet gesteld Gezien het door den Hoofd- ingenieur van den Provinciaien Waterstaat terzake uitgebrachte rapport dd. 27 Juni 1939, no. 3159 Gelet op de bepalingen der Hinderwet HEBBEN GOEDQEVONDEN aan het waterschap Krops wolderbuitenpolder en zijne rechtverkrijgenden de gevraag- de vergunning te verleenen overeenkomstig de overgelegde bescheiden en met de bepaling, dat de bemalingsinrichting vol- to )id en in werking gebracht moet zijn binnen drie maan den na dagteekening van dit besluit. Afschrift dezes zal worden gezonden aan het bestuur van geineld waterschap, aan Bur gemeester en Wethouders der gemeente Hoogezand, met ver zoek voor de in artikel 8, le lid der Hinderwet bedoelde aankondiging zorg te dragen, zoomede aan den Hoofd-inspec- teur voornoemd en, onder terugzending der door hem overgelegde teekening, aan den Hoofdingenieur voornoemd, en voorts aan den Hoofdingenieur van het Stoomwezen, Hoofd van het 6e district, zullende aan het aan het waterschaps- bestuur te zenden afschrift worden gehecht een exemplaar van elk der in artikel 5, sub 1 en 2 der Hinderwet bedoelde door den heer Commissaris der Koningin te waarmerken stukken. Groningen, 29 Juni 1939. De Gedeputeerde Staten voornoemd (get) LINTHORST HOMAN, voorzitter. (get) M. W. SCHELTEMA J.W.zn., griffier. Hoogezand, 4 Juli 1939. Burgemeester en Wethou ders voornoemd J. TUIN, burgemeester. G. ZW1ERS, secretaris. Wei, in elk geval kan men hèm niet meeï verdenken, zijn alibi kiopt als een bus. Men had in een kring van goede bekenden die voor een paar parlijtjes. bridge waren tezamen gekomen bij den inspecteur Lomen, na het spel over allerlei gepraat. Het gesprek was na- tuurlijk op de sensatie van den dag gekomen, een moord, die kort geleden gepleegd was. De dokter, een gezet, vriendelijk man, had de opmerking geuit over het alibi van een der be- scbuldigden. Inspecteur Loman haalde zijn breede schouders op. Alibi Wat beteekent een alibi Voorzoover 1k weet, ailes, zei een van de anderen. Ja, als het ècht is. Natuurlijk. Maar bet is juilie taak om uit te maken of het ecbt is en dan lykt me, met wat ervaring en mensebenkennis en nauwkeurigheid, niet zoo lastig. Loman grijnsde. Wel, ik kart juilie op het gebîed van alibi een staaltje verteilen, waar je van omvalt. Het is nu alweer een aardig tijdje geleden, de zaak zal wel vergeten zijn, hoe wel er vroeger nog al drukte over werd gemaakt, hoofdzakelijk, omdat men zich maar niet kon voor- stellen, wie de dader of daderes was, want iedereen, die maar eenigszins in aanmerking kwam hadeen alibi I Het betrof dan 'noude, ongehuwde vrouw, die sinds lange jaren verschil- lende buizen placbt seboon te houden. In een van die buizen bewoonde zij een kamer met een keukentje. Dat huis werd hoofdzakelijk bewoond door artisten, men noemde het in de buurt Montmartre". Er woonde, hselemaal boven, op een groot atelier, een jonge schilder, die sindsdien naam heeft gemaakt. Hij heette Huxlen. Ja, daar heb ik onlangs nog iets over gelezen, zei de dokter, die zich voor kunst interesseerde. Huxlen had destjjds meer talent dan geld, wat hem niet belette het vrij dure atelier te houden en erfuif- jes te geven. Dan woonden er een Noorsch paartje, een beeldhouwer met zijn vrouw. H S was een gesloten nor- sche kerel, zij daarentegen een warm- bloedig en driftig schepseltje. Ze heette Acson. Ik zal niet aile bewoners opnoemen, doch volstaan met degenen, op wie destijds min of meer verden- kiog viei. Daaronder bevonden zich een student aan de teekea-academie, |ohn Forman geheeten, 'n jonge vrouw die pas sinds kort gehuwd was met een knap etser en schilder, haar naam was Lois Vincent, en tenslotte een vrij bejaard man, dichter en vooral schrijver van vrij iugubere verhalen, die hem eenige vermaardheid bezorg- den Alec Geens, u alleen welbekend, denk ik. Welnu, bet zal op 't eerste gezicht zonderling lijken, dat een oude werkster, die vermoord wordt gevonden, zôôveel vïjanden zou heb ben bezeten. Maar als ieder van ons cens naging, wèlke menschen een grief tegen hem kunnen hebben of voordeel bij zijn dood, dan zou men verwon- derd staan. Die oude werkster nu, Esther Leeds, had den naam van een aardig duitje te bezitlen. Als een echte gierigaard- ster potte z(j echter op en werkte nog even hard als in den tijd, dat zij nog niets bezat. Na haar dood stelde men vast, dat zy een vtij aanzienlijk spaarduitje en bovendien geld van een erienisje op een bank had staan, welk geid zij echter grootendeels eraf haalde, aan den vooravond van haar dood. Het geld werd niet gevonden. De byzonderheden omirent hetontdekken van de misdaad zijn de volgende op een kouden wintermorgen wilde een van de bewoonsters van het huis de werkster een boodschap geven, voor- dat zfj het huis verliet. Ze gmg naar het keukeaije waar de oude vrouw placht te zitten, als ze even uitrustte en daar vond zij haar uitgestrekt op den grond. Iemand had haar den schedel ingeslagen met een'hard voorwerp en wel met een pook, die bij de keukenkachel werd gevonden. Men vond echter daarop gten vingerafdrukken. En nu leek het weiiswaar op het eerste gezicht, alsof de misdaad slechts door een of anderen vreemden indrin- ger kon zijn gepleegd, want wie van de bewoners kon men, zoo leek het, van zoo iets verdenken maar het kwam anders uit. Toen de zaak nader onderzocht werd, bleek bet, dat er verscheidene bewoners van het huis waren, die in aanmerking konden komen om te worden verdacht, Daar was de jonge schilder,-die in groote geldmoeiiijkheden verkeerde en die nogal eens met de oude vrouw placbt te praten. Nadat de moord gepleegd was, bleek het, dat hij verscbillends dringende schulden had betaald. Hij beweerde het geid van een dame te hebben gekregen, wier naam h)j wei- gerde te noemen. Dan wasermeviouw Acson. Zij bad den dag tevoren, een heftige woordenwisseling gehad met de werkster, en iedereen, die haar kende, wist hoe onmatig driftig zij kon zijn. Dan was er Lois Vincent. Iemand herinnerde zicb, dat hij de jonge vrouw had zien schrikken, de eerste maal, dat zij de werkster zag, toen ze in het huis trok. Sindsdien had zij Esther altijd vermeden, en deze had wel eens opmerkingen laten vailen over het verleden vaa Lois, waarvan zij dingen wist, die haar cchtgenoot verbaasd zouden doen staan. Het scheen, dat zij vroeger in dienst was geweest in een huis, waar Lois woonde. Dan was er Alec Geens, die zich in den laatsten tijd opvallend veel met de oude vrouw bemoeid had, en op wiens aanraden zij biijkbaar baar geld van de bank had weggehaald(overigens bleek de bank inderdaad cen îijdje later het geid van diverse rekening- bouders te hebben verspeculeerd). Al deze menschen hadden dus een reden, om de oude vrouw te haten of men kon aannemen, dat zij op voordeel bedaciit waren geweest erbij. Alec Geens had weiiswaar veel naam, maar verkwistie zijn geld aan een onmatig lichtzinnig ieven. Het leek geenszins ver gezocht om aan te nemen, dat hij de oude vrouw be- praatte haar geld weg te haien van de bank. Hij kon beter dan iemand anders weten, wanneer zij het deed en het geld in huis had. En het was verdwenen. Kort nadat de daad bekend werd, verscheen het eenige bekende familie- lid, dat de oude vrouw nog scheen te bezitten, een achterneef, met wien zij overigens weinig had omgegaan. Niemand had hem sinds iang gezien, doch hijzelf vertelde, dat hij den avond tevoren zijn tante had opgezocht. Ze had toen heel gebeimzinnig gedaan over toekomsiplannen, maar ze had hem beloofd, dat hij haar geld zou erven. Nu zat hij in tranen op het poiitiebureau en jammerde, omdat het geld verdwenen was, hetgeen hem minstens zoo scheen te freffe.i als de dood van zfjn tante. Hij was een boe- renjongen, die sinds een jaar in de stad was komen wonen als fabrieks- aibeider. Hij heette Jean en had in z|jn ulterlijk en manieren die menge- ling van sluwheid en domheid, die men vaak b| boeren ziet. Het kostte moeite, hem weg te krijgen van het bureau en bet bieef de politie telkens opnieuw lastig vallen mopperend dat men toch behoorde te zorgen, den moordenaar en het geld te vinden I Zooals gezegd, waren er dus ver- schillende bewoners van het huis, die in aanmerking kwamen om verdacht te worden en ik, die de zaak in handen had, neigde ook zeer sterk naar de meening, dat het een bewoner moest zijn geweest. De oude vrouw had 's morgens om zeven uur, naar ge- woonte, haar werk gedaan de gangen en trappen schoon maken in een der naburige huizen. Verschiilende be woners en buren hadden getuigd, dat zij de oude vrouw daaraan bezig had den gezien, Ook in het huis, waarin de moord gepleegd was, had zij geschrobd en geveegd als gewoonlijk, daaraan was niet te twijfeien. De laatste maal, dat iemand haar levend zag, was een overbuurman van het huis, die haar, omstreeks half tien, de stoep zag dweilen. Ze droeghaar gewone, slonzige werkkleeren met blauw schort en een omslagdoek, aie ze, als altijd, wanneer het koud was, om het hoofd had geslagen. En nu volgde voor m| een tijd van ingespannen werk, van einddooze nasporingen en teleurstellingen. Stuk voor stuk verdacht ik de boven- genoemde menschen en allemaal moest ik ze vrijlaten of uit mgn gedachten zetten, want ailen bleken ze een alibi te bezitten 1 Toen het er op aan kwam, had Huxlen een volkomen kloppend alibi, dat beyestigd werd door minstens vier menschen, mevrouw Acson kon bewijzen, dat zij nog vôôr half tien het huis had verlaten om boodschap- pen te doen en om half tien had men de oude vrouw nog op de stoep zien werken. Mijn ernstige verdenking koesterde ik tegen Alec Grcen. Het was een vreemde weinig innemende man, met onaangename trekken in zQn gelaet en als men zijn Ieven navorschte, stuitte men op dingen, die hem tôt een man van ongebreidelde hartstochten stempelden. Het waren hartstochten die veel geid kostten en hij was een man, die tôt vertwijfellng kon raken, als de bevrediging van zijn ne'gingen werd tsgengewerkt. Doch hij had ook een alibi en het klopte met een nauwkeurigheid, die me razend maakte. Hoe ik het draaide en keerde, hij wàs om negen uur dien morgen geweest op het politiebureau 1 Hij had een oproep ontvangen in verband met een inval in een speeihuis, waarbij ook tegen hem proces-verbaal was opge- maakt. ZQn getuigen waren de com missaris van politie, die hera onder- vraagd bad tusschen negen uur en haiftlen, de inspecteur, die hem om negen uur en nog even na halitien even gesproken had, eenige agertten, die konden verklaren, dat hij van negen toi over halftien op het bureau was geweest en twee keilners, die met stdligheid zeiden, dat meneer omstreeks tien over halftien in een café was binnengekomen, waar zij bedienden en het niet vôôr tien uur verlaten had. Dat café lag ongeveer twintig minuten loopen of tien minuten trammen van het huis, waarin de moord gepleegd was, en zelfs als ik aannam, dat hij een taxi had gebruikt, kon ik hem niet verdenken, want de moord moest tusschen half tien en kort na tienen, toen het lijk gevonden werd zijn ge pleegd. Een bijzonder korte tijd en een tijd, dat het druk was in huis, dat allerlei leveranciers kwamen, diverse bewoners ultgingen of van boodschappen doen thuis kwamen. Kortom, het was een mysterie. En ik dacht me zelf, totdat ik op een avond opeens in een gang tegen een vrouw opliep, die haar hoofd door een om slagdoek omhuld hield. Ik dacht eerst, dat het een oud vrouwtje was, merkte pas, toen zij den doek terugsloeg, dat ze jong was en eenkiaps kwam een gedachte bij me op, die me elec- triseerde. Al degenen, die ik verdacht had, hadden een alibi, dat klopte als een bus zij konden den moord niet hebben gepleegd tusschen halftien en tien uur. Maar wie hewees, dat de moord toen gepleegd was Een overbuurman had de vermoorde op de stoep zien werken, maar zij had een doek om het hoofd gehad. Was het Esther geweest En zoo redenee- rend, leek het m)j zelf niet onmogelljk, dat de persoon, die de vermoorde had voorgesteld, ook het andere werk, dat deze van 's morgens zeven af scheen gedaan le hebben, bad verricht, om het tydstip, waarup de moord moest zijn gebeurd, te verschuiven en dus een alibi le hebben De gedachte leek fantastisch, doch toen ik proeven nam, bleek het me, dat er niets onmogelijks m lag. De menschen in het andere huis hadden verklaard, dat Esther daar geweest was, omdat het werk in de gangen, het leegen der vuilnisbakken enz. gebeurd was. Doch niemand was zoo vroeg op geweest, dat hij haar gezien had! En juist zoo was het in het andere huis. De eenige, die verklaarde haar te hebben gezien was iemand die zich weghaastte naar den frein, en die haar op de knieën in de gang zag liggen schrobben Wei, toen ik eenmaal dat aannam, openden zich geheel nieuwe mogelijk- heden en toen slaagde ik er in, den moordenaar te ontmaskeren. Het was dus ,een man vroeg de dokter, ik zou hebben gedacht, dat het een vrouw was. Neen, het was een man. Hij had de koelbloedigheid, gekleed in kleeren van de doode, met haar schort voor, haar omslagdoek over en een pruik op, het werk te doen, dat anders om zeven uur moest worden verricht. Daarna ging hij in de keuken, waar zijn slachtoffer lag, om er de kleeren terug te brengen en zijn eigen kieeren weer aan te doe Niemand letle erop, dat hij het huis verliet. Er gingen zoovéél menschen uit en in. Het was van een duivelacbtige handigbeid, doch hij had gerekend op zijn valsche alibi niet op de mogelijkheid, dat hij een alibi zou moeten verschaffen voor den tijd, waarin de moord wer- kelijk gepleegd was, namelijk den avond tevoren om elf uur. Het was Jean Hij vermoordde de oude vrouw, kort na elf uur, toen zij hem weg- stuurde, na geweigerd te hebben, hem van haar geld een gedeelte af te staan om een eigen boerderij te beginnen. Het was ongelooflijk handig van hem het te doen voorkomen, dat het ge- stolen was I Daardoor leek hij door haar dood slechts benadeeld, en in elk geval niet bevoordeeld I Doch hij had als aile groote misdadigers, te zeer gerekend op het slagen van zijn iist. Toen deze iist in elkander stortte als een kaartenhuis, bleek het, dat hij den geheelen nacht niet thuis was geweest en tezamen met andere bewijzen, die ik vond, braeht dit hem tôt bekentenis. Daarom zegt mij een alibi altijd erg weinig 1 Maar u vergeet, zei de dokter, een waarschuwenden vinger opstekend, dat uw sterkste bewijs tegen Jean was, dat hij dien nacht niet thuis was ge weest. En als hij nu eens verteld had, dat hij, door onrustige droomen gekweld, den heelen nacht over straat had gedwaald, zonder iemand te kun nen vinden, die het bevestigde (Nadruk Verboden -- DOOR JMK VENSTON.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1939 | | pagina 4