Verkoop Land Groenland en Bouwland, Het Distributiekantoor zjjn gevestigd o. I. School ben. Kalkwijk Jongens BROEKEN GEBR. MEIJER Electr. Courant- en Handelsdrukkerij Het aangewezen adres voor Uw Vlugge Levering. Lage Prijzen. ""peei)1kbiurten'' Do Groeve te Hoogezand, VALKENBURG 'S-: Nederl. Vereen. van Huisvrouwen. Afd. H.—S. Een zeer intéressante middag krijgen wij op Dinsdag 14 November. Op dien middag geeft de firma Philips licht- beelden over moderne wonlngverlichting Het pro gramma wordt aangevuld met de bekende voordracht kunste- nares Pim Siegers. Onze leden wordt aangeraden dezen mid dag voor deze bijeenkomst vrij te houden. Het is een bijzonder mooi programma, dat b v. in de afdeeling Qroningen zeer in den smaak is gevallen. Van half 3 tôt 3 uur houden we een ledenvergadering,, ter ver- kiezing van Mevr. Marring, de eenige candidate voor de vaca- ture Mevr. Klasens. Voor de kookeursus welke op Vrijdagmiddag zal worden gegeven van 2—half 5 zou het Bestuur nog wel erg graag enkele dames willen inschrijven. Van den aanvang der cursus zal aan haar die zich hebben aangemeld, nog bericht worden gezonden. OffteJele Mededelireg. „KWIEK" Wedstrijden voorZondag a.s. H.S.C. III—Kwiek I Kwiek II—Wildervank III Opstelling Kwiek I H. Schomaker. J. Hanekamp, M. Clobus. B. Scholte, G- Heller, Q. Scholte N.N. N.N. N.N. M. Scheen, P. Deiman. Reserve Drenth. Opstelling Kwiek II H. Bodewes. J. Oeling, Th. Limberger. H. Koeneman Jr., J. Qibcus, N. Nagengast Jr. Chr. Meijer, J. Bakker, B. Scholte Jr., F. Deiman, J. Veerkamp. Reserve J. Meijer. Wedstrijdprogramma voor Zondag 12 Nov. Kwiek I—Rood-Wit V.W.C.—Kwiek II Zondag 12 Nov. wordt eeri Kwiek soirée gehouden in Hôtel Faber, aanvang 8 uur. Aile leden met hun vrienden en vriendinnen worden ver- wacht. Tengevolge van de geringe belangstelling kunnen we dit jaar niet met een adspi- rantenelftal uitkomen. De Secretaris, Offlciele Publlcatie Gevondsn voorwerpen. Een geldstuk. Een dames portemonnaie. Een koralen halskettinkje. Inlichtingen op werkdagen desvoormlddags tusschen 9 en 11 uur, politiebureau achter het gemeentehuis te Hoogezand ZONDAQ 5 Nov. 1939, Herv. Oem. Hoogezand v. m. 10 uur, ds. Bender, Extra collecte. Sappemeer: n.m. 5 uur, ds. Medevoort, Noorddijk. Kielwindeweer: v.m. 10 uur, ds. Wasch. Westerbroek 's av. 7 uur, ds. Lekkerkerker. Kropswolde geen dienst. Engelbert: v. m. 10 uur, ds. Kruizinga (Hervorming) Middelbert: v. m. 10 uur, ds. Oskamp (Doop en H.Av.). Harkstede-Scharmer v.m. 9.30 uur, zend. Ritsema. Kolham v. m. 9.30 uur, ds. Greeven. Slochteren v. m. 9.30 uur, ds. Kwint (Doop) en n. m. 6.30 uur, ds. van der Most. Schildwolde v.m. 9.30 uur' ds. Zuiderduyn. Noordbroek: v.m. 9.30 uur, dr. Glas. Doopsgez. Gem. Sappemeer: v. m. 10 uur, ds. B. Dufour (extra collecte). Geref. Kerk. Sappemeer: v. m. 9.30 uur ds. W. Tom, en n.m. 4.30 uur, cand. Wynia. Foxham 's av. 7.30 uur, ds. W. Tom. Evang. in en ten bate der Ned. Herv. Kerk. Schaaphok v.m. 9.30 uur, de heer Blaauwwiekel. Bapt. Gem. Foxhol v. m. 9.30 uur en n.m" 6 uur, Evang. Wolters v.m. 11 uur Zondagschool 's av. 8 uur, Jeugdienst. Dinsdagav. 7.30 uur, Bidstond. Leger des Heils. Hoogezand, Van Roijenstr. 26 v.m. 10 uur, Heilig.samenk., 's av. 7 uur Openl.samenkomst, 's av. 8 uur, Heilsbijeenkomst, leiding van Kap. de Vin. Donderdagav. 8 uur, ds. Dros van Veendam. BURGERLIJKEN STAND. SAPPEMEER, 27 Oct.-2Nov. Geboren: Harmannus Johan- nes Wilhelmus, z. v. Harman nus Johannes Wilhelmus Let- maath en Magrieta Helena Maria Félix Gerardina Gezie- na, d. v. Willem Karel Lim berger en Berendina Maria van der Veen. Ondertrouwd Kristianus Harmannus Meijer, oud 28 j., Hoogezand en Margaretha Jo- hanna Kuiter, 28 j., Sappemeer; Antonius Harmannus Gerhar- dus Meijer, 26 j., Hoogezand en Johanna Margaretha Kuiter, 25 jaar, Sappemeer; Gerrit Bonouvrie, Groningen en Ma- gretha Helena Jacoba Félix, Sappemeer; Jurjen de Groot, 27 j., Hoogezand en Trientje Smid, 22 j., Sappemeer. Getrouwd Jan Brust, Sap pemeer, onlangs te Zuidbroek en Fransina Frederika Meijer, Sappemeer Jakob Jan Vierkant en Simkjen Bakker, beiden van Sappemeer. Overleden: Marinus Mellema, 75 j., echtgenoot van Gees- sien Hesseling Maria Blaauw, 80 j., weduwe van Arend Jager. HOOGEZAND 27 Oct—3 Nov. Geboren Jelle Klaas, z. v. Klaas Veenstra en Anje B. Komdeur, Hoogezand; Trien tje, d. v. Albert Grissen en Auktje Laan, Westerbroek. Ondertrouwd Jan Ferdinand Johannes Kubbinga, Amster dam en Elizabeth Agnes Anna Fikkers, Martenshoek Berend Haag, Stadskanaal, W. en Immina Evertje Boelkes, Mar tenshoek Steven Brink, Rolde en Geesje Habing, Hoogezand. Getrouwd Harm van der Meij en Jakoba Bilijam Hen- drik Ridderbusch en Duwke Buist Martinus Deisz en An- nechien Duursema Arie Petrus Bouma en Catharina Joh. Thiecke. SLOCHTEREN 26 Oct. -1 Nov. Geboren Alberdina, d v. J. Reitsma en A. Blaauw, Kolham Karsjen, z.v. H. H. Koop en B van Wijk, Tjuchem Jan Nanno, z.v. S. van Limbergen en A. H Nomden, Kolham Janna, d. v., Roelof, z. v. I. Heeres en T. Meijer, Scharmer Krijne, z.v. E. Oostland en D. Wildeboer, Siddeburen Freeke z.v. J. Vos en J. B. Kiestra, Siddeburen Frederik Johan, z.v. F. J. Zuiderduyn en J. H. van de Meene, Schildwolde. Or dertrouwd G. W. Stuut, 24 j., Groningen en J. de Jonge, 27 j., Foxham W. A. Bosker, 23 j., Delfzijl en P. Puister, 19 j., Schildwolde W. Tuinier, 23 j., Hélium en D Keizer, 22 j., Siddeburen. Getrouwd K. Wolthuis, 26 j., Twisk en S. Weender, 23 j., Harkstede; H. J. Staal, 28 j., Ruischerbrug (Gem. Noord dijk) en T. Bennenga, 24 j., Hélium F. Snijder, 27 j., Slochteren en A. Kalk, 21 j., Schildwolde. Overleden Elizabeth Oos- ting, oud 78 j., weduwe van B. Begeman, Schildwolde Abeitje Jantje Tjabringa, oud 8 dagen d.v. T. H. Tjabringa en A. Stalman, Slochteren (overleden te Groningen) An- nechien Fluks, oud 76 j., wedu we v. H. Kaspers, Siddeburen Aaltje Sanders, oud 8 dagen d.v. R. W. Sanders en E. Hamminga, Slochteren (Over leden te Groningen) Pieter Broesder, oud 52 j., echtgen. v. M. de Vries, Nieuwe-Pekela, (Overl. te Slochteren) Anton Bouland, oud 19 j., z.v. G. Bouland en B. Nobbe, iange, (Gem. Onstwedde). 1NGEZONDEN. Eenige wenken bij het berekenen der kostwln- nersvergoeding. Mijnheer de Rédacteur. Gaarne zag ik onderstaande regelen in uw veelgelezen blad opgenomen, waarvoor bij voor- baat mijn hartelijke dank. Nu er zeer veel van onze Nederlandse mannen onder de wapenen geroepen zijn, dringen zich bij de achterblijvenden soms allerlei vragen op. Al deze vragen hier te behandelen, is vanwege het plaatsgebrek absoluut onmogelijk. Er is echter één groep, aan wie ik in het kader van deze beschouwingen wat meer aan- dacht wil wijden. Namelijk aan de groep vragers betreffen- de de kostwinnersvergoeding. Het is vooral bij deze catégorie, dat zich vragen voordoen, die zij gewoonlijk zelf niet beant- woorden kunnen. En dat is geen wonder lezer. Want bij het berekenen der kostwinners vergoeding komen zoveel fac- toren te kijken, dat men allerlei wiskundige capriolen moet maken om tôt het gewenste resultaat te komen. Ik zal niet proberen U in het labyrint der kostwinnersberekening binnen te leiden. Wat ik wel zal trachten, is om U enige alge- meen geldende regelen duide- lijk te maken. Indien U dan advies wenst bij de advies- commissie weet U tenminste welke gegevens U wel en welke U niet moet medebrengen. Noodzakelijk is, dat U de volgende vragen kunt beant- woorden Huur per week Ziekenfondsen Begrafenisfondsen Levensverz. Personele Bel. Grondbelasting Schoolgeld Kosten voor een vervanger in de zaak Vakverenigingscontributie Verder moet precies opge- geven worden, wat of de ver- diensten waren van de ge- mobiliseerde, voordat hij op- geroepen werd. Ook moet precies opgave ge- daan worden van de grootte van het gezin en hoe oud elk der kinderen. Kijk lezer(es), dat zijn nu zo ongeveer de feiten die men moetkennen om tôt een juiste oplossing te komen, betreffende de kostwinnersvergoeding. De wijze hoe of ailes gerangschikt moet worden, kan ik in dit korte bestek niet geven. Dit is echter ook niet nodig 1 Mocht U van mening zijn, dat uw kostwinnersvergoeding niet juist is, wendt U dan tôt de adviescommissie, die U gratis advies geeft. Elke Za- terdag van 2—3 uur zittingin de IJstent te Hoogezand. Het is enige keren gebeurd, dat bovenstaande vragen schriftelijk werden ingediend. Hierop zal, behoudens het oor- deel der commissie niet weer op ingegaan worden, daar dat gewoonlijk een onbevredigend resultaat weergeeft. Tôt slot zou ik U willen aanraden, knip bovenstaande vragen uit, dan kunt U ze t.z.t. gebruiken. U de red. nogmaals dan- kende voor de verleende plaatsruimte, teken ik Namens de Commissie, J. Roukema. Mlddenstandsopleldlng te Hoogezand—Sappemeer Half November a.s. wordt een nieuwe cursus voor Mid- denstandsopleiding begonnen. Het examen zal gehouden worden in April 1940. Verder is bericht ontvangen, dat in 't vervolg slechts ééns per jaar examen voor 't Middenstands- diploma zal worden afgenomen en wel in't voorjaar. In 1940 wordt voor 't laatst het speci- aal examen („spoed" examen) gehouden. Alleen zij, die op 1 Juli 1938 de leeftijd van 25 jaar hadden bereikt en ten minste 5 jaren in een tak van detailhandel, ambacht of kleine nijverheid werkzaam waren, kunnen het verlicht examen afleggen. Dit examen wordt alleen mondeiing afgenomen, terwijl het volledig examen een schriftelijk en mondeiing ge- deelte omvat. De opleiding is voor beide examens gelijk. In 1940 zal voor 't eerst de 3e klasse van de Handels- avondschool te H.S. aan 't examen deelnemen, voorzover de leerlingen zich opgeven. Het leerplan aan genoemde school is zo gewijzigd, dat in de eerste drie leerjaren de voile aandacht besteed wordt aan de opleiding voor het Middenstandsexamen. Hier- door is een afzonderlijke „Mid- denstandscursus" voor onze plaatsen overbodig geworden. Tot de nieuwe cursus worden dan ook alleen diegenen toe- gelaten, die niet in de termen vielen om de Handelscursus te bezoeken. Bijv. iemand met Mulo-diploma wordt en werd op de Handelsavondschool geplaatst in de 3e klasse. Deze candidaten zullen dus ook in April 1940 reeds examen kun nen doen. Bezitters van Mulo- diploma kunnen dus niet wor den toegelaten op de nieuwe Middenstandscursus. Inlichtingen worden overi- gens gaarne verstrekt door ondergetekende G. SIEMS, Cursusleider. Plaatselijk Nleuws. Sappemeer. De heer J. Praktiek, wiens woning in de Slochterstraat straks ten offer valt aan het nieuwe kanaal, gaat deze gemeente metterwoon verlaten. Op zijn verzoek heeft de Raad van Hoogezand hem een bouwterrein in het Ooster- park toegewezen. In een vergadering met een eenigszins feestelijk karakter heeft Woensdagavond de offi- cieele inwijding plaats gehad van een nieuwe, achter de Chr. school in de Borgercompagnie- sterstraat gebouwde Chr. kleu- terschool. Dit gebouw dat ook van buiten een vriendelijken indruk maakt, is smaakvol en doelmatig ingericht, heeft twee suite-lokalen, een voor onder- wijs, een voor spel. Voor het laatste biedt trouwens ook de tuin voldoende gelegenheid. De school werd onder archi- tectuur van den heer Wichertjes gebouwd door Mengedoth van Noordbroek, terwijl T. Vegter en P. v.d. Span, beiden alhier, resp. het schilderwerk en het sanitair verzorgden. De heer D. Bouman, alhier, heeft bij publieken ver- koop voor f 12000.gekocht een ten verzoeke van de erven K. Bouman aangeboden boeren- behuizing met schuur, erf en bouwland te Spitsbergen, gem. Zuidbroek, groot 3.27.40 H.A. en van perceelen bouwland, gelegen te Spitsbergen, totaal groot 3.11.10 H.A. Kooper van een burgerbe- huizing met tuin aan den weg van Zuidbroek naar Sappemeer Westeind, groot 3.85 A., zijnde stadsgrond, werd voor f 3500.- de heer B. Bloem te Zuidbroek. Hoogezand. In een deze week te Groningen onder voor- zitterschap van den heer U. D. Reinders gehouden alge- meene vergadering van het Strooverkoopbureau N.V., al hier, dat de animo voor het nemen van aandeelen van de op te richten strooeartonfabriek zoo groot bleek te zijn, dat op de eerste oprichtingsvergade- ring reeds dadelijk het minimum van het vereischte aantal aan deelen werd volteekend, een aantal, dat later belangrijk is overschreden. De uitvoering wacht thans op de Ned. regeering, die uit- spraak moet doen inzake de inmiddels door den Fabrikan- tenbond aangevraagde verbin- dendverklaring van de thans vigeerende productiequotare- geling, tegen de inwilliging waarvan door het S.V.B. in Den Haag dadelijk ernstig protest is aangeteekend. Woensdag is de heer L. Alons, theol. cand., alhier, te Middelburg door het Pro- vinciaal Kerkbestuur van Zee- land na gehouden examen beroepbaar verklaard tôt de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk. Tôt onderwijzeres aan het Centraal 7e leerjaar aan de Kielsterstraat is met alge- meene stemmen benoemd mej. G. Hiemstra te Martenshoek. Aan den wegwerker J. Blom is wegens het berei- ken van den pensioengerech- tigden leeftijd met ingang van 1 Jan. 1940 eervol ontslag verleend. Mej. P. J. Wijgel en de heer P. Siebering zijn van de school aan de Kielsterstraat overgeplaatst resp. naar die te Martenshoek en die aan de Hoofdstraat. Tweevisschers.deheeren J. Westerdiep en J. Bulder, alhier die Woensdagrnorgen aan 't visschen waren op het Zuidlaarderme^r, zagen een roode ballon drijven. Zij voeren er heen en kwamen tôt de ontdekking, dat hieraan nog een witte ballon, die stuk was, was bevestigd met nog een soort parachute. De eerste bal- bon had een diametervan plm. 80 c M., de tweede van 130 c.M. Dit geheele stel was weer door een staaldraad met een buisje met een klok verbonden en een papieren doosje, waarin een brief. Daaruit bleek, dat de ballons waren opgelaten in Berlijn en er werd tevens in verzocht om van het vinden dadelijk tegen belooning bericht te zenden aan het Kon. Mete- reologisch Instituut te De Bildt. Hieraan is voldaan. De ballons met aanhang werden voorlopig opgeborgen bij den bootenver- der Van der Schuur. Ook in Zuidbroek is een dergelijke vondst gedaan. Aan het postkantoor te Hoogezand en het daaronder behoorende ambtsgebied werd gedurende de maand October '39 ingelegd f 17.791.79 terug- betaald f 66.649.35. Foxhol. Tegen Johannes S., alhier, ervan verdacht, dat door zijn onoplettendheid, hij had tôt taak te waarschuwen telkens als er aan Scholten's fabriek een buis van het dak naar beneden werd gelaten de arbeider Fr. Brust zoo'n buis op het hoofd heeft gekregen, een «chedelbasisfractuur opliep en dientengevolge is overleden, is aan de Rechtbank te Gro ningen f 30.— boete geeischt, subs. 30 d. h. ADVERTENTIEN gem. Zuidlaren. Op Donderdag den 16 November 1939, des avonds j 7 uur, zal in het Café KIE- LEMA te De Groeve, ten ver zoeke vaa Mej de Wed. en erven P WOLTERS te De Groeve, publiek in eene zit- ting worden verkocht: Een perceel gelegen aan den Hoofdweg te De Groeve, groot 1 71 20 H.A. in huur geweest bij den Heer F. Blaauw. Aanvaarding dadelijk. Betaling 1 Mei 1940. Mr.A W. Westra van Holthe Notaris te Zuidlaren. zal met ingang van Maandag 6 November 1939, in de voormalige De Burgemeester, J. TUIN. JASSEN JEKKERS TRUIEN SLIP0VER8 in Tweed, Kamgaren, Manchester. KOUSEN enz. In grote verscheidenheid en kleur bij „KWALITEITS"-KLEDINO SAPPEMEER - Tel. 345. «tHMIMRMMMsmalMeiMMKa 1ACHT VAN 5MA4K - PRUS /"O et T. K. KREMER 1 t Handelsdrukwerken n

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1939 | | pagina 2