ïLZl houwei r B PUpei H. TE WEK UW LE Voor de va L P. v. DIIKEN idvertentie's i De onzichtbare aanvall à¥Q)ITitm Mej. Gr. BRAA Een Advertei geplaatst in ongetwijfeld geven, daar in8000gezin [omt d let U oora abri Kop^e >gezan OL, Me* Voor aile doele bijzonder ges Voor Bab[ zoow truitje Wol- en Hi Noorderstr. 5* M DIJ worden zonder prysvei naksrlj :raat 134 DIPL. SI ^AK N.y. re verstrekl end ons be: t adres vot lEDKOOPi L. H. RICHi ir waren Jan de jongemar ntslagen wei al weer een it Jan z'n kai I veriaten haï links en reehl n succès, H len, die z'n vi lie te verdrq- :el ongelukki nnen maakte het tenslott en overlegd u te doen st ils wielrennt Jets leerde :geld uit, m< ook al omd rilde ontzien ren kennis vai abrikant. Ml :1 helpen. zou bet eerst >espreken. I noeite haar zlj een voo I. Bovendie Noordarstraet 56 en u zult 's morge gereed om ber£ Schitlerende effectvolle Kl Zie sp aardige Allêénverkoop voor Hoogezai enorme 8< TELEFOi Agijstsshap v. .OostGfoores Toen Dr. Lester, na het dringen gebeimzinnig briefje van zijn vr Sadwill te hebben ontvangen, vrjjmaakte van diverse verplichtii en naar Sadwlll's Iandgoed veri een balve dagreis, meende bij te c te hebben met een zenuwstoring zijn vriend. Wellswaar had Sac nooit den indruk gemaakt zw; zenuwen te bezitten, doch Dr. Le wlst, dat hlj een zeer bewogen acbter den rug had. Sadwill door gewaagde speculaties aan rand van een faillissement gest Het was wellswaar niet de eerste 1 doch per slot van rekening was hl niet zoo jong meer. Dr. Lester peinsde, dat het geld, 6ôk als iemand zoo wonderlijk goedgunst als Sadwill, toch nooit veel g brengt. Het oefent een tooverm uit. Sadwill zou rustig en vredlg laatste levensdagen kunnen slijter zQn mooie buiten. Dat was altljd ideaal geweest en toen hl] erheen t scheen hl] vast van plan, niet mee speculeeren. Toch trok hem het 01 koortsachtige spel weer in den m kolk van kans en wederkans. Dr. Lester kwam in den namid aan en werd door een stljven km naar een vertrek gebracht, waar S will hem tegemoet trad. De do had moeite, zfln onthutstheid te bergen. Wat daar tegenover hem st was de schaduw van den Sadi die hQ acht maanden geleden voor laatst gezien had als een rebust, jov kerngezond man, bijzonder sterk zichzelf en niet bang voor dooe duivel. Nu waren zgn wangen gr< en ingevallen en in zijn diepligge oogen smeulde onmiskenbaar vreemde, een dieilQke uitdrukking Nederl. Vereen. van Hulsvrouwen. Afd. H.—S. Voor den zomer eerst twee recepten voor: Vliegendood. Formaline 15 deelen, melk 25 deelen, water 60 deelen. Dit mengsel op een schoteltje of bordje open neergezet, wordt gaarne door de vliegen genoten en werkt probaat. Tweede recept: Een 1% oplossing van salicylas natricus vernietigt legioenen vliegen. Het is onder onze leden nog onvoldoende bekend, dat aan de leden die wunstens een jaar iid zijn van onze Vereeniging, en die voor herstel van ge- zondheid korler of langer tijd, hetzij verblijf buiten haar gezin, of hetzij extra hulp voor de huishouding in haar gezin noodig hebben, steun wordt gegeven door het facobafonds vanwege onze Vereeniging. De aanvrage om steun moet rechtstreeks worden gericht aan Secr. Centraal Bureau Raam- weg 17, den Haag. Dit is bedoeld voor die leden, die zelf moeilijk de extra kosten die ziekte met zich brengt, kunnen betalen. VQtm ÊM Hier te lande is opgericht een Ned. Comité ter totstand- koming ener Internationale Vredesconferentie in Den Haag secretariaat Sarphatistraat 66, Amsterdam. Dit Comité ver- spreidt een circulaire (in een Ne- derlandse, Franse, Duitse, En- gelse, Spaanse, Italiaanseeditie) met als motto de woorden van H.M. de Koningin in Haar antwoord aan Président Roo- sevelt, op 17 Mei 1933: „Vreedzame regeling is de uit- sluitende méthode om nationale geschillen te beslechten. Mij is geen reden bekend, waarom vreedzame regeling niet de uit- sluitende méthode zou zijn om internationale geschillen te be slechten. Mijn land is diep overtuigd dat, wil dit doel kunnen worden bereikt, ver- gaande ontwapening thans ge- biedend noodzakeiijk is; im mers voortgezette bewapening leidttotwedloop in bewapening en, gelljk pijnlijke, doch al te spoedig vergeten ondervinding bewijst, tôt onvermijdelijke oorlog". De circulaire zelf luidt: „Steeds scherper staan de partijen in Europa tegenover elkander. De bewapening wordt steeds meer opgeschroefd, ter- wijl aan de andere kant de volken geen oorlog wensen. Ook de Regeerders getuigen, dat zij een oorlog de grootste ramp achten, die de mensheid kan treffen, nu de bewapening steeds meer geperfectioneerd wordt, mede door de invoering van de gasoorlog en het ge- bruik maken van het vliegtuig voor oorlogsdoeleinden. Oeconomisch ook worden de tegenstellingen steeds groter, terwijl elkeen een groot ge- deelte van zijn inkomen moet afstaan aan deze bewapening. Het is thans dan ook de hoogste tijd, dat men tôt een oplossing tracht te komen. De naties van de „As" en die van het „Wiel" moeten trachten tôt elkander te komen, daar zij immers bij elkander horen. Nederdand, het klassieke land van vrijheid, rechtvaardigheid en gastvrijheid is uitermate ge- schikt om op zijn bodem en wel in den Haag, de stad waar in 1899 en 1907 reeds twee Vredesconferenties plaats von- den, het begin te vormen, dat naar een betere internationaie toestand zal leiden. Ons Comilé, dat zich gedre- ven voelt door de eisen van religie en zedelijkheid, heeft het voornemen a. om door verspreiding van dit rondschrijven de idée tôt het houden van een Vredes conferentie in Den Haag te propageren en het enthousias me hiervoor aan te wakkeren. b. adhaesiebetuigingen en de daarin neergelegde gedachten te verwerken in een overzicht waarin de vredeswil der vol- keren hare uitdrukking vindt en dit internationaal te versprei- den. c. eventuëel door openbare vergaderingen de aandacht van het publiek te vestigen op de wenseltjkheid ener internatio nale Vredesconferentie in den Haag. d. zich ten slotte hiertoe tôt de daartoe bevoegde instanties te wenden, als het geschikte tijdstip daartoe gekomen mocht zijn. Ons Comité stelt er prijs op deze adhaesiebetuigingen zit aile lagen en groepen der bevolkingen te ontvangen en ziet ook gaarne de individuële inzichten of die van corpora- ties tegemoet." Officielle Mededeilng. „KWIEK" A.s. Donderdagavond om 7 uur training voor aile leden onder leiding. Ieders komst is noodzakeiijk J.l. Donderdag ontbraken o.a. M. Clobus, Q. Heller, J. Hane- kamp, Q. Boekholt en W. Gib- cus. Ook zij worden verwacht. Waarschijnlijk worden de wedstrjjden om den van-den- Vat-beker gespeeld op 27 Aug. (Groningen) en 3 Sept. (Hoo- gezand.) De Secretaris. BURÛERLIJKËN STAND SAPPEMEER 4-10 Aug. Geboren Geertje, d.v. Remko Speek en Aaltje Niewold Lu- bertus Pieter, z. v. Lubertus Pieter Leutscher en Sara Engelbarts Harmina Folchien, d.v. Harm Schaaphok en Eli- zabeth Alida Olthof. Getrouwd Jan Roelfsema, Groningen en Antje de Wind, Sappemeer. HOOGEZAND 4-10 Aug. Geboren Willem, z.v. Pieter Reinders en Annechien R. Kruijer, Borgweg; Naantje, d. v. Derdend Brugge en Maria Speelman, Foxhol Grietje Reine, d.v. Pieter Leinenga en Hilje Schlukebir, Hoogezand. Ôndertrouwd Eilko Nijboer, Kropswolde en Latnmechiena Middelkamp, Emmen Kornelis Venekamp, Hoogezand en Griet je Hulsebos, Hoogezand Eg- bert Hasper, Zuidlaren en Christina Hamminga, Kiel-Win- deweer, gem. Hoogezand Meindertvan Dijk, Schildwolde, gem. Si. en Frederika Brugge, Hoogezand. Getrouwd Doeke Pot en Jitske Scheper. Overleden Writser Noord- hoek, oud 73 j., ongehuwd Aafien de Groot, oud 87 j., weduwe v, Johannes van Loe- nen. SLOCHTEREN 3—9 Aug. Geboren Anna Geertruida, d. v. B. M. Maarhuis en J. v. d. Laan, Laskwerd Lamme- chien, d. v. G. Meijer en B. Schreijer, Foxham Harmke, d. v F. H. Elderman en A. Muda, Kolham Pieternella Klaassien, d.v. R. Hollander en J. Brans, Borgweg Harm Hin- drik, z.v. W. Akkerman en H. Diekmann, Schildwolde Aaltje, d.v J. Veitman en H. Pauwels, Scharmer Geertje Jeltje, d. v. T. v. d. Veen en B. Klaver, Harkstede. Getrouwd A. Timmer, 22 j-, Slochteren en M. Bontekoe, 22 j., Eelde. Overleden Pietertje Kolke- ma, oud 66 j., echtgen. v. G. Smedes, Schildwolde. PBEDIKBEOBTEN ZONDAG 13 Aug. 1939. Herv. Gem. Hoogezand geen dienst. Sappemeer: n. m. 5 uur, ds. Burger. Kielwindeweer geen dienst. Kropswolde 's av. 7 uur, cand. v. d. Berg. Westerbroek: v.m. 10 uur, ds. Kruizinga (Doop). Engelbert: geen dienst we- gens vacature. Middelbert: v. m. 10 uur, de heer Kraima. Harkstede-Scharmer v. m. 10 uur, (n.t.) ds. Fournier Jr. Kolham v. m. 10 uur (n.t.), ds. Greeven. Slochteren v. m. 9.30 uur, (o.t.) ds. Kwint. Schildwolde v.m. 9.30 uur, (o.t.) de heer Bergmans. Hélium n.m. 6.30 uur (o.t.) ds. Beijer. Siddeburen v.m. 9.30 uur, ds. De Vries. Noordbroek v.m. 9.30 uur, ds. Rosbergen. Doopsgez. Gem. Sappemeer: v. m. 10 uur, ds. B. Dufour. Geref. Kerk. Sappemeer v. m. 9.30 uur en n. m. 5 uur, Cand. W. J. Wynia. Evang. in en ten bate der Ned. Herv. Kerk. Winkelhoek Sappemeer v.m. 9.30 uur en n.m. 5 uur, de heer F. Faber. Schaaphok: v.m. 9.30 uur, (o.t.) de heer Weerts. Vroombosch n.m. 6.30 uur, de heer Blaauwwiekel. Bapt. Gem. Hoogezand Beukemastr. v. m. 9.30 uur en n.m. 5 uur, den heer Doornkamp van Groningen. Woensdagav. 8 uur (n.t.) pred. door ds. Mosterd van Siddeburen ten huize van J. Bos, Slochteren. Plaatselijk Nleuws. Sappemeer. De levering van eene centrale verwarmingsin- stallatie in de in aanbouw zijnde arbeidsbeurs, alhier, is opge- dragen aan den heer L. Buining te Sappemeer. De electrische installatie zal worden geleverd door de fa. Braun te Sappemeer. De Opruiming in het Confectiehuis Hensen, duurt nog voort tôt heden Zaterdag en Maandag en niet zooals in de advertentie vermeld staat tôt en met 15 Aug. In het Parkhotel van den heer Venema, alhier, werd op initiatief van de Boksvereeni- ging „De Pugilist" te Groningen een vergadering gehouden van belangstellenden in de boks- sport, om te trachten ook in de plaatsen Sappemeer-Hooge- zand tôt de oprichting van eene boksvereeniging te komen. Nadat de heer v. Melzen van Groningen eene uiteenzetting over de bokssport had gehou den werd tôt oprichting van eene afdeeling H.S. besloten. Staande de vergadering traden 20 leden toe. Het voorloopig secretariaat wordt waargeno- men door den heer G. Mulder, alhier. De training zal worden gehouden in de ijstent te Hoogezand en wel op Maan dag en Donderdagavond. De heer K. Venema (Parkhotel) heeft zijn zaal, een door de dansliefhebbers zeer gewaardeerde, verbetering doen ondergaan. Hij heeft hierin namelijk door de fa. Bruynzeel een ruime parketvloer laten aanleggen, waarvan naar wij hopen in de komende winter druk gebruik zal worden ge maakt. Binnenkort heeft de ingebruikneming hiervan plaats. Hoogezand. Het dames- comité, dat evenals bij de geboorte van prinses Beatrix, ook thans bij de komst van prinses Irene op loffelljke wijze zich tôt taak heeft gesteld om gelden te verzamelen ten einde een verrassing te'kunnen bieden aan de jonge moeders van de laatste dagen, voorzoover die het min of meer noodig hebben, heeft succès gehad op zijn pogen. De collecte heeft f 361.70 opgebracht en twee volledige baby-uitzetten. De heer J. van Delden te Groningen heeft de woning in de Verl. Hoofdstraat, vroe- ger bewoond door wijlen bur- gemeester Bartels, onderhands verkocht aan den hter E. Ru- ding te Martenshoek. Bij beschikking van den minister van Financien is de heer C. Wiltjer, alhier, benoemd tôt Rijksklerk der dir. belast. invoerr. en acc. met vakexamen. Onder leiding van den heer J. Benes is in hôtel Huizinga een vergadering ge houden van bewoners van het Oosterpark ten einde de wen- schelijkheid te bespreken van de oprichting van een buurt- vereeniging, waarvan het gémis in de laatste dagen is gevoeld. Nadat doel en strekking was besproken en aile 18aanwezi- gen zich ervoor hadden ver- klaard, werd tôt oprichting eener buurtvereeniging Ooster park besloten. Tôt voorloopige bestuursleden werden benoemd mevr. Benes—Jonker, mevr. Ottens en de heeren K. J. Bak- ker, Ch. Boss en B. Nijhof. De verstrekking van voeding had in 1938 plaats in de o.l. scholen te Martenshoek (60).Boven Kalkwijk (15), Kiel- Windeweer (44), Kropswolde (22), Foxhol (49), en in de bijz. lagere school te Hooge zand (44). Ze ving aan op 5 Januari en eindigde op 16 April. De bereiding der voeding had weer plaats in het Burger- lijk armhuis. Bij het begin was het aantal deelnemers 189, bij het einde 186, tegen resp. 178 en 179 in 1937. In het geheel werden 16932 portie's verstrekt, waarvan de kosten waren incl. brandstof en huur stoomketel f 1393.20. Elke portie kostte dus plm. 8.23 cent, tegen 10.08 cent in 1937. Boven het totaal-kosten- bedrag komt nog f 281.94 voor verschillende onkosten. De verstrekking van kleeding vindt plaats in de maanden December en Januari t.m. Maart April. In dit tijdvak werden verstrekt 622 hemden, kostende f 413.49 en 365 broeken, kos tende f 462.69 aan kinderen, zoodat gemiddeld f 2.82 per kind is uitgegeven tegen f 2.58 in 1937. Over dezelfde période wer den ook klompen uitgedeeld. In Dec. ontvingen 234 kinderen 234 paren, in het tijdvak Jan. t.m. Maart 328 kinderen 790 paren. De kosten van de eerste waren f 102.45, van de tweede f 335.98, d.i. gemid deld per kind f 1.46 f (1.48). De totaal-kosten roor voe ding, algemeene onkosten, kleeding en klompen waren f 2804 94, waarbij nog f 7.80 komt, betaald aan de gemeente Noorddijk, voor verstrekte voeding aan kinderen uit de gemeente Hoogezand, die al- daar schoolgaan. Kolham. De heer P. Broe- kema heeft den herbouw van zijn aan de Nieuwelaan afge- brande perceel opgedragen aan den aannemer J. van Delden, alhier. Siddeburen. Op de voor- dracht voor onderwijzer aan de o.l. school, alhier, vacature de heer M. Th. Laarman, zijn geplaatst de heeren J. Sportel, alhier, als nummer één en M. Lutteraan te Zwolle nummer twee, beiden onderwijzer- wachtgelder. Zuidbroek. De heer P. Kunst, alhier, is te Groningen geslaagd voor de hoofdacte. „f R E N E" De naam van onze nieuwe pr nses, Irene, vrede, heeft in deze tijden een symbolische beteekenis van zoo hooge waar- de, als slechts weinigen kunnen bevroeden. Vooral de jeugd niet, die over de verschrik- kingen van den jongsten we- re'dbrand slechts heeft gehoord en gelezen, ze niet zelf, zij 't dan nog in een neutraal land, mee heeft beleefd. Weer is de wereld vol oorlogsdreiging en de oudere generatie krimpt het hart ineen bij de gedachte, dat een nieuwe verschrikking zoo maar kan losbarsten, die de vernietiging beteekent van aile leven, van have en goed, van den kostelijken schat van beschaving en cultuur. Of in Danzig de brand zal uitbreken De ongerustheid daarover moet wel sterk zijn toegenomen na de ophitsende rede van den gouwleider Forster van Woens- dagavond. Wee dan Europa, wee de wereld. Want de ver- schrikkingen van een nieuwen oorlog zullen grooter zijn dan die van aile andere samen. Daarom zou het goed zijn als de oorlogophitsers en machts- misbruikers zich eens indach- ten in de statistische gegevens, welke een Duitsch wiskundige na den laatsten grooten oorlog verzameld heeft en waarvan hier eenige volgen. In de vier jaren van dezen oorlog hebben elf millioen menschen den dood gevonden en meer dan 19 millioen men- schen werden gewond. Met het geld, dat de oorlog heeft ge- kost men schat op 120 milliard zou het bijv. moge- lijk zijn geweest aan ieder ge zin in de V .S. van Amerika, Canada, Australie, Groot-Brit- tanie en Ierland, Frankrijk, Belgie en Rusland een huis van f 6000.— met 5 H.A. grond en f 3000.aan meubelen te schenken. Tevens zouden er voor elke twintigduizend gezinnen een ziekenhuis, een universlteit en scholen beschikbaar zijn ge weest, benevens salarissen voor onderwijzers, verpleegsters, doctoren en professoren. En dan nog wanneer al de kleine, eentonige kruisen, die op soldatenkerkhoven in rij en gelid staan, naast elkaar zouden worden geplaatst in één lange rij, dan zou deze zich, in Parijs beginnende, verlengen dwars door Europa en Azie tôt aan 't verre Wladi- wostok en het laatste kruisje zou worden omspoeld door de golven van de Japansche zee. Naast deze directe verliezen komen nog de indirecte ver liezen, schade en vernietiging van beroemde gebouwen, kunst, fabrieken enz. enz. En dan welk een oceaan van jammer en leed. God geve, dat de naam „Irene" een nieuw evangelie zij met als kern „Vrede op aarde". Ministerspensioen. Krijgen de ministers van het vijfde kabinet-Colijn, die maar 17 dagen in functie zijn geweest, pensioen en zoo ja, hoeveel bedraagt dit? ziedaar vragen, die in den laatsten tijd nog al eens naar voren zijn gekomen Daarbij werden verschillende bedragen ge- noemd, zoo van f 114-, zelfs van f 1140.-. Het een noch het ander is juist. Volgens art. 68 van de Pensioenwet bedraagt het pen sioen voor een gewezen minis ter „voor ieder dienstjaar als zoodanig Via van zijn grond- slag als zoodanig". Dit betee kent V12 van f 13.680, het netto ministerstraitement per jaar, of f 1140.-. per jaar met een maximum van f 6000.-. De nu afgetreden ministers hebben dus recht op 17/30 van één maand, dus ,7/30 van FLORENCE EEKHOUT. Wie de oude Marie zag zitten in haar fleurig tuintje, genietend van het zomerzonnetje, of bij haar snorrend kacheltje, gehaaglijk beschut tegen winternarigheden, in beide gevallen in het gezelschap van een hondje, dat nooit kans had op een tentoon- stellingsprijs, doch dat er niet minder trouw en bjjdeband om was en van een statige poes, zou nooit op de gedachte zijn gekomen, dat er een bang van avonturen in haar verborgen was. Het zat ook zoo diep verborgen 1 Nooit sprak ze er over, want wat zouden de goede menschen van het dorp daarvan begrfpen Maar op lange winteravonden las ze boeken vol avontuur, die ze geregeld uit de bibliotheek baalde of verslond in de krant ailes wat er in stond over moorden, oplichtergen, avonturen van andere menschen. Van heel klein kind af aan had ze gehunkerd naar avonturen, naaremoties, naar gevaren desnoods, maar het leven bad anders gewild Er was weinig avontuur te beleven in het provincie- nest waar ze opgroeide. De kinder- fantasie moest ailes vergoeden, wat niet werkelijk gebeurde en zoo speelde Marietje wekenlang dat ze hoofd van een bandietenbende was, of wel een gevangen prinses, of een aanstaande groofe tooneelspeelster. Zoo groeide ze op en ontwaakte op een dag uit die droomerijen als de verloofde van een braven schoolmeester. Dat belette haar niet, verder te droomen van een dag, waarop zQ en haar man zouden weggaan uit dit eentonige leventje en geweldige dingen meemaken. Geluk- kig vertelde ze hem nooit in welke gedaante ze zich hem en zichzelf soms voorstelde Dan weer als gentleman- dief en medeplichtige, dan weer als ontdekkingsreizigers tusschen men- scheneters, of wel als plotselinge schatrljk geworden society-menscben Doch er kwamen kinderen en Ipter kon ze stil glimlachen, als die bedelden om, avontuurlljke verhalen. Zooals moeder, kon niemand vertellen Nu waren de kinderen getrouwd, haar man russtte sinds lang op het kerkhof en zlj bracht haar levensavond door met poes en hond en goede vrienden, ze speelde oominee of las haar boeken en kranten, ze bracht bezoeken in het dorp want ze woonde er even buiten of ontvlng bezoeken, ze ging uit logeeren bfl de kinderen en droomde niet meer van avonturen. Tôt er een avond kwamZe had met groote belangstelling in de krant het relaas gelezen van de ontvluchting eener jonge vrouw, die was gearre- steerd, beschuldigd van moord op haar man. Het scheen dat de man haar heel slecht had behandeld en haar kind uit een eerste huweltjk mishandelde. In drift stak ze hem neer. Het kind werd door familie opgenomen, zijzelf gearresteerd, doch ze slaagde erin Marie las het met stokkende adem te ontvluchten en sinds dagen zoebt men haar nu vergeefs. Wat een avontuur, zooiets 1 In ge dachten zag de oude vrouw de vluch- telinge, zich verbergend, plannen ma- kend, opgejaagdEn toen ze haar radio-toestel aanzette, werd het signa lement rondgeroepen bij de politiebe- richten; Slank, klein, blond, groote blauwe oogen, omstreeks vljf-en-twintig jaar, gekleed in een bontmantel en donkere japon Ocb, de ziel, zuchtte de oude vrouw, natuurlijk moord is heel erg maar als bij haar kind mishandelde Ze werd in haar overpeinzingen gestoord, doordat de hond wild begon te blaff:n. De oude vrouw was niet bangelijk, doch ze luisterde toch wat onrustig. ja, er was iemand in haar tuintje. Zoo laat bezoek Ze aarzelde en ging naar het venster. Ze woonde hier aileen, er kwam 's morgens een dienstbode enkele uren. Als het eens kwaad volk was Opeens hoorde ze iets. wat haar hart sneller deed kloppen, kreunen. Daar steunde iemand in den tuin een gewonde misschlen of een zieke De oude vrouw dacht niet meer aan gevaar doch haastte zich naar buiten en de hond ieidde haar dadelQk naar de struiken waarin iemand lag, blfjk- baar hait bewusteloos. Wat is er, wat scheeit er aan meisje vroeg de oude vrouw, want ze zag dat bet een vrouw was, die daar lag. O, ik ik maakte een wandel- tocht en heb mijn voet verstuikt en wou aanbelien om te vragen of ik even rusten mag kwam het klagend uit de struiken. Probeer maar binnen te komen, steun op mfl. Met groote inspanning bracht de oude vrouw de onverwachte gast naar binnen, liet haar in een gemakkelflken stoel plaats nemen en ging bedrljvig in de weer om wat koffie te maken. Doch toen ze binnenkwam met de koffie, liet ze die bfjnavallen. Voor het eerst zag ze de gast in het voile licht, een tengere, kleine blonde vrouw. Haar bontmantel vuil en ver- regend, ging open en liet een donkere japon zien. Uit een vertwijfeld, wit gezicbtje keken groote blauwe oogen, die ailes wat er moederlijk was in de oude vrouw, opwekten. Toen ze wat gedronken en gezeten had, haalde de oude vrouw verband- middelen en keek de voet na. Zehad zooveel gekwetste voeten en andere kwetsuren in haar leven behandeld I Het was niets bijzonders, aileen zou de andere zeker eenige dagen niet kunnen loopen. Dat hindert niet, ik heb een kamer voor U, zei Marie. Ze hielp de gast er heen, doch toen de andere al in bed lag, zat zij nog beneden, geslin- gerd tusschen angstige en verschrikte gevoelens en een blijde opgewonden- heid. EindelQk was het avontuur ge komen I Geen twjjfel, dit was de moordenares Vreeselijke gedachte en toch eindelijk eens iets op- windends, eindelijk werd ze voor een avontuur geplaatst Arm schepseltje, wat was ze ellen- dig en bang! Ze vroeg wel driemaal of er niemand anders hier woonde, ze zei telkens, dat ze verder moest en werd pas rustiger toen ze hoorde, dat de oude vrouw aileen was en toen deze beloofde, geen dokter te zullen laten komen. Toen de oude Marie naar bed ging, had ze een besluit genomen, ze zou de arme vrouw bfl zich verbergen, tôt ze verder kon viiichten Het zou niet eenvoudig zijn, maar ze had ailes precies overdacht! Ze zou zorgen, dat de werkster niets merkte, die kwam van zelf niet op de logeerkamer. Gewoonlljk was die kamer, als er niemand logeerde, afgesloten. Kwam er bezoek, dan moest de gast natuur- lfjk naar haar kamer, en ze mocht zich niet vertoonen aan de vensters. De oude Marie was erg zenuwachtig en bedacht alierlei gevaren en moge- iijkheden. Heel vroeg stond ze op en den heelen morgen verbaasde ze de werkster, door steeds in haar nabij- heid te biijven. Ze ademde verlicht, toen die tegen elf uur wegging om boodschap- pen te doen en bracht toen baastig haar gast het ontbjjt. Wat zag ze er nog jong en lief uit, zoo in bed. De oude Marie werd aangedaar, als ze dat gezichtje zag. Je kon wel zien, dat ze verdriet had, de ziel, ze at maar moeizaam en verkropte haar tranen. Marie werkte daarna zoo snel mogeiijk de werkster weg en was bli], toen de invalide, door haar gehoipen, naar beneden kon komen. Wat een schat bent UI zei het vrouwtje, en sloeg de oude gade, die zoo hulpvaardig en harteljjk om haar heen dribbelde. En voor een vreemde 1 U weet niets van me Als U wist Tut, tut, ik wil niets weten, zei de andere haastig. Vier dagen verliepen. De oude Marie zag met voldoening, dat het vrouwtje rustiger werd, haar oogen stonden helderder, ook haar voet was vrjjwel genezen. Den vljfden dag zei ze Ik ga vandaag weg, lieve mevrouw. De oude vrouw voelde zich bedroefd. Ze was aan het vrouwtje gehecht geraakt. Ga je verder kind? vroeg ze en bedacht, hoe ze haar wat geld kon aanbieden. Neen, ik ga terug, zei de jonge vrouw. U moet wetenik ben van mijn man weggeloopen. En dat is niet ailes. Er is iets vreeselijkers. De oude vrouw keek verschrikt. Nu kwam de bekentenis en ze huiverde toch wel een beetje bij de gedachte dat hier een moordenares zat op het punt de vreeselijk daad te bekennen. Maar de jonge vrouw ging door: Ik wilde met een ander wegloopen en had met hem in het dorp afge- sproken, maar toen ik hem ontmoette en neen toen wist ik opeens, hoeveel ik van m^n man houd en dat het ailes kinderachtig gedoe was Ik liep weg na een scène. Toen verstuikte ik m(jn voet. 1k heb al deze dagen na gedacht. Ik ben trotseh en koppig en wou eerst niet terug, maar nu heb ik besloten, het toch te doen. Dat komt door U als U me zat te vertellen van Uw gestorven man en van Uw kinderen dan voelde ik, hoe mooi dat was geweest een leven- lang samen geleefd, aile moeiljjkheden, aile zorgen, dat heel groot avontuur met denzelfden kameraad Lieve mevrouw, kunt U nog wat van me houden, nu U dit van me weet? Ze begreep er niets van, toen de oude Marie begon te schateren. Maar toen ze ailes gehoord had, lachteook zij van harte. Eenige dagen later kwam ze met haar man de oude vrouw bedanken en een mooi geschenk brengen. De vlucbtelinge, zoo meldde 's avonds de krant, was gearresteerd. Ze kreeg echter een mild vonnis, daar men de omstandigheden in aanmerking nam. Maar de oude Marie, op lange win teravonden, peinsde geiukkig over de woorden, die de jonge vrouw haar gezegd had. Dat zoo'n jong schep seltje eigenljjk je nog een les geeft op je ooiden dag. Avontuur Zij had gemeend, dat haar leven eentonig en zonder avontuur was geweest zij die vier kinderen had groot gebracht, die grootmoeder was, die dood en ziekte en vreugden en strijd gekend had jaren en jarenlang Een groot avontuur, ja, dat was het leven en ze had het trotsche gevoei, dat ze een dappere avonturierster was geweest. I 3 DOOR lederen dag moet uw Ieve gewanden doen vloeien. Wa gai onvoldoende is, verteert U voelt u opgéblazen, u raal giftigd, u voelt u beroerd e De meeste laxeermiddeler moet CARTER'S LEVER-PIL lever-gai vrij te doen vloei ander mensch voelen. Ons onovertroffen om de lever-g Eischt Carter's Lever-Pill gisten. f. 0.75. DOOR P. GERNSEN. DOOR Nadruk Verbodeti)

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1939 | | pagina 2