Electr. Courant- en Handelsdrukkerij Het aangewezen adres voor Uw Vlugge Levering. Lage Prijzen. een Volontair, Ten Qemeentehnizevan Hoogezand Nederl. Vereen. van Hulsvrouwen. Afd. H.—S. Op Woensdag j.l. hadden wij onzen eersten iheemiddag na de vacantie. Dokter Cazemier sprak voor onze Vereeniging over „Infectieziekten." Van de meeste infectieziekten zijn tegenwoordig de bacteriën, die de infectie overbrengen bekend. Deze bacterie gaat over met spreken en vooral hoesten (we denken aan influ- enza, griep, roodvonk enz.) Deze bacteriën kunnen slecht tegen uitdrogen, zoodat infectie vooral plaats heeft bi| directe besmetting van mensch tôt mensch. Vroeger werd zeer uitgebreid ontsmet, dit wordt thans niet meer noodig geoor- deeld, het is alleen wanneer men te maken heeft met t.b.c. besmetting dat zeer sterk moet worden ontsmet. Deze bacierie van de t.b.c. leeft n.l. wel buiten het menschelijk lichaam, in tegenstelling met bovenge- noemde bacteriën. In 't alge- meen zal een lichaam meer vatbaar zijn voor infectie, wanneer er een andere infectie- ziekte aan is voorafgegaan. Er zijn menschen die een aangeboren onvatbaarheid (im- muniteit) hebben voor infectie ziekten, maar er is een tweede catégorie, waarbij kunstmatig getracht wordt onvatbaarheid op tewekken. Door inspuiting van de levende bacterie leert een lichaam zich tegen deze infectie te verzetten, komt dan later deze infectie, dan kan het lichaam hem weerstaan. Uitvoerig stond de spreker stil bij de inenting tegen pokken, waarbij tenslotte de conc usie werd getrokken dat inenting beneden 2 jaar sterk aanbe- veling verdient, omdat dan ook de kans op encephalytis prac- tisch geen is. Naast de inenting werd de sérum therapie besproken. Wanneer een lichaam besmet wordt met de bacterie van de een of andere ziekte (b.v. diphteritus) worden door het lichaam tegengiften gevormd. Deze tegengiften worden als sérum ingespoten. Spreker noemde nog eenige voorbeelden, waaruit de sérum therapie duidelijk bleek. Na afloop der lezing werden door de aanwezigen nog talrijke vragen gedaan, die door den spreker op duidelijke wijze werden beantwoord. Nasluiting bleef men nog eenigen tijd ge- zellig bijeen. Met onze kookcursus hebben wij geen geluk. Allereerst is de leerares nu ook weer Maandagmiddag bezet, zoodat de cursus alleen op Vrijdag kan plaats hebben. Als tijden zijn gebleven 2 tôt half 5. De aanvang zal nog worden bekend gemaakt, deze week is er nog gelegenheid voor aangifte bij Mevr. Schoemaker en Beukema. Om misverstanden te voorko- men wil ik er nog op wijzen dat op elk der zes lessen een gewoon gerecht wordt gekookt voor dagelljksch gebruik en een gerecht voor visites. Doet nog allen zooveel mo- gelijk mee. Kosten 50 et. per keer f 3.voor den cursus ineens te voldoen. Hier is de vergoeding der spijzen inbe- grepen. Zij worden op de cursus op gegeten of mee naar huis genomen. Officiel® MeriedeHng. .KWIEK" Zondag 29 October 1939. Rood-Wit—Kwiek I Kwiek II—Wildervank II Opstelling Kwiek I H. Schomaker. J. Hanekamp, M. Clobus, G. Scholte, G. Heller, B. Scholte. N N. M. Scheen, N.N. J. Scheen P. Deiman. Reserve H. Koeneman Jr. Opstelling Kwiek II J. Bakker. Drenth H. Clobus G. Scheen, J. Gibcus, N. Nagengast Jr. J. Meijer, J. Geling, B. Scholte Jr., Cnr. Meijer, J. Veerkamp. Reserve's N.N. F. Deiman, B. Mulder. Wedstrijdprogramma voor Zondag 5 Nov. H.S.C. III—Kwiek I Kwiek II—Wildervank III Dinsdag, 31 Oct. zal een clubavond gehouden worden in café Gebr. Smit, Martens- hoek. Alleropkomstgewenscht. De Secretaris. Geboren Hendrik Kornelis, z.v. Jans Nieborg en Janke Winter, KropswoldeGerardus Bernardus, z.v. Jan van Weeren en Engelina Joh. Rammelaar, Westerbr. Wilhelmina, d. v. Berend Sluiter en Elisabeth Harms, Kropswolde Jannes, z.v. Abel G. Cruiming en Martje Kleiwerd, v. Roijenstraat. Ondertrouwd Bernardus Johs. Deekens, Hoogezand a.b. en Albertje Meijer, Groningen Harm Klok, Windeweer en Alberdina Moorlag,.Onstwedde; Geert H. Pentinga, Kalkwijk en Derkina Schipper, Veendam Jan Bosma en Aaltje Menzinga, beiden van Hoogezand Roelf Akkerman, Hoogezand en T rijntje A. Sprang, Noordbroek Jan Redeker, Hoogezand en Klaassina Wass. van der Veen, Sappemeer Lukas Borghuis, Groningen en Barbara Tepper, Van Roijenstraat Dirk Mulder, Sappemeer en Hinderkie Brug- ge, Van Roijenstraat. Getrouwd Jochum van der Laan en Harmina van Dijken Albertus J. L. Abeln en Martha Joh. Huizing. Overleden Bernardus Brug- ge, oud 67 jaren, ongehuwd Maria Brugge, oud 65 jaren, echtgenoote van Hendrik Vegter overl. te Groningen. SLOCHTEREN 19-25 Oct. Geboren Alberdina, d. v. F. Steenhuis en G. van Dijken, ter opivekking en verkuikking BURGERLIjKEN STAND. SAPPEMEER 20-26 Oct. Ondertrouwd Albert Kleef- man, oud 35 j., Sappemeer en Windelina Sophia Venema, oud 30 j., Slochteren; Henderikus Hendrik Johannes Noor, oud 31 j., Sappemeer en Maria Antje Geertsema, oud 26 j., Noord broek Jan Koekkoek, oud 22 j., Sappemeer en Grietje Ka- tharina Datema, oud 25 j., Zuidbroek Jakob Jan Vierkant, oud 26 j., Sappemeer en Simkjen Bakker, oud 25 j., Sappemeer; Jan Redeker, oud 25 j., Hoogezand en Klaassina Wassina van der Veen, oud 24 j., Sappemeer Willem Bak ker, oud 24 j., Sappemeer en Geesje van der Veen, oud 22 j., Sappemeer Aeilt Zuidema, oud 26 jMuntendam en Har mina Ververda, oud 21 j., Sappemeer. Getrouwd Dirk Jan Aeilke- ma en Susanna Maria Schoe maker, beiden van Sappemeer. Overleden Heepke Dres- selhuis, oud 73 j., weduwe v. Roelof Harm Bontkes. HOOGEZAND 20—26 Oct. Slochteren Elsina, d.v. T. E. Dorenbos en J. Kroon, Sloch teren Bouwina, d. v. T. E. Dorenbos en J. Kroon, Sloch teren Aaltje, d.v. R. W. Sanders en E. Hamminga, Kolham Antje, d. v. J. Middel en A. Havinga, Siddebu en Jelle, z.v. J. Dikkema en G. Ennen, Borgwegi; Lammechien Eeffina, d.v. D. Begeman en E. Kruijer, Slochteren; Geessien, d. v. J. Bont en E. Wildeboer, Over- schild. Ondertrouwd R. Stel, 26 j., Middelbert (Gem. Noorddijk) en E. Kempinga, 21 j., Hark- stede A. H. Baptist, 28 j., Woudbloem en J. van Loenen, 23 jHamweg H. Schneiders, 20 j., Kolham en P. Lageman, 19 j., Slochteren; G. Boom- gaarden, 26 j-, Scheemda en T. Siebe, 22 j., Slochteren. Getrouwd F. van Meurs, 26 jHoogezand en J. Zand- stra, 27 j., Borgweg H. Wieg- man, 26 j., Kolham en A. Tim- mer, 20 j., Kolham W. Klein, 48 j., Kolham en G. Poker, 49 j., Schildwolde. Overleden Hermijntje Luttje, oud 66 j., echtgen. van A. Luttjeboer, Slochteren Anje Tjabringa, oud 6 dagen, d. v. T. H. Tjabringa en A. Stalman, Slochteren; Jans Schutte, oud 85 j., weduwn. van M. Idema, Hamweg. Offlclele Publlcatie Gevonden voorwerpen. Een rijwielbelastingkenmerk. Inlichtingen op werkdagen des voormiddags tusschen 9 en 11 uur, politiebureau achter het gemeentehuis te Hoogezand Gemeentebegrootlng, Slachthuisbegrooting en Begrooting Internaatsbe- drijf 1940. Burgemeester en Wethouders der gemeente Hoogezand, bren- gen ter voldoening aan de artt. 238 en 253 der Gemeentewet ter openbare kennls, dat de begrooting der plaatselijke in- komsten en uitgaven voor het dienstjaar 1940, alsmede de begrooting van het Openbaar Slachthuis 1940 der gemeenten Hoogezand en Sappemeer en de begrooting van het Inter- naatsbedrijf 1940, door hen aan den Raad zijn aangeboden en vanaf 30 October tôt en met 13 November 1939 op de Secretarie ter lezing zullen worden nedergelegd en in af- schrift tegen betaling der kos ten algemeen verkrijgbaar zul len worden gesteld. Hoogezand, 28 October 1939. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. TUIN. De Secretaris, G. ZWIERS. PREDIKBEURTEN ZONDAG 29 Oct. 1939. Herv. Gem. Hoogezand v. m. 10 uur, ds. Bender. Sappemeer: v.m. 10 uur, ds. Burger, Marum. Kielwindeweer: v.m. 10 uur, ds. Wasch. Westerbroek 's av. 7 uur, ds. Wasch. Engelbert: v. m. 10 uur, ds. Kruizinga. Middelbert 's av. 7 uur, ds. Lekkerkerker. Harkstede-Scharmer v.m. 9.30 uur, ds. Fournier Jr. Kolham v. m. 9.30 uur, ds. Greeven. Slochteren v. m. 9.30 uur, ds. Kwint (1 Nov. dankstond voo het gewas) Schildwolde v.m. 9.30 uur, ds. Zuiderduyn. Noordbroek: v.m. 9.30 uur, ds. Witvliet. Doopsgez. Gem. Sappemeer: v. m. 10 uur, ds. B. Dufour. Geref. Kerk. Sappemeer: v. m. 9.30 uur en n.m. 4.30 uur, ds. W. Tom, H.Av. en Dankzi Foxham 's av. 7.30 uur, cand. W. J. Wynia Woensdag- av. 1 Nov. 7.30 uur, ds. W. Tom Dankuur voor het gewas. Evang. in en ten bate der Ned. Herv. Kerk. Winkelhoek Sappemeer v.m. 9.30 u. de heer F. Faber n.m. 5 uur, ds. J. Hoogenrood van Uithuizen, onderwerp -Ons Gezin I". Schaaphok: v.m. 9.30 uur, de heer Blaauwwiekel. Bapt. Gem. Hoogezand Beukemastr. v. m. 9.30 uur en n.m. 5 uur, ds. C. Brandt n.m. 2 uur Zon- dagschool. 's av. 7.45 uur, Jeugddienst; Woensdagavond pred. 7.30 uur, ten huize van Jac. Bos, Slochteren. Vrijdagav. 7.30 uur, Bijbellez. Foxhol v. m. 9.30 uur en n.m" 6 uur, Evang. Wolters; v.m. 11 uur Zondagschool 's av. 8 uur, Jeugdienst. Dinsdagav. 7.30 uur, Bidstond. Leger des Heils. Hoogezand, Van Roijenstr. 26 v.m. 10 uur, Heilig.samenk., 's av. 7 uur Openl.samenkomst, 's av. 8 uur, Heilsbijeenkomst, Donderdagav. 8 uur, onder leiding van Kap. de Vin. Zij, die gelooven, haasten niet, Doch werken rustig door. Hoe ver, hoe somber [ook 't verschiet, Vast breekt de zon eens door. De taak van den Middenstand. Op uitnoodiging van de Handelsvereeniging ..Hooge zand—Sappemeer" trad onder vrij groote belangstelling ook van niet-leden in Het Bonte- huis aïs spreker op de heer Drs. H. W. C. Tupker, Chef afd. Vakbelangen van het Bureau van den Kon. Ned. Middenstandsbond. Diens on derwerp was „De Middenstand in dezen tijd" ingedeeld in de volgende hoofdgroepen 1 De Middenstandsorganisatie in 't algemeen 2 De taak der Middenstandsorganisatie in dezen tijd 3 De moeilijkheden van den Middenstand in ver- band met Regeeringsmaatrege- len 4 De mogelijkheden tôt uitbreiding van het debiet in dezen tijd. Na eraan te hebben herinnerd, dat het juist tien jaren was geleden, dat in New York de financieele krach losbrak, die tôt gevolg had een période van groote moeilijkheden ook voor den Middenstand, waardoor velen, die niet op aanpassen waren ingesteld, sneuvelden, wees hij op de nog grooter moeilijkheden, die thans drei- gen. De vraag is Op welke wijze kan de Middenstand zich daartegen zoo veel mogelijk te weer stellen Daarvoor is noodig de fouten te corrigeeren, als hoedanig de spreker noemde gebrek aan homogeniteit en onbekendheid met de moderne methoden van bedrijfsvoering, al stelde hij als een lichtzijde de onverzettelijke arbeidslust daar tegenover. De organisatie is het middel om voorzoover dit mogelijk is, de problemen, die er thans reeds voor den Middenstand zijn en de moei- lijker problemen, welke straks zeker zullen volgen, op te lossen. Uitvoerig ging de spreker dan na wat door de verschillende Middenstands- organisaties, die geregeld in contact zijn met de Regeering, reeds is bereikt. In dit ver- band wees hij op de vestigings- wet, op de handhaving thans van de normale distributie- kanalen, op wering van den kettinghandel, op prijsopdrij- ving enz. De laatste, zij 't dan ook in beperkte mate, niet te voorkomen, noemde de spreker deels een eerekwestie. De organisatie geeft deskun- dige voorlichting en behartigt via de plaatselijke organen iemands persoonlijke belangen. In dit verband werd gewezen op de pas door den Min. van Econ. Zaken aan de distributie- kringen verzonden circulaire, waarin deze ertoe worden aan- gespoord om zich centraal plaatselijk te organiseeren. Het is de taak van den Middenstand, aldus de spreker, om landelijk en plaatselijk zijn eigen organisatie op te bouwen. Daarbij heeft hij den plicht ervoor te waken, dat op be- hoorlijke wijze de evenwichts- positie tusschen kapitaal en arbeid blijve gehandhaafd. Dit kan, als men, strijdend met eerlijke concurrentiemiddelen, eensgezind optrekt ter behar- tiging van aller gemeenschap- pelijke belangen. Daarna beantwoordde de spreker enkele vragen. Als middel tôt uitbreiding van het debiet in dezen tijd noemde hij o.a. deskundige voorlichting van het publiek en collectieve reclame. De voorzitter der Handels vereeniging de heer Mr. Dr. J. H. Bast, die ook den spreker had ingeleid, bracht hem na afloop dank. INGEZONDEN. Het Groene Kruis. Moedercursus te Sappemeer. Twee jaar geleden werd hier ter plaatse door Zuster Wegter, Provinciaal huisbezoekster voor de kinderhygiène, een moeder cursus gegeven, die veel be langstelling trok. Het bestuur van het Groene Kruis te Sappemeer verheugt het ten zeerste, Zr. Wegter bereid gevonden te hebben, wederom in Sappemeer een dergelijke cursus te leiden, welke voor aile jonge vrouwen van buitengewoon nut is. Deze moedercursus begint 16 November a.s. en omvat 10 lessen. Aan het bezoek zijn geen onkosten verbonden. Als deelneemsters worden toege- laten aile vrouwen en meisjes van 18 jaar en ouder. Zij, die aan de Moedercursus wensen deel te nemen, kunnen zich aanmelden bij Zr. de Boer op Woensdag 8 November, des avonds tussen 6 en 7 uur, of bij den Secretaris van het Groene Kruis R. Schoemaker Slochterstraat 129, vdôr 9 November aile avonden van 6 tôt 7 uur. Het Bestuur van het Groene Kruis te Sappemeer. Plaatselijk Nienws. Sappemeer. Op de onder voorzitterschap van den heer P. Helder in het Juliana ge- bouw, alhier, gehouden leden- vergadering van de afd. H.-S. van „Patrimonium" wordt de propaganda voor het komende seizoen geregeld. Daartoe zullen ook een vijftal lezingen behooren. Herbenoemd werd als be- stuurslid de le voorz., de heer P. Helder, de le penn. de heer L. Smallenbroek en benoemd de heer A. Elzinga, le secr. Eerelid, werd het oud-lid, de heer J. Kwant, als waardeering voor het feit, dat hij gedurende 35 jaren de afdeeling getrouw was gebleven. Goed bezocht was de vergadering van de afd. H.S. van den Bond van Boerinnen en Plattelandsvrouwen, die Donderdag onder voorzitter schap van mevr. Scheltens- Brand in Het Bontehuis is ge houden. Met groote belang stelling hebben de aanwezigen den heer F. de Boer uit Gro ningen gevolgd, die een een- voudige, bevattelijke causerie hield over trustvorming en daarna enkele desbetreffende vragen tôt voldoening beant woordde. De présidente sloot met een woord van dank aan j den spreker. Voor de leden van de j afdeeling H.S van de Ned. Chr. Vrouwenbond en voor i genoodigden hield nots. Hoo- genboom van Hoogezand in „Rehoboth" aan den Winkel hoek een causerie over lucht- bescherming, d.i. over de wijze, waarop die plaatselijk is geor- ganiseerd over de gevaren en de middelen ter bestrijding en over de taak van de vrouw bij dezen dienst. Natuurlijk wekte de spreker, hoofd van den luchtbeschermingsdienst in zijn gemeente, tôt aansluiting op. Mevr. Pilkens, die ook den spreker had ingeleid, zei hem aan het einde hartelijk dank. Hoogezand. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer L. Aten, thans agent van politie te Groningen heeft met goed ge volg te Amsterdam examen afgelegd voor hetpolitiediploma van den Alg. Ned. Politiebond, met aanteekening. In den laatsten tijd kwamen hier en in de omgeving herhaaldelijk kleine diefstallen. Thans heeft de politie een 15 jarig jongmensch aangehou- den, die heeft bekend zich en hier en in Sappemeer daaraan schuldig te hebben gemaakt. Zoo o.m. van verscheidene fiets-achterlichten. Procesverbaal is opgemaakt. Tôt hoofd van het Centraal 7e leerjaar, te openen in de school in de Kielsterstraat is benoemd de heer E. de Boer, onderwijzer aan de komschool alhier, tôt tijd leeraar in de Ned. taal aan de G. H. B. S. (Instituut Hommes), ter ver- vanging van den heer G. G. Wolthuis, die gemobiliseerd is, de heer A. J. Boersma te Noorderhoogebrug en tôt tijd. leeraar voor machineteekenen en electro-techniek aan de Gem. Avondvakteekenschool, alhier, de heer Ir. A. Hidding te Hoo gezand. Martenshoek. Van Bode- wes' Scheepswerven, alhier, is Donderdag met goed gevolg te water gelaten een stalen motorschip, bouwnummer 310, groot plm. 340 ton, D. W., onder klasse British Corpora tion en Scheepvaartinspectie in aanbouw voor Holl. rekening. Het zal worden voorzien van een 3 cyl. 195 P.K. Industrie- Dieselmoter. ADVERTENT1 E~ en a G. SNITJER—ROZEMA, j hunne 25 jarige Echtver- g jeenlglng te herdenken. g Dat xij nog lang gespaard j mogen blijven is de wensch i van hun dankbare Kinderen 3 Hoogezand, Oet. 1939. Van Royenstr. 0.50c. g Oude Pekela K. SNITJER. D. SNITJER-Wever.I Hoogezand J. SNITJER S en Verloofde g &S8SS8S88 8 8 888888888,* kan worden geplaatst met M.U.L.O. of H.B.S. op- leiding. Schriftelijke aanmeldingen worden ingewacht ten GE- MEENTEHUIZE, vôor 2 No vember 1939. frasffaanMgag FA. TONNEMA CIE. SNEEK Fabrikanten van KING pepermunt en andere kwalifeitsartikeler» BOND VOOR STAATSPENSIOEN. I T. K. KREMER Handelsdrukwerken AVVV.V. S K S8SSKSS88SX Dinsdag 31 October hepen onze geliefde Ouders 3 J. SNITJER

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1939 | | pagina 2