note partii Leerdoek Stoelen Prachtige Crapaud Garnituren Groote voorraad Dressoirs H. TEUBEN I. Wraak van den Roover. Steenhouwerij MASSINK S KRASTER Martenshoek. gen GRAFWERKFN Knippen van conpo lier is de zaak met de lage ijzen. Nog uit de goedkoope orraden. Jk in alle modelle!l en Pr*jzen Bjfjj#©]!! vanaf 15 cent. FOXHOL, Meerweg 28, (Gem. Hoogezand) Begrooting Hoogezand voor 1940 2 NOV. 11 NOV. Di laatste dagen m einoiland. f 2.50, f 2 98 f 3.90, f 4 50 enz. nog voor 39.50, 49.50, 54 50 59.50, 65 69.50 tôt L—Al deze Qarnituren zijn voorradig en kunnen allen direct geleverd worden. Denk vooral aan de thans nog zoo by uitstek pryzen. Wachten kost U geld f 11 50, 13.75, 16.50, 19 50, 22 50 enz enz. ik in andere Meubelen flinke voorraden, te veel om te hrijven. Bezoekt onze groote magazynen. antree. Franco lavarlng. rdnrstraat 56 SAPPEMEER. Wij financitren tôt Tachtlg procant taal kosten van nieuw- ieuwbouw. 4% op Hy,hotheek voor 25 jaar vast. bevr bij R. BUITEN- FF, Martenshoek j ons in voorraad voor k kwantum verkrljgbaar □ONDERDAG TOT ZATERDAG Boekhandel emeer - Tel. 213. G E O P E N D Hoe de beruchte roover Spa- vento Spaventini miskend werd en hoe hij daarvoor wraak nam. FRANCESCO SCAROTTI het begin van het jaar 1863 te de roover Spavento Spaven- >or de vervolgingen der sbirren lapels, waar bij 't veiligst meende i. Ook was er in die dagen in iruzzen veel sneeuw gevallen, t het hem moeii^k zou zijn ge- zich te verstoppen. In de vroolijke stad was bij veiiig oude en achtervolgingen en juist is het er al heel aantrekkelijk, de carnavalsfeesten juist begon- aren. ventini, om wien zich reeds in :|d een gtorierljke sagenkrans te weven, had ook in de stad wone rooversplun je niet afgelegd, r vele boeren uit de omgeving, inzoo geklerd warer.naar Napels ïn en bij dus geen gevaar liep, d te worden. Zoo slenterde hij jn hoogen, spitsen hoed, met ngeslagen schaapsvel, het roode jemd, de breede zijden gordel, een pistool met dikke loop loor de levendige straten, wierp >rbijgaande vrouwen vurige blik- e, zat onopgemerkt in de wljn- 5 en luisterde vol trots naar de arische avonturen, die sommige eke blaaskaken hem vertelden, er eenig vermoeden van te i, dat toehoorder en heid van stories een en dezelfde persoon Zfln roem was reeds zoo ver- dat 's avonds bij de gemaskerde ikele jonge heeren als Spavento itini vermomd verschenen en ren elkaar fluisterend toever- e daarmede veel succès bij nés oogstten. Ja, de Koning as bfl h-t Hofbal in de ver- ing van den AbruzzPchen roo- schenen en het modiste was, en dit niet eens als een masker uwden. zekeren avond, toen hij weer le rumoerige, uitgelaten straten le, kwam hij voorbf een adellljk j j W| levere» U alle uitgevoerd in Kunstsïeen. Hard- Door de abnormal hebben wjj een gro( de^laagst mogel paleis, waar veel volk het v der gasten stond aan te ga ingang was met fl kkerendi verlicht, bedienden in livrei bedrijvig af en aan, opender tieren, bogen zich diep voor stijgende dames, die de rljke van hun zijden gewaden i Rijtuig na rijiuig reed voor, so er een droefgeestige harlekÇ weer een bonté bajazzo en kwam een boer uit de Abruzze de kljkeis het masker van S meenden te herkennen. De v Spavento, die zich onder de tigen bevord, moest de ecbi het costuum toegeven. Hetl aan de eeivoudige schoenen ti van de breede linten zich m onder de knie kruisten. E' Spaventini I Toen de roove derdanige buigingen van de zag, kwam bij plotseling op i Met een glimlach om de lippe hij zich uit het gedrang der gierigen Ios, snelde naar dt San Carlo, waar altijd eenigt stonder. En werkelljk vom nog een, waar hQ onmiddellp terwijl hij den koetsier toerle lazzo Adrlani!" en hem een toewierp. Weldra hleld zijn koets in der wachtende rQtutgen stil en werd ook zijn deurtje door i genden lakei geopend. Met hooghartig gelaat steeg Spave schreed door de smalle gang, toeschouwers vri] iieten en daarbÇ hun gffluister: „Nogi ventini I Wat mooi is die!" Langzaam beklom hij de paa die naar den ingang voerden, v twee dienaren met brandem luchters stonden. Een ander de glazen deuren en zoo k\ in de vestibule. Hier hoorde dansmuziek en het geroezetw stemmen uit de balzaal. Een mannetje stelde zich als cer meester voor en leidde hem binnen. Tôt biertoe had Soavento I zijn aangeboren driestheid, die als vanzelfsprekend deed bescl dat er voor hem geen hindi bestonden, kiaargespeeld. Doc bij den aanblik van deze st prachtige zaal, schenen zijn moed en zelfvertrouwen bem steek te laten. Hjj bleef bedr I mat v. f' Nederl. Vereen. van Huisvrouwen. Afd. H.—S. Een mooie middag staat onze leden as. Dinsdag te wachten. De firma Philips komt,met een lezing met lichtbeelden over moderne woningverlichting en over ooghygiene. Het pro gramma wordt aangevuld door de bekende voordrachtkunste- nares Pim Siegers. Dezen middag wordt gegeven bij Hôtel Faber in de bovenzaal, we ver- wachten een groote opkomst, temeer daar deze middag in Groningen en Veendam buiten- gewoon in den smaak is ge vallen. Met het oog op een spreek- beurt elders, zal de middag om 5 uur afgeloopen moeten zijn. We verzoeken de leden om half 3 aanwezig te zijn, om kwart voor 3 begint de lezing van Philips, voor dien is er gelegenheid tôt verkiezing van een nieuw bestuurslid. De eenige candidaat is Mevr. Mar- ring—Mandema. Hetvolledige programma van Dinsdagmiddag is onze leden reeds toegezonden. Een beperkt aantal introduc- tie's is verkrijgbaar bij Mevr. Staal te Hoogezand en bij Mevr. Schoemaker te Sappemeer. Ook onze cursussen beginnen weer. Eén cursus Engelsch is weer druk aan den gang en als deze krant uitkomt is ook de eerste kookles geweest. Zoo zullen we hopen, "dat zooveel mogelijk ondanks de moeilijke tijden, het gewone leven zoo veel mogelijk zijn gang gaat. Qjflcsiete MededeUng, KWIEK" Wedstrijden voor morgen Kwiek I—Rood-Wit V.W.C.—Kwiek II Opstelling Kwiek I J. Bakker. J. Hanekamp, M. Clobus, G. Scholte, G. Heller, B. Scholte, N N., M. Scheen, N.N., J. Scheen, P. Deiman. Reserve J. Geling. Opstelling Kwiek II H. Bodewes. Drent, Th. Limberger, G. Scheen, J. Gibcus, N. Nagengast Jr., J. Meijer, F. Deiman, B. Scholte Jr., Chr. Meijer, J. Veerkamp. Reserve J. Mulder. Vestrek per fiets om kwart voor één vanaf de Kleinemeer- sterbrug. Wedstrijdprogramma voor Zondag 19 Nov. 1939. D.W.Z.—Kwiek Kwiek II—F.V.V. III Offlclele Publlcatle Gevondesi voorwerpen. Een graafschop. Een kindermutsje. Een kîst. Een rijwielpomp. Een damesrijwiel. Een kinderschoen. Enu rijwielbelastingmerk. Iniichtingen op werkdagen des voormiddags tusschen 9 en 11 uur, politiebureau achtar het gemeentehuis te Hoogezand Schouwing van wegen, voetpaden en bruggen. Burgemeester en Wethou- ders der gemeente Sappemeer Qelet op artikel 43,44 en 45 van het règlement op het toe- zicht der wegen in deze pro- vincie Brengen ter kennis van be- langhebbenden, dat door de door hen bersoemde schouwers eene schouwing zal worden gehouden over wegen, voet paden, bruggen, enz. aanvan- gende op Zaterdag, 18 Nov. 1939. Sappemeer, 8 Nov. 1939. Burgemeesters en Wethouders voornoemd De Burgemeester, A. JONKEREN. De Secretaris, J. J. PERDON. BURGERLIJKEN STAND. SAPPEMEER 3-9 Nov. Qeboren Jelle Henk, z.v. Lulof Hoving en Marchien de Vries, wonende te Winschoten Qarmannus, z.v. Jan Rieks en Pieterina de Raad Hemme- chien, d.v. Jan Hooite Onodde en Bouwina Siegers Johannes Jacobus, z.v. Geert Patje en Antje de Haan, (geboren te Groningen). Ondertrouwd Reinder Sy- bolt Wierenga, oud 28 j., Sap pemeer en Bouchien Groen, oud 25 j., Hoogezand. Getrouwd: Ailt Zuidema, Munteridam en Harmina Ver- verda, Sappemeer; Willem Uuldersma, Slochteren en Wil- lemina Hopster, Sappemeer. HOOGEZAND 3-9 Nov. Geboren Magrietha Lum- mechiena, d.v. Jakob Roukema en Fennechina M. Landman, Kalkwijk Zwanette Henderika, d. v. Klaas van den Berg en Gezina Bentum, wonende te Warffum Dieverdina Anna, d.v. Stoffer Oudekerk en Rin- deltje B. A. Riemeijer, Lula; Berend Johannes Hindrik, z.v. Evert Huizing en Antien Ho- venkamp, Hoogezand. Ondertrouwd Reinder S. Wierenga, Sappemeer en Bou chien Groen, Hoogezand Jakob de Jonge, Hoogezand en Alber- dina Jonker, Anloo, onl. te Haren Kristianus Harm Meijer, Hoogezand en Margaretha Joh. Kuiter, Sappemeer; Antonius Harm Gerh. Meijer, Hoogezand en Joh. Magaretha Kuiter, Sappemeer; Carel Willem Horsting, Hoogezand en Har mina Kolkman, Zeist, onl. te 's Gravenhage Aibertus Klein Meuleman, gescheiden van Johanna M. M. v. Putten, Gro ningen, onl. te Zwolle en jitske Loonstra, weduwe van Nutti- nus Venema, Westerbroek Johann Peter Rehwinkel, Hoo gezand en Gepke Koning, Sappemeer; Jurjen de Groot, Hoogezand en Trientje Smid, Sappemeer; Jacob Pieter de Groot, Hoogezand en Jo hanna Wierenga, Foxhol, Hgz. Reinier Otto Kruizenga, ge scheiden van Geesjen Mulder, Windeweer en Jantina Joosten, Windeweer, onl. te Nieuw Amsterdam, Sleen Berend de Boer, Hoogezand en Grietje van der Molen, Martenshoek. Getrouwd Gerke Kornelis Dopper en Jantje Rozema Geert Hoving en Eilkelina Aaltje Bos. Overleden: Lammert Oosting, oud 55 jaren, echtgenoot van Frouwkje Rebbers. SLOCHTEREN 2-8 Nov. Geboren Jan, z.v W. Vis- scher en E van Dijk, Sidde- buren Martje Grietje, d. v. J. Winter en H. A. van der Schuur, Siddeburen; Stientje, d. v. H. Wilthof en A. Jager, Woud- bloem Jantje, d.v. F. Homan en H. Noordman, Schildwolde Tjaard Klaas, z.v. T. Uildriks en D. Noordhof, Kolham Jan tina Hindrika, d.v. J. Brouwer en D. Olthof, Siddeburen. Ondertrouwd S. Niekamp, 29 j., Amsterdam en C. Eisseler, 29 j., Kolham J. Bisschop, 21 j., Groningen en K. Zon- derman, 21 j., Harkstede J. Rijpma, 37 j„ Hélium en E. Rademaker, 39 j., Schildwolde. Getrouwd W. K. Boode, 23 j., Zevenhuizen en A. v. d. Berg, 19 j., Overschild A. Kleefman, 35 j., Sappemeer en W. S. Venema, 30 j., Kolham R. Stel, 26 j., Middelbert (Gem. Noorddijk) en E. Kempinga, 21 jHarkstede. Overleden: Hindrik Bos, oud 72 jechtgen. v. N v.d. Schuur, Siddeburen Elisabeth Tjawina Bronts, oud 24 j., d.v. J. B. Bronts en H. Bos, Sloch teren, overleden te Groningen Jantje Schutte, oud 81 j., echtgen. van H. Timmerman, Harkstede; Jan Blaauw, oud 62 j., echtgen. v. T. Dijk, Slochteren. PREDIEREURTEN ZONDAG 12 Nov. 1939. Herv. Gem. Hoogezand 's av. 7 uur, ds. Bender. Sappemeer: v. m. 10 uur, ds. Noest, Grootegast. Kielwindeweer: 's av. 7 uur, ds. Wasch, (H. A.). Kropswolde 's av. 7 uur; ds. Oskamp Engelbert: geen dienst. Middelbert: v. m. 10 uur, ds. Kruizinga. Harkstede-Scharmer v.m. 9Vs uur, ds. Fournier Jr. Voorb. Kolham: v. m. 9.30 uur, ds. Greeven. Slochteren v. m. 9.30 uur, ds. Kwint en n. m. 6.30 uur, de heer La Brijn. Schildwolde v.m. 9.30 uur, ds, Zuiderduyn. Noordbroek v.m. 9.30 uur, ds. Poot. Doopsgez. Gem. Sappemeer: v. m. 10 uur, drs. P. Dijkema uit Groningen. Geref. Kerk. Sappemeer: v. m. 9.30 uur en n.m. 4.30 uur, ds. W. Tom. Foxham 's av. 7.30 uur, cand. W. J. Wynia. Evang. in en ten bate der Ned. Herv. Kerk. Winkelhoek Sappi meer v. m. 9 uur en n.m. 5 uur, de heer Faber. Schaaphok v.m. 9.30 uur, de heer Blaauwwiekel. Bapt. Gem. Hoogezand Beukemastraat v.m. 9.30 uur en n.m. 5 uur, ds. C. Brandt n.m. 2 uur, Zondagschool 's av. 7.45 uur Jeugddienst Woensdagavond 7.30 uur, pred. ten huize v. d. heer Jac. Bos, Slochteren Vrijdagav. 7.30 uur Bijbellezing. Foxhol v. m. 9.30 uur en n.m. 6 uur, Evang. Wolters; v.m. 11 uur Zondagschool 's av. 8 uur, Jeugddienst. Dinsdagav. 7.30 uur, Bidstond. Leger des Heils. Hoogezand, Van Roijenstr. 26 v.m. 10 uur, Heilig.samenk., 's av. 7 uur Openl.samenkomst, 's av. 8 uur, Heilsbijeenkomst, leiding van Kap. de Vin. Donderdagav. 8 uur, Kapt. De Vin. 1NGEZONDEN Leger des Heils" „8ond van Barmhartigheid." Van morgen, we waren [aan 't spelen, Toen riepen de jongens me na. „Zie hem eens, z'n broek [is versleten, 't Is een oude, één van [z'n papa. Gaan wij nu een broek [samen halen, Met zakken voor knikkers en toi, Of kan U die broek niet betalen Is 't beursje van Moeke niet vol. Haar oogen, zij vulden zich [met tranen, 't Werd ailes een waas om [haar heen, Zou 't gaan om een weg [nog te banen, In 't tranendal hier beneen. Haar hand streek zacht [door z'n haren, Ze heeft hem toen ailes verteld, Van zorgen, verdriet en [vergaren, En dat broeken heel duur [zijn aan geld. Eerst stond zijn gezicht [wat betrokken, Hij had er zoo erg naar [verlangd 't Gehoorde, dat deed [Jampie schokken. Zijn elusie vervloog als [een damp. Plots werd hij een en al leven, Moe, hoor eens, Moe, ik [weet raad Weet U, wie een broek [wel wil geven? *Het Leger des Heils" in [de van Roijenstraat. Want 15 November zal men [ieder gaan vragen, Een broek jas deken of vest, Al is het dan ook al gedragen, Het doet toch nog dienst, [opperbest. M'n lezer wat wilt ge zijn [voor uw naaste, Een priester, leviet of samaritaan Doe wel, en kies nu het laatste, Het zal U er beter om gaan. Officieren. Hoe te handelen met Distribntie-Stamkaarten 1. Bij geboorte wordt een kaart ten name van de jongge- borene uitgereikt door den burgemeester van de gemeente, waar het kind in het bevol- kingsregisterwordtopgenomen. 2. Bij huwelijk kan de ge- huwde vrouw de kaart aan- bieden ten einde daarop te doen invullen „echtgenoote van(Niet zelf doen Iemand die gezinshoofd gewor- den is, late zijn kaart afstem- pelen met „Hoofd". 3. Bij overlijden de kaart van de overledene inleveren, tegelijk met de aangifte van overlijden. 4. Bij verhuizing binnen het land de kaart, tegelijk met de verhuiskaart aanbieden aan den burgemeester van de ge meente, waar men zich vestigt. In de gemeente van vertrek niets doen met de kaart. 5. Bij verhuizing binnen de gemeente met de kaart niets doen. 6. Bij vestiging (komend uit een plaats buiten Nederland) een kaart aanvragen bij den Burgemeester van de gemeente, waar men zich vestigt. 7. Bij vertrek naar een plaats buiten Nederland de kaart vodr het vertrek inleveren bij den burgemeester van de gemeente, waar men was inge- schreven. 8. Bij verblijf in werkelijken militairen dienst (ook vrijwillig dienenden) de kaart onmiddel- lijk inleveren bij den militairen commandant. Bij een verlof van meer dan 24 uur de kaart meebrengen. 9. De kaart zeer zorgvul- dig bewaren, nadat iedere hou- der boven 14 jaar zijn hand- teekening heeft geplaatst in het vakje „Handteekening drager". Beschouw de kaart als „inden- titeitsbewijs." 10. Verder zelf niets meer aan de kaart toevoegen of wij- zigen. 11. Bij het onbruikbaar worden der kaart kan uitslui- tend tegen inlevering van die kaart een nieuwe worden aan- gevraagd bij den burgemeester. 12. B\j vermissing, ont- vreemding of te niet gaan van de kaart onmiddelijk aangifte doen bij de plaatselijke politie en een nieuwe kaart aanvragen bij den burgemeester van de woonplaats. Leider Distributiekringbureau Slochteren K. HOMAN. Maandag 20 November ver- toond de Ned. Chr. Film-cen trale in het hôtel Struvé een film onder bovenstaande titel. Verkorte inhoud der film. Riekelt Post is een jonge Urker visscher en Mar Meun is een aardig Urkerinnetje. Hij zwalkt op zee en zij woont op het eiland. Ze is angstig als de storm raast en vroolijk als Riekelt behouden thuisvaart. Zij lijden het leven dat eeuwen lang de Urkers geleden heb ben, een leven van gevaar en avontuur voor de visschers, van onrust en van eenzaamheid voor de vrouwen een leven waarbij een goede visscherij wordt afgewisseld door armoe en ontbering. Maar in de dagen, waarin Riekelt en Mar met elkaar ver- keeren, wordt de gewone gang van het leven der Urkers be- dreigd. De dijk wordt gelegd van Wieringen naar Zurig. De zee wordt afgeslotèn. Dat is voor de Urkers een hard gelag, want nu komen haring en ansjovis niet meer in de Zui- derzee, en de vangst op haring en ansjovis is de beste vissche rij. Voor Riekelt en Mar be- teekent het geen uitzicht meer op trouwen. Er breekt een trieste tijd aan voor Urk. De zee is hun ont- nomen en het land, dat een nieuwe toekomst voor het eiland openen zou, komt er niet voor in de plaats. Want de Zuiderzeewerken zijn na het gereedkomen van den afsluitdijk stilgelegd. Met de werkzaamheden aan den Noord- oostpolder, op welken sommige Urkers groote verwachtingen hebben gebouwd, wordt niet begonnen. Armoede en werkloosheid heerschen op het eiland. Rie kelt wordt verbitterd. Hij is te trotsch om werkloozensteun te vragen. Zijn jong gezin leidt bittere armoede. In die ellende komt eindelijk, als een boodschap van ver- lossing, de tijding dat de wer- ken aan den Noordoostpolder zullen beginnen. Men wil het aanvankelijk niet gelooven, maar het blijkt waar. Dan gaan op Urk de vlaggen uit. Riekelt krijgt werk. Hij wordt bak- schipper bij de Zuiderzeewer ken. Er breekt een tijd van vertier en welvaart aan op Urk. De haven ligt vol groote schepen, de dijken groeien Urk is weldra geen eiland meer. Na de inpoldering gaat het een deel der Urkers goed en met Riekelt gaat het ook goed. Hij heeft door de hulp van een goed vriend een groote Noordzeekotter gekregen en daar is hij nu schipper op. Hij vischt op de Noordzee en keert om de acht dagen voor den Zondag naar Urk terug. Hij had wel willen verhuizen, maar zijn vrouw wilde dat niet. Die was te veel aan Urk gehecht. Evenwel, Urk verandert al te zeer. Een visschersvrouw wordt vreemd op het nieuwe Urk. Dat ervaart Mar heel sterk, wanneer zij op een visite is bij Tijmen Buter en z'n vrouw, nu meneer en mevrouw Buter. Dan besluiten zij om te verhuizen naar IJrnuiden. De film eindigt op het oogen- blik dat de kotter van Riekelt met het heele gezin aan boord Urk verlaat. Het nieuwe land is goed, maar Riekelt hessft de zee gekozen Plaatselijk Nieuw». Grenswijzigiag Hoogezahd-Sloch teren Ten gemeentehuize te Hoo gezand is onder leiding van burgemeester Tuin. ambtshalve voorzitter, een vergadering ge houden van de adviescommis- sie, bedoeld in art. 158 der gemeentewet. Deze commissie is, zooals bekend, in onderling overleg door de gezamenlijke politieke groepeeringen samen- gesteld. Er is daarvoor ni. één gemeenschappelijke lijst van candidaten ingediend met dien verstande, dat aan de in den raad vertegenwoordigde partijen daarin evenwel zetels werden toebedeeld als zij in den raad bezetten. Als leden van de commissie van onderzoek werden aange- wezen de heeren A. Hopster, H. Hartlief en J. L. L. C. Hoo- genboom. Alle geloofsbrieven werden accoord bevonden, waarom de commissie advi- seerde tôt toelating, behoudens goedkeuring van Ged. Staten, van de volgende leden Mevr. G. Snitjer—Rozema en de heeren A. Hopster, J. Swalve, J. Laning, J. Rugge, J. Luiken, A. Raspe, H. Hartlief, J. Klip- huis, K. Jansen, A. Poot, G. H. M. Bodewes, Mr. Dr. J. H. Bast, J. L. L. C. Hoogenboom en Ir. J. Smit. Hoogezand. Tôt volontair ter gemeenteseerttarie, alhier, is benoemd de heer G. ten Cate, aihier. In bes aande vacatures zijn alhier benoemd tôt onder- wijzeressen de dames A. W. Kliphuis en J. Pottjer aan de komschool en mej. H. Koster aan de o.l. school te Martens hoek. Bij de gehouden inspec te in deze gemeente over de maand October 1939 door keurmeesters van den Prov. Keuringsdienst van waren in de prov. Groningen zijn de volgende partijen waren wegens hetverkeeren in ondeugdeiijken toestand ter plaatse afgekeurd en voor menschelijk gebruik ongeschikt gemaakt 12i/s k.g. cacao, 6 k.g. gedroogde peren, 1 k.g. puddingpoeder, 5Vs k.g. havermout, 5 k.g. snoepgoed, D/s k.g. tarwegriesmeel, 70 k.g. rogge, 10 k.g. zemelen, 22 k.g. bakmeel, 3 kg. roode bieten en i/s k.g. zwarte peper. In het laatst der vol gende week en begin daarop volgende week zal een col lecte worden gehouden voor het Algemeen Steuncomité in de gemeente Hoogezand. Foxhol. Gerhardus Joh. S, alhier, die terecht heeft gestaan voor de Rechtbank te Groningen ervan verdacht door zijn nalatigheid schuldig te zijn aan den dood van een mede- fabrieksarbeider en tegen wien te dier zake een boete van f 30.— was geeischt, subs. 30 d.h., is vrijgesproken. Uit de pas verschenen be grooting voor 1940 der ge meente Hoogezand blijkt, dat de gewone dienst in ontvangst en uitgaaf sluit met f 691561.25 en dat de kapitaaldienst in ontvangst en uitgaaf een bedrag aangeeftvanf 150.000.— Door verschillende factoren is deze begrooting ongunstig bein- vloed, zoodat het feit, dat het batig saldo van den dienst 1938 ad f 8311.55 grootendeels moest worden aangewend tôt vereffening van het Rijk ont- vangen en aan het Rijk terug- betaaide gelden. Een ongunstige factor van groote beteekenis is de ver- mindering van de uitkeering uit het gemeentefonds als ge- volg van de geleidelijke daling der garantieuitkeering met rond f 7500.Deze vermindering van inkomsten aldus ver- klaren B. en W. welke tôt 1944 zal voortduren, is zeer te betreuren en vormt mede een ernstige hinderpaal om een sluitend budget mogelijk te maken. Door vergaande bezuinigin- gen konden in de laatste jaren slechts het allernoodzakelijkste onderhoud worden uitgevoerd aan bezittingen, niet voor den publieken dienst bestemd (ver- huurde woningen enz.), een toestand, die op den duur niet houdbaar is en hoogst onge- wenscht. Het is daarom beslist noodzakelijk, dat er in 1940 een grooter bedrag aan onder houd wordt besteed, waarom de betrokken post mede in verband met de stijging van de prijzen der materialen f 1200.hooger diende te worden geraamd. Evenzoo is het gesteld met het onderhoud van de o.l. scholen en van de u.l.o. school, waarvoor nu in totaal f 1100.meer is uitge- trokken. In verband met uitgaven over voorgaande jaren zijn de posten „bijdragen aan gemeen- ten voor lager en middelbaar nijverheidsonderwijs" in totaal 259'— hooger uitgetrokken, terwijl voor kosten voor cur sussen voor nij verheidsonder wijs tevens een bedrag van f 300.op deze begrooting is geplaatst. De post Kosten van zieken- verpleging" is in verband met over 1939 gedane uitgaven f 200.— hooger geraamd en de post Kosten van over- brenging, plaatsing en verple- ging van arme krankzinnigen" f 2175. De post „Subsidiën aan armbesturen" is f 3400.— hoo ger uitgetrokken, omdat de kosten van levensonderhoud zijn gestegen en de bedeeling in verband hiermede ruimer moet worden aangelegd. De kosten voor werkver- schaffing en steunverleening zijn op een lager bedrag be- paald, omdat door vervanging van gemobiliseerden verschil lende werkloozen waarschijn- lijk weer in 't normale bedrijfs-, leven emplooi zullen vinden. De belastingen kunnen vol- gens mededeeling van den inspecteur der dir. belastingen in totaal met pim. f 6000 worden verhoogd. Het volgende staatje geeft een juist beeld, in hoeverre de begrooting van 1940 afwijkt van de gewijzigde begrooting voor 1939. Onvangsten gewijzigde begrooting 1939 f 705 140.24 Meerdere inkomsten (verschil 1939 en 1940 - 14 463.47 Ontvangsten begrooting 1940 f 691 561.25 Uitgaven gewijzigde begrooting 1939 Meerdere uitgaven (verschil 1939 en 1940) Mindere uitgaven (verschil 1939 en 1940) Uitgaven begrooting 1940 f 719 603.71 28 042.46 f 691 561.25 f 705 140.24 - 17 510.47 f 722 650.71 - 31 089 46 f 691 561.25 De totale uitgaven voor werkverschaffing en steunverleening zijn geraamd op f 161 240.64 De gewone bijdrage uit het werkloosheids- subsidiefonds is begroot op 85% of - 137 054.54 Blijft ten laste der gemeente 1 24 186.10 De extra-bijdrage kan ten hoogste worden geraamd op 99% van f 161 240.64, verminderd met f 137 054.54 is f 22 573.69, welk bedrag niet geheel noodig blijkt te zijn voor het in overwicht brengen dezer begrooting. De extra bijdrage, welke voor het sluitend maken van dg begrooting 1940 benoodigd is, bedraagt f 16 000.—. Wij mogen ons niet ontveinzen, aldus verklaren B. en W., dat door den huidigen toestand er in deze begrooting veel onzekere factoren voorkomen, zooals ramingen der belastingen, eventueele prijsverhooging van verschillende materialen enz., waardoor een voorzichtig beleid geboden blijft. ■a. J. POOL, i/i9—i/t1 2—7 uur ZATERDAG i/210 DOOR i

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1939 | | pagina 2